Η Γυναίκα μου vs οι άλλες οι γυναίκες

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταρχάς, τι σχέση έχει με τον ιδεαλισμό η αίσθηση του ωραίου του καθενός; :confused:
Τεράστια. Αν θεωρείς ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου η εμφάνιση και κοιτάζω μόνο την εσωτερική ομορφιά, είσαι ιδεαλιστής. Σε αυτήν την περίπτωση και την πιο όμορφη γυναίκα του κόσμου να σου φέρουν, δεν θα σου κάνει κούκου. Πόσοι όμως πραγματικά είναι Γκάντι; Αν κρίνω από τον δικό μου τον κόσμο, μικροί ήμασταν περισσότερο ιδεαλιστές, και λέγαμε εγώ αυτό και εκείνο και δεν κοιτάζω εξωτερική εμφάνιση. Μεγαλώνοντας, προσπαθείς να τα συνδυάσεις όσο μπορείς. Δεν λέω ότι έχω απαίτηση η κοπέλα που θα είναι μαζί μου να είναι μοντέλο, αλλά σίγουρα ασυναίσθητα κάνω κάποια επιλογή.
Κατά δεύτερον, μου φαίνεται πιο λογικό κάποιος να προτιμάει εμφανισιακά ένα 20χρονο-25χρονο μοντέλο από τη 40άρα γυναίκα του, σε σχέση με την περίπτωση του να είναι και η σύντροφος του στην ηλικία του μοντέλου. Στη δεύτερη περίπτωση μου φαίνεται ότι απλά έχει κάνει λάθος επιλογή συντρόφου, ενώ στην πρώτη είναι λίγο-πολύ αναπόφευκτο (αν και πάλι υπάρχουν εξαιρέσεις).
Εδώ τα βρίσκουμε οπότε το αφήνω.
Μα εγώ μίλησα για σωστή και λάθος επιλογή συντρόφου. Δεν γίνεται να έχεις κάνει λάθος επιλογή όταν κόβεις φλέβες για τη γυναίκα σου και για την εμφάνιση και για το χαρακτήρα της αλλά πχ μένει έγκυος ή γερνάει και δεν είναι εξίσου όμορφη με πριν! Όταν όμως σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή προτιμάς το 85% των μοντέλων από τη γυναίκα σου, ε τότε έχεις κάνει κατ'εμε ΠΟΛΥ λάθος επιλογή.
Αν είναι έτσι οι "λογικοί" άντρες πάντως, τότε προτιμώ τους παράλογους. :)
Μα αυτό που λέω είναι ότι θεωρείς απλά πιο όμορφα τα μοντέλα, όχι ότι προτιμάς τα μοντέλα όπως ακριβώς είναι σε σχέση με τη γυναίκα σου. Που είναι το παράλογο;
Επίσης, μου φαίνεται τρομερά pathetic και μίζερο να δέχεται κάποιος ότι ο σύντροφος του είναι με αυτόν/ήν επειδή απλά δεν της/του έκατσε κάποιος/α πιο ωραίος/α. Δηλαδή προσωπικά θα ένιωθα σαν ρούχο σε στοκ μαγαζιού :confused:.
Αν αυτό πιστεύεις, τότε να νιώσεις σαν ρούχο σε στοκ μαγαζιού, γιατί όλοι διαλέγουν αυτό που τους ταιριάζει, από την γκάμα ανθρώπων που υπάρχει. Και επίσης, απορώ που δεν μπορείς να καταλάβεις, ότι κάθε άνθρωπος (κατά κανόνα) έχει συγκεκριμένες δυνατότητες επιλογής συντρόφου (κάνοντας τον παραλληλισμό, δεν μπορεί να αγοράσει οποιαδήποτε μάρκα ρούχων). Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μπορεί να "κατακτήσει" οποιονδήποτε άνθρωπο θέλει. Αν εσύ αυτό το θεωρείς pathetic (= λυπηρό) και μίζερο, τότε είσαι γελασμένη και ιδεαλίστρια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εδώ δεν σε πιάνω... Υποτίθεται ότι μιλάμε για το σύνολο των μοντέλων, οπότε τι εννοείς λέγοντας "αν το μοντελο ειναι του γουστου του"; :confused:

Εννοω οτι για μενα, πχ, ενω μα αρεσει ενα 80% των γνωστων μοντελων, καποιες οπως η Κειτ Μος, ή η Σιντι Κρωφορντ, δεν μου αρεσουν/αν. Αν λοιπον συγκρινω τη συντροφο μου με τις υπολοιπες (εκτος αυτων που δεν μ αρεσουν) τοτε το 95% αυτων ειναι πιο ωραιες. Αν συγκρινω γενικα με ολα τα μοντελα, τοτε ενα μικροτερο ποσοστο θεωρω πιο ωραιες.

Ο σύντροφος σου μάλλον δεν ανήκει στον μέσο άντρα και επίσης είναι γνωστό νομίζω ότι όσο πιο μικρή ηλικία, τόσο πιο ιδεαλιστής είναι κάποιος (κατά κανόνα). Θέλω να δω αν στα 40 του θα έχει την ίδια άποψη...;)

Αν είναι έτσι οι "λογικοί" άντρες πάντως, τότε προτιμώ τους παράλογους. :)

Επίσης, μου φαίνεται τρομερά pathetic και μίζερο να δέχεται κάποιος ότι ο σύντροφος του είναι με αυτόν/ήν επειδή απλά δεν της/του έκατσε κάποιος/α πιο ωραίος/α. Δηλαδή προσωπικά θα ένιωθα σαν ρούχο σε στοκ μαγαζιού :confused:.

Αν αυτό πιστεύεις, τότε να νιώσεις σαν ρούχο σε στοκ μαγαζιού, γιατί όλοι διαλέγουν αυτό που τους ταιριάζει, από την γκάμα ανθρώπων που υπάρχει. Και επίσης, απορώ που δεν μπορείς να καταλάβεις, ότι κάθε άνθρωπος (κατά κανόνα) έχει συγκεκριμένες δυνατότητες επιλογής συντρόφου (κάνοντας τον παραλληλισμό, δεν μπορεί να αγοράσει οποιαδήποτε μάρκα ρούχων). Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μπορεί να "κατακτήσει" οποιονδήποτε άνθρωπο θέλει. Αν εσύ αυτό το θεωρείς pathetic (= λυπηρό) και μίζερο, τότε είσαι γελασμένη και ιδεαλίστρια. :)

Συμφωνω με ολα τα παραπανω του fandago και διαφωνω ριζικα με ολα της Michelle. Επισης, διαφωνω και με τον τροπο που εκφραζεσαι Michelle (αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα).

Προσωπικα αδυνατω να πιστεψω οτι ολος ο υπολοιπος κοσμος σκεφτεται και πραττει με εναν συγκεκριμενο τροπο εκτος του ζευγους Michelle-Exposed, αλλα επειδη ειναι εξισου (και παραπανω) αδυνατο να ισχυριστω οτι τους ξερω καλα, αποδεχομαι ο,τι δηλωνουν. Δεδομενων αυτων, Michelle, νομιζω οτι πρεπει να κρατησεις τον συντροφο σου, γιατι πρεπει να ειναι ειδος υπο εξαφανιση. Αν δηλαδη του αρεσουν παραπανω απο σενα μονο το 5% των μοντελων γυναικων (αρα γυρω στο 0.5% των κοινων) , και μετα απο τοσα χρονια σχεσης, τοτε πραγματικα ειναι φαινομενο.

Αλλιως, αν ισχυε αυτο για ολους τους ανθρωπους οι διαφημιστικες εταιριες θα ειχαν καταρρευσει, και δεν θα απατουσε κανενας τον συντροφο του. Δυστυχως, οι στατιστικες λενε οτι το 80% των ατομων, μετα τον 7ο χρονο γαμου, εχουν απατησει τον συντροφο τους. Και μαλλον αυτο δεν σημαινει οτι ολοι αυτοι εχουν διαλεξει λαθος συντροφο (που πολλοι οντως μπορει να το εχουν κανει) αλλα οτι ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση. Sad, but true. ;):)

EDIT: Επισης, αν ισχυε το τελευταιο που λες, θα επρεπε πανω απο το 50% του πληθυσμου της Γης, να παραμενει μονο του για ολη του τη ζωη. Γιατι, δεν πιστευω να εχεις την αισθηση οτι αυτο που ονειρευεται καθε γυναικα και αντρας για τον εαυτο του, ακομα και αν ειναι ασχημος, χοντρος, φαλακρος, κτλ ειναι το αντιστοιχο του δικου του επιπεδου. Η συντριπτικη πλειοψηφια θα ηθελε κατι πολυ ανωτερο του (εμφανισιακα), αλλα ψαχνει κατι στα δικα του επιπεδα ωστε να ειναι εφικτο. Γιατι αλλιως ξερει οτι η μονο του ευχαριστηση θα ειναι...τα χερια του, οπως επισης αναγνωριζει οτι μπορει ενας ανθρωπος να μην ειναι ο πιο ωραιος του κοσμου, αλλα να σου προσφερει απιστευτα περισσοτερα στον συναισθηματικο-ψυχικο τομεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι οι διαφημίσεις εχουν εισβάλλει στις ζωές μας με πολλους τρόπους. Ενας είναι με τα πρότυπα που προβαλλουν (οχι μονο οσο αναφορα το τιτλου του thread αλλα γενικότερα).

Και για να απαντησω πιο συγκεκριμενα στον τιτλο του thread πιστευω οτι βλεποντας το μοντελο της διαφημισης ολοι θα θαυμασουν το τελειο,χωρις ατελειες σωμα του. Οπως θαυμαζουν το καθε τι ωραιο. Δεν πιστευω ομως οτι μπορει να επηρεαστεί καποιος τόοοοσο πολυ ωστε να γυρίσει, να δει τη γυναικα του κ να πει "μα καλα τι θελω εγω μ'αυτην/πως ειναι ετσι... κτλ?"

Αυτο το θεωρω καπως ακραιο.Αν σκεφτει κανεις οτι δεν του επεβαλλε καποιος τη συγκεκριμενη συντροφο, αυτος την επελεξε κ αρα κατι θα της βρηκε(οχι μονο στον χαρακτηρα αλλα και στην εμφανιση).
Καθε νοημων ανθρωπος μπορει να καταλαβει αν (αλλα κ ποσο) αυτα που προβαλλονται ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα καθως και τι θυσιες εχουν κανει αυτες οι κοπελες για να ειναι ετσι οπως ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν πιστευω ομως οτι μπορει να επηρεαστεί καποιος τόοοοσο πολυ ωστε να γυρίσει, να δει τη γυναικα του κ να πει "μα καλα τι θελω εγω μ'αυτην/πως ειναι ετσι... κτλ?"
Συμφωνώ γενικότερα με το post σου, αλλά ήθελα να σημειώσω ότι από μία ηλικία και μετά κάποια άτομα, το κάνουν και αυτό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Συμφωνώ γενικότερα με το post σου, αλλά ήθελα να σημειώσω ότι από μία ηλικία και μετά κάποια άτομα, το κάνουν και αυτό :D
συμφωνω πολλοί το κάνουν αυτο και κυριως συμβαινει μετα απο μακροχρονιες σχεσεις οταν πλεον εχεις συμβιβαστει/συνηθήσει/βαρεθει τη συντροφο σου. Και αυτος ειναι κ ο λόγος πιστεύω που γινονται κ οι απιστιες, επιζητας το καινουργιο, το διαφορετικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
συμφωνω πολλοί το κάνουν αυτο και κυριως συμβαινει μετα απο μακροχρονιες σχεσεις οταν πλεον εχεις συμβιβαστει/συνηθήσει/βαρεθει τη συντροφο σου. Και αυτος ειναι κ ο λόγος πιστεύω που γινονται κ οι απιστιες, επιζητας το καινουργιο, το διαφορετικο...

Το συνηθίσει με το συμβιβαστεί και βαρεθεί δεν είναι τα ίδια. Η συνήθεια εξαρτάται απο το άν τα άτομα το ζευγάρι εξελίσσονται. Η βαρεμάρα στο σέξ θα επέλθει έτσι κι αλλιώς λόγω επαναλήψεων, ο δε συμβιβασμός δεν είναι λόγος απιστίας , χωρίς συμβιβασμούς απλά το ζευγάρι χωρίζει οποτεδήποτε κι αν αυτοί σταματήσουν να υφίστανται. Κανείς δεν θέλει να αισθάνεται ότι "ο άλλος κανει ότι θέλει", στο ζευγάρι.

Πάντως το άν μετά απο χρόνια θα γυρίσεις στη γυναίκα σου και θα την συγκρίνεις με κάποιο μοντέλο και θα πεις "πως ξέπεσα εγώ μ'αυτήν", νομίζω ότι είναι θέμα πολλών παραγόντων. Εγώ ας πούμε οταν βλέπω την γυναίκα μου απο τότε που κάναμε παιδιά την βλέπω έγγυο. Δεν θυμάμαι όπως ήταν όταν πρωτογνωριστήκαμε που το κάναμε ατέλειωτες φορές κάθε μέρα για πολλά χρόνια. Δεν ανατρέχω σ'εκείνη την εικόνα γιατί μάλλον δεν είναι εκείνη η σημαντική.

Πιστεύω ότι η σύγκριση μοντέλου(ή όμορφης νέας γυναίκας) και γυναίκας σου ειναι αστοχη. Σε μηχανοκίνητα θα το παρομοίαζα σαν να συγκρίνεις μία Πορσε (μοντέλο) με μια πανέμορφη μοτοσυκλέτα εντούρο. Καλή θέλω να πώ η Πορσε όμως η μοτοσυκλέτα σε πάει παντού και αντέχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τεράστια. Αν θεωρείς ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου η εμφάνιση και κοιτάζω μόνο την εσωτερική ομορφιά, είσαι ιδεαλιστής. Σε αυτήν την περίπτωση και την πιο όμορφη γυναίκα του κόσμου να σου φέρουν, δεν θα σου κάνει κούκου. Πόσοι όμως πραγματικά είναι Γκάντι; Αν κρίνω από τον δικό μου τον κόσμο, μικροί ήμασταν περισσότερο ιδεαλιστές, και λέγαμε εγώ αυτό και εκείνο και δεν κοιτάζω εξωτερική εμφάνιση. Μεγαλώνοντας, προσπαθείς να τα συνδυάσεις όσο μπορείς. Δεν λέω ότι έχω απαίτηση η κοπέλα που θα είναι μαζί μου να είναι μοντέλο, αλλά σίγουρα ασυναίσθητα κάνω κάποια επιλογή.
Ποιός μίλησε για εσωτερικό κόσμο στο συγκεκριμένο θέμα; :confused:
Όχι ότι διαφωνώ ότι παίζει ρόλο φυσικά, αλλά δεν νομίζω ότι αναφέρθηκα εκεί για κάποιον, ώστε να κολλάει κάπου ο χαρακτηρισμός "ιδεαλιστής".
Μα αυτό που λέω είναι ότι θεωρείς απλά πιο όμορφα τα μοντέλα, όχι ότι προτιμάς τα μοντέλα όπως ακριβώς είναι σε σχέση με τη γυναίκα σου. Που είναι το παράλογο;
Κι εγώ το ίδιο λέω ότι μου φαίνεται ένδειξη λάθος επιλογής.
Αν αυτό πιστεύεις, τότε να νιώσεις σαν ρούχο σε στοκ μαγαζιού, γιατί όλοι διαλέγουν αυτό που τους ταιριάζει, από την γκάμα ανθρώπων που υπάρχει. Και επίσης, απορώ που δεν μπορείς να καταλάβεις, ότι κάθε άνθρωπος (κατά κανόνα) έχει συγκεκριμένες δυνατότητες επιλογής συντρόφου (κάνοντας τον παραλληλισμό, δεν μπορεί να αγοράσει οποιαδήποτε μάρκα ρούχων). Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μπορεί να "κατακτήσει" οποιονδήποτε άνθρωπο θέλει. Αν εσύ αυτό το θεωρείς pathetic (= λυπηρό) και μίζερο, τότε είσαι γελασμένη και ιδεαλίστρια. :)
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, κι ας χαρακτηριστώ "γελασμένη και ιδεαλίστρια". Έχω δει πολλές περιπτώσεις όπου άνθρωποι κατέκτησαν συντρόφους θεωρητικά πέρα από τις "δυνατότητες" τους. Απλά είναι πιο δύσκολο και ο μέσος άνθρωπος δεν έχει όρεξη να προσπαθήσει, απλά βολεύεται και συμβιβάζεται με ο,τι του είναι εύκολο.

Εννοω οτι για μενα, πχ, ενω μα αρεσει ενα 80% των γνωστων μοντελων, καποιες οπως η Κειτ Μος, ή η Σιντι Κρωφορντ, δεν μου αρεσουν/αν. Αν λοιπον συγκρινω τη συντροφο μου με τις υπολοιπες (εκτος αυτων που δεν μ αρεσουν) τοτε το 95% αυτων ειναι πιο ωραιες. Αν συγκρινω γενικα με ολα τα μοντελα, τοτε ενα μικροτερο ποσοστο θεωρω πιο ωραιες.
Αναφερόμουν σε ΟΛΑ τα μοντέλα προφανώς.
Συμφωνω με ολα τα παραπανω του fandago και διαφωνω ριζικα με ολα της Michelle. Επισης, διαφωνω και με τον τροπο που εκφραζεσαι Michelle (αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα).
Πως εκφράζομαι; :confused:
(δεν είναι ρητορική η ερώτηση, μπορεί να είπα κάτι προσβλητικό και να μην το κατάλαβα)
Προσωπικα αδυνατω να πιστεψω οτι ολος ο υπολοιπος κοσμος σκεφτεται και πραττει με εναν συγκεκριμενο τροπο εκτος του ζευγους Michelle-Exposed, αλλα επειδη ειναι εξισου (και παραπανω) αδυνατο να ισχυριστω οτι τους ξερω καλα, αποδεχομαι ο,τι δηλωνουν. Δεδομενων αυτων, Michelle, νομιζω οτι πρεπει να κρατησεις τον συντροφο σου, γιατι πρεπει να ειναι ειδος υπο εξαφανιση. Αν δηλαδη του αρεσουν παραπανω απο σενα μονο το 5% των μοντελων γυναικων (αρα γυρω στο 0.5% των κοινων) , και μετα απο τοσα χρονια σχεσης, τοτε πραγματικα ειναι φαινομενο.
Well, συμβαίνει. Και όχι μόνο σε εμένα, έχω δει και άλλες περιπτώσεις (και με περισσότερα χρόνια σχέσης μάλιστα). :) Ίσως και κακώς να ανέφερα το προσωπικό μου παράδειγμα διότι κολλήσατε όλοι εκεί.
Αλλιως, αν ισχυε αυτο για ολους τους ανθρωπους οι διαφημιστικες εταιριες θα ειχαν καταρρευσει, και δεν θα απατουσε κανενας τον συντροφο του. Δυστυχως, οι στατιστικες λενε οτι το 80% των ατομων, μετα τον 7ο χρονο γαμου, εχουν απατησει τον συντροφο τους. Και μαλλον αυτο δεν σημαινει οτι ολοι αυτοι εχουν διαλεξει λαθος συντροφο (που πολλοι οντως μπορει να το εχουν κανει) αλλα οτι ετσι ειναι η ανθρωπινη φυση. Sad, but true. ;):)
Η ανθρώπινη φύση δεν επιζητά μόνο το καλύτερο, αλλά και το διαφορετικό, ακόμα κι όταν δεν είναι καλύτερο. Πολλές φορές η απιστία γίνεται με άτομα εμφανισιακά κατώτερα του συντρόφου. Η απιστία από μόνη της δεν αποδεικνύει ότι κάνω λάθος. Και μάλιστα, αν διαβάσεις τις απόψεις μου σε άλλα θέματα θα δεις ότι είμαι υπερβολικά "ανεκτική" σε υποθετική περίπτωση απιστίας, δικής μου ή του συντρόφου μου (ασχέτως αν δεν έχει τύχει να τις εφαρμόσω πρακτικά), σε αντίθεση με αυτό που πιθανότατα θα συνάγει κάποιος από τις απόψεις μου εδώ. ;)
EDIT: Επισης, αν ισχυε το τελευταιο που λες, θα επρεπε πανω απο το 50% του πληθυσμου της Γης, να παραμενει μονο του για ολη του τη ζωη. Γιατι, δεν πιστευω να εχεις την αισθηση οτι αυτο που ονειρευεται καθε γυναικα και αντρας για τον εαυτο του, ακομα και αν ειναι ασχημος, χοντρος, φαλακρος, κτλ ειναι το αντιστοιχο του δικου του επιπεδου. Η συντριπτικη πλειοψηφια θα ηθελε κατι πολυ ανωτερο του (εμφανισιακα), αλλα ψαχνει κατι στα δικα του επιπεδα ωστε να ειναι εφικτο. Γιατι αλλιως ξερει οτι η μονο του ευχαριστηση θα ειναι...τα χερια του, οπως επισης αναγνωριζει οτι μπορει ενας ανθρωπος να μην ειναι ο πιο ωραιος του κοσμου, αλλα να σου προσφερει απιστευτα περισσοτερα στον συναισθηματικο-ψυχικο τομεα.
Το 50% των ανθρώπων είναι άσχημοι, χοντροί και φαλακροί; :blink:
Εγώ πάντως δεν βλέπω κάτι τέτοιο.
Επίσης υποτίθεται ότι μιλάμε για μακροχρόνιες σχέσεις/γάμο, που για μένα κάποιος δεν θα έπρεπε να επιλέγει τόσο επιπόλαια.
Αν όπως λέτε (και δεν διαφωνώ) ο κάθε άνθρωπος επιδιώκει συνεχώς το καλύτερο, γιατί να μην το επιδιώξει για το σύντροφο της ζωής του (ή έστω αρκετών ετών); Γιατί να συμβιβαστεί με κάτι απλά μέτριο;

Και για να υπενθυμίσω, αρχικά στο θέμα ενοχλήθηκα από την ισοπέδωση της ρουμάνας που είπε "συγκρίνεις (άθελά σου/υποσυνείδητα) την κορμαρα της κοπέλας στην διαφήμιση με το νορμάλ σωμα (στην καλύτερη περίπτωση) της γυναίκας σου και άντε μετά να σου αρέσει[FONT=&quot]…". Αν δεν υπήρχαν τα bold, ή αντί για αυτά έγραφε "συνήθως" δεν θα με ενοχλούσε προσωπικά. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η σύγκριση μοντέλου(ή όμορφης νέας γυναίκας) και γυναίκας σου ειναι αστοχη.
Συζητάμε για την σύγκριση που γίνεται άθελα σου ή υποσυνείδητα και για το αν έχει επιπτώσεις στις σχέσεις.

Pωτάμε, συζητάμε, προσπαθούμε να μάθουμε περισσότερα πράγματα για την επίπτωση της διαφήμισης βασισμένη στο virtual sex στην ψυχολογία μας. (το λέω για να ξεκαθαρίσει λίγο το topic).
Και για να υπενθυμίσω, αρχικά στο θέμα ενοχλήθηκα από την ισοπέδωση της ρουμάνας που είπε "συγκρίνεις (άθελά σου/υποσυνείδητα) την κορμαρα της κοπέλας στην διαφήμιση με το νορμάλ σωμα (στην καλύτερη περίπτωση) της γυναίκας σου και άντε μετά να σου αρέσει[FONT=&quot]…". Αν δεν [/FONT]υπήρχαν τα bold, ή αντί για αυτά έγραφε "συνήθως" δεν θα με ενοχλούσε προσωπικά.
Είναι ελάχιστο το ποσοστό γυναικών που μπορούν να συγκριθούν με τα μοντέλα μιας διαφήμισης. Επειδή δεν έχουν τον ίδιο τρόπο ζωής, επειδή δεν έχουν το κίνητρο, επειδή δεν έχουν τις βάσεις και την δυνατότητα ή επειδή, στην τελική, μπορεί να είναι επιλογή τους να μην μοιάζουν με μοντέλα.
Το "στην καλύτερη περίπτωση" είναι ρεαλιστικό, όταν ανθίζουν σαν τα μανιτάρια τα ινστιτούτα αδυνατίσματος και όταν η παχυσαρκία είναι μια αρρώστια του 60% του πληθυσμού. Μιλάμε πάντα για γυναίκες που έχουν στον ενεργητικό τους ένα γάμο κάμποσων χρόνων και ένα δυο τρία παιδιά. Δεν μιλάμε για κοπελίτσες που ακόμα διατηρούν ένα καλό φτιαχμενο σώμα.
Που και πάλι… στην Ελλάδα από δυο παιδιά ο ένας είναι παχύσαρκος. ..την μαθηματική κατανοείς καλύτερα από μένα… βγάλε της πιθανότητες να είναι μια παντρεμένη γυναίκα με παιδιά… μοντέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Συζητάμε για την σύγκριση που γίνεται άθελα σου ή υποσυνείδητα και για το αν έχει επιπτώσεις στις σχέσεις. Pωτάμε, συζητάμε, προσπαθούμε να μάθουμε περισσότερα πράγματα για την επίπτωση της διαφήμισης βασισμένη στο virtual sex στην ψυχολογία μας. (το λέω για να ξεκαθαρίσει λίγο το topic).

Ευχαριστώ για την επεξήγηση. Πιστεύω ότι σε καθε εποχή η σύγκριση αυτή γινόταν ίσως μάλιστα όχι τόσο ασυνείδητα. Ελεγε ο καθένας δηλαδή απο μέσα του οταν έβλεπε ένα μοντελο "α ρε και να ήταν έτσι η γυναίκα μου"

Ομως ο κάθε ενας βιώνει απο μωρό ότι οι σχέσεις είναι ενα κοινωνικοοικονομικο παζάρι στο οποιό αντικειμενικά κριρτήρια αξίας (οπως ειναι η ομορφιά) παιζουν ρολο. Ο άντρας "μπρούτζος" λοιπον, ξέρει την διαπραγματευτική του αξία απο μικρος, και οταν βρισκει μια γυναικα "μπρουτζινη" δεν στεναχωριεται γιατί θεωρεί ότι "πούλησε" τον εαυτό του σε καλή τιμή. Αν φυσικα εισαι φύκι και πουλήσεις για μεταξωτή κορδέλα είναι επιτυχία όμως δεν παυει να είνα και απάτη. Η οποία όπως ολα τα ψέματα εμπεριέχει διαρκώς το άγχος της αποκάλυψης.

Στην διαπραγματευτική ζυγαριά τώρα, η ομορφιά μπαίνει μαζί και με το χρημα. Ομως αυτό, πολλές φορές δεν υπάρχει στην νεαρή ηλικία, προκύπτει στην συνέχεια. Ετσι ξαφνικά βλέπόυμε άντρες που δεν θα; γπυριζαν να κοιτάξουν ενα μοντέλο τα 20-30 τους, να τα συγκρινουν με τη γυναίκα τους στα 40-45 τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Το συνηθίσει με το συμβιβαστεί και βαρεθεί δεν είναι τα ίδια. Η συνήθεια εξαρτάται απο το άν τα άτομα το ζευγάρι εξελίσσονται. Η βαρεμάρα στο σέξ θα επέλθει έτσι κι αλλιώς λόγω επαναλήψεων, ο δε συμβιβασμός δεν είναι λόγος απιστίας , χωρίς συμβιβασμούς απλά το ζευγάρι χωρίζει οποτεδήποτε κι αν αυτοί σταματήσουν να υφίστανται. Κανείς δεν θέλει να αισθάνεται ότι "ο άλλος κανει ότι θέλει", στο ζευγάρι.

Πάντως το άν μετά απο χρόνια θα γυρίσεις στη γυναίκα σου και θα την συγκρίνεις με κάποιο μοντέλο και θα πεις "πως ξέπεσα εγώ μ'αυτήν", νομίζω ότι είναι θέμα πολλών παραγόντων. Εγώ ας πούμε οταν βλέπω την γυναίκα μου απο τότε που κάναμε παιδιά την βλέπω έγγυο. Δεν θυμάμαι όπως ήταν όταν πρωτογνωριστήκαμε που το κάναμε ατέλειωτες φορές κάθε μέρα για πολλά χρόνια. Δεν ανατρέχω σ'εκείνη την εικόνα γιατί μάλλον δεν είναι εκείνη η σημαντική.

Πιστεύω ότι η σύγκριση μοντέλου(ή όμορφης νέας γυναίκας) και γυναίκας σου ειναι αστοχη. Σε μηχανοκίνητα θα το παρομοίαζα σαν να συγκρίνεις μία Πορσε (μοντέλο) με μια πανέμορφη μοτοσυκλέτα εντούρο. Καλή θέλω να πώ η Πορσε όμως η μοτοσυκλέτα σε πάει παντού και αντέχει...
Συμφωνώ επιτέλους με κάποιον. Επίσης το θέμα "γούστο" δεν έχει συζητηθεί αρκετά νομίζω. Πάρτε άλλα "προϊόντα", πχ τα σπίτια. Θέλουν όλοι βίλα? Με πισίνα? Εγώ προτιμώ να μην χάνομαι στο σπίτι μου..... αν είχα μεγαλώσει διαφορετικά δεν ξέρω. Πάρτε τα αυτοκίνητα. Την Porche θα μου την δώσετε με parking, λεφτά για την βενζίνη, και μια άλλη χώρα με καλύτερους δρόμους και εγώ θα προτιμώ ένα cosy αυτοκινητάκι που ταιριάζει με μένα. Δεν είναι απλώς "οτι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" (ή αν είναι είναι πολυ υποσυνείδητο και εγώ δεν το έχω αντιληφθεί), είναι ότι η ζωή μας αποτελείται καθημερινά από χιλιάδες πράγματα που πρέπει να μας "ταιριάζουν" για να νοιώθουμε άνετα. Σαν το αγαπημένο μας πουλόβερ, και μας αρέσει και μας ταιριάζει και μας χουχουλιάζει.
Υστερα από πολλά χρόνια με έναν άνθρωπο αυτό που μας ενώνει δεν είναι η εξωτερική ομορφιά, είναι η αισθηση του βάθους μιας σχέσης που μοιράζόμαστε και την ομορφιά και την ασχήμια μας, εσωτερικά και εξωτερικά, γνωρίζοντας τις πια καλά, χωρις απολογίες, σε διάφορες φάσεις ζωής.
Τώρα αν κάποιοι χρειάζονται ένα μυθικό πρόσωπο που "οργάζεται" τρώγοντας γιαούρτι ας ψάξουν να το βρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι ελάχιστο το ποσοστό γυναικών που μπορούν να συγκριθούν με τα μοντέλα μιας διαφήμισης. Επειδή δεν έχουν τον ίδιο τρόπο ζωής, επειδή δεν έχουν το κίνητρο, επειδή δεν έχουν τις βάσεις και την δυνατότητα ή επειδή, στην τελική, μπορεί να είναι επιλογή τους να μην μοιάζουν με μοντέλα.
Το "στην καλύτερη περίπτωση" είναι ρεαλιστικό, όταν ανθίζουν σαν τα μανιτάρια τα ινστιτούτα αδυνατίσματος και όταν η παχυσαρκία είναι μια αρρώστια του 60% του πληθυσμού. Μιλάμε πάντα για γυναίκες που έχουν στον ενεργητικό τους ένα γάμο κάμποσων χρόνων και ένα δυο τρία παιδιά. Δεν μιλάμε για κοπελίτσες που ακόμα διατηρούν ένα καλό φτιαχμενο σώμα.
Που και πάλι… στην Ελλάδα από δυο παιδιά ο ένας είναι παχύσαρκος. ..την μαθηματική κατανοείς καλύτερα από μένα… βγάλε της πιθανότητες να είναι μια παντρεμένη γυναίκα με παιδιά… μοντέλο.

Μα βρε Έμμα, όταν λες "το νορμαλ (στην καλύτερη περίπτωση) σώμα της γυναίκας του" είναι σαν να λες ότι όλες οι παντρεμένες έχουν χάλια σώμα και απλά ορισμένες εξαιρέσεις έχουν "νορμαλ" (δηλαδή μέτριο). Για μένα αυτό είναι ισοπέδωση. Σαφώς υπάρχουν και αυτές που έχουν χάλια σώμα, και αυτές που έχουν μέτριο, και αυτές που έχουν πολύ καλό. Πχ εσύ και παντρεμένη είσαι, και παιδιά έχεις και απ'όσο θυμάμαι έχεις πολύ καλό σώμα. :)
Επίσης, σίγουρα είναι ελάχιστο το ποσοστό των γυναικών που μπορούν να συγκριθούν αντικειμενικά με τα μοντέλα. Όμως εδώ δεν μιλάμε για το αν μπορεί να γίνει αντικειμενικά μια τέτοια σύγκριση, αλλά υποκειμενικά, από την οπτική γωνία του συντρόφου τους. Και προσωπικά θεωρώ την ομορφιά πολύ υποκειμενική από ένα σημείο και μετά, και για τα δύο φύλα. Ίσως για τις γυναίκες να είναι περισσότερο υποκειμενική, αλλά η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι και για τους άντρες είναι αρκετά υποκειμενική.
Τελικά πάντως οι πιο άτυχοι άνθρωποι είναι αυτοί που έχουν mainstream γούστο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Πως εκφράζομαι; :confused:
(δεν είναι ρητορική η ερώτηση, μπορεί να είπα κάτι προσβλητικό και να μην το κατάλαβα)

Στις χαρακτηρισμους pathetic και μιζερες συμπεριφορες αναφερομαι. :)
Well, συμβαίνει. Και όχι μόνο σε εμένα, έχω δει και άλλες περιπτώσεις (και με περισσότερα χρόνια σχέσης μάλιστα). :) Ίσως και κακώς να ανέφερα το προσωπικό μου παράδειγμα διότι κολλήσατε όλοι εκεί.

Μπα, δεν κολλησα στο προσωπικο σου παραδειγμα. Κολλησα στο οτι υπαρχει παραδειγμα. Προσωπικα το βρισκω τρελα απιθανο (για να μην πω αδυνατο και φανει υπερβολικο) Βεβαια, τωρα που το σκεφτομαι, το να υπαρχει η περιπτωση του δικου σου ζευγαριου και καποιων ακομα, και κανενος αλλου που να ξερουμε οι υπολοιποι, παλι τρελα απιθανο το καθιστα.

Η ανθρώπινη φύση δεν επιζητά μόνο το καλύτερο, αλλά και το διαφορετικό, ακόμα κι όταν δεν είναι καλύτερο. Πολλές φορές η απιστία γίνεται με άτομα εμφανισιακά κατώτερα του συντρόφου. Η απιστία από μόνη της δεν αποδεικνύει ότι κάνω λάθος. Και μάλιστα, αν διαβάσεις τις απόψεις μου σε άλλα θέματα θα δεις ότι είμαι υπερβολικά "ανεκτική" σε υποθετική περίπτωση απιστίας, δικής μου ή του συντρόφου μου (ασχέτως αν δεν έχει τύχει να τις εφαρμόσω πρακτικά), σε αντίθεση με αυτό που πιθανότατα θα συνάγει κάποιος από τις απόψεις μου εδώ. ;)

Συμφωνω οτι το διαφορετικο δεν ειναι παντα και καλυτερο - πιο ομορφο, αλλα παρολα αυτα, σε αυτον που θα κανει την απιστια ετσι θα φαινεται (υποθετω). Και αν δεις, τα ατομα του αντιθετου φυλου που αρεσουν σε καποιον/α που ειναι δεσμευμενος πολλα χρονια δεν ειναι αναγκαστικα πιο ωραια απο τον/την συντροφο του, απλα επειδη ειναι διαφορετικα, εχουν (ελλειψει αλλης εκφρασης) αλλον "αερα".

Το 50% των ανθρώπων είναι άσχημοι, χοντροί και φαλακροί; :blink:
Εγώ πάντως δεν βλέπω κάτι τέτοιο.
Επίσης υποτίθεται ότι μιλάμε για μακροχρόνιες σχέσεις/γάμο, που για μένα κάποιος δεν θα έπρεπε να επιλέγει τόσο επιπόλαια.
Αν όπως λέτε (και δεν διαφωνώ) ο κάθε άνθρωπος επιδιώκει συνεχώς το καλύτερο, γιατί να μην το επιδιώξει για το σύντροφο της ζωής του (ή έστω αρκετών ετών); Γιατί να συμβιβαστεί με κάτι απλά μέτριο;

Λες να αναφερομουν κυριολεκτικα σε αυτα τα 3 χαρακτηριστικα (τα οποια προφανως δεν κανουν καν κακη εντυπωση σε ολους;) :worry:;)Προφανως εννοουσα γενικα ατομα με καποια χαρακτηριστικα που τους καθιστουν μη ομορφους; Πιστευεις οτι δεν ειναι το 50% του πληθυσμου; Και η " μεση" ομορφια πως βγαινει τοτε; :P Εδω η roumana αναφερει οτι το 60% του πληθυσμου ειναι παχυσαρκο (αν και το βρισκω υπερβολικο), λες ολα μαζι αυτα τα χαρακτηριστικα να μην αντιστοιχουν στο 50% των ανθρωπων; Και στο παραπανω: Για 3 λογους:
1) Γιατι οταν τον διαλεγει δεν ξερει αν θα ειναι για μακροχρονια σχεση ή απλα για σχεση. Ηξερες εσυ ποσο καιρο θα τα εχεις με τον συντροφο σου για να ξερεις αν αξιζει να ψαχνεις για 3 χρονια πρωτα;
2) Γιατι οι ανθρωποι εχουν και αλλες αναγκες που τους ωθουν στο να επιζητουν συντροφο. Συντροφικοτητας, σεξ, κτλ...
3) Γιατι καποιοι (πολλλοι) δεν μπορουν να εχουν τοσο ωραιο συντροφο, οσο θελουν. Σου φαινεται τοσο απιθανο; Ή μηπως πιστευεις οτι οι πολυ ομορφες κοπελες θα εκαναν σχεση και με εναν ασχημο αντρα (στη γενικη περιπτωση), τα μοντελα με φτωχους, ή γενικα καποια κοπελα με καποιον με οχι ελκυστικο χαρακτηρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στις χαρακτηρισμους pathetic και μιζερες συμπεριφορες αναφερομαι. :)
Μα δεν χαρακτήρισα κάποιον συγκεκριμένα...
Μπα, δεν κολλησα στο προσωπικο σου παραδειγμα. Κολλησα στο οτι υπαρχει παραδειγμα. Προσωπικα το βρισκω τρελα απιθανο (για να μην πω αδυνατο και φανει υπερβολικο) Βεβαια, τωρα που το σκεφτομαι, το να υπαρχει η περιπτωση του δικου σου ζευγαριου και καποιων ακομα, και κανενος αλλου που να ξερουμε οι υπολοιποι, παλι τρελα απιθανο το καθιστα.
Για να έχω εγώ υπόψιν μου τουλάχιστον 2 τέτοια ζευγάρια, μέσα σε όσα γνωρίζω (που δεν είναι άπειρα προφανώς), το καθιστά όχι τρελά απίθανο. :)
Βασικά όλοι οι άνθρωποι που έχουν "δύσκολα" γούστα είναι έτσι I guess. Πχ εμένα είτε αναφερόμαστε σε μοντέλα είτε όχι, ένα πολύ μικρό ποσοστό των ανδρών μου αρέσει εμφανισιακά (και δεν είναι καν οι "αντικειμενικά ωραίοι").
Συμφωνω οτι το διαφορετικο δεν ειναι παντα και καλυτερο - πιο ομορφο, αλλα παρολα αυτα, σε αυτον που θα κανει την απιστια ετσι θα φαινεται (υποθετω). Και αν δεις, τα ατομα του αντιθετου φυλου που αρεσουν σε καποιον/α που ειναι δεσμευμενος πολλα χρονια δεν ειναι αναγκαστικα πιο ωραια απο τον/την συντροφο του, απλα επειδη ειναι διαφορετικα, εχουν (ελλειψει αλλης εκφρασης) αλλον "αερα".
Δεν νομίζω ότι θα του φαίνεται πιο όμορφο (εκτός αν όντως είναι, σύμφωνα με το προσωπικό του γούστο πάντα). Πιο ελκυστικό ίσως, επειδή είναι διαφορετικό και καινούριο.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
Λες να αναφερομουν κυριολεκτικα σε αυτα τα 3 χαρακτηριστικα (τα οποια προφανως δεν κανουν καν κακη εντυπωση σε ολους;) :worry:;)Προφανως εννοουσα γενικα ατομα με καποια χαρακτηριστικα που τους καθιστουν μη ομορφους; Πιστευεις οτι δεν ειναι το 50% του πληθυσμου; Και η " μεση" ομορφια πως βγαινει τοτε; :P Εδω η roumana αναφερει οτι το 60% του πληθυσμου ειναι παχυσαρκο (αν και το βρισκω υπερβολικο), λες ολα μαζι αυτα τα χαρακτηριστικα να μην αντιστοιχουν στο 50% των ανθρωπων;
Εξακολουθείς να αγνοείς εντελώς το θέμα προσωπικού γούστου.
Οκ εσύ (παράδειγμα) μπορεί να έχεις πολύ mainstream γούστα, αλλά δεν είναι όλοι (άνδρες-γυναίκες) έτσι.
Και στο παραπανω: Για 3 λογους:
1) Γιατι οταν τον διαλεγει δεν ξερει αν θα ειναι για μακροχρονια σχεση ή απλα για σχεση. Ηξερες εσυ ποσο καιρο θα τα εχεις με τον συντροφο σου για να ξερεις αν αξιζει να ψαχνεις για 3 χρονια πρωτα;
Όχι, αλλά αν δεν με κάλυπτε, δεν θα έμενα μαζί του 3 χρόνια :)
2) Γιατι οι ανθρωποι εχουν και αλλες αναγκες που τους ωθουν στο να επιζητουν συντροφο. Συντροφικοτητας, σεξ, κτλ...
Και επειδή τους καλύπτει υποτυπωδώς (γιατί για μένα υποτυπωδώς είναι να σου φαίνονται καλύτερα το 85% των μοντέλων) αυτές τις ανάγκες τον παντρεύονται κιόλας;
Εγώ δεν μίλησα για εφήμερες σχέσεις.
3) Γιατι καποιοι (πολλλοι) δεν μπορουν να εχουν τοσο ωραιο συντροφο, οσο θελουν. Σου φαινεται τοσο απιθανο; Ή μηπως πιστευεις οτι οι πολυ ομορφες κοπελες θα εκαναν σχεση και με εναν ασχημο αντρα (στη γενικη περιπτωση), τα μοντελα με φτωχους, ή γενικα καποια κοπελα με καποιον με οχι ελκυστικο χαρακτηρα;
Συμβαίνει όμως. Όχι συχνά, αλλά συμβαίνει. Δεν υπάρχει "δεν μπορώ", υπάρχει "δεν το θέλω αρκετά ώστε να προσπαθήσω όσο χρειαστεί" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εδω η roumana αναφερει οτι το 60% του πληθυσμου ειναι παχυσαρκο (αν και το βρισκω υπερβολικο), λες ολα μαζι αυτα τα χαρακτηριστικα να μην αντιστοιχουν στο 50% των ανθρωπων;
μπορεί...:) με τα μαθηματικά έχω χάλια σχέση... χωρίσαμε πριν 20 χρόνια.:P

"Ο Δείκτης Μάζας Σώματος των Ελληνίδων σύμφωνα με τη μελέτη βρίσκεται κοντά στο 40, ενώ το όριο πέραν του οποίου κάποιος θεωρείται υπερβολικά υπέρβαρος είναι 30."
" σύμφωνα με τη μεγαλύτερη έρευνα που έγινε ποτέ στην Ελλάδα με τη συμμετοχή 28.000 εθελοντών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Ιατρικής και Κοινωνίας (ΕΠΙΚ) που δημοσιεύτηκε τον Ιούλιο, οι μισοί Έλληνες ηλικίας 30-82 ετών είναι υπέρβαροι, αναφέρει η μελέτη. "

Μισέλ, επειδή το ανέφερες… το σώμα μου είναι νορμάλ. Απέχει πολύ από τα σώματα των μοντέλων. Ας πούμε λοιπόν ότι υπάρχουν σώματα εξαιρετικά όπως των μοντέλων, νορμάλ σώματα και προβληματικά σώματα(πολύ αδύνατα ή πολύ παχιά). Οι στατιστικές δείχνουν ότι τα νορμάλ σώματα τείνουν να λιγοστέψουν … για τα εξαιρετικά... το λέει και το όνομα…είναι εξαίρεση…γι αυτό και προβάλλονται…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Το συνηθίσει με το συμβιβαστεί και βαρεθεί δεν είναι τα ίδια.
Ναι εχεις δίκιο δεν ειναι ίδια. Λάθος μου!:redface:

Η συνήθεια εξαρτάται απο το άν τα άτομα το ζευγάρι εξελίσσονται.
Η βαρεμάρα στο σέξ θα επέλθει έτσι κι αλλιώς λόγω επαναλήψεων, ο δε συμβιβασμός δεν είναι λόγος απιστίας , χωρίς συμβιβασμούς απλά το ζευγάρι χωρίζει οποτεδήποτε κι αν αυτοί σταματήσουν να υφίστανται. Κανείς δεν θέλει να αισθάνεται ότι "ο άλλος κανει ότι θέλει", στο ζευγάρι.

Μετά τη συνήθεια κάποια στιγμη θα έρθει και η βαρεμάρα. Ο συμβιβασμος είναι οτι παραμένεις σε μια κατάσταση η οποία δε σε γεμιζει πλεον. Οπότε όταν είσαι σ'αυτη τη κατάσταση μπορει να συμβει ενδεχομένως και η απιστία. Αυτό εννοούσα πριν, ετσι το αντιλαμβάνομαι προσωπικά αν και μπορεί να κάνω λάθος:/:

Πάντως το άν μετά απο χρόνια θα γυρίσεις στη γυναίκα σου και θα την συγκρίνεις με κάποιο μοντέλο και θα πεις "πως ξέπεσα εγώ μ'αυτήν", νομίζω ότι είναι θέμα πολλών παραγόντων. Εγώ ας πούμε οταν βλέπω την γυναίκα μου απο τότε που κάναμε παιδιά την βλέπω έγγυο. Δεν θυμάμαι όπως ήταν όταν πρωτογνωριστήκαμε που το κάναμε ατέλειωτες φορές κάθε μέρα για πολλά χρόνια. Δεν ανατρέχω σ'εκείνη την εικόνα γιατί μάλλον δεν είναι εκείνη η σημαντική.

Νομίζω οτι η σύγκριση αυτή γίνεται σε ενα βαθμό υποσυνείδητα, τωρα ενταξει αν θα γυρισεις στη γυναικα σου κ πεις "πως ξέπεσα εγώ μ'αυτήν" σαφως κ δεν τον κανουν όλοι, εγω ανέφερα απλά ενα ακραίο παράδειγμα για να γινω πιο κατανοητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μισέλ, επειδή το ανέφερες…το σώμα μου είναι νορμάλ. Απέχει πολύ από τα σώματα των μοντέλων. Ας πούμε λοιπόν ότι υπάρχουν σώματα εξαιρετικά όπως των μοντέλων, νορμάλ σώματα και προβληματικά σώματα(πολύ αδύνατα ή πολύ παχιά). Οι στατιστικές δείχνουν ότι τα νορμάλ σώματα τείνουν να λιγοστέψουν … για τα εξαιρετικά... το λέει και το όνομα…είναι εξαίρεση…γι αυτό και προβάλλονται…

Τι είναι "εξαιρετικό σώμα"; Είναι το ίδιο άραγε για τον καθένα;
Ξέρω πολλούς που θεωρούν εξαιρετικό σώμα ένα υπερβολικά αδύνατο σώμα (προβληματικό δηλαδή, σύμφωνα με τα παραπάνω)...
Επίσης, εξαιρετικό σώμα (ό,τι και να σημαίνει αυτό) δεν νομίζω ότι έχουν μόνο τα μοντέλα (που βασικά, το έχουν ΟΛΑ τα μοντέλα; ). Το έχουν και πολλές καθημερινές κοπέλες που απλά δεν είχαν τις βλέψεις/την τύχη/το ύψος/το πρόσωπο για να γίνουν μοντέλο. Τουλάχιστον όσο μπορώ να κρίνω ως γυναίκα, έχω δει πολλές φορές τέτοιες καθημερινές κοπέλες.

" σύμφωνα με τη μεγαλύτερη έρευνα που έγινε ποτέ στην Ελλάδα με τη συμμετοχή 28.000 εθελοντών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Ιατρικής και Κοινωνίας (ΕΠΙΚ) που δημοσιεύτηκε τον Ιούλιο, οι μισοί Έλληνες ηλικίας 30-82 ετών είναι υπέρβαροι, αναφέρει η μελέτη. "

Νομίζω τα όρια ηλικίας εξηγούν πολύ καλά το αποτέλεσμα της έρευνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή σήμερα το πρωί είχατε οίστρο και δεν έχει νόημα να κάνω quotes όλα όσα θέλω να σχολιάσω θα πω τα εξής:
- Αλήθεια με τι κριτήριο διαλέγονται τα άτομα που συμμετέχουν στις διαφημίσεις που έχουν να κάνουν με την εμφάνιση; Δεν μιλάω για την κυρά Μαρία που φτιάχνει σούσι για τα παιδιά γιατί μόνο από τα χεράκια της το τρώνε, αλλά μιλάω για την Ιζαμπέλα που διαφημίζει το σέξυ μαύρο εσώρουχο. Μήπως την εμφάνιση της που θυμίζει μοντέλο (αν δεν είναι ήδη);
- Αυτό γιατί γίνεται; Μήπως γιατί κάθε άντρας θα ήθελε η γυναίκα του να μοιάζει έτσι με αυτό το εσώρουχο και κάθε γυναίκα θα ήθελε να την βλέπει έτσι ο άντρας της;

- Η κοπέλα που τρώει τα Kellogs είναι τυχαίο που έχει ιδανικό σώμα; Μήπως η διαφήμιση έχει νόημα να σου δείξει ότι αν τρως αυτό το προϊόν θα είσαι σαν αυτήν την κοπέλα;
- Γιατί να το κάνει αυτό; Μήπως γιατί οι περισσότεροι άντρες προτιμούν έτσι τις γυναίκες;

Νομίζω ότι αυτά τα δύο παραδείγματα είναι ξεκάθαρα. Ότι υπάρχουν άντρες που προτιμούν τις γυναίκες τους απέναντι σε αυτές τις κοπέλες, υπάρχουν. Μάλιστα, όταν μια κοπέλα ρωτήσει σε μια παρέα (που έχει και κοπέλες) τα αγόρια αν προτιμούν την "ωραία της παρέας" από την Ιζαμπέλα της διαφήμισης, θα πάρει διαφορετική απάντηση απ' ότι αν είχαμε μια αντροπαρέα που πίνει μπύρες και λέει για το τέλεια σχηματισμένο στήθος της Ιζαμπέλας και ρωτούσαμε αν προτιμάει την σερβιτόρα από αυτήν. Οπότε δεν παραξενεύομαι τελείως από την άποψη της MIchelle, αυτά ρώτησε, αυτά έμαθε.

Και για να κλείσω για τώρα, αλήθεια οι περισσότερες φαντασιώσεις των αντρών γίνονται με την κόρη του περιπτερά ή με την Ιζαμπέλα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οπότε δεν παραξενεύομαι τελείως από την άποψη της MIchelle, αυτά ρώτησε, αυτά έμαθε.

Δεν ξέρω αν θα σου φανεί περίεργο αλλά ΔΕΝ συνηθίζω να ρωτάω τέτοιες ερωτήσεις. Κρίνω ως εξωτερικός παρατηρητής.

Όμως ήμουν βέβαιη ότι θα έρθει η στιγμή που η άποψη μου θα αμφισβητηθεί κατά αυτό τον τρόπο επειδή δεν συμπίπτει με τη δική σου/σας. Ε φυσικά, όταν δεν αρέσει το συμπέρασμα προσπαθείς να αμφισβητήσεις τα στοιχεία.

Εγώ μετά από το παραπάνω αποχωρώ από το παρόν θέμα και το βγάζω από τις συνδρομές μου.
Αφού οποιαδήποτε γυναίκα διαφωνήσει μαζί σας είναι "παραπλανημένη" και ηλίθια που χάφτει ψέματα ("αυτά ρώτησε, αυτά έμαθε"), τότε ας σας αφήσω στον παράδεισο της συμφωνίας σας.
Χαίρομαι απλά που υπάρχουν αυτές οι εξαιρέσεις που δεν παραδέχεστε, κι ας θεωρείτε όσους/ες τις βλέπουν "παραπλανημένους" και "ιδεαλιστές". Δεν πρόκειται να τις εξαφανίσετε όσο και να εμμένετε στην ανυπαρξία τους. :)

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
1- Αλήθεια με τι κριτήριο διαλέγονται τα άτομα που συμμετέχουν στις διαφημίσεις που έχουν να κάνουν με την εμφάνιση; Μήπως την εμφάνιση της που θυμίζει μοντέλο (αν δεν είναι ήδη);

το κριτήριο είναι το δυνητικά αδύνατο. Γιατί να αγοράσεις τη μλκια που διαφημίζει η Χ διαφήμιση όταν γυναίκες σαν αυτήν που το διαφημίζει τις π...ας ήδη χωρίς να καταλώνεις το μλκσμενο προιόν; Μπορείς και χωρίς αυτό.


2- Αυτό γιατί γίνεται; Μήπως γιατί κάθε άντρας θα ήθελε η γυναίκα του να μοιάζει έτσι με αυτό το εσώρουχο και κάθε γυναίκα θα ήθελε να την βλέπει έτσι ο άντρας της;

Μπά. Αν ο άντρας έβλεπε έτσι τη γυναίκα τυ θα την χώριζε. Αν η γυναίκα ήθελε να την βλέπει έτσι ο άντρας της δεν θα παντρευόταν. Πρέπει να γινει κατανοητό ότι το κοινωνικό προφίλ συνοδεύει το μοντέλο, δεν πάει ξέχωρα η εμφάνιση του μονη της

3- Η κοπέλα που τρώει τα Kellogs είναι τυχαίο που έχει ιδανικό σώμα; Μήπως η διαφήμιση έχει νόημα να σου δείξει ότι αν τρως αυτό το προϊόν θα είσαι σαν αυτήν την κοπέλα;
Ε ναι, αφου πρόκειται για προιον ημι-αθλητικό τί ήθελες να σου δείξει την Ευη Θώδη;

4- Γιατί να το κάνει αυτό; Μήπως γιατί οι περισσότεροι άντρες προτιμούν έτσι τις γυναίκες;
Οι προτιμήσεις πιστεύω ότι ποικίλουν ανάλογα το ρολο για τον οποίο διαλέγεις μία γυναικα. Η γυναίκα που παντρεύεται έναν άντρα πιστεύω ότι βγάζει μεγάλο μέσο ορο σε μία ποικιλία απο προσδοκίες του, δεν ειναι απαραιτητα η σουπερ σε μια μονο, (βλ. ομορφια)

Και για να κλείσω για τώρα, αλήθεια οι περισσότερες φαντασιώσεις των αντρών γίνονται με την κόρη του περιπτερά ή με την Ιζαμπέλα;:)

Εγώ φαντασιώνω άγρια με την κόρη του περιπτερά. (με μοντέλα δεν ξέρω γιατί, δεν έχω φαντασιώσει ποτέ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Χαίρομαι απλά που υπάρχουν αυτές οι εξαιρέσεις που δεν παραδέχεστε, κι ας θεωρείτε όσους/ες τις βλέπουν "παραπλανημένους" και "ιδεαλιστές". Δεν πρόκειται να τις εξαφανίσετε όσο και να εμμένετε στην ανυπαρξία τους. :)
Και εγώ χαίρομαι γιʼαυτες, επίσης.
Και μάλιστα εύχομαι να είμαι και εγώ μέσα σε αυτές.

Εμείς απλά προσπαθούμε να καταλάβουμε σε τι βαθμό ισχύει ότι οι άντρες συγκρίνουν άθελα τους τα μοντέλα με την γυναίκα τους κάποια στιγμή, και κατά πόσο παίζει ρόλο στο να ψάξουν αλλού αυτό το κάτι που δεν το βρίσκουν στην γυναίκα τους…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top