Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μόνο εγώ το έχω κάνει και με κοπέλα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ναι, είσαι η μοναδική bisexual στην Ελλάδα. You are the chosen!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εγώ και ο Γκλέτσος:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ε ας μην υπερβάλλουμε τόσο σε παρακαλώ. Εγώ δε θυμάμαι να προσέβαλα τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ομοφυλοφιλία? για μένα, ένας πλήρως συνειδητοποιημένος, απενοχοποιημένος και μη συμπλεγματικός άνθρωπος ερωτεύεται πρωτίστως οντότητες, και δευτερευόντως φύλα. Αυτή η έλξη μπορεί να λάβει πολλαπλές μορφές, άρα και η ίδια η σεξουαλικότητα να εκφράζεται πολλαπλώς: κάθε έκφανσή της λοιπόν είναι απόλυτα φυσιολογική και θεμιτή, ας την αποχρωματίσουμε επιτέλους από κοινωνικά ταμπού. Η ομοφυλοφιλία ήταν κατακριτέα σε αρκετά κοινωνικά συστήματα, όχι μόνο για τον εξόφθαλμο λόγο ότι προσέβαλλε τον ηθικό συντηρητισμό, αλλά και για το ότι είχε καθαρά αντι-παραγωγικό χαρακτήρα. Όπως έλεγε και ο Ταχτσής, ο ομοφυλοφιλικός έρωτας έχει μια ποιητικότητα, μια τραγικότητα, με την έννοια ότι δεν παράγονται απόγονοι, ότι δεν καταλήγει πουθενά (όπως και η ποίηση η ίδια αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία).
Να μιλήσω για μένα, επιλέγω να μην προσδιορίζομαι σεξουαλικά, θεωρώ πως με περιχαρακώνει, καθώς μου έχει τύχει να έχω και σχέσεις με αγόρια και -μάλιστα προσφάτως- με κοπέλα. Σε όλες τις περιπτώσεις το κριτήριο για την σχέση ήταν η ερωτική έλξη που ένιωθα προς το άλλο πρόσωπο, η οποία με έκανε να αγνοώ πλήρως τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά και να μην καταπνίγω τις επιθυμίες μου ονομάτι μιας κοινωνικά κατασκευασμένης "αφυσικότητας". Ίσα ίσα δηλαδή, στη σχέση μου με την κοπέλα, ένιωθα πως η ίδια η ερωτική πράξη ήταν πολύ ελεύθερη και καθάρια κατά κάποιον τρόπο, δεδομένου ότι καταργούνταν όλα αυτά τα αρχετυπικά μοντέλα άνδρα-γυναίκας (που υπάρχουν ακόμη και ασυνείδητα) στον ετεροφυλοφιλικό έρωτα. Αισθανόμουν, για να το κάνω πιο σαφές, ότι υπήρχε πιο καθαρή σύζευξη προσωπικοτήτων και ανθρώπων, που εκφράζονται συναισθηματικά και σεξουαλικά με τον πιο φυσικό τρόπο, αυτόν που τους υπαγορεύει μονάχα η ψυχή και το σώμα τους.
Συμφωνω και ειναι ακριβως αυτοι οι λογοι που με κανουν να πιστευω πως η αμφιφιλοφυλια ειναι η κορυφη της εξελικτικης αλυσιδας. Η ερωτικη ελξη ειναι κι αυτη νοητικη διεργασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Συμφωνω και ειναι ακριβως αυτοι οι λογοι που με κανουν να πιστευω πως η αμφιφιλοφυλια ειναι η κορυφη της εξελικτικης αλυσιδας. Η ερωτικη ελξη ειναι κι αυτη νοητικη διεργασια.


Ααα καλά εσείς το πήγατε αλλού. Η "κορυφή της εξελικτικής αλυσίδας", εε?
:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Η ερωτικη ελξη ειναι κι αυτη νοητικη διεργασια.

Οποτε το σεξ (πρεπει να) παει να γινει πλήρως εγκεφαλικο α λα Σαντρα Μπουλογκ στο Demolition Man....:D

Δυο κρανη και όλα κομπλε!:D

Αν τα βρισκουν τα εγκεφαλικα κυματα μεταξυ τους, τι χρειαζονται τα (παρωχημένα - ετεροφυλα) σωματα.....:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Οποτε το σεξ (πρεπει να) παει να γινει πλήρως εγκεφαλικο α λα Σαντρα Μπουλογκ στο Demolition Man....:D

Δυο κρανη και όλα κομπλε!:D

Αν τα βρισκουν τα εγκεφαλικα κυματα μεταξυ τους, τι χρειαζονται τα (παρωχημένα - ετεροφυλα) σωματα.....:P:D
Δε το απορριπτω πριν το δοκιμασω, τι να πω :P αλλα αναφερθηκα σε ερωτικη ελξη, οχι σε σωματικη πραξη. Κατι σαν το αισθημα πεινας και το να τρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Φαντάζομαι τι λέει, παρ'΄ολα αυτά δεν κατάφερα να το διαβάσω. Πολύ κουραστικός λόγος, φανφάρες χωρίς λόγο και αιτία.
Αλαμπουρνέζικα, όπως θα έλεγε και ο αγαπημένος Ντίνος. ;)

Διαβάζω και τα σχόλια που γράφουν στη σελ. στο fb και αναρωτιέμαι, πώς γίνεται να σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο οι άνθρωποι. Όπως και να 'χει, δεν αξίζει να χάνεις το χρόνο σου μ' αυτά. Καλύτερα να ζεις στη σπηλιά σου με λίγους και καλούς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Δεν έχουν βαρεθεί να αναπαράγουν την ίδια καραμέλα περί βιασμού της αθωότητας των παιδιών; Aς βρουν να λένε κάτι άλλο, έχει καταντήσει μονότονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι οι διαφημίσεις του Jumbo ΔΕΝ απευθύνονται σε παιδιά αλλά σε γονείς, νονούς και θείους και αυτούς ακριβώς προσεγγίζει και η συγκεκριμένη διαφήμιση. Απλά επειδή τυχαίνει το Jumbo να πουλάει μεταξύ άλλων πολλών πραγμάτων και παιδικά παιχνίδια, την έχει δει τώρα ο κάθε αιληνάρας και η κάθε ελεηνίδα ότι πλήττει τις αθώες παιδικές ψυχές η διαφήμιση. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Χμμ...
Αυτός ο πατέρας να φανταστώ ότι αγόραζε μια χαρά από τα jumbo, όταν οι διαφημίσεις ήταν οι εξής:

^Ποιοτικότατη διαφήμιση με εμφανείς αναφορές στη δουλεία και ηρωοποίηση του Jumbo, που προσωποποιείται. Άλλωστε «μόνο αυτός έχει τα (κοντινό στα γεννητικά όργανα του αλόγου) και μπορεί» :hehe:
___________________________________________________

^Συζητήσεις για το αν είναι αρσενικό ή θηλυκό το αρνί, για τα "λεμόνια" της γυναίκας και ο κλασικός Ελληνάρας με την κοιλιά :hehe: (η Στανίση είναι η πιο ποιοτική εκεί πέρα-τράτζικ:P-)
____________________________________________________

^Ραδιοφωνική διαφήμιση: «Στα μάτια μου μοιάζουν όλα τόσο πορνό», «Βάλε και οπίσθια λαστιχένια» (...)

____________________________________________________
Εντάξει, προφανώς ο πατέρας εδώ εθελοτυφλεί. Δηλαδή η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και που τον οδήγησε στο να «μην αγοράσει ποτέ ξανά προϊόντα από τα εν λόγω καταστήματα» ήταν η θέα ενός αγαπημένου ομόφυλου ζευγαριού; :P Αυτό δηλαδή τίθεται ενάντια στα "χρηστά ήθη" της κοινωνίας, ενώ όσα παρέθεσα παραπάνω συντάσσονται με αυτά; Αν ο πατέρας αυτός δεν είναι σε θέση να μιλήσει στο παιδί του και να ξεκαθαρίσει ότι η αγάπη μπορεί να υπάρχει παντού, σε κάθε είδους σχέσεις (είτε οικογενιακές, είτε φιλικές, είτε ερωτικές, είτε ετεροφυλοφιλικές, είτε ομοφυλοφιλικές), τότε κάτι κάνει λάθος ως γονιός.

Δυστυχώς, για τον πατέρα φάνηκε πιο απεχθές ένα ομόφυλο ζευγάρι που απλώς στεκόταν, παρά τα γεννητικά όργανα του "τιμωρού" jumbo και του αλόγου του :hehe: Αυτό είναι τουλάχιστον υποκριτικό, ειδικά όταν μιλάμε για τα "χρηστά ήθη" και τις "παιδικές ψυχές"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
Eιμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζι τους. O.o


Γενικα δεν με ενδιαφέρει τι κανει ο καθενας στο κρεβάτι του. Αρκει να είναι έντιμος και σωστος άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς και γιατί εν έτει 2017 συζητάμε για τη "γνώμη" κάποιου για την ομοφυλοφιλία. Δεν πέφτει σε κανέναν λόγος να κρίνει θετικά ή αρνητικά την ομοφυλοφιλία. Απλά τη δέχεται όπως πρέπει να δέχεται την κάθε διαφορετικότητα. Αλλά στο Ελλαδιστάν της υποκρισίας όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα. Χαίρομαι που τουλάχιστον οι περισσότεροι νέοι πια αποδέχονται τη διαφορετικότητα. Χαίρομαι γιατί οι ομοφυλόφιλοι αυτής της γενιάς θα ζήσουν καλύτερη ζωή και μεγαλύτερη αποδοχή από αυτούς των προηγούμενων γενιών. Είναι κι αυτό κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς και γιατί εν έτει 2017 συζητάμε για τη "γνώμη" κάποιου για την ομοφυλοφιλία. Δεν πέφτει σε κανέναν λόγος να κρίνει θετικά ή αρνητικά την ομοφυλοφιλία. Απλά τη δέχεται όπως πρέπει να δέχεται την κάθε διαφορετικότητα. Αλλά στο Ελλαδιστάν της υποκρισίας όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα. Χαίρομαι που τουλάχιστον οι περισσότεροι νέοι πια αποδέχονται τη διαφορετικότητα. Χαίρομαι γιατί οι ομοφυλόφιλοι αυτής της γενιάς θα ζήσουν καλύτερη ζωή και μεγαλύτερη αποδοχή από αυτούς των προηγούμενων γενιών. Είναι κι αυτό κάτι...

Μιλάμε ακόμη για την "γνώμη" κάποιου για την ομοφυλοφιλία εν έτη 2017 για τον απλούστατο λόγο πως σε μια κοινωνία με ελευθερία του λόγου, ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει και να εκφράζει την γνώμη του επί παντός επιστητού. Το "πρέπει να δέχεσαι το Χ επειδή είναι διαφορετικό και προοδευτικό" άραγε πόσο υποκριτικό είναι και πόσο θυμίζει το "δεν πρέπει να είσαι ομοφυλόφιλος επειδή είναι κακό." ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μιλάμε ακόμη για την "γνώμη" κάποιου για την ομοφυλοφιλία εν έτη 2017 για τον απλούστατο λόγο πως σε μια κοινωνία με ελευθερία του λόγου, ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει και να εκφράζει την γνώμη του επί παντός επιστητού. Το "πρέπει να δέχεσαι το Χ επειδή είναι διαφορετικό και προοδευτικό" άραγε πόσο υποκριτικό είναι και πόσο θυμίζει το "δεν πρέπει να είσαι ομοφυλόφιλος επειδή είναι κακό." ?

Εσένα θα σου άρεσε να ερχόταν κάποιος και να σε κατέκρινε για τον άνθρωπο που αγαπάς και με τον οποίο κάνεις σχέση - σεξ;

Δεν "πρέπει να δέχεσαι το Χ επειδή είναι διαφορετικό και προοδευτικό", πρέπει να το δέχεσαι γιατί αφορά τη ζωή και τις επιλογές ενός άλλου ανθρώπου για τον εαυτό του και εσένα δε σε επηρεάζει ούτε και κάνει κακό σε κανέναν (μιλάμε πάντα για ενήλικες ανθρώπους γιατί προαισθάνομαι οτι κάπου εδώ θα μπει και το επιχείρημα της παιδοφιλίας, κτηνοβασίας κλπ). Δε σου πέφτει λόγος, πώς να το κάνουμε; Αν θες στην ιδιωτικότητα του σπιτιού σου ή της παρέας σου να το κατακρίνεις, έχει καλώς. Το να δημιουργείς προβλήματα σε συνανθρώπους σου που δε σε έχουν πειράξει σε τίποτα μειώνοντάς τους ή κατακρίνοντας τη ζωή τους είναι άσχημο, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά, κι οι δύο έχετε δίκιο, αλλά συμπληρώνοντας μια βασική υποσημείωση: πως άλλο είναι να μη μου αρέσει κάτι, να μη μπορώ να το αποδεχτώ γιατί είναι ξένο σε μένα ή/και δεν μπορώ να το καταλάβω και να το εκφράσω ανθρώπινα, κι άλλο είναι να αρχίσω τον βομβαρδισμό χαρακτηρισμών, την άσκηση βίας κλπ. Κάτι που, θαρρώ, σας βρίσκει αμφότερες σύμφωνες, οπότε δε νομίζω πως διαφωνείτε επί της ουσίας.

Συγνώμη για τη παρέμβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εσένα θα σου άρεσε να ερχόταν κάποιος και να σε κατέκρινε για τον άνθρωπο που αγαπάς και με τον οποίο κάνεις σχέση - σεξ;

Είναι δικαίωμα του καθενός να με κατακρίνει για ό,τι θέλει, όπως είναι και δικό μου δικαίωμα να τον αγνοήσω.

Δεν "πρέπει να δέχεσαι το Χ επειδή είναι διαφορετικό και προοδευτικό", πρέπει να το δέχεσαι γιατί αφορά τη ζωή και τις επιλογές ενός άλλου ανθρώπου για τον εαυτό του και εσένα δε σε επηρεάζει ούτε και κάνει κακό σε κανέναν (μιλάμε πάντα για ενήλικες ανθρώπους γιατί προαισθάνομαι οτι κάπου εδώ θα μπει και το επιχείρημα της παιδοφιλίας, κτηνοβασίας κλπ). Δε σου πέφτει λόγος, πώς να το κάνουμε; Αν θες στην ιδιωτικότητα του σπιτιού σου ή της παρέας σου να το κατακρίνεις, έχει καλώς. Το να δημιουργείς προβλήματα σε συνανθρώπους σου που δε σε έχουν πειράξει σε τίποτα μειώνοντάς τους ή κατακρίνοντας τη ζωή τους είναι άσχημο, δε νομίζεις;

Το να μπορεί να κατακρίνει δημοσίως και όχι μόνο ιδιωτικά ό,τι θέλει είναι επίσης δικαίωμα του κάθε ανθρώπου σε μια κοινωνία με ελευθερία της έκφρασης. Η δημόσια κατάκριση ή φόβος αυτής πάρα φορές δρα αποτρεπτικά για ένα πλήθος συμπεριφορών που μπορεί να έχουν δυσάρεστες κοινωνικές συνέπειες. Δεν είναι θέμα ομοφυλοφιλίας, είναι θέμα ελευθερίας της έκφρασης. Ελευθερία της έκφρασης σημαίνει πως και ο ρατσιστής ή ομοφοβικός θα πρέπει να μπορεί να μιλά ελεύθερα για αυτούς που δεν χωνεύει, ειδάλλως όταν περνάς κάποιο νόμο που του το απαγορεύει παραβιάζεις την ελευθερία της έκφρασης και όταν αυτός ο ασκός του Αιόλου ανοίξει δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ελευθερία της έκφρασης σημαίνει πως και ο ρατσιστής ή ομοφοβικός θα πρέπει να μπορεί να μιλά ελεύθερα για αυτούς που δεν χωνεύει, ειδάλλως όταν περνάς κάποιο νόμο που του το απαγορεύει παραβιάζεις την ελευθερία της έκφρασης και όταν αυτός ο ασκός του Αιόλου ανοίξει δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει.

Για την ακρίβεια τέτοιος νόμος υπάρχει ήδη.
Οπότε δε χρειάζεται καν να προσπαθήσω να σε πείσω εφόσον ο νομοθέτης έχει αποφασίσει ήδη.

Στο βωμό της ελευθερίας της έκφρασης έχουν σημειωθεί πάμπολλες παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top