Ζωή στην Αμερική

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Ντάλας με τίποτα. Το καλοκαίρι πεθαίνεις. Πρέπει να είσαι με κλιματισμό από το πρωί μέχρι το βράδυ για μήνες ολόκληρους και δεν παλεύεται έξω ούτε ένα δεκάλεπτο. Πιο εύκολα ζεις στην Σαχάρα. Βέβαια έχει ένα θετικό το Τέξας. Ακούς σχεδόν μόνο ισπανικά.
Το 48% του Τεξας ειναι Ισπανόφωνοι εκ των οποίων πάνω από τους μίσους μιλάνε Αγγλικά!!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,822 μηνύματα.
καλα ειπαμε οχι και τοσο ζεστη, αμα ηταν ετσι δε θα κατοικουνταν η περιοχη, επισης ναι εχει αρκετους Μεξικανους, αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ξερεις Ισπανικα.
Αν βάλεις ραδιόφωνα του Τέξας στο ραδιόφωνο (μέσω ίντερνετ) θα δεις ότι ελάχιστα είναι αγγλόφωνα. Πριν από μερικά χρόνια ήταν το αντίθετο. Φαντάσου τι θα γίνει σε μερικά χρόνια...
Η ζέστη είναι αφόρητη. Τα 35τους είναι σαν 45αρια ελληνικά. Είναι θέμα μικροκλίματος.
Και πλέον αυτό που γίνεται στο Τέξας σιγά σιγά γίνεται και στις διπλανές πολιτείες...
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Αν βάλεις ραδιόφωνα του Τέξας στο ραδιόφωνο (μέσω ίντερνετ) θα δεις ότι ελάχιστα είναι αγγλόφωνα. Πριν από μερικά χρόνια ήταν το αντίθετο. Φαντάσου τι θα γίνει σε μερικά χρόνια...
στο Τεξας νομιζω το 31% ειναι Μεξικανοι, οι υπολοιποι λευκοι και μαυρους δεν εχει και τοσους πολλους νομιζω, αλλα αυτο ελειπε να πρεπει να ξερουμε και Ισπανικα για να παμε στο Τεξας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,822 μηνύματα.
στο Τεξας νομιζω το 31% ειναι Μεξικανοι, οι υπολοιποι λευκοι και μαυρους δεν εχει και τοσους πολλους νομιζω, αλλα αυτο ελειπε να πρεπει να ξερουμε και Ισπανικα για να παμε στο Τεξας.
Μεταξύ τους δεν μιλάνε εύκολα άλλη γλώσσα ακόμα κι αν την ξέρουν (που δεν την ξέρουν επαρκώς)
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,822 μηνύματα.
ε καλα αυτο δε μας επιρρεαζει εμας τους μη Μεξικανους και τοσο
Θα γενικευθεί με τον καιρό. Άλλωστε οι αγγλόφωνοι δεν κάνουν παιδιά. Μιλάμε για κανονικό εποικισμό των νοτίων ΗΠΑ.
Εμένα δεν με ενοχλεί αυτό. Το πρόβλημα παραμένει το κλίμα. Και η κλιματική αλλαγή συνεχίζει...
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Θα γενικευθεί με τον καιρό. Άλλωστε οι αγγλόφωνοι δεν κάνουν παιδιά. Μιλάμε για κανονικό εποικισμό των νοτίων ΗΠΑ.
Εμένα δεν με ενοχλεί αυτό. Το πρόβλημα παραμένει το κλίμα. Και η κλιματική αλλαγή συνεχίζει...
δεν ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα του καιρου, αμα ηταν ετσι δε θα κατοικουνταν καν, οι Αγγλοφωνοι θα παραμεινουν πλειοψηφια πιστευω γιατι δεν εγκαταλειπουν ετσι ευκολα οι πατριωτες Τεξανοι τον τοπο τους, και δε γινεται να επιτρεπουν εισροη Μεξικανων για παντα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,822 μηνύματα.
Πριν από λίγα χρόνια ήταν ανύπαρκτοι οι ισπανόφωνοι. Η αφομοίωση γίνεται πλεον όλο και πιο γρήγορα. Δεν χρειάζεται να φύγουν οι αγγλόφωνοι. Και μόνο ότι δεν κάνουν παιδιά είναι αρκετό.
Όσο για το κλιμα... Εγώ δεν μπορώ να μένω συνεχώς σε κλιματισμένο χώρο. Δεν το αντέχω.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Πριν από λίγα χρόνια ήταν ανύπαρκτοι οι ισπανόφωνοι. Η αφομοίωση γίνεται πλεον όλο και πιο γρήγορα. Δεν χρειάζεται να φύγουν οι αγγλόφωνοι. Και μόνο ότι δεν κάνουν παιδιά είναι αρκετό.
Όσο για το κλιμα... Εγώ δεν μπορώ να μένω συνεχώς σε κλιματισμένο χώρο. Δεν το αντέχω.
Είσαι απ'τους λίγους από ότι φαίνεται, γενικά είναι πολύ καλά όμως αυτό έχει σημασία. Θα δείξει στο μέλλον έχω καιρό ακόμα. Να τελειώσει και ο κοβιντ με το καλό...
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Αυτός είναι ο μισθός των νοσηλευτών εκεί .....κάνε χ3 αυτό για τους ιατρούς (καθηγητής μου είχε πει όταν ήταν εκεί δέχτηκε τέτοια πρόταση )
Είμαι ολιγαρκής :laugh:
Παρολαυτά φαντάζομαι θα ήμουν ο θείος που στα μπάρμπεκιου θα άρχιζε να μιλά για σοσιαλισμό και θα τους έκανε όλους να νιώθουν άβολα :P

Γιατί να μην λέμε και πολιτείες;

Ψηφίζω Kentucky, WV, Nebraska, AZ. (για ήρεμη ζωή)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Είμαι ολιγαρκής :laugh:
Παρολαυτά φαντάζομαι θα ήμουν ο θείος που στα μπάρμπεκιου θα άρχιζε να μιλά για σοσιαλισμό και θα τους έκανε όλους να νιώθουν άβολα :P

Γιατί να μην λέμε και πολιτείες;

Ψηφίζω Kentucky, WV, Nebraska, AZ. (για ήρεμη ζωή)
Τέξας ως η καλύτερη πολιτεία από άποψη αυτοδυναμίας .
Ενώ για το κάποιο λόγω μου εψει κεντρίσει το ενδιαφέρον η Πενσυλβάνια

Αλλά πολύ δύσκολο να πάω Αμερική
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top