Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και για να δούμε τι λέει η καθ ύλην αρμόδια επιστήμη για τη μελέτη της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.

To έχω ξαναβάλει αλλά δείτε το άλλη μία από τον BPS


Δεν παίρνει η βιολογία τα ''ποσοστά''...για την ακρίβεια δε ξέρουμε ακριβώς ποιός τα παίρνει και σε τι βαθμό.. και να προσθέσω πως αν το μάθουμε καταληκτικά κάποτε ένα Νόμπελ θα το άξιζε η ανακάλυψη.

Ναι,το εχω ξαναδιαβασει.
Αρχικα ειχα πει οτι ειναι ενας συνδυασμος,και ακομη αυτο υποστηριζω.Απλως νομιζω,μια ακρως προσωπικη γνωμη,οτι υπερισχυουν οι βιολογικοι παραγοντες.

Το θεμα για μενα ηταν να ξεκαθαρισω εξ αρχης οτι ειναι κατι το φυσιολογικο,που πιστευω ενστερνιζεσαι και εσυ ο ιδιος φυσικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν έχουν όλα τα εγγενή που αναφέρω άλλα συνήθως κάποιο έχουν. Και μιλάω με βάση όσους έχω γνωρίσει.. Δεν εννοώ ότι τα έχουν σε βαθμό που να μην μιλάμε πια για gender compliance, σε καμμιά περίπτωση.. πάντως είμαι σε θέση να αντιλαμβάνομαι και αρκετά λεπτές αποχρώσεις/διαφορές ως προς αυτά τα χαρακτηριστικά και γενικά δεν πέφτω έξω, ενώ οι στρέητ αντιλαμβάνονται τις χοντρές περιπτώσεις κυρίως, μιλώντας από προσωπική εμπειρία πάντα. Οπότε κι αυτοί που δεν "φαίνονται", πιθανόν εγώ να μπορώ να τους εντοπίσω.Θέλω να πω ότι συμφωνώ μαζί σου ουσιαστικά, απλά μιλάω και για πολύ μικρότερη ένταση αυτών των χαρακτηριστικών. Φυσικά εγώ κοιτάω κι άλλα πράγματα για να καταλάβω αν κάποιος είναι ή όχι, άλλα αυτό δεν είναι του θέματος.

Πάντως είναι ενδιαφέρον αυτό που λες για το γκείνταρ.Δεν έχω λόγο να αμφιβάλω για αυτό που λες.Πάντως θυμάμαι πριν κανα χρόνο διάβαζα μια καινούργια έρευνα εδώ στη Βρετανία που έδειχνε με πολύ καλό στατιστικό συσχετισμό πως οι γκει τελικά δεν(!) έχουν το περίφημο γκέινταρ...

Προφανώς υπάρχουν και άλλες τόσες που αναφέρουν πως οι γκει έχουν το γκεινταρ.Προσωπικά είμαι λίγο biased λογο δουλειάς και τριβής με LGBT άτομα ώστε να δεχτώ πιο εύκολα ότι έχετε μια σχετική ευκολία να αναγνωρίζεται περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν έναν σεξουαλικό προσανατολισμό πέραν του ετεροφυλόφιλου.

Και μιας και σε έχουμε εδώ... θεωρείς πως μπορείς εύκολα να αναγνωρίσεις και γυναίκες με ομοφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό ή περιορίζεται μόνο στους άντρες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν κανω τον κοπο να σχολιασω σε αυτη την ρατσιστικη συμπεριφορα.Εμενα προσωπικα με προσβαλλει η συμπεριφορα σου.
εδω που τα λεμε, και μενα δε μου φαινεται σωστος ο θεσμος του πραηντ

περισσοτερα στο αντιστοιχο τοξικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
εδω που τα λεμε, και μενα δε μου φαινεται σωστος ο θεσμος του πραηντ

περισσοτερα στο αντιστοιχο τοξικ

Εδω που τα λεμε,ο καιρος φαινεται συννεφιασμενος :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εδω που τα λεμε,ο καιρος φαινεται συννεφιασμενος :hmm:


ναι ωρα να βαλουμε και κανα παλτο, δε βρισκεις;
χ_χ


υγ. πολυ ευκολα εκστομιζεις το "ρατσιστης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Για την υιοθεσία παιδιών από τους ομοφυλόφιλους πως νιώθετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
υγ. πολυ ευκολα εκστομιζεις το "ρατσιστης".

Οταν αναφερεσαι με τετοιο λεξιλογιο,και λανθασμενα ,προς κατι διαφορετικο και μαλιστα επιστημονικα ορθο και λογικο,αυτο ειναι ρατσισμος,και δεν τον ανεχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Για την υιοθεσία παιδιών από τους ομοφυλόφιλους πως νιώθετε?

Αρχικά , να ναι καλά οι άνθρωποι και να είναι ευτυχισμένοι δεν υπάρχει κατ'εμε το αλλόκοτο το μη φυσιολογικό, ο καθένας ό,τι αισθάνεται και αγαπά. Όσον αφορά στην υιοθεσία , ακούγεται γενικά οτι το καλύτερο είναι ένα παιδί να μεγαλώνει και με μητρικό και πατρικό πρότυπο , χωρίς βέβαια να παραβλέπουμε το γεγονός οτι πολλές είναι οι "πετυχημένες" οικογένειες ομοφυλόφιλων.

Υ.Γ : Μικρή η ζωή και αυτά μικροπράγματα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Για την υιοθεσία παιδιών από τους ομοφυλόφιλους πως νιώθετε?


ο γιος του Ελτον τζον και του φιλου του ειναι μια κουκλιτσα στα ροζ παντως :redface:










υγ. λολνταξ, το ξεφτυλισα
αληθεια, γιατι ευνοηθηκε ο ελτ τζ στο θεμα
και αλλα ζευγαρια περιμενουν χρονια για να εξεταστουν;
(τουλ. συμφωνα με το γκουγκλ)



υγ2.
Οταν αναφερεσαι με τετοιο λεξιλογιο,και λανθασμενα ,προς κατι διαφορετικο και μαλιστα επιστημονικα ορθο και λογικο,αυτο ειναι ρατσισμος,και δεν τον ανεχομαι.

ωραιοκ.
νοιωθεις οτι, η μεχρι τωρα ενασχοληση σου
-τουλ. αυτο λεω μεχρι να παρεις το χαρτι-
σε καθιστα ικανο να διακρινεις καθαρα
τι ειναι το διαφορετικο, τι το επιστημονικα σωστό
τι το επιστημονικα λαθος
και τι 'ρατσισμος';

φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ωραιοκ.
νοιωθεις οτι, η μεχρι τωρα ενασχοληση σου
-τουλ. αυτο λεω μεχρι να παρεις το χαρτι-
σε καθιστα ικανο να διακρινεις καθαρα
τι ειναι το διαφορετικο, τι το επιστημονικα σωστό
τι το επιστημονικα λαθος
και τι 'ρατσισμος';

φιλικα.

Το τι ειναι ρατσισμος,ξερω να το διακρινω σε επιπεδο που να μην γινομαι ρατσιστης :)

Εξηγησα πως το οριζω ως φυσιολογικο,με τεκμηρια.Απο εκει και περα,επισης με τεκμηρια μπορει καποιος να με αναιρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
επισης με τεκμηρια μπορει καποιος να με αναιρεσει.


παντως, οταν πηγα να πω το αντιθετο και παρεπεμψα στο θρεαδ με τα τεκμηρια
μου ειπες για τον ...καιρο που συννεφιασε :P








υγ.

το διακρινω σε βαθμο να μη γινομαι ρατσιστης

μεγαλο θεμα ανοιγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
παντως, οταν πηγα να πω το αντιθετο και παρεπεμψα στο θρεαδ με τα τεκμηρια
μου ειπες για τον ...καιρο που συννεφιασε :P








υγ.



μεγαλο θεμα ανοιγεις.

Μαντεψε...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Αν θεωρείται εσείς φυσιολογικό να πηγαίνει μια γυναίκα με μια γυναίκα ή ένας άντρας με έναν άντρα τι να πω;; Να φτιάξουμε μια κοινωνία που να πηγαίνει ο άνθρωπος και με τα ζώα .... Δεν τάσσομαι κατά των ανθρώπων που έχουν κάνουν τις επιλογές τους αλλά εσείς εδώ στο φόρουμ μην το παρουσιάζεται ως κάτι φυσιολογικό.Ήμαρτον/..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Αν θεωρείται εσείς φυσιολογικό να πηγαίνει μια γυναίκα με μια γυναίκα ή ένας άντρας με έναν άντρα τι να πω;; Να φτιάξουμε μια κοινωνία που να πηγαίνει ο άνθρωπος και με τα ζώα .... Δεν τάσσομαι κατά των ανθρώπων που έχουν κάνουν τις επιλογές τους αλλά εσείς εδώ στο φόρουμ μην το παρουσιάζεται ως κάτι φυσιολογικό.Ήμαρτον/..

Δεν είναι φυσιολόγικό, είναι όμως κάτι διαφορετικό που συμβαίνει. Και γιατί κάτι τι διαφορετικό στο μικρό μυαλό μας να είναι και κάτι το κακό? Από την στιγμή που συμβαίνει ας το πάρουμε απόφαση πια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αν θεωρείται εσείς φυσιολογικό να πηγαίνει μια γυναίκα με μια γυναίκα ή ένας άντρας με έναν άντρα τι να πω;; Να φτιάξουμε μια κοινωνία που να πηγαίνει ο άνθρωπος και με τα ζώα .... Δεν τάσσομαι κατά των ανθρώπων που έχουν κάνουν τις επιλογές τους αλλά εσείς εδώ στο φόρουμ μην το παρουσιάζεται ως κάτι φυσιολογικό.Ήμαρτον/..

Δεν είναι φυσιολόγικό, είναι όμως κάτι διαφορετικό που συμβαίνει.
Αν η γιαγια μου ειχε ροδακια θα ηταν πατινι.
Δεν θα ανακυκλωνουμε τα ιδια και τα ιδια.

Γυρνα πισω,δες πως το στηριζω αυτο που λεω,και ελα σε αντιπαραθεση μαζι μου με αντιστοιχα επιχειρηματα.Αμα μπορεις καλως.Με το να πετας ομως φληναφηματα χωρις αποδεικτικη αξια δεν μου λεει τιποτα.


The stage is yours.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ.Όμως είδα κάτι σχόλια που το παρουσιάζουν σαν κάτι το φυσιολογικό και ότι δεν τρέχει τίποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ.Όμως είδα κάτι σχόλια που το παρουσιάζουν σαν κάτι το φυσιολογικό και ότι δεν τρέχει τίποτα....

Εσυ εχεις επιχειρηματα που να λενε οτι δεν ειναι φυσιολογικο?

ΥΓ-->Επιστημονικα τεκμηριωμενα επιχειρηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Δεν είναι φυσιολόγικό, είναι όμως κάτι διαφορετικό που συμβαίνει.
Με την ίδια ευκολία που λες κάτι τέτοιο, έτσι και γω θα πω πως είναι ένας μηχανισμός της ΦΥΣΗΣ(φυσιολογικό), για να ελέγξει τον υπερπληθυσμό.

https://static.fjcdn.com/gifs/like+a+sir.+oc_19d437_3847352.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
@ Dr House :Τώρα το είδα το παραπάνω post.... Προφανέστατα το έχεις ψάξει παραπάνω από εμένα. Γ αυτό και θα πάω πάσο και θα πω πως στο δικό μου μυαλό "φυσιολογικό" είναι όταν δύο άτομα βρίσκονται με την προοπτική να τεκνοποιήσουν που σε μία ομοφυλοφιλική σχέση κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί. Μπορεί όντως να είναι φυσιολογικό αλλά πάλι έχουμε μεγαλώσει με τέτοιο τρόπο που μια μαμά κι ένας μπαμπάς κάνουν ένα μωρό, είναι θέμα κοινωνικής παιδείας.

@Vicky13: Οντως δεν τρέχει τίποτα... Γιατί να τρέχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
@ Dr House :Τώρα το είδα το παραπάνω post.... Προφανέστατα το έχεις ψάξει παραπάνω από εμένα. Γ αυτό και θα πάω πάσο και θα πω πως στο δικό μου μυαλό "φυσιολογικό" είναι όταν δύο άτομα βρίσκονται με την προοπτική να τεκνοποιήσουν που σε μία ομοφυλοφιλική σχέση κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί. Μπορεί όντως να είναι φυσιολογικό αλλά πάλι έχουμε μεγαλώσει με τέτοιο τρόπο που μια μαμά κι ένας μπαμπάς κάνουν ένα μωρό, είναι θέμα κοινωνικής παιδείας.

@Vicky13: Οντως δεν τρέχει τίποτα... Γιατί να τρέχει...


Με τα κοκκινα ειναι δικες μου παραθεσεις σε προηγουμενα ποστ
Οτι υπαρχει στην φυση ειναι φυσιολογικο,ανεξαρτητα απο την συχνοτητα η την δυνατοτητα να το μελετησει επ'ακριβως ο ανθρωπος.Η ομοφυλοφιλια δεν εχει καμια επιπτωση στον ανθρωπινο οργανισμο,ωστε να τον επηρεασει στο κομματι της επιβιωσης,αρα δεν μπορει να χαρακτηριστει ασθενεια.Οτι δεν επηρεαζει την επιβιωση του ανθρωπου,ειναι φυσιολογικο.Ο καρκινος πχ ειναι ασθενεια,επειδη απειλει την ζωη του ανθρωπου.


Επισης,βλεπω οτι και εσυ θετεις ως στοχο την τεκνοποιηση.Ως δικο σου στοχο καλα κανεις,αλλα για παγκοσμοιο και συλλογικο,no way dude.
Επειδη εσυ θετεις ως σκοπο σου την επιβιωση του ειδους,πρεπει να το θετουμε ολοι?Αλλο η προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου,και αλλο οι ιδεοληψιες περι ''επιβιωσης του ειδους''.Στην φυση δεν υπαρχει σωστο και λαθος,η φυση δεν ειπε ''πρεπει να επιβιωσει το ανθρωπινο ειδος''.
Η ομοφυλοφιλια δεν επηρεαζει την προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου,αρα ειναι φυσιολογικη.Δεν θα παιζουμε την κολοκυθια τωρα.
Περι ''επιβιωσης του ειδους'' εσυ το εχεις θεσει ως προσωπικο στοχο,δεν ειναι κανονας

Επειδη μεγαλωσαμε με αυτες τις σαχλαμαρες,δεν εστι οτι θα της κρατησουμε κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top