• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Καλημέρα, να πω μπράβο στο ektora.
Και μετά να σας δηλώσω άκαπνη. Εχω 1 μήνα και προσπαθώ για πάντα.
Είμαι σε πολύ καλό δρόμο. Είναι δύσκολο όταν είμαι σε παρέα και λένε
έλα μωρε πάρε ένα τσιγάρο.. και να τους λες... δεν καπνίζω και τα λοιπά.
Γιατί ο κόσμος είναι τόσο παράξενος και δεν καταλαβένει.
Αλλά πλέον είναι περίεργο που δεν το θυμάμε.... μόνο το βράδι καμια φορά, αν στεναχωριέμαι.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σοφία είσαι πλέον άλλο ένα παράδειγμα του ότι όποιος θέλει.. μπορεί ;)
Μπράβο σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ektoras

Νεοφερμένος

Ο ektoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Mπραβο ρε Σοφια.Σε λιγο καιρο θα σου φυγει εντελος η συνηθεια για το καπνισμα και αστον κοσμο στην κοσμαρα τους.οταν τους βλεπεις να καπνιζουν να μην τους ζιλευεις αλλα να τους λιπασε που καταστρεφουν την ζωη τους με αυτον τον τροπο και οτι ειναι κοροιδα που πληρωνουν για να πεθανουν οπος ειμουν και εγω καποια περιοδο της ζωης μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ανώνυμοι Καπνιστές εδώ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Ektora, είναι πολύ θετικό για μένα αυτό που λες.
Αλλά δεν σκέφτομαι καθόλου τα λεφτά και δεν το κανω για αυτό.
Σκέφτομαι ότι σε λίγο καιρό θα θέλω να γίνω μάνα, θα θέλω να είμαι υγειης και έτσι το πήρα απόφαση. Τελικά μολις το αποφάσησα και το έκανα, γνώρισα και τον άνθρωπο μου, θέλοντας να πω ότι τώρα είμαι πιο κοντά στο όνειρο.
Και δεν καπνίζω πια και έχω την υγεια μου και έχω και τον άνθρωπο που έφερε στην ζωή μου χαρά και ελπίδα, οτι ναι μπορώ και εγώ να κάνω το όνειρο πραγματικότητα.
Μην σταματάτε να ονειρεύεστε όλα είναι δυνατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
νι εμείς είμαστε :D


θα μπεις στην παρέα? :D

Εγώ είμαι η περίπτωση ανθρώπου που συστηματικά προσπάθησε να αρχίσει κάπνισμα αλλά δεν τα κατάφερε :P Διαβάζω όμως τις δημοσιεύσεις ανθρώπων που έκαναν την υπέρβαση και κατάφεραν να το κόψουν και σας θαυμάζω. Σκέπτομαι επίσης πόσο σημαντική είναι οι υποστήριξη από ομοιοπαθείς. Το ίντερνετ είναι σπουδαίο πράγμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ektoras

Νεοφερμένος

Ο ektoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
βρε Σοφια δεν σου λεω οτι σκευτεσαι τα λεφτα αλλα δεν σε τρελαινει η ιδεα οτι πληρωνεις για να πεθανεις;;;;;;;;Εμενα αυτο ηταν που με τρελαινε και το εκοψα.δεν με ενοιαζε για τα λεφτα(καπνο καπνιζα 6ευρω την εβδομαδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν το δένουμε σκοινί - κορδόνι και δεν είναι ακριβώς σοβαρή προσπάθεια, αλλά λόγω ενός κρυώματος, σταμάτησα να καπνίζω πριν 3 ημέρες ενώ μόνο την 1η δεν μπορούσα να καπνίσω καθόλου (και εννοώ πως χτες και προχτές μπορούσα, αλλά δεν ήθελα γιατί λέω να το κόψω..).

Άμα τα καταφέρω όντας τόσο χάλια γενικώς ψυχολογικά, θα γελάσουμε πολύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κοίτα.... διαφωνώ μαζί σου :P


ή ξεκινάς και λες έκοψα το κάπνισμα και κάνεις μια σοβαρή προσπάθεια ή άστο
δε θέλω να μην τα καταφέρεις λόγω της ψυχολογικής σου κατάστασης (όπως λες, γιατί εγώ αυτό δεν το δέχομαι αυτό ως δικαιολογία καθότι κι εγώ έχασα ένα μωρό και μία μαμά και δεν το άρχισα το κάπνισμα ξανά) και να μετρας άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια στο ενεργητικό σου η οποία μετά θα σε φρενάρει απ την επόμενη σοβαρή προσπάθεια

Αν πιστεύεις ότι δεν θα τα καταφέρεις άστο, δεν ξεκινάς καλά
Αν πιστεύεις ότι είναι μια καλή ευκαιρία μιας που ξέρεις ότι ο οργανισμός σου έχει ήδη αποτοξινωθεί απ την νικοτίνη και πλέον είναι ένα παιχνίδι με το μυαλό σου μόνο... συνέχισε
Αν επίσης πιστεύεις ότι κάποιος εκεί πάνω θα χαρεί πολύ να σε δει να προσπαθείς για μια καλύτερη ποιότητα ζωής... συνέχισε

Θα ήταν μια καλή ιδέα αν θες, να είναι αυτό, ο φόρος τιμής για τον πατέρα σου...
(όπως ήταν κάποια στιγμή και για μένα για τη μητέρα μου...)
Να σε βλέπει να αγωνίζεσαι μόνο για καλύτερα πράγματα και να γίνεσαι καλύτερη απ ότι αυτός...
Αυτό θα ήθελε άλλωστε για σένα... να τον ξεπεράσεις σε όλα τα επίπεδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Bασικά.. πραγματικά ΔΕΝ θέλω να καπνίζω. Μισώ την μυρωδιά και την αίσθηση που έχει το στόμα μου όταν καπνίζω, μισώ το δέρμα μου που θαμπώνει και τα δόντια μου που κιτρινίζουν (και ναι ασπρίζουν άμεσα όποτε δεν καπνίζω), μισώ που δεν μπορώ να ανέβω μια σκάλα χωρίς να νιώθω πως χάνω τα πνευμόνια μου, μισώ που δεν μπορώ να βγω έξω αν δεν έχω τσιγάρα κλπ κλπ κλπ. Γι' αυτό το κρατάω. Και γιατί ίσως άφησα μια προσπάθεια στη μέση πριν γίνει ό,τι έγινε. :)

ΥΓ: Αλλά δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω την εμπιστοσύνη που θα έπρεπε στον εαυτό μου για να είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρω..
ΥΓ2: Και νομίζω υπάρχει μια διαφορά στο "δεν ξανάρχισα το κάπνισμα" και στο "το κοβώ μόλις χάνω αυτό το πολύ σημαντικό". :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μαζί σου σε όποια επιλογή σου :kissing:
Σου είπα την ένσταση μου, εσύ πλέον ξέρεις καλύτερα!

Γερά με τσαμπουκά λοιπόν... το χεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ektoras

Νεοφερμένος

Ο ektoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ετσι ετσι με τσαμπουκα οπος λεει και η Κακη Επιρροη.
κοφτε το ολοι!
ειναι πολυ κακο ναρκωτικο και σκετη καταστροφη για τον οργανισμο.
σημερα κλεινω 2 μηνες χωρις τσιγαρο και νιωθω πολυ καλα.ουτε τζουρα λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Χαθηκα το ξέρω...
Δεν είχα ιντερνετ.... είμαι εδώ... διαβασα τα παραπάνω και έχω να πω ότι θέλει δύναμη Κωνσταντίνα..
Σκέψου καλά ότι είναι απλά μια βλακία όλων αυτών που καπνίζουν..
Εγώ άκαπνη ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αυτήν που έχω κάνει συνολικά ένα περίπου πακέτο κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών μου διακοπών :mad:... "Casual smoking" το βράδυ με το ποτό για 10 μέρες περίπου...

Να πω την αμαρτία μου ακόμα μου λείπει. Δεν ξέρω αν μου λείπει η γεύση ή η .. κίνηση, αλλά ακόμα στιγμές-στιγμές (πχ. μετά το φαϊ) το...ζηλεύω... Το "καφές+τσιγάρο" το ξεπέρασα though...

Aν και ακόμα "τσακίζω" τις τσίχλες από τα περίπτερα...


keep walking :)
Για πες πώς πάει η προσπάθεια απεξάρτησης! :) [που ελπίζω να έχεις ήδη ξεκινήσει :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swingvoter

Νεοφερμένος

Ο swingvoter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος και στο φόρουμ και στο συγκεκριμένο θέμα.

Χτες έκοψα το τσιγάρο. Καπνίζω 12 χρόνια με ένα διάλειμμα 4 ετών όταν ζούσα σε χώρα που ήταν πραγματικά δύσκολο να καπνίζει κανείς...με φαρμακευτική αγωγη και περίπου 7 κιλά κληρονομιά από την προσπάθεια εκείνη. Με το που γύρισα στην Ελλάδα το ξαναξεκίνησα.

Ήθελα να ευχαριστήσω όλους για αυτό το thread γιατί όντως με βοήθησε στο να πάρω την αρχική απόφαση και να ζητήσω βοήθεια. Τελικά, μετά απο 8 ημέρες αγωγής με champix, σταμάτησα να καπνίζω χτές. Να πω παρενθετικά εδώ ότι το φάρμακο βοηθάει αλλά δεν είναι θαυματουργό. Ίσως πραγματικά θαυματουργό είναι το νερό το οποίο καταναλώνω σα να κλείνει η ΕΥΔΑΠ αύριο. Τεσπα.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τους συναγωνιστές (πρώην και νυν) είναι το εξής: Απο ψυχολογία πως είστε; Εγω συγκεκριμένα αισθάνομαι σα να ζω σε αστυνομική σειρά της τηλεόρασης και όταν ο δολοφόνος πυροβολεί, έχουν αυτό το εφέ που κινούνται όλα σε αργή κίνηση και εγώ είμαι αυτός που βλέπει τη σφαίρα να έρχεται κατα πάνω του...κοινώς είμαι χάλια. Στις οδηγίες του champix έλεγε για κατάθλιψη κλπ αλλά δεν είναι ακριβώς κατάθλιψη, είναι ένα πλάκωμα που συνοδεύεται από σωματική κατάπτωση. Δε βοηθάει το ότι δουλεύω από το σπίτι αυτή την περίοδο και δεν έχω κάποια δουλειά έξω οπότε κυκλοφορώ στα παλιά μου λημέρια που κάπνιζα όλη μέρα και τα οποία φυσικά μυρίζουν ακόμα τσιγάρο.

Πραγματικά, διαβάζοντας ξανά τα μηνύματα σας, μου κάνει εντύπωση ότι κανείς δεν αναφέρει το ψυχολογικό. Εγώ περίμενα νεύρα (που δεν έχω ευτυχώς). Αντ΄αυτού έχω αυτό το πλάκωμα.

Ιδέες, σκέψεις, ότιδήποτε;;;; (είμαι η απελπισία προσωποποιημένη)
Πόσες μέρες κρατάει η σωματική εξάρτηση ρε παιδιά (λέει στα ιατρικά σάιτ 3 αλλά όντως έτσι είναι;

Σουινγκβοτερ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν ένιωσα ποτέ αυτό το πράγμα που περιγράφεις :worry:
μήπως φταίει η φαρμακευτική αγωγή? ναι εντάξει, μπορεί να μην είναι κατάθλιψη αλλά αυτό το πλάκωμα που περιγράφεις
Εγώ σε λίγο καιρό κλείνω 3 χρόνια άκαπνη (και πολύ χαρούμενη και συνάμα περήφανη για αυτό, κι ας τσίμπησα κι εγώ κιλάκια που ακόμα έχω), θα σου επιβεβαιώσω ότι όντως 3 μέρες είναι η σωματική εξάρτηση

καλή δύναμη πάντως και μην το βάλεις κάτω
τα οφέλη τελικά είναι πολύ περισσότερα απ την δυσκολία λίγων εβδομάδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swingvoter

Νεοφερμένος

Ο swingvoter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τα θυμάμαι τα οφέλη. Συμφωνώ. Περισσότερο θυμάμαι όταν ξαφνικά είχα καλύτερη αίσθηση γεύσης και όσφρησης. Δεν περιγράφεται.
Να περάσω αυτή την αρχική φάση που είναι όλα μαύρα και δύσκολα μόνο.
Θένκς Αναστασία. Πάω να πιω νερό.
ΣΒ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επίσης ειδικά εσένα, ίσως να σου έκανε πολύ καλό το γυμναστήριο
Χρειάζεσαι την ενδορφίνη (έτσι λένε την ορμόνη που παράγει ο εγκέφαλος και είσαι μέσα στην καλή χαρά όταν κάνεις γυμναστική? :P)

θα βγεις κι απ το σπίτι, θα βρεθείς και σε ένα σημείο που όλοι γουστάρουν το σώμα τους και το προσέχουν και είναι της υγιεινής, θα φτιάξεις και σώμα, θα σου φύγει και το πλάκωμα, θα σταματήσεις να σκέφτεσαι το τσιγάρο όσες ώρες θα είσαι εκεί...
να συνεχίσω?
θα φτιάξεις και κορμάρα, δε θα πάρεις επιπλέον βάρος με το κόψιμο τσιγάρου....
θες κι άλλα ή σε έψησα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
τΖΑ είμαι και εγώ εδώ...
Ηταν κάπως περίεργα αλλά όχι σε τέτοια κατάσταση όπως τα λες...
Είμαι άκαπνη 3 μήνες περίπου και δεν το σκέφτομαι καθόλου πλέον...

Θέλει πολύ προσοχή να μην ακούς αυτά που σου λένε οι γύρο σου....και καλό κουράγιο.....
Μπραβο σου και για την προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top