Η γενιά των 700 ευρώ...

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Σοφία χωρίς καμία παρεξήγηση ελπίζω, έχω μερικές απορίες σχετικά με το ποστ σου...

- Πως είναι δυνατόν ένα σπίτι 140τμ να κοστίζει 200? μόνο?
- Γιατί έχετε τόσο πολλά κοινόχρηστα? Από που πηγάζουν αυτά?
- 100? *μόνο* για το κινητό κάθε μηνά, δεν είναι λίιιγο υπερβολή? Έχεις ψάξει εάν υπάρχουν προγράμματα που σε συμφέρουν?

Επίσης, εάν θυμάμαι καλά πρόσφατα αγόρασες αυτοκίνητο. Αφού δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα, γιατί δεν προσανατολίστηκες σε κάτι πιο οικονομικό ή μεταχειρισμένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ισως ήταν 105 με το πετρέλαιο... Ισως αργοτερα να είναι λιγότερα... είναι το σπίτι μεγάλο και πάει ανάλογα.
Οσο για το τηλ... vodafone ξέρω... αλλά ξεφέυγουμε.. τώρα πάλι κομμένο μου το έχουν γιατι περιμένουν να πάρουν λεφτά.. θα τα γεννήσω τώρα!!! :P

Θα στρώσουν τα πράγματα και το vodafone θα το καταργίσω.... Ελπίζω.... σε μια καλύτερη δουλεια του Γ. για να πάρουμε ανάσα.. αλλά και πάλι δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
περιοχη: γλυφαδα (2 ατομα+σκυλος-μεγαλοσωμος)
ενοικιο: 580
κοινοχρηστα: 50-150 αναλογα το πετρελαιο
φως, νερο, τηλεφωνο-ιντερνετ: καπου 200 το μηνα
σουπερ μαρκετ: (απο βασιλοπουλο) 70/βδομαδα απο lidl 50/βδομαδα

οπερ το να ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ (δεν μιλαω για πολυτελειες του στυλ να βγεις και τετοια) ειναι ενα χιλιαρικο το μηνα μεσα στο νερο για δυο ατομα, 500 εκαστος more or less.

μην τυχων σου κατσει να πονεσει το δοντι σου και/η να θες να δεις καμια ταινια...

ρεαλιστικα εχουμε ενα εισοδημα της ταξης των 3000ε και ισα ισα που καταφερνουμε και βαζουμε κατι τις στην ακρη.

(και οταν λεω καταφερνουμε εννοω εγω που δεν ψωνιζω ρουχα, παπουτσια, κινητα κτλ κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ να προσθέσω ότι ναι, υπάρχουν πολλοί τρόποι να αποφύγει κανεις τα περιττά έξοδα. Με ηρεμία το κινητό. Και αν θέλει κανεις να μιλάει τόσο, υπάρχουν πολλά προγράμματα, οικογενειακά, κλπ. Αλλιώς και το σκύρε εδώ είναι, γιατί τα δίνουμε άλλωστε στο internet?? Εγώ στο νέο σπίτι δε θα βάλω σταθερό.

Αλλα είναι γελοίο. Μιλούσα με μια φίλη γερμανίδα και μου λέει με σιγανή φωνή "είναι αλήθεια αυτό που λένε, ότι στην Ελλάδα ένας νέος αρχιτέκτονας παίρνει μονο χίλια-κάτι ευρώ?" Άντε να της πω ότι αν παίρνει χίλια πρέπει να ναι κι ευχαριστημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Σοφία χωρίς καμία παρεξήγηση ελπίζω, έχω μερικές απορίες σχετικά με το ποστ σου...

- Πως είναι δυνατόν ένα σπίτι 140τμ να κοστίζει 200? μόνο?
- Γιατί έχετε τόσο πολλά κοινόχρηστα? Από που πηγάζουν αυτά?
- 100? *μόνο* για το κινητό κάθε μηνά, δεν είναι λίιιγο υπερβολή? Έχεις ψάξει εάν υπάρχουν προγράμματα που σε συμφέρουν?

Επίσης, εάν θυμάμαι καλά πρόσφατα αγόρασες αυτοκίνητο. Αφού δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα, γιατί δεν προσανατολίστηκες σε κάτι πιο οικονομικό ή μεταχειρισμένο?

Καμία παρεξήγηση.
Είναι ευκαιρία (200)το σπίτι δεν είναι και στην τέλεια κατάσταση- όσο για τα κοινόχρηστα δεν ξέρω γιατι τόσα πολλά.. και το σπίτι είναι σχεδόν υπόγειο από την μια μεριά. Δεν θα μείνω εδώ για πάντα με τίποτα.
Τα 100 για το κινητό είναι τυχαια... προσπάθω να μειώσω... δεν μπορώ να ψάχνω... μαλλον θα το καταργίσω. Αλλά μου χριάζεται επαγγελματικα.
Για το celica είναι μεταχυρισμένο και φτυνώ... ήταν έτσι η κατάσταση και το πείραμε την πατήσαμε .... δεν περίμενα να μείνω έγκυος να έχω γάμο και να έχω και παιδί...
Οσο ήμουν ελευθερη ήταν αλλιώς τωρα ήρθαν όλα μαζι............
κοινή ζωή με έναν άνθρωπο. Όσο ήμουνα στην μανούλα τα έβγαζα πέρα.

Γιδι πες τις φίλης σου ότι ένας σχεδιαστής χειροτερα πέρνει 660 μόνο για 5αωρη έργασία... φαντάσου... Πια 1000 πλάκα με κανεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μόνο κάποιες διευκρινήσεις:

sorry που επεμβαινω, αλλά καμία τηλεφωνήτρια δεν παίρνει 1000? καθαρά...

υπολογισε 688? καθαρά...δηλαδή το βασικό

τώρα η γραμματέας εξαρτάται σε τι θέση είναι...

πχ γραμματέας διευθυντη επιχείρησης παίρνει περισσότερα, αναλογως την δουλειά και την εμπειρία, καθώς και υπερωρίες που χτυπά
είπα ότι:
@edad, σαν εισφορές ΙΚΑ υπολόγισα την εισφορά γραμματέας - τηλεφωνήτριας/τηλεφωνητή μιας και είναι η πιο χαμηλή. Το τηλεφωνικό κέντρο μιας επιχείρησης δεν αποφέρει σημαντικά κέρδη ;)

Δηλαδή σαν ποσοστό εισφοράς, όχι σαν ποσό. Απλά θέλω να δείξω πόσο υψηλές είναι οι εισφορές.

Ποιες εταιρίες προσλαμβάνουν υπαλλήλους με καθαρό μισθό 1000 ευρώ? :worry:
Για τι είδους θέσεις συζητάμε? με τι προϋπηρεσία?
Διάλεξα το 1000 ως καθαρό μισθό, επειδή είναι πιο εύκολο στους υπολογισμούς.


Τα 1000 ευρώ καθαρά είναι περίπου 1300 ευρώ μικτά (κατιτις λιγότερο) στα οποία οι εργοδοτικές εισφορές ειναι περίπου 360 ευρώ, άρα συνολικό κόστος 1660 ευρώ περίπου και όχι 1800+.
Αφού δεν δέχεσαι το 13 και 14 μισθό ως έξοδο της επιχείρησης (???) ναι όντως 1660 + το ΦΜΥ είναι :)

Επίσης, οι εισφορές του εργαζόμενου βαρύνουν τον δικό του μισθό και όχι την τσέπη του εργοδότη.
Διότι αν εγώ στη συμφωνία που έκανα πχ με τον εργοδότη μου είναι να πάρω 1300 ευρώ μικτά, τελικά στο χέρι θα πάρω 1000, ενώ αν δεν υπήρχαν οι κρατήσεις του ΙΚΑ θα έπερνα 1300. One way or another το αφεντικό πάλι 1300 θα πληρωνε.
Ξεχνάς 1) το ΦΜΥ 2) την εισφορά στο ΙΚΑ του εργοδότη.

Για τον 13ο και 14ο μισθό δεν θα αναφερθώ καν. Μου φαίνεται αστείο να μιλάμε για κεκτημένα τόσων χρόνων, για δικαιώματα που κάποιοι πάλεψαν για να έχουμε εμείς σήμερα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι έξοδο στην επιχείρηση. :)


Το μοναδικό σχόλιο, όποια και αν είναι η άποψη σας πόσο στοιχίζει ένας υπάλληλος, παρόλο που αυτό είναι κάτι λογιστικό αρά κάτι το αντικειμενικό, σίγουρα αναγνωρίζουμε όλοι μας φεύγουν πόσα χρήματα προς το ΙΚΑ. Ωστόσο το ΙΚΑ δεν θεωρείτε ένα αξιοσέβαστο ταμείο ασφαλίσεων, μάλιστα για μερικούς είναι το χειρότερο. Ρωτάω, αφού έχουμε δει στην πράξη πως λειτουργεί αυτό το ταμείο, σιγά-σιγά γιατί δεν προχωράμε προς το ασφαλιστικό σύστημα της USA ή έστω στην ενοποίηση των ταμείων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...] γιατί δεν προχωράμε προς το ασφαλιστικό σύστημα της USA [...];

Ποιο, το άκρως ανθρώπινο σύστημα αυτοασφάλισης "καθένας_για_τον_εαυτό_του_και_οποιος_δεν έχει_ας_ψοφήσει_στην_ψάθα"? Σίγουρα θα είδες το ντοκιμαντέρ "sicko". Θα ήθελες να βρεθείς στη θέση αυτών των ανθρώπων? Θεωρείς καλή την κοινωνία όπου επικρατεί αυτή η καστάσταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ενοποίηση των ταμείων;


Αυτό θα 'θελαν πολύ οι ιθύνοντες να συμβεί,
γιατί όλα έχουν μεγάλες τρύπες.
Και το να ενώνεις δυο τρύπες,
στην πολιτική,
σημαίνει δυνατότητα για προσωρινή εξισορρόπηση,
ίσα ίσα μέχρι τις ερχόμενες εκλογές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αφού δεν δέχεσαι το 13 και 14 μισθό ως έξοδο της επιχείρησης (???) ναι όντως 1660 + το ΦΜΥ είναι :)

Ξεχνάς 1) το ΦΜΥ 2) την εισφορά στο ΙΚΑ του εργοδότη.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι έξοδο στην επιχείρηση. :)

Όταν μιλάμε για ένα μικτό μισθό, σε αυτόν περιλαμβάνεται το ΦΜΥ. Δηλαδή, αν εγώ παίρνω 1300 ευρώ ΜΙΚΤΑ, αυτά τα 1300 ευρώ αναλύονται στις καθαρές αποδοχές μου (ποσα βάζω στην τσέπη μου κάθε μήνα), στις εισφορές εργαζομένου προς τα ασφαλιστικά ταμεία και το ΦΜΥ. Το ΦΜΥ παρακρατείται από το μικτό μισθό μου και αποδίδεται στην εφορία. Επομένως ισχύει ότι είχα γράψει και για τις εισφορές εργαζομένου, ότι δηλαδή αν δεν ήταν υποχρεωμένος να μου παρακρατάει το ΦΜΥ και να το αποδίδει στην εφορία θα μου έδινε 1300 ευρώ και θα πλήρωνα εγώ την εφορία. Σε κάθε περίπτωση 1300 θα του κόστιζα (+εργοδοτικές εισφορές).

Όσον αφορά στις εργοδοτικές εισφορές και τον 13ο-14ο μισθό, ναι οκ αποτελούν εξοδο για την επιχείρηση, αλλά τι να κάνουμε ευτυχώς που υπάρχει και η εργατική νομοθεσία που ορίζει ότι πρέπει να πέρνουμε 14 μισθούς ετησίως.
Και μην ξεχνάμε ότι κάθε τι που είναι έξοδο μειώνει τα κέρδη και άρα το φόρο που πληρώνει ο εργοδότης. Είναι γνωστό άλλωστε ότι το 90% των εργοδοτών δηλώνουν ότι πληρώνουν τους εργαζόμενους βάσει των συλλογικών συμβάσεων, καταχωρούν αυτό το έξοδο στα βιβλία τους (άρα μειώνουν τα κέρδη κατά αυτό το ποσό και το φόρο αναλογικά), αλλα πληρώνουν τελικά πολύ λιγοτερα τους υπαλλήλους.

Όταν κάποιος αποφασίζει να ανοίξει μια επιχείρηση θα πρέπει να τα έχει όλα αυτά στο νου του. Είναι λίγο τραγικό να μιλάμε για τον καημένο τον επιχειρηματία που πληρώνει εργοδοτικές εισφορές και να παρακάμπτουμε όλες τις άλλες λαμογιές του εις βάρος των εργαζομένων.
Σε τελική η ετιαρεία που εργάζομαι φορολογείται με συντελεστή 25% στα κέρδη, ενώ τα δικά μου εισοδήματα ως μισθωτή με 27%!!!!

Και να μην ξεχνάμε ότι για τον υπολογισμό του φόρου σε μια επιχείρηση (ιδίως αν μιλάμε για επιχείρηση με βιβλία γ κατηγορίας) αφαιρούνται από τα κέρδη ΟΛΑ τα έξοδα. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και τα έξοδα τυ σουπερ μαρκετ, το ηλεκτρικό, το νερό, τα τηλεφωνικά κλπ κλπ αφαιρούνται. Από τα δικά μου εισοδήματα όμως δεν αφαιρούνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όσον αφορά στις εργοδοτικές εισφορές και τον 13ο-14ο μισθό, ναι οκ αποτελούν εξοδο για την επιχείρηση, αλλά τι να κάνουμε ευτυχώς που υπάρχει και η εργατική νομοθεσία που ορίζει ότι πρέπει να πέρνουμε 14 μισθούς ετησίως.
Μα πότε αμφέβαλα για την σημασία των παραπάνω μισθών;

Ποιο, το άκρως ανθρώπινο σύστημα αυτοασφάλισης "καθένας_για_τον_εαυτό_του_και_οποιος_δεν έχει_ας_ψοφήσει_στην_ψάθα"? Σίγουρα θα είδες το ντοκιμαντέρ "sicko". Θα ήθελες να βρεθείς στη θέση αυτών των ανθρώπων? Θεωρείς καλή την κοινωνία όπου επικρατεί αυτή η καστάσταση?
Έχεις ένα point, αλλά το να παίρνει πόσες εκατοντάδες ? το ΙΚΑ ανά εργαζόμενο και να παρέχει αυτά που παρέχει, θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερο απλά ο καθένας μας να ήταν υπεύθυνος και να βάζει κάποια χρήματα στην άκρη μόνος του. Σίγουρα θα είχε καλύτερη ποιότητα υγείας από αυτή του ΙΚΑ. Διαφωνείς; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Δε διαφωνώ ότι η ποιότητα των παροχών δε συμβαδίζει με τα χρήματα που δίνουμε. Διαφωνώ με το κατά ποσο είναι καλύτερο να φροντίζει ο καθένας μονος του για την ασφάλιση του, γιατί έτσι κατά κανόνα καταλήγουμε να απευθυνόμαστε σε ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες. Oι εταιρείες αυτές ακριβώς επειδή είναι ιδιωτικές φυσικό είναι να κοιτάξουν να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους σε βάρος μας, δίνοντας όσο το δυνατόν λιγότερες παροχές μπορούν σε σχέση με αυτά που παίρνουν από τη συνδρομή μας. Αυτονόητο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Επισης ποιος μου λεει οτι η Α ιδιωτικη ασφαλιστικη στην οποια εγω θα δινω τα λεφτα μου δεν θα βαρεσει ανα πασα ωρα και στιγμη μπιελα λογω καμιας κρισης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Επισης ποιος μου λεει οτι η Α ιδιωτικη ασφαλιστικη στην οποια εγω θα δινω τα λεφτα μου δεν θα βαρεσει ανα πασα ωρα και στιγμη μπιελα λογω καμιας κρισης??
Πλάκα - πλάκα υπάρχει σχετικός όρος στο συμβόλαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Παρακάτω παρουσιάζεται ένα απόσπασμα από μια φοιτητική μελέτη, του οποίου τα συμπεράσματα είναι βασισμένα σε έρευνες που διενεργήθηκαν από τα τέλη της δεκαετίας του 90 έως το 2005 περίπου. Ίσως τα συμπεράσματα αυτά να μην αποκαλύπτουν εξ ολοκλήρου κάτι καινούριο, μα υπάρχουν νομίζω σημεία που παρουσιάζουν ενδιαφέρον και αναφέρονται κυρίως σε στάσεις και αντιλήψεις της ελληνικής νεολαίας απέναντι στους θεσμούς και την κοινωνική δράση. Η μελέτη στοιχηματίζω πως αραχνιάζει στο συρτάρι κάποιου γραφείου, οπότε ας δημοσιευτεί τουλάχιστον ένα απόσπασμά της.
Έκανα ένα "χτένισμα" του κειμένου ώστε, προσαρμοσμένο και ως μήνυμα στο steki, να είναι ευανάγνωστο, χωρίς βέβαια να αλλοιωθεί το περιεχόμενο του.

Έχει ενδιαφέρον.


Όπως φαίνεται κι από αρκετές έρευνες που χρησιμοποιήθηκαν σε άλλο σημείο της εν λόγω μελέτης, η οικογένεια αποτελεί τον πλέον σημαντικό παράγοντα προστασίας και στήριξης των νεότερων μελών της, παρουσιάζοντας έτσι έντονα χαρακτηριστικά έσω – ομάδας. Το γεγονός αυτό συμβάλλει πιθανότατα στην αναγωγή του εν λόγω θεσμού σε κυρίαρχη αξία των νέων.

Οι νέοι εκδηλώνουν, γενικότερα, πολύ εντονότερο ενδιαφέρον για το στενό κύκλο των δικών τους ανθρώπων ή για θέματα που αφορούν τους ίδιους προσωπικά, παρά για ζητήματα κοινωνικού χαρακτήρα. Το γεγονός αυτό δεν μπορεί να αποσυσχετιστεί από την εξασθένιση της αξιοπιστίας της πολιτικής στις συνειδήσεις των νέων, αλλά και από την τάση αποξένωσης που παρατηρείται ακόμα και σήμερα ανάμεσα στο κράτος και τον πολίτη.

Όπως αναφέρουν και οι ερευνητές του πανεπιστημίου Αθηνών
(5), αρκετές μελέτες για την νεοελληνική κοινωνία εμφανίζουν τον ατομοκεντρισμό των νεοελλήνων να είναι "αίτιο και αιτιατό μιας θεμελιώδους ελλιπούς εμπιστοσύνης στους θεσμούς και στον Άλλο."

Από τα αποτελέσματα των 2 ερευνών που διεξήχθησαν η μία το 1997 και η άλλη το 1999 από το Ινστιτούτο V – PRC, προκύπτουν τα ακόλουθα συμπεράσματα:
Πάνω από 64% των νέων ηλικίας 15 – 29 ετών αισθάνονται είτε αδιαφορία είτε απογοήτευση είτε δυσπιστία για την πολιτική ενώ η συντριπτική τους πλειοψηφία (92% – 95%) δηλώνει ότι δεν εμπιστεύεται τους πολιτικούς.
Η αποστασιοποιημένη αυτή στάση απέναντι στην πολιτική και στα κοινά εκφράζεται το 1997 και από το πολύ μικρό ποσοστό (22,7%) συμμετοχής των νέων σε πολιτικές και κοινωνικές οργανώσεις (εθελοντικές, ανθρωπιστικές κλπ).
Μάλιστα, σε ό, τι αφορά γενικότερα τα ενδιαφέροντά τους, τα δεδομένα του 1997 αναδεικνύουν μια ασφυκτική ηγεμονία των ατομικών ενδιαφερόντων (καλύπτουν τα 3/4 των απαντήσεων) εις βάρος των κοινωνικών.
Και στις δύο έρευνες το 78% των νέων αξιολογούν αρνητικά την ελληνική κοινωνία στην οποία θεωρούν, για παράδειγμα, ότι «ο καθένας κάνει ό, τι θέλει χωρίς να σέβεται τους άλλους»(> 69%), ότι «όλοι κοιτάνε μόνο τον εαυτό τους» (> 80%) και ότι δεν δίνονται ευκαιρίες στους νέους (> 69%)."
(1)
Τέτοιες στάσεις, ασχέτως του πόσο δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες είναι, ενισχύουν τον ατομικισμό.

Κυριαρχία ατομικών ενδιαφερόντων, δυσαρέσκεια για την πολιτική / κοινωνική κατάσταση παρατηρούνται και σε μεταγενέστερη έρευνα του 2003 (3)
και του 2005 (5).

Στην τελευταία διαπιστώνεται ότι:
η πολιτική δυσαρέσκεια τροφοδοτεί και τροφοδοτείται από το χαμηλό επίπεδο διαπροσωπικής εμπιστοσύνης («Κοινωνικό Κεφάλαιο») που εκδηλώνουν οι νέοι στον δημόσιο χώρο (π.χ., «αν δε φροντίσεις μόνος τον εαυτό σου, κανείς δε θα νοιαστεί για σένα»).
Μέσα σʼ όλα αυτά το 86,5% θεωρεί ότι υπάρχει διαφθορά στη δημόσια ζωή (το αντίστοιχο ποσοστό ξεπερνούσε το 81% στις έρευνες του Ινστιτούτου V – PRC). Στους πολιτικούς θεσμούς και στους πολιτικούς ως πρόσωπα αποδίδεται ιδιοτέλεια και αναποτελεσματικότητα στην επίλυση των προβλημάτων των νέων. Διαφάνηκε εξάλλου από συνεντεύξεις ότι «η προσωπική ενασχόληση με την πολιτική αντιμετωπίζεται στην καλύτερη περίπτωση ως «ματαιοπονία» και σίγουρα ως «χαμένος χρόνος», κάτι που όπως επιβεβαιώνουν οι ίδιοι οι μελετητές, συνδέεται με τον ατομοκεντρικό προσανατολισμό. (5)

Τα αποτελέσματα μιας άλλης έρευνας του 2003
(4) ενισχύουν αυτές τις διαπιστώσεις. Συγκεκριμένα στην ερώτηση
"Θεωρείτε ότι η ενεργή συμμετοχή σας μπορεί να επηρεάσει την επίλυση κοινωνικών προβλημάτων;" η συντριπτική πλειοψηφία (τα ποσοστά κυμαίνονταν από 60,5% έως και 78%) των συμμετεχόντων νέων δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευση απάντησε "καθόλου".


Τα προβλήματα οικονομικής φύσεως –κατά βάση η ανεργία- είναι εκείνα που απασχολούν περισσότερο τους νέους όπως διαπιστώνεται από πλήθος ερευνών. (1) (3) (4) (5) (6) (7) Σε τρεις μάλιστα από αυτές
(4) (5) (7) όπου οι νέοι ερωτώνται παράλληλα και για το ποια είναι κατά τη γνώμη τους τα σημαντικότερα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα, παρατηρείται ότι η ιεράρχηση που κάνουν συμπίπτει σχεδόν με την ιεράρχηση των προσωπικών τους προβλημάτων – σε κάθε περίπτωση η ανεργία δεσπόζει. Μια τέτοια αντίληψη υποδηλώνει και πάλι εξατομίκευση.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο των προβλημάτων (δυσπιστία, ανεργία, ανταγωνιστικό περιβάλλον κλπ) οι περισσότεροι νέοι αισθάνονται αβεβαιότητα και ανασφάλεια για το μέλλον τους. (1) (5) Η υψηλή εμπιστοσύνη που επιδεικνύουν σε θεσμούς όπως η Εκκλησία και ο στρατός (1) (5), θεωρείται απ' τους ερευνητές ότι δεν αντικατοπτρίζει τόσο τον συντηρητισμό τους –π.χ., εμπιστεύονται την Εκκλησία, αλλά δεν εκκλησιάζονται συχνά- όσο την γενικότερη ανασφάλειά τους (5) και την «ανάγκη τους να αναπληρώσουν αξιακά και συμβολικά το κενό που αφήνει η λειτουργία των “εκκοσμικευμένων” κρατικών θεσμών.» (2)

Στο πλαίσιο αυτών, όπως και άλλων παρεμφερών διαπιστώσεων, ανακαλύπτουμε ότι οι περισσότεροι νέοι προσδοκούν στην ικανοποίηση των στόχων και των επιθυμιών τους μέσω μονάχα της δικής τους αυτενέργειας και της υποστήριξης του στενού τους περιβάλλοντος (φίλοι, οικογένεια), διατηρώντας ταυτόχρονα και σε αρκετά μεγάλο βαθμό μια στάση δυσπιστίας και δυσαρέσκειας απέναντι σε πολιτική και πολιτικούς, μια στάση αδιαφορίας απέναντι στα κοινά (πολιτικές και ανθρωπιστικές οργανώσεις, σύλλογοι κλπ).

Εδώ τελειώνει το απόσπασμα της μελέτης.
Είναι δυνατόν όμως να υποστηριχτεί ότι η αρνητική στάση των Ελλήνων νέων απέναντι στην πολιτική και στις άλλες μορφές κοινωνικής δράσης, δεν υφίσταται κατά έναν ολοκληρωτικό και γενικό τρόπο.
Οι απόψεις περί γενικευμένης πολιτικής απάθειας, λ.χ., διαψεύσθηκαν από την μεγάλη συμμετοχή των σχολείων στις διαδηλώσεις κατά του πολέμου του Ιράκ. Οι νέοι εκφράζουν ίσως τη δυσαρέσκειά και την απογοήτευσή τους απέναντι σε μια πολιτική που τους φαίνεται ανιαρή, ανούσια και για την οποία θεωρούν ότι δεν ανταποκρίνεται στους δικούς τους προβληματισμούς και στις δικές τους ανησυχίες.

---------------------------------------------------------------------------------

Τα παραπάνω συμπεράσματα προέκυψαν βάσει των παρακάτω πηγών:

(1) Ινστιτούτο V – PRC, 2000, «Οι νέοι του καιρού μας: αξίες, στάσεις και αντιλήψεις της ελληνικής νεολαίας», ΓΓΝΓ, εκδ. Παπαζήση, Αθήνα

(2) Κ.Ε.Ε. (Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας), 2000, Πανελλήνιο Συνέδριο, Έρευνα για την ελληνική εκπαίδευση, 21-23Σεπτεμβρίου 2000, Περιλήψεις Εισηγήσεων, Αθήνα

(3) Κουλαϊδής Β., Δημόπουλος Κ. (επιμ.), 2005, «Ελληνική νεολαία: όψεις κατακερματισμού», Μεταίχμιο

(4) Πανεπιστήμιο Αιγαίου (Εργαστήριο Κοινωνικής και Πολιτιστικής Ψηφιακής Τεκμηρίωσης του Τμήματος Κοινωνιολογίας ), 2003, «H νεολαία στην Ελλάδα 2003», ΓΓΝΓ, Αθήνα

(5)
Πανεπιστήμιο Αθηνών (τμήμα επικοινωνίας και ΜΜΕ) και εταιρία δημοσκοπήσεων ALCO, Μάϊος 2005, «Η νέα γενιά στην Ελλάδα σήμερα», ΓΓΝΓ

(6) Τεπέρογλου Α. κ.α.., 1999, «Η ταυτότητα, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και οι ανάγκες της νεολαίας στο νομό Θεσσαλονίκης»(εμπειρική έρευνα), ΕΚΚΕ, νομαρχιακή αυτοδιοίκηση Θεσσαλονίκης, Αθήνα

(7) «Τα Νέα» 22/10/97, πανελλαδική έρευνα της Μέτρον Ανάλυσις για τις στάσεις και τις αξίες της νεολαίας

-----------------------------------

Διευκρίνηση: Σε ό, τι αφορά την εμπιστοσύνη των νέων στην Εκκλησία, τα συμπεράσματα βασίστηκαν σε έρευνες που διενεργήθηκαν πριν ξεσπάσουν τα γνωστά σκάνδαλα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zina85

Νεοφερμένος

Η zina85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
κριση με πιανει κριση ..που λεει και το λαικο ασμα...
σκεφτομαι καμμια φορα -αλλα το βλεπω και στην πραξη -
οι βασικοι μισθοι ξεκινανε απο 600 ευρω στην καλυτερη τα πρωτα 5 χρονια παιρνεις και 1000- ευρω...
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙΣ στο να πληρωσεις ενοικιο-γιατι ως ποτε θα ζεις με τους δικους σου ???
Πως μπορεις να αγορασεις αυτοκινητο-με δοσεις-δεν μιλαμε για πολυτελειας γιατι ως ποτε θα μπαινεις στα μεσα μαζικης μεταφορας η θα πληρωνεις ταξι??
Πως θα πληρωνεις τα παγια σου- το κινητο σου , το ιντερνετ και λιγαααα λεω ???
Ε ΠΩΣ ???????
ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΦΑΩ ???? ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΜΟΥ ????
αχ μπαμπα ως ποτε θα με χαρτζιλικωνεις??????:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Τα ενοίκια πού τα βάζεις; Όταν έψαχνα για σπίτι θυμάμαι είχαμε δει ένα που δεν είχε παράθυρα ή μπαλκόνι, στο μπάνιο για να λούζεσαι είχε μόνο κάτι σαν λάστιχο και μου είχαν πει : "έλα μωρέ, θα κάθεσαι πάνω απ την λεκάνη της τουαλέτας και όλα τζετ!" , είχε σόμπα με σωλήνες που είχαν πιάσει μπίχλα, το ασανσέρ είχε πινακίδες στην καθαρεύουσα (γκλουπ) και η πολυκατοικία , από τους 7 οροφους, είχε φως μόνο στον τρίτο. 1 υπνοδωμάτιο μου επικοινωνούσε με την κουζίνα, 450 ευρώ. Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί κανείς να βρει σπίτι με χαμηλό ενοίκιο, αλλά τις περισσότερες φορές χρειάζεται συγκάτοικος. Είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή για να διευκολύνω οικονομικά τους γονείς, θα χρειαστεί να συγκατοικήσω με κάποια φίλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ολα αυτα που περιεγραψες μου θυμισαν τα διαμερισματα στο κεντρο της Θεσσαλονικης...Αθλιοτατα και πανακριβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αυτά περιέγραφα :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ολα αυτα που περιεγραψες μου θυμισαν τα διαμερισματα στο κεντρο της Θεσσαλονικης...Αθλιοτατα και πανακριβα.

ναι ρε γαμωτο γιατι ετσι? ειδικα τα μπανια, δηλαδη οι ανθρωποι που τα πρωτοεφτιαξαν δεν εκαναν μπανιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgentOrange

Νεοφερμένος

Ο AgentOrange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Επισης ποιος μου λεει οτι η Α ιδιωτικη ασφαλιστικη στην οποια εγω θα δινω τα λεφτα μου δεν θα βαρεσει ανα πασα ωρα και στιγμη μπιελα λογω καμιας κρισης??

λοιπόν, έγω μετά από έρευνα σε ένα έχω καταλήξει..λογαριασμός στην εθνική τράπεζα.
ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να μπλέξω με ασφαλιστικές ασφάλειες ζωής κτλ
θα στο πώ με ένα παράδειγμα., όταν με το καλό πιάσω τα πρώτα μου λεφτά στο χέρι θα ανοίξω ένα λογαριασμό και θα βάζω μέσα όσα μπορώ κάθε μήνα.
για παράδειγμα αν πέρνω 600 ευρώ θα προσπαθώ να βάζω έστω και 10 ευρώ.
Βάλε κάτω και υπολόγισε στα πόσα χρόνια θα πέρνουμε σύνταξη..
σιγά σιγά θα βάζω και περισσότερα...
δεν θα είναι τρελό ποσό αλλά θα έχω ένα ποσό για ώρα ανάγκης όπως και έχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top