Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Θεωρώ ότι η αυτοκτονία είναι ένα νόμισμα με δύο όψεις...
Όταν πριν δύο χρόνια αυτοκτόνησε μία πολύ αγαπημένη συνάδελφος,
-πέραν των αναμενόμενων συναισθημάτων, και του ότι επηρεάστηκα πολύ, στενοχωρήθηκα πολύ, προβληματίστηκα και ακόμα την σκέφτομαι έντονα, ειδικά την ημέρα της γιορτής της - :(
συγχρόνως έκανα δύο σκέψεις...
1- δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η Η. ήταν τόσο ευάλωτη, ευαίσθητη κτλ -δεν της φαινόταν...-
2-δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η Η. είχε τέτοια κότσια -αλλιώς τα είπα.... οκ, αρ@.....-
Οπότε, θεωρώ γενικότερα την αυτοκτονία ως ένα νόμισμα με δύο όψεις ... απ'τη μία στοιχεία που σε χαρακτηρίζουν ευάλωτο, ευαίσθητο, αδύναμο, φυγόπονο... απ'την άλλη guts... -χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το επικροτώ σαν ενέργεια-, απλά πάντα με εντυπωσίαζε η αντίφαση που κρύβουν οι αυτόχειρες μέσα τους - συγκερασμός αδυναμίας και δύναμης...-
Και έπειτα πολλά επιμέρους βαθύτερα στοιχεία... Μια πράξη άμεσα και έμμεσα τιμωρητική.... Αφού εκτός από αυτομαστίγωμα, ¨τιμωρείς¨ και τους δικούς σου.... εκτός αν δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι συναισθηματικοί δεσμοί με κανέναν και με τίποτα,... ή αν υπάρχουν και δεν τους αξιολογείς αρκετά σημαντικούς για να σε φρενάρουν, οπότε εκεί μπαίνουν και άλλα ζητήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ε τουλάχιστον το παραδέχονται. :D

Ισχύει...;)

Σωστό. Όμως, We can't solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them (Albert Einstein). Ίσως να ισχύει το ίδιο και με το άτομο που δημιούργησε το πρόβλημα. Αν έχεις κάνει χοντρή πατάτα δηλαδή, πώς θα μπορέσεις να την διορθώσεις (δεδομένου ότι ο χαρακτήρας/οι (αν)ικανότητες σου/ οι χειρισμοί σου ήταν αυτοί που σε οδήγησαν εκεί in the first place); Επίσης, θα σε εμπιστευτεί ο άλλος για να σε αφήσει να διορθώσεις το πρόβλημα;

Ναι ίσως και να μην μπορεί να το κάνει... Γι' αυτό και δεν γίνεται να εξιλεωθούν όλοι... Αλλά δες το έτσι... Εσύ όταν τελειώσεις την σχολή και βγεις στο επάγγελμα, λογικά μιλώντας υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να χάσεις έναν ασθενή, από δικιά σου λάθος εκτίμιση... Σύμφωνα με αυτό είναι ευγενής πράξη το να αυτοκτονήσεις... Ειδικά αφού δεν γίνεται με την καμία να διορθώσεις το λάθος...
Αλλά είναι και η σωστή πράξη, ή μήπως είναι πολύ καλύτερο να πεισμώσεις και να σώσεις άλλα 100 άτομα με την σωστή σου δουλειά???

Θεωρώ ότι η αυτοκτονία είναι ένα νόμισμα με δύο όψεις...
Όταν πριν δύο χρόνια αυτοκτόνησε μία πολύ αγαπημένη συνάδελφος,
-πέραν των αναμενόμενων συναισθημάτων, και του ότι επηρεάστηκα πολύ, στενοχωρήθηκα πολύ, προβληματίστηκα και ακόμα την σκέφτομαι έντονα, ειδικά την ημέρα της γιορτής της - :(
συγχρόνως έκανα δύο σκέψεις...
1- δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η Η. ήταν τόσο ευάλωτη, ευαίσθητη κτλ -δεν της φαινόταν...-
2-δεν μπορούσα να φανταστώ ότι η Η. είχε τέτοια κότσια -αλλιώς τα είπα.... οκ, αρ@.....-
Οπότε, θεωρώ γενικότερα την αυτοκτονία ως ένα νόμισμα με δύο όψεις ... απ'τη μία στοιχεία που σε χαρακτηρίζουν ευάλωτο, ευαίσθητο, αδύναμο, φυγόπονο... απ'την άλλη guts... -χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το επικροτώ σαν ενέργεια-, απλά πάντα με εντυπωσίαζε η αντίφαση που κρύβουν οι αυτόχειρες μέσα τους - συγκερασμός αδυναμίας και δύναμης...-
Και έπειτα πολλά επιμέρους βαθύτερα στοιχεία... Μια πράξη άμεσα και έμμεσα τιμωρητική.... Αφού εκτός από αυτομαστίγωμα, ¨τιμωρείς¨ και τους δικούς σου.... εκτός αν δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι συναισθηματικοί δεσμοί με κανέναν και με τίποτα,... ή αν υπάρχουν και δεν τους αξιολογείς αρκετά σημαντικούς για να σε φρενάρουν, οπότε εκεί μπαίνουν και άλλα ζητήματα...

There are no guts in committing suicide... Είναι η μεγαλύτερη πράξη δειλίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ισχύει...;)



Ναι ίσως και να μην μπορεί να το κάνει... Γι' αυτό και δεν γίνεται να εξιλεωθούν όλοι... Αλλά δες το έτσι... Εσύ όταν τελειώσεις την σχολή και βγεις στο επάγγελμα, λογικά μιλώντας υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να χάσεις έναν ασθενή, από δικιά σου λάθος εκτίμιση... Σύμφωνα με αυτό είναι ευγενής πράξη το να αυτοκτονήσεις... Ειδικά αφού δεν γίνεται με την καμία να διορθώσεις το λάθος...
Αλλά είναι και η σωστή πράξη, ή μήπως είναι πολύ καλύτερο να πεισμώσεις και να σώσεις άλλα 100 άτομα με την σωστή σου δουλειά???



There are no guts in committing suicide... Είναι η μεγαλύτερη πράξη δειλίας...
Ακούγεται πολύ νομοτελειακό και αδιαπραγμάτευτο έτσι που το εκφράζεις... Σ'αυτά δεν υπάρχουν νομοτέλειες και οριστικές ή απόλυτες γνωματεύσεις , παρά μόνο προσπάθειες προσέγγισης και προσπάθειες να πιθανολογήσουμε όσο περισσότερο και αρτιότερα μπορούμε..Ωστόσο υπάρχει η υποκειμενικότητα της άποψης και είναι σαφώς σεβαστή...και την εκφράζουμε όχι σαν νόμο...
Καλό είναι να μην είμαστε αδιάλλακτοι και απόλυτοι γενικότερα ... Ειδικά όσο δεν είμαστε στα παπούτσια κάποιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Την οποία βοήθεια μπορεί να ζητήσει χωρίς να καταφεύγει σε τέτοιες αυτό-καταστροφικές μεθόδους...
Δεν είναι όλες οι κινήσεις μας συνειδητές ούτε όλες τις φορές οι γύρω μας διατεθιμένοι να ακούσουν την διακριτική απαίτηση για βοήθεια ή να μπορέσουν να βρουν τον τρόπο να βοηθήσουν.
Έχοντας κάνει το διασώστη έχω να πω ότι δεν έβρισκα τρόπο να βοηθήσω τον άλλον πρακτικά να αλλάξει οπτική αλλά του έδωσα το χρόνο να βγει από το τρυπάκι του μόνος του ή με την βοήθεια άλλων (κι ίσως κάπου μέσα του να θεώρησε ότι αφού κάποιος μπήκε στον κόπο να τον σώσει μάλλον θα τον νοιαζόταν).
Το βρίσκω ευγενές να αυτοκτονεί κανείς για τέτοιο λόγο (έκανα μεγάλη χαζομάρα, πρόδωσα τις αρχές μου, την ηθική μου, τον κώδικα τιμής μου, bye bye γλυκέ μου κόσμε). Και χαζό ταυτόχρονα βέβαια. Αλλά still noble.
Όμως παραμένει αποδοχή ανικανότητας...
Εγώ θα θεωρούσα πιο ευγενικό το να κάτσει ο άλλος να διορθώσει την π@παριά και μετά να φύγει...
Η άμα δεν μπορεί, ας αυτομαστιγωθεί απλώς...:P:P
Εμένα πάλι μου κάνει "δεν θα σας αφήσω να με κοιτάζετατ σαν ξεφτιλισμένο... αποχωρώ :pfff:, και μου φαίνεται σαν ανικανότητα για ταπείνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εμένα πάλι μου κάνει "δεν θα σας αφήσω να με κοιτάζετατ σαν ξεφτιλισμένο... αποχωρώ :pfff:, και μου φαίνεται σαν ανικανότητα για ταπείνωση.
Ένας θείος της μητέρας μου, όταν απέκτησε ακράτεια, έδεσε ένα σχοινί και κρεμάστηκε στην αυλή του σπιτιού της αδερφής του, δίπλα στο δικό μας. Φώναξαν τον πατέρα μου να τον κατεβάσει.
Στο σημείωμα που άφησε έλεγε πως δεν θέλει να γίνει βάρος στη γυναίκα του και την αδερφή του.
Μεγάλος ο πόνος όμως, η τελευταία ανάμνηση που έχεις από το αγαπημένο σου πρόσωπο, να είναι αυτή. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λογικά δεν άντεχε την κατάσταση.
Εξάλλου και εμένα δε θα με ένιαζε ΤΟΣΟ πολύ οι δικοί μου.
Ας πονέσει ένας παρά 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Η αυτοκτονία είναι δικαίωμα. Είτε κρύβει ψυχολογικούς, είτε άλλους λόγους. Είναι δικαίωμα. Βέβαια αυτοί που μένουμε πίσω, δεν μπορούμε πολλές φορές να το αντιληφθούμε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η αυτοκτονία είναι δικαίωμα.
δεν ξερω..

σου ανηκει η ζωη σου για την σκοτωσεις?
ή ειναι απλα δανεικη?

γιατι τοτε ο νομος και οι θρησκειες βασικα την τιμωρουν..ή προσπαθουν να την εμποδισουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
δεν ξερω..

σου ανηκει η ζωη σου για την σκοτωσεις?
ή ειναι απλα δανεικη?

γιατι τοτε ο νομος και οι θρησκειες βασικα την τιμωρουν..ή προσπαθουν να την εμποδισουν?
Ποιά εννοείς ότι προσπαθούν να εμποδίσουν ;;; τη ζωή μάλλλον ε;;;
Καλά, αυτό είναι σχετικό, γιατί η άλλη μεριά είναι ότι οι νόμοι προσπαθουν να την περιφρουρίζουν, να την διασφαλίσουν κτλ, όσο συντηρητικό κ'αν ακούγεται...
Μάλλον προσπαθούν να εμποδίσουν να κανιβαλίσεις (σ)τη ζωή του άλλου...
Πάντως ο χριστιανισμός προσπαθεί να αποτρέψει -και- την αυτοκτονία...;)
-με τελείως δογματικό τρόπο...καλά, χριστιανισμός χωρίς δόγματα, γάτα χωρις ουρά...-
Η Χριστιανικούρα αντίληψη που αρνείται να θάψει τους αυτόχειρες
μου φαίνεται εξωφρενική... Δεν ξέρω αν κάποιος συμφωνεί με αυτή την αντίληψη...
Δεν ανήκει κατεξοχήν σε σένα η ζωή σου;;;
Ή για να ακριβολογούμε σε εσένα , και αναπόφευκτα -όσο πατάει η γάτα- και στους δικούς σου,
γιατί -μας αρέσει δεν μας αρέσει- και αυτή catι τσιμπάνε απ'αυτή...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η ζωή του καθενός του ανήκει... Αν νιώθεις ότι δεν υπάρχει τπτ πια σε αυτό τον κόσμο για σένα, ότι μόνο κακό προκαλεί η ύπαρξή σου, ότι δεν αντέχεις να ξυπνάς άλλο το πρωί και αν βρίσκεσαι στην ίδια κατάσταση τότε είναι δικαίωμά σου να αυτοκτονήσεις........ Αλλά επίσης πιστεύω ότι για κάθε πρόβλημα υπάρχει και μια λύση....οπότε καταλήγουμε στο ότι η αυτοκτονία δεν είναι λύση, αφού δημιουργεί πολύ περισσότερα προβλήματα από αυτά που υποτείθεται ότι θα έλυνε............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποιά εννοείς ότι προσπαθούν να εμποδίσουν ;;; τη ζωή μάλλλον ε;;;
την αυτοκτονια εννοω..

Εγώ πιστεύω ότι η ζωή του καθενός του ανήκει..
απολυτα?

σαν ρηχο το βρισκω κατι τετοιο..


οσο μας ανηκει το υπολοιπο συμπαν,,τοσο μας ανηκει και το σωμα μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η αυτοκτονία είναι δικαίωμα. ...

Δεν υπάρχει δικαίωμα, χωρίς αντίστοιχη ισοδύναμη ευθύνη, νομίζω:redface:... Εκτός από το εγώ, χρειάζονται και οι υπόλοιπες προσωπικές αντωνυμίες, για να υπάρχει ο κόσμος και ο λόγος που του δίνει νόημα:redface:! Αυτοκτονία, χωρίς προηγούμενη τακτοποίηση των όποιων ευθυνών συνεπάγεται το δικαίωμα, απλά αποτελεί ακραία εκδήλωση εγωπάθειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δικαίωμα, χωρίς αντίστοιχη ισοδύναμη ευθύνη, νομίζω:redface:... Εκτός από το εγώ, χρειάζονται και οι υπόλοιπες προσωπικές αντωνυμίες, για να υπάρχει ο κόσμος και ο λόγος που του δίνει νόημα:redface:! Αυτοκτονία, χωρίς προηγούμενη τακτοποίηση των όποιων ευθυνών συνεπάγεται το δικαίωμα, απλά αποτελεί ακραία εκδήλωση εγωπάθειας!

Συμφωνώ, γι' αυτό μιλώ για αυτούς που μένουν πίσω. Εκείνοι θεωρούν πως έχει ευθύνη. Εκείνος που αυτοκτονεί δεν το πιστεύει αυτό. Αλλά εγωπαθής ο αυτοκτονισμένος;;;:hmm:Αν δεν έχει κάτι να τακτοποιήσει, συγχωρείται για το ατόπημά του;;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Αν δεν έχει κάτι να τακτοποιήσει, συγχωρείται για το ατόπημά του;;;:worry:

Ε, καλά, έτσι κι αλλιώς οι νεκροί...δικαιώνονται, κατά τα ανθρώπινα ειωθότα:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Εφηβική τρέλα δε θα έλεγα, αλλά επιπόλαια κίνηση, σίγουρα. Μέσα σε εκείνη την στιγμή που κάποιος μπορεί να πλημμυρίζεται από άσχημα συναισθήματα, μια βαθιά απογοήτευση ή χρόνια κατάθλιψη ή ακόμα και μια βαριά νόσο, οδηγείται στην αυτοκτονία γιατί δε κατάφερε να ελέγξει την κατάσταση, τον εαυτό του τον ίδιο. Όμως, αν κατάφερνε να ξεπεράσει εκείνη την στιγμή είμαι σίγουρη πως δε θα κατέφευγε σε αυτό το μέσο διαφυγής, ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω.
Επομένως, δε θεωρώ ότι είναι δείγμα δειλίας, το να τερματίσει κανείς την ζωή του με αυτό τον τρόπο. Αδυναμίας ναι, όχι δειλίας.

Θα έλεγα ψέματα πως δεν έχω σκεφτεί την αυτοκτονία ως λύση, και μάλιστα σε πολλές στιγμές της ζωής μου. Όμως δε θα προχωρούσα ΠΟΤΕ στην αυτοκτονία! Επειδή πάντα σκέφτομαι πως, αν σήμερα είναι μια άσχημη μέρα τότε θα πρέπει να κάνω υπομονή για την επόμενη,γιατί ίσως η επόμενη μέρα να είναι πολλή καλύτερη και εγώ αν έφευγα δε θα κατάφερνα ποτέ να αρπάξω αυτή την ευκαιρία.

Οπότε αν κάποιος για οποιονδήποτε λόγο σκέφτεται αυτή την διέξοδο, ας μη σβήσει την ελπίδα που ζει μέσα του. Είναι φορές που, όταν το παρελθόν ή ακόμα και το παρόν είναι άσχημο, τότε το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να ανυπομονούμε για το μέλλον, για εκείνο το αύριο που όλα θα αλλάξουν στην ζωή μας αρκεί να μη την εγκαταλείψουμε.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ο καθένας στην πορεία της ζωής του έχει ξοδέψει διαφορετική ψυχική ενέργεια για να ανταπεξέλθει σε όσα περνάει και ανάλογα με τα αποθέματα που έχει θα πάρει διαφορετικές αποφάσεις για τη ζωή του.Δεν μπορώ να ζητήσω,να απαιτήσω ή να περιμένω απλώς από κάποιον να σκεφτεί τους άλλους,τι είναι καλύτερο,ορθότερο και τα λοιπά όταν έχει φτάσει στο σημείο να θέλει να πάψει να ζει.Είναι απλώς λίγα λεπτά,μια σκέψη..ίσως ακόμα και μια λύτρωση.Δέχομαι το ότι θέλει δύναμη και κουράγιο για να μείνεις και να παλέψεις αλλά θέλει κι άλλη τόση δύναμη και ψυχικό σθένος για να φύγεις (ναι,ακόμα κι όταν μιλάμε για καταθλιπτικούς και σχιζοφρενείς).Και δεν έχει να κάνει μόνο με ψυχολογικά προβλήματα ή δύσκολες συναισθηματικά φάσεις.Υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων ψυχικά υγιών που μέσα σε λίγα λεπτά τα είδαν όλα αλλιώς.Πτώση σεροτονίνης για τους θετικιστές,δαίμονας για τους πιστούς,τρέλλα για τους πολλούς,άνθρωπος για μένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ζητήσω,να απαιτήσω ή να περιμένω απλώς από κάποιον να σκεφτεί τους άλλους,τι είναι καλύτερο,ορθότερο και τα λοιπά όταν έχει φτάσει στο σημείο να θέλει να πάψει να ζει.Είναι απλώς λίγα λεπτά,μια σκέψη..ίσως ακόμα και μια λύτρωση.Δέχομαι το ότι θέλει δύναμη και κουράγιο για να μείνεις και να παλέψεις αλλά θέλει κι άλλη τόση δύναμη και ψυχικό σθένος για να φύγεις (ναι,ακόμα κι όταν μιλάμε για καταθλιπτικούς και σχιζοφρενείς).

Μίλησες πάρα πολύ σωστά και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εκείνη την στιγμή, θα σκεφτείς μόνο τον εαυτό σου και όχι, δεν θα είναι εγωιστική σκέψη, αλλά απόφαση που αφορά εσένα και εσένα μόνο. Είναι η ζωή σου, σου δόθηκε για κάποιο λόγο οπότε εσύ είσαι ο κυρίαρχος της, αν θες την τερματίζεις αν θες την συνεχίζεις.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Είναι η ζωή σου, σου δόθηκε για κάποιο λόγο οπότε εσύ είσαι ο κυρίαρχος της, αν θες την τερματίζεις αν θες την συνεχίζεις.. :/:
Δεν σου δόθηκε πάντως για να την τερματίσεις:redface:! Αν ήταν αυτός ο λόγος, απλά δεν θα σου δινόταν, νομίζω...Μοιάζει πολύ γιαπωνέζική η άποψή σας για τη ζωή. Σα να σας βλέπω κάπου εκεί στη Φουκουσίμα, να φιλοσοφείτε περί...θανάτου:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δεν σου δόθηκε πάντως για να την τερματίσεις:redface:!

Ναι αλλά δεν σου δόθηκε και με την θέλησή σου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top