Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κάτι τέτοιοι άνθρωπου έμειναν στον ΣΥΝ και ψήφισαν το Μάαστριχτ και τώρα αυτήν την περίοδο που μιλάμε συμφωνούν στους τόπους δουλειάς τις περικοπές των μισθών και όλα αυτά τα σκατά που ζούμε με όραμα «την υγιή επιχειρηματικότητα» και τον «καλό και εξανθρωπισμένο καπιταλισμό»...

Δεν έχετε βαρεθεί αυτές τις αηδίες αμφότεροι ήθελα να ξερα; το Μάαστριχτ ήταν ένα λάθος το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι όπως το ίδιο έχει κάνει και το ΚΚΕ πχ για τη Βάρκιζα. Το να τη λέει ο ένας στον άλλο για λάθη του παρελθόντος το λιγότερο στρουθοκαμηλικό μπορεί να χαρακτηριστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν έχετε βαρεθεί αυτές τις αηδίες αμφότεροι ήθελα να ξερα; το Μάαστριχτ ήταν ένα λάθος το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι όπως το ίδιο έχει κάνει και το ΚΚΕ πχ για τη Βάρκιζα. Το να τη λέει ο ένας στον άλλο για λάθη του παρελθόντος το λιγότερο στρουθοκαμηλικό μπορεί να χαρακτηριστεί.
Εγώ δεν έχω δει να παραδέχεται κάτι τέτοιο ο ΣΥΝ. Αντιθέτως τον βλέπω υπέρμαχο της Ευρωενωσιακής πορείας. Επίσης στους τόπους δουλειάς ενώνεται με τις παρατάξεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ εναντίον του ΠΑΜΕ, για να περάσουν οι μειώσεις μισθών και άλλες περικοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Απαντησε στον εαυτο σου το ερωτημα,ποιοι ηταν θαμενοι σε αυτην την πηγαδα πρωτα.



το έθνος σας χρωστάει χάρη για τον μελιγαλα... μας σώσατε απο τους ταγματασφαλίτες και τους γερμανούς..
το βραβείο της ανοικτής παλάμης σας ανήκει δικαιωματικά! υπερλαμπρη νίκη!!!!

μου αρέσει που μιλάτε για σταλινισμό-λενινισμο,το λαθος του κκε(που υπεγραψε την Βάρκιζα δεν ξεκίνησε νωρίτερα τον εμφύλιο:P) και τριχες κατσαρές..
και μιλατε και σοβαρά.. μια αποτυχία είναι ο κομμουνισμός..
σε παγκόσμιο επιπεδο έχει σβήσει οριστικά, στην ελλάδα τους ξεφορτωθήκαμε στο 49 αλλα ως δια μαγειας υπάρχουν ακόμα(σαν τις κατσαριδες)

οι κομμουνιστές δεν ξερω τι είναι τελικα
[FONT=&quot]κακόμοιροι λοβοτομημενοι, νεκρόφιλα ζομπι, η απλα πολυ κακόγουστοι άνθρωποι..[/FONT]

[FONT=&quot]αφηστε τα όνειρα για νεους μελιγαλαδες, τον άρη καβάλα στο άλογο..και τριχωτες ανταρτοπούλες στο γραμμο και στο βίτσι:D[/FONT]
[FONT=&quot]και πραγματικός εμφύλιος να ξαναγίνει εσεις ακόμα στον κόσμο σας θα είστε[/FONT]

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Στάλιν, ήταν ο ίδιος ο Κομμουνισμός.

:mad:::mad: Φοβερό! Συνεχίζετε να δυσφημείτε τον Κομμουνισμό, πιο αποτελεσματικά από τους συνειδητούς και κατ' επάγγελμα αντικομμουνιστές! Μιλάμε δλδ για κλινικά συμπτώματα ολικής αποπνευματοποίησης πια! (:P:Από μία άποψη, είστε υποδειγματικά πλάσματα του διαλεκτικού μεν, αλλά "μηχανιστικού υλισμού"! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.



το έθνος σας χρωστάει χάρη για τον μελιγαλα... μας σώσατε απο τους ταγματασφαλίτες και τους γερμανούς..
το βραβείο της ανοικτής παλάμης σας ανήκει δικαιωματικά! υπερλαμπρη νίκη!!!!

μου αρέσει που μιλάτε για σταλινισμό-λενινισμο,το λαθος του κκε(που υπεγραψε την Βάρκιζα δεν ξεκίνησε νωρίτερα τον εμφύλιο:P) και τριχες κατσαρές..
και μιλατε και σοβαρά.. μια αποτυχία είναι ο κομμουνισμός..
σε παγκόσμιο επιπεδο έχει σβήσει οριστικά, στην ελλάδα τους ξεφορτωθήκαμε στο 49 αλλα ως δια μαγειας υπάρχουν ακόμα(σαν τις κατσαριδες)

οι κομμουνιστές δεν ξερω τι είναι τελικα
[FONT="][SIZE=3]κακόμοιροι λοβοτομημενοι, νεκρόφιλα ζομπι, η απλα πολυ κακόγουστοι άνθρωποι..[/SIZE][/FONT][SIZE=3]

[FONT="]αφηστε τα όνειρα για νεους μελιγαλαδες, τον άρη καβάλα στο άλογο..και τριχωτες ανταρτοπούλες στο γραμμο και στο βίτσι:D[/FONT]
[FONT="]και πραγματικός εμφύλιος να ξαναγίνει εσεις ακόμα στον κόσμο σας θα είστε[/FONT] [/SIZE]
Είσαι γελοίος. Κύκλωσες τους 18χρονους μαθητές και γυναίκες, για να αποδείξεις τι, ότι δεν πολεμούσαν; Αυτό «ξέρεις» (@@ ξέρεις, γιατί είσαι ανιστόρητος, αλλά... χάριν λόγου) πολύ καλά ότι δεν ισχύει. Τότε οι ταγματασφαλίτες που πολέμησαν εναντίον του λαϊκού αγώνα ήταν κάθε ηλικίας και κάθε φύλου εκτελώντας τα συμφέροντα της τότε αστικής τάξης για εγκαθίδρυση φιλοαμερικανικής κυβέρνησης.

Όσο για τους νεκρούς... Δε συγκινούμαι καθόλου, πεσσόντες πολέμου ήταν. Και εν πάση περιπτώσει μην ξεχνάμε ότι πολλές από τις ενέργειες των κομμουνιστών ήταν αντίποινα σε πράξεις που εις βάρος τους πρώτα έπραξαν τα τάγματα ασφαλείας. Και γυναίκες κομμουνίστριες σκότωσαν, και παιδιά κομμουνιστών σφάγιασαν και φυσικά δεν θα έμεναν αναπάντητα, όσο σκληρά και αν ήταν.

@Νωεύς:
-1, για την επιτηδευμένη προβοκατορική περικοπή των λεγομένων μου.
Η ακριβής φράση μου ήταν: «Και για να κλείσω (γιατί αυτό το θέμα με τον οπορτουνισμό και τον ρεφορμισμό μπορώ να το συζητώ για σελίδες επί σελίδων), η διαφωνία του ΣΥΝ (ενν. με το ΚΚΕ) δεν ήταν κανένας Στάλιν, ήταν ο ίδιος ο Κομμουνισμός.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η ανικανότητα που έχει να δείξει όλος ο πολιτικός κόσμος, μαζί και όλη η αριστερή παράταξη, είναι μόνο μία.

ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.

ΟΤΙ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
Όπως θα έλεγαν και οι κομουνιστές: «ενάντια στους εχθρούς»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑντιδρόνΣτοιχείο96

Νεοφερμένος

Ο ΑντιδρόνΣτοιχείο96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η ανικανότητα που έχει να δείξει όλος ο πολιτικός κόσμος, μαζί και όλη η αριστερή παράταξη, είναι μόνο μία.

ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.

ΟΤΙ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
Όπως θα έλεγαν και οι κομουνιστές: «ενάντια στους εχθρούς»

Α) Δηλαδή περιμένεις απο την επαγγελματική πολιτική να δώσει λύση? Άσχετα απο παρατάξεις και κόμματα, πώς περιμένεις να δώσουν λύσεις άτομα που ασχολούνται επαγγελματικά με τη διαχείριση των ζωών μας? Με πρόσχημα οτι εκπροσωπούν μια μερίδα του πληθυσμού, στο όνομά της, κάνουν ο,τι θα έπρεπε να κάνει το σύνολο των ατόμων της. Οι κυβερνήσεις δεν μπορούν να αυξήσουν την παραγωγική δύναμη των εργατών, απλά την διαχειρίζονται όπως ΑΥΤΟΙ κρίνουν. Επομένως άνθρωποι που δεν είναι άμεσα ενδιαφερόμενοι για τη δουλειά τους (εκτός φυσικά για τους ίδιους τους εαυτούς τους) δεν μπορούν να προσφέρουν κάτι στο σύνολο. Όταν δημιουργούν κάτι οι κυβερνώντες το κάνουν απλά σαν ατομικές μονάδες. Άρα μάλλον εμείς δεν πρέπει να ασχοληθούμε με τα κοινά κι όχι να τα εμπιστευόμαστε σε τρίτους?

Β) Περί αγάπης προς την Ελλάδα... Όλος ο κόσμος υποφέρει, το θέμα είναι να έχουμε παρωπίδες οτι ζούμε καλά, ενώ δε ζούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο? Μπορώ να ζω εγώ καλά όταν ξέρω οτι πέρα απο τα σύνορα άνθρωποι υποφέρουν? Να συζητήσουν για ποιό πράγμα? Και ποιός θα κρίνει τους όρους της συζήτησης? Να παν οι φασίστες και να πουν οτι η λύση είναι να βγούμε με τις καραμπίνες στους δρόμους και να κυνηγάμε μετανάστες κι έτσι θα σωθεί η Ελλάδα? Η λύση είναι στα χέρια των ενδιαφερομένων... Θες κάτι παραπάνω? Δώσε προτάσεις και ιδέες, ενεργοποιήσου, πήγαινε στις συνελεύσεις και συμφώνησε/διαφώνησε με τα όποια θέματα προτείνοντας λύσεις, προώθησε την αυτοδιαχείριση του υλικού κόσμου, αναρρωτήσου τί θες και τί δε θες απο τον κόσμο και τη ζωή, άκου άλλες απόψεις, κλπ

Γενικά, μην περιμένετε απο τους πολιτικούς σχηματισμούς σωτηρία, εκπροσώπηση, ελπίδες και στήριγμα. Εύκολο είναι να λες "ο Χ πολιτικός τα λέει καλά, θα τον ψηφίσω και θα υπερασπιστεί τις αρχές μου"... Το δύσκολο είναι να λειτουργήσεις άμεσα ως πολιτικό ον, προσφέροντας ανεξάρτητα (η σωστή λέξη είναι "αυτόνομα", αλλά θα ακουστεί λίγο περίεργα σε κάποιους) στο κοινωνικό πλέγμα, όχι μόνο αξία, αλλά και ιδέες για την αξιοποίησή της.

Αυτά λίγο πρόχειρα με αφορμή το μήνυμά σου, δεν απευθυνόμουν μόνο σε εσένα, απλά σχολίασα μια άποψη που έχω ξανακούσει αρκετές φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ρε παιδια το να προσπαθουμε να θεωρησουμε τον Σταλιν φωτισμενο ηγετη ειναι τρελο. Τι να κανουμε απετυχε ο τυπος ολοκληρωτικα. Τι με νοιαζει αμα εστρωσε οικονομια και ουσιστικα ηταν δικτατορας. Δηλαδη αν ειναι δυνατον. Και ο Παπαδοπουλος εκανε καποια πραγματα που βοηθησαν την αγροτια(ασχετα αμα ηταν καθοδηγουμενος, εδωσε βοηθεια) αλλα τι να πω...Πως ηταν σωστος ηγετης και πανω απο ολα ηθικος ανθρωπος;;; Οχι δν μπορω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.


Ριζοσπάστης 5/3/1932

Η Ελλάδα είναι κράτος ιμπεριαλιστικό, που κατέκτησε δια της βίας ολόκληρες περιφέρειες κατοικημένες
από άλλες εθνότητες (Μακεδονία και Θράκη) που τις καταπιέζει και τις υποβάλλει σε μια αποικιακή εκμετάλλευση,
που καταδιώκει και εξοντώνει τις εθνικές μειονότητες (Εβραίοι).
Το ΚΚΕ διακηρύττει εν ονόματι των βασικών αρχών του μπολσεβικισμού, για τη Μακεδονία και τη Θράκη το
σύνθημα του δικαιώματος της αυτοδιάθεσης μέχρι πλήρους αποχωρισμού από το Ελληνικό Κράτος,
του δικαιώματος για μια ανεξάρτητη Μακεδονία και Θράκη και υποστηρίζει δραστήρια την επαναστατική πάλη
του πληθυσμού των περιφερειών αυτών για την εθνική τους απελευθέρωση.
Το Κόμμα και μαζί του ολόκληρο το προλεταριάτο της Ελλάδος πρέπει να διεξαγάγουν μια συνεχή πάλη
ενάντια στο ματωμένο καθεστώς.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ριζοσπάστης 5/3/1932

Η Ελλάδα είναι κράτος ιμπεριαλιστικό, που κατέκτησε δια της βίας ολόκληρες περιφέρειες κατοικημένες
από άλλες εθνότητες (Μακεδονία και Θράκη) που τις καταπιέζει και τις υποβάλλει σε μια αποικιακή εκμετάλλευση,
που καταδιώκει και εξοντώνει τις εθνικές μειονότητες (Εβραίοι).
Το ΚΚΕ διακηρύττει εν ονόματι των βασικών αρχών του μπολσεβικισμού, για τη Μακεδονία και τη Θράκη το
σύνθημα του δικαιώματος της αυτοδιάθεσης μέχρι πλήρους αποχωρισμού από το Ελληνικό Κράτος,
του δικαιώματος για μια ανεξάρτητη Μακεδονία και Θράκη και υποστηρίζει δραστήρια την επαναστατική πάλη
του πληθυσμού των περιφερειών αυτών για την εθνική τους απελευθέρωση.
Το Κόμμα και μαζί του ολόκληρο το προλεταριάτο της Ελλάδος πρέπει να διεξαγάγουν μια συνεχή πάλη
ενάντια στο ματωμένο καθεστώς.
Μπορείς να δεις κάτι πέρα από το κόμμα;
Εχεις αντιληφθεί αυτά που λες;

Πριν μου προτείνεις να ακολουθήσω το κόμμα, είσαι υποχρεωμένος να μου αποδείξεις με αδιάσειστα στοιχεία, την άψογη διαχείριση των οικονομικών του κόμματος και την εγγύηση του ότι «δεν πρόκειται να γίνει καμιά προδοσία».
Αυτό γιατι προδότες έχουμε πάρα πολλούς γύρω μας και βρίσκω αστείο να μου λες πράγματα με μεγάλα λόγια.

Ο κομουνισμός γενικά, έπαιξε τον ρόλο του και έκλεισε τον κύκλο του.
Βασικότερος ρόλος που έπαιξε, είναι η διάλυση των Τσάρων.
Και μη φανταστείς ότι θα σου προτείνω τους Τσάρους ή παρόμοιο σύστημα, αλλά οι Τσάροι ήταν το αντίπαλο δέος σε αυτό που εσύ κατονομάζεις Ιμπεριαλιστές.
Ψάξε λίγο την ιστορία και θα βρεις με ποιους είχαν αντιπαλότητες μέχρι και τον 18ο αιώνα. Στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού ωκεανού.

Αξίζει να ψάξεις! Επίσης αν κάνεις κάποια σύγκριση στο σύστημα του Μαρξ και σε αυτό που από το 1932 και ως σήμερα μας συμβαίνει, όσον αφορά το χρήμα, (αυτοί που τυπώνουν το χρήμα, δεν έχουν την υποχρέωση να κρατούν αποθέματα χρυσού ίσης αξίας).

Υ.Γ. δεν θέλω να γράψω ένα κατεβατό και γι’αυτό σταματώ εδώ.
Αν είσαι πραγματικός επαναστάτης, έχεις υποχρέωση στον εαυτό σου να ψάξεις.
Οσο για τους Ελληνες και τον υποτιθέμενο ρατσισμό τους, ακόμα και προς τους Εβραίους, φτάνει να ψάξεις λίγο και θα βρεις ότι στην Ελλάδα εκπροσωπούνται με το Κ.Ι.Σ.(Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο) και καλά κάνουν. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα όμως να μιλάς για μία χώρα μέσα στην οποία ζεις και απολαμβάνεις ό,τι μπορεί να σου προσφέρει.

Όλες οι χώρες έχουν δικαιώματα, σύνορα, νόμους και μόνο η Ελλάδα πρέπει να διαμελιστεί, κατά την άποψη σου.

Το είδαμε και αυτό!!!!!!!!!!!!!
Δες και εσύ κάτι απο ξένη γυναίκα και όχι Ελληνίδα:
Μέσα από τις σελίδες ενός βιβλίου, με τίτλο «Σκυλάνθρωποι» μία Ελβετίδα εξηγεί γιατί τόσο η ίδια, όσο και οι Ευρωπαίοι μισούν τους Έλληνες. Μάλιστα, δίνει την δική της απάντηση στο γιατί συμπεριφέρονται όλοι με «άθλιο» τρόπο στον ελληνικό λαό!

Ωστόσο, μεταξύ άλλων, εκμυστηρεύεται ότι παρόλο που υπάρχει ένα συναίσθημα μίσους από την πλευρά της, την ίδια στιγμή θαυμάζει και σέβεται το ελληνικό πνεύμα και τους αρχαίους Έλληνες.

«Τα ζώα δεν συγχωρούν ποτέ στον άνθρωπο τη βελτίωση της συμπεριφοράς τους, γιατί νιώθουν ότι αυτή η βελτίωση τ' απομακρύνει από τη φύση τους. και όποτε δίνεται η ευκαιρία το μίσος εκρήγνυται» {...}

{...} «Είναι ακριβώς αυτό που συμβαίνει μ' εμάς τους Ευρωπαίους και τους Έλληνες! Αν υπάρχει μια φυλή στον κόσμο που κυριολεκτικά τη μισώ αφόρητα, αυτή η φυλή είναι οι Έλληνες»! Και τεκμηριώνει την άποψή της λέγοντας ότι στα γυμνασιακά της χρόνια ένιωθε "ψυχικά καταπιεσμένη" γιατί "Οι Σοφοί μας Δάσκαλοι δεν μας δίδαξαν τίποτα που να μην το είχαν ήδη Ανακαλύψει, Εξηγήσει, να μην να μην το είχαν Τεκμηριώσει, να μην το είχαν Τελειοποιήσει οι Αρχαίοι Έλληνες"!

Κι αν κάποτε ανέφεραν κανένα άλλον συγγενή της Γνώσης και της Σοφίας, που δεν ήταν Έλληνας, στο τέλος πάντα κατέληγαν ότι η Γνώση του και η Σοφία του ήταν βασισμένη επάνω στη Σοφία κάποιου Έλληνα Φιλόσοφου! Σιγά σιγά ένιωθα πως οι Γνώσεις μου, οι Σκέψεις μου, τα Αισθήματά μου, η Προσωπικότητά μου, ο Κόσμος μου, η Ύπαρξή μου ως το πιο έσχατο κύτταρό μου ήταν όλα επηρεασμένα, ήταν ταγμένα σε αυτό που σήμερα ονομάζουμε "*Η Φιλοσοφία των Αρχαίων Ελλήνων*"! {...}

{...} «Ένα φλογερό μίσος για καθετί το ελληνικό»! «Αργότερα στο πανεπιστήμιο, η κατάσταση έγινε δραματική. Ο Ασκληπιός από τη μια, ο Ιπποκράτης απ' την άλλη! Ο Γαληνός τη μια μέρα, ο Ορειβάσιος την επομένη! Αέτιος το πρωί, Αλέξανδρος Τραλλιανός τ' απόγευμα! Παύλος ο Αιγινίτης από 'δω, Στέφανος ο Αθηναίος από 'κει. Δεν μπορούσα ν' ανοίξω βιβλίο χωρίς να βρω μπροστά μου την ελληνική παρουσία. Δεν τολμούσα να πιάσω στα χέρια μου λεξικό για να βρω μια δύσκολη, σπάνια, μια χρήσιμη, μια έξυπνη, μια όμορφη, μια μεστωμένη λέξη. Όλες ελληνικές! Και άλλες αμέτρητες σαν την άμμο των θαλασσών και των ποταμών, ελληνικής κι αυτές προέλευσης! Πρόκειται για φαινόμενο ομαδικό! Έτσι αισθανόμαστε λίγο πολύ όλοι μας απέναντι στους Έλληνες.

Τους μισούμε όπως τα ζώα τους θηριοδαμαστές. Και μόλις μας δίνεται η ευκαιρία χιμάμε, τους δαγκώνουμε και τους κατασπαράζουμε. Γιατί στο βάθος ξέρουμε ότι κάποτε είμαστε ζώα μ' όλη τη σημασία της λέξης κι είναι αυτοί, οι Έλληνες, πάλι οι Έλληνες, πάντα οι Έλληνες, που μας εξώσανε από τη ζωώδικη υπόσταση και μας ανεβάσανε στην ίδια με τους εαυτούς τους ανθρώπινη βαθμίδα! Δεν αγαπάμε κάτι που θαυμάζουμε.

Ρίξε μια ματιά στην ιστορία και θα διαπιστώσεις ότι όλοι οι Ευρωπαίοι, με αρχηγούς τους Λατίνους και το Βατικανό, λυσσάξαμε να τους εξαφανίσουμε τους Έλληνες από το πρόσωπο της γης! Δεν θα βρεις και δεν θα φανταστείς συνδυασμό και εγκλήματος, πλεκτάνης και παγίδας που δεν το σκαρφιστήκαμε και δεν το πραγματώσαμε για να τους εξολοθρεύσουμε!

H ιστορία με το μίσος κατά των Ελλήνων δεν ξέφτισε. Ο σύγχρονος πολιτισμένος άνθρωπος είναι ο ίδιος και χειρότερος. Δεν θα επιτρέψει ποτέ το Βατικανό, να επιβιώσει στην αυλόπορτα της Ευρώπης, στα πλευρά της Ασίας και στο κατώφλι της Αφρικής ο Ελληνισμός γιατί θεωρούν ότι τους αφαιρούμε Σεβασμό και Κύρος!

Γι' αυτό παρόλο που τους μισώ, γιατί δεν προέρχομαι από τη φυλή τους, δεν μπορώ να μη τους θαυμάζω και να μη τους σέβομαι και θα συνεχίσω να μελετάω τον Πλάτωνα, τον Σωκράτη και τον Περικλή όσο θα ζω, διδάσκοντας στα παιδιά μου τη Δύναμη της Σοφίας τους και την επιρροή της στη Ζωή μας και στην Ευτυχία μας!».

[Πηγή: apollonios.p-blogs.gr]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
-1, για την επιτηδευμένη προβοκατορική περικοπή των λεγομένων μου.
Ειλικρινά(! ) ευχαριστώ για το -1 !:D Το θεωρώ επιβράβευση, της ξεκάθαρης ιδεολογικοφιλοσοφικο-κοσμοθεωρητικής μας αντίθεσης!
... η διαφωνία του ΣΥΝ (ενν. με το ΚΚΕ) δεν ήταν κανένας Στάλιν, ήταν ο ίδιος ο Κομμουνισμός.»
Μ' αυτό που συνεχίζει να θεωρεί το ΚΚΕ ως Κομμουνισμό, διαφώνησε η ίδια η ιστορία κι όλη η ανθρωπότητα, στο ΣΥΝ βρήκατε να χρεώσετε τη "διαφωνία"; Εξάλλου η διαφωνία, δεν είναι για το "ο ίδιος ο Κομμουνισμός", αλλά για ...τον δρόμο!

ΥΓ: Ο Στάλιν πάντα μου εμπνέει προβοκατόρικη διάθεση, για να εξομολογηθώ την ...αμαρτία μου!:redface:

Ο κομουνισμός γενικά, έπαιξε τον ρόλο του και έκλεισε τον κύκλο του.

Μάξιμε, Μάξιμε, από εκείνη την πλευρά...μην κοιμάσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ιωάννης Φουράκης (μακαρίτης) : "O μεγαλύτερος ηγέτης στην παγκόσμια πολιτική Ιστορία μετά από τον Μέγα Αλέξανδρο ήταν ο Στάλιν".

Το είπε ένας φανατικός αντιαριστεριστής και φανατικός αντίπαλος της εκσυγχρονιστικής αριστεράς, μάλλον αυτό που θα λέγαμε Ελληναράς και ενάντια στην παγκόσμια τάξη. Επίσης είχε πει ότι ενώ ο Στάλιν ήταν ο μεγαλύτερος ηγέτης, ένα πρότυπο ηγέτη, δεν υπάρχει πιο δουλικό στους 'Αγγλους κόμμα από το ΚΚΕ και πως ό,τι κάνει κατά βάθος αυτό το κόμμα στην μεταπολιτευτική Ελλάδα εξυπηρετεί τα σχέδια των 'Αγγλων.

Πάντως όσους αριστερούς της εκσυγχρονιστικής αριστεράς έχω γνωρίσει, είναι πολύ χειρότεροι ως ποιότητες και χαρακτήρες από τους παλαιούς μονολιθικούς κομμουνιστές. Δεν κρίνω τα φρονήματά τους βέβαια, απλά αρχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο και ότι ούτε ένας από δαύτους τους εκσυγχρονιστές δεν φέρεται αντρίκια.

Η άποψή μου είναι ότι η εκσυγχρονιστική αριστερά, ιδίως η άκρα αναρχική αριστερά, πρέπει μόνο να χρησιμοποιείται ως όπλο προσωρινά, αλλά χρειάζεται προσοχή. Μόνο προσωρινά και μόνο σε κυβερνήσεις συνεργασίας. Είναι συνήθως τα πιο ανθελληνικά πρακτοράκια που εξυπηρετούν τα πιο αδίστακτα καρτέλ, οι πιο πούστηδες σκοτεινοί άνθρωποι που κινούνται υπόγεια σε μυστικές παραπολιτικές οργανώσεις και οι πιο fake κομπλεξικοί από όλους. Πραγματικός υπόκοσμος χωρίς ηθικές αναστολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
LOL!
Ιωάννης Φουράκης; Μιλάμε για έναν που πήγαινε στον Χαρδαβέλλα και μας έκανε και γελούσαμε;

Προσέξτε σύντροφοι! Η ομάδα Ε και οι ΕΛ έρχονται!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
LOL!
Ιωάννης Φουράκης; Μιλάμε για έναν που πήγαινε στον Χαρδαβέλλα και μας έκανε και γελούσαμε;

Προσέξτε σύντροφοι! Η ομάδα Ε και οι ΕΛ έρχονται!...

Ναι, αλλά έλεγε και κάποιες ιστορικές αλήθειες μικρέ...Να είσαι βέβαιος για αυτό. Επίσης ψάξε να μάθεις περί τους "δια Χριστόν σαλούς"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναι, αλλά έλεγε και κάποιες ιστορικές αλήθειες μικρέ...Να είσαι βέβαιος για αυτό. Επίσης ψάξε να μάθεις περί τους "δια Χριστόν σαλούς"...
Αυτός δεν ήτο δια χριστόν σαλός... ήτο δια ψυχιάτρου!
Τέλος πάντων, τι να πει κανείς. Αν πιστεύετε (γενικά, δεν είναι πληθυντικός ευγενείας) σε θεούς, δαίμονες, παραφυσικά κλπ, το πρόβλημά σας δεν είναι με τον κομμουνισμό και το ΚΚΕ, είναι πολύ γενικότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτός δεν ήτο δια χριστόν σαλός... ήτο δια ψυχιάτρου!
Τέλος πάντων, τι να πει κανείς. Αν πιστεύετε (γενικά, δεν είναι πληθυντικός ευγενείας) σε θεούς, δαίμονες, παραφυσικά κλπ, το πρόβλημά σας δεν είναι με τον κομμουνισμό και το ΚΚΕ, είναι πολύ γενικότερο.

Μα ο τρελλός σας υπερασπίζοταν ένθερμα τον πατερούλη σας τον Στάλιν μάτια μου...
Στα παραφυσικά και στα εναλλακτικά άσε, ξέρω, είστε μανούλες εσείς οι σοβιετικοί. Τα καλύτερα πανεπιστήμια Παραψυχολογίας στην πρώην Σοβιετική 'Ενωση. Για να μην αναφέρω τις φοβερές επιδόσεις στις εναλλακτικές θεραπείες. Ασχετούλης δείχνεις κι εσύ. Τέλος πάντων, είστε καλά παιδιά, αλλά έχετε κι εσείς τα κολλήματά σας. Α πού' σαι ;;; Δεν σου' πα. Σήμερα είναι η επέτειος της ενωμένης Γερμανίας...Ανατολική Λαική Δημοκρατία γιοκ. Μεγάλη μέρα χαράς εκείνη η 3η του Οχτώβρη που λέτε και σεις !

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του για όποιον θέλει. Αν ο Φουράκης πίστευε ότι ο Στάλιν ήταν ένας «ηγέτης» αμέσως-αμέσως έχει ξεχάσει το τι σημαίνει υπαρκτός σοσιασιαλισμός και ποιος ο ρόλος του ΓΓ της ΚΕ ενός ΚΚ στο κόμμα και ποιος ο ρόλος του ΚΚ στην άσκηση της εξουσίας.
Ουσιαστικά για μία ακόμη φορά βλακείες είπε και για τον Στάλιν και για το ΚΚΕ.

Και την χιλιομετάνιωσαν αυτήν την ένωση της Γερμανίας.
Για δες ΕΔΩ, για την τεράστια αύξηση της ανεργίας, την διάλυση των εργοστασίων της Ανατολικής για την εξυπηρέτηση των αντίστοιχων της Δυτικής κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του για όποιον θέλει. Αν ο Φουράκης πίστευε ότι ο Στάλιν ήταν ένας «ηγέτης» αμέσως-αμέσως έχει ξεχάσει το τι σημαίνει υπαρκτός σοσιασιαλισμός και ποιος ο ρόλος του ΓΓ της ΚΕ ενός ΚΚ στο κόμμα και ποιος ο ρόλος του ΚΚ στην άσκηση της εξουσίας.
Ουσιαστικά για μία ακόμη φορά βλακείες είπε και για τον Στάλιν και για το ΚΚΕ.

Και την χιλιομετάνιωσαν αυτήν την ένωση της Γερμανίας.
Για δες ΕΔΩ, για την τεράστια αύξηση της ανεργίας, την διάλυση των εργοστασίων της Ανατολικής για την εξυπηρέτηση των αντίστοιχων της Δυτικής κλπ.

Η επανάσταση έπρεπε να γίνει και ήταν καλό που έγινε για να επανενωθεί η Γερμανία και να πάψει να υπάρχει το κομμουνιστικό στρατόπεδο, ο συγκεντρωτισμός κλπ. Το λαχταρούσε ο κόσμος, ο λαός. Αν η διάδοχη κατάσταση της επανάστασης δεν ήταν αυτή που ήθελε ο κόσμος, δεν ευθύνεται η επανάσταση για αυτό, αλλά άλλοι παράγοντες, π.χ η διαδοχή του Γκορμπατσόφ από Γιέλτσιν στη Ρωσία και άλλοι παράγοντες στη Γερμανία και στη Ρωσία, συμπεριλαμβανομένου του κακού σχεδιασμού και της πρόβλεψης. Και αγαπητέ, μην βιάζεσαι να κατηγορήσεις τρελλό κάποιον. Αυτό που είπε ο Φουράκ είχε βάση. Σου θυμίζω ποιά είχε αντισταθεί σθεναρά στην ενοποίηση της Γερμανίας: Η Θάτσερ ! Ψάξε. Θα δεις ότι δεν είναι πολύ καθαρά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
γιατι συζητάμε τη γνώμη του τζον φουρακη για την εσσδ αντί να συζητήσουμε τη γνώμη του τζορτζ όργουελ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top