Θέλω να αγοράσω μηχανάκι!

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μιας και τελειωσα το σχολειο φετος αποφασισα να παρω ενα μηχανακι.Επειδη ομως ειμαι παντελως ασχετος απο μηχανακια θα ηθελα τη γνωμη σας για καποιες μαρκες οικονομικες(δεν ξερω απο κυβικα)περιπου 1700 ευρω και κατω.Θα ηθελα να μου πειτε και τη διαδικασια για να βγαλω διπλωμα και αδειες(δεν νομιζω να χρειαζονται μαθηματα ή εξεταση απο καποιον αλλα μονο σηματα-δεν ειμαι και σιγουρος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
λογικα εξεταση θα χρειαζετε... αν ηταν ο καθένας να έπαιρνε δίπλωμα μόνο από τα σήματα την κάτσαμε! θα φοβόμασταν να κυκλοφορήσουμε!.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δινεις και πρακτικο κομματι φυσικα. Θα πας σε μια σχολη οδηγων και θα σου πουν εκει ακριβως τι χρειαζεται, δεν ξερω αν αλλαζουν οι απαιτησεις αναλογα με τα κυβικα της μηχανης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δινεις και πρακτικο κομματι φυσικα. Θα πας σε μια σχολη οδηγων και θα σου πουν εκει ακριβως τι χρειαζεται, δεν ξερω αν αλλαζουν οι απαιτησεις αναλογα με τα κυβικα της μηχανης.
Ναι, αλλάζουν. Ο αδερφός μου έδωσε εξετάσεις, για δίπλωμα οδήγησης μηχανής, δύο φορές, επειδή το πρώτο του δίπλωμα, δεν αναγνωριζόταν, για τη μηχανή που ήθελε να πάρει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μιας και τελειωσα το σχολειο φετος αποφασισα να παρω ενα μηχανακι.Επειδη ομως ειμαι παντελως ασχετος απο μηχανακια θα ηθελα τη γνωμη σας για καποιες μαρκες οικονομικες(δεν ξερω απο κυβικα)περιπου 1700 ευρω και κατω.Θα ηθελα να μου πειτε και τη διαδικασια για να βγαλω διπλωμα και αδειες(δεν νομιζω να χρειαζονται μαθηματα ή εξεταση απο καποιον αλλα μονο σηματα-δεν ειμαι και σιγουρος).

Θα σου πω εγώ φίλε μου αφού έχω δίπλωμα για μηχανή και μεγάλου και μικρού κυβισμού (και για αυτοκίνητο αλλά αλλά αυτό είναι άσχετο:D). Εσύ φυσικά θα δώσεις για μηχανή μικρού κυβισμού (μέχρι 125 cc). Πρώτα από όλα πρέπει να πας σε μία σχολή οδηγών. Για να πάρεις την άδεια οδήγησης, πρέπει να πετύχεις τόσο στις θεωρητικές εξετάσεις όσο και στην πρακτική εξέταση. Πρώτα δίνεις τα θεωρητικά και αν επιτύχεις σε αυτά εξετάζεσαι πρακτικά στην οδήγηση.

Θα παρακολουθήσεις έναν κύκλο σεμιναρίων (ο οποίος είναι υποχρεωτικός και νομίζω επιτρέπεται μόλις 1 απυσία) σχετικά με τα μηχανολογικά μέρη της μοτοσυκλέτας (απλά πράγματα...όχι σε βάθος) και έναν άλλο κύκλο σχετικά με τα σήματα και την οδική ασφάλεια. Όσον αφορά τα μηχανολογικά, θα εξεταστείς πάνω σε ένα ερωτηματολόγιο 10 ερωτήσεων για 30 λεπτά. Το πολύ 1 λάθος δικαιολογείται, αν κάνεις 2 ή περισσότερα κόβεσαι και πρέπει να ξαναδώσεις. Επίσης θα εξεταστείς στα σήματα. Θα κληθείς να απαντήσεις 1 ερωτηματολόγιο 30 ερωτήσεων (νομίζω ότι έχεις στη διάθεση σου 60 λεπτά...αλλά δεν είμαι σίγουρος-πάει καιρός από τότε που έδωσα:P). Και στα σήματα δικαιολογείται το πολύ 1 λάθος, με 2 ή παραπάνω λάθη κόβεσαι. Οι ερωτήσεις είναι τύπου πολλαπλής επιλογής και σωστού-λάθους. Η εξέταση γίνεται σε υπολογιστές αφής (δεν έχουν ούτε ποντίκι ούτε πληκτρολόγιο). Υπάρχουν χωρίσματα ανάμεσα στους υπολογιστές και δεν γίνεται να αντιγράψεις με τίποτα. Χρειάζεται προσοχή γιατί αν δηλώσεις απάντηση σε κάποια ερώτηση δεν μπορείς να την αλλάξεις (δεν είναι όπως στο χαρτί που σβήνεις με τη γόμα και αλλάζεις την απάντησή σου). Άπαξ και απαντήσεις τελείωσε, δεν αλλάζει με τίποτα (όπως στα μηχανογραφικά...αν το καταθέσεις δεν αλλάζει με τίποτα). Αν κολλήσεις σε κάποια ερώτηση, υπάρχει επιλογή να πας στην επόμενη ερώτηση και όταν τελειώσει ο κύκλος των ερωτήσεων εμφανίζεται μετά την τελευταία η ερώτηση που δεν απάντησες. Αυτό μπορείς να το κάνεις για όσες ερωτήσεις θες.

Εγώ θα σε συμβούλευα να δώσεις πρώτα για αυτοκίνητο για τον εξής λόγο. Αν δώσεις για αυτοκίνητο εξετάζεσαι θεωρητικά μόνο στα σήματα (δεν έχει μηχανολογικά) και αν πάρεις την άδεια οδήγησης αυτοκινήτου τότε δεν ξαναδίνεις σήματα αν πας για άδεια οδήγησης μοτοσυκλέτας (δίνεις μόνο μηχανολογικά).

Αν περάσεις επιτυχώς τα θεωρητικά, μετά ξεκινάνε τα πρακτικά μαθήματα. Σύμφωνα με το νόμο πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 10 ώρες πρακτική οδήγηση για μηχανή μικρού κυβισμού πριν δώσεις πρακτικές εξετάσεις. Εδώ υπάρχει μία λεπτομέρεια. Μπορείς να δώσεις αν το επιθυμείς εξετάσεις μόνο για αυτόματο μηχανάκι (χωρίς ταχύτητες και συμπλέκτη) και γλιτώνεις κάποιες πρακτικές εξετάσεις αλλά έχεις το δικαίωμα να οδηγείς μόνο αυτόματο. Αν δώσεις για κανονικό μηχανάκι με ταχύτητες, η εξέταση είναι πιο δύσκολη αλλά μπορείς να οδηγήσεις και αυτόματο.

Η πρακτική άσκηση για μηχανάκι με ταχύτητες χωρίζεται και αυτή σε δύο σκέλη. Στο πρώτο σκέλος, η εξέταση γίνεται σε ειδικά διαμορφωμένες πίστες του υπουργείου συγκοινωνιών με κατάλληλη διαγράμμιση. Εξετάζεσαι στην πίστα στα εξής:

1) Οχτάρια. Εδώ εξετάζουν την ικανότητα ελιγμού και την ικανότητα να διατηρείς την ισορροπία σου στις στροφές. Στην πίστα υφίσταται μία μεγάλη ελλειπτική γραμμή και 3 κουκκίδες στο εσωτερικό της. Ο εξεταζόμενος πρέπει να στρίβει γύρω από τις ακραίες κουκκίδες βγάζοντας το κατάλληλο φλας κάθε φορά χωρίς να τις πατήσει ή να πατήσει την ελλειπτική οριογραμμή και μετά τη στροφή να περνάει πάνω από τη μεσαία κουκκίδα και να συνεχίζει στην επόμενη στροφή με αλλαγή φλας. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει ο εξεταζόμενος να πατήσει το πόδι του στο δάπεδο (κόβεται απευθείας).

2) Γρήγορος διάδρομος. Αποτελείται από δύο γραμμές που απέχουν καμιά 40-50αριά πόντους μεταξύ τους. Εδώ εξετάζεται η ικανότητα να διατηρείς την ισορροπία σου σε επιτάχυνση και με συνοδηγό. Μόλις πάρεις θέση μπροστά από το διάδρομο, βάζεις νεκρό και ανεβαίνει ο εξεταστής ή ο εκπαιδευτής στη μηχανή ως συνοδηγός. Σε αυτή τη δοκιμασία πρέπει να ξεκινήσεις με 1η, να επιταχύνεις, να βάλεις 2α και να φρενάρεις ομαλά βγαίνοντας από το διάδρομο χωρίς να πατήσεις καμία από τις 2 οριογραμμές του διαδρόμου.

3) Αργός διάδρομος (εδώ με κόψανε την 1η φορά:D). Αποτελείται κι αυτός από 2 γραμμές που απέχουν περίπου 50 πόντους. Αυτός ο διάδρομος έχει μήκος περίπου 50 μέτρα. Εδώ εξετάζεται η ικανότητα ισορροπίας σε χαμηλές ταχύτητες. Σκοπός της εξέτασης είναι να βγάλεις το διάδρομο σε τουλάχιστον 15 δευτερόλεπτα χωρίς να αγγίξεις τις οριογραμμές. Με αυτόματο είναι πανεύκολο. Με ταχύτητες δυσκολεύει το πράγμα (για να μην πω για μηχανή 600cc που έδωσα εγώ).

Αφού τα κάνεις αυτά επιτυχώς ακολουθεί πορεία στην πόλη (2ο σκέλος). Φοράς εκπαιδευτικό φωσφοριζέ γιλέκο και στο αυτί σύστημα ενδοεπικοινωνίας με το οποίο σε κατευθύνουν οι εξεταστές. Οι εξεταστές ακολουθούν από πίσω με το αυτοκίνητο του εκπαιδευτή. Η εξέταση είναι ατομική και εξετάζονται οι υποψήφιοι ένας-ένας.

Αν περάσεις κι αυτή τη δοκιμασία, η άδεια οδήγησης είναι δική σου.

Αυτή η διαδικασία βέβαια κοστίζει. Αν θυμάμαι καλά μόνο τα μηχανολογικά κόστσαν 400 ευρώ (με την προϋπόθεση ότι τα περνάς με την πρώτη αλλιώς πληρώνεις άλλα 50 ευρώ νομίζω κάθε φορά που ξαναδίνεις. Τα σήματα δεν ξέρω αν κοστίζουν ξεχωριστά γιατί πρώτα έδωσα γι αυτοκίνητο και τα είχα κατοχυρωμένα αλλά λογικά θα πληρώνεις επιπλέον). Επίσης πάει 20 ευρώ η εκπαιδευτική ώρα οδήγησης, οπότε minimun άλλα 200 ευρώ (και αυτά εφόσον περάσεις τα πρακτικά με την πρώτη). Για κάθε φορά που κόβεσαι στα πρακτικά (αν κοπείς στην πορεία πχ και τις δοκιμασίες στην πίστα τις είχες περάσει πρέπει να δώσεις πάλι όλα τα πρακτικά από την αρχή, δεν κατοχυρώνεις οχτάρια και διαδρόμους) υποχρεούσαι να κάνεις τουλάχιστον 5 εκπαιδευτικές ώρες πρακτική οδήγηση, δηλαδή 100 ευρώ τουλάχιστον για κάθε φορά που θα κοπείς.


Επίσης υπάρχουν και άλλα έξοδα που γίνονται μόνο την πρώτη φορά (π.χ. παράβολα που τα παίρνεις από την ΔΟΥ). Για να βγάλεις άδεια οδήγησης πρέπει να έχεις ΑΦΜ (Αριθμός Φορολογικού Μητρώου) γι αυτό θα πρέπει να πας στη ΔΟΥ να βγάλεις. Επιπλέον θα χρειαστούν κάποιες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας.

Από την στιγμή που θα περάσεις όλες τις εξετάσεις, η άδεια οδήγησης θα κάνει περίπου 1 μήνα να σου σταλεί (μπορεί και παραπάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Φίλε δεν ξέρω από μηχανάκια, αλλά αν έχεις 1700 ευρώ, να ξέρεις ότι μόνο και μόνο το δίπλωμα θα σου φάει πολλά απ' αυτά. Στην καλύτερη μα καλύτερη θα μείνεις με κανά 900αρι ευρώ... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Για ποιό λόγο δεν παίρνεις ποδήλατο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ξερετε τι απαιτειται για να βγαλω ενα διπλωμα για μηχανακι κατω απο 50 κυβικα.Εχω ακουσει οτι δε χρειαζονται μαθηματα αλλα δεν ξερω αμα ειναι ετσι.Παρακαλω να με ενημερωσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scoot

Νεοφερμένος

Ο scoot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αρχικα επειδη εισαι 18 δικαιουσαι διπλωμα Α1 δηλαδη μεχρι 125cc η 25KW ή μέχρι 33,5 ίππους
Το διπλωμα σε μενα κοστισε γυρο στα 330 με σηματα και πορεια, τωρα στν πορεια σε εμενα τουλαχιστον σε βαζουν να διανυσεις μια αποσταση πανω σε μια γραμμη να σταματησεις σε ακριβες προκαθορισμενο σημειο και τα λοιιπα.
Τωρα αν το budget των 1700ειναι αποκλειστικα για μηχανακι και δν ειναι και το διπλωμα
Κοιτα κανενα crupton x 135cc Που εχει και μονομπουκαλι αναρτηση και θα εχεις μια αισθηση μηχανης (μια ασθηση μν περιμενεις κατι παραπανω)
και μιλαω για μεταχειρισμενο γτ καινουργιο εχει 2200
Και μετα το υπερτατο για μενα π αξιζει να περιμενεις και να μαζεψεις χρηματα ειναι να παρεις ενα ninja 250cc που ειναι πραγματικα ενα θηριακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Αρχικα επειδη εισαι 18 δικαιουσαι διπλωμα Α1 δηλαδη μεχρι 125cc η 25KW ή μέχρι 33,5 ίππους
Το διπλωμα σε μενα κοστισε γυρο στα 330 με σηματα και πορεια, τωρα στν πορεια σε εμενα τουλαχιστον σε βαζουν να διανυσεις μια αποσταση πανω σε μια γραμμη να σταματησεις σε ακριβες προκαθορισμενο σημειο και τα λοιιπα.
Τωρα αν το budget των 1700ειναι αποκλειστικα για μηχανακι και δν ειναι και το διπλωμα
Κοιτα κανενα crupton x 135cc Που εχει και μονομπουκαλι αναρτηση και θα εχεις μια αισθηση μηχανης (μια ασθηση μν περιμενεις κατι παραπανω)
και μιλαω για μεταχειρισμενο γτ καινουργιο εχει 2200
Και μετα το υπερτατο για μενα π αξιζει να περιμενεις και να μαζεψεις χρηματα ειναι να παρεις ενα ninja 250cc που ειναι πραγματικα ενα θηριακη
Κοιτα εγω θελω απλα ενα μοτοποδηλατο για να μετακινουμαι μια αποσταση 10-15 χιλιομετρων οχι τιποτε παραπανω και εχω βρει καποια 50αρακια με 1200-1500 ευρω.Εγω πηρα σε σχολη οδηγων και μου ειπαν οτι για μοτοποδηλατο θα απευθυνθω αποκλειστια στην τροχαια.Γενικα ομως δεν ξερω απο μοτοποδηλατα και θελω να μαθω αν ειναι δυσκολη η εξεταση.Δε θελω παραπανω απο 50 κυβικα γιατι δε θα το χρησιμοποιησω και πολυ αφου μετα απο 1-2 χρονια θα βγαλω για αμαξι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinax.

Νεοφερμένος

Η zinax. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το μαρτιο θα κλεισω τα 16 και θελω να παρω μηχανακι.
1)τι χαρτια χρειαζομαι κ πωσ πρεπει να τα παρω
2) που μπορω να βρω πληροφοριεσ για τισ εξετασεισ του διπλωματοσ?
3)ποσα χρηματα χρειαζονται?
4)γενικα για να παρω το μηχανακι δεν γινεται αν μην μπλεχτουν καθολου οι γονεισ μου? φανταζομαι θα χρειαζονται καποισ υπογραφεσ για να παρω το μηαχανακι η για τα χαρτια ε?

εε...αυτα...δν εχω ιδεα απο τετοια θεματα κ θα εκτιμουσα πολυ να με διαφωτιζατε λιγο :P

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 11-17 μεταφέρθηκαν από thread με το ίδιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Το θέμα είναι να πάρεις glxάκι και να φοράς Napapijri at all times.Και φυσικά Air Max για να μας στραβώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinax.

Νεοφερμένος

Η zinax. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Chaos ευχαριστω πολυ:)
superhuman χαχαχ ναιι ναιι αυτο ειν το 8εμα ;ς :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Chaos ευχαριστω πολυ:)
superhuman χαχαχ ναιι ναιι αυτο ειν το 8εμα ;ς :Ρ

να ξέρεις πάντως δεν είσαι 18 οπότε ότι και να κάνεις, θα πρέπει να υπογράψουν οι γονείς σου. Πάντως χαζομάρα θα κάνεις. Γίνε 18 και πάρε μια κανονική μηχανή. Τα 50άρια παπάκια είναι για τα σκουπίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ελπιζω να μην εσαι απο αυτους που παιρνουν το 50 glx το κανουν 100 που κανουν ζουσες και δεν φορανε ΠΟΤΕ κρανος για να μην τον πουν φλωρο....

φιλικα παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zinax.

Νεοφερμένος

Η zinax. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι το ειδα κ στο λινκ π μ εστειλεσ ...
Το ξερω οτι δν λενε κ πολλα αλλα θελω ναα μπορω οποτε θελω μονη μ χωρισ να εχω την αναγκη των αλλων(φιλων η γονιων) οποτε την δουλεια του θα την κανει :P :)

Aris90 όχι καμία σχέση.όπως είπα και πριν το θέλω ίσα ίσα για να μετακινούμαι :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παιδιά, ενδιαφερομαι να βγάλω δίπλωμα για 50 κυβικά, αλλά η σύντομη έρευνα μου έχει διφορούμενα αποτελέσματα(μαλλον έχει αλλάξει αρκετά το σύστημα τα τελευταία χρόνια). Ξέρει κάποιος σίγουρα, ποσα χρήματα χρειαζόμαστε πλέον??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Παιδιά, ενδιαφερομαι να βγάλω δίπλωμα για 50 κυβικά, αλλά η σύντομη έρευνα μου έχει διφορούμενα αποτελέσματα(μαλλον έχει αλλάξει αρκετά το σύστημα τα τελευταία χρόνια). Ξέρει κάποιος σίγουρα, ποσα χρήματα χρειαζόμαστε πλέον??

Δεν είναι στάνταρ παντού. Πχ για αμάξι στη Θεσσαλονίκη είναι περίπου 450 ευρώ (η κάθε σχολή έχει τη δική της τιμή). Στην Κρήτη είναι κοντά στα 900 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Αλήθεια τώρα; Θεσσαλονίκη μόνο 450 €;;;

Εμάς εδώ δε βρίσκεις με λιγότερα από 700 € (και λίγα λέω)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top