Η απόδραση του Παλαιοκώστα από τις φυλακές Κορυδαλλού

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Miv με αυτη τη λογικη ουσιαστικα αντιμετωπιζουμε εφημερα το προβλημα,εκφοβιζοντας τους πολιτες και οχι διασφαλιζοντας την ηρεμια.Δεν πιστευω οτι ενας κατηγορουμενος θα μπορουσε να αλλαξει τον τροπο ζωης του μεσω φυλακισης ή σε ακραιες περιπτωσεις πυροβολισμους και κυνηγητα.Αυτο που πρεπει να κανει η Δικαιοσυνη ειναι να μη φτανει σε τετοιες περιπτωσεις,εχοντας εντοπισει τον πυρηνα του προβληματος κι ξεκινωντας την αντιμετωπιση του.Και εαν δεν ειναι αυτο εφικτο,λογω της εποχης,ε τοτε ας φροντισουν να μην αποδραει ο καθε φυλακιζομενος,αχετα με τη δικογραφια του και το ποινικο του μητρωο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό είναι θεωρητικό, αλλά σωστό. Εγώ σου λέω ότι αν αύριο κάπου πετύχει ένας φρουρός τον Παλαιοκώστα, δεν θα πρέπει να του ρίξει προκειμένου να τον συλλάβει, αν αυτή είναι η μόνη δυνατή περίπτωση να συλληφθεί; Εγώ σου λέω ότι είναι υποχρεωμένος να του ρίξει και πρέπει να ξηλωθεί από το σώμα την ίδια μέρα αν δεν το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Αναγνωριζουμε το καθηκον λοιπον του φρουρου.Το θεμα ειναι ότι εγω πιστευω,ότι δεν μπορουν να ''αυθαιρετουν''(εννοωντας να αρχιζουν ενα τρελο κυνηγητο χρησιμοποιωντας καθε δυνατο μεσο για να σταματησουν την καταδιωξη ακομα κι αν αυτο βλαψει τον Παλαιοκωτσα).Το προβλημα εντοπιζεται στην οργανωση του συστηματος,όχι στη συγκεκριμενη περιπτωση.Ας παραλληλισουμε το περιστατικο με το σχολειο.Εαν ενα παιδι αυθαδιαζει, ο καθηγητης θα το παει προφανως ,εαν αγανακτησει, στη διευθυνση τιμωρωντας το οσο το δυνατον πιο αυστηρα με τη λογικη ότι ετσι θα μπει σε μια ταξη. Παρολα αυτα το μονο που θα καταφερει θα ειναι να εξοργισει το παιδι,καθως ο καθενας θα ψαχνει το δικιο του.Εαν ομως λαβουν διαφορετικα μετρα και αντιμετωπισουν το μαθητη ως ενα ατομο που απλως παραστρατησε και ενεργοποιηθουν συζητωντας μαζι του η συμπεριφορα του θα αλλαξει ραγδαια.
Βεβαιως θα ηταν πραγματικα ατοπο να αντιμετωπισουμε τον Παλαιοκωστα,λογου χαρη, σαν κοινο πολιτη.Αλλα δε δεχομαι τωρα ξαφνικα να υποκρινονται οι αρχες οτι βρισκονται εν δρασει κρατωντας οπλα στα χερια και σκαλιζοντας καθε γωνια της Ελλαδας για να τον βρουν.Αυτο επρεπε να εχει αποφευχθει,γιαυτο δε δικαιολογω τη σταση τους.Μακαρι να τον πιασουν, αλλα αυτο δε θα αποτελει παρα μια επιτυχια της ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ,οπως πιθανως θα την αποκαλεσουν.Θα προβληθουμε ότι τα καταφεραμε και ουτω καθεξης.Ωστοσο,αν δεν επικεντρωθουν στη σωστη διαχειριση των φυλακων, το φαινομενο θα επαναληφθει,εαν οχι με αποδρασεις με διαφορους αλλους τροπους.
Επομενως, εαν συλλαβουν τον Παλαιοκωστα ας φροντισουν να μην υπαρχει δυνατοτητα για τετοιο περιστατικο ξανα στο μελλον.Εαν δεν το καταφερουν αυτο, για μενα δεν πετυχαν ,μα απετυχαν,αφου απλως καλυπτουν τα σπασμενα και συνεχιζουν ακαθεκτοι την καθημερινη ρουτινα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuela

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Βασικά θεωρώ απαράδεχτο πως οι Έλληνες πολίτες ,φυσικά όχι όλοι ,αλλά έχω δει αρκετούς ,κατά κάποιο τρόπο υποστηρίζουν τον Παλαιοκώστα και γελοιοποιούν την κατάσταση...Απ'την άλλη καλά κάνουν και γελοιοποιούν την αστυνομία γιατί κυριολεκτικά είναι απαράδεχτη...Είναι ρεζίλι αυτό που γίνεται...ΡΕ-ΖΙ-ΛΙ...Δεν είναι δυνατόν να αφήνουν έναν εγκληματία για πολλοστή φορά να αποδράσει...και που είναι η αστυνομία?αυτοτραυματίζεται και δεν πυροβολεί τη στιγμή που πρέπει..

Συμφωνώ με miv...ο αστυνομικός έπρεπε να πυροβολήσει ..χωρίς όμως να τον τραυματίσει σοβαρά...είναι υποχρέωση του κάθε αστυνομικού να εμποδίσει την απόδραση και να "τον φέρει πίσω στο κελί του"...:Pόργανο της τάξης σου λέει .
Μόνο τάξη δεν βλέπω πουθενά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GATE 7

Νεοφερμένος

Ο GATE 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
απαραδεκτο!την επομενη μερα απο την αποδραση θα κατεθετε για την προηγουμενη !μπηκε και βγηκε σαν κυριος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_l

Νεοφερμένος

Η efi_l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Συμφωνω με crook.Γενικα σε εναν ιδεατο κοσμο δε θα υπηρχαν φυλακες παρα μονο ψυχιατρικες κλινικες,οπου οι ανθρωποι δε θα χαναν απολυτα την ελευθερια τους και θα μπορουσαν επιπλεον να αντιμετωπισουν τις μανιες που τους καταδιωκουν...

Συγνώμη, αλλά όταν κάποιος κάνει ένα έγκλημα είτε "εν βρασμώ ψυχής" είτε όχι, θα πρέπει να θεωρείται ψυχικά διαταραγμένος; :nono:
Με τη δικαιολογία αυτή, θέλουν όλοι να τη "σκαπουλάρουν".
Πιστεψέ με οι άνθρωποι που πραγματικά έχουν ψυχικές διαταραχές (η πλειοψηφία τουλάχιστον) δεν μπορούν να πειράξουν κανέναν. Περνούν το δικό τους γολγοθά ολομόναχοι κι όμως εμείς τους εξισώνουμε με κάτι ρεμάλια και κ****α τύπου Παλαιοκώστα και Ριτζάι.
Ένας νονός της νύχτας που αφαιρεί έτσι εύκολα τις ζωές άλλων, σίγουρα τα έχει βρεί με την ψυχή του και καθόλου διαταρραγμένος δεν είναι!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Να σου πω δεν ειναι αναγκαιο να πασχεις απο μια ασθενεια για να μπεις σε ψυχιατρικη κλινικη.Σκεψου το αλλιως.Θα είναι σε ενα μερος οπου θα μπορει μεσω συζητησεων με ψυχολογους να βρει τη ριζα των προβληματων και να το αντιμετωπισει.Δε λεω οτι θα μπουν μεσα,θα παιρνουν(αν παιρνουν) φαρμακα και θα γυρνανε με ασπρες ρομπες.Φυσικα και οι ψυχικα διαταραγμενοι περνουν πολυ περισσοτερα αλλα τουλαχιστον με αυτον τον τροπο υπαρχουν ελπιδες βελτιωσης.Εξαλλου δεν πιστευω πως ξυπνησε μια μερα ο Παλαιοκωστας και ειπε:Τι ωραια ας αρχισω κλοπες,διαρρηξεις κ.ο.κ.Αυτο το για να τις καπουλαρουν ακουγεται σα να ειναι βγαλμενο απο ταινιες,οπου για να ξεφυγουν παιζουν τους τρελους.Μη δουλευοματε τωρα!Απαιτουμε απο εναν φυλακισμενο οταν βγει στην κοινωνια και να ειναι σωστος,αλλα οταν οι συνθηκες εκει μεσα ειναι παναθλιες ε δε νομιζω οτι με αυτο τον τροπο θα αλλαξουν.Ενω σε ενα μερος οπου υπαρχουν δυνατοτητες και φυσιολογικες συνθηκες διαβιωσης,μπορεις να ελπιζεις για ενα καλυτερο αυριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα αίτια που ο Παλαιοκώστας έκλεβε τράπεζες κι ο Ριτζάι εκτελούσε συμβόλαια θανάτου. Κανένας από τους δύο δεν είναι ψυχικά διαταραγμένος. Σπανίως οι σεσημασμένοι είναι διαταραγμένοι, συνήθως είναι πανέξυπνοι και με συνείδηση. Και ναι, ξύπνησε ένα πρωι και για συγκεκριμένους λόγους (για τα φράγκα) έκανε όσα έκανε. Σαφώς δεν ήταν τρελός για να θέλει να πάει φυλακή. Όπως, όμως, όλοι οι εγκληματίες υπολόγιζε ότι δεν θα συλληφθεί, ότι θα δικαστεί με ευνοικό τρόπο ή εντέλει θ'αποδράσει. Κι εσύ όταν περνάς το κόκκινο φανάρι δεν το κάνεις επειδή δεν σε νοιάζουν, λόγω τρέλας, τα 700 ευρώ που θα πληρώσεις. Το κάνεις επειδή ελπίζεις πως δεν θα σε δει κανένας.
-----------------------------------------
Δεν πιστεύω, βασικά, ότι η ποινή μπορεί να έχει σωφρονιστικό χαρακτήρα για όλους, παρά μόνο για λίγους. Για μένα η φυλακή είναι περισσότερο προστασία της κοινωνίας από αυτούς τους τύπους. Το αν θα σωφρονιστούν ή όχι δεν το ξέρω, αλλά δε μ'ενδιαφέρει κιόλας, περνάει σε δεύτερη μοίρα. Πρώτα και κύρια είναι να σταματήσει η δράση τους μέσα στην κοινωνία. Δεν είναι καλύτερα τα ποσοστά ειδεχθούς εγκληματικότητας σε χώρες με εκσυγχρονισμένο σωφρονιστικό σύστημα. Και γενικότερα η Ελλάδα, παρ'ολο το σύστημα των φυλακών, έχει σχετικά χαμηλά ποσοστά εγκληματικότητας σε σύγκριση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Το χρυσό το μοιραζόμαστε με την Ιταλία στη διαφθορά, όχι στα κοινά εγκλήματα αλλά δεν ξέρω αν προτιμώ να ζω με βιαστές/δολοφόνους ή με διεφθαρμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_l

Νεοφερμένος

Η efi_l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
...Αυτο το για να τις καπουλαρουν ακουγεται σα να ειναι βγαλμενο απο ταινιες,οπου για να ξεφυγουν παιζουν τους τρελους...

Ίσως να ακούγετε βγαλμένο απο ταινία,αλλά και σε άλλα εγκλήματα στο παρελθόν (απο δολοφονίες εώς βιασμούς) η πρώτη γραμμή υπεράσπισης των κατηγορουμένων είναι το να επικαλούνται ψυχολογικά προβλήματα και να ζητούν την εξέτασή τους απο ειδικούς για την αποδειξή αυτού. Ο λόγος φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως είναι είτε η αποφυγή της φυλάκισης ή η μείωση κατα πολύ της ποινής τους. Προς θεού δεν λέω πως γίνεται συνεχώς, αλλά είναι μια πολύ συχνή καραμέλα...

Ωστόσο, χαίρομαι που παιδιά της ηλικίας σου μπορούν ακόμα να σκέφτονται θετικά και να προσμένουν ένα καλύτερο αύριο. Εμείς το είχαμε σταματήσει αυτό πολύ νωρίτερα απο την ηλικία των 16.:(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΗ ΟΛΕ!!!

Νεοφερμένος

Η εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
εγω τ μονο που μπορω ν παω οτι σαν κρατοσδ παμε απ' το κακο στ χειροτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ίσως να ακούγετε βγαλμένο απο ταινία,αλλά και σε άλλα εγκλήματα στο παρελθόν (απο δολοφονίες εώς βιασμούς) η πρώτη γραμμή υπεράσπισης των κατηγορουμένων είναι το να επικαλούνται ψυχολογικά προβλήματα και να ζητούν την εξέτασή τους απο ειδικούς για την αποδειξή αυτού. Ο λόγος φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως είναι είτε η αποφυγή της φυλάκισης ή η μείωση κατα πολύ της ποινής τους. Προς θεού δεν λέω πως γίνεται συνεχώς, αλλά είναι μια πολύ συχνή καραμέλα...

Ωστόσο, χαίρομαι που παιδιά της ηλικίας σου μπορούν ακόμα να σκέφτονται θετικά και να προσμένουν ένα καλύτερο αύριο. Εμείς το είχαμε σταματήσει αυτό πολύ νωρίτερα απο την ηλικία των 16.:(:'(


κουγιας ftw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αθανάσιος29954

Νεοφερμένος

Ο Αθανάσιος29954 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
το γιατί σε αυτό που λες φίλε μου είναι ότι ότα κάποιοι λάδώνονται καταλαβαίνεις τι ενοώ, τότε είναι πολύ εύκολα τα πράγματα. Αν είσαι στην φυλακή το μόνο που πρέπει να έχεις είναι λεφτά, τότε όλα λίνονται. Κταλαβαίνεις. Αν θές πες μου και εσύ την άποψή σου, και αν συμφωνείς μαζί μου. Περιμένω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ε ρε παιδες, ρομπες εχουμε γίνει παγκοσμίως!!!!!!Εγω τον Παλαιοκώστα τον δικαιολογώ.Ο άνθρωπος το είχε δηλώσει ανοικτά οτι με την πρώτη ευκαιρία θα το έσκαγε ξανα...δεν φταίνει αυτος απλως η ελληνική αστυνομία είναι ανικανη να τον συλλαβει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συμφωνω με crook.Γενικα σε εναν ιδεατο κοσμο δε θα υπηρχαν φυλακες παρα μονο ψυχιατρικες κλινικες,οπου οι ανθρωποι δε θα χαναν απολυτα την ελευθερια τους και θα μπορουσαν επιπλεον να αντιμετωπισουν τις μανιες που τους καταδιωκουν.Δυστυχως ομως δε ζουμε σε μια ουτοπια,γιαυτο πρεπει να αρκεστουμε στις φυλακες.Παρολα αυτα δε πιστευω πως θα ταν συνετο να διακινδυνευουμε τη ζωη του προαναφερθεντος δραστη.Εξαλλου η δουλεια του αστυνομικου ειναι να συλλαμβανει,όχι να σκοτωνει και να πυροβολει για να ''εξασκησει''τα καθηκοντα του επαγγελματος του.Να πυροβολησω και να τον ακινητοποιησω μπορω να το κανω και γω.Το να τον συλλαβουν σωο και αβλαβη,με ανεπηρεαστη σωματικη ακεραιοτητα ειναι η δουλεια των αστυνομικων.

Ευχαριστώ για τηνξ υποστήριξη!

Δεν υπάρχει κανένας άλλος αντίκτυπος από μια τέτοια σύλληψη στην κοινωνία, πέρα από το αίσθημα ότι υπάρχει ένα κράτος που διασφαλίζει την ασφάλεια.

Τα ποστ μου τα διάβασες καθόλου;
Τέτοια ασφάλεια νιώθουμε, όταν βλέπουμε ότι υπάρχει ένα Κράτος που δε μπορεί να εμποδίσει τους κρατούμενους από το να αποδράσουν.

Τέτοιες "πρακτικές" ποιες είναι; Η χρήση του όπλου στην προσπάθεια σύλληψης ενός καταζητούμενου με μια δικογραφία ναααααα με το συμπάθειο; Δεν είναι καμιά αξιοσημείωτη πρακτική αυτό. Είναι η πλέον λογική πράξη ενός οργάνου της τάξης.

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν και μη φονικά όπλα. Και εν πάση περιπτώσει, δε δικαιολογείται σε καμία περίπτωση καμία απόδραση.

Συγνώμη, αλλά όταν κάποιος κάνει ένα έγκλημα είτε "εν βρασμώ ψυχής" είτε όχι, θα πρέπει να θεωρείται ψυχικά διαταραγμένος; :nono:

Χρειάζεται ψυχολογική βοήθεια, για να μάθει να ελέγχει καλύτερα τα συναισθήματά του. Η ψυχική διαταραχή δεν είναι απαραίτητα κάτι το βαρύ!



Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα αίτια που ο Παλαιοκώστας έκλεβε τράπεζες κι ο Ριτζάι εκτελούσε συμβόλαια θανάτου. Κανένας από τους δύο δεν είναι ψυχικά διαταραγμένος. Σπανίως οι σεσημασμένοι είναι διαταραγμένοι, συνήθως είναι πανέξυπνοι και με συνείδηση. Και ναι, ξύπνησε ένα πρωι και για συγκεκριμένους λόγους (για τα φράγκα) έκανε όσα έκανε. Σαφώς δεν ήταν τρελός για να θέλει να πάει φυλακή. Όπως, όμως, όλοι οι εγκληματίες υπολόγιζε ότι δεν θα συλληφθεί, ότι θα δικαστεί με ευνοικό τρόπο ή εντέλει θ'αποδράσει. Κι εσύ όταν περνάς το κόκκινο φανάρι δεν το κάνεις επειδή δεν σε νοιάζουν, λόγω τρέλας, τα 700 ευρώ που θα πληρώσεις. Το κάνεις επειδή ελπίζεις πως δεν θα σε δει κανένας.

Το ό,τι κάποιος αψηφά τέτοιους σημαντικούς νόμους, σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με δαύτον.

Δεν πιστεύω, βασικά, ότι η ποινή μπορεί να έχει σωφρονιστικό χαρακτήρα για όλους, παρά μόνο για λίγους. Για μένα η φυλακή είναι περισσότερο προστασία της κοινωνίας από αυτούς τους τύπους. Το αν θα σωφρονιστούν ή όχι δεν το ξέρω, αλλά δε μ'ενδιαφέρει κιόλας, περνάει σε δεύτερη μοίρα. Πρώτα και κύρια είναι να σταματήσει η δράση τους μέσα στην κοινωνία. Δεν είναι καλύτερα τα ποσοστά ειδεχθούς εγκληματικότητας σε χώρες με εκσυγχρονισμένο σωφρονιστικό σύστημα. Και γενικότερα η Ελλάδα, παρ'ολο το σύστημα των φυλακών, έχει σχετικά χαμηλά ποσοστά εγκληματικότητας σε σύγκριση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Το χρυσό το μοιραζόμαστε με την Ιταλία στη διαφθορά, όχι στα κοινά εγκλήματα αλλά δεν ξέρω αν προτιμώ να ζω με βιαστές/δολοφόνους ή με διεφθαρμένους.

Και σαφώς θα παραμείνει σε δεύτερη μοίρα, αν όλοι δίνουν σε αυτό την ίδια προτεραιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φίλε μου, σου ξαναλέω, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ που κάνει ένα έγκλημα δεν έχει ψυχολογικά. Αυτό συνήθως είναι το αίτιο που προφασίζονται για να τη σκαπουλάρουν στη δίκη. Στην ουσία, όμως, σπάνια είναι έτσι. Μου λες ότι ο Παλαιοκώστας και ο Ριτζάι είναι σε θέση να..."ελέγξουν τα συναισθήματά τους με μια απλή βοήθεια"; Πολύ όμορφα τα βλέπεις εσύ. Μάλλον γιατί δεν γνωρίζεις το βιογραφικό τους. Τα φράγκα, αν σου λέει κάτι αυτό (που είμαι σίγουρος ότι σου λέει). Δεν χρειάζεται ΚΑΝΕΝΑ άλλο αίτιο. Για 18 εκατομμύρια ευρώ κι εσύ θα σκεφτόσουν να απαγάγεις το Μυλωνά και κόβω το κεφάλι μου γι'αυτό. Πόσο μάλλον αυτός που είναι κι η δουλειά του.
Και σου ξαναλέω. Μιλάμε για εξιχνίαση σοβαρών υποθέσεων από ειδικά εκπαιδευμένους μπάτσους με εμπειρία στο θέμα κι απέναντι δύο καταζητούμενους. Ενημερωτικά, οι αδερφοί Παλαιοκώστα είναι οι μοναδικοί Έλληνες που είναι στη λίστα με τους 10 πιο καταζητούμενους της Interpol και τους 100 του FBI παγκοσμίως για διάφορα εγκλήματα. Δε μ'ενδιαφέρει αν τραυματιστούν, πως το λένε. Αν θέλουν να μη συλληφθούν με το ζόρι, ας κάτσουν να τους πιάσουν με το καλό. Στο χέρι τους είναι. Διαφορετικά μιλάνε τα όπλα, δεν γίνεται αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δηλαδή μου λες ότι για να συλληφθεί κάποιος, πρέπει να του ρίξεις με το όπλο; Όχι, όχι, δε γίνεται έτσι.

Ναι, θα το σκεφτόμουν, αλλά είμαι πολύ προσεκτικός για να κάνω κάτι τέτοιο, και αρκετά ηθικός και τυπικός. Αυτός μπορεί να το κάνει. Αλλά πώς έγινε δουλειά του, Μιβ; Έτσι ξαφνικά; Τότε γιατί δε γίνονται πιο πολλοί ληστές και απαγωγείς; Έγινε δουλειά του, ακριβώς επειδή είναι συναισθηματικά πληγωμένος άνθρωπος. Είναι είται πληγωμένος και πονάει, είτε ΤΟΣΟ πληγωμένος, που τα "νευρικά κύτταρά" του έχουν νεκρωθεί, και πλέον δεν αισθάνεται "πόνο". Βάζω στοίχημα ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που είναι εγκληματίες, έχουν μεγαλώσει σε περιβάλλοντα αδιαφορίας, στα οποία λάμβανε χώρα σχεδόν καθημερινά η άσκηση βίας και η παραμέληση των ηθικών αρχών. Διότι απλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Όχι, δεν πιστεύω πως με μια απλή βοήθεια, θα γίνουν φυσιολογικοί άνθρωποι (μην παραφράζεις τα λεγόμενά μου), αλλά μπορούν να γίνουν αρκετά φυσιολογικοί, αν τους δοθεί η ευκαιρία και τα κατάλληλα ερεθίσματα. Γιατί μέχρι τότε, δε τους έχει δοθεί κανένας λόγος να πιστέψουν σε ιδανικά και στην αγάπη και αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων. Αλλά ακόμη κι αν δε μπορούν να γίνουν, δε φταίνε σε τίποτα για την ανευθυνότητα των Αρχών (αν έχουν δραπετεύσει). Για σοβαρές περιπτώσεις, εντάξει, μπορεί και να εγκρίνω τον πυροβολισμό με μικρό κίνδυνο θανατηφόρας βολής, αλλά στην περίπτωση του Παλαιοκώστα, εγώ και αστυνομικός να ήμουνα και να ήμουν εκεί, θα τον άφηνα να φύγει, μόνο και μόνο για να καταδείξω το πρόβλημα της ανικανότητας των Αρχών και της έλλειψης μέτρων ασφαλείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Δηλαδή μου λες ότι για να συλληφθεί κάποιος, πρέπει να του ρίξεις με το όπλο; Όχι, όχι, δε γίνεται έτσι.

Ναι, θα το σκεφτόμουν, αλλά είμαι πολύ προσεκτικός για να κάνω κάτι τέτοιο, και αρκετά ηθικός και τυπικός. Αυτός μπορεί να το κάνει. Αλλά πώς έγινε δουλειά του, Μιβ; Έτσι ξαφνικά; Τότε γιατί δε γίνονται πιο πολλοί ληστές και απαγωγείς; Έγινε δουλειά του, ακριβώς επειδή είναι συναισθηματικά πληγωμένος άνθρωπος. Είναι είται πληγωμένος και πονάει, είτε ΤΟΣΟ πληγωμένος, που τα "νευρικά κύτταρά" του έχουν νεκρωθεί, και πλέον δεν αισθάνεται "πόνο". Βάζω στοίχημα ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που είναι εγκληματίες, έχουν μεγαλώσει σε περιβάλλοντα αδιαφορίας, στα οποία λάμβανε χώρα σχεδόν καθημερινά η άσκηση βίας και η παραμέληση των ηθικών αρχών. Διότι απλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Όχι, δεν πιστεύω πως με μια απλή βοήθεια, θα γίνουν φυσιολογικοί άνθρωποι (μην παραφράζεις τα λεγόμενά μου), αλλά μπορούν να γίνουν αρκετά φυσιολογικοί, αν τους δοθεί η ευκαιρία και τα κατάλληλα ερεθίσματα. Γιατί μέχρι τότε, δε τους έχει δοθεί κανένας λόγος να πιστέψουν σε ιδανικά και στην αγάπη και αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων. Αλλά ακόμη κι αν δε μπορούν να γίνουν, δε φταίνε σε τίποτα για την ανευθυνότητα των Αρχών (αν έχουν δραπετεύσει). Για σοβαρές περιπτώσεις, εντάξει, μπορεί και να εγκρίνω τον πυροβολισμό με μικρό κίνδυνο θανατηφόρας βολής, αλλά στην περίπτωση του Παλαιοκώστα, εγώ και αστυνομικός να ήμουνα και να ήμουν εκεί, θα τον άφηνα να φύγει, μόνο και μόνο για να καταδείξω το πρόβλημα της ανικανότητας των Αρχών και της έλλειψης μέτρων ασφαλείας.
:iagree::iagree::iagree:Συμφωνώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα ήσουν μέρος του προβλήματος τότε, συγκεκριμένα η "ανίκανη αρχή".
Καλή η φιλοσοφική ανάλυση και πραγματικά μπορεί ν'αφορά τις κοινωνικές υπηρεσίες του κράτους. Όταν, όμως, επιλέγεις να γίνεις μπάτσος και ν'αντιμετωπίζεις κάθε μέρα καθάρματα, είσαι υποχρεωμένος να είσαι ψυχρός. Η φύση της δουλειάς είναι έτσι. Δεν ενδιαφέρεται η Δικαιοσύνη, πόσο μάλλον η Αστυνομία, για τα αίτια που σε οδήγησαν στην πράξη. Δεν εμπίπτουν στην αρμοδιότητά τους. Σημασία έχει ότι έκανες μια πράξη που χρήζει τιμωρίας, αυτό ειν'ολο. Αυτό διδάσκουν οι Κανόνες Δικαίου με το Μοντεσκιέ και τους υπόλοιπους του Διαφωτισμού.
Άλλο πράγμα το να μιλάμε για εν θερμώ έγκλημα, στιγμιαία εν βρασμώ ψυχής κι άλλο να λέμε ότι ένας εγκληματίας δεν πρέπει να συλληφθεί με κάθε μέσο επειδή κάποιοι ψυχοκοινωνικοί παράγοντες τον οδήγησαν, στη βάση, στο έγκλημα. Χαίρω πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris93

Νεοφερμένος

Ο Δεν είναι εμφανές? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδιά για να το πούμε του στραβού το δίκιο και οι φυλακισμένοι έχουν δικαιώματα.Θα συμφωνήσω με τον Crooks όσον αφορά το περιβάλλον του δράστη διότι ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι δεν γεννήθηκε σχιζοφρενής αλλά η συμπεριφορά της τότε κοινωνίας και της οικογένειάς του τον έκαναν μία άκαρδη δολοφονική μηχανή.Το συμβάν της απόδρασης άλλωστε οφείλεται για πολλοστή φορά στην ανικανότητα του συστήματος.Συμφωνώ και με την άποψη του miv ότι πάση θυσία τέτοια σκουλήκια πρέπει να συλληφθούν με οποιοδήποτε τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Το μονο που εχω να πω περα απο το διεθνες ρεζίλι και την τρομερή ασφάληση των φυλακών είναι οτι ο άνθρωπος είναι genius!!! Α! Ακουσα (δεν ξέρω αν είναι αληθεια) ο Πασαρης θελει να επιστρεψει στον Κορυδαλλο! Γιατί αραγε;;;;;:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top