Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ναι,δεν υπηρξε καποιο προβλημα.Μην σας πω,μαλιστα,οτι μερικα γκει ατομα ειναι πιο ανοιχτομυαλα απο τα κανονικα ατομα.


λολ

γλώσσα λανθάσουσα , την προκατάληψη λέγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
λολ

γλώσσα λανθάσουσα , την προκατάληψη λέγει

Αν δεν προσδιοριζα,ομως,σε ποια ατομα αναφερομαι,δεν θα ειναι πολυ αοριστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
μπορεί αλλά μου αρέσουν οι αοριστίες

εκτός από όταν προέρχονται από πολιτικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Eπειδή πολλά ποστ σε αυτό το θέμα έχουν γραφτεί και διαπραγματεύονται τις ενδεδειγμένες προσφωνήσεις και το πώς είναι ο σωστός και εξειδικευμένος χαρακτηρισμός,
θα ήθελα να catαθέσω και μία cult εκδοχή, που πολύ την έχω απολαύσει!... :redface:
https://www.youtube.com/watch?v=pfNhTsPmVMY&feature=feedwll
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εξαρταται το πως επικαλεισαι εσυ την αδυναμια.Πχ,αν ειναι ψυχικη αδυναμια,οχι.Αν ειναι κοινωνικη,με τα δεδομενα της κοινωνιας μας και του επαγγελματικου χωρου,ειναι.

Εδω μπορω εν μερη να συμφωνησω.Παντα φυσικα εξαρταται για ποιου ειδους κοινωνια μιλαμε.Αλλο η Ελληνικη πχ κ αλλο η Βρετανικη.Γενικοτερα παντως οπως διαβαζα προσφατα απο eurostat οι αντιληψεις/ανεκτικοτητα πλεον του μεσου Ελληνα για τους ομοφυλοφιλους ειναι οριακα ''θετικες'' συγκριτικα με τις αρνητικες.Νομιζω φτανει κοντα στο 60% η αποδοχη πλεον κ στην Ελλαδα.Φυσικα Β.Ευρωπη μιλαμε για πολυ υψηλοτερα ποσοστα.

Εδω ερχεται πλεον η συστηματικη ενημερωση για την καταπολεμηση της ομοφοβιας.Απαξ κ γινει αυτο στην Ελλαδα πλεον θεωρω οτι η ''κοινωνικη'' υποσταση της ''αδυναμιας'' θα παψει να υφισταται σε μεγαλο βαθμο.Πλεον κ στην Ελλαδα εχουν αρχισει να γινονται πολλα βηματα προς την κατευθυνση αυτη απο οτι αντιλαμβανομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Incendioo

Νεοφερμένος

Ο Incendioo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σωστά...Συμφωνώ απόλυτα...Πρέπει να γίνει αυτό...δεν ξέρω γιατί κολλάνε σε λεπτομέρειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παντως κατι πηρε το αυτι μου οτι ο Συλλογος Ελληνων Ψυχολογων κ μαζι καποιοι αλλοι φορεις κρατικοι θα αρχισουν συντομα διαφημιστικη καμπανια με μυνηματα που θα στοχευουν στην εξικοιωση του κοινου με την ομοφυλοφιλια.

Εδω ενα επιτυχημενο απο εξωτερικο.
https://www.youtube.com/watch?v=EudyzgGLAko
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Σωστά...Συμφωνώ απόλυτα...Πρέπει να γίνει αυτό...δεν ξέρω γιατί κολλάνε σε λεπτομέρειες...

Γιατι το ζητουμενο δεν ειναι μονο η προβολη της αποδοχης,αλλα και του τροπου με τον οποιο θα παρουσιασουν το ολο concept στην ελληνικη κοινωνια.

Παντως κατι πηρε το αυτι μου οτι ο Συλλογος Ελληνων Ψυχολογων κ μαζι καποιοι αλλοι φορεις κρατικοι θα αρχισουν συντομα διαφημιστικη καμπανια με μυνηματα που θα στοχευουν στην εξικοιωση του κοινου με την ομοφυλοφιλια.

Εδω ενα επιτυχημενο απο εξωτερικο.
https://www.youtube.com/watch?v=EudyzgGLAko

Πιστευω οτι θα ειναι αποτυχημενη η προσπαθεια τους,αυτη την περιοδο.Διοτι αυτη τη στιγμη απασχολουν αλλα θεματα τον μεσο Ελληνα πολιτη,οπως ειναι η ανεργια,η δουλεια,η οικονομικη κριση,πως θα βρει τροπο να καβατζωσει την απεναντι.Δεν θα κατσει να ενδιαφερθει για ενα ''δευτερευον'' ζητημα,που στην τελικη,μπορει και να μην τον αφορα.Ακομη,η χωρα μας δεν ειναι προετοιμασμενη για τετοιου τυπου διαφημισεις,επειδη η Ελληνικη κοινωνια δεν εχει αποδεχτει την εννοια της διαφορετικοτητας,ειτε αυτη αφορα στην εξωτερικη εμφανιση ενος ατομου,ειτε στην ιδεολογικη προσεγγιση ενος θεματος.Εξαλλου,αυτο μπορουμε να το παρατηρησουμε απο το σχολειο κιολας,που θεωρειται ως μια μικρογραφια της κοινωνιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πιστευω οτι θα ειναι αποτυχημενη η προσπαθεια τους,αυτη την περιοδο.Διοτι αυτη τη στιγμη απασχολουν αλλα θεματα τον μεσο Ελληνα πολιτη,οπως ειναι η ανεργια,η δουλεια,η οικονομικη κριση,πως θα βρει τροπο να καβατζωσει την απεναντι.Δεν θα κατσει να ενδιαφερθει για ενα ''δευτερευον'' ζητημα,που στην τελικη,μπορει και να μην τον αφορα.Ακομη,η χωρα μας δεν ειναι προετοιμασμενη για τετοιου τυπου διαφημισεις,επειδη η Ελληνικη κοινωνια δεν εχει αποδεχτει την εννοια της διαφορετικοτητας,ειτε αυτη αφορα στην εξωτερικη εμφανιση ενος ατομου,ειτε στην ιδεολογικη προσεγγιση ενος θεματος.Εξαλλου,αυτο μπορουμε να το παρατηρησουμε απο το σχολειο κιολας,που θεωρειται ως μια μικρογραφια της κοινωνιας.

Νομιζω οτι η ζωη δεν μπορει να μεινει στατικη λογο της κρισης στην Ελλαδα κ μονο.Προβληματα υπηρχαν κ παντα θα υπαρχουν οχι μονο στην Ελληνικη κοινωνια αλλα κ παγκοσμιως.Καπως ετσι προχωραει γενικα η κοινωνια.

Οσο για το εαν η Ελλαδα ειναι ετοιμη η οχι,πλεον αυτο ως επιχειρημα δεν με πειθει.Νομιζω αρκετα βηματα εχουν γινει πια κ στην Ελλαδα.Ηδη συντομα θα κανουν τα συμφωνα συμβιωσης κτλ.Νομιζω στα ψηφισματα ειναι το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Νομιζω οτι η ζωη δεν μπορει να μεινει στατικη λογο της κρισης στην Ελλαδα κ μονο.Προβλημα υπηρχαν κ παντα θα υπαρχουν οχι μονο στην Ελληνικη κοινωνια αλλα κ παγκοσμιως.Καπως ετσι προχωραει γενικα η κοινωνια.

Οσο για το εαν η Ελλαδα ειναι ετοιμη η οχι,πλεον αυτο ως επιχειρημα δεν με πειθει.Νομιζω αρκετα βηματα εχουν γινει πια κ στην Ελλαδα.Ηδη συντομα θα κανουν τα συμφωνα συμβιωσης κτλ.Νομιζω στα ψηφισματα ειναι το θεμα.

Μονο που στην Ελλαδα,οι Ελληνες προσπαθουν να λυσουν τα προβληματα που αφορουν αμεσα αυτους και το μελλον τους.Δεν εστιαζουν σε αλλα θεματα,που μπορει να αφορουν διαφορετικους τομεις,αλλα κοιτανε το πως θα επιβιωσουν.Αν,πραγματι,υπηρχε η προοδος στην Ελληνικη κοινωνια,μπορει αυτη τη στιγμη να μην βρισκομασταν σε μια ακραια μορφη αποσαθρωσης των ιδεων και των αξιων,αλλα σε μια ηπιοτερη μορφη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μονο που στην Ελλαδα,οι Ελληνες προσπαθουν να λυσουν τα προβληματα που αφορουν αμεσα αυτους και το μελλον τους.Δεν εστιαζουν σε αλλα θεματα,που μπορει να αφορουν διαφορετικους τομεις,αλλα κοιτανε το πως θα επιβιωσουν.Αν,πραγματι,υπηρχε η προοδος στην Ελληνικη κοινωνια,μπορει αυτη τη στιγμη να μην βρισκομασταν σε μια ακραια μορφη αποσαθρωσης των ιδεων και των αξιων,αλλα σε μια ηπιοτερη μορφη της.
Γ'αυτόν ακριβώς τον λόγο, συνήθως οι ¨περίοδοι κρίσης¨ παρέχουν γόνιμο έδαφος για γενικότερη επαναδιαπραγμάτευση... Και ίσως και να προλειαίνουν το έδαφος με μία ευρύτερη διάθεση αλλαγής, επαναπροσδιορισμού και αλληλεγγύης....Οπότε ίσως οι συνθήκες να μην είναι τόσο ενάντιες όσο φαίνονται για ένα τέτοιο εγχείρημα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
@papas

Κ αυτο δεν με πειθει ως επιχειρημα.Δεν νομιζω οτι μπορουμε να προσαπτουμε γενικευμενα χαρακτηριστικα σε ενα ολοκληρο εθνος.Στερεοτυπικη ως σκεψη που φαινεται αυτη η λογικη.Φανταζομαι οτι ανεξαρτητα απο τους τροπους που διαλεγει καποιος να αφοσιωθει στα προβληματα του μια τετοια καμπανια σε οποιαδηποτε περιοδο κ να γινει, τους αποδεκτες της θα τους εχει.Εξαλλου απο καπου παντα γινεται η αρχη.Κ η αρχη ειναι παντα το τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Incendioo

Νεοφερμένος

Ο Incendioo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παντως κατι πηρε το αυτι μου οτι ο Συλλογος Ελληνων Ψυχολογων κ μαζι καποιοι αλλοι φορεις κρατικοι θα αρχισουν συντομα διαφημιστικη καμπανια με μυνηματα που θα στοχευουν στην εξικοιωση του κοινου με την ομοφυλοφιλια.

Εδω ενα επιτυχημενο απο εξωτερικο.
https://www.youtube.com/watch?v=EudyzgGLAko

Πολύ πετυχημένο και ωραίο! :) Μ' αρέσει που το ξαναδείχνουν κιόλας! xD
Εγώ πιστεύω πως όσο και να προσπαθήσουν...ο μέσος Έλληνας πολίτης...τον ρατσισμό τον έχει στο αίμα του...και δεν νομίζω να μπορέσει ποτέ να αλλάξει αυτό...Μακάρι δηλαδή...αλλά δεν νομίζω..!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Παντως κατι πηρε το αυτι μου οτι ο Συλλογος Ελληνων Ψυχολογων κ μαζι καποιοι αλλοι φορεις κρατικοι θα αρχισουν συντομα διαφημιστικη καμπανια με μυνηματα που θα στοχευουν στην εξικοιωση του κοινου με την ομοφυλοφιλια
Πως το είπες αυτό; Eξοικείωση, δηλαδή εκμάθηση κυρίως με ....πρακτική εξάσκηση ώστε να μας γίνει οικεία και να την συνηθίσουμε; Και το είπαν αυτό ψυχολόγοι και κάποιοι άλλοι (!) κρατικοί (!!) φορείς! :confused:
Πάνο, δεν μας τα λες καλά (εσύ και οι ...άλλοι ψυχολόγοι) ή στην καλύτερη περίπτωση, δεν γνωρίζεις καλά....Ελληνικά! :hmm:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πως το είπες αυτό; Eξοικείωση, δηλαδή εκμάθηση κυρίως με ....πρακτική εξάσκηση ώστε να μας γίνει οικεία και να την συνηθίσουμε; Και το είπαν αυτό ψυχολόγοι και κάποιοι άλλοι (!) κρατικοί (!!) φορείς! :confused:
Πάνο, δεν μας τα λες καλά (εσύ και οι ...άλλοι ψυχολόγοι) ή στην καλύτερη περίπτωση, δεν γνωρίζεις καλά....Ελληνικά! :hmm:

.

Ναι,πολυ πιθανον τα Ελληνικα μου δεν ειναι καλα,εξαλλου ειμαι στην ξενιτεια πανω απο δεκαετια,ομως ναι τι εχει η λεξη εξοικειωση και σε πειραξε?Νομιζω οτι το να εξοικειωθει το κοινο με εικονες που προωθουν θεσεις κατα της ομοφοβιας και οι οποιες δειχνουν την πραγματικοτητα (οτι δλδ η ομοφυλοφιλια υπαρχει γυρω μας) ειναι απολυτα θεμιτες ωστε να υπαρχει καταπολεμηση της ομοφοβιας και της αγνοιας απεναντι στο διαφορετικο.

Οσο για τα θαυμαστικα κ την εκπληξη που σου προκαλεσε το οτι αυτο θα γινει υπο την αιγιδα κρατικου φορεα,θα προσπαθησω να βρω το αρθρακι που ελεγε εαν θυμαμαι καλα για το Υπουργειο Εσωτερικων.

Νομιζω η αντιδραση σου ειναι δυσαναλογη,εκτος εαν δεν προσεξες η δεν καταλαβες ακριβως τι εννοω.Φυσικα μπορει κ να φταινε κ τα Ελληνικα μου,στον βαθμο ομως που ειναι δυνατο,προσπαθω να εκφραζομαι προσεχτικα στην Ελληνικη γλωσσα.

*Παντως στα γρηγορα να ενα αρθρακι για τις θεσεις του Πρωθυπουργου της Ελλαδας για την ομοφυλοφιλια

https://www.papandreou.gr/papandreou...d=7739474&f=1387&rf=-847109365&m=-1&rm=-1&l=2

Ομοφυλοφιλία και περιθωριοποίηση
Στην εποχή της παγκοσμιοποίησης του διεθνούς οικονομικού συστήματος όπου το φαινόμενο της περιθωριοποίησης και του αποκλεισμού κοινωνικών ομάδων αποκτά μεγάλες διαστάσεις τόσο στις ανεπτυγμένες χώρες όσο και στις αναπτυσσόμενες, ο σεβασμός της διαφορετικότητας πρέπει να αποτελεί μια μορφή έκφρασης της κοινωνικής αλληλεγγύης η οποία είναι απαραίτητη για τη εξασφάλιση της μελλοντικής συνοχής των κοινωνιών. Επομένως περισσότερο από ποτέ η σημασία της ανεκτικότητας και του σεβασμού των ισότιμων δικαιωμάτων όλων και ειδικότερα αν αυτά εστιάζουν στην σεξουαλική προτίμηση, αποκτά όλο και μεγαλύτερη αξία. Σήμερα, η μεγάλη πλειοψηφία των ειδικών πιστεύει ότι ο ομοφυλόφιλος άντρας και η ομοφυλόφιλη γυναίκα πρέπει να θεωρηθούν σε σχέση με την κληρονομικότητα, με το περιβάλλον στο οποίο ζουν και φυσικά με τις θετικές επιλογές που κάνουν στο αν θα αποδεχτούν και σε ποιο βαθμό τα συναισθήματά τους. Συγχρόνως εμφανίστηκε και ένα ενδιαφέρον για την ομοφυλοφιλία ως κοινωνικό φαινόμενο. Κοινωνιολόγοι, ανθρωπολόγοι, ιστορικοί και ερευνητές έχουν επισημάνει, ανάμεσα σε πολλά άλλα και το πως έχει μεταβληθεί η άποψή μας για την ομοφυλοφιλία σε σχέση με το χρόνο καθώς και τις σημαντικές διαφορές που υπάρχουν στην αντιμετώπισή της από διαφορετικούς πολιτισμούς. Έτσι η συζήτηση για ένα θέμα ταμπού, όπως η ομοφυλοφιλία, παίρνει διαστάσεις μεγαλύτερες από ότι θα περίμενε κανείς σ’ έναν κόσμο που τα ουσιαστικά προβλήματα (οικονομικά, πολιτικά, οικολογικά) είναι τεράστια και πιεστικά. Είναι προφανές όμως ότι στη συνείδηση του μέσου ανθρώπου το ερώτημα του χαρακτηρισμού της απόκλισης από τον γενικό κανόνα παραμένει αναπάντητο, αλλά δραματικά ενδιαφέρον. Ποιοι δεν ανέχονται το ρατσισμό, τον αποκλεισμό, τις διακρίσεις και την προβολή; Ίσως τα πολιτικά κόμματα, οι πολιτικοί και πολιτευτές, οι κληρικοί, οι δημοσιογράφοι και γενικά οι διανοούμενοι θα πρέπει να αντιληφθούν και να σεβαστούν την ομοφυλοφιλία ως διαφορά με δικαίωμα ή αλλιώς να μην περιμένουν την κατανόηση ή τη στήριξη σε τυχόν εκκλήσεις τους. Πρέπει να βρουν το θάρρος να αναφερθούν στην ομοφυλοφιλία όταν κατονομάζουν τις διάφορες ομάδες πολιτών και υπολογίζουν στη στήριξή τους. Αυτό σε όποια πολιτική ή θρησκευτική παράταξη ανήκουν. Σήμερα, γνωρίζουν ότι ο αγώνας για την δική τουε ελευθερία έχει πάρει άλλη μορφή. Οι νέοι ομοφυλόφιλοι έχουν να παλέψουν το ρατσισμό, την ξενοφοβία, τον αυταρχισμό, την καταστολή, τον οικονομικό αποκλεισμό, τη θρησκευτική μισαλλοδοξία, τον εθνικισμό, το φασισμό, την καταστροφή του περιβάλλοντος, την αισθητική τρομοκρατία, τη βαρετή ομοιομορφία, τις μικροαστικές αξίες, το φανατισμό, τη συντήρηση, το μιμητισμό και την άγνοια του άλλου, του ξένου, του διαφορετικού μαζί με εκατομμύρια ανθρώπων άλλων ομάδων.

ΕΝΤΙΤ

Μολις βρηκα και το βιντεακι για την καμπανια κ τις θεσεις της Κυβερνησης για το συμφωνο στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια.

https://www.youtube.com/watch?v=uKcYFd6cNVY

κ εδω το κειμενο που αναφερεται στην καμπανια απο αποψη Κυβερνησης οπως δωθηκε απο την απομαγνητοφωνηση.

Γ. ΛΙΒΑΝΟΣ: Να συμπληρώσω κάτι για το θέμα των διακρίσεων που θέσατε ως ερώτημα. Η Γραμματεία έχει θέσει στο επίκεντρο των στρατηγικών της επιλογών για το έτος που πέρασε, αλλά και για το επόμενο, περιθωριοποιημένες ομάδες νέων. Μέσα σ' αυτό έχουμε εντάξει και καμπάνια κατά των διακρίσεων των ομοφυλόφιλων. Για πρώτη φορά η Γενική Γραμματεία συμμετείχε με stand στο Φεστιβάλ Υπερηφάνειας, που διοργανώθηκε τον Ιούνιο στην πλατεία Κλαυθμώνος, ως ένα δείγμα ότι δεν αποτελεί πλέον ταμπού για το κράτος η ομοφυλοφιλία.

Έχει σχεδιάσει - και το επόμενο διάστημα θα δείτε - μια καμπάνια, η οποία θα προάγει το πρότυπο της συντροφικότητας μεταξύ ζευγαριών του ίδιου φύλου.
https://www.gaywebtv.gr/index.php/2010-08-06-07-18-30/5-2010-10-31-15-18-09/50-2010-11-10-07-58-47
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
να ενα αρθρακι για τις θεσεις του Πρωθυπουργου.....
Οι νέοι ομοφυλόφιλοι έχουν να παλέψουν το ρατσισμό, την ξενοφοβία, τον αυταρχισμό, την καταστολή, τον οικονομικό αποκλεισμό, τη θρησκευτική μισαλλοδοξία, τον εθνικισμό, το φασισμό, την καταστροφή του περιβάλλοντος, την αισθητική τρομοκρατία, τη βαρετή ομοιομορφία, τις μικροαστικές αξίες, το φανατισμό, τη συντήρηση, το μιμητισμό και την άγνοια του άλλου, του ξένου, του διαφορετικού

Ούτε ο Μαρτίνος Λούθηρος δεν βρέθηκε αντιμέτωπος με τόσα και τέτοια προβλήματα! :eek:
Όσο για τις "θέσεις", να μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι δεν είναι ικανός ούτε καν να γνωρίζει τι σημαίνει η λέξη, πόσο μάλλον να γράφει (ο ίδιος) όλες αυτές τις μπούρδες!
Να τις.....υπογράφει, ίσως! :D

εξαλλου ειμαι στην ξενιτεια πανω απο δεκαετια
Εσύ όμως, με πάνω από μια δεκαετία στην ξενητειά, γιατί κόπτεσαι.....
Απαξ κ γινει αυτο στην Ελλαδα
Ετοιμάζεσαι για....επιστροφή; :hmm:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Περα απο την πολιτικη η οποια μου ειναι παγερα αδιαφορη απλα εκανα παραθεση το σημειο που μιλαει για την καμπανια (κ το οποιο βλεπω δεν το σχολιασες) απαντωντας στο σημειο που εκφραζεις εκπληξη οτι κρατικος φορεας υποστηριζει καμπανια που προωθει το προτυπο των ομοφυλοφιλων σχεσεων ως προσπαθεια να καταπολεμηθει η ομοφοβια.

Για την Ψυχολογια εξαλλου οπως ειπα τοσο στην Ελλαδα οσο κ διεθνως ειναι ακρογωνιαιος λιθος της πολιτικης ολων των Ψυχολογικων συλλογων η καταπολεμιση του στιγματος κ της ομοφοβιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Περα απο την πολιτικη η οποια μου ειναι παγερα αδιαφορη
ακρογωνιαιος λιθος της πολιτικης
Mάλιστα....:whistle:

απλα εκανα παραθεση για την καμπανια....
οτι κρατικος φορεας υποστηριζει καμπανια....
εκφραζεις εκπληξη
Πάνο, όχι άλλες...."εκπλήξεις", αρκετά με τους ομοφυλόφιλους και οι συν αυτοίς .... "καμπάνιες"! :giveup:

να καταπολεμηθει η ομοφοβια
η καταπολεμιση του στιγματος κ της ομοφοβιας
Μοιάζουμε να φοβόμαστε τους.....όμοιους μας; :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
*Παντως στα γρηγορα να ενα αρθρακι για τις θεσεις του Πρωθυπουργου της Ελλαδας για την ομοφυλοφιλια
¨Οι νέοι ομοφυλόφιλοι έχουν να παλέψουν το ρατσισμό, την ξενοφοβία, τον αυταρχισμό, την καταστολή, τον οικονομικό αποκλεισμό, τη θρησκευτική μισαλλοδοξία, τον εθνικισμό, το φασισμό, την καταστροφή του περιβάλλοντος, την αισθητική τρομοκρατία, τη βαρετή ομοιομορφία, τις μικροαστικές αξίες, το φανατισμό, τη συντήρηση, το μιμητισμό και την άγνοια του άλλου, του ξένου, του διαφορετικού μαζί με εκατομμύρια ανθρώπων άλλων ομάδων. ¨
χα χα χα χα χα χα χα χα!!!:hehe::hehe::hehe:
Τραγικό το κείμενο!! Κύριε Παπανδρέου, ο βερμπαλιστής κύριος που σας γράφει τα κείμενα έκανε copy-paste από βιβλίο έκθεσης ιδεών στο θέμα ¨φαινόμενα κοινωνικής παθογένειας και όχι μονο, που μαστίζουν την ανθρωπότητα¨ και τα κότσαρε όλα στο κεφάλι των gay...
(Η καταστροφή του περιβάλλοντος πού κολλάει;;; Την βιώνει περισσότερο ένας gay από έναν straight;;;:hmm:Εκτός αν είναι και αυτή ρατσίστρια και στοχοποιεί τους gay... ή θέλει να πει ο ποιητής ¨τα έχουν όλα στο κεφάλι τους, έχουν να αντιμετωπίσουν και την καταστροφή περιβάλλοντος...¨; ...έχω πολλούς λόγους να πιστεύω ότι ο Λαλιώτης θα σας έγραφε καλύτερο κείμενο...)
Κατα τ'άλλα, το ζητούμενο είναι να γίνουν αποδεκτοί ως ισότιμοι οι gay, ή να κερδίσουν και την συμπόνοια και να τους δούν σαν απροστάτευτα κουταβάκια;;; Γιατί αυτό το τραβηγμένο από τα μαλλιά κείμενο,εκεί στοχεύει...Και δεν νομίζω και οι ίδιοι οι gay να το ήθελαν αυτό...
Οκ, μην πάμε και στο άλλο άκρο! Άτομα με τα ίδια δικαιώματα είναι-θα έπρεπε να είναι, άνθρωποι όπως όλοι... Κανένα πρόβλημα δεν έχω με τους gay, έχω δύο κολλητούς gay, μιά χαρα τα λέμε για γκόμενους και όχι μόνο, αλλά ούτε σε βάθρο ζητάνε να μπουν και να γίνουν must και ήρωες, ούτε να αποκαθηλώνονται συνεχώς και από την θέση που -θα έπρεπε να- είναι... οκ, cool...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Άτομα με τα ίδια δικαιώματα είναι-θα έπρεπε να είναι, άνθρωποι όπως όλοι... Κανένα πρόβλημα δεν έχω με τους gay, έχω δύο κολλητούς gay, μιά χαρα τα λέμε για γκόμενους και όχι μόνο, αλλά ούτε σε βάθρο ζητάνε να μπουν και να γίνουν must και ήρωες, ούτε να αποκαθηλώνονται συνεχώς και από την θέση που -θα έπρεπε να- είναι... οκ, cool...

Σαφώς και απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα, όπως έχουν και τις ίδιες υποχρεώσεις ως πολίτες απέναντι στους νόμους του κράτους, όπως εσύ κι εγώ πχ, πάντα ίσχυει αυτό δεν τίθεται θέμα αλλά κάποιους (gay) δεν τους....αρκεί, θέλουν να τους αντιμετωπίζουν σαν...ομοφυλόφιλους με ειδικές διατάξεις κατ εξαιρεση, ίσως επειδή μπορούν να κατουράνε σε πηγάδι :blink:

Όταν το συνειδητοποιήσουν αυτό (κομματάκι δύσκολο) τα.....προοδευτικά μυαλά των "υπερμάχων" του κινήματος της ομοφυλοφιλίας, θα κατανοήσουν ποιοί είναι στην πραγματικότητα οι "φοβικοί" και ποιοί απλώς βρίσκουν οξύμωρο την δια νόμου σύζευξη ας πούμε, και πηγαίνοντας για το σπίτι οι.....νεόνυμφοι να περνάνε από κάποιο ορφανοτροφείο να διαλέγουν και μωρό για να είναι κομπλέ (μίξερ κομπλέ) η οικογένεια! :crazy:

Ολισθαίνω προς άλλο θέμα αλλά είτε το θέλουμε είτε όχι, οι κοινωνίες των ανθρώπων θα αποτελούνται και θα διαιωνίζονται
(με φυσικό τρόπο τουλάχιστον) από ζευγάρια θηλυκού-αρσενικού εσαεί, άρα η νομοθετική κάλυψη είναι εκ των ων ουκ άνευ!
Το.....vizio, τα γούστα και οι παραλλαγές δεν είναι καταδικαστέες φυσικά, αλλά "νομιμοποιούνται" ΜΟΝΟ στην λογική (και αισθητικη) του καθενός, κι έτσι πρέπει!

Πάμε παρακάτω τώρα..... ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top