Η Γυναίκα μου vs οι άλλες οι γυναίκες

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
μπορεί...:) με τα μαθηματικά έχω χάλια σχέση... χωρίσαμε πριν 20 χρόνια.:P

"Ο Δείκτης Μάζας Σώματος των Ελληνίδων σύμφωνα με τη μελέτη βρίσκεται κοντά στο 40, ενώ το όριο πέραν του οποίου κάποιος θεωρείται υπερβολικά υπέρβαρος είναι 30."
" σύμφωνα με τη μεγαλύτερη έρευνα που έγινε ποτέ στην Ελλάδα με τη συμμετοχή 28.000 εθελοντών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Ιατρικής και Κοινωνίας (ΕΠΙΚ) που δημοσιεύτηκε τον Ιούλιο, οι μισοί Έλληνες ηλικίας 30-82 ετών είναι υπέρβαροι, αναφέρει η μελέτη. "

Μισέλ, επειδή το ανέφερες… το σώμα μου είναι νορμάλ. Απέχει πολύ από τα σώματα των μοντέλων. Ας πούμε λοιπόν ότι υπάρχουν σώματα εξαιρετικά όπως των μοντέλων, νορμάλ σώματα και προβληματικά σώματα(πολύ αδύνατα ή πολύ παχιά). Οι στατιστικές δείχνουν ότι τα νορμάλ σώματα τείνουν να λιγοστέψουν … για τα εξαιρετικά... το λέει και το όνομα…είναι εξαίρεση…γι αυτό και προβάλλονται…

Εγω νομιζα οτι αναφεροσουν σε παγκοσμια ποσοστα, για αυτο και τα θεωρησα υπερβολικα (σκεψου πχ ποσοι Ινδοι ειναι παχυσαρκοι!) Για Ελλαδα, και κυριως για ΗΠΑ, δεν μου φανονται παραξενα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όμως ήμουν βέβαιη ότι θα έρθει η στιγμή που η άποψη μου θα αμφισβητηθεί κατά αυτό τον τρόπο επειδή δεν συμπίπτει με τη δική σου/σας. Ε φυσικά, όταν δεν αρέσει το συμπέρασμα προσπαθείς να αμφισβητήσεις τα στοιχεία.

Εγώ μετά από το παραπάνω αποχωρώ από το παρόν θέμα και το βγάζω από τις συνδρομές μου.
Αφού οποιαδήποτε γυναίκα διαφωνήσει μαζί σας είναι "παραπλανημένη" και ηλίθια που χάφτει ψέματα ("αυτά ρώτησε, αυτά έμαθε"), τότε ας σας αφήσω στον παράδεισο της συμφωνίας σας.
Χαίρομαι απλά που υπάρχουν αυτές οι εξαιρέσεις που δεν παραδέχεστε, κι ας θεωρείτε όσους/ες τις βλέπουν "παραπλανημένους" και "ιδεαλιστές". Δεν πρόκειται να τις εξαφανίσετε όσο και να εμμένετε στην ανυπαρξία τους. :)

:hello:
Λυπάμαι που αποχωρείς από τη συζήτηση, δεν είχα κανέναν σκοπό να σε θίξω. Ίσα ίσα, που η έκφραση "αυτά ρώτησε, αυτά έμαθε" δείχνει ότι ο καθένας μας διαμορφώνει άποψη σύμφωνα με τις εμπειρίες του. Δεν είπα ποτέ την γυναίκα ηλίθια και θα προτιμούσα να μην βάζεις τέτοιες εκφράσεις στα λόγια μου. Απλά πρέπει να δεχτείς την περίπτωση, ως άντρες να ξέρουμε πως σκέφτονται οι περισσότεροι άντρες και να έχουμε συναναστραφεί με περισσότερους άντρες και να σχολιάσαμε πολύ περισσότερο την κόρη του γείτονα και την Ιζαμπέλα της διαφήμισης από κάποιες γυναίκες και άρα να ξέρουμε την άποψη της πλειοψηφίας για αυτές. Επίσης, δεν αμφισβήτησα ποτέ τα δικά σου στοιχεία, απλά είπα ότι μάλλον διαφέρουν από την πραγματικότητα. Αυτό άλλωστε γίνεται πάντα όταν υπάρχει αντίθετη άποψη.

Επίσης και εγώ χαίρομαι που υπάρχουν αυτές οι εξαιρέσεις όπως είπες, γιατί εκτός του ότι αυτό αποδεικνύει έμμεσα τον κανόνα (αφού αλλιώς δεν θα ήταν εξαιρέσεις), είναι και το ιδανικό. Δεν ζούμε όμως σε ιδανικό κόσμο... Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχουν τέτοια άτομα, πόσο μάλλον να θέλω να τα εξαφανίσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Εμείς απλά προσπαθούμε να καταλάβουμε σε τι βαθμό ισχύει ότι οι άντρες συγκρίνουν άθελα τους τα μοντέλα με την γυναίκα τους κάποια στιγμή, και κατά πόσο παίζει ρόλο να ψάξει αλλού αυτό το κάτι που δεν το βρίσκει στην γυναίκα τους…

Για να ηρεμήσχει και η αγαπητή Μισελ, πιστεύω ότι οι άντρες που θα κανουν αυτες τις συγκρίσεις "καποια στιγμή" είναι μάλλον άντρες που τις κάνουν εξ αρχής. Πάντως οταν λετε μοντελο, δεν μιλατε μονο για εξωτερικη ομορφιά, αλλά και ολο το κοινωνικοοικονομικο πακετο σωστά; Γιατί αλλιώς, γυναίκες δίμετρες όμορφες σαν μοντέλα, μπορεί συχνότατα να έχει κάποιος στην απόλυτη διάθεση του και πολύ φθηνά, απ'ότι έχω ακούσει, στους σημερινους οικους ανοχής.

Οπότε να κάνουμε το ζητημα πιο συγκεκρμένο και πραγματικο παρακαλώ. Ο άντρας δηλαδή σκέφτεται "αν με αγαπούσε ενα μοντέλο οπως η γυναίκα μου..." ή απλά συγκρ΄νει στα; κουτουρού και χωρίς νόημα κομάτια κρέας ;;

Γιατί εκεί ακριβώς είναι που σκοντάφτει το όλο πράγμα. Τα μοντέλα πρώτα είναι ερωτευμένα με το είδωλο τους. Στην συνεχεια με το χρήμα. Κάπου μετά μπορεί να έρχεται κι ενας άντρας, (αν σπρώχνει το χρήμα που ειναι στη δέυτερη θέση) λολ

Αρα προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πάντως οταν λετε μοντελο, δεν μιλατε μονο για εξωτερικη ομορφιά, αλλά και ολο το κοινωνικοοικονομικο πακετο σωστά;
Λάθος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.

Λαθος τότε λές λάθος γιατί αν εννοείς την εμφάνιση τότε είναι μόνο μία εκφραση δηλαδη "αυτή είναι μοντέλο"

Όμως τότε αυτή μπόρει να είναι και η κόρη του περιπτερά τη οποια κάλλιστα κά[ποιοπς μπορει να εχει πααντρευτεί και τότε, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, όταν μεγαλώσιε, ο κάφρος ο άντρας της θα βλέπει τα άλλα "μοντέλα;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταρχήν θα σε παρακαλούσα να μην χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις (το έκανες και σε προηγούμενο post σου).

Κατά δεύτερον, με την έκφραση "κόρη του περιπτερά" ήθελα να δείξω την καθημερινή κοπέλα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ωραία λοιπον. Αν η καθημερινή κοπέλα ειναι "μοντελο" ομως στην συμπεριφορα παραμένει καθημερινή κοπέλα, παντρευτεί, κάνει παιδιά, την συνηθίσει ο συντροφος της, κάνουν τους συμβιβασμούς τους, το κανουν και 5000 φορές, μετά θα βλέπει ο αντρας της τα "μοντελα" που λές με ορεξη και θα τα συγκρίνει με τη γυναίκα του; Και μετά τι;

Εννοώ τι θα βγεί που θα τα συγκρίνει με τη γυναίκα του; Γιατί άν απο τη σύγκριση για πάρα πολλους λόγους βγαίνει διαρκως νικήτρια η γυναίκα του τότε όλος ο συλλογισμός σου ειναι άτοπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εννοώ τι θα βγεί που θα τα συγκρίνει με τη γυναίκα του; Γιατί άν απο τη σύγκριση για πάρα πολλους λόγους βγαίνει διαρκως νικήτρια η γυναίκα του τότε όλος ο συλλογισμός σου ειναι άτοπος.

Η σύγκριση αφορά την εμφάνιση. Δε μπορείς να πεις ότι η γυναίκα σου είναι η πιο όμορφη στο κόσμο. Μπορεί να ταιριάζει μαζί σου αλλά δεν είναι και η ομορφότερη εμφανισιακά. Η σύγκριση γίνεται ασυνείδητα. Και δε βλέπω πουθενά το λόγο να μη γίνεται. Η Jolie είναι πολύ πιθανό να είναι πιο όμορφη από τη γυναίκα σου αλλά δε θα χωρίσεις να πας στο Hollywood να τη κλέψεις από το Brad. Λογικό είναι να δείχνεις ένα θαυμασμό στο ωραίο φύλο αλλά δεν είσαι και τρελός να χωρίσεις επειδή δε παντρεύτηκες την Jolie. Θαυμάζεις τη λάμψη της Angelina και την ελκυστικότητα της Monica. Όμως δε θα παρατήσεις την οικογένεια σου. Η γυναίκα σου λογικά υπερέχει σε άλλα πράγματα. Δεν είναι η εμφάνιση το σημαντικότερο στο κόσμο. Μπορείς να είσαι με μια κοπέλα η οποία να είναι μέτρια εμφανισιακά αλλά να έχει άλλα χαρίσματα.

Ποιος δεν έχει θαυμάσει ένα μοντέλο και δεν σκέφτηκε πώς να τη "ρίξει";

Μήπως η φασαρία γίνεται γιατί τελικά ασυνείδητα πιστεύουμε ότι η εξωτερική εμφάνιση παίζει το σημαντικότερο ρόλο χωρίς να θέλουμε να το παραδεχτούμε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Μήπως η φασαρία γίνεται γιατί τελικά ασυνείδητα πιστεύουμε ότι η εξωτερική εμφάνιση παίζει το σημαντικότερο ρόλο χωρίς να θέλουμε να το παραδεχτούμε; :)

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω όμως μήπως όλη η φασαρία γίνεται γιατι εσυ πιστευεις ότι η εξωτερική ομορφιά παίζει το σημαντικοτερο ρόλο και θα ήθελες να το πιστεύουν και ολοι οι άλλοι έστω και ασυνειδητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω όμως μήπως όλη η φασαρία γίνεται γιατι εσυ πιστευεις ότι η εξωτερική ομορφιά παίζει το σημαντικοτερο ρόλο και θα ήθελες να το πιστεύουν και ολοι οι άλλοι έστω και ασυνειδητα;

Nope. Ο καθένας κρίνει με τα δικά του κριτήρια. Λάθος μου αν φάνηκε ότι προσπαθώ να επιβάλλω την εξωτερική εμφάνιση σα σημαντικότερο κριτήριο από το χαρακτήρα ενός ανθρώπου. Αν και δε νομίζω να έκανα κάτι τέτοιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Μα δεν χαρακτήρισα κάποιον συγκεκριμένα...

Οκ. Και εγω αν πω δηλαδη οτι οποιος ειναι mod σε φορουμ πρεπει να μην εχει και ζωη στον πραγματικο κοσμο, δεν σε ενοχλει ας πουμε, γιατι δεν μιλαω για σενα ή για τον χ, ψ mod. Τωρα πλακα κανεις; Προφανως, αν χρησιμοποιεις ασχημο χαρακτηρισμο για μια συμπεριφορα, και αυτη εμφανιζεται σε καποια ατομα, ο χαρακτηρισμος σου ειναι ασχημος για αυτους τους συγκεκριμενους ανθρωπους. ;)

(Προφανως το παραπανω για τους mod δεν ισχυει, ουτε το πιστευω! Απλα δεν ηθελα να δωσω πιο προσωπικο παραδειγμα)

Για να έχω εγώ υπόψιν μου τουλάχιστον 2 τέτοια ζευγάρια, μέσα σε όσα γνωρίζω (που δεν είναι άπειρα προφανώς), το καθιστά όχι τρελά απίθανο. :)
Οχι, για δυο λογους:
1) Λογικο οι φιλοι σου να ειναι πανω κατω στα δικα σου προτυπα & νοοτροπια

2) Γιατι


Νομίζω ότι αυτά τα δύο παραδείγματα είναι ξεκάθαρα. Ότι υπάρχουν άντρες που προτιμούν τις γυναίκες τους απέναντι σε αυτές τις κοπέλες, υπάρχουν. Μάλιστα, όταν μια κοπέλα ρωτήσει σε μια παρέα (που έχει και κοπέλες) τα αγόρια αν προτιμούν την "ωραία της παρέας" από την Ιζαμπέλα της διαφήμισης, θα πάρει διαφορετική απάντηση απ' ότι αν είχαμε μια αντροπαρέα που πίνει μπύρες και λέει για το τέλεια σχηματισμένο στήθος της Ιζαμπέλας και ρωτούσαμε αν προτιμάει την σερβιτόρα από αυτήν. Οπότε δεν παραξενεύομαι τελείως από την άποψη της MIchelle, αυτά ρώτησε, αυτά έμαθε.

;) Αν θεωρεις οτι οι αντρες ειτε τους ρωτας, ειτε αναφερεται στη συζητηση, ειτε απλα ετσι δειχνουν για αυτα τα θεματα, και ετσι ειναι, πιστεψε με κανεις μεγαλο λαθος. Ακομα και εγω, που ειμαι η καλυτερη περιπτωση απο οσους ξερω, θα προσπαθησω να αμβλυνω την ειλικρινεια μου σε καποιες περιπτωσεις, γιατι αλλιως ξερω τι θα επακολουθησει. Αλλα ξερω ατομα που λενε στην κοπελα τους οτι δεν κοιτανε καν ποτε αλλη, οτι αν τους την επεφτε καποιο σουπερ ντουπερ μοντελο και δεν ειχαν κανει σεξ μηνες και δεν θα το μαθαινε η κοπελα τους παλι δεν θα την απατουσαν, και χιλια δυο αλλα. Και αυτα δεν ειναι περιπτωσεις, ειναι ο γενικος κανονας.

Συμβαίνει όμως. Όχι συχνά, αλλά συμβαίνει. Δεν υπάρχει "δεν μπορώ", υπάρχει "δεν το θέλω αρκετά ώστε να προσπαθήσω όσο χρειαστεί" :)

Οκ, εγω θεωρω οτι πρεπει να ειναι διπλα μου η Alessandra Ambrosio ή καποια αυτου του επιπεδου. Τι μπορω να κανω για να την εχω; Να γινω πλουσιος, να κανω πλαστικες, τι; Προφανως και υπαρχει δεν μπορω. Δες τον υπολοιπο κοσμο τι κανιε και θα το καταλαβεις. :)

Όμως ήμουν βέβαιη ότι θα έρθει η στιγμή που η άποψη μου θα αμφισβητηθεί κατά αυτό τον τρόπο επειδή δεν συμπίπτει με τη δική σου/σας. Ε φυσικά, όταν δεν αρέσει το συμπέρασμα προσπαθείς να αμφισβητήσεις τα στοιχεία.

Εγώ μετά από το παραπάνω αποχωρώ από το παρόν θέμα και το βγάζω από τις συνδρομές μου.
Αφού οποιαδήποτε γυναίκα διαφωνήσει μαζί σας είναι "παραπλανημένη" και ηλίθια που χάφτει ψέματα ("αυτά ρώτησε, αυτά έμαθε"), τότε ας σας αφήσω στον παράδεισο της συμφωνίας σας.
Χαίρομαι απλά που υπάρχουν αυτές οι εξαιρέσεις που δεν παραδέχεστε, κι ας θεωρείτε όσους/ες τις βλέπουν "παραπλανημένους" και "ιδεαλιστές". Δεν πρόκειται να τις εξαφανίσετε όσο και να εμμένετε στην ανυπαρξία τους. :)

:hello:

Γιατι το θετεις ως "οποιαδοιποτε γυναικα"...; Και αντρας το ιδιο να ελεγε, παλι θα του λεγαμε οτι δεν ισχυει. Επισης, δεν ειναι ο κοσμος εναντιον σου, ουτε εχουμε προσωπικα μαζι σου. Απλα οταν ολοι οι υπολοιποι λεμε κατι, και εσυ το αντιθετο, λογικο ειναι να αισθανεσαι οτι σου κανουμε προσωπικη επιθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Διαβαζα...διαβαζα και αναθεμα εαν καταλαβα και πολλα...

Για αρχη, ποιος ειπε οτι μοντελο = ομορφος/-η?
Και η Βασιλειαδου, ξανθια και με φωτοσοπ, κουκλαρα θα ηταν...
Ξερετε ποσες σαν την Ιζαμπελα της διαφημισης και ακομα καλυτερες αυτης, κυκλοφορουν γυρω μας? Παρα πολλες...
Οποτε τι συζηταμε?
Και οκ η Μπελουτσι ειναι κουκλα και γοητευτικη...αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι περισσοτερο απο καποια αλλη, που μενει διπλα μας...

Παρτε και ματι απο μερικες κουκλαρες της διεθνους σοου μπιζ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Διαβαζα...διαβαζα και αναθεμα εαν καταλαβα και πολλα...

Για αρχη, ποιος ειπε οτι μοντελο = ομορφος/-η?
Και η Βασιλειαδου, ξανθια και με φωτοσοπ, κουκλαρα θα ηταν...
Ξερετε ποσες σαν την Ιζαμπελα της διαφημισης και ακομα καλυτερες αυτης, κυκλοφορουν γυρω μας? Παρα πολλες...
Οποτε τι συζηταμε?
Και οκ η Μπελουτσι ειναι κουκλα και γοητευτικη...αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι περισσοτερο απο καποια αλλη, που μενει διπλα μας...

Παρτε και ματι απο μερικες κουκλαρες της διεθνους σοου μπιζ....

Οκ, και η Βασιλειαδου κουκλα θα ηταν....:ermm: Ελα ρε συ, ειπαμε οτι οντως τις επεξεργαζονται πολυ τις φωτος, αλλα μην φτασουμε και στο αλλο ακρο.

Οσο για τις φωτο που εχεις βαλει απο κατω, ειναι οι γνωστες που κυκλοφορουν εδω και χρονια και αποτελουν το σταντας επιχειρημα των γυναικων σε αυτες τις συζητησεις. Μονο που, νομιζω ειναι προφανες για καθε ανθρωπο, οτι εχει bad hair days, οτι δεν ειναι ολες τις ωρες το ιδιο ομορφος, οτι το makeup βοηθαει, κτλ.

Δηλαδη εγω ή εσυ, που ειμαστε φυσικοι και τις φωτος μας δεν τις επεξεργαζεται κανεις, δεν εχεις καποιες που εισαι σαν τερας, και καποιες που εμφανιζεσαι πολυ πολυ πιο ομορφη; Λογικο λοιπον ακομα και η πιο ομορφη κοπελα (μοντελο/ γνωστη ή μη) να εχει καποιες φωτογραφιες της που να φαινεται...τρομακτικη! Και σαν αντεπιχειρημα στις φωτος, δες καποιες απο τις ιδιες κοπελες σε εκδηλωσεις, οπου οι φωτογραφιες δεν επεξεργαζονται, για να δεις αν ειναι οντως ωραιες ή οχι. ;)

Τελος, εγω προσωπικα πιστευω (και νομιζω οτι το χω αναφερει) οτι και με την πιο γνωστη γυναικα να ησουν επι αρκετο καιρο, καποια στιγμη θα σου φαινονταν συνηθισμενη, ακριβως γιατι θα την εχεις δει σε ολες τις φασεις της (πρωι μετα τον υπνο, χωρις μακιγιαζ, με τα μαλλια ανακατεμενα. κτλ), για αυτο και απο καποια στιγμη και μετα δεν παιζει αυτο τοσο σημαντικο ρολο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Διαβαζα...διαβαζα και αναθεμα εαν καταλαβα και πολλα...

Για αρχη, ποιος ειπε οτι μοντελο = ομορφος/-η?
Μοντέλο είπαμε με την ένια της ωραίας γυναίκας που διαφημίζει κάτι στην τηλ... Είτε είναι ηθοποιός, αθλήτρια, τραγουδίστρια ή οποιοδήποτε αλλο επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οκ, και η Βασιλειαδου κουκλα θα ηταν....:ermm: Ελα ρε συ, ειπαμε οτι οντως τις επεξεργαζονται πολυ τις φωτος, αλλα μην φτασουμε και στο αλλο ακρο.
Μα με αυτα που διαβασα, εαν δε χρησιμοποιουσα την υπερβολη, δε θα γινομουν κατανοητη...
Αν και σε πληροφορω, οτι το επαγγελματικο μακιγιαζ και μονο, κανει θαυματα...

Οσο για τις φωτο που εχεις βαλει απο κατω, ειναι οι γνωστες που κυκλοφορουν εδω και χρονια και αποτελουν το σταντας επιχειρημα των γυναικων σε αυτες τις συζητησεις. Μονο που, νομιζω ειναι προφανες για καθε ανθρωπο, οτι εχει bad hair days, οτι δεν ειναι ολες τις ωρες το ιδιο ομορφος, οτι το makeup βοηθαει, κτλ.

Ναι οκ και εγω χρονια τις εχω...ε και? Που να δεις αλλες που εχω δει στην τιβι...την Ναομι να δεις στο προσωπο χωρις να ειναι βαμμενη, θα τρομαξεις!
Για να μην αναφερω κατι φωτο(σωμα) της Κορινθιου που μου εστειλαν προσφατα πριν την επεξεργασια..Και εχασα πασαν ιδεα....
Μου φαινεται, οτι εχετε μυθοποιησει την εικονα του αναγνωρισιμου προσωπου...


Δηλαδη εγω ή εσυ, που ειμαστε φυσικοι και τις φωτος μας δεν τις επεξεργαζεται κανεις, δεν εχεις καποιες που εισαι σαν τερας, και καποιες που εμφανιζεσαι πολυ πολυ πιο ομορφη; Λογικο λοιπον ακομα και η πιο ομορφη κοπελα (μοντελο/ γνωστη ή μη) να εχει καποιες φωτογραφιες της που να φαινεται...τρομακτικη! Και σαν αντεπιχειρημα στις φωτος, δες καποιες απο τις ιδιες κοπελες σε εκδηλωσεις, οπου οι φωτογραφιες δεν επεξεργαζονται, για να δεις αν ειναι οντως ωραιες ή οχι. ;)
Ε ναι και?
Εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι γυρω μας υπαρχουν τοσο πολυ ομορφες γυναικες και ανδρες επισης, που θεωρω γελοια ολη αυτο τον μυθο γυρω απο τους ομορφους/-ες της τιβι..


Τελος, εγω προσωπικα πιστευω (και νομιζω οτι το χω αναφερει) οτι και με την πιο γνωστη γυναικα να ησουν επι αρκετο καιρο, καποια στιγμη θα σου φαινονταν συνηθισμενη, ακριβως γιατι θα την εχεις δει σε ολες τις φασεις της (πρωι μετα τον υπνο, χωρις μακιγιαζ, με τα μαλλια ανακατεμενα. κτλ), για αυτο και απο καποια στιγμη και μετα δεν παιζει αυτο τοσο σημαντικο ρολο. :)

Ακριβως αυτο...

Οταν καποιος θα ξενοκοιταξει, το κανει κατα κυριο λογο για το καινουριο(αυτο τον εξιταρει) και οχι για το πιο ωραιο...(το εχω αναφερει και σε προηγουμενο ποστ μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Νεράιδα, δεν αμφισβήτησε κανένας ότι οι γυναίκες - μοντέλο στην tv μπορεί να περνάνε απαρατήρητες αν δεν είναι βαμμένες.
Οι άντρες που βλέπουν την Παμελα δεν την θυμούνται το πρωί όταν ξυπνάει, δεν έχουν πώς :P, αλλά έτσι όπως την δείχνει η τηλεόραση / το περιοδικό... εντυπωσιάζονται με την πλασματική ομορφιά που δείχνει η τηλεόραση και σαφώς δεν την βρίσκουν (οι περισσότεροι) στην σύντροφο / γυναίκα τους.
Και ρωτάω εγώ η κακόμοιρα :P για να μάθω… πόσο επηρεάζει την ψυχολογία τους το γεγονός ότι βλέπουν ωραίες στην τηλ αλλά δεν τις έχουν στην καθημερινή ζωή? Τους επηρεάζει στο να ψάξουν κάτι παρόμοιο με τις επιθυμίες τους? Γίνεται σύγκριση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θελω να πιστευω οτι η πλειοψηφια των ανδρων εχει απομυθοποιησει στην ομορφια την τιβι...
Και δε συμφωνω οτι δεν τη βρισκουν στο δικο τους ανθρωπο... οτι υπαρχει μονο στην τιβι και οτι ετσι μοιραια γινεται συγκριση...
Ισα ισα, η γυναικα σημερα περιποιειται παρα πολυ τον εαυτο της, εξου και το μοττο "δεν υπαρχει ασχημη γυναικα, παρα μονο απεριποιητη"
Μα καλα, μονο εγω βλεπω πολυ ωραιες και γοητευτικες γυναικες γυρω μου...?????!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και ρωτάω εγώ η κακόμοιρα :P για να μάθω… πόσο επηρεάζει την ψυχολογία τους το γεγονός ότι βλέπουν ωραίες στην τηλ αλλά δεν τις έχουν στην καθημερινή ζωή? Τους επηρεάζει στο να ψάξουν κάτι παρόμοιο με τις επιθυμίες τους? Γίνεται σύγκριση?
Μα φυσικά, όταν μεγαλώνεις με διαφημίσεις στην τηλεόραση που έχει κοπέλες με υπέροχα σώματα και συνολική εμφάνιση, υποσυνείδητα θεωρείς ότι αυτό είναι το εμφανισιακά ωραίο, οπότε ναι επηρεάζει τις επιθυμίες. Θεωρώ πάντως, ότι κανένας δεν κάνει ενσυνείδητα σύγκριση στο μυαλό του όταν βλέπει μια κοπέλα, δηλαδή να πει, αυτή δεν έχει το σώμα και το προσωπάκι της τάδε από την διαφήμιση εσωρούχων.:)
Θελω να πιστευω οτι η πλειοψηφια των ανδρων εχει απομυθοποιησει στην ομορφια την τιβι...
Και δε συμφωνω οτι δεν τη βρισκουν στο δικο τους ανθρωπο... οτι υπαρχει μονο στην τιβι και οτι ετσι μοιραια γινεται συγκριση...
Ισα ισα, η γυναικα σημερα περιποιειται παρα πολυ τον εαυτο της, εξου και το μοττο "δεν υπαρχει ασχημη γυναικα, παρα μονο απεριποιητη"
Μα καλα, μονο εγω βλεπω πολυ ωραιες και γοητευτικες γυναικες γυρω μου...?????!
Και εμείς βλέπουμε γοητευτικές γυναίκες γύρω μας. Αλλά δεν κοιτάμε αυτό σε αυτό το θέμα. Τουλάχιστον αυτό που έχω καταλάβει εγώ ότι συζητάμε είναι η σύγκριση της γυναίκας μας με την εμφανίσιμη κοπέλα της διαφήμισης. Δεν διαφωνώ ότι κάποιες γυναίκες "γράφουν" στο γυαλί και από κοντά δεν είναι τόσο "θεές", όπως επίσης ότι η κόρη του περιπτερά δεν μπορεί να είναι μια πανέμορφη κοπέλα. Αυτό που λέω είναι ότι όταν βλέπεις την κοπέλα στην διαφήμιση να σκύβει για να πιάσει το παγωτό από τον πάτο του ψυγείου, ή την Πάμελα να τρέχει στην παραλία στο baywatch, ή την κοπέλα με το καινούριο σουτιέν που βάζει 2 πόντους ακόμα στο στήθος, δεν μπορεί παρά ενστικτωδώς να γυαλίσει το μάτι σου.;)
Οι περισσότεροι άντρες λοιπόν, αν τους έβαζες να διαλέξουν μια φαντασίωση με τις παραπάνω κοπέλες ή με την γυναίκα τους, νομίζω ότι θα διάλεγαν τις πρώτες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και εμείς βλέπουμε γοητευτικές γυναίκες γύρω μας. Αλλά δεν κοιτάμε αυτό σε αυτό το θέμα. Τουλάχιστον αυτό που έχω καταλάβει εγώ ότι συζητάμε είναι η σύγκριση της γυναίκας μας με την εμφανίσιμη κοπέλα της διαφήμισης. Δεν διαφωνώ ότι κάποιες γυναίκες "γράφουν" στο γυαλί και από κοντά δεν είναι τόσο "θεές", όπως επίσης ότι η κόρη του περιπτερά δεν μπορεί να είναι μια πανέμορφη κοπέλα. Αυτό που λέω είναι ότι όταν βλέπεις την κοπέλα στην διαφήμιση να σκύβει για να πιάσει το παγωτό από τον πάτο του ψυγείου, ή την Πάμελα να τρέχει στην παραλία στο baywatch, ή την κοπέλα με το καινούριο σουτιέν που βάζει 2 πόντους ακόμα στο στήθος, δεν μπορεί παρά ενστικτωδώς να γυαλίσει το μάτι σου.;)
Οι περισσότεροι άντρες λοιπόν, αν τους έβαζες να διαλέξουν μια φαντασίωση με τις παραπάνω κοπέλες ή με την γυναίκα τους, νομίζω ότι θα διάλεγαν τις πρώτες.:D

Το οτι εσυ το νομιζεις, δε σημαινει οτι ισχυει κιολας...
Και με αυτο που ισχυριζεσαι νομιζω οτι υποτιμας τους ανδρες πρωτα απο ολα...Θελω να πιστευω οτι η πλειοψηφια αυτων, οπως εχω ηδη αναφερει, εχει απομυθοποιησει την πλασματικη και μη ομορφια στην τιβι...
Και βεβαια εχει σημασια γιατι δε σκυβει μονο αυτη στη διαφημιση αλλα και ενα σωρο αλλες..Οπως επισης με τον τροπο που τρεχει η παμελα στην παραλια..τρεχουν και αλλες εξισου κουκλαρες στις παραλιες τα καλοκαιρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ενοειται οτι οι διασημοτητες ,ειδικα της ξενης showbiz οτι λογω πλαστικων παρεμβασεων ,κτλ εμφανιζουν μια εντυπωσιακη εικονα..Δεν νομιζω να εχει καποιος την ψευδεσθηση οτι πολλες απο τις εγχωριες καλλονες δεν ειναι πλαστικοποιημενες.Και για να αναφερω ενα απλο παραδειγμα δειτε την Παπαριζου στην πρωτη eurovision που πηγε και συγκρινεται με σημερα..Αρα εχουμε δικιο που συγκρινουμε με μοντελα και διασημοτητες..Γιατι συγκρινουμε μια φυσικη γυναικα με καποια που εχει μια ψευτικη εικονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top