Η δουλειά των γονιών μας και τι μας δίδαξε!!

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πολλές φορές βλέπω παιδιά να αλλάζουν αποφάσεις επειδή δεν ήθελαν να ακουλουθήσουν αυτό που έχουν οι γονείς τους, άλλοι πάλι θέλουν να κάνουν μία δουλειά που να μοιάζει για να βοηθήσουν, άλλοι πάλι θέλουν απλά να μοιάσουν στους δικούς τους, εσύς σε τι κατηγορία ανήκεται;
Τι δουλειά κάνουν οι δικοί σας; και άν δεν μπορείτε να την ακολουθήσετε τι σας έχει μάθει; εδώ λέμε τα πάντα γύρο απο επαγγελματικό προσανατολισμό βάση γονέα, για να δούμε;)

Οι δικόι μου είναι η μάνα μου καθαρίστρια και ο πατέρας μου σκουπιδιάρης, ακόμα κιάν δεν πάμε καλά με τον πατέρα μου με έκανε να καταλάβω ότι η δουλειά δεν είναι ντροπή, άκουσα κοροίδεμα για την δουλειά των γονειών μου απο τα κλασικά σπασικλάκια του σχολειου που ήταν σε καλές δουλειές μα πάντα με έκανε να καταλάβω ότι η γνώμη των άλλων δεν μετράει...

Το να είσαι σκουπιδιαρης είναι σκληρή δουλειά και βρόμικη, αλλα σε κάνει να νοιώθεις τόσο καθαρός και καλός που δεν σε νοιάζει, ο αδερφός μου κοροίδευε χρόνια τον πατέρα μου και στο τέλος έγινε και εκείνος οδηγός σκουπιδιάρικου, τώρα κατάλαβε την πραγματική αξία μιας βρόμικης -καθαρής δουλειάς, κατάλαβε πώς ένα επάγγελμα μπορεί να είναι αξιοπρεπείς και χωρίς να είσαι σε γραφείο... τον παράτησε γυναίκα γιαυτο, ίσως αυτός ήταν και ένας λόγος να καταλάβει την αλήθεια..

Οτι οι άνθρωποι είναι η ψυχή τους όχι το επάγγελμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Λοιπόν, ο πατέρας μου είναι δάσκαλος και η μαμά μου δεν δουλεύει.
Από το επάγγελμα του μπαμπά έμαθα ότι όταν αγαπάς αυτό που κάνεις τίποτα δεν σε σταματά. Πήγε σε χωριά, σε πόλεις ξένες, μέχρι Γερμανία έφτασε στην αρχή. Του άρεσε να διδάσκει πάρα πολύ και τό'χε μέσα του. Χρειάζεται υπομονή και ενδιαφέρον για να πετύχεις. Κατάφερε να γίνει διευθυντής και έμεινε πάντα φιλικός και ταπεινός απέναντι στα παιδιά.
Από τη μαμά τώρα, πολύτεκνη μητέρα και σύζυγος. Βαρύ επάγγελμα. Μου έμαθε πως στη ζωή το παν είναι να ακολουθείς την καρδιά σου. Να βάζεις προτεραιότητες και να μην διστάζεις.
Για να "μοιάσω" στους γονείς μου δεν είναι ανάγκη να επιλέξω επάγγελμα σαν το δικό τους. Νομίζω με τον τρόπο τους με επηρέασαν, ως ένα σημείο. Αυτό πυ θέλω να κάνω δεν έχει καμία σχέση μεαυτό που έκαναν εκείνοι. Και, εδώ που τα λέμε, ούτε τα αδέρφια μου ακολούθησαν τα βήματά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ρηνούλα είσαι σίγουρα αληθινή; :D Μου φαίνεται απίστευτο ένα κοριτσάκι της ηλικίας σου να σκέφτεται και να μιλάει τόσο ώριμα- σε θαυμάζω πολύ και ελπίζω κι εγώ στα 16 μου να ήμουν σαν εσένα!

Στο θέμα μας τώρα... Εμένα ο πατέρας μου είναι Πολιτικός Μηχανικός και η μητέρα μου έχει σπουδάσει Πολιτικές Επιστήμες στο Πάντειο αλλά ασχολείται με τις Δημόσιες Σχέσεις. Η δουλειά του πατέρα μου δεν μου άρεσε ποτέ (αναφέρομαι στο αντικείμενό της), αλλά πιστεύω έπαιξε το ρόλο της στο να μου μπει το "μικρόβιο" της δημιουργικότητας. Ήθελα να φτιάξω κάτι, να προσφέρω κάτι με τη δουλειά μου που να το βλέπω και να το καμαρώνω! :redface::D Η μαμά μου πάλι, συναναστρέφεται καθημερινά με πολύ κόσμο, και μου έμαθε να μη "σνομπάρω" τους άλλους, να τους ακούω, να μπορώ να έρθω σε επαφή και να κάνω παρέα με τον οποιονδήποτε, αφού από όλους μπορώ να μάθω κάτι- είτε αυτό είναι αρχές και αξίες, είτε κάτι χρήσιμο για τη δουλειά μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο πατερας μου... Αφηστε το...:P Λεω ενα ελευθερος επαγκελματιας και ξεμπερδευω:P Η μανα μου νοσοκομα, αλλα μεγαλωσα με την μανα μου να μην δουλευει
Απο την δουλεια της μαμας μου δεν εμαθα τπτ, δεν προλαβα και να την ζησω για πολυ καιρο ως νοσοκομα

Απο τις δουλεις του μπαμπα μου, δεν μπορω να προσδιωρησω τι ακριβος εμαθα... Παντος συγουρα που εδωσε επειχηριματικη σκεψη, δεν σκευτομαι απλα "ενα τετιο μαγαζι θα ητανε ωραιο", σκευτομαι και το κατα ποσο θα μπορουσε να εχει κερδος κλπ.
Επαγκελματικα τωρα... Απλα εχω καπιες επιπλεων εναλακτικες... δεν τις βαζω στις προτερεωτιτες, αλλα αν δεν πετυχω αλλου, δεν με χαλαει καπια απο τις εναλακτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι γονείς μου είναι και οι δύο πολιτικοί μηχανικοί, η μητέρα μου ασχολείται με επιχειρήσεις, κυρίως ακινήτων και ο πατέρας μου ήταν δημόσιος υπάλληλος και πλέον ελεύθερος επαγγελματίας και ασχολείται με λιμενικά έργα (απ'όσο έχω καταλάβει).

Από τη δουλειά της μητέρας μου έχω μάθει:
  • την αξία και τα πλεονεκτήματα του ελεύθερου επαγγέλματος
  • την ομορφιά του να δημιουργείς κάτι από το μηδέν
  • τη χρησιμότητα του να έχεις γνώσεις πέραν του καθαρού αντικειμένου σου
  • την τιμιότητα και τις θετικές της συνέπειες στην απόδοση των υπαλλήλων
  • να μην είμαι σπάταλη
  • και διάφορα άλλα πιο ειδικά tips για το ελεύθερο επάγγελμα
Από τη δουλειά του πατέρα μου έχω μάθει:
  • Την τελειομανία
  • Τη συνέπεια
Ωραίο θέμα, δεν είχα αναρωτηθεί ποτέ για αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ο μπαμπάς μου ήταν αξιωματικός στο στρατό και η μαμά μου shoes designer. Από την δουλειά του μπαμπά μου έμαθα ότι η ζωή έχει κανόνες και από την δουλειά της μαμάς μου ότι η ζωή θέλει φαντασία.
(από την δουλειά της μαμάς μου έμαθα… μάλλον μου έμεινε ένα κουσούρι:P…δεν συμβιβάζομαι ποτέ με ένα κακoφτιαγμένο - κακόγουστο υπόδημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Εμένα και οι δύο γονείς μου είναι εκπαιδευτικοί. Η μητέρα μου είναι φιλόλογος και ο πατέρας μου είναι δάσκαλος και μαθηματικός. Από τη μητέρα μου έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα. Κυρίως έχω μάθει να μιλάω σωστά, να αγαπάω αυτό που κάνω, να είμαι αφοσιωμένη στη δουλειά μου και να κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να βοηθήσω τον άλλον. Από τον πατέρα μου κόλλησα την τρέλα των μαθηματικών, πήρα τη θετική σκέψη και έμαθα ότι μπορώ να κάνω τα πάντα αρκεί να το θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Εμένα ο μπαμπάς μου είναι Α' Πλοίαρχος του εμπορικού ναυτικού και απο αυτόν έμαθα ότι στην δουλεία σου πρέπει να είσαι σκληρός αλλά στην οικογένεια σου γλυκός και με ευαισθησία!
Η μητέρα μου είναι απλά μια καλή μανα και τόσα χρόνια που ζούσε και μας μεγάλωνε μόνη της, έμαθα πως η γυναίκα είναι τελικά απο τις πιο συμαντικές υπάρξεις στον κόσμο και ότι η δύναμη και η υπομονή της καταφέρνει τα πάντα στην ζωή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
η Μαμά μου ήταν πωλήτρια και ο μπαμπάς μου φορτηγατζής

απ τη μαμά έμαθα ότι όταν πιστεύεις σε κάτι και στον εαυτό σου μπορείς να φτάσεις πολύ ψηλά
απ τον μπαμπά έμαθα ότι αν πάω να προσπεράσω ένα φορτηγό από αριστερά που έχει βγάλει φλας για δεξιά, μπορεί να βρεθώ από κάτω του γιατί πρέπει να ανοιχτεί για να στρίψει :P
(βασικά έμαθα πολλά χρήσιμα μηχανολογικά κι όχι μόνο για το αυτοκίνητο και την οδήγηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η μαμά αρχιτέκτων, ο μπαμπάς πολιτικός μηχανικός.

Το καλό ήταν ότι είχα πάντα μία τριβή με τα κατασκευαστικά, η μαμά με έπαιρνε στην οικοδομή επειδή μετά είχε να με πάει οδοντίατρο, ο μπαμπάς μας έλεγε από μικρά πόσο τέλειο είναι το νέο μηχάνημα κοπής μπετόν, "με διαμάντια, κορίτσια!".
Αργότερα στη σχολή είδα ότι όντως είχα ένα ατού, σε σχέση με πολλούς άλλους φοιτητές, τόσο στο θέμα της νοοτροπίας και της εξοικείωσης με τη δουλειά, όσο και σε πρακτική βοήθεια (στη διπλωματική έκανε η μαμά τα στένσιλ και μου έλεγε ο μπαμπάς τι κονίαμα να προτείνω).

Έμαθα να κοιτάζω την αισθητική του οποιουδήποτε μέρους, κτιρίου, αντικειμένου. Έμαθα να χαζεύω την κατασκευή και να αναγνωρίζω κάποια θέματα.
Έμαθα πόση πονηριά και κουτοπονηριά υπάρχει στον τομέα σε κάποια πράγματα.

Πάνω απ' όλα έμαθα να είμαι συγκρατημένη, με ευαισθητοποίηση στο ωραίο αλλά έννοια για το πρακτικό, βασικά.
Κι έμαθα ότι δεν είναι καλό να πιάνω πολλές φιλίες με το σοβατατζή, γιατί μετά δε θα μπορώ να αρνηθώ το σκατζόχοιρο, που θα μου χαρίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Παιδί Αρχιτεκτόνων και εγώ, με κάλυψε το Γίδι :)
Έμαθα να κοιτάζω την αισθητική του οποιουδήποτε μέρους, κτιρίου, αντικειμένου. Έμαθα να χαζεύω την κατασκευή και να αναγνωρίζω κάποια θέματα.

Επίσης έχω μια κλίση (γύρω στις 48° :P) στην γεωμετρία και γενικά μπορώ να φανταστώ τους χώρους ενός κτηρίου μόνο κοιτώντας τα σχέδια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δημόσιοι υπάλληλοι.



Έμαθα πόσο τέλειο είναι να δουλέυεις τις νόμιμες ώρες και να έχεις το χρόνο για τον εαυτό σου και για την οικογένεια σου.
Το φυσιολογικό χρόνο και όχι αυτό που σου μένει δουλεύωντας στην επιχείρηση κάποιου που δεν ξέρει την τύφλα του από ανθρωπισμό.


Έμαθα να θαυμάζω τον άνθρωπο που δουλεύει σκληρά και με αγάπη για αυτό που κάνει χωρίς τον μπαλτά της απόλυσης πάνω από το κεφάλι του αλλά επειδή όντως είναι συνειδητοποιημένος.


Ἐμαθα και τώρα τείνω να ξεχάσω πως στην κανονική ζωή του ο ανθρώπος πρέπει να δουλεύει λίγο και να απολαμβάνει πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν ανέφερα και εγώ ότι εδώ και αρκετά χρόνια και οι δύο μου γονείς πήγαν στο δημόσιο για τους λόγους που κάλυψε η Εδάδ μόλις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Έμαθα πόσο σημαντικό είναι να αγαπάς την δουλειά σου, και ακόμη και στα 69 σου χρόνια να λαχταράς να δημιουργείς μέσα από αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
η μητέρα μου μάγειρας σε στέγη ηλικιωμένων μου έμαθε να μαγειρεύω πολύ καλά.
ο πατέρας μου έχει εργοληπτική εταιρία μου έμαθε να έχω ωραίο γούστο σε θέματα σπιτιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Ο πατέρας μου είναι δημόσιος υπάλληλος. Από αυτό έμαθα ότι, κατά κανόνα, αν δεν έχεις σκοπό να κ**οβαρέσεις, η δουλειά στο δημόσιο είναι σκέτη μάστιγα. Γιατί συνήθως αν δεν συμμετέχεις στην αργοσχολία θα πρέπει να καλύπτεις όλα τα κενά που αφήνουν αυτοί που επιδίδονται σε αυτή. Άσε που σε τρώνε και τα κομματόσκυλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Η μαμά μου είναι δημόσιος υπάλληλος και ο μπαμπάς μου μπάτσος :P!

Και αστυνομικός.. ασφαλίτης :redface:.. χρόνια ολόκληρα στη δίωξη ναρκωτικών!
Μου έμαθε μέσα από τον τρόπο που χειριζόταν τη δουλειά του αρχικά να μην αποκαλώ όλους τους μπάτσους, κ..λόμπατσους!:P

Έπειτα να είμαι πονηρή, να παίζει το μάτι μου και να μην κρίνω τους ανθρώπους σύμφωνα μόνο με αυτά που λένε..
Μέσα από τις διάφορες ιστορίες που κρυφάκουγα, ενώ τις έλεγε στη μαμά (ποτέ του δε μιλούσε μπροστά μας) έμαθα να μισώ τα ναρκωτικά.. και ακόμα περισσότερο αυτούς που τα εμπορεύονται!
Επειδή έλειπε συχνά βράδια ολόκληρα να φυλά κάτι τσουβάλια με χασίς κρυμμένα μες το δάσος, περιμένοντας πότε θα έρθουν να τα πάρουν.. και αυτό με φόβιζε πολύ, με έμαθε να μη θεωρώ κανένα αγαπημένο μου πρόσωπο δεδομένο και να δείχνω την αγάπη μου κάθε μέρα!
Με έμαθε όταν τραυματίστηκε από σφαίρα στο πόδι σε μία συμπλοκή.. τι πάει να πει ηρωισμός και αυτοθυσία από συνείδηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα!!

Η μαμά μου είναι καθηγήτρια.
Με τον τρόπο που εργαζόταν μου έμαθε πως δε πρέπει να κοιτάμε τι κάνουν οι άλλοι, πρέπει να κάνουμε αυτό που αγαπάμε και να βάζουμε τα δυνατά μας για το καλύτερο αποτέλεσμα!Από αυτό κρινόμαστε εξάλλου!!

Ο μπαμπάς μου είναι ναυπηγός.
Γενικότερα ο πατέρας μου έμμεσα και άθελά του με επηρέασε πάρα πολύ γιατί του έχω και αδυναμία...:redface:
Μου έμαθε να κυνηγάω τα όνειρά μου όσο τρελά και αν είναι! Μου έμαθε να σκέφτομαι επιχειρηματικά (δε ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος), να μη μένω στην επιφάνεια και να μην επαναπαύομαι ποτέ. Η στασιμότητα είναι ό,τι χειρότερο, αντίθετα πρέπει διαρκώς να εξελίσσεσαι, να βελτιώνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Άστα αυτα! Ο πατέρας σου μεγαλοπλοιοκτήτης έιναι!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Άστα αυτα! Ο πατέρας σου μεγαλοπλοιοκτήτης έιναι!:mad:

χα χα:lol::lol::lol:ναι βγάζουμε bulk carrier, obo κ.ο.κ με τη σέσουλα!!!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top