Ζώδια

Τί ζώδιο είστε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 299)
  • Κριός

    Ψήφοι: 21 7.0%
  • Ταύρος

    Ψήφοι: 24 8.0%
  • Δίδυμοι

    Ψήφοι: 30 10.0%
  • Καρκίνος

    Ψήφοι: 28 9.4%
  • Λέων

    Ψήφοι: 25 8.4%
  • Παρθένος

    Ψήφοι: 22 7.4%
  • Ζυγός

    Ψήφοι: 29 9.7%
  • Σκορπιός

    Ψήφοι: 24 8.0%
  • Τοξότης

    Ψήφοι: 16 5.4%
  • Αιγοκερως

    Ψήφοι: 27 9.0%
  • Υδροχόος

    Ψήφοι: 33 11.0%
  • Ιχθεις

    Ψήφοι: 20 6.7%

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Προφητεία Καζοτ. Αλλά ειλικρινά νιώθω ότι γίνετε κάπως προσωπικό και ότι παρακουρασαμε το θέμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Δεν έχω θέμα με το να πιστεύει ο καθένας ο,τι θέλει, σε ελεύθερη χώρα ζούμε.
Ρωτάω επειδή εγώ δεν πιστεύω. Δηλαδή ναι, μου αρέσει το mood των αποκρυφιστικών αλλά ως είδος διασκέδασης μόνο. Ακριβώς όπως μου αρέσουν και οι ταινίες φαντασίας. Οπότε αναρωτιέμαι τι ήταν αυτό που στην δική σου περίπτωση σε έπεισε ο,τι ναι ρε παιδί μου κάτι συμβαίνει εδώ το οποίο αποδεικνύει ή ενδεικνύει πως αυτά τα πράγματα μπαίνουν και στην σφαίρα του πραγματικού.

Η προφητεία Καζότ που αναφέρεις, τουλάχιστον όπως περιγράφεται στην βικιπαίδεια, δεν πείθει ιδιαίτερα και νομίζω ο,τι το αντιλαμβάνεσαι και εσύ αυτό. Υπάρχουν ένα σωρό τέτοιες ιστορίες/αναφορές, αλλά είναι πολύ δύσκολο στην συντριπτική πλειοψηφία τους να αποφανθούμε και να αποδείξουμε πως υπήρξε μια πρόβλεψη για το μέλλον η οποία θα ήταν αδύνατο κάποιος να κάνει εαν δεν συνδεόταν με κάτι που ξεπερνάει την αντίληψη του μέσου ανθρώπου.

Ακόμα και έτσι λοιπόν, το 99.9% σίγουρα είναι τσαρλατάνοι ή αφορούν περιπτώσεις διαβολικών συμπτώσεων.Ενδέχεται να υπάρχει κάποιος με μια παραπάνω αντίληψη σε θέματα πνευματικά απο τον μέσο άνθρωπο; Ίσως...αλλά είμαι αρκετά σίγουρος πως θα έχει μια βάση που θα στηρίζεται σε ψυχολογία και άλλες επιστήμες. Ακριβώς όπως υπάρχουν μαθηματικές ιδιοφυίες, μπορεί να υπάρχουν και ιδιοφυίες σε θέματα πνευματικού και ψυχολογικού περιεχομένου. Τώρα εαν αποκαλούν τον εαυτό τους "μέντιουμ"...είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ μάλλον. Εαν δεις αρκετές έρευνες που δέχτηκαν βοήθεια απο υποτιθέμενα μέντιουμ, αντιμετωπίστηκαν ως πολίτες που έχουν πληροφορίες απλώς, και τις περισσότερες φορές οι πληροφορίες αυτές ήταν φουλ γενικές σε σημείο που ήταν άχρηστες(π.χ. το πτώμα είναι κοντά σε αποθήκη ή νερό).
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Ουτως η αλλως καπως μπλεξαν καποιοι τα πραγματα,διοτι αυτο το θεμα ΔΕΝ αφορα γενικα τις μαντειες,προφητειες και τα μεταφυσικα φαινομενα αλλα ΜΟΝΟ ΤΑ ΖΩΔΙΑ.Και τα ζωδια ειναι ξεκαθαρα απατη,αφου δεν ισχυουν καν με την κλιση του αξονα της γης και γενικοτερα αυτο που ονομαζουν οι επιστημονες μεταπτωση των ζωδιων.
Τελεία.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Οπότε αναρωτιέμαι τι ήταν αυτό που στην δική σου περίπτωση σε έπεισε ο,τι ναι ρε παιδί μου κάτι συμβαίνει εδώ το οποίο αποδεικνύει ή ενδεικνύει πως αυτά τα πράγματα μπαίνουν και στην σφαίρα του πραγματικού.

Η προφητεία Καζότ που αναφέρεις, τουλάχιστον όπως περιγράφεται στην βικιπαίδεια, δεν πείθει ιδιαίτερα και νομίζω ο,τι το αντιλαμβάνεσαι και εσύ αυτό. Υπάρχουν ένα σωρό τέτοιες ιστορίες/αναφορές, αλλά είναι πολύ δύσκολο στην συντριπτική πλειοψηφία τους να αποφανθούμε και να αποδείξουμε πως υπήρξε μια πρόβλεψη για το μέλλον η οποία θα ήταν αδύνατο κάποιος να κάνει εαν δεν συνδεόταν με κάτι που ξεπερνάει την αντίληψη του μέσου ανθρώπου.

Ακόμα και έτσι λοιπόν, το 99.9% σίγουρα είναι τσαρλατάνοι ή αφορούν περιπτώσεις διαβολικών συμπτώσεων.Ενδέχεται να υπάρχει κάποιος με μια παραπάνω αντίληψη σε θέματα πνευματικά απο τον μέσο άνθρωπο; Ίσως...αλλά είμαι αρκετά σίγουρος πως θα έχει μια βάση που θα στηρίζεται σε ψυχολογία και άλλες επιστήμες. Ακριβώς όπως υπάρχουν μαθηματικές ιδιοφυίες, μπορεί να υπάρχουν και ιδιοφυίες σε θέματα πνευματικού και ψυχολογικού περιεχομένου. Τώρα εαν αποκαλούν τον εαυτό τους "μέντιουμ"...είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ μάλλον. Εαν δεις αρκετές έρευνες που δέχτηκαν βοήθεια απο υποτιθέμενα μέντιουμ, αντιμετωπίστηκαν ως πολίτες που έχουν πληροφορίες απλώς, και τις περισσότερες φορές οι πληροφορίες αυτές ήταν φουλ γενικές σε σημείο που ήταν άχρηστες(π.χ. το πτώμα είναι κοντά σε αποθήκη ή νερό).

1. Τι με έπεισε: καταρχάς υπήρχε αυτή η τάση από πριν. Μετά το ψάξιμο κάποιων πραγμάτων μεταξύ των οποίων και της αστρολογίας. Αλλά είναι προσωπικά αυτά τα θέματα, όπως λένε "ο πιστός δε χρειάζεται το θαύμα για να πειστεί και ο άπιστος και να το δει δε θα πιστέψει". Ας πούμε ότι υπάρχει ένα μέντιουμ του οποίου οι προβλέψεις επαληθεύονται κατά 80%. Εγώ θα πω "ναι αυτός ο άνθρωπος έχει το χάρισμα", εσύ θα τα αποδώσεις όλα σε διαβολικές συμπτώσεις. Ούτε η δική μου ούτε η δική σου αφετηρία της σκέψης είναι λάθος.

2. Ότι ήταν άχρηστες οι πληροφορίες δε λέει κάτι, αν όντως ήταν σωστές. Τι να κάνει και το μέντιουμ, μπορεί να δει μέχρι κάποιο σημείο. Ό,τι παίζει πολύ παπάντζα σε αυτό το χώρο, χαίρω πολύ. Πολλές θεωρίες, που ακόμα και εγώ που είμαι ανοιχτή θα τις έλεγα εξωφρενικές. Μακάρι να ήταν και ο μόνος χώρος.

3. Έχω απόσπασμα από βιβλίο με την πρόβλεψη Καζότ, μιλάμε για πρόβλεψη του ακριβή τρόπου θανάτου έξι ατόμων. Επαναλαμβάνομαι. Για αυτό δεν ήμουν τόσο πρόθυμη στο να απαντήσω. Επειδή έχω δει το έργο, και από εδώ και πέρα, μου μιλάτε για πράγματα που έχω ήδη πει, εγώ τα ξαναλέω με διαφορετικό τρόπο και φτάνουμε τις 100 σελίδες όπου σε κάθε μια θα λέω τα ίδια.

Δε χρειάζεται κάποιος να πειστεί για κάτι. Δεν είναι πολιτική εξέλιξη, δεν είναι μια υπόθεση που μπορούμε να διαλευκάνουμε με νέα στοιχεία.
Αν καιγόμουν τόσο, θα παρέθετα και εγώ βίντεο με απαντήσεις αστρολόγων κ.λπ. Δεν έχω κάποιο κέρδος από αυτό και δε με ενδιαφέρει να "νικήσω" σε κάποια αντιπαράθεση. Δε μου λέει απολύτως τίποτα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Συγνωμην που θα σε διακοψω,αλλα το ξαναλεωΕχεις μπλεξει ολα τα μεταφυσικα μεταξυ τους.
ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΔΙΑ ΛΕΜΕ ΕΔΩ.Οχι γενικα για μαντειες,προφητιες,νοστραδαμους κλπ.
ΤΑ ΖΩΔΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΛΕΜΕ.
Αυτο.
Για τα αλλαμεταφυσικα ζητηματα υπαρχουν αναλογα θεματα,Μην τα μπλεκουμε.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ναι, αλλά η συζήτηση ξέφυγε οπότε απαντάω και στα άλλα ζητήματα που προέκυψαν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Ναι, αλλά η συζήτηση ξέφυγε οπότε απαντάω και στα άλλα ζητήματα που προέκυψαν.
Σωστα..δεν παει μονο σε εσενα αυτο.
Απλα εγω μιλησα συγκεκριμενα για ζωδια,οπως θα δεις στο αρχικο μου ποστ.Μετα η συζητηση πηγε αλλου.
Αλλα εγω ποσταρα για κατι πολυ συγκεκριμενο σε συγκεκριμενο θεμα.Για ολους μας το λεω.Για τα ζωδια μιλαμε εδω και μονο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
1. Τι με έπεισε: καταρχάς υπήρχε αυτή η τάση από πριν. Μετά το ψάξιμο κάποιων πραγμάτων μεταξύ των οποίων και της αστρολογίας. Αλλά είναι προσωπικά αυτά τα θέματα, όπως λένε "ο πιστός δε χρειάζεται το θαύμα για να πειστεί και ο άπιστος και να το δει δε θα πιστέψει". Ας πούμε ότι υπάρχει ένα μέντιουμ του οποίου οι προβλέψεις επαληθεύονται κατά 80%. Εγώ θα πω "ναι αυτός ο άνθρωπος έχει το χάρισμα", εσύ θα τα αποδώσεις όλα σε διαβολικές συμπτώσεις. Ούτε η δική μου ούτε η δική σου αφετηρία της σκέψης είναι λάθος.
Και οι δύο απόψεις θα ήταν λάθος εννοείται. Τόσο αυτός που πιστεύει πανεύκολα όσο και αυτός που δεν πείθεται με τίποτα σφάλλουν. Σε αυτό το σημείο να αναφέρω πως υπάρχει ολόκληρος κλάδος που λέγεται στατιστική. Οπότε το εαν κάτι είναι διαβολική σύμπτωση ή όχι, δεν είναι απλά μια προσωπική θέση, μπορεί να επιβεβαιωθεί ή να απορριφθεί μέσα απο δεδομένα. Και για να είμαστε ακριβείς, το 80% που θέτεις είναι κάπως αστείο όριο. Εαν πείθεσαι με 80% ακρίβεια μόνο τότε οφείλω να σου πω πως απο μαθηματικής σκοπιάς σε ξεγελάνε πολύ συχνά και ας σου φαίνεται υψηλό το ποσοστό.
2. Ότι ήταν άχρηστες οι πληροφορίες δε λέει κάτι, αν όντως ήταν σωστές. Τι να κάνει και το μέντιουμ, μπορεί να δει μέχρι κάποιο σημείο. Ό,τι παίζει πολύ παπάντζα σε αυτό το χώρο, χαίρω πολύ. Πολλές θεωρίες, που ακόμα και εγώ που είμαι ανοιχτή θα τις έλεγα εξωφρενικές. Μακάρι να ήταν και ο μόνος χώρος.
Όταν λέμε πως ήταν άχρηστες οι πληροφορίες εννοούμε προφανώς ο,τι ήταν τόσο γενικές που θα μπορούσε ο οποιοσήποτε να τις διατυπώσει και ως έναν βαθμό να πέσει μέσα. Σε πολλούς χώρους παίζει τώρα παπάτζα, αλλά ας παραδεχτούμε πως στο συγκεκριμένο το φαινόμενο φτάνει στο ζενίθ και ο λόγος είναι απλός, εκμεταλλεύονται την βαθύτερη ανάγκη του ανθρώπου να νιώσει ο,τι συνδέεται με ανώτερες δυνάμεις, αλλά και την εύθραστη ψυχολογία του.
30. Έχω απόσπασμα από βιβλίο με την πρόβλεψη Καζότ, μιλάμε για πρόβλεψη του ακριβή τρόπου θανάτου έξι ατόμων. Επαναλαμβάνομαι. Για αυτό δεν ήμουν τόσο πρόθυμη στο να απαντήσω. Επειδή έχω δει το έργο, και από εδώ και πέρα, μου μιλάτε για πράγματα που έχω ήδη πει, εγώ τα ξαναλέω με διαφορετικό τρόπο και φτάνουμε τις 100 σελίδες όπου σε κάθε μια θα λέω τα ίδια.
Κοίτα θα πω πάσο. Δεν γνωρίζω την ιστορία ούτε τις λεπτομέρειες οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για κάτι που δεν ξέρω. Όπως είπες δεν χρειάζεται να πειστώ προσωπικά για κάτι ούτε και εσύ το ίδιο. Ο σκοπός μου δεν είναι να σε κρίνω για αυτά που πιστεύεις ούτε να σε μεταπείσω. Οπότε συζήτηση κάνουμε και ευελπιστώ ο καθένας να προσπαθεί να καταλάβει λίγο το σκεπτικό του άλλου.
Δε χρειάζεται κάποιος να πειστεί για κάτι. Δεν είναι πολιτική εξέλιξη, δεν είναι μια υπόθεση που μπορούμε να διαλευκάνουμε με νέα στοιχεία. Αν καιγόμουν τόσο, θα παρέθετα και εγώ βίντεο με απαντήσεις αστρολόγων κ.λπ. Δεν έχω κάποιο κέρδος από αυτό και δε με ενδιαφέρει να "νικήσω" σε κάποια αντιπαράθεση. Δε μου λέει απολύτως τίποτα.
Αντικειμενικά μιλώντας οι αστρολόγοι σε πολλά απο αυτά που λένε και υποθέτουν έρχονται σε αντίθεση με την επιστήμη. Οπότε αυτό πρέπει να το έχουμε λίγο υπόψιν μας διότι ακόμα και εαν δεχτούμε τα διάφορα που συζητάμε εδώ, αυτά δεν θα έπρεπε σε καμία απολύτως περίπτωση να έρχονται σε αντίθεση με τα όσα γνωρίζουμε ήδη, αλλά θα έπρεπε να τα περιλαμβάνουν. Σε κάποια πράγματα λοιπόν δεν τίθεται καν ερώτημα εαν πιστεύεις ή όχι διότι πρόκειται για επιστημονικές αλήθειες που έχουν αποδειχθεί πειραματικά ή μαθηματικά και είναι πέρα πάσης αμφιβολίας.

Οπότε ναι, μπορεί ο καθένας να πιστεύει σε ο,τι θέλει αρκεί να μην έρχεται αντίθετος με τα όσα γνωρίζουμε ήδη. Εαν ας πούμε κάποιος θεωρεί θέμα πίστης την καμπυλότητα της Γης, κάτι το οποίο έχει μελετηθεί εξαντλητικά και επιβεβαιωθεί με πολλούς τρόπους...τότε προφανώς έχει μαύρα μεσάνυχτα διότι συζητά για πίστη για ένα πράγμα που είναι γεγονός και όχι εκτίμηση ή εικασία. Αυτό λοιπόν είναι ανούσιο.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
1. Έβαλα 80% ως ένα καλό ποσοστό, είπα να μη βάλω παραπάνω και γίνω υπερβολική. Και πάλι όμως πάει με την ποιότητα των προβλέψεων. Αν είναι προβλέψεις τις οποίες ο καθένας μπορεί να κάνει και από τύχη να πέσει μέσα, δεν έχουν τόση αξία. Αν αφορούν πράγματα απίθανα που πολύ δύσκολα θα μάντευε κάποιος έχουν. Αυτό το μελετά η στατιστική;

2. Αφού δε γνωρίζω τις υποθέσεις δε θα επιμείνω. Όμως ούτε οι γενικές προβλέψεις που θα μπορούσε να κάνει ο καθένας, είναι πιθανό να είναι σωστές. Πόσοι θα μαντευαν ότι το πτώμα θα ήταν κοντά στο νερό και θα έβγαινε σωστό;

3. Τί έρχεται σε αντίθεση με την επιστημη; Λένε για παράδειγμα ότι οι πλανήτες κινούνται έτσι ενώ κινούνται αλλιώς;

Τέλος πάντων αν σας ενδιαφέρει τόσο το θέμα των προβλέψεων θα επανέλθω σε άλλο τοπικ αφού αυτό είναι για ζώδια όπως λέει η Πουπουλινα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
1. Έβαλα 80% ως ένα καλό ποσοστό, είπα να μη βάλω παραπάνω και γίνω υπερβολική. Και πάλι όμως πάει με την ποιότητα των προβλέψεων. Αν είναι προβλέψεις τις οποίες ο καθένας μπορεί να κάνει και από τύχη να πέσει μέσα, δεν έχουν τόση αξία. Αν αφορούν πράγματα απίθανα που πολύ δύσκολα θα μάντευε κάποιος έχουν. Αυτό το μελετά η στατιστική;
Το 80% δεν είναι καθόλου αρκετό για να μπορείς με σιγουριά να πεις ο,τι κάτι όντως είναι έτσι όπως υποθέτεις, και ας φαίνεται μεγάλο νούμερο. Σίγουρα η ποιότητα παίζει ρόλο και αξιολογείται διαφορετικά η κάθε περίπτωση. Ωστόσο ναι, η στατιστική μπορεί να δώσει εκτιμήσεις για πολλά πράγματα όπως και για το πόσο πιθανό ήταν να προβλέψει με απόλυτη επιτυχία συγκεκριμένα πράγματα για το μέλλον.

Το γεγονός πως ένα ενδεχόμενο είναι σπάνιο να συμβεί δεν σημαίνει ο,τι δεν μπορεί να συμβεί. Ίσα ίσα στην πράξη βλέπουμε πως δεν είναι τόσο δύσκολο να πραγματοποιηθεί ένα τέτοιο γεγονός. Επομένως χρειάζονται πολύ αυστηρά κριτήρια και εξαντλητικές μελέτες που θα αφορούν πολλές περιπτώσεις για να επιβεβαιωθεί η μαντική ικανότητα ορισμένων ατόμων.

Ας το δούμε όμως εντελώς τεχνικά το ζήτημα. Ας δεχτούμε πως κάποια άτομα όντως μπορούν να προβλέψουν το μέλλον. Εαν μπορούν να προβλέψουν κατά το 50%, 70% , 80% των περιπτώσεων καλά, τότε ελπίζω πως κατανοείς πόσο επικίνδυνο είναι να ακούς έναν μάντη. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν εαν στο αμάξι σου είχες πιθανότητα 80% να λειτουργήσουν τα φρένα του όταν τα πατούσες ; Θα εμπιστευόσουν ένα τέτοιο αμάξι ; Ή θα εμπιστευόσουν ένα φάρμακο που είναι ασφαλή μόνο στο 80% των περιπτώσεων ;

Φαντάσου να συμβουλευτούν σε περίοδο ενός έτους 1000 άνθρωποι αυτό τον μάντη. Στους 200 θα έχει πει μπούρδες και ποιος ξέρει με τι κόστος. Για να καταλάβουμε με τι κόστος, στην Ελλάδα εαν κάποιος μάντης έλεγε π.χ. ο,τι η γυναίκα ενός θα τον απατήσει, δεν θα ήταν καθόλου απίθανο βάσει των τόσων ειδήσεων που ακούμε καθημερινά να την σκοτώσει. Τώρα πολλαπλασίασε αυτές τις περιπτώσεις με το 200 και σκέψου πως έχεις 200 ανθρώπους οι οποίοι θα κινηθούν γύρω απο μια πρόβλεψη η οποία είναι επί της ουσίας ενδεχομένως αναξιόπιστη. Πολλαπλασία αυτό το 200 με τους αριθμούς των μαντών σε μια περιοχή, και φαντάσου τι χάλι θα προέκυπτε στον κόσμο.
2. Αφού δε γνωρίζω τις υποθέσεις δε θα επιμείνω. Όμως ούτε οι γενικές προβλέψεις που θα μπορούσε να κάνει ο καθένας, είναι πιθανό να είναι σωστές. Πόσοι θα μαντευαν ότι το πτώμα θα ήταν κοντά στο νερό και θα έβγαινε σωστό;
Εγώ δεν έχω δουλέψει τις πιθανότητες για κάτι τέτοιο οπότε δεν ξέρω να απαντήσω. Εσύ όμως τις έχεις δουλέψει και έχεις βρει ένα νούμερο που σε κάνει να πιστεύεις πως κάτι τέτοιο δεν είναι τόσο πιθανό ; Αξίζει να αναφέρουμε πως αυτός ο υπολογισμός εξαρτάται άμεσα απο την τοποθεσία στην οποία γίνονται οι έρευνες προφανώς. Εαν ας πούμε εκεί κοντά υπάρχει λίμνη...duh.

Εαν τώρα είσαι μέσα σε πόλη και βρεθεί το πτώμα σε πισίνα...τότε αρχίζουμε να το συζητάμε. Σε αυτή την περίπτωση, και δεδομένου ο,τι το άτομο που θα το έλεγε αυτό και θα έπεφτε μέσα δεν θα είχε καμία συσχέτιση με την υπόθεση, τότε ναι, θα σου έλεγα Camil είναι όντως περίεργο γιατί δεν θα ήταν τόσο πιθανό κάποιος να πέσει μέσα σε μια πρόταση εαν την έκανε τυχαία. Το πρόβλημα παραμένει ωστόσο...εαν ο μάντης δεν είναι σε θέση να είναι ακριβής σε εξωφρενικά ποσοστά των υποθέσεων που αναλαμβάνει, δεν μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστος.
3. Τί έρχεται σε αντίθεση με την επιστημη; Λένε για παράδειγμα ότι οι πλανήτες κινούνται έτσι ενώ κινούνται αλλιώς;
Καταρχάς το γεγονός ο,τι η θέση των πλανητών συσχετίζεται με έναν μαγικό τρόπο με την συμπεριφορά σου είναι εντελώς αβάσιμο. Είναι ένα τεράστιο λογικό άλμα να καταλήξεις απο την θέση κάποιου πλανήτη στα γενικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας κάποιου. Αυτό που έχει βάση απο την άλλη είναι πως κόσμος είτε ταυτίζεται διότι αυτά που λένε είναι γενικά και αόριστα είτε αυθυποβάλλονται αφού διαβάσουν τις "προβλέψεις".

Όταν οι προβλέψεις δεν βασίζονται λοιπόν στην λογική ή σε κάποιο επιστημονικό γεγονός, τότε κάτι πάει στραβά. Εκτός αυτού η ικανότητα πρόβλεψης του μέλλοντος έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την κβαντομηχανική. Άρα εαν θέλουμε να είμαστε ορθοί, οι αστρολόγοι δεν θα μπορούσαν in principle να προβλέψουν το μέλλον, όσο το να εκτιμήσουν το μέλλον. Και ακόμα και αυτό χρίζει διερεύνυσης στο πως θα μπορούσαν να το κάνουν. Ίσως να χρησιμοποιούν στατιστική για να πουν κάτι που θα κρίνουν πως θα ταυτιστεί ο περισσότερος κόσμος(για να σε εξαπατήσουν δηλαδή κατά κάποιο τρόπο)...αλλά για να προβλέψουν τι θα γίνει στην ζωή σου...μμμ δεν ξέρω.
Τέλος πάντων αν σας ενδιαφέρει τόσο το θέμα των προβλέψεων θα επανέλθω σε άλλο τοπικ αφού αυτό είναι για ζώδια όπως λέει η Πουπουλινα.
Δεν έχει διαφορά πιστεύω, τα όσα συζητάμε αφορούν άμεσα και τα ζώδια.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
1. Μα δε θα εμπιστευθώ τον μάντη για σοβαρά πράγματα, δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα. Επιπλέον πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν είναι καν έμπιστοι. Δεν έχει σχέση αυτό με το αν κάποια άτομο όντως έχουν ένα χάρισμα. Δύο παραδείγματα:
α)Ο Γιώργος Πολυχρονίου ένας παλιός παρουσιαστής είχε πει σε συνέντευξη ότι είχε πάει σε μέντιουμ και του είχε βρει ότι θα παντρευτεί δύο γυναίκες που έχουν θα έχουν το ίδιο όνομα, Μαργαρίτα.
β)Ο Σπύρος Παπαδόπουλος ο ηθοποιός είχε πει ότι κάποτε ήταν σε ένα γάμο και μια γριά άρχισε να κλαίει γιατί άκουγε πένθιμες καμπάνες και έβλεπε κηδείες. Το ζευγάρι σκοτώθηκε μετά το γάμο.
Σε αυτές τις περιπτώσεις πιστεύω ότι και οι δύο "μάντεις" όντως είδαν πράγματα και έπεσαν μέσα. Δεν είναι πράγματα που μπορείς εύκολα να μαντέψεις, είναι σχεδόν αδύνατον. Αλλά και αν κάποιος πει, σιγά σύμπτωση, θα τον καταλάβω. Υπάρχουν και σατανικές συμπτώσεις όντως.

2. Όχι, ούτε εγώ τις έχω δουλέψει. Μόνο με βάση τη λογική τη δική μου μιλάω. Δηλαδή αν κάποιος πει το πτώμα είναι κοντά στο νερό και όντως το πτώμα βρίσκεται κοντά στο νερό, θα θεωρήσω ότι είναι πιθανό να έχει κάποιο χάρισμα γιατί το πτώμα θα μπορούσε να βρίσκεται οπουδήποτε, στο λόφο, στη χωματερή, σε έναν λάκκο στην έρημο.

3. Μα η μαντεία δεν ισχυρίζεται ότι βασίζεται στην επιστήμη ή ότι έχει κάποια σχέση με αυτή. Δηλαδή είναι μάλλον άσχετα πράγματα για να τα βάλουμε μαζί. Σα να λες δεν ισχύει η ταρωμαντεία επειδή τα χαρτιά είναι προϊόντα ξυλείας με μπογιές. Σιγά, όλοι το ξέρουν. Χρησιμοποιεί τα χαρτιά σα μέσο και τα μέσα δε χρειάζεται να είναι μαγικά. (Εδώ δε λέω ότι ισχύει ή δεν ισχύει η ταρωμαντεία).
Και όταν μιλάμε για προβλέψεις εννοούμε βασικά τις απίθανες προβλέψεις. Δηλαδή να προβλέψω ότι θα υπάρξει θερμό επεισόδιο το 2023 ή ότι θα έχουμε άλλη κυβέρνηση, δε λέει κάτι.
Αν ο πλανήτης σχετίζεται με το χαρακτήρα σου... Εδώ θα έλεγα ότι παίζει περισσότερο το θέμα της μοίρας, και πως αν υπάρχει μοίρα ή γραμμένο (παρελθόν, παρόν, μέλλον σα προδιαγεγραμμένο σενάριο) θα μπορούσαν να υπάρχουν ενδείξεις και στο φυσικό περιβάλλον για αυτό. Αλλά είναι μόνο μια υπόθεση, δεν έχει επιστημονική ή άλλη βάση κ.λπ. κ.λπ.
 

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που ισχύουν για κάθε ζώδιο αλλά δεν πιστεύω σε όλα αυτά που λένε... Πχ ότι οι δίδυμοι είναι κυκλοθυμικοί. Ξέρω δίδυμους που είναι πολλοί διαφορετικοί μεταξύ τους. Αυτό έχει να κάνει με τον άνθρωπο και όχι με το ζώδιο
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες η μάνα μου μου έστειλε ένα άρθρο για το ζώδιο μου (Δίδυμος) και επέμενε να το διαβάσω γιατί υποτίθεται είναι ενημερωτικό και θα με βοηθήσει να καταλάβω καλύτερα κάποιες πτυχές του χαρακτήρα μου, ακόμα δεν το έχω διαβάσει, βασικα πιστεύω ότι τα ζώδια είναι μια ανοησία και η εγκυρότητα τα τους έχει καταρριφθεί από επιστήμονες, εσείς πιστεύετε στα ζώδια? Ναι η όχι και γιατί?
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.
βασικα πιστεύω ότι τα ζώδια είναι μια ανοησία
Καλά κάνεις και το πιστεύεις αυτό. Κοίταξε, απλά έχουν πλάκα. Μέχρι εκεί. Τώρα το ότι καθορίζεται όλη σου η ζωή από τον ανάδρομο Ερμή και λοιπές λαλακίες, ΔΕΝ το πιστεύω.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Καλά κάνεις και το πιστεύεις αυτό. Κοίταξε, απλά έχουν πλάκα. Μέχρι εκεί. Τώρα το ότι καθορίζεται όλη σου η ζωή από τον ανάδρομο Ερμή και λοιπές λαλακίες, ΔΕΝ το πιστεύω.
Έχω φάει άκυρο γιατί είμαι δίδυμος
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Σύνηθες :P .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.
Μπορεί να μην ασχολούμαι με τα ζώδια, ΑΛΛΑ λέων>>
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top