Η γυναικεία ομορφιά όπως διαμορφώνεται από τα ΜΜΕ

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
To ίδιο και με το άσπρο δέρμα που δήλωνε ευγενική καταγωγή , τώρα πάνε για σολάριουμ.

Τσάμπα υπεριώδη ακτινοβολία :P . Ο καθένας πρέπει να εκτιμά το χρώμα δέρματος με το οποίο τον γέννησε η φύση. Εαν κάποια στιγμή υπάρξει safe μέθοδος να το αλλάζεις όποτε θες,go ahead.Αλλά είναι σημαντικό να μάθουν όλοι να εκτιμούν τα χαρακτηριστικά τους ανεξάρτητα τι πιστεύουν οι άλλοι. Εαν βρεθεί ο κατάλληλος ή η κατάλληλη, θα τα εκτιμήσουν και θα τα δεχτούν όπως είναι.

Αυτό είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω. Το ωραίο πες οκ. Το σεξουαλικά επιθυμητό όμως πώς καταφέρνεις να το αλλάξεις; Πώς είναι δυνατόν να το πω λίγο άκομψα οι άντρες του 1880 να ερεθίζονταν σεξουαλικά με μια αφράτη, παχιά γυναίκα και σήμερα να ερεθίζονται με skinny girls; Πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου. Δε μιλάμε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.

Το μυστικό δεν είναι στο ίδιο το ερέθισμα, αλλά στο πως επεξεργάζεται στο μυαλό του άντρα αυτό το ερέθισμα. Με τον καιρό αλλάζει ο τρόπος που σκέφτεται ο άνθρωπος και αλλάζει και ο τρόπος που αντιδράει στα ίδια ερεθίσματα.
Ομοίως, νομίζω διαφορετικά πρότυπα είχαν οι γυναίκες του τότε για το πως πρέπει να είναι ο άντρας και διαφορετικά σήμερα. Κατά μέσο όρο εννοείται πάντα, γιατί ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά σε οποιαδήποτε εποχή και εαν είμαστε.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Κατ εμέ δεν πρέπει να γινόμαστε έρμαια των τάσεων της μόδας.
Βλέπουμε ότι αυτό έχει καταστροφικά αποτελέσματα. Κορίτσια που πεθαίνουν απο ανορεξία, πάρα πολλούς ανθρώπους σε κατάθλιψη επειδή είναι ή νομίζουν ότι είναι μακριά από τα πρότυπα ομορφιάς, τρελό άγχος να προσπαθούν να γίνουν αυτό που δείχνει το ινσταγκραμ, ανεξέλεγκτες πλαστικές που αλλοιώνουν τα χαρακτηριστικά του προσώπου και γίνονται όλοι ίδιοι.

Κάπου πρέπει να σταματήσει όλο αυτό. Καλό είναι να προσπαθούμε να βελτιωθούμε, αλλα μέχρι ένα σημείο.

Όταν γίνεται αυτοσκοπός μας να γίνουμε ίδιοι με την Καρντάσιαν και τις λοιπές ινφλουένσερς χάνεται τελείως το νόημα κι ο εγκέφαλος μαζί.

Προσωπικά υιοθετώ μόνο ό,τι μου αρέσει από τη μόδα και ό,τι πιστεύω πως μου ταιριάζει και μπορώ να το υποστηρίξω. Έχω αποδεχτεί τις ατέλειες μου κι ό,τι μπορώ και θέλω να βελτιώσω το κάνω ή θα το κάνω εφόσον το θελήσω εγώ και χωρίς να αλλοιώσει αυτό που είμαι. Πχ ποτέ δεν μαύρισα, δεν έβαλα 1 μέτρο νύχι, δεν έγινα καταξανθη επειδη είναι της μόδας. Θα το έκανα μόνο αν μου άρεσε, μου ταίριαζε κι όχι για να είμαι αρεστή. Δεν μου αρέσει, δεν με αφορά καν και δεν το κάνω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Κατ εμέ δεν πρέπει να γινόμαστε έρμαια των τάσεων της μόδας.
Βλέπουμε ότι αυτό έχει καταστροφικά αποτελέσματα. Κορίτσια που πεθαίνουν απο ανορεξία, πάρα πολλούς ανθρώπους σε κατάθλιψη επειδή είναι ή νομίζουν ότι είναι μακριά από τα πρότυπα ομορφιάς, τρελό άγχος να προσπαθούν να γίνουν αυτό που δείχνει το ινσταγκραμ, ανεξέλεγκτες πλαστικές που αλλοιώνουν τα χαρακτηριστικά του προσώπου και γίνονται όλοι ίδιοι.

Κάπου πρέπει να σταματήσει όλο αυτό. Καλό είναι να προσπαθούμε να βελτιωθούμε, αλλα μέχρι ένα σημείο.

Όταν γίνεται αυτοσκοπός μας να γίνουμε ίδιοι με την Καρντάσιαν και τις λοιπές ινφλουένσερς χάνεται τελείως το νόημα κι ο εγκέφαλος μαζί.

Προσωπικά υιοθετώ μόνο ότι μου αρέσει από τη μόδα και ότι πιστεύω πως μου ταιριάζει και μπορώ να το υποστηρίξω. Έχω αποδεχτεί τις ατέλειες μου κι ό,τι μπορώ και θέλω να βελτιώσω το κάνω ή θα το κάνω εφόσον το θελήσω εγώ και χωρίς να αλλοιώσει αυτό που είμαι. Πχ ποτέ δεν μαύρισα, δεν έβαλα 1 μέτρο νύχι, δεν έγινα καταξανθη επειδη είναι της μόδας. Θα το έκανα μόνο αν μου άρεσε, μου ταίριαζε κι όχι για να είμαι αρεστή. Δεν μου αρέσει, δεν με αφορά καν και δεν το κάνω.

@Himela σόρρυ που ρωτάω αλλά δεν είστε αδελφές έτσι :hehe: ;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω. Το ωραίο πες οκ. Το σεξουαλικά επιθυμητό όμως πώς καταφέρνεις να το αλλάξεις; Πώς είναι δυνατόν να το πω λίγο άκομψα οι άντρες του 1880 να ερεθίζονταν σεξουαλικά με μια αφράτη, παχιά γυναίκα και σήμερα να ερεθίζονται με skinny girls; Πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου. Δε μιλάμε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.


Γιατί έχει συνδυαστεί οτι η πιο μαύρη στο δέρμα είναι και πιο σεξουαλική, από τις μαύρες μέχρι τις λατίνες αυτό φαίνεται. Τελείως κουφό.

Δεν έχουν αλλάξει οι άντρες προτιμήσεις. Απλά οι άντρες έχουν διαφορές στις προτιμήσεις τους σε αντίθεση με τις γυναίκες που θέλουν όλες το ίδιο πράγμα ψηλός μελαχρινός γυμνασμένος αλλά όχι πολύ γυμνασμένος, αντε να κανουν καμία αλλάγη στο χρώμα μερικές. Εν αντιθέσει υπάρχουν άντρες που την βρίσκουν με γυναίκες 250 κιλών κυριολεκτικά και άλλοι που την βρίσκουν με σκελετούς και φυσικά για όλες τις κατηγορίες στο ενδιάμεσο υπάρχει κάποιος.

Τα γυναικεία πρότυπα ομορφιάς λοιπόν κάθε εποχής σίγουρα δεν εκφράζουν όλους τους άντρες και ίσως να άλλαζανε κάθε τόσο γιατί οι γυναίκες προσπαθούσαν να προσεγγίσουν διαφορετικό τύπο άντρα σε κάθε εποχή, αλλά κι αυτό είναι αδύναμη εξήγηση.

Οι γυναίκες που έβαλες παραπάνω αν χαναν 15 κιλά για εμένα θα ήταν μέτριες και παρακάτω. Πέραν του ότι είναι όλες παχιές όπως είπες απλά δεν έχουν και ωραίο πρόσωπο.

Κάτι άλλο που πρέπει να λάβουμε υπόψιν είναι πως σήμερα ζούμε στην εποχη της πληροφοριας και όλος ο κόσμος είναι ένα χωριό πλέον. Αυτό σημαίνει πως έχουμε πρόσβαση στις εικόνες τόσο πολλών ωραίων ανθρώπων που το τι θεωρούμε νορμάλ και άνω του νορμάλ έχει διαστρευλωθει τελείως. Τέλος μην ξεχνάμε πως οι άνθρωποι μεγαλώνουν σήμερα με το πορνό παραμάσχαλα. Ένα πιτσιρίκι 12 χρόνων εχει δει περισσότερα σώματα γυμνά από όσα θα έβλεπε ένας άντρας του 1900 και σε 100 ζωές. Είναι λογικό το πιτσιρίκι όταν μεγαλώσει να τελείως desensitised στην φυσιολογική ομορφιά.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αυτό είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω. Το ωραίο πες οκ. Το σεξουαλικά επιθυμητό όμως πώς καταφέρνεις να το αλλάξεις; Πώς είναι δυνατόν να το πω λίγο άκομψα οι άντρες του 1880 να ερεθίζονταν σεξουαλικά με μια αφράτη, παχιά γυναίκα και σήμερα να ερεθίζονται με skinny girls; Πραγματικά δεν το χωράει το μυαλό μου. Δε μιλάμε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.

Όταν εξοικειωνόμαστε με κάτι που το επιβάλλει η μόδα σίγουρα μας αρέσει και περισσότερο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχουν αλλάξει οι άντρες προτιμήσεις. Απλά οι άντρες έχουν διαφορές στις προτιμήσεις τους σε αντίθεση με τις γυναίκες που θέλουν όλες το ίδιο πράγμα ψηλός μελαχρινός γυμνασμένος αλλά όχι πολύ γυμνασμένος, αντε να κανουν καμία αλλάγη στο χρώμα μερικές. Εν αντιθέσει υπάρχουν άντρες που την βρίσκουν με γυναίκες 250 κιλών κυριολεκτικά και άλλοι που την βρίσκουν με σκελετούς και φυσικά για όλες τις κατηγορίες στο ενδιάμεσο υπάρχει κάποιος.

Τα γυναικεία πρότυπα ομορφιάς λοιπόν κάθε εποχής σίγουρα δεν εκφράζουν όλους τους άντρες και ίσως να άλλαζανε κάθε τόσο γιατί οι γυναίκες προσπαθούσαν να προσεγγίσουν διαφορετικό τύπο άντρα σε κάθε εποχή, αλλά κι αυτό είναι αδύναμη εξήγηση.

Οι γυναίκες που έβαλες παραπάνω αν χαναν 15 κιλά για εμένα θα ήταν μέτριες και παρακάτω. Πέραν του ότι είναι όλες παχιές όπως είπες απλά δεν έχουν και ωραίο πρόσωπο.

Κάτι άλλο που πρέπει να λάβουμε υπόψιν είναι πως σήμερα ζούμε στην εποχη της πληροφοριας και όλος ο κόσμος είναι ένα χωριό πλέον. Αυτό σημαίνει πως έχουμε πρόσβαση στις εικόνες τόσο πολλών ωραίων ανθρώπων που το τι θεωρούμε νορμάλ και άνω του νορμάλ έχει διαστρευλωθει τελείως. Τέλος μην ξεχνάμε πως οι άνθρωποι μεγαλώνουν σήμερα με το πορνό παραμάσχαλα. Ένα πιτσιρίκι 12 χρόνων εχει δει περισσότερα σώματα γυμνά από όσα θα έβλεπε ένας άντρας του 1900 και σε 100 ζωές. Είναι λογικό το πιτσιρίκι όταν μεγαλώσει να τελείως desensitised στην φυσιολογική ομορφιά.

Άραγε η εποχή της πληροφορίας ωθεί την ομοιομορφία και τον μιμητισμό ή την διαφορετικότητα ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν εξοικειωνόμαστε με κάτι που το επιβάλλει η μόδα σίγουρα μας αρέσει και περισσότερο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Άραγε η εποχή της πληροφορίας ωθεί την ομοιομορφία και τον μιμητισμό ή την διαφορετικότητα ;

Ο μιμητισμός δεν πιστεύω πως είναι συνώνυμο της ομοιομορφίας, καθώς κάποιος μπορεί να μιμήται κάτι με μικρή απήχηση (punk ας πούμε) και άρα να μοιάζει διαφορετικός.

Η διχοτόμηση νομίζω είναι ανάμεσα στο δημοφιλές και το μη δημοφιλές και νομίζω πως η εποχή της πληροφορίας προωθεί και τα δύο στυλ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
@Himela: Οι άνδρες του 1880 όμως δεν νομίζω ότι πρόσεχαν και ιδιαίτερα αν θα είναι και οι ίδιοι αρεστοί στις γυναίκες.
Με διαφορετικό τρόπο ερεθίζεται ένας άντρας και μια γυναίκα. Η γυναίκα αυτή που κέρδισε στο διαγωνισμό ομορφιάς και φωτογραφήθηκε στο περιοδικό δεν ήταν απεριποίητη. Απλά αυτή ήταν η ομορφιά του τότε. Και αυτό με κάνει και αναρωτιέμαι: αν λοιπόν όλες οι γυναίκες σήμερα ήταν όπως οι γυναίκες του τότε δε θα μάθαιναν οι άντρες απλά να ερεθίζονται με εκείνου του τύπου τις γυναίκες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το μυστικό δεν είναι στο ίδιο το ερέθισμα, αλλά στο πως επεξεργάζεται στο μυαλό του άντρα αυτό το ερέθισμα. Με τον καιρό αλλάζει ο τρόπος που σκέφτεται ο άνθρωπος και αλλάζει και ο τρόπος που αντιδράει στα ίδια ερεθίσματα.
Αυτό σημαίνει οτι το 100% των ετεροφυλόφιλων αντρών σήμερα θα έπρεπε να ερεθίζονται με τον ίδιο ακριβώς τύπο γυναίκας, κάτι που δε συμβαίνει. Οπότε αν γίνεται αυτό που λες κι απλά οι άντρες έμαθαν να αντιδρούν στα ερεθίσματα, γιατί δεν έμαθαν το ίδιο πράγμα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Himela σόρρυ που ρωτάω αλλά δεν είστε αδελφές έτσι :hehe: ;
Είναι απλά η κοινή λογική καλό μου. :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι γυναίκες που έβαλες παραπάνω αν χαναν 15 κιλά για εμένα θα ήταν μέτριες και παρακάτω. Πέραν του ότι είναι όλες παχιές όπως είπες απλά δεν έχουν και ωραίο πρόσωπο.

Κάτι άλλο που πρέπει να λάβουμε υπόψιν είναι πως σήμερα ζούμε στην εποχη της πληροφοριας και όλος ο κόσμος είναι ένα χωριό πλέον. Αυτό σημαίνει πως έχουμε πρόσβαση στις εικόνες τόσο πολλών ωραίων ανθρώπων που το τι θεωρούμε νορμάλ και άνω του νορμάλ έχει διαστρευλωθει τελείως.
Ναι αλλά αυτή η γυναίκα διαγωνίστηκε ανάμεσα σε άλλες γυναίκες από όλο τον κόσμο και κέρδισε το πρώτο βραβείο ομορφιάς. Αυτή είναι η ιδιαιτερότητα αυτής της γυναίκας που έβαλα. Δεν ήταν μια τυχαία γυναίκα της εποχής για να πούμε "ε καλά, θα υπήρχαν κι ωραιότερες". Αυτή κέρδισε το βραβείο της ωραιότερης γυναίκας του κόσμου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ο μιμητισμός δεν πιστεύω πως είναι συνώνυμο της ομοιομορφίας, καθώς κάποιος μπορεί να μιμήται κάτι με μικρή απήχηση (punk ας πούμε) και άρα να μοιάζει διαφορετικός.

Η διχοτόμηση νομίζω είναι ανάμεσα στο δημοφιλές και το μη δημοφιλές και νομίζω πως η εποχή της πληροφορίας προωθεί και τα δύο στυλ.

Έτσι όπως το σκέφτηκα, αν είχαμε 30 α σε ένα χωριό και 30 β σε ένα άλλο και τους φέρναμε σε επαφή , ναι μεν κάθε χωριό θα αποκτούσε και από τα δυο είδη, αλλά οι 30 στο σύνολο πάλι α θα ήταν .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Με διαφορετικό τρόπο ερεθίζεται ένας άντρας και μια γυναίκα. Η γυναίκα αυτή που κέρδισε στο διαγωνισμό ομορφιάς και φωτογραφήθηκε στο περιοδικό δεν ήταν απεριποίητη. Απλά αυτή ήταν η ομορφιά του τότε. Και αυτό με κάνει και αναρωτιέμαι: αν λοιπόν όλες οι γυναίκες σήμερα ήταν όπως οι γυναίκες του τότε δε θα μάθαιναν οι άντρες απλά να ερεθίζονται με εκείνου του τύπου τις γυναίκες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό σημαίνει οτι το 100% των ετεροφυλόφιλων αντρών σήμερα θα έπρεπε να ερεθίζονται με τον ίδιο ακριβώς τύπο γυναίκας, κάτι που δε συμβαίνει. Οπότε αν γίνεται αυτό που λες κι απλά οι άντρες έμαθαν να αντιδρούν στα ερεθίσματα, γιατί δεν έμαθαν το ίδιο πράγμα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Είναι απλά η κοινή λογική καλό μου. :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι αλλά αυτή η γυναίκα διαγωνίστηκε ανάμεσα σε άλλες γυναίκες από όλο τον κόσμο και κέρδισε το πρώτο βραβείο ομορφιάς. Αυτή είναι η ιδιαιτερότητα αυτής της γυναίκας που έβαλα. Δεν ήταν μια τυχαία γυναίκα της εποχής για να πούμε "ε καλά, θα υπήρχαν κι ωραιότερες". Αυτή κέρδισε το βραβείο της ωραιότερης γυναίκας του κόσμου...

Δεν είναι οτι δεν ερεθίζονται με τον ίδιο τύπο γυναίκας, ή οτι τότε δεν ερεθίζονταν όπως και τώρα με ορισμένους τύπους. Απλά παρουσιάζονται σε διαφορετικά contexts. Πάρε το εξής παράδειγμα, μια γυναίκα μοντέλο που θα προβληθεί σε ένα περιοδικό θα έχει δικούς της στυλίστες, μακιγιέρ, κομμωτές, φωτογράφους, αισθητικούς, πλαστικούς, οδοντίατρους κτλπ. κτλπ. να την προσέχουν. Όλοι αυτοί είναι άνθρωποι με πολλές γνώσεις και ο σκοπός τους είναι να κάνουν μια τέλεια εικόνα.

Αυτό που υπονοώ είναι το εξής λοιπόν : η τελική εικόνα μπορεί να μην έχει καμία απολύτως σχέση με την πραγματική εμφάνιση της κοπέλας αυτής. Μπορούν να την κάνουν αγνώριστη. Αυτή είναι η δουλειά τους εξάλλου, να πλάθουν εικόνες ανάλογα τι μήνυμα θέλουν να περάσουν. Δεν είναι επομένως οτι μια απλή γυναίκα που θα δεις στον δρόμο θα είναι κατώτερη απο ένα μοντέλο, εμφανισιακά . Μερικές είναι πιο ωραίες μάλιστα αν συγκρίνεις pure ομορφιά. Ακόμα και εαν υπάρχει διαφορά ωστόσο, δεν είναι τόσο χαώδης όσο πιστεύουμε.

Έτσι λοιπόν και οι γυναίκες εκείνης της εποχής δεν υστερούν σε ομορφιά σε σχέση με τις σημερινές. Απλά δεν έχουν τους ειδικούς που έχουν οι σημερινές γυναίκες-μοντέλα. Επίσης όταν κάποια έρχεται με το μίνι ή φοράει κάποιο κολλάν κτλπ. είναι λογικό ο άντρας της σημερινής εποχής να γίνεται aroused,γιατί έχουν σκοπό να προκαλέσουν. Εκείνη την εποχή το ντύσιμο, το βάψιμο, η συμπεριφορά και άλλα χαρακτηριστικά δεν ήταν τόσο "αποκαλυπτικά" ας πούμε. Άρα προσωπικά πιστεύω το context αλλάζει απλά. Η αντίδραση στα ερεθίσματα θα ήταν η ίδια.

Τότε είστε και οι δυο πολύ λογικές :laugh: .
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι αν η ομορφιά είναι κάτι αντικειμενικό ή κάτι υποκειμενικό. Όχι όμως με την έννοια που το ερώτημα αυτό γίνεται συχνά στην σημερινή εποχή, αν δηλαδή στο καθε άνθρωπο αρέσουν διαφορετικά πράγματα. Το πραγματικό ερώτημα είναι αν τα κριτήρια με την οποία κρίνουμε την ομορφιά είναι συγκεκριμένα ή υπόκεινται στην υποκειμενικότητα καθε ανθρώπου και στη μόδα κάθε εποχής.

Τα κριτήρια αυτά κατά τη γνώμη μου συνεχώς μεταβάλλονται είτε επειδη η εμπειρία των άνθρωπων αυξάνεται και τα αισθητικά τους κριτήρια βελτιώνονται ( το τι θεωρείται βελτίωση χωράει μεγάλη συζήτηση) είτε επειδή νέα κριτήρια επιβάλλονται και αντικαθιστούν τα παλιά.

Ό χωρίς της μόδας, η τηλεόραση και τα περιοδικά προβάλλουν λογω σκοπιμοτήτων ή χωρίς διαφορά πρότυπα τα οποία ευδοκιμούν μεσα σε ενα οικονομικό κοινωνικό πλαίσιο και επηρεεπηρεάζουν την κοινή γνώμη η οποία ασυναίσθητα αντιδρά αναλογα. Αν προσέξουμε όλη η κοινωνία μας είναι προσαρμοσμένη σε καποια συγκεκριμένα πρότυπα τα οποία ακολουθούμε συνειδητά ή ασυνείδητα και εμείς.
Αλήθεια δεν πιάνετε πολλές φορές τον εαυτό σας να κρίνει κάποιον άνθρωπο με βάση πρότυπα με τα οποία συνειδητά αδιαφορειτε;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Για μένα είναι αντικειμενική με λίγο υποκειμενισμό και σημαίνει συμμετρία και αρμονία στα χαρακτηριστικά μας. Μια τεράστια μύτη με δυο μικρά μάτια ,μια τεράστια γνάθο και όλα αυτά σε ένα μικρό κεφάλι δεν ορίζεται ως ομορφιά , πιστεύω από πάντα . Απλά είναι και αυτό που είπαν παραπάνω με την περιποίηση που έχει γίνει ολόκληρη επιστήμη και τείνουμε να βλέπουμε τις γυναίκες πιο άσχημες, ενώ οι άντρες από φωτογραφίες που θα δούμε το ίδιο όμορφοι ήταν πάντα .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι αν η ομορφιά είναι κάτι αντικειμενικό ή κάτι υποκειμενικό. Όχι όμως με την έννοια που το ερώτημα αυτό γίνεται συχνά στην σημερινή εποχή, αν δηλαδή στο καθε άνθρωπο αρέσουν διαφορετικά πράγματα. Το πραγματικό ερώτημα είναι αν τα κριτήρια με την οποία κρίνουμε την ομορφιά είναι συγκεκριμένα ή υπόκεινται στην υποκειμενικότητα καθε ανθρώπου και στη μόδα κάθε εποχής.

Τα κριτήρια αυτά κατά τη γνώμη μου συνεχώς μεταβάλλονται είτε επειδη η εμπειρία των άνθρωπων αυξάνεται και τα αισθητικά τους κριτήρια βελτιώνονται ( το τι θεωρείται βελτίωση χωράει μεγάλη συζήτηση) είτε επειδή νέα κριτήρια επιβάλλονται και αντικαθιστούν τα παλιά.

Ό χωρίς της μόδας, η τηλεόραση και τα περιοδικά προβάλλουν λογω σκοπιμοτήτων ή χωρίς διαφορά πρότυπα τα οποία ευδοκιμούν μεσα σε ενα οικονομικό κοινωνικό πλαίσιο και επηρεεπηρεάζουν την κοινή γνώμη η οποία ασυναίσθητα αντιδρά αναλογα. Αν προσέξουμε όλη η κοινωνία μας είναι προσαρμοσμένη σε καποια συγκεκριμένα πρότυπα τα οποία ακολουθούμε συνειδητά ή ασυνείδητα και εμείς.
Αλήθεια δεν πιάνετε πολλές φορές τον εαυτό σας να κρίνει κάποιον άνθρωπο με βάση πρότυπα με τα οποία συνειδητά αδιαφορειτε;

Χμ κοίτα...εαν ρωτήσεις παραδείγματος χάρη κάποιον πλαστικό χειρούργο θα σου πει ακριβώς τι είναι αυτό που σε κάνει όμορφο ή άσχημο. Οι κοινοί θνητοί προφανώς βλέπουμε ένα πρόσωπο και απλά βγάζουμε κατευθείαν συμπέρασμα. Προφανώς όταν η δουλειά σου είναι να αλλάξεις την εικόνα, πρέπει να προσδιορίσεις ακριβώς τι πάει "λάθος".

Οπότε εαν και γενικά δεν υπάρχει ειδική συνταγή, υπάρχουν κάποιοι κανόνες βάσει των οποίων ένα πρόσωπο γίνεται "ωραίο" . Για παράδειγμα ,συνήθως εκλαμβάνουμε την συμμετρία των χαρακτηριστικών ως κάτι όμορφο. Στα λίγα χρόνια που ασχολήθηκα με την γλυπτική ωστόσο, σε πολλά βιβλία διάβαζα οτι η απόλυτη συμμετρία βγάζει κάτι αφύσικο. Και ισχύει κατά την γνώμη μου. Είναι σαν να περιμένεις να δεις τέλεια σχήματα όπως τα κάνουμε με χάρακα και διαβήτη, απλά φαίνεται αφύσικο και προπαρασκευασμένο.

Οπότε ναι, υπάρχουν αντικειμενικά χαρακτηριστικά που εαν κάποιος αλλάξει μέσω κάποιας επέμβασης, θα κάνει το πρόσωπο του πιο ελκυστικό. Ωστόσο στην πλειοψηφία των περιπτώσεων θεωρώ οτι δεν χρειάζεται, εκτός εαν κάποιος έχει serious issues. Πάντως είναι μικρές λεπτομέρειες που στην συνολική εικόνα χάνονται αλλά όταν τις συνδυάσεις όλες μαζί, καταλαβαίνεις τι απαρτίζει ένα ωραίο πρόσωπο. Οι περισσότεροι έχουν κάποια ωραία χαρακτηριστικά μαζί με κάποια μέτρια ή άσχημα. Λόγου χάρη μια γυναίκα μπορεί να μην έχει τέλεια μύτη, αλλά να έχει ωραία πράσινα μάτια που να κλέβουν την προσοχή. Μπορεί να λάμπει το πρόσωπο της ρε παιδί μου όταν χαμογελάει και άλλα πολλά τα οποία θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν όμορφα .

Καταληκτικά λοιπόν, ναι υπάρχουν αντικειμενικά χαρακτηριστικά που κάνουν μια γυναίκα όμορφη. Προσωπικά πιστεύω οτι η πλειοψηφία των γυναικών είναι εκ της φύσεως τους αισθητικά όμορφες οπότε η απόρριψη λόγω εμφάνισης είναι ένα ρίσκο περισσότερο για τον άνδρα παρά για την γυναίκα. Η γυναίκα εαν περιποιηθεί λίγο τον εαυτό της, αλλάζει πολύ την εικόνα της, και μπορεί δυνητικά να έχει όποιον θέλει, ενώ ερεθιστική μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους, κάτι που θα πει, μια έκφραση που θα πάρει, κάποια κίνηση της κτλπ. Επομένως θεωρώ παράλογο το να κάθεται μια γυναίκα να συγκρίνεται με μια άλλη στο θέμα της εμφάνισης. Η καθεμία έχει τα χαρακτηριστικά της και πρέπει να τα ενισχύει όχι να τα αλλάξει για να μοιάσει κάπου αλλού,και στην πορεία να χάνει και τον εαυτό της.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ενώ οι άντρες από φωτογραφίες που θα δούμε το ίδιο όμορφοι ήταν πάντα .

Και εδώ έχουν αλλάξει τα πρότυπα με τότε, δραματικά πολύ θα μπορούσα να πω.
Ακόμα και στους άνδρες βλέπεις στα μοντέλα να ζητάνε κάποια χαρακτηριστικά που συνήθως θα εντόπιζες σε γυναίκες. Σε πολλές μάλιστα αρέσει αυτό . Προσωπικά θεωρώ πιο ελκυστικά τα έντονα χαρακτηριστικά προσώπου στους άνδρες. Θεωρώ δηλαδή οτι θα άναβε περισσότερο μια γυναίκα απο ένα πρόσωπο με soft lines όπως το γυναικείο. Προφανώς υπάρχουν αντιπαραδείγματα σε αυτό που λεω.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Και εδώ έχουν αλλάξει τα πρότυπα με τότε, δραματικά πολύ θα μπορούσα να πω.
Ακόμα και στους άνδρες βλέπεις στα μοντέλα να ζητάνε κάποια χαρακτηριστικά που συνήθως θα εντόπιζες σε γυναίκες. Σε πολλές μάλιστα αρέσει αυτό . Προσωπικά θεωρώ πιο ελκυστικά τα έντονα χαρακτηριστικά προσώπου στους άνδρες. Θεωρώ δηλαδή οτι θα άναβε περισσότερο μια γυναίκα απο ένα πρόσωπο με soft lines όπως το γυναικείο. Προφανώς υπάρχουν αντιπαραδείγματα σε αυτό που λεω.

Αντικειμενικά μιλάμε . Ένας θηλυπρεπής άντρας μπορεί να είναι όμορφος, αν μας αρέσει και τον βρούμε σέξι , είναι άλλη ιστορία.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Αντικειμενικά μιλάμε . Ένας θηλυπρεπής άντρας μπορεί να είναι όμορφος, αν μας αρέσει και τον βρούμε σέξι , είναι άλλη ιστορία.

Θηλυπρεπή χαρακτηριστικά προσώπου εννοώ έτσι, όχι συμπεριφοράς. Το ξεκαθαρίζω μήπως παρερμηνεύτηκε. Αντικειμενικά τώρα πιστεύω οτι όντως θα θεωρούταν όμορφος, αλλά όχι σέξι σε σχέση με κάποιον πιο masculine σε φυσικά χαρακτηριστικά προσώπου .
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
τι ωραίο, παλιό θεματακι, αλλά πάντα επίκαιρο.
Λοιπόν, ανάλογα με τις μόδες, αλλάζουν τα πρότυπα ομορφιάς. Αλλά πιστεύω πως η ομορφιά είναι υποκειμενική. Η εξωτερική εμφάνιση από μόνη της, δεν είναι τίποτα. Είναι ένα σύνολο από ακτινοβολία, προσωπικότητα και βιτρίνα φυσικά.
Τη γυναίκα που εγώ θεωρώ κούκλα, είναι η Σακίρα. Η Σακίρα έχει ένα σύνολο από εμφάνιση, κίνηση, τσαχπινιά, χαμόγελο. Αν πχ τη συγκρίνω με την Έλενα Ναθαναήλ, που βγήκε η Νο1 σε ηθοποιούς, θα έλεγα πως η Σακιρα έχει όλο το <<πακέτο>>, ενώ η Ελενιτσα, ήταν λίγο κρύα.

Όσον αφορά την επιλογή μου στο γυναικείο φύλο, δεν παίζει το ερωτικό κανένα ρόλο.
Όσο για άντρες, αν έπρεπε να βρω τον Νο1 ομορφαδας, θα έλεγα τον Colin Farell, επίσης καθαρά σε υποκειμενικά κριτηρια, λόγω του ότι έχει το ....<κάτι>, το οποίο ο καθένας μας, το κρίνει υποκειμενικά.
:thanku:

Αλήθεια, μια και λέμε για πρότυπα ομορφιάς άντε εμφάνισης, τι λέτε για τις κοπέλες με τρίχες στη μασχάλη; Κάποτε ήταν <έγκλημα>. Τώρα βλέπω, άρχισε να είναι και τρόπος ζωής και ομολογώ πως μ΄αρεσει. Δεν το λέω από άποψη ομορφιάς, αλλά πως κάθε γυναίκα και άντρας θα αποφασίσει, τι του ταιριάζει. Τίποτα δεν είναι <έγκλημα>, απλά είναι απόφαση και όλα είναι όμορφα, αν σε κάνουν να νοιώθεις άνετα
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,854 μηνύματα.
Όπως διαμορφώθηκε από τα ΜΜΕ ούτε μου αρέσει, ούτε την θαυμάζω.. Ο,τι δεν μπορώ να βλέπω είναι οι πλαστικές bimbos!

Εγώ θαυμάζω την απλή αλλά ιδιαίτερα ομορφιά, αυτή την ομορφιά που δεν την βρίσκεις εύκολα πλέον - την κλασική..

Από νέες, φυσικά η αγάπη μου💘 από παλιές φυσικά η Ειρήνη Παππά. Τίποτα λιγότερο😌
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Αλήθεια, μια και λέμε για πρότυπα ομορφιάς άντε εμφάνισης, τι λέτε για τις κοπέλες με τρίχες στη μασχάλη; Κάποτε ήταν <έγκλημα>. Τώρα βλέπω, άρχισε να είναι και τρόπος ζωής και ομολογώ πως μ΄αρεσει. Δεν το λέω από άποψη ομορφιάς, αλλά πως κάθε γυναίκα και άντρας θα αποφασίσει, τι του ταιριάζει. Τίποτα δεν είναι <έγκλημα>, απλά είναι απόφαση και όλα είναι όμορφα, αν σε κάνουν να νοιώθεις άνετα
Το βρίσκω αντιαισθητικο θέαμα. Όπως επίσης και η υπερβολική τρίχα στην μασχάλη είναι αντιαισθητική και για τον αντρα. Φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, αλλά αντικειμενικά προφανώς ρίχνει τις πιθανότητες του να προκαλεί έλξη.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,219 μηνύματα.
Μήπως η γυναικεία ομορφιά διαμορφώνεται απο το λεγόμενο male gaze?

In feminist theory, the male gaze is the act of depicting women and the world in the visual arts and in literature from a masculine, heterosexual perspective that presents and represents women as sexual objects for the pleasure of the heterosexual male viewer. In the visual and aesthetic presentations of narrative cinema, the male gaze has three perspectives: that of the man behind the camera, that of the male characters within the film's cinematic representations; and that of the spectator gazing at the image
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,854 μηνύματα.
τι λέτε για τις κοπέλες με τρίχες στη μασχάλη; Κάποτε ήταν <έγκλημα>.
Η Σοφία Λόρεν έτσι κυκλοφορούσε πάντως..
cd27d7c7e3f532b1ac22e128efda2291.jpg


Αν και εγώ το βρίσκω πάρα πολύ αντιαισθητικό.. και στα πόδια και στις μασχάλες!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top