Ζώνη Ασφαλείας!

Απαιτείτε την ζώνη ασφαλείας στους πίσω επιβάτες?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 60)
  • Πάντα

    Ψήφοι: 27 45.0%
  • Μόνο σε ταξίδια

    Ψήφοι: 17 28.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 16 26.7%

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν και τα μεγαλύτερα προβλήματα μου τα δημιουργούν οι περίπου συνομήλικοι και πολλές φορές με έχουν τσαντίσει/κουράσει με σχόλια "καλά τόσο δεν εμπιστεύεσαι την οδήγηση σου [γυναίκα γαρ!] που φοβάσαι ότι θα μας σκοτώσεις?"

Αλλά σου λέω...δεν με νοιάζει... εφόσον μπαίνουν στο δικό μου αμάξι οφείλουν να ακολουθήσουν τους δικούς μου κανόνες. Και οι δικοί μου κανόνες λένε ότι το αμάξι ξεκινά μόνο όταν ΟΛΟΙ είναι δεμένοι :)
You are my HERO!!!!
Που είσαι να έρθω για χειραψία! Νομίζω σου χρωστάω και άλλη μια για κάτι άλλο!
ΚΛΑΠ ΚΛΑΠ ΚΛΑΠ! Να σου πώ ότι χάρις σε σένα από εδώ και πέρα και εγώ το ίδιο θα κάνω.Τουλάχιστον σταδιακά θα ξεκινήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:)

απλά θεωρώ ότι τη μια φορά που θα γίνει η στραβή [μπορεί και ποτέ, που μακάρι] είναι μ@λ@κεία να χαθούν ζωές ή τραυματιστούν άνθρωποι σοβαρά... και προτιμώ να με πουν σπαστικιά 5 άνθρωποι [γιατί εγώ τουλ γενικά βλέπω ότι το τηρούν αρκετά το θέμα οι περισσότεροι χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αν τους το επισημάνω] παρά να οδηγώ και να σκέφτομαι ότι έχω έναν εν δυνάμει σοβαρά τραυματία στο αμάξι μου...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
στο δικό μου αμάξι δεν ξεκινώ τη μηχανή αν δεν έχουν βάλει ΟΛΟΙ οι επιβαίνοντες ζώνη ασφαλείας. Αν μπω σε άλλο αμάξι [ακόμα κ ταξί] φοράω πάντα ανεξάρτητα από το που κάθομαι. Οι υπόλοιποι δεν με απασχολεί τι κάνουν στο αμάξι αυτό [αν και με αυτό που διάβασα θα έπρεπε]. Με εμένα οδηγό ο μόνος που δεν έχει βάλει ζώνη στο αυτοκίνητο είναι ο παππούς μου και αυτό μόνο αφού μου έδειξε την ειδική κάρτα που έχει που λέει ότι λόγω βηματοδότη δεν πρέπει να βάζει ζώνη [δεν το ήξερα από πριν και δεν τον πίστεψα όταν απλά μου το είπε :redface::P]

Έτσι έμαθα από όταν πήρα δίπλωμα, έτσι κάνω... :)

Μπράβο XRZ,
Ειδικά στα καινούργια αυτοκίνητα με αερόσακο, στο περίπτερο να πρέπει να πάς επιβάλετε να φορέσεις ζώνη.
Βλέπω ότι αρκετοί έχουν ψηφήσει μόνο στα ταξίδια, γιατι ρε παιδιά μέσα στην πόλη με 20 πάτε? Η μήπως τα 100 δεν είναι ταχήτητα για να πάθεις σοβαρό ατύχημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Ψήφισα "μόνο σε ταξίδια" γιατί αν και μέσα στην πόλη την βάζω, δυστυχώς το τελευταίο διάστημα δεν....και όσο πάει την βάζω όλο και σπανιότερα....αλλά σε ταξίδια είναι MUST....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
δεν μπορω τους υστερισμους με τις ζωνες! ενταξει φοραμε! το εχω βιωσει το θεμα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ψήφισα "μόνο σε ταξίδια" γιατί αν και μέσα στην πόλη την βάζω, δυστυχώς το τελευταίο διάστημα δεν....και όσο πάει την βάζω όλο και σπανιότερα....αλλά σε ταξίδια είναι MUST....

η κοπελιά που καθόμασταν μαζί πριν 2 χρόνια στα ισπανικά μια παρασκευή δεν ήρθε... όταν πήρα στο κιν της να μάθω τι έγινε την πέτυχα σοκαρισμένη και χτυπημένη γιατί πηγαίνοντας να μπει σε ένα δρόμο από το σπίτι της [3 σπίτια από το δικό της το οποίο είναι το τελευταίο σε αδιέξοδο] και πηγαίνοντας με...10 ένα αμάξι, παραβιάζοντας στοπ την έφερε σβούρα 180 μοιρών... η τροχαία και το εκαβ της είπε ότι αν δεν είχε φορέσει ζώνη τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα για αυτήν..

και ήταν 3 σπίτια μακρυά από το δικό της σπίτι...μόλις... ερχόταν στο μάθημα της στο κέντρο της Αθήνας... δεν το λες ακριβώς ταξίδι :)


Αρχική Δημοσίευση από paikths:
δεν μπορω τους υστερισμους με τις ζωνες

Όσο υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν περιττό κάτι που αποδεδειγμένα είναι απαραίτητο ΠΑΝΤΑ εγώ προσωπικά δεν τολμώ να κατηγορήσω κανέναν αν παθαίνει "υστερία" με το ζήτημα και αν με θεωρούν υστερικιά για αυτό το λόγο sorry! δεν έχω εγώ το πρόβλημα ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Όσο υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν περιττό κάτι που αποδεδειγμένα είναι απαραίτητο ΠΑΝΤΑ εγώ προσωπικά δεν τολμώ να κατηγορήσω κανέναν αν παθαίνει "υστερία" με το ζήτημα και αν με θεωρούν υστερικιά για αυτό το λόγο sorry! δεν έχω εγώ το πρόβλημα ;):P

Η ζώνη είναι περιτή, μια βόλτα στο ΚΑΤ σάββατο βράδυ μας δείχνει πόσο περιτή ήταν για κάποια άτομα.
XRZ και με 10 και με 20 χιλιόμετρα χωρίς ζώνη παθαίνεις ζημιά καλά κάνει πάντως η αστυνομία που έχει βάλει προστιμάρα αν δεν φοράς ζώνη/κράνος. Μήπως έτσι τουλάχιστον σωθούν κάποιες ζωές,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Παιδια το μεγαλυτερο ποσοστο ατυχηματων συμβαινει μεσα στις πολεις και σε κατοικημενες περιοχες. συνηθως μαλιστα οι εμπλεκομενοι μενουν εκει κοντα.
Σαν ποσοστο τα ατυχηματα σε περιφερειακους δρομους ειναι λιγοτερα αλλα μεγαλυτερο ποσοστο θανασιμα... Δεν συμαινει οτι ενα τρακαρισμα εντος πολης με 50khm χωρις ζωνη δεν ειναι θανασιμο...:worry:

Κακως δεν φορατε παντα ζωνη. Πιο συχνα κυκλοφορειτε εντος πολης παρα κανετε ταξιδια?...Κανω λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν με τα νέα μέτρα βάζουν πρόστημο για τον πίσω που δεν φοράει ζώνη και πρόστημο στον οδηγό που δεν του είπε να την βάλει:clapup:

Καλά κάνουν, στο αμάξι είμαστε πάντα μόνοι και με ζώνη, όταν όμως κάποιος μπεί στο πίσω κάθησμα τον υποχρεώνουμε να βάλει, όχι για πρόστημα αλλα για την ασφάλεια, πρίν ακόμο ο νόμος βγεί η φράση που ακουγαμε απο τους πίσω ήταν γιατί να την βάλω, αφού δεν γράφουν, πάντα όμως στο τέλος φορούσαν, έτσι πρέπει έτσι είναι το σωστό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatsoula

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Πάντα..και μπροστά και πίσω!
Όταν δεν φοράνε ζώνη αυτοί που κάθονται πίσω τους υποχρεώνω να φορέσουν...(ασχέτως που δεν οδηγώ εγώ...και απλά είμαι συνοδηγός...:P)
Πιστεύω πως ζώνη πρέπει να φοράμε ασχέτως απο το αν δεν έχουμε ζώνη θα πρέπει να πληρώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αν και συμφωνώ ότι είναι απαραίτητη η ζώνη και στους πίσω επιβάτες, ομολογώ ότι ξεχνώ τόσο να την φορέσω (όταν είμαι συνεπιβάτης) όσο και να την απαιτήσω (όταν είμαι οδηγός). Λάθος μου, το ξέρω.... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι στα μπροστινά καθίσματα είτε ως οδηγός είτε ως συνοδηγός βάζω στάρνταρ ζώνη ακόμα και για εκατό μέτρα.. αν είμαι πίσω δεν φοράω (παρόλο που έχω πάθει ατύχημα όντας στη πίσω θέση και χτύπησα το κεφάλι μου στο κάθισμα μπροστά :() και ποτέ δεν ασχολούμαι με το αν και οι άλλοι έχουν βάλει ζώνη ή όχι.. βλακεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Σαν συνοδηγός φοράω πάντα ζώνη και απαιτώ και από τον οδηγό να φορέσει, ακόμα και αν η απόσταση είναι ελάχιστη...
Όταν είμαι στις πίσω θέσεις όμως δεν βάζω...δεν την έχω συνηθίσει και δεν την αντέχω βασικά :redface: (πάντως πάλι πρήζω τους μπροστινούς να βάλουν :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Μπροστά φοράω πάντα και για οποιαδήποτε απόσταση. οσο για το πίσω ομολογώ ότι σπάνια βάζω, κυρίως στις μεγάλες αποστάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Πάντα..και μπροστά και πίσω!
Όταν δεν φοράνε ζώνη αυτοί που κάθονται πίσω τους υποχρεώνω να φορέσουν...(ασχέτως που δεν οδηγώ εγώ...και απλά είμαι συνοδηγός...:P)
Πιστεύω πως ζώνη πρέπει να φοράμε ασχέτως απο το αν δεν έχουμε ζώνη θα πρέπει να πληρώσουμε.
Ζώνη φοράω παντα, σε όποια θέση και να κάθομαι. Οταν οδηγώ όμως η αλήθεια είναι ότι στους πίσω δεν λέω για ζώνη. Κακώς βεβαια γιατί σε ένα ατύχημα οι πίσω είναι πιο επικίνδυνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η ζωνη παει... ξεχαστικε.... Εχω καμποσους μηνες να μπω στο αμαξι μας, και στα ξενα αμαξια παντα ξεχνιεμε.
Ωστωσω οταν οδηγω το μηχανακι μου ειμαι σχεδων παντα με κρανος (υπαρχουν και η φορες που φευγουν ο μπαμπας μου με την κοπελα του με την μηχανη και δεν μενει κρανος στο σπιτι...), και με την μηχανη του μπαμπα μου ποτε με και ποτε χωρις κρανος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν βρίσκομαι στη θέση του οδηγού ή του συνοδηγού πάντα φοράω και πάντα λέω στο συνοδηγώ να βάλει ζώνη.
Στους πίσω δεν έλεγα ποτέ να φορέσουν(χαζομάρα μου βέβαια).Όταν καθομαι στο πισω καθισμα σπάνια φοραω ζωνη αλλα πλεον θα το καθιερώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Στο συγκεκριμένο θέμα είμαι κάθετος. Απαιτώ πάντοτε ζώνη, σε σημείο που να καταντάω σπαστικός πολλές φορές και να αναγκάζομαι να έρχομαι αντιμέτωπος με την καζούρα των άλλων.

Δεν γουστάρω να παίζω με την ζωή κανενός. Οπότε όταν έχω άλλα άτομα μέσα στο αυτοκίνητό που οδηγώ αρνούμαι να ξεκινήσω αν δεν έχουν μπει οι ζώνες, ενώ όταν είμαι επιβάτης βάζω πάντοτε τη ζώνη μου, ανεξάρτητα από το που θα κάθομαι και πόσοι φοράνε ζώνη.

Με έχουν συνηθίσει πλέον :P

Εν τω μεταξύ αυτή την άρνηση για τη ζώνη στην Ελλάδα δεν την καταλαβαίνω βρε παιδιά. Στην Κύπρο που έζησα 4 χρόνια ΠΑΝΤΟΤΕ, ΟΛΟΙ φορούσαν ζώνη, και το ίδιο παρατηρώ και εδώ στην Γερμανία. Δηλαδή όλοι οι άλλοι είναι υπερβολικοί;

(Υ.Γ. Δεν έχω διαβάσει την συζήτηση, οπότε δεν απαντάω σε κάποιον προσωπικά. Γενική τοποθέτηση κάνω :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose87

Νεοφερμένος

Η rose87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φοράω πάντα ζώνη σε όποια θέση του αυτοκινήτου κι αν βρίσκομαι, όταν δε οδηγώ τους ζητώ πάντα να φορούν. Εκτός απο τους γονείς μου όλοι οι άλλοι φοράνε... δεν ξέρω γιατί...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

plokami

Νεοφερμένος

Ο plokami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Στο θέμα που έχετε αναλύσει τόσο πολύ μου επιτρέπεται να βάλω ένα βιντεάκι που έφτιαξα για να δείξω τις συνέπειες από τη μη χρήση της ζώνης ασφαλείας. Είναι λίγο σοκαριστικό αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να τα βλέπουμε σε βίντεο παρά στα αλήθεια.



https://www.youtube.com/watch=χρησιμότητα της ζώνης ασφαλείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top