• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
οι εντονες κοντρες με τον εαυτο μας,μονο ισχυρες συγκρουσεις φερνουν:hmm:

Το θέμα με το κάπνισμα είναι ότι αν καπνίσεις για να καταλαγιάσει αυτή η εσωτερική κόντρα, μετά με παθοφυσιολογικούς και ψυχολογικούς μηχανισμούς είναι βέβαιο ότι θα σου ξαναέρθει να καπνίσεις και τότε ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα υποκύψεις πάλι; Ρισκάρεις φαύλο κύκλο και με τις εξαρτήσεις είναι επικίνδυνο παιχνιδάκι αυτό. Το έχω ξαναγράψει κάπου ότι σκοπός του ήταν και είναι η ευχαρίστηση (αφήνοντας στην άκρη το τίμημα της κατάχρησης) αλλά όταν βλέπεις ότι ο εθισμός και οι κακές συνέπειες σε κάνουν να μην το ευχαριστιέσαι καν; Τότε κατά τη γνώμη μου πρέπει να πεις στον εαυτό σου "σκάσε!" και να προσπαθήσεις να το ξεχάσεις.

Υ.Γ. Αν σπάσω και το αρχίσω πάλι εννοείται θα ενημερώσω για τον λόγο που ανέφερα και παραπάνω, για να μην νομίζει κανείς ότι είναι εύκολο. Χελ νόου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξέρω επίσης που έγκειται η λεπτή ισορροπία ενός περιστασιακού καπνιστή που ήταν συστηματικός κατά το παρελθόν. Δεν το έχω δοκιμάσει και μου φαίνεται λιγάκι επικίνδυνο δεδομένου ότι είμαι αγχώδης άνθρωπος και φοβάμαι ότι θα ξεφύγω π.χ. από το ένα τσιγάρο την εβδομάδα. Τι μανία κι αυτή γαμώτο, να με πιάσει κρίση μετά από 4 μήνες. :( Ρε συ Κωννα, κανένα τιπ για τις κουλές κρίσεις έχεις; Σε έπιαναν εσένα σε περιόδους άγχους ή είναι απλά στο μυαλό μου; Δεν ξέρω πώς θα ξεφύγω από αυτή την λούμπα μιας και είμαι σε περίοδο τίγκα στο άγχος.

Κατά βάση συμφωνώ με το νυχτολούλουδο και έτσι σκεφτόμουν όταν από μανιώδης καπνίστρια (ένα με ενάμισι πακέτο ημερησίως) έγινα μη καπνίστρια για τρείς μήνες, μετά ήμουν περιστασιακή καπνίστρια για άλλους τρεις, μετά πάλι μη καπνίστρια για άλλους έξι και τέλος περιστασιακή (αλλά πολύ περιστασιακή) για ενα χρόνο μέχρι να το ξαναρχίσω σταδιακά και όχι όπως πριν.
Δυστυχως δεν έχω συμβουλές, εγώ στην θεση σου θα κάπνιζα ένα τσιγάρο κάθε φορά που θα ένιωθα την ατελείωτη ανάγκη αλλά δεν θα μου επέτρεπα πάνω από ένα ή δύο κάθε δέκα μέρες ώστε να μην έχω τον κίνδυνο να το ξαναρχίσω κανονικά. Βασικά το μυστικό είναι στο να θεωρείς τον εαυτό σου μη καπνιστή - άπαξ και αρχίσεις να το πιστεύεις αυτό, δεν μπορείς να καπνίσεις πολύ και να θες. Επιπλέον όσο περνάει ο καιρός (για μένα τουλάχιστον) τόσο πιο απαίσια μου φαινόντουσαν τα τσιγάρα - ναι μπορούσα να κάνω δυο πχ αλλά μετά αισθανόμουν το στόμα μου σαν τασάκι και στεγνό, οπότε δεν ήθελα και τρίτο. Κι αν καμιά φορά ξεσάλωνα και έκανα πέντε, η αναπνοή μου την επόμενη μέρα με έκανε να το μετανιώσω οικτρά και δύσκολα το ξανακάνα.
Δεν ξέρω για μένα ήταν πολύ εύκολο να είμαι περιστασιακή καπνίστρια και ακόμα και τώρα κατά κάποιο τρόπο είμαι. Κυρίως καπνίζω επειδή έχω συνδέσει συγκεκριμένες δραστήριοτητες με το κάπνισμα, αν τις ξεσυνδέσω λογικά δεν θα θέλω ούτε τότε.
Πρακτικές συμβουλές: δες το τσιγάρο σαν αντίπαλο που δεν θα νικήσει ο κόσμος να χαλάσει και πίνε πολύ, πολύ, ΠΟΛΥ νερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
θα ανοιξω νεο θεμα για να τα πω εκει αναλυτικα....
(20+ χρονια καπνιστης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νομίζω Ντραμούλα μου πως έχεις εστιάσει υπερβολικά στις κρίσεις σου δίνοντάς τους πραγματικές διαστάσεις. Όλα στο κεφάλι μας είναι παρ' όλα αυτά.
Οι κρίσεις δεν είναι τίποτα περισσότερα από τον 'κακομαθημένο' εαυτό σου (μας) που θέλει να συνεχίσει αυτό που έμαθε, έτσι όπως το έμαθε ...γιατί έτσι. :pfff: (Για περισσότερα, διαβάζεις αυτό το τα-κα-πληκτικό κείμενο εδώ.)
Σε βάζει λοιπόν να σκέφτεσαι πως 'είσαι οι κρίσεις σου' και πόσο καημένη είσαι που δεν μπορείς να τις ξεπεράσεις και αχ-βαχ τι κακό και τούτο που σε βρήκε! Σαμποτάρει κοινώς την προσπάθειά σου με φτηνά κόλπα τύπου...κρίση (είναι και της μόδας βλέπεις!:P).

Μήπως ήρθε η ώρα να του δείξεις ποιος κάνει κουμάντο;;;

Εννοείται πως δεν είναι εύκολο, γι' αυτό άλλωστε έχει 10πλάσια αξία όταν το καταφέρεις! :)

Σε ό,τι με αφορά έκοψα το κάπνισμα πριν από 8 μήνες και σήμερα νιώθω ...σαν να μην κάπνιζα ποτέ :blink: Δεν περίμενα ποτέ πως θα το πω εγώ αυτό! Να που όλα γίνονται. Μετά από 25 χρόνια συνεχούς καπνίσματος (με ένα αναγκαστικό διάλειμμα λόγω εγκυμοσύνης ενός έτους και μια 6μηνη αποτυχημένη προσπάθεια διακοπής πριν από λίγα χρόνια), έφτασα σε σημείο να σκεφτώ πριν λίγες μέρες: "Ρε σίγουρα κάπνιζες εσύ;" :hehe:

Δεν θεωρώ πως η προσπάθεια έχει τελειώσει. Once a smoker, always a (former) smoker. Πάντα θα έρχεται ο πειρασμός και πάντα εγώ θα πρέπει να του δείχνω ποιος κάνει κουμάντο. :ropalo: Είναι πάντως ένας-δυο μήνες τώρα που έχω το πάνω χέρι ολοκληρωτικά.

Δεν μου κάνει καμία εντύπωση που σε έπιασε το στερητικό μετά από 4 μήνες γιατί κι εμένα με έπιασε μετά από 3 και δυστυχώς το έριξα στο φαγητό (με αποτέλεσμα τώρα να κάνω δίαιτα). Κι αυτό στο μυαλό μου ήταν. Αν δεις προηγούμενα ποστ μου στο θέμα, το είχα προεξοφλήσει πως θα παχύνω αν το κόψω. Δεν είναι παράξενο λοιπόν που πάχυνα. Τώρα όμως και θ' αδυνατίσω και δεν θα βρωμάω τσιγαρίλα. ;)

Σε μένα δεν πιάνει η περιορισμένη χρήση και ούτε την προτείνω, αν και δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Σε άλλους μπορεί να λειτουργεί. Εγώ ξέρω πως αν κάνω ένα τσιγάρο, μετά θα κάνω κι άλλο, κι άλλο, κι άλλα και θα πάρω πάλι το πακέτο. Αυτή τη στιγμή πάντως δεν είναι πως θέλω και κρατιέμαι, δεν θέλω κα-θό-λου. Με ενοχλεί, μου βρωμάει, μου είναι αδιάφορο και δεν σχετίζεται πλέον με καμία δραστηριότητά μου. Απορώ πώς μπορούσα να γράφω στο PC και να καπνίζω, να μαγειρεύω και να καπνίζω, να ζω και να καπνίζω.

Πώς έγινε αυτό το θαύμα; Δεν είμαι εντελώς σίγουρη. Συνέδεσα πάντως τη χρήση του τσιγάρου με μια φρικτή νοητική οσμή-εικόνα. Κάθε που σκεφτόμουν να ενδώσω ερχόταν αυτή στο μυαλό μου κι έλεγα: ΜΠΛΙΑΞ! :sick:
Και τώρα που σου γράφω και το σκέφτομαι, πάλι αυτή η ΜΠΛΙΑΞ εντύπωση κυριαρχεί στο κεφάλι μου.
Είχε πάψει πια για μένα να είναι απόλαυση. Το είχα μπουχτίσει.
...Στις αρχές μέχρι και στον ύπνο μου έβλεπα ότι κάπνιζα ένα τσιγάρο και ορκιζόμουν πως θα είναι το τελευταίο.


Αρκετά όμως με το αντικαπνιστικό μου παραλήρημα. Σου προτείνω το εξής απλό: Όταν σε πιάαανει η κρίση, δώσε στον εαυτό σου ένα εικονικό περιθώριο μιας ώρας ας πούμε: Πες του: Κοίτα, σε έχει πιάσει η κρίση σου τώρα. Αν σε μια ώρα δεν σου έχει περάσει, θα σου κάνω τη χάρη, αρκεί γι' αυτήν την 1 ώρα να σταματήσεις να το σκέφτεσαι.
Στη μια ώρα, πριν του κάνεις τη χάρη, πες του πρώτα πόσο περήφανη είσαι που κρατήθηκε ως εδώ και ανανέωσε το challenge για άλλη μια ώρα. (And so on and so forth). Μικρές ασκήσεις θέλησης που θα σου δώσουν και πάλι το πάνω χέρι, because you are, and you should be the one in charge! :D

Όλα αυτά αν θέλεις να το κόψεις. Αν δεν θέλεις, ...
Άσε όμως τις δικαιολογίες κοριτσάκι! :ropalo: :kissing:

Υ.Γ. α) Για όσους δεν το ξέρουν, λειτουργούν στα νοσοκομεία ιατρεία διακοπής του καπνίσματος. (Ελπίζω να μην σταμάτησαν λόγω κρίσης).

Υ.Γ. β) Όλα αυτά που γράφει το ποστ σου με αριθμό 501 ισχύουν. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Γεια σας :) Πάνε 134 μέρες και τις 2-3 τελευταίες τα νεύρα μου πάνε να σπάσουν και με αποσπά από όλες τις δραστηριότητές μου όταν με πιάνει. Ακόμα κρατάω αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα ενώ σκέφτομαι και το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και πραγματικά τα νεύρα μου έχουν γίνει σερπατίνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Γεια σας :) Πάνε 134 μέρες και τις 2-3 τελευταίες τα νεύρα μου πάνε να σπάσουν και με αποσπά από όλες τις δραστηριότητές μου όταν με πιάνει. Ακόμα κρατάω αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα ενώ σκέφτομαι και το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια και πραγματικά τα νεύρα μου έχουν γίνει σερπατίνες.


δεν καταλαβαινω για πιο λογο βασανιζεσαι....
εχω απεξαρτηθει απο το τσιγαρο, ενω τυχαια χθες, κυριως για χαβαλε, εκανα χθες ενα.
Περα απο την αηδια που μου εφερε, στη συνεχεια με ζαλισε κατι που με παραξενεψε για 20 χρονων καπνιστη που τα εχει καπνισει ολα.
Περα απο αυτα εχει τυχει και 2-3 ωρες να μην ασχοληθω καθολου με το θεμα χωρις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μα ειδικά κάποιος που κάπνιζε 20 χρόνια θα έπρεπε να συναισθάνεται το πρόβλημα. Εγώ κάπνιζα 3 χρόνια περίπου συστηματικά, αλλά ως αγχώδης άνθρωπος αυτές τις μέρες της εξεταστικής σε μια πολύ πιεστική σχολή, η ψυχολογική εξάρτηση με έχει καταπονήσει πολύ. Και έρχονται στιγμές που αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να μην κάνω ένα αυτές τις μέρες και αντ΄αυτού να το σκέφτομαι συνέχεια, να εκνευρίζομαι, να βυθίζομαι στις τύψεις και την αυτολύπηση που το είχα ξεκινήσει. Πραγματικά τι σου φαίνεται παράξενο; Επίσης κι εγώ τους πρώτους 3 μήνες ήμουν αέρα πατέρα άνετη μέχρι να έρθει ο κύριος λόγος για τον οποίο το ξεκίνησα στο προσκήνιο. Και χωρίς ηλεκτρονικό τσιγάρο, ημίμετρα και βοηθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
μιλαω επειδη ακριβως συναισθαινομαι το προβλημα σε βαθμο χειροτερα απο οτι εσυ.
οχι μονο καπνιζω 20 χρονια, αλλα τα τελευταια 1-2 χρονια λογω πολλων πιεσεων απο ρνα πακετο εφτασα σχεδον δυο....
καπνιζα μανιωδως οπου μπορεις να φανταστεις, εκτος οταν κοιμομουν.
Η κατατασταση μου ηταν απελπιστικη γιατι εκτος απο οτι βρωμαγα εβλεπα οτι δεν μπορουσα να λυσω το προβλημα μου.
Καπνιζα για να μην ξεσπασω αλλου.

Τωρα ειμαι παλι ηρεμος αλλα την δοση μου την παιρνω (νικοτινη) και επιπλεον το ρυθμιζω ετσι ωστε να μην κανω κατι απο συνηθεια.
Συν τω χρονο ευελπιστω να μειωσω ποσοτητα νικοτινης, το εχω κανει βεβαια ηδη, αλλα εχω ακομα πολυ δρομο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
DreamStealer, σε αυτό το νήμα μιλάμε για ολοκληρωτική απεξάρτηση από το τσιγάρο, όχι για υποκατάστατα του εθισμού μας.
Κακά τα ψέμματα, το ιδανικό είναι να σταματήσει κανείς να καπνίζει εντελώς.
Ωστόσο υπάρχουν σχετικά θέματα και για όσους θέλουν ν' ακολουθήσουν αυτό που προτείνεις, πράγμα που μπορεί να συζητηθεί εκεί.
Σε αυτό το θέμα αυτή η συζήτηση είναι λίγο σαν πρόκληση και σαν την αλεπού με την κομμένη ουρά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
οκ γραψε λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Λοιπόν θα σας πω κάτι αλλά δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος....
(αν δεν είναι, pls admins αλλάξτε του θέση :redface: )


ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ!!! :|

Οι λόγοι.... καταρχάς η υγεία μου (που προς το παρόν είναι ΑΚΟΜΑ μια χαρά αλλά για πόσο άραγε ακόμα? :( )
κατά δεύτερον.... θέλω σύντομα να κάνω και ένα παιδί.... εγκυμοσύνη και τσιγάρο.... δεν λέει... με τίποτα! όχι για μένα τέλος πάντων....
τρίτον και τελευταίο... βαρέθηκα ρε αδερφέ να πληρώνω κερατιάτικα μια κατοστή ευρώ το μήνα (και θα ανέβει κι άλλο) για ένα ****εθισμό μου....

έχω ακούσει για κάτι αυτοκόλλητα νικοτίνης.... ξέρει κάποιος κάτι να μου πει με σιγουριά? λειτουργούν? τα έχει δοκιμάσει κάποιος από εμάς ή κάποιο πολύ οικίο πρόσωπο σε εμάς?

tks :redface:
καταρχην αν και δεν καπνιζω,ουτε εχω καπνισει ποτε και ουτε που θελω να αρχισω ποτε πιστευω πως αν δεν το βαλεις εσυ σκοπο να το κοψεις,ακομα κι αν κανεις τα παντα και δοκιμασεις οτι υπαρχει στην αγορα δεν γινετε!για αρχη,
πιστευω πως θα ηταν καλα να προσπαθησεις να το ελλατωσεις.κοιτα εδω μηπως βρεις καποια λυση.https://www.google.gr/#sclient=psy-a....,cf.osb&fp=997d42e26b129700&biw=1280&bih=681
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
καταρχην αν και δεν καπνιζω,ουτε εχω καπνισει ποτε και ουτε που θελω να αρχισω ποτε πιστευω πως αν δεν το βαλεις εσυ σκοπο να το κοψεις,ακομα κι αν κανεις τα παντα και δοκιμασεις οτι υπαρχει στην αγορα δεν γινετε!για αρχη,
πιστευω πως θα ηταν καλα να προσπαθησεις να το ελλατωσεις.κοιτα εδω μηπως βρεις καποια λυση.https://www.google.gr/#sclient=psy-a....,cf.osb&fp=997d42e26b129700&biw=1280&bih=681
30-1-2006

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ειναι δυσκολο να κόψεις το τσιγαρο..... Προσπαθειες, μετα ξανα αρχιζεις ..... Πιστευω ομως πως για σενα δεν θα είναι και τόσο. Εχεις ενα στοχο... - την εγκυμοσυνη !!! Και εγω, παρολο που το ειχα δηθεν κοψει πριν μεινω εγκυος, που και που καπνιζα ...Μια με το καφέ μου , μια για τη παρεα , επειδη ειχα τα νευρα και τ.π. Μετα ομως όταν εχεις την ευθυνη για μια ζωη.....- "το κόβεις με μαχαιρι !".
...-mπαινοντας σε ενα χειρουργειο , kοιταω εναν χειρουργο να καπνιζει εκει μεσα .....Παραξενευτικα! Τελικα ηταν το ηλεκτρονικο τσιγαρο...
Μα κι αυτα, λενε, βλαβερα ειναι...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κάψιμο τσιγάρου; Κόβεται εύκολα ΜΟΝΟ αν η Ριρίκα & ο Τζει ειναι φιλοι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Κοβεται αν παθει κάποιος δικό σου κάτι, και καταλάβεις πόσο βλαβερό είναι...όχι απλά μαχαίρι, απο τη ρίζα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Το χω κοψει 2930820 φορες,οσες ακριβως το χω ξαναρχισει,
Γενικα,το καπνισμα το αρχισα στα 16 μου για τελειως μαλακια λογο αλλα κ εγω οπως και αλλοι θεωρω.οτι αν θελεις μπορεις να το κοψεις με τη μια.
Εγω μαλλον δε θελω,με ξεαγχωνει ισως το γεγονος οτι κανω αυτη την κινηση και εχω τον καπνο να κατεβαινει ή να τον φυσαω.
Τρελη ψευδαισθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Πόσων ετών να ειναι σήμερα το παιδί της δημιουργού του θέματος; Επί του θέματος. Εχω ακούσει πολλούς να λένε οτι άρχισαν το κάπνισμα από μαλ....α της στιγμής. Γι αυτό κι επιμένω να μην το δοκιμάσω καν. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κάψιμο τσιγάρου; Κόβεται εύκολα ΜΟΝΟ αν η Ριρίκα & ο Τζει ειναι φιλοι σου
εμένα απ' έξω τάσο;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πόσων ετών να ειναι σήμερα το παιδί της δημιουργού του θέματος; Επί του θέματος. Εχω ακούσει πολλούς να λένε οτι άρχισαν το κάπνισμα από μαλ....α της στιγμής. Γι αυτό κι επιμένω να μην το δοκιμάσω καν. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή...

Ο γιός μου είναι πλέον 4+ :)
Ναι, έκοψα το κάπνισμα και είμαι καλά ;)

Είναι πιο εύκολο απ όσο νόμιζα... αρκεί να διαβάσει κάποιος όλο το θέμα και θα το καταλάβει το τι πιστεύω πλέον :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Μια καλη ιδεα για να κοψει καποιος το καπνισμα, ειναι να κοψει πρωτα τον υπολογιστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top