Η Ιταλία στο εδώλιο για τους σταυρούς στις μαθητικές αίθουσες

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
jrot6:
1) Aν διάβασες καλά, την είδηση την αναμεταδίδει ο "Στόχος" από την Ιταλική "Corirere Della Sera". Δεν έκανες τον κόπο όμως να το διαβάσεις. Δεν πειράζει.

2) Έχω μάθει πολύ περισσότερες αλήθειες από το "Στόχο" και τη "Βαβυλωνία" παρά από την "Ελευθεροτυπία", τα "Νέα" και την "Καθημερινή".
Μη φανατίζεσαι.

Αντε και να ισχυει αυτο που γραφει το αρθρο..

Τι σχεση εχει με το θεμα μας?

Δλδ αν μεινουν οι σταυροι και οι εικονες στις αιθουσες θα σταματησει η θρησκευτικη τρομοκρατια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και πώς λύνεται;
Με ειλικρίνεια. Όχι με υποκριτικές κινήσεις εντυπωσιασμού.

"Βγάλαμε το σταυρό και τώρα είσαστε ίσοι".
Ωραίο ανέκδοτο. Ξέρω κι ένα άλλο με τον Τοτό...

Θα προτιμούσα να δω μια τάξη με τα σύμβολα κάθε παιδιού και την από κοινού συμμετοχή τους σε συζητήσεις γύρω απ' όλ' αυτά. Ακόμη κι ένα άθρησκο παιδί θα είχε κάτι να κερδίσει από αυτού του είδους τη διαδικασία.
Θα ήταν πραγματικός σεβασμός στη διαφορετικότητα μέσα στο εκπαιδευτικό πνεύμα του σχολείου.
Έχετε κολλήσει σε μια τυπικά σωστή απόφαση και έχετε χάσει την ουσία.


Τίποτα, απλώς μια επιφανειακή επαγωγή. Συγχώρεσε με, αλλά και η δικιά σου ερώτηση είναι τέτοιου περιεχομένου. Το λέω τελευταία φορά είναι λάθος να τραβάμε κάτι από τα μαλλιά και να λέμε τι ΜΠΟΡΕΙ να γίνει στο μέλλον, είναι καθαρός συντηρητισμός
Εξήγησέ μου λοιπόν, πώς γίνεται μια μητέρα να φοβάται περισσότερο ένα σύμβολο από ένα δάσκαλο.
Πώς γίνεται να φοβάται τον προσηλυτισμό του παιδιού της εξ' αιτίας ενός σταυρού στον τοίχο και όχι το ίδιο το μάθημα των θρησκευτικών και τον τρόπο με τον οποίο αυτό διδάσκεται. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να δω μια τάξη με τα σύμβολα κάθε παιδιού και την από κοινού συμμετοχή τους σε συζητήσεις γύρω απ' όλ' αυτά. Ακόμη κι ένα άθρησκο παιδί θα είχε κάτι να κερδίσει από αυτού του είδους τη διαδικασία.
Θα ήταν πραγματικός σεβασμός στη διαφορετικότητα μέσα στο εκπαιδευτικό πνεύμα του σχολείου.
Έχετε κολλήσει σε μια τυπικά σωστή απόφαση και έχετε χάσει την ουσία.

Χαχα αν γινόταν αυτό δεν θα χρειαζόταν να γράφουμε εδώ τα προβλήματα των ανθρώπων θα είχαν λυθεί. Isiliel είναι πολύ δυσκολότερο αυτό που προτείνεις και σχεδόν αδύνατο. Για να το πάμε και στην Ελλάδα θα έπρεπε τα παιδιά να πηγαίνουν και σε τέμενος εκτός από την εκκλησία, η πρωινή προσευχή εκτός από χριστιανική να ήταν και άλλων θρησκευμάτων κτλ κτλ κτλ. Αν θέλαμε να μιλάμε για πραγματική θρησκευτική ισότητα αυτά θα έπρεπε να ίσχυαν. Επειδή όμως κάτι τέτοιο είναι ασύμφορο τι πιο λογικό να προσπαθήσουμε να αφαιρέσουμε στο σχολείο το status quo το οποίο καλλιεργεί την επικράτηση της μια θρησκείας έναντι των άλλων;

Εξήγησέ μου λοιπόν, πώς γίνεται μια μητέρα να φοβάται περισσότερο ένα σύμβολο από ένα δάσκαλο.
Πώς γίνεται να φοβάται τον προσηλυτισμό του παιδιού της εξ' αιτίας ενός σταυρού στον τοίχο και όχι το ίδιο το μάθημα των θρησκευτικών και τον τρόπο με τον οποίο αυτό διδάσκεται. :confused:

Δεν μπορώ να σου εξηγήσω για πιο λόγο προέβη σε αυτή την αντίδραση γιατί δεν είμαι μητέρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δηλαδή επειδή εσύ πιστεύεις ότι η παιδεία δεν μπορεί να έχει σχέση με τη θρησκεία, αυτό σημαίνει πως πρέπει η δική σου γνώμη να επιβληθεί στο 99% (κατά το παράδειγμά σου) ή το 84% κατά τις δημοσκοπήσεις στην Ιταλία, που πιστεύει το ακριβώς αντίθετο; Είναι αυτό δημοκρατική αντίληψη; Πολύ ωραία βαδίζομεν κυρίες και κύριοι!!

Μπορεί δηλαδή η μειοψηφία να τρίβει τη δική της αντίληψη στη μούρη της συντριπτικής πλειοψηφίας; Στις δημοκρατίες, οι μειοψηφίες πρέπει να γίνονται σεβαστές και να μην δέχονται διώξεις για τη διαφορετικότητά τους. Να τους αναγνωρίζονται ΙΣΑ δικαιώματα με αυτά της πλειοψηφίας. Το να επιβάλουν την άποψή τους στην πλειοψηφία, δεν αποτελεί δημοκρατική διαδικασία, κάπου τα έχετε μπερδέψει νομίζω...

Μισό, μισό γιατί νομίζω δεν βλέπετε καθαρά. Δεν είπα καταρχάς πως η θρησκεία δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την παιδεία, είπα "τέτοιου είδους σχέση". Δεν θεωρώ πχ πως πρέπει να σταματήσει να διδάσκεται το μάθημα των Θρησκευτικών, μιλάω ΜΟΝΟ για ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως θίγονται τα δικά σου θρησκευτικά δικαιώματα (ή οποιουδήποτε άλλου) από το να μην υπάρχει ένας σταυρός αναρτημένος πάνω στον πίνακα. Η τάξη είναι δημόσιος χώρος και δεν θεωρώ πως ο σταυρός στο συγκεκριμένο σημείο προσδίδει κάτι περισσότερο στη διδασκαλία ή διευκολύνει οπουδήποτε ή χρησιμεύει έστω κάπου, εκτός από το δείχνει σε όσους ανήκουν σε άλλες θρησκείες πως "κοιτάτε μάγκες, εδώ που ήρθατε, είμαστε όλοι χριστιανοί". Και ναι για μένα αυτό εμπίπτει στον ορισμό του "η πλειοψηφία μου τρίβει την πεποίθησή της στη μούρη". Αλλιώς ας βάλουμε όλα τα πιθανά θρησκευτικά σύμβολα πάνω από τον πίνακα, να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Isiliel είναι πολύ δυσκολότερο αυτό που προτείνεις και σχεδόν αδύνατο. Για να το πάμε και στην Ελλάδα θα έπρεπε τα παιδιά να πηγαίνουν και σε τέμενος εκτός από την εκκλησία, η πρωινή προσευχή εκτός από χριστιανική να ήταν και άλλων θρησκευμάτων κτλ κτλ κτλ.
Μιλάμε ή όχι για την αποκαθήλωση μερικών εικόνων και σταυρών;
Από τα πρώτα μου ποστ στο θέμα, ρώτησα εάν η κίνηση αυτή θα είχε και άλλες προεκτάσεις ως προς τον τρόπο διδασκαλίας των Θρησκευτικών ή την καθιέρωση του μαθήματος ως προαιρετικό.
Αυτά ναι, θα ήταν ίσως "δύσκολα".
Πού είναι όμως η δυσκολία της ανάρτησης στον τοίχο μερικών ακόμη συμβόλων; :hmm:
Ποιο Τέμενος και πράσιν' άλογα; Εγώ σου λέω να παραμείνει το σύμβολο και να προστεθούν και τα υπόλοιπα στο πνεύμα της ανεξιθρησκείας ως μια κίνηση καλής θέλησης κι εσύ μου λες ότι είναι δύσκολο να αλλάξουμε τον κόσμο; :P Μα τι παραπάνω νομίζεις πως είναι αντίστοιχα η αφαίρεση του σταυρού, πέραν από μια κίνηση καλής θέλησης που όμως επιβλήθηκε δια της δικαστικής οδού; :hmm:

Αν θέλαμε να μιλάμε για πραγματική θρησκευτική ισότητα αυτά θα έπρεπε να ίσχυαν.
Αν δε μιλάμε γι΄αυτό, για τι ακριβώς μιλάμε;;; Ποιος τότε ο ρόλος της ΕΔΑΔ;;; :whistle:


Δεν μπορώ να σου εξηγήσω για πιο λόγο προέβη σε αυτή την αντίδραση γιατί δεν είμαι μητέρα :D
Έλα τώρα βρε fanta's-man :D Μητέρα είναι όχι εξωγήινος. Εάν το αίτημά της είχε λογική βάση, σίγουρα θα μπορούσες να μου δώσεις μια καλύτερη απάντηση αντί να υπεκφεύγεις. ;)
Αν πάλι δε μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, μη βιάζεσαι να τις χαρακτηρίσεις ως επιφανειακές επαγωγές... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μιλάμε ή όχι για την αποκαθήλωση μερικών εικόνων και σταυρών;
Από τα πρώτα μου ποστ στο θέμα, ρώτησα εάν η κίνηση αυτή θα είχε και άλλες προεκτάσεις ως προς τον τρόπο διδασκαλίας των Θρησκευτικών ή την καθιέρωση του μαθήματος ως προαιρετικό.
Αυτά ναι, θα ήταν ίσως "δύσκολα".
Πού είναι όμως η δυσκολία της ανάρτησης στον τοίχο μερικών ακόμη συμβόλων; :hmm:
Ποιο Τέμενος και πράσιν' άλογα; Εγώ σου λέω να παραμείνει το σύμβολο και να προστεθούν και τα υπόλοιπα στο πνεύμα της ανεξιθρησκείας ως μια κίνηση καλής θέλησης κι εσύ μου λες ότι είναι δύσκολο να αλλάξουμε τον κόσμο; :P Μα τι παραπάνω νομίζεις πως είναι αντίστοιχα η αφαίρεση του σταυρού, πέραν από μια κίνηση καλής θέλησης που όμως επιβλήθηκε δια της δικαστικής οδού; :hmm:


Αν δε μιλάμε γι΄αυτό, για τι ακριβώς μιλάμε;;; Ποιος τότε ο ρόλος της ΕΔΑΔ;;; :whistle:



Έλα τώρα βρε fanta's-man :D Μητέρα είναι όχι εξωγήινος. Εάν το αίτημά της είχε λογική βάση, σίγουρα θα μπορούσες να μου δώσεις μια καλύτερη απάντηση αντί να υπεκφεύγεις. ;)
Αν πάλι δε μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, μη βιάζεσαι να τις χαρακτηρίσεις ως επιφανειακές επαγωγές... ;)

Το παράδειγμα με τον χριστιανό δάσκαλο ήταν επιφανειακή και λαναθασμένη επαγωγή όσο και αν δεν θες να το παραδεχτείς.

Επίσης δεν υπεκφεύγω είναι δειλία και δεν είμαι τσίκεν :P

Ως προς την μητέρα δεν μπορώ να καταλάβω αρχικά τους λόγους που το έκανε, απλό. Εγώ θα το έκανα για τους δικούς μου λόγους τους οποίους έχω παραθέσει παραπάνω, η συγκεκριμένη μπορεί να είχει μια δυσάρεστη εμπειρία ως προς τους σταυρούς μπορεί να ενοχλήθηκε επειδή δεν τις αρέσουν τα σύμβολα κτλ. Επίσης υποθέτω, ο χριστιανός δάσκαλος δεν είναι ακατάλληλος να διδάξει αγγλικά ή μαθηματικά.

Πού είναι όμως η δυσκολία της ανάρτησης στον τοίχο μερικών ακόμη συμβόλων; :hmm:

Θες να το ακούσεις. Η συζήτηση θα καταλήξει πάλι σε συνομωσιολογίες. Επίσης αν το θεωρείς καλή ιδέα μπορείς να προσφύγεις στο ΕΔΑΔ και να ζητήσεις να συμβεί στη χώρα σου αυτό που λες. Προσοχή όμως αν τελικά επικυρωθεί απόφαση που θα λέει ότι πρέπει να γίνεται και ανάρτηση αλλόθρησκων συμβόλων στον τοίχο ετοιμάσου να ακούσεις τα ίδια επιχειρήματα περί αλλοίωσης της ιστορίας μας και της θρησκευτικότητας του λαού μας. Υποθέτω όμως ότι κανείς δεν θα προσφύγει και ο λόγος είναι ότι θέλει να έχει την πρωτοκαθεδρία η δικιά του θρησκεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Το γερμανικό δικαστήριο έχει τον σταυρό στον τοίχο, αν προσέξατε την εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Καταρχάς νομίζω πως είναι ατυχής ο τίτλος του θέματος...
Δεν έχει να κάνει με κατάργηση συμβόλων γενικότερα αλλά με την κατάργηση ενός και μοναδικού συμβόλου που συνδέεται στενά με μία συγκεκριμένη θεωρία-θρησκεία και το ΕΔΑΔ απεφάνθη να αφαιρεθεί από τους τοίχους των ιταλικών σχολείων προκειμένου να ενισχυθεί η ανεξιθρησκεία και να εντάσσονται ομαλότερα στο σχολικό περιβάλλον και άτομα διαφορετικού του χριστιανικού θρησκεύματος...
Για τους λόγους αυτούς συμφωνώ κι εγώ με την απόφαση αυτή...

Ένα παιδί ή ένας νέος είναι καλό να διδάσκεται τα βασικά στοιχεία όλων των θρησκειών μέσα από το μάθημα των θρησκευτικών...Σε αυτά τα στοιχεία περιλαμβάνονται πρόσωπα, ιστορίες, θεωρίες και φυσικά σύμβολα...Όταν λοιπόν διδάσκεις σε κάποιον τα σύμβολα όλων των θρησκειών και συγχρόνως του παραθέτεις καθημερινά μπροστά του το κύριο σύμβολο μίας από αυτές πιστεύω ότι δε διδάσκεις σωστά και δίκαια...Και δεν αφήνεις αυτόν τον κάποιον που αναπτύσσει την κριτική του σκέψη σε αυτά τα χρόνια να κρίνει ισότιμα...
Για ποιο λόγο ένας ισλαμιστής να δέχεται καθημερινά μπροστά του ένα σύμβολο που η παράδοσή του και η κουλτούρα του δεν το περιέχει;;;Δε μιλάμε για έναν οποιοδήποτε χώρο αλλά για τα σχολεία...Για χώρους διδασκαλίας...Για χώρους όπου πρέπει να μάθεις στους νέους να σέβονται τα θρησκευτικά σύμβολα και όχι να τους τα επιβάλλεις...
Εάν επρόκειτο για δικαστήρια ή για άλλους δημόσιους χώρους δε θα είχα τη συγκεκριμένη ένσταση...Σε εκείνη την περίπτωση οφείλουν οι αλλόθρησκοι να σεβαστούν την τοπική παράδοση...Εάν δεν τους αρέσει υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα στο πρωτο μερος του ποστ του vend,αλλα διαφωνω στο δευτερο.. Τι λογο υπαρξης εχει ενα θρησκευτικο συμβολο σε κτηρια του κρατους,οπως δικαστηρια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα στο πρωτο μερος του ποστ του vend,αλλα διαφωνω στο δευτερο.. Τι λογο υπαρξης εχει ενα θρησκευτικο συμβολο σε κτηρια του κρατους,οπως δικαστηρια???

Κι εγώ διαφωνώ...Απλά είναι άλλη συζήτηση νομίζω η ύπαρξη σταυρού σε δικαστήρια και γενικότερα σε άλλους δημόσιους χώρους...Το διαχωρίζω από την ύπαρξή του στα σχολεία και το εξήγησα...Ο σταυρός είναι μέρος της ελληνικής κουλτούρας και γι'αυτό άλλωστε υπάρχει και παντού...Μέχρι και στη σημαία...Η Ελλάδα είναι κράτος άρρηκτα συνδεδεμένο με το ορθόδοξο χριστιανικό θρήσκευμα οπότε και η κουλτούρα της έχει πολλά στοιχεία από το θρήσκευμα αυτό...Και ο Βούδας στις χώρες της Ασίας είναι (...ως άγαλμα... :P ) σε κάθε γωνιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πες μου vend, o δάσκαλος που θρησκεύεται, είναι θεμιτό να φοράει το σταυρό του την ώρα του μαθήματος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πες μου vend, o δάσκαλος που θρησκεύεται, είναι θεμιτό να φοράει το σταυρό του την ώρα του μαθήματος; :hmm:

Αθεμιτο δεν ειναι να φοραει καποιος κατι που τον εκφραζει, αθεμιτο ειναι να το επιδεικνυει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Πες μου vend, o δάσκαλος που θρησκεύεται, είναι θεμιτό να φοράει το σταυρό του την ώρα του μαθήματος; :hmm:

Γιατί όχι;;;Δεν τον επιδεικνύει...Φοράει το σταυρό του επειδή πιστεύει σε κάτι...
Και μία μουσουλμούνα φοράει τη μαντήλα της...Ποιον ενοχλεί;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Πες μου vend, o δάσκαλος που θρησκεύεται, είναι θεμιτό να φοράει το σταυρό του την ώρα του μαθήματος; :hmm:
είναι θεμιτό. ο καθε ένας μπορεί να φορά ότι θέλει, αλλά σε ένα δημόσιο μέρος δεν μπορεί ο καθε ένας να τοποθετεί ότι θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μου λέτε λοιπόν πως η παρουσία του σταυρού μέσα στην τάξη είναι θεμιτή.
Μου λέτε επίσης πως ο δάσκαλος που θα διδάξει το μάθημα των θρησκευτικών, έχει λιγότερη επιρροή στα παιδιά απ' ό,τι ο .... τοίχος. :P

whateva!

Να σου υπενθυμίσω vendetta, ότι στη Γαλλία απαγορεύτηκε δια νόμου να φορούν οι μουσουλμάνες μαθήτριες και φοιτήτριες τις μαντίλες τους στο σχολείο και το πανεπιστήμιο.

Αυτή είναι η ανεξιθρησκία που πρεσβεύετε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Μου λέτε λοιπόν πως η παρουσία του σταυρού μέσα στην τάξη είναι θεμιτή.
Μου λέτε επίσης πως ο δάσκαλος που θα διδάξει το μάθημα των θρησκευτικών, έχει λιγότερη επιρροή στα παιδιά απ' ό,τι ο .... τοίχος. :P

whateva!

Να σου υπενθυμίσω vendetta, ότι στη Γαλλία απαγορεύτηκε δια νόμου να φορούν οι μουσουλμάνες μαθήτριες και φοιτήτριες τις μαντίλες τους στο σχολείο και το πανεπιστήμιο.

Αυτή είναι η ανεξιθρησκία που πρεσβεύετε;;

η διαφορά είναι ότι ο τοίχος είναι δημόσιο κτίριο. ο δάσκαλος όπως και εσύ μπορεί να φορά ότι επιθυμεί πάνω του μέχρι και κάλτσες κόκκινες έξω από το μαυρο παντελόνι....:P

πάντος για τις μαντίλες δεν συμφωνώ που απαγορευτηκαν....

ο καθ ένας μπορεί να φορά ότι επιθυμει και τον εκφράζει...

το σχολείο δεν νομίζω να φέρει αντίρρηση σαν κτίριο για το τι θα του κρεμμάσουν και όχι... είναι δημόσιο κτίριο

Αθεμιτο δεν ειναι να φοραει καποιος κατι που τον εκφραζει, αθεμιτο ειναι να το επιδεικνυει...

γιατί είναι αθέμιτο να το επιδεικνύει....
με αυτό το σκεπτικό να απαγορευτεί στος πανκ και γκοθάδες να κυκλοφορούν γιατί διαφέρουν από το σύνολο με την εμφάνισή τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Μου λέτε λοιπόν πως η παρουσία του σταυρού μέσα στην τάξη είναι θεμιτή.
Μου λέτε επίσης πως ο δάσκαλος που θα διδάξει το μάθημα των θρησκευτικών, έχει λιγότερη επιρροή στα παιδιά απ' ό,τι ο .... τοίχος. :P

whateva!

Να σου υπενθυμίσω vendetta, ότι στη Γαλλία απαγορεύτηκε δια νόμου να φορούν οι μουσουλμάνες μαθήτριες και φοιτήτριες τις μαντίλες τους στο σχολείο και το πανεπιστήμιο.

Αυτή είναι η ανεξιθρησκία που πρεσβεύετε;;

Ο ΣΩΣΤΟΣ δάσκαλος δε θα επιδείκνυε ποτέ το σταυρό του στους μαθητές του για να τους επιβάλλει το συγκεκριμένο σύμβολο...Θα τον κράταγε για τον εαυτό του...
Και μέσα στα βιβλία υπάρχει ο σταυρός και μάλιστα στο βιβλίο των θρησκευτικών σε πολλές σελίδες του...Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να σκίσουμε και όλες τις σελίδες αυτές...Δάσκαλος και βιβλίο θα πρέπει να λειτουργούν εκπαιδευτικά...Ο τοίχος δε λειτουργεί εκπαιδευτικά...Ο σταυρός στον τοίχο είναι γιατί έτσι πρέπει να υπάρχει για να δείχνει την επικρατούσα θρησκεία...Αν σε ένα παιδί ή νέο δείχνεις συνέχεια το σταυρό τοποθετώντας τον ακριβώς απέναντί του λογικό είναι να τον συνηθίσει κι ας μην το θέλει...

Δεν πρεσβεύω εγώ τη συγκεκριμένη ανεξιθρησκεία...Έτσι αντιλαμβάνεται η γαλλική δημοκρατία την έννοια της ανεξιθρησκείας...Σου ανέφερα και πιο πάνω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη μαντίλα των μουσουλμάνων γυναικών...Διαφωνώ αλλά δεν μπορώ να επηρεάσω τη σκέψη του Σαρκοζί..Δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
γιατί είναι αθέμιτο να το επιδεικνύει....
με αυτό το σκεπτικό να απαγορευτεί στος πανκ και γκοθάδες να κυκλοφορούν γιατί διαφέρουν από το σύνολο με την εμφάνισή τους...

Με ρωτας γιατι δεν ειναι θεμιτη η οποια επιδειξη ενος παιδαγωγου μεσα στο χωρου του σχολειου?
Προσωπικα θεωρω προκλητικη την οποια επιδειξη της πιστης απο τον οποιονδηποτε και οπουδηποτε, ποσο μαλλον απο εναν παιδαγωγο στο χωρο του σχολειου οπου διδασκει και συμπεριφορες μεταξυ αλλων.

Οι πανκ και ο γκοθαδες δεν ειναι παιδαγωγοι...αστοχη συγκριση. Και εαν ειναι, ας περιορισουν τις πανκ και τις γκοθ εμφανισεις τους εκτος του χωρου του σχολειου. Τα παιδια δεν εχουν την ιδια κριτικη ικανοτητα με εναν ενηλικα, ωστε ορθως να απορριψουν ή να αποδεχτουν συμπεριφορες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top