Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σιγα μην ηθελε να αντισταθει το ΚΚΕ. Εξηγησε μας τοτε γιατι δεν το εκανε αμεσως μετα την ηττα, αλλα προτιμησε να ασχοληθει με αυτο το "θεματακι" μολις ο Χιτλερ επιτεθηκε στη Μοσχα; Ο Μεταξας απελευθερωσε την συντριπτικη πλειοψηφια των φυλακισμενων προκειμενου να πανε ως φανταροι στο μετωπο. Για τους ΚΚεδες δεν ξερω τι εκανε, αλλα και εγω στην θεση του δεν θα αποφυλακιζα σαμποτερ.
Και φανηκε οτι ηταν σωστη η επιλογη του (αν οντως ετσι εγινε) απο το γεγονος οτι οι ΚΚΕδες αντεδρασαν απεναντι στους ναζι μονο οταν ο Χιτλερ επιτεθηκε στη Μοσχα.
Αυτά είναι βλακείες, λίγο πριν απάντησα σε όσα λες.
Αλλά, βέβαια, πες-πες μπορεί να τους πείσεις...
Μάλιστα, μάλλον δεν ξέρεις ή σκοπίμως δεν αναφέρεις σε αυτό το σημείο ότι το κάθαρμα ο Μεταξάς σας είχε θέσει εκτός νόμου το ΚΚΕ και είχε εξορίσει πολλά απλά αλλά και ηγετικά μέλη του.
Μετά την εισβολή των γερμανικών στρατευμάτων τον Απρίλιο του '41 στην Ελλάδα, όταν πια, δηλαδή, δεν ήταν πια σε θέση να ελέγξουν και τους κομμουνιστές, πολλοί δραπέτευσαν. Από τις πρώτες ενέργειες ήταν να ανασυνταχθεί το Κόμμα, και να ιδρυθεί σε συνεργασία και με άλλα κόμματα το ΕΑΜ και λίγο αργότερα και ο ΕΛΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
είναι νωρίς ακόμη για να το κρίνεις.

πάντως από την αντιπολίτευση γενικά δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα,
μόνο η εξουσία βγάζει τον πραγματικό εαυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ναι, μάλλον για τα άμυαλα εθνίκια, η κοινωνική εξέλιξη δεν υφίσταται ως έννοια.

Αν θες να κάνεις σωστό διάλογο κι όχι κουβέντες του συρμού, απέρριψε τη γελοία ορολογία που χρησιμοποιείς. Επίσης, προσπάθησε να σκεφτείς τον κόσμο ως ολότητα. Ο πόλεμος δεν υφίσταται μόνο εντός κοινωνίας, αλλά οπουδήποτε. Όπου κι αν στρέψεις την ματιά σου θα παρατηρήσεις την σύγκρουση. Ο πολιτισμός μας είναι αποτέλεσμα αυτής, η ίδια ιδεολογία σου επιβλήθηκε με την σύγκρουση. Οι θεμελιώδεις νόμοι της Γέννησης, της Πάλης και της Φθοράς επιβάλλονται σε κάθε στοιχείο της φύσης, συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπινου είδους. Χωρίς σύγκρουση, δεν υπάρχει δημιουργία, εξέλιξη, αλλαγή.
Εγώ αγαπητέ, εχσ, είχα τη δύναμη να υπερκεράσω τα ιδεολογικά δεσμά, γι' αυτό πλέον δεν πρεσβεύω καμία Ιδέα. Πρεσβεύω μία Αξία. Οι ιδεολογίες πεθαίνουν, οι Αξίες είναι αιώνιες, είναι γεννήματα του κόσμου, όχι των ανθρώπων.

Αν συμφωνούσα μαζί σου, θα με θεωρούσες ανοιχτόμυαλο υποθέτω, τώρα που διαφωνώ, είμαι ένας πιστός που ακολουθεί.
Δυστυχώς για εσένα είμαι πλέον συνειδητοποιημένος σοσιαλιστής-κομμουνιστής παρότι αρκετά παλαιότερα ήμουν προκατειλημμένος εναντίον του Κομμουνισμού.

Είτε το δέχεσαι, είτε όχι, είτε συμφωνείς μαζί μου, είτε όχι, είσαι ένας πιστός ιδεολόγος και τίποτα παραπάνω.

Την κριτική στο Κόμμα, θα την κάνω απευθείας στο ίδιο το Κόμμα, δε θα βγάλω ντελάλη, γιατί σκοπός μου είναι η εποικοδομητική κριτική και όχι το κράξιμο ή και ο χαφιεδισμός.

Ο σκοπός σου είναι ταυτισμένος με τον σκοπό της ιδεολογίας σου. Είμαι βέβαιος ότι δεν άσκησες ποτέ κριτική στο κόμμα σου και δη στην ιδεολογία σου. Είπες ότι κάποτε ήσουν πολέμιος του κομμουνισμού και τώρα έχεις μετατραπεί σε ένθερμο υπερασπιστή του. Αναλογίσου πόσο ευάλωτος είσαι, όταν κάτι που κάποτε το πολεμούσες, τώρα πια δεν το αμφισβητείς ούτε κατ' ελάχιστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν θες να κάνεις σωστό διάλογο κι όχι κουβέντες του συρμού, απέρριψε τη γελοία ορολογία που χρησιμοποιείς. Επίσης, προσπάθησε να σκεφτείς τον κόσμο ως ολότητα. Ο πόλεμος δεν υφίσταται μόνο εντός κοινωνίας, αλλά οπουδήποτε. Όπου κι αν στρέψεις την ματιά σου θα παρατηρήσεις την σύγκρουση. Ο πολιτισμός μας είναι αποτέλεσμα αυτής, η ίδια ιδεολογία σου επιβλήθηκε με την σύγκρουση. Οι θεμελιώδεις νόμοι της Γέννησης, της Πάλης και της Φθοράς επιβάλλονται σε κάθε στοιχείο της φύσης, συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπινου είδους. Χωρίς σύγκρουση, δεν υπάρχει δημιουργία, εξέλιξη, αλλαγή.
Εγώ αγαπητέ, εχσ, είχα τη δύναμη να υπερκεράσω τα ιδεολογικά δεσμά, γι' αυτό πλέον δεν πρεσβεύω καμία Ιδέα. Πρεσβεύω μία Αξία. Οι ιδεολογίες πεθαίνουν, οι Αξίες είναι αιώνιες, είναι γεννήματα του κόσμου, όχι των ανθρώπων.



Είτε το δέχεσαι, είτε όχι, είτε συμφωνείς μαζί μου, είτε όχι, είσαι ένας πιστός ιδεολόγος και τίποτα παραπάνω.



Ο σκοπός σου είναι ταυτισμένος με τον σκοπό της ιδεολογίας σου. Είμαι βέβαιος ότι δεν άσκησες ποτέ κριτική στο κόμμα σου και δη στην ιδεολογία σου. Είπες ότι κάποτε ήσουν πολέμιος του κομμουνισμού και τώρα έχεις μετατραπεί σε ένθερμο υπερασπιστή του. Αναλογίσου πόσο ευάλωτος είσαι, όταν κάτι που κάποτε το πολεμούσες, τώρα πια δεν το αμφισβητείς ούτε κατ' ελάχιστο...
Η μόνη αξία που αναγνωρίζετε/εξυπηρετείτε εσύ και τα ομοειδή σου είναι η χρηματιστηριακή. Πέραν τούτου ουδέν.
Έχετε κάνει τον αντικομμουνισμό επάγγελμα, παραποιείτε συνεχώς την ιστορία ή την ερμηνεύετε με τρόπο καθ' όλα μη αντικειμενικό. Είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν διάβασες ένα βιβλίο για τον Κομμουνισμό, αλλιώς θα ήξερες ότι οι αξίες που πρεσβεύει είναι αγαθές και έχουν ως στόχο την κοινωνική εξέλιξη και την λαϊκή ευημερία.

Όσο για αυτά που λες για εμένα προσωπικά, έχω διαβάσει πολλά βιβλία προτού καταλήξω στο ότι ο Κομμουνισμός είναι το καλύτερο δυνατό σύστημα που υπάρχει. Όσο για το αυτό που λες ότι ήμουν πολέμιος του Κομμουνισμού και άλλαξα, δεν ισχύει, απλώς είχα μίαν αποστροφή για λόγους ασαφείς, είχε εντυπωθεί από μικρός που ήμουν στην μνήμη μου ως κάτι κακό. Και εδώ ακριβώς φαίνεται δυστυχώς το πόσο πολύ ποτίζει τα μυαλά η αντικομμουνιστική προπαγάνδα ακόμη και τις μικρές ηλικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Η μόνη αξία που αναγνωρίζετε/εξυπηρετείτε εσύ και τα ομοειδή σου είναι η χρηματιστηριακή. Πέραν τούτου ουδέν.
Έχετε κάνει τον αντικομμουνισμό επάγγελμα, παραποιείτε συνεχώς την ιστορία ή την ερμηνεύετε με τρόπο καθ' όλα μη αντικειμενικό. Είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν διάβασες ένα βιβλίο για τον Κομμουνισμό, αλλιώς θα ήξερες ότι οι αξίες που πρεσβεύει είναι αγαθές και έχουν ως στόχο την κοινωνική εξέλιξη και την λαϊκή ευημερία.

Όσο για αυτά που λες για εμένα προσωπικά, έχω διαβάσει πολλά βιβλία προτού καταλήξω στο ότι ο Κομμουνισμός είναι το καλύτερο δυνατό σύστημα που υπάρχει. Όσο για το αυτό που λες ότι ήμουν πολέμιος του Κομμουνισμού και άλλαξα, δεν ισχύει, απλώς είχα μίαν αποστροφή για λόγους ασαφείς, είχε εντυπωθεί από μικρός που ήμουν στην μνήμη μου ως κάτι κακό. Και εδώ ακριβώς φαίνεται δυστυχώς το πόσο πολύ ποτίζει τα μυαλά η αντικομμουνιστική προπαγάνδα ακόμη και τις μικρές ηλικίες.

Ο μονόλογος ενός αμετάπειστου ιδεολόγου. Δεν εκπλήσσομαι. Απεναντίας, θα με εξέπληττε αν έλεγες κάτι διαφορετικό. Αν είμαι γνώστης της ιδεολογίας σου, ίσως περισσότερο από πολλούς ομοϊδεάτες σου, ίσως κι από εσένα...
Εσύ πάλι, προφανώς και δεν έχεις ιδέα περί εθνικισμού, ούτε καν περί καπιταλισμού. Εχθρεύεσαι κάτι που δεν γνωρίζεις. Εγώ πάλι, δεν εχθρεύομαι, απορρίπτω... η διαφορά μεταξύ ενός συνειδητοποιημένου κι ενός πιστού, είναι ότι ο πρώτος απορρίπτει ενώ ο δεύτερος απεχθάνεται.
Όπως λέω σε κάθε ιδεολόγο - και κλείνω μ' αυτό γιατί είναι μάταιο από ένα σημείο και μετά να συζητώ με πιστό ιδεολόγο -, βρίσκεσαι στο βρεφικό στάδιο της πνευματικής και ιδεολογικής ανάπτυξής σου. Είσαι νεαρός, όμως παρ' όλα αυτά υποστηρίζεις με φανατισμό και απόλυτα μία Ιδέα, ως κάλλιστη. Βρίσκεσαι, λοιπόν, στο πρώιμο στάδιο. Δεν είναι κακό, όλοι το περνάμε, αλλά δεν είναι αρκετό.
Έως τότε, τα λέμε.

Η μόνη αξία που αναγνωρίζετε/εξυπηρετείτε εσύ και τα ομοειδή σου είναι η χρηματιστηριακή.

Δεν κατάλαβες τίποτα απ' όσα είπα, έτσι; :)
Κατανοώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μὴν τσιμπᾶτε μὲ τὰ τερτίπια ποὺ χρησιμοποιοῦν τὰ κομμούνια προκειμένου νὰ ἀποπροσανατολίσουν τὴ συζήτηση. Τώρα θὰ μᾶς κάνουν καὶ μάθημα περὶ εἰρήνης αὐτοὶ ποὺ ὑποστηρίζουν καὶ τιμοῦν αὐτοὺς ποὺ αἱματοκύλισαν τὴ χῶρα καὶ συνεργάσθηκαν μὲ Βούλγαρους καὶ Σκοπιανοὺς γιὰ νὰ ἀποσπάσουν ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα τὴ Μακεδονία.

Εἶναι τόσο πωρωμένοι ποὺ στρέφονται ἐναντίον τῆς ἴδιας του τῆς χώρας καὶ μάλιστα τὸ κάνουν καὶ μὲ τιμή! Τόσο πολὺ ἔχει διαστρεβλωθεῖ ἡ λογική τους ἀπὸ τὰ κηρύγματα μίσους τῶν μαρξιστικῶν φυλλαδίων ποὺ καταπίνουν ἀνελλιπῶς σὰν ἄλλης μορφῆς βαρὺ ναρκωτικό.

Καὶ μιὰ προειδοποίηση πρὸς ὅλους τοὺς πρασινο-κοκκινο-ῥὸζ «φιλάνθρωπους»· Ἔτσι ὅπως τὸ πηγαίνετε, ὠθεῖτε τὴν κατάσταση στὰ ἄκρα στὴν Ἑλλάδα καὶ καθόλου συνδιαλλαγὴ δὲν ἐπιτυγχάνετε. Δὲ νομίζω πάντως ὅτι τὸ θέλετε καὶ τόσο πολὺ πάντως. Μὴν περιμένετε πάντως νὰ παίζετε μόνοι σας στὸ γήπεδο. Ἡ περίοδος ποὺ ἤσασταν οἱ νταῆδες τῆς ὑπόθεσης πέρασε ἀνεπιστρεπτί. Χωνέψτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.

Εἶναι τόσο πωρωμένοι ποὺ στρέφονται ἐναντίον τῆς ἴδιας του τῆς χώρας καὶ μάλιστα τὸ κάνουν καὶ μὲ τιμή!

Κανένας κομμουνιστής δεν έχει ανάγκη να ζητήσει τίτλους πατριωτισμού από κανέναν. Οι αγώνες και οι θυσίες που έχουν κάνει οι κομμουνιστές για μια Ελλάδα λεύτερη από τον ξένο ζυγό, που ο λαός της θα είναι αφέντης στον τόπο του δεν μπορούν να συγκριθούν με άλλους. Εμείς αγαπάμε την Ελλάδα πολύ περισσότερο από τον καθένα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κανένας κομμουνιστής δεν έχει ανάγκη να ζητήσει τίτλους πατριωτισμού από κανέναν. Οι αγώνες και οι θυσίες που έχουν κάνει οι κομμουνιστές για μια Ελλάδα λεύτερη από τον ξένο ζυγό, που ο λαός της θα είναι αφέντης στον τόπο του δεν μπορούν να συγκριθούν με άλλους. Εμείς αγαπάμε την Ελλάδα πολύ περισσότερο από τον καθένα σας.


Θαυμάστε ἐδῶ ἕνα μεγάλο «πατριώτη» (!)

Ἡ εἰρωνεία εἶναι ὅτι τὸ συγκεκριμένο φερέφωνο τοῦ Στάλιν καὶ μεγάλος προδότης τῆς Ἑλλάδος καὶ προστάτης τῶν Σκοπιανῶν καὶ τῶν Βουλγάρων γεννήθηκε στὴν ἔνδοξη γῆ τῆς Ἀνατολικῆς Θράκης! Ἡ γῆ ποὺ ἔβγαλε μεγάλες προσωπικότητες καὶ μεγάλους ἥρωες ἔβγαλε καὶ αὐτὸν τὸν προδότη. Εἴπαμε ὅμως, ἀπὸ ῥόδο βγαίνει ἀγκάθι ἐνίοτε...

Βρῆκε ὅμως κι αὐτὸς -κι ἄλλη εἰρωνεία- τὴ δίκαια τιμωρία του ὄχι ἀπὸ τοὺς μισητοὺς «μοναρχοφασίστες», ἀλλὰ ἀπὸ τοὺς ἴδιους τοὺς σοβιετικοὺς ποὺ σὰν χαμερπὲς σκουλῆκι ὑπηρέτησε στρεφόμενος ἐναντίον τῆς χώρας του. Ἔτσι εἶναι ὅμως ἡ ἱστορία. Τιμωρεῖ μὲ τοὺς πιὸ παράδοξους τρόπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Πραγματικα αρχισε να μου φαινεται πολυ γελοια αυτη η συζητηση ποιος αγαπαει πιο πολυ την Ελλαδα.
Αν την αγαπας, εισαι δεξιος.
Αν δεν την αγαπας, εισαι αριστερος.

Ημαρτον.
Λες και ειμαστε μωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Στις 13 Σεπτέμβρη ξεκινά όπως κάθε χρόνο τέτοιο καιρό το Φεστιβάλ της ΚΝΕ , το οποίο όμως φέτος αποφάσισε να εντάξει στους κόλπους του και κάτι σε πιο χιπ χοπ. Έτσι, κάλεσε τους Goin' Through και τους NEBMA.


Θα τραγουδήσουν το επαναστατικό κομμάτι ''Δε κάνω διακοπές'';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Στις 13 Σεπτέμβρη ξεκινά όπως κάθε χρόνο τέτοιο καιρό το Φεστιβάλ της ΚΝΕ , το οποίο όμως φέτος αποφάσισε να εντάξει στους κόλπους του και κάτι σε πιο χιπ χοπ. Έτσι, κάλεσε τους Goin' Through και τους NEBMA.


Θα τραγουδήσουν το επαναστατικό κομμάτι ''Δε κάνω διακοπές'';

https://efestival.kne.gr/?p=975
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ββStyle™

Νεοφερμένος

Ο ββStyle™ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αυτά είναι βλακείες, λίγο πριν απάντησα σε όσα λες.
Αλλά, βέβαια, πες-πες μπορεί να τους πείσεις...

Η σταση του ΚΚ πριν και μετα την υπογραφη του Γερμανοσοβιετικου συμφωνου:

Ας παρακολουθήσουμε το ΚΚΕ, από το 1935 μέχρι τον Αύγουστο του 1939 στην πολιτική του. Μέχρι τον Αύγουστο του 1939 εξυμνεί τη Γαλλία και την Αγγλία που τα θεωρεί δημοκρατικά και φιλειρηνικά κράτη, προβάλλει τον κίνδυνο από την χιτλερική Γερμανία και τη φασιστική Ιταλία και καταγγέλλει την ελληνική κυβέρνηση ότι έχει γίνει πρακτορείο της χιτλερικής Γερμανίας και ότι έχει ξεπουλήσει τη χώρα σ' αυτήν. Να μερικά χαρακτηριστικά αποσπάσματα από επίσημα κείμενα:

«Ο Μεταξάς, πουλημένο και αφοσιωμένο όργανο τον χιτλερισμού στην Ελλάδα. Πληρώνεται από τον γερμανικό φασισμό» («40 χρόνια του ΚΚΕ», σελ. 408).

«Η λευτεριά και ανεξαρτησία της χώρας απειλείται σοβαρά όχι μόνο από τον ιταλικό φασισμό, αλλά και από τον γερμανικό χιτλερισμό» (στο ίδιο, σελ. 411).

«Η δεύτερη ολομέλεια της Κ Ε. του ΚΚΕ συγκεντρώνει την προσοχή του εργαζόμενου λαού όλης της χώρας πάνω στον
άμεσο κίνδυνο πολέμου που δημιουργεί για την Ευρώπη κατά πρώτο λόγο η προκλητική στάση των φασιστικών καθεστώτων στη Γερμανία και στην Ιταλία. Η πολιτική της μοναρχίας και της πλουτοκρατίας και πρωτ' απ' όλα σήμερα της κυβέρνησης Μεταξά που δένει την Ελλάδα στο άρμα του γερμανικού (ταξίδι Σάχτ) και ιταλικού φασισμού, παρασέρνει άμεσα τη χώρα στον πολεμικό οργασμό...» (2η ολομέλεια μετά το 6ο Συνέδριο, Ιούνης 1936 στο ίδιο, σελ. 411).

«Πράκτορας του γερμανικού φασισμού η μοναρχομεταξική δικτατορία, ξεπούλησε και ξεπουλάει στους γερμανούς φασίστες την Ελλάδα» (3η ολομέλεια, Φλεβάρης 1937, στο ίδιο σελ. 447).

«Σκοπός της κυβέρνησης είναι να αποτελειώσει το ξεπούλημα της χώρας στον χιτλερισμό» (στο ίδιο, σελ. 450).

«Η χιτλερική εξωτερική πολιτική της δικτατορίας εκμηδενίσει και το τελευταίο ίχνος της εθνικής μας ανεξαρτησίας. Οι βασικότερες πλουτοπαραγωγικές πηγές του τόπου μας, οι στρατιωτικές και αστυνομικές δυνάμεις καθώς και όλα τα αμυντικά έργα της χώρας βρίσκονται κάτω από τον έλεγχο και στη διάθεση των Γερμανών. Η χιτλερική κατασκοπεία δρα ελεύθερα...» (5η Ολομέλεια, Φλε#βάρης 1939, στο ίδιο σελ. 457).


Ολα αυτα μεχρι την υπογραφη του Συμφωνου Ριμπεντροπ- Μολοτωφ. Αμεσως μετα, τα δουλικα του ΚΚ εσπευσαν να προσαρμοστουν στις νεες κατευθυνσεις που προσταζε η ηγεσια, οποτε αλλαξαν γνωμη για την Ιταλια και την Χιτλερικη Γερμανια. Ας δουμε να γελασουμε:

Τώρα μ' αυτό το σύμφωνο τα πάντα αλλάζουν. Το ΚΚΕ δηλώνει δημόσια ότι έκανε λάθος και ότι δεν ήταν σωστές οι προηγούμενες εκτιμήσεις του και η προηγουμένη πολιτική του. Η Γαλλία και η Αγγλία δεν είναι δημοκρατικά και φιλειρηνικά έθνη, αλλά ιμπεριαλιστικές αυτοκρατορίες που καταπιέζουν έθνη και λαοΰς. Δεν είναι οι γερμανοί και ιταλοί φασίστες που προκαλούν και επιδιώκουν τον πόλεμο, αλλά οι Αγγλογάλλοι ιμπεριαλιστές. Ο Μεταξάς δεν είναι πουλημένος στους Γερμανούς, αλλά στους Αγγλογάλλους και σ' αυτούς ξεπουλάει τη χώρα. Δεν είναι ο ιταλικός φασισμός που απειλεί τη χώρα, αλλά ο Μεταξάς προκαλεί τους Ιταλούς και επιδιώκει τον πόλεμο. Αυτά γράφονται στο «Μανιφέστο της Κ.Ε. του ΚΚΕ» και δημοσιεύονται στον «Ριζοσπάστη» της 2 του Μάη 1940. Υπάρχει και στα «40 Χρόνια τον ΚΚΕ» σελ. 460-466. Θα παραθέσουμε μερικά αποσπάσματα:

«Το πέρασμα της βασιλομεταξικής δικτατορίας στην υπηρεσία των Αγγλογάλλων, συντελούμενο μέσα στις συνθήκες της έντασης των σχέσεων τον με την Ιταλία σημαίνει, ούτε λίγο ούτε πολύ, πρόσκληση προς τους ιμπεριαλιστές να βγάλουν τα μάτια τους πάνω στα ελληνικά εδάφη... Όχι μονάχα δεν παίρνει η δικτατορία κανένα μέτρο για να ασφαλίσει την ειρήνη του λαού μας, μα με τους τυχοδιωκτισμούς προκαλεί την ιταλική εισβολή... Την ώρα αυτή βρίσκει κατάλληλη η δικτατορία για να ξεπουλήσει τη χώρα μας στους υποκινητές τον πολέμου Αγγλογάλλους. Στους Αγγλογάλλους για να μας βάζουν τους ίδιους να προκαλούμε επίθεση της Ιταλίας κατά της χώρας μας... Να γιατί η δικτατορία μας σπρώχνει συνειδητά στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο. Να γιατί η δικτατορία πάει η ίδια να προκαλέσει ιταλική εισβολή και να μας στείλει ύστερα να σκοτωθούμε για το χατήρι των αφεντικών της...».

Και εκείνο που προτείνει το ΚΚΕ με το ίδιο αυτό «Μανιφέστο» για να σωθεί η χώρα είναι να ζητήσουμε την προστασία της Σοβιετικής Ένωσης. Αυτό έχουν κάνει μας λέει και άλλα κράτη και το έχουνε πετύχει. Κανείς δεν τολμάει να τα αγγίξει γιατί όλοι τρέμουν τη Σοβιετική Ένωση. Αυτό πρέπει να κάνουμε και εμείς. Να το κύριο απόσπασμα απ' αυτή τη σωτήρια για τη χώρα μας πρόταση:

«...Ποια μέτρα παίρνει σήμερα η βασιλομεταξική κυβέρνηση για να αποσοβήσει την ιταλική εισβολή την ώρα που η Ιταλία απέδειξε πως δεν τολμά να έρθει σε σύγκρουση με την ΕΣΣΔ, την ώρα που είναι πεντακάθαρο πως η συνεργασία με τα φιλειρηνικά Βαλκάνια και η βοήθεια της Σοβιετικής Ένωσης θα μας εξασφάλιζαν την ειρήνη και την ανεξαρτησία μας; Όχι μονάχα αντιδρά με λύσσα σε κάθε φιλειρηνική πρωτοβουλία που προέρχεται από τη Σοβιετική Ένωση. Όχι μονάχα διακόπτει και την οικονομική ακόμα επαφή με την ΕΣΣΔ την ώρα πον η Βουλγαρία και η Γιουγκοσλαβία εξασφαλίζουν την ευημερία τους προσανατολιζόμενες οικονομικά προς την πλούσια και μεγάλη αυτή χώρα...».

Αφού λοιπόν το Μανιφέστο καταγγέλλει τους Άγγλους και τους Γάλλους ιμπεριαλιστές που υποκινούν τον πόλεμο και την κυβέρνηση Μεταξά που προκαλεί τους Ιταλούς καταλήγει σ' αυτήν τη σωτήρια για την Ελλάδα πρόταση: «Να κάνουμε ότι έκαναν η Βουλγαρία και η Γιουγκοσλαβία, και σώθηκαν, να θέσουμε τον εαυτό μας υπό την προστασία της ΕΣΣΔ». Αλλά η Βουλγαρία και η Γιουγκοσλαβία όταν γραφόταν το «Μανιφέστο», είχαν ήδη προσχωρήσει στον Χίτλερ. Δεν το ήξερε αυτό το ΚΚΕ; Ασφαλώς το ήξερε, όπως το ήξερε και το ξέρει όλος ο κόσμος.

Το ΚΚΕ τότε, όπως και όλα τα Κ.Κ. του κόσμου είχε πάρει στα σοβαρά το σύμφωνο Στάλιν-Χίτλερ, είχε πιστέψει στη σταθερότητά του και στη μονιμότητα του και δεν έκανε διάκριση ανάμεσα στο ένα και στο άλλο σκέλος της συμμαχίας. Τα από χρόνια ρομποτοποιημένα μέλη του, που πάντα δίχως αντίρρηση δέχονταν όλες τις αλλαγές της πολιτικής του ΚΚΕ, αυτή τη φορά η συμμαχία με το φασισμό, τους φάνηκε κάπως παράξενη και δυσκολοχώνευτη. Αλλά μόνο για λίγο. Πολύ γρήγορα όχι μόνο πείστηκαν για την ορθότητα της πολιτικής του Στάλιν, αλλά έγιναν, λυσσαλέοι αντίπαλοι των Άγγλων και Γάλλων και ενθουσιώδεις υπερασπιστές των αδικημένων από τη μοιρασιά της λείας στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο Ιταλίας και Γερμανίας. Έβρισκαν κοινά σημεία και ιδεολογική συγγένεια με το ναζιστικό κόμμα. Π.χ. και αυτό ήταν εργατικό και σοσιαλιστικό. Μιλούσαν για μια συγκυριαρχία του κόσμου από τους δυο μεγάλους άνδρες, τους πιο μεγάλους της ιστορίας, του Στάλιν και του Χίτλερ. Στίς φυλακές οι σταλινικοί κρατούμενοι ήταν γεμάτοι χαρά και ενθουσιασμό για τις νίκες των δύο συνεταίρων, της Γερμανίας και της Ρωσίας και θεωρούσαν δικές τους αυτές τις νίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι δε μπόρεσαν να γαμήσουν οι καπιταλιστές μέσω της δεξιάς στην Ελλάδα, το κάνανε μέσω της αριστεράς και του συνδικαλισμού με τα ξέχυλα απ'το χρήμα πορτοφόλια. Οι βέλτιστα οργανωμένες συντεχνίες. Τα είδαμε και τα αποτελέσματα του ''σοσιαλισμού'', παραμύθι και ψίχουλα στα πρόβατα, πορείες και πανό στους ''αγωνιστές'' για να τα έχουν καλά με τη συνείδηση τους και χρήμα στα κεφάλια. Άντε χώστε τις αρνητικές τώρα να ικανοποιηθεί το αίσθημα δικαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η σταση του ΚΚ πριν και μετα την υπογραφη του Γερμανοσοβιετικου συμφωνου:




Ολα αυτα μεχρι την υπογραφη του Συμφωνου Ριμπεντροπ- Μολοτωφ. Αμεσως μετα, τα δουλικα του ΚΚ εσπευσαν να προσαρμοστουν στις νεες κατευθυνσεις που προσταζε η ηγεσια, οποτε αλλαξαν γνωμη για την Ιταλια και την Χιτλερικη Γερμανια. Ας δουμε να γελασουμε:
Α, μάλιστα, έχει και παραπομπές από τον ριζοσπάστη του 40...
Τότε, δηλαδή που ο Μανιαδάκης στέλεχος της δικτατορικής κυβέρνησης Μεταξά δημιούργησε της λεγόμενη Προσωρινή Διοίκηση του ΚΚΕ και εξέδιδε ψεύτικο ριζοσπάστη με σκοπό να αποπροσανατολίσει τα μέλη του Κόμματος...
Νομίζω ότι χρειάζεσαι παραπάνω τεκμήρια για να ξεκινήσουμε καν τη συζήτηση.
Ότι δε μπόρεσαν να γαμήσουν οι καπιταλιστές μέσω της δεξιάς στην Ελλάδα, το κάνανε μέσω της αριστεράς και του συνδικαλισμού με τα ξέχυλα απ'το χρήμα πορτοφόλια. Οι βέλτιστα οργανωμένες συντεχνίες. Τα είδαμε και τα αποτελέσματα του ''σοσιαλισμού'', παραμύθι και ψίχουλα στα πρόβατα, πορείες και πανό στους ''αγωνιστές'' για να τα έχουν καλά με τη συνείδηση τους και χρήμα στα κεφάλια. Άντε χώστε τις αρνητικές τώρα να ικανοποιηθεί το αίσθημα δικαίου.
Ελπίζω αυτά να τα λες για το υποτιθέμενο σοσιαλιστικό ΠΑΣΟΚ και όχι για το ΚΚΕ που αποδεδειγμένα έχει στηρίξει κάθε λαϊκό αγώνα. Πάντως το ότι η Αριστερά έχει προδώσει πολλές φορές τον λαό το βλέπουμε και τώρα: ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ. Ο δε ΣΥΡΙΖΑ είναι γνώμη μου ότι είναι ένα νέο ΠΑΣΟΚ... Ελπίζω να μην χρειαστούν τρεις δεκαετίες για να γίνει αντιληπτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελπίζω αυτά να τα λες για το υποτιθέμενο σοσιαλιστικό ΠΑΣΟΚ και όχι για το ΚΚΕ που αποδεδειγμένα έχει στηρίξει κάθε λαϊκό αγώνα. Πάντως το ότι η Αριστερά έχει προδώσει πολλές φορές τον λαό το βλέπουμε και τώρα: ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ. Ο δε ΣΥΡΙΖΑ είναι γνώμη μου ότι είναι ένα νέο ΠΑΣΟΚ... Ελπίζω να μην χρειαστούν τρεις δεκαετίες για να γίνει αντιληπτό...

Ναι συγνώμη έχεις δίκιο, υπάρχει η κακή ψεύτικη αριστερά του ΣΥΡΙΖΑ,ΠΑΣΟΚ,ΔΗΜΑΡ,ΑΝΤΑΡΣΙΑ,ΚΚΕ μ-λ,μ-λ ΚΚΕ
και η καλή γνήσια λαϊκή αριστερά του ΚΚΕ. Όχι ότι το ΚΚΕ είναι πρώτο και καλύτερο σε κάθε συνδικαλισμό και απεργία. Εσύ κοιμήσου τον ύπνο του δικαίου και πίστευε στην Αγιοσύνη του μεγάλου ΚΚΕ δικαίωμά σου. Στην Ελλάδα του ξυσταρχίδικου δημοσίου και του οχαδερφισμού το ΚΚΕ λέει να τα κάνουμε όλα δημόσια, να τα ξύνει όλη η Ελλάδα αντί για μισή. Αλλά όσο υπάρχει ακόμα η σύνταξη της γιαγιάς οι γνήσιοι ''αγωνιστές'' θα πολεμάνε την αδικία, μέχρι να προσγειωθούν απότομα στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναι συγνώμη έχεις δίκιο, υπάρχει η κακή ψεύτικη αριστερά του ΣΥΡΙΖΑ,ΠΑΣΟΚ,ΔΗΜΑΡ,ΑΝΤΑΡΣΙΑ,ΚΚΕ μ-λ,μ-λ ΚΚΕ
και η καλή γνήσια λαϊκή αριστερά του ΚΚΕ. 1)Όχι ότι το ΚΚΕ είναι πρώτο και καλύτερο σε κάθε συνδικαλισμό και απεργία. Εσύ κοιμήσου τον ύπνο του δικαίου και πίστευε στην Αγιοσύνη του μεγάλου ΚΚΕ δικαίωμά σου. Στην Ελλάδα του ξυσταρχίδικου δημοσίου και του οχαδερφισμού 2)το ΚΚΕ λέει να τα κάνουμε όλα δημόσια, να τα ξύνει όλη η Ελλάδα αντί για μισή. Αλλά όσο υπάρχει ακόμα η σύνταξη της γιαγιάς οι γνήσιοι ''αγωνιστές'' θα πολεμάνε την αδικία, μέχρι να προσγειωθούν απότομα στην πραγματικότητα.
1) Η στήριξη κάθε δίκαιης διεκδίκησης των εργαζομένων είναι τιμή για το ΚΚΕ.

2) I see, ενώ πρέπει να τα κάνουμε όλα ιδιωτικά και να αφήσουμε την αγορά να ρυθμιστεί μόνη της μέσα στο άναρχο οικονομικό σύστημα του καπιταλισμού για το καλό της ανθρωπότητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ββStyle™

Νεοφερμένος

Ο ββStyle™ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Α, μάλιστα, έχει και παραπομπές από τον ριζοσπάστη του 40...
Τότε, δηλαδή που ο Μανιαδάκης στέλεχος της δικτατορικής κυβέρνησης Μεταξά δημιούργησε της λεγόμενη Προσωρινή Διοίκηση του ΚΚΕ και εξέδιδε ψεύτικο ριζοσπάστη με σκοπό να αποπροσανατολίσει τα μέλη του Κόμματος...
Νομίζω ότι χρειάζεσαι παραπάνω τεκμήρια για να ξεκινήσουμε καν τη συζήτηση.
:P:P

Εχετε ξεφυγει απο τα επιτρεπτα ορια της γραφικοτητας. Πες μας τωρα οτι τοτε ηταν προβοκατορες οι ηγητορες του ΚΚΕ. Μηπως ηταν και ο ιδιος ο Σταλιν φασιστας προβοκατορας; Υποψιαζομαι οτι ηταν μελος της CIA για να συμφωνησει με τον Χιτλερ.

Ελπίζω αυτά να τα λες για το υποτιθέμενο σοσιαλιστικό ΠΑΣΟΚ και όχι για το ΚΚΕ που αποδεδειγμένα έχει στηρίξει κάθε λαϊκό αγώνα. Πάντως το ότι η Αριστερά έχει προδώσει πολλές φορές τον λαό το βλέπουμε και τώρα: ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ. Ο δε ΣΥΡΙΖΑ είναι γνώμη μου ότι είναι ένα νέο ΠΑΣΟΚ... Ελπίζω να μην χρειαστούν τρεις δεκαετίες για να γίνει αντιληπτό...
:clapup::clapup:

Το ΚΚΕ κραταει πιστοποιητικα αριστεριλας, το ξερουμε. Το ποσο στηριζετε τον εργατη, το ειδαμε στις σοσιαλιστικες χωρες:

Απεργια=εκτελεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
:P:P
Εχετε ξεφυγει απο τα επιτρεπτα ορια της γραφικοτητας. Πες μας τωρα οτι τοτε ηταν προβοκατορες οι ηγητορες του ΚΚΕ. Μηπως ηταν και ο ιδιος ο Σταλιν φασιστας προβοκατορας; Υποψιαζομαι οτι ηταν μελος της CIA για να συμφωνησει με τον Χιτλερ
Η ηγεσία του ΚΚΕ, τότε ήταν στις φυλακές. Ο ίδιος ο ΓΓ της ΚΕ Ζαχαριάδης ήταν φυλακισμένος.

Ο δε Stalin με το σύμφωνο Μ-Ρ κέρδισε χρόνο για να αναδιοργανώσει κατάλληλα τον Κόκκινο Στρατό και να φτάσουμε τελικά στην αντιφασιστική νίκη των λαών την 9η Μαΐου το 1945.

Όσο για το απεργία=εκτέλεση είναι καθαρή προβοκάτσια. Αυτό ούτε έγινε, ούτε θα γίνει ποτέ. Αντιθέτως το έχουμε δει πολλές φορές να γίνεται σε δήθεν κεντρώα καθεστώτα (και φυσικά σε δεξιά και φασιστικά)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Η στήριξη κάθε δίκαιης διεκδίκησης των εργαζομένων είναι τιμή για το ΚΚΕ.

2) I see, ενώ πρέπει να τα κάνουμε όλα ιδιωτικά και να αφήσουμε την αγορά να ρυθμιστεί μόνη της μέσα στο άναρχο οικονομικό σύστημα του καπιταλισμού για το καλό της ανθρωπότητας...

Again παίζετε το παιχνίδι των καπιταλιστών και ούτε καν το καταλαβαίνεται αυτό είναι το πιο επικίνδυνο με εσάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Τι θυμήθηκα τώρα...

(Είναι για χιούμορ, το θυμήθηκα τυχαία και το βάζω χωρίς να παίρνω θέση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top