Η μεγαλύτερη απογοήτευση από φίλους...

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πραγματικά όμως λες και αυτές ήταν άγιες. Οι φίλοι είναι για να μας αγαπάνε και να μας στηρίζουν/συμβουλεύουν όταν κάνουμε λάθη. Οπότε τόση ψευτιά καλύτερα που την ξεφωρτόθηκε, τυχερή ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε κάθε περίπτωση οι φίλες της αν θέλουν να λέγονται φίλες(ειδικά αν είναι κολλητές από το δημοτικό) δεν έπρεπε να την διαγράψουν έτσι απλά.Για μένα, άνθρωποι που σε διαγράφουν με αυτό το τρόπο δεν ήταν φίλοι σου in the first place.
Θα γίνω "λιγάκι" κακός, αλλά στις γυναικείες φιλίες ισχύουν άλλοι "νόμοι" από τις ανδρικές.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
θα ήθελα να σας γράψω ένα περιστατικό που συνέβη σε μια φίλη μου και να μου πείτε ποιανού το μέρος θα παίρνατε. προκαταβολικά, σας λέω πως είμαι με το μέρος της φίλης μου, όχι λόγω της φιλίας μας αλλά επειδή πιστεύω πως αυτή είχε δίκιο.
λοιπόν, η Χ (η φίλη μου) τα έμπλεξε μ' ένα αγόρι. το αγόρι αυτό τα είχε με την ξαδέρφη της και, όσο τα είχαν, η Χ τα έφτιαξε μαζί του και μάλιστα το προχώρησαν πολύ το πράγμα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. η ξαδέρφη της το έμαθε, τσακώθηκαν, το αγόρι απομακρύνθηκε και τώρα αυτές δε μιλιούνται. ωστόσο, δεν είναι αυτό το θέμα. οι φίλες της Χ, οι κολλητές της από το δημοτικό, την κατέκριναν (πράγμα φυσικό), την έδιωξαν από την παρέα, τη διέγραψαν και από το facebook και τώρα κάνουν πως δεν την ξέρουν. έχει περάσει ένας χρόνος από τότε και ακόμη ψυχραμένες είναι.
λοιπόν, όταν είπα ότι υποστηρίζω τη φίλη μου, δεν εννοούσα πως αυτό που έκανε ήταν σωστό. όταν μου το είπε, άρχισα κι εγώ ν' αμφιβάλλω και να νιώθω πως θέλω ν' απομακρυνθώ. όμως, κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος διότι αυτά που έκανε αφορούν ΤΗΝ ΙΔΙΑ και όχι εμένα. έκανε λάθη, ναι, αλλά ποια είμαι εγώ που θα την κρίνω? νομίζω πως οι φίλες της ήταν λάθος, δε θα έπρεπε να της χαϊδεύουν τ' αυτιά λέγοντάς πως δεν πειράζει αλλά ούτε και να την απομονώσουν έτσι. δεν τις επηρέασε ούτε στο ελάχιστο αυτό που έκανε η Χ, ήταν απλά ένα μεγάλο λάθος που αφορούσε αυτή και την ξαδέρφη της.
εσείς πως θ' αντιδρούσατε σε κάτι τέτοιο?

Η αρχικη μου αντιδραση ειναι οτι θα συμφωνουσα με εσενα γιατι οντως δε μας αφορα εμας το τι εκανε αλλα την ιδια.

Ωστοσο, ο καθενας εχει το δικαιωμα να κανει παρεα με οποιον θελει. Εαν επελεξαν οτι η συμπεριφορα της αυτη δεν τους αρεσε τοσο ωστε να παψουν να κανουν παρεα μαζι της, ειναι δικαιωμα τους. Ειναι υπερβολικη αντιδραση και σε αυτο φαινεται να συμφωνουμε ολοι ως τωρα, αλλα ειναι κι αυτη μια αντιδραση και πρεπει να τη δεχτουμε. Κανεις δεν ειναι αναγκασμενος να κανει παρεα μαζι μας.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι εαν η φιλες της γνωριζαν γι'αυτη τη παραληλλη σχεση εξ'αρχης ή εαν η Χ το κρατουσε μυστικο και το αποκαλυψε αργοτερα ή χειροτερα, το εμαθαν απο αλλου. Θα το καταλαβαινα αν η Χ ντρεποταν και ηθελε να το κρυψει αλλα θα καταλαβαινα και τις φιλες της αν εκνευριστηκαν που τους ειπε ψεματα.

Ηθελα να πω ακομη πως υπαρχουν εκεινου του ειδους οι κοπελες που μολις πεις οτι σου αρεσει καποιος, πανε και του την πεφτουν. Αμφιβαλλω οτι η φιλη σου ειναι τετοιος ανθρωπος απο οσα περιγραφεις αλλα 1) ισως ηταν ετσι με εκεινες τις φιλες (αμφιβολο και παλι) ή 2) ισως ενιωσαν οι φιλες της πως στο μελλον θα μπορουσε η Χ να αποτελεσει γκομενικο κινδυνο.

Τελος, δυστυχως εχουμε την ιστορια απο την πλευρα της φιλης σου. Δε σημαινει απαραιτητα πως λεει ψεματα και ηθελημενα κρυβει πτυχες της ιστοριας που ειναι εναντιον της. Ισως αγνοει καποια πραγματα ισως και οχι. Η περιοδος που οι φιλες της ξεκοψαν συμπιπτει με την παραλληλη αυτη σχεση αλλα ισως προηγηθηκαν και αλλα περιστατικα αλλες αιτιες ισως ελασσονος σημασιας τα οποια μαζεμενα και με τελευταιο αυτο, να της οδηγησαν σε αυτη την αποφαση.

Αυτο που με θλιβει περισσοτερο σε τετοιες περιπτωσεις δεν ειναι τοσο το γεγονος οτι την ξεκοψαν παρα οτι την ξεκοψαν ολες μαζι. Παντα ετσι γινεται ή σχεδον παντα. Ακομη κι αν μερικες δεν θελανε να την ξεκοψουν τελειως, εν τελει θα παρασυρθουν ειτε απο μια πιο δυναμικη (την αρχηγο ισως) ειτε απο τη δυναμικη ολοκληρου του γκρουπ και ενεργουν ως ενα. Πολλες φορες μαλιστα το να να κραταει επαφες μαζι της μια απο αυτες μπορει να θεωρηθει αιτια καβγα με τις υπολοιπες του γκρουπ.

Και ξεφευγοντας απο το κυριως θεμα του ποστ να προσθεσω οτι:
Ο Διας εχει δικιο οταν λεει πως οι γυναικειες σχεσεις υποκεινται σε διαφορετικους νομους. Νιωθω συχνα πως το να ανηκεις σε ενα γκρουπ κοριτσιων μπορει να σε αποκλεισει απο την ευκαιρια να γνωρισεις και να κανεις παρεα και με αλλα ατομα εκτος του γκρουπ αυτου μονη σου. Σα να χανεται μεγαλο μερος της ανεξαρτησιας σου και της προσωπικοτητας σου και να υφιστασαι μοναχα στην κλειστη αυτη κοινοτητα που εσυ και η παρεα σου εχετε δημιουργησει.
Σιγουρα δεν ισχυει αυτο για ολους και παντου, αλλα νομιζω πως καλυπτει μεγαλος μερος των γυναικειων (και γιατι οχι και των αντρικων) φιλικων σχεσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
εσείς πως θ' αντιδρούσατε σε κάτι τέτοιο?
Ειχανε δικιο που την ξεκοψαν, υπαρχουν λαθη και λαθη. Δεν ειναι εν βρασμω ψυχης να συγχωρεσεις, ειναι κατι σαν προμελετη. Λες να μη γνωριζε οτι κανει κατι απαραδεκτο; Ειναι λογικο οταν εχεις ενα τετοιο ατομο να σκεφτεις ποιες ειναι οι κοκκινες γραμμες του. Αυριο μπορει να στη φερει και σε σενα. Μπορει και να μετανοιωσε, αλλα αμα χαθει η εμπιστοσυνη, παει πια, πώς μπορει να πεισει; Κατανοω την αντιδραση των αλλων, αρχισαν να φοβουνται. Σημερα την επεσε στον γκομενο της μιας, αυριο μπορει να την επεφτε στον δικο τους ή να τους εκανε κατι αλλο. Τουλαχιστον εχουν δικαιωμα να το σκεφτονται. Αλλά και απο μονη της αυτη η πραξη προκαλει αηδια. Απαλλαχτηκαν απο αυτη για να εχουν και λιγοτερο αγχος. Τα λαθη ειναι ανθρωπινα, αλλά απο τη στιγμη που δεν νιωθεις πια ανετα με καποιον δεν μπορεις να τον κανεις και παρεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ειχανε δικιο που την ξεκοψαν, υπαρχουν λαθη και λαθη. Δεν ειναι εν βρασμω ψυχης να συγχωρεσεις, ειναι κατι σαν προμελετη. Λες να μη γνωριζε οτι κανει κατι απαραδεκτο; Ειναι λογικο οταν εχεις ενα τετοιο ατομο να σκεφτεις ποιες ειναι οι κοκκινες γραμμες του. Αυριο μπορει να στη φερει και σε σενα. Μπορει και να μετανοιωσε, αλλα αμα χαθει η εμπιστοσυνη, παει πια, πώς μπορει να πεισει; Κατανοω την αντιδραση των αλλων, αρχισαν να φοβουνται. Σημερα την επεσε στον γκομενο της μιας, αυριο μπορει να την επεφτε στον δικο τους ή να τους εκανε κατι αλλο. Τουλαχιστον εχουν δικαιωμα να το σκεφτονται. Αλλά και απο μονη της αυτη η πραξη προκαλει αηδια. Απαλλαχτηκαν απο αυτη για να εχουν και λιγοτερο αγχος. Τα λαθη ειναι ανθρωπινα, αλλά απο τη στιγμη που δεν νιωθεις πια ανετα με καποιον δεν μπορεις να τον κανεις και παρεα.

Συμφωνω σε μεγαλο βαθμο, αν και δε νομιζω πως θα εφτανα στο σημειο να παψω να κανω παρεα μαζι της.

Αυτο που δε μου αρεσε καθολου ειναι οι παραπανω αντιδρασεις του τυπου ''Αλαθητες ειναι αυτες;'' ή ''Αγιες ειναι αυτες;''.
Μου φαινονται γελοια επιχειρηματα, αν μπορουν να θεωρηθουν και ως τετοια. Οχι, κανεις δεν ειναι αλαθητος και κανεις δεν ειναι αγιος αλλα ας μην παριστανουμε οτι ειναι τοσο συνηθες να εχεις παραλληλη σχεση ή χειροτερα, να εχεις παραλληλη σχεση με το συντροφο ενος φιλου/ης/συγγενη ή το να απατας, γιατι απλα δεν ειναι. Εν ολιγοις, δεν προκειται για κοινο λαθος, ωστε η πλειοψηφια του κοσμου να το θεωρει αμελητεο.

Ειναι λαθη, συμβαινουν και ισως ειχε τους λογους της που κατεληξε εκει (παρασυρθηκε, η ψυχολογια της εκεινη την περιοδο κλπ.) αλλα δεν καθισταται η πραξη δικαιολογισιμη.
Ουτε αυτο σημαινει πως θα την καψουμε στην πυρα ή οτι ειναι κακος ανθρωπος αλλα δε σημαινει πως φτανουμε στο αλλο ακρο και το δικαιολογουμε θεωρωντας πως επειδη καποιος εχει τους ταδε δεινα λογους, η πραξη εχει χασει αυτοματως και καθε τι αρνητικο την περικλειει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
όταν μου το είπε, άρχισα κι εγώ ν' αμφιβάλλω και να νιώθω πως θέλω ν' απομακρυνθώ. όμως, κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος διότι αυτά που έκανε αφορούν ΤΗΝ ΙΔΙΑ και όχι εμένα. έκανε λάθη, ναι, αλλά ποια είμαι εγώ που θα την κρίνω? νομίζω πως οι φίλες της ήταν λάθος, δε θα έπρεπε να της χαϊδεύουν τ' αυτιά λέγοντάς πως δεν πειράζει αλλά ούτε και να την απομονώσουν έτσι. δεν τις επηρέασε ούτε στο ελάχιστο αυτό που έκανε η Χ, ήταν απλά ένα μεγάλο λάθος που αφορούσε αυτή και την ξαδέρφη της.
Δεν κατάλαβα, για ποιο λόγο πρεπει κάτι να αφορά απαραίτητα εμάς τους ίδιους για να χαλάσει μια φιλία, μια σχέση, συνεργασία ή κάτι άλλο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Διάβασα τις περισσότερες δημοσιεύσεις και ένα έχω να πω: Οι φίλοι είναι η οικογένεια που διαλέγουμε.
Δεν είναι πολλοί και σε αυτούς δε συγκαταλέγονται τυχαίοι - είναι λίγοι αλλά εκλεκτοί, ούτε η περιστασιακή παρέα, ούτε άτομα που τυχαίνει να βλέπουμε πολλές ώρες λόγω δουλειάς/σχολής/σχολείου.

αυτό πιστεύω κι εγώ! της φέρθηκαν πολύ σκληρά λες κι αυτές είναι αλάθητες! αρχίσαμε να κάνουμε πιο πολύ παρέα από τότε που την παράτησαν και βλέπω πόσο καλός άνθρωπος είναι παρά τα λάθη της.
Αυτός ο καθωσπρεπισμός και η ηθική του ... παραλόγου είναι που με εκνευρίζει όσο λίγα πράγματα και δυστυχώς το βλέπουμε καθημερινά. Κανένας δεν είναι αλάθητος και το να φερθούμε χωρίς συμπόνοια και ενδιαφέρον σε έναν δικό μας άνθρωπο για να μην μας μείνει το "στίγμα" είναι ό,τι χειρότερο. Είμαι υπέρ του tough love, η κοπέλα χρειάζεται να ακούσει από κάποιον την σκληρή αλήθεια, χωρίς να της χαϊδέψει τα αυτιά "Αν ο τύπος την προτιμούσε, ας χώριζε για να την γνωρίσει και να είναι μαζί". Το πώς της φέρθηκε και συνεπακόλουθα πώς έπραξε εκείνη δεν την τιμάει. Αυτή είναι η αλήθεια.
Όσο για τις φίλες της και με αφορμή την καραμέλα που ... έφτυσε στο θέμα ο Dias ( :P ) ούτε διαφορετικοί κανόνες υπάρχουν στις γυναικείες φιλίες ούτε άλλα κουλά. Τα πράγματα, επίσης είναι απλά και εξαρτάται από την "φύση" του ανθρώπου. Είναι ζήτημα εμπιστοσύνης και αφοσίωσης. Δεν εγκαταλείπεις τον άνθρωπό σου σε μία δύσκολη στιγμή του - ούτε τον κανακεύεις. Είσαι εκεί και αυτό τις περισσότερες φορές είναι αρκετό. Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες και υποκρισίες που κάνουμε ή λέμε για να κάνουμε τους εαυτούς μας να νιώθουν καλύτερα. Τι θα πει "κόκκινες γραμμές" και "μπορεί να στραφεί εναντίον μου"; Αν έχω φερθεί σε κάποιον σαν φίλο και είναι αρκετά ηλίθιος ώστε να με βλάψει με κάποιο άμεσο τρόπο, τον λυπάμαι! Και ποιος έχασε το δίκιο του για να το βρείτε εσείς; Αν όλοι κρινόμασταν βάσει της χειρότερης πράξης μας, δεν θα υπήρχε συντροφικότητα στον κόσμο.

Ένας άνθρωπος δεν προσδιορίζεται μονάχα από μία πράξη - δηλαδή αν είχε σκοτώσει τι θα έκαναν; Θα την πετούσαν οι ...φίλες της από κανένα γκρεμό; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δεν εγκαταλείπεις τον άνθρωπό σου σε μία δύσκολη στιγμή του - ούτε τον κανακεύεις. Είσαι εκεί και αυτό τις περισσότερες φορές είναι αρκετό. Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες και υποκρισίες που κάνουμε ή λέμε για να κάνουμε τους εαυτούς μας να νιώθουν καλύτερα. Τι θα πει "κόκκινες γραμμές" και "μπορεί να στραφεί εναντίον μου"; Αν έχω φερθεί σε κάποιον σαν φίλο και είναι αρκετά ηλίθιος ώστε να με βλάψει με κάποιο άμεσο τρόπο, τον λυπάμαι!
Σιγα μην τη βγαλουμε και θυμα.:P Δυσκολη στιγμη ειναι οταν σε αδικησουν και υποφερεις απο την κακια του άλλου. Οχι οταν κανεις εσυ την πουστια, σε ξεχεσουν και μετα το παιζεις κακομοιρα. Σαφως και υπαρχουν κοκκινες γραμμες. Απο κει κρινονται οι ανθρωποι. Σε αυτες τις στιγμες αναρωτιεσαι, αν ο αλλος αξιζει για φιλος, οχι οταν πινετε καφεδακι και λετε ανεκδοτα. Και βεβαια καποιος που εμπιστευοσουνα μπορει να στραφει εναντιον σου. Τοσες μακροχρονιες φιλιες κατω απο ορισμενες περιστασεις αποδειχτηκαν σκαρτες και οι υποτιθεμενοι φιλοι φιδια κολοβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
διάβασα όλα τα σχόλια και νομίζω πως πρέπει να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα... λοιπόν, το αγόρι αυτό ποτέ δεν ήθελε σχέση με καμία από τις δύο κοπέλες. με την ξαδέρφη της Χ τα είχαν μια εβδομάδα και την ήθελε μόνο για σεξ, χωρίς ωστόσο να της το έχει πει ενώ όλη αυτή την εβδομάδα το κέρατο πήγαινε σύννεφο με διάφορα κορίτσια (αυτά τα έχει παραδεχτεί ο ίδιος). δεν ήταν δηλαδή κάτι σοβαρό (όχι πως αυτό δικαιολογεί τη Χ). τώρα, στις φίλες της είπε πως απλά έκανε σεξ (ήταν ο πρώτος της) χωρίς ν' αποκαλύψει ποιος είναι. η ξαδέρφη της εκδικητικά είπε στις φίλες της Χ τι έγινε για να την παρατήσουν, πράγμα το οποίο έγινε. ξέρω, σαπουνόπερα :P
πάντως, επιμένω πως ήταν άδικες διότι ήταν φίλες 13 ολόκληρα χρόνια. μπορείτε να φανταστείτε πόσο πονάει να σε παρατάει ένα τόσο σημαντικό κομμάτι της ζωής σου?
θα απαντήσω συγκεκριμένα μόνο στον libre να μην είναι τόσο απόλυτος. δεν γνωρίζεις ούτε τι χαρακτήρας είναι ούτε πόσο έχει μετανοιώσει ή πόσο έχει πληγωθεί απ' όλα αυτά. δηλαδή τι? για την υπόλοιπη ζωή της θα είναι δακτυλοδεικτούμενη γι' αυτό το πράγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αν μπορείς, απάντησε λίγο σε αυτό που ρώτησα. Γιατί πρεπει κάποιος να κάνει κάτι σε σένα συγκεκριμένα για να σταματήσεις τη φιλία ή οποιαδήποτε σχέση μαζί του ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
δεν είπα ότι πρέπει . απλά όταν ένα άτομο είναι σωστό απέναντί σου, γιατί να σε επηρεάζει η προσωπική του ζωή? ή έστω γιατί να μην του δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία? και ειδικά όταν είστε μαζί τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Διάβασα τις περισσότερες δημοσιεύσεις και ένα έχω να πω: Οι φίλοι είναι η οικογένεια που διαλέγουμε.
Δεν είναι πολλοί και σε αυτούς δε συγκαταλέγονται τυχαίοι - είναι λίγοι αλλά εκλεκτοί, ούτε η περιστασιακή παρέα, ούτε άτομα που τυχαίνει να βλέπουμε πολλές ώρες λόγω δουλειάς/σχολής/σχολείου.


Αυτός ο καθωσπρεπισμός και η ηθική του ... παραλόγου είναι που με εκνευρίζει όσο λίγα πράγματα και δυστυχώς το βλέπουμε καθημερινά. Κανένας δεν είναι αλάθητος και το να φερθούμε χωρίς συμπόνοια και ενδιαφέρον σε έναν δικό μας άνθρωπο για να μην μας μείνει το "στίγμα" είναι ό,τι χειρότερο. Είμαι υπέρ του tough love, η κοπέλα χρειάζεται να ακούσει από κάποιον την σκληρή αλήθεια, χωρίς να της χαϊδέψει τα αυτιά "Αν ο τύπος την προτιμούσε, ας χώριζε για να την γνωρίσει και να είναι μαζί". Το πώς της φέρθηκε και συνεπακόλουθα πώς έπραξε εκείνη δεν την τιμάει. Αυτή είναι η αλήθεια.
Όσο για τις φίλες της και με αφορμή την καραμέλα που ... έφτυσε στο θέμα ο Dias ( :P ) ούτε διαφορετικοί κανόνες υπάρχουν στις γυναικείες φιλίες ούτε άλλα κουλά. Τα πράγματα, επίσης είναι απλά και εξαρτάται από την "φύση" του ανθρώπου. Είναι ζήτημα εμπιστοσύνης και αφοσίωσης. Δεν εγκαταλείπεις τον άνθρωπό σου σε μία δύσκολη στιγμή του - ούτε τον κανακεύεις. Είσαι εκεί και αυτό τις περισσότερες φορές είναι αρκετό. Όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες και υποκρισίες που κάνουμε ή λέμε για να κάνουμε τους εαυτούς μας να νιώθουν καλύτερα. Τι θα πει "κόκκινες γραμμές" και "μπορεί να στραφεί εναντίον μου"; Αν έχω φερθεί σε κάποιον σαν φίλο και είναι αρκετά ηλίθιος ώστε να με βλάψει με κάποιο άμεσο τρόπο, τον λυπάμαι! Και ποιος έχασε το δίκιο του για να το βρείτε εσείς; Αν όλοι κρινόμασταν βάσει της χειρότερης πράξης μας, δεν θα υπήρχε συντροφικότητα στον κόσμο.

Ένας άνθρωπος δεν προσδιορίζεται μονάχα από μία πράξη - δηλαδή αν είχε σκοτώσει τι θα έκαναν; Θα την πετούσαν οι ...φίλες της από κανένα γκρεμό; :confused:
Το αγάπησα αυτό το ποστ να ξες. :)
Σιγα μην τη βγαλουμε και θυμα.:P Δυσκολη στιγμη ειναι οταν σε αδικησουν και υποφερεις απο την κακια του άλλου. Οχι οταν κανεις εσυ την πουστια, σε ξεχεσουν και μετα το παιζεις κακομοιρα. Σαφως και υπαρχουν κοκκινες γραμμες. Απο κει κρινονται οι ανθρωποι. Σε αυτες τις στιγμες αναρωτιεσαι, αν ο αλλος αξιζει για φιλος, οχι οταν πινετε καφεδακι και λετε ανεκδοτα. Και βεβαια καποιος που εμπιστευοσουνα μπορει να στραφει εναντιον σου. Τοσες μακροχρονιες φιλιες κατω απο ορισμενες περιστασεις αποδειχτηκαν σκαρτες και οι υποτιθεμενοι φιλοι φιδια κολοβα.
Αυτό που είπε η Eileen ισχύει. Οι φίλοι είναι η οικογένεια που εμείς επιλέγουμε και για μένα αυτός ο δεσμός είναι ιερός. Η οικογένεια δεν εγκαταλείπει τα μέλη της σε δύσκολες στιγμές, για μένα αυτό είναι νόμος.
Ναι έκανε λάθος το παραδέχτηκε και οι φίλες για αυτό είναι για να σε πουν μεν ότι "εδώ έχεις μεγάλο φάουλ" αλλά θα μείνουν δίπλα σου. Θεωρώ αδιανόητο να κάνει κάτι η κολλητή μου που θα το θεωρήσω "κακό" και να μη της σταθώ. Δεν το έπαιξε θύμα η κοπέλα σε αυτήν την περίπτωση ίσα ίσα ήξερε ότι αυτό που έκανε ήταν λάθος (ποιος δεν κάνει άλλωστε) και αντί να βρει συμπαράσταση έφαγε Χ. Αλλά ξαναλέω αν αυτές ήταν έτσι καλύτερα που τις ξεφοτρώθηκε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
δεν είπα ότι πρέπει . απλά όταν ένα άτομο είναι σωστό απέναντί σου, γιατί να σε επηρεάζει η προσωπική του ζωή? ή έστω γιατί να μην του δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία? και ειδικά όταν είστε μαζί τόσα χρόνια.
Για μένα είναι λάθος αυτός ο τρόπος σκέψης. Επειδή κάποιος είναι σωστός μαζί μου, να μη με ενδιαφέρει τι κάνει με τους γύρω του απο την στιγμή κιόλας που είναι και φίλος μου ; Τώρα όσον αφορά τη δεύτερη, την τρίτη ή την καμιά ευκαιρία, αυτό εξαρτάται από τον καθένα σε διαφορετικό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Για μένα είναι λάθος αυτός ο τρόπος σκέψης. Επειδή κάποιος είναι σωστός μαζί μου, να μη με ενδιαφέρει τι κάνει με τους γύρω του απο την στιγμή κιόλας που είναι και φίλος μου ; Τώρα όσον αφορά τη δεύτερη, την τρίτη ή την καμιά ευκαιρία, αυτό εξαρτάται από τον καθένα σε διαφορετικό βαθμό.

θα συμφωνούσα μαζί σου, αν η συμπεριφορά του φίλου/φίλης μου ήταν μονίμως λανθασμένη απέναντι στους άλλους. αν δηλαδή έκανε συνεχώς πουστιές στις πλάτες των άλλων, δεν νομίζω πως θα ήθελα να έχω πολλά πολλά μαζί του/της. αλλά όταν μιλάμε για ένα παραστράτημα, για κάτι το οποίο και η ίδια η Χ έχει μετανοιώσει, νομίζω πως οι φίλες της θα έπρεπε να τη στηρίξουν. και για να μην παρεξηγηθώ, όχι να της πουν πως δεν πειράζει και να της δώσουν και δίκιο, αλλά να της σταθούν μετά, στα δύσκολα, όταν οι υπόλοιποι της γυρίσουν την πλάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
διάβασα όλα τα σχόλια και νομίζω πως πρέπει να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα... λοιπόν, το αγόρι αυτό ποτέ δεν ήθελε σχέση με καμία από τις δύο κοπέλες. με την ξαδέρφη της Χ τα είχαν μια εβδομάδα και την ήθελε μόνο για σεξ, χωρίς ωστόσο να της το έχει πει ενώ όλη αυτή την εβδομάδα το κέρατο πήγαινε σύννεφο με διάφορα κορίτσια (αυτά τα έχει παραδεχτεί ο ίδιος). δεν ήταν δηλαδή κάτι σοβαρό (όχι πως αυτό δικαιολογεί τη Χ). τώρα, στις φίλες της είπε πως απλά έκανε σεξ (ήταν ο πρώτος της) χωρίς ν' αποκαλύψει ποιος είναι. η ξαδέρφη της εκδικητικά είπε στις φίλες της Χ τι έγινε για να την παρατήσουν, πράγμα το οποίο έγινε. ξέρω, σαπουνόπερα :P
πάντως, επιμένω πως ήταν άδικες διότι ήταν φίλες 13 ολόκληρα χρόνια. μπορείτε να φανταστείτε πόσο πονάει να σε παρατάει ένα τόσο σημαντικό κομμάτι της ζωής σου?
θα απαντήσω συγκεκριμένα μόνο στον libre να μην είναι τόσο απόλυτος. δεν γνωρίζεις ούτε τι χαρακτήρας είναι ούτε πόσο έχει μετανοιώσει ή πόσο έχει πληγωθεί απ' όλα αυτά. δηλαδή τι? για την υπόλοιπη ζωή της θα είναι δακτυλοδεικτούμενη γι' αυτό το πράγμα?
Και ο Libre σου απανταει οτι με τα νεα στοιχεια αλλαζει τελειως η ιστορια. Δεν μας τα παρουσιασες ετσι απο την αρχη. Εν τοιαυτη περιπτωση πολλη φασαρια για το τιποτα. Αν ο τυπος ηταν ενας απλος γκομενακιας που η καθε μια κοιταει να επωφεληθει, τοτε καλα εκανε και η φιλη σου, οποτε στις υπολοιπες ξυδακι.
Εγω ομως ξερω περιστατικο οπου χαλασε πραγματικη σχεση απο εισβολη παρεισακτης και μαλιστα κολλητης. Σε αυτην την περιπτωση τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα. Εκει κρινεις χαρακτηρες.

Τωρα κατι ποστς για υπερβολικη ανεκτικοτητα και συγχωρεση που διαβασα ειναι φιλοσοφιες εκ του ασφαλους. Αμα δεν ειναι δικο σου το προβλημα μπορεις να παιζεις τον jesus. Στο περιστατικο που ξερω εγω η κερατωμενη κοπελα δεν συνηλθε ποτέ, γιατι ο γκομενος της της εκρυψε την αληθεια, οχι τοσο επειδη ηταν κακος χαρακτηρας, αλλα επειδη καταλαβε το λαθος του και προσπαθουσε να σωσει ο,τι μπορουσε, με λαθος τροπο βεβαια. Η κοπελλα ζουσε με την αμφιβολια, αλλά δεν αντεξε και στο τελος χωρισαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σε κάποιες περιπτώσεις η αλήθεια είναι ότι μια πράξη δεν συγχωρείται (εύκολα). Αλλά αναφέρομαι σε περιπτώσεις στις οποίες υπάρχει μία σχέση ας πούμε 3 ατόμων και οι 2 με τις πράξεις τους βλάπτουν την ψυχοσύνθεση του 3ου. Π.χ. το πιο γνωστό ο κολλητός/η κολλητή να πηγαίνει με την κοπέλα/το αγόρι του άλλου, είτε επειδή έχουν κάψες είτε επειδή ερωτεύτηκαν ή δεν ξέρω εγώ τι. Σε αυτές τις περιπτώσεις η σχέση δηλητηριάζεται και δεν μπορείς να ξεπεράσεις έτσι ένα γεγονός όπου οι 2 εμπλεκόμενοι είναι τόσο κοντινά σου πρόσωπα και πληγώνουν και εσένα. Και είναι αναμενόμενο από κάθε άποψη η απομάκρυνση του ατόμου και από τους 2.

Τώρα σε παραδείγματα όπως το παραπάνω, υπεισέρχονται ξεκάθαρα θέματα ηθικής, αλλά οι φίλοι/φίλες είναι απλοί παρατηρητές στα γεγονότα. Και διαπιστώνω από παραδείγματα ότι θα έδειχναν πολύ μεγαλύτερη ανεκτικότητα και κατανόηση αν ένας άγνωστος Χ έκανε αυτήν την πράξη, από το να την κάνει ένας από την οικογένεια-παρέα, καθώς θεωρείται σαν "προδοσία εκ των έσω". Βέβαια για να προδοθείς πρέπει να επενδύσεις συναισθηματικά και σ' αυτό που γίνεται, και έτσι αν ένας απ' τον κύκλο απατήσει/βαρέσει την μάνα του/σκοτώσει τον σκύλο του, δεν μπορώ να πω ότι με πρόδωσε. Μπορώ να τον χαστουκίσω και να του πω ότι κάνει μαλακίες και να κλάψουμε και να το ξεπεράσουμε μαζί ή να τον κάνω να καταλάβει το λάθος και να τον στηρίξω, αλλά να τον απομονώσω? Όχι. Διαφορετικά θα ήμασταν όλοι πλάσματα που απλά συνυπήρχαν με άλλα 8 δισεκατομμύρια πλάσματα και θα καραδοκούσαν στην γωνία για το "ανήθικο" του κάθε ατόμου για να τον ξεκόψουν, από μια αγέλη που αποδεκατίζεται μέχρι που ο καθένας είναι μια συναισθηματική μονάδα που δεν μπορεί να επενδύσει πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Νομιζω ξεχνατε το δεδομενο οτι απο αλλου και μαλιστα απο την χειροτερη και τον χειροτερο τροπο εμαθαν οι φιλες της Χ τι εκανε η τελευταια.
Δινουμε τεραστια βαση στο οτι την παρατησαν επειδη εκανε παραλληλη σχεση αλλα κανεις δε βγηκε να πει οτι ισως την παρατησαν επειδη τους απεκρυψε την αληθεια. Και ισως να μην ηταν η πρωτη φορα που τους απεκρυψε την αληθεια.

Ναι, θα μπορουσαν να παραμεινουν φιλες αλλα το ξερουμε ολοι καλα οτι ειναι δυσκολο να διατηρησεις την ιδια σχεση με καποιον οταν σου ειπε ψεματα. Ειτε κανατε παρεα 2 ειτε 22 χρονια. Δε μαρεσει το επιχειρημα οτι επειδη ησουν 13 χρονια με καποιον σημαινει οτι ειστε οικογενεια και οτι τιποτα δε σας χωριζει. γνωριζετε πολυ καλα οτι συχνα οι φιλιες που ξεκινουν απο το σχολειο (βλεπε δημοτικο) διαρκουν παρα πολλα χρονια (εως οτου τελειωσει το σχολειο και ισως κι επειτα) αλλα χωρις να σημαινει οτι τα ατομα μοιραζονται ''ιερο'' δεσμο. Θελω δηλαδη να πω οτι το ''οσα περισσοτερα χρονια κανουμε παρεα, τοσο καλυτεροι φιλοι ειμαστε'' δεν ισχυει απαραιτητα. Αλλα ακομη κι ετσι να ηταν, επαναλαμβανω πως ναι μεν υπερβολικη η σταση τους αλλα απο την αλλη θα ηταν δυσκολο να της μιλανε κανονικα οπως αφου τους ειπε ψεματα.

Μου εχει τυχει κι εμενα να κρυψω κατι (οχι τοσο σοβαρο) απο τις φιλες μου και για αρκετο καιρο δεν καναμε τοσο παρεα και ημασταν ψυχραμενες. Ειχα τους λογους μου που το απεκρυψα αλλα ειχαν κι εκεινες καθε δικαιωμα να ταρακουνηθουν εαν ενα ατομο που θεωρουσαν φιλη τους απεκρυψε κατι αρκετα σημαντικο. Πληγωθηκα μεν, ιδιως απο το γεγονος οτι αρχικα εδειξαν να μην ενοχλουνται, τις κατανοω δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πριν πολλά χρόνια μια "φίλη μου" τα έφτιαξε με το αγόρι μου πίσω από την πλάτη μου. Όταν την επέπληξα γι' αυτό, είχε το θράσος να μου πει ότι υπήρχε κενό στη σχέση μου κι αυτή βρήκε την πόρτα ανοιχτή και μπήκε. Παρ' όλα αυτά, της έδωσα μια ευκαιρία και τη συγχώρεσα. Είναι γεγονός ότι φάνηκε αντάξια αυτής της ευκαιρίας. Να σας πω την αλήθεια βέβαια, έδωσα μάχη με τον εαυτό μου για να τη συγχωρήσω, αλλά δεν το αντέχει η ψυχή μου να κρατάω κακία σε κάποιον/α οτιδήποτε και να μου έχει κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Συγχωρούμε μεν, δεν ξεχνούμε δε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Συγχωρούμε μεν, δεν ξεχνούμε δε :)

ΑΚΡΙΒΩΣ Συγχωρουμε μεν αλλα δεν ξεχνουμε δε.Ποτε δεν θα ξεχασω οταν σε μια σχολικη εκδρομη με κοροιδευε ενα παιδι ο καλυτερος μου φιλος απο το δημοτικο ο παιδικος μου φιλος αρχισε να γελαει επειδη με κοροιδευε το αλλο το παιδι.Απο τοτε αρχισα να απομακρυνομαι σιγα σιγα απο το φιλο μου μεχρι που εφτασε η στιγμη που δεν κανουμε καθολου παρεα.Υπηρξαν και αλλα περιστατικα αλλα εκεινο στην α λυκειου ηταν αυτο που με ειχε πειραξει πιο πολυ απο ολα.Δεν εχω σκοπο να ξανακανω παρεα μαζι του με προδωσε προδωσε την φιλια μας.Εσενα ποια ειναι η αποψη σου πανω σε αυτο που λεω ειμαι υπερβολικος λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top