• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι προκειτε περι αυθυποβολης, απλα σου λεω τι πιστευω βαση του πιο λογικου για μενα. στην τελικη και αυτο να ειναι, μπορει να ειναι κομπογιανιτης ο βελονιστης, αλλα εσυ θα χαρεις το αποτελεσμα οποτε δεν θα ειναι χαμενος κοπος τουλαχιστων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι προκειτε περι αυθυποβολης, απλα σου λεω τι πιστευω βαση του πιο λογικου για μενα. στην τελικη και αυτο να ειναι, μπορει να ειναι κομπογιανιτης ο βελονιστης, αλλα εσυ θα χαρεις το αποτελεσμα οποτε δεν θα ειναι χαμενος κοπος τουλαχιστων.


Παιζει κι αυτο να συμβαινει... εχεις κι εσυ δικιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγγυημένος τρόπος διακοπής που δουλεύει 100%: έχετε φρονιμήτες? Δεν τους χρειάζεστε. Πηγαίνετε να τους βγάλετε, τουλάχιστον 2 μαζί. Για καμιά 10αριά μέρες θα είστε λίγο σκατά και δεν θα θέλετε να καπνίσετε. Μετά από τις 10 μέρες επίσης δεν θα θέλετε να καπνίσετε και θα σας βρωμάει. Αν δοκιμάσετε, θα έχει γεύση άχυρο και θα είναι λες και καπνίζετε για πρώτη φορά.
Κόστος αφαίρεσης σε δημόσιο νοσοκομείο: 50 ευρώ, όσο δηλαδή περίπου 15 πακέτα τσιγάρα.
Ταντάααα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Για καμιά 10αριά μέρες θα είστε λίγο σκατά και δεν θα θέλετε να καπνίσετε. Μετά από τις 10 μέρες επίσης δεν θα θέλετε να καπνίσετε και θα σας βρωμάει. Αν δοκιμάσετε, θα έχει γεύση άχυρο και θα είναι λες και καπνίζετε για πρώτη φορά.

Ναι καλά. Καλά λεω εγω δεν πιανουν όλα σε όλους. Τον εβγαλα και καπνισα μετα μια ώρα. Ενω ολη μερα δεν επρεπε να καπνισω, εγω κανονικοτατα εκανα το πακετο μου. Και δεν επαθα κατι φτου φτου, ηταν ρισκο:redface:
Ασχετο αλλα εκλεισα ραντεβου να βγαλω κ τον αλλο. Η βλακεια ειναι πως το κλεισα μια μερα πριν τη συναυλια των ρεντ χοτ. Μαλλον η θαλλαξω το ραντεβου (αλλα δε με βολευει αλλη ημερομηνια) η θακολουθησω τον ιδιο δρομο του προηγουμενου φρονιμιτη, γιατι για να χασω τη συναυλια ή να μην καπνισω εκει, δεν παιζει:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Για αυτό λέω 2 τουλάχιστον. Αν δεν είναι έγκλειστοι ή ημι-έγκλειστοι, μην σου πω και τους 4 μαζί. Αλλιώς δεν γίνεται δουλειά. Εγώ με την ρινοπλαστική που μου είπαν πως αν καπνίσω πριν τις 3 εβδομάδες δεν θα έχω καλό αποτέλεσμα, τρόμαξα τόσο πολύ που για 3 εβδομάδες δεν έκανα ούτε τζούρα. Βέβαια για 10 μέρες στην αρχή δεν μπορούσα και να ήθελα γιατί με το ζόρι έπαιρνα ανάσα.
Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έχεις μεγάλη ηλικία και προβλήματα υγείας δεν θα πάθεις κάτι μετά από χειρουργείο (πολύ μικρές πιθανότητες) αλλά αν νιώθεις τόσο σκατά που δεν θες καν να καπνίσεις για 7-10 μέρες, έχει γίνει η δουλειά από μόνη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ερωτηματολόγιο Κινήτρων για τη Διακοπή του Καπνίσματος

Το «κλειδί» προκειμένου να διακόψει κάποιος τα κάπνισμα είναι η διάθεση που έχει για τη διακοπή του καπνίσματος, δηλαδή πόσο πραγματικά «θέλει να κόψει το τσιγάρο». Η έρευνα έχει δείξει ότι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες που προσδιορίζουν μια επιτυχημένη προσπάθεια διακοπής του καπνίσματος είναι το ισχυρό κίνητρο του καπνιστή. Πως θα μάθετε αν είστε πραγματικά διατεθειμένοι να διακόψετε το κάπνισμα; Κάντε αυτό το τεστ για να το διαπιστώσετε!




  • Ερώτηση 1: Ανησυχείτε για τους σοβαρούς κινδύνους για την υγεία σας που συνδέονται με το κάπνισμα;

  1. Α. Ναι
  2. Β. Μερικές φορές
  3. Γ. Ποτέ

  • Ερώτηση 2: Σκέφτεστε τα πλεονεκτήματα που θα έχετε κόβοντας το κάπνισμα;

  1. Α. Συχνά
  2. Β. Μερικές φορές
  3. Γ. Ποτέ

  • Ερώτηση 3: Πόσα χρήματα ξοδεύετε σε τσιγάρα;

  1. Α. Πολλά
  2. Β. Αρκετά
  3. Γ. Λίγα

  • Ερώτηση 4: Σας ενοχλεί να εξαρτάστε από το κάπνισμα;

  1. A. Ναι
  2. B. Κατά κάποιον τρόπο
  3. Γ. Όχι

  • Ερώτηση 5: Νιώθετε ενοχές ή αισθάνεστε άσχημα όταν καπνίζετε μπροστά στους φίλους και την οικογένειά σας;

  1. Α. Ναι
  2. Β. Μερικές φορές
  3. Γ. Ποτέ

  • Ερώτηση 6: Νιώθετε ενοχές ή αισθάνεστε άσχημα με τον εαυτό σας όταν καπνίζετε;

  1. A. Συνεχώς
  2. B. Μερικές φορές
  3. Γ. Ποτέ

  • Ερώτηση 7: Πόσο πολύ επιθυμείτε να διακόψετε το κάπνισμα;

  1. A. Πολύ
  2. B. Λίγο
  3. Γ. Δεν είμαι βέβαιος/η

  • Ερώτηση 8: Πόσο συχνά σκέφτεστε να διακόψετε το κάπνισμα;

  1. A. Συχνά
  2. B. Αρκετά συχνά
  3. Γ. Ποτέ

  • Ερώτηση 9: Έχετε δοκιμάσει ποτέ να διακόψετε το κάπνισμα;

  1. A. Ναι, αρκετές φορές
  2. B. Μια - δυο φορές
  3. Γ. Όχι, ποτέ

  • Ερώτηση 10: Πόσο αποφασισμένοι είστε να διακόψετε το κάπνισμα;

  1. Α. Πάρα πολύ
  2. Β. Αρκετά
  3. Γ. Καθόλου

  • Ερώτηση 11: Πόση εμπιστοσύνη έχετε στον εαυτό σας ότι θα σταματήσετε οριστικά το κάπνισμα στην επόμενη προσπάθειά σας;

  1. A. Πάρα πολύ
  2. B. Αρκετή
  3. Γ. Δεν είμαι βέβαιος/η

  • Ερώτηση 12: Στην επόμενη προσπάθεια να διακόψετε το κάπνισμα, αν παρεκκλίνατε και καπνίζατε για ένα βράδυ, θα σκεφτόσασταν:

  1. A. Θα επιμείνω σε αυτή την προσπάθεια
  2. B. Δεν είμαι απόλυτα έτοιμος/η - ίσως θα πρέπει να σκεφτώ να το διακόψω όταν θα είμαι έτοιμος/η
  3. Γ. Τι νόημα έχει; Aς συνεχίζω να καπνίζω

  • Ερώτηση 13: Θα σκεφτόσασταν να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας, τον φαρμακοποιό σας ή ένα ειδικό πρόγραμμα υποστήριξης για τη διακοπή του καπνίσματος;

  1. Α. Ναι
  2. Β. Ίσως
  3. Γ. Όχι

  • Ερώτηση 14: Σκέφτεστε να ορίσετε μια ημερομηνία διακοπής του καπνίσματος;

  1. A. Ναι
  2. B. Μερικές φορές
  3. Γ. Όχι

  • Ερώτηση 15: Γνωρίζετε τα ερεθίσματα που σας κάνουν να θέλετε να καπνίσετε και είστε πρόθυμοι να προσπαθήσετε να τα αποφύγετε;

  1. Α. Ναι
  2. Β. Δεν είμαι βέβαιος/η
  3. Γ. Όχι

  • Ερώτηση 16: Θα εξετάζατε την πιθανότητα να χρησιμοποιήσετε κάποια τεκμηριωμένη ιατρική θεραπεία, όπως θεραπεία με υποκατάστατα νικοτίνης ή άλλα φάρμακα, για να σας βοηθήσει να διακόψετε το κάπνισμα;

  1. A. Ναι
  2. B. Όχι, προτιμώ να μη χρησιμοποιήσω καμία θεραπεία
  3. Γ. Δεν θέλω να διακόψω

Αποτελέσματα του ερωτηματολογίου, έχετε απαντήσει...

Περισσότερα Α
Συγχαρητήρια! Είστε ένας καπνιστής αποφασισμένος να κόψει το τσιγάρο! Βρίσκεστε στην κατάλληλη στιγμή για να κάνετε μια επιτυχή προσπάθεια διακοπής του καπνίσματος. Η έρευνα έχει δείξει ότι η φαρμακολογική θεραπεία, συνοδευόμενη από συμβουλευτική υποστήριξη, προσφέρει τα καλύτερα ποσοστά επιτυχίας και μπορεί να υπερδιπλασιάσει τις πιθανότητες επιτυχούς διακοπής του καπνίσματος. Το σημαντικότερο βήμα στο οποίο θα πρέπει να προχωρήσετε τώρα, είναι να μιλήσετε με έναν γιατρό για να σας προσφέρει βοήθεια και συμβουλές προκειμένου να διακόψετε το κάπνισμα καθώς και για να ορίσετε μια ημερομηνία διακοπής.


Περισσότερα B
Έχετε σχεδόν πετύχει το στόχο, σκέφτεστε να κόψετε το κάπνισμα και έχετε επεξεργαστεί πολύ την ιδέα. Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσετε γιατί στηρίζεστε στο κάπνισμα - που είναι στην πραγματικότητα ένας "ψεύτικος φίλος". Το καλά νέα είναι ότι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΠΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΕΤΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ. Μπορεί να πιστεύετε ότι η ζημιά έχει γίνει, αλλά οι κίνδυνοι που συνδέονται με το κάπνισμα αρχίζουν να μειώνονται από τη στιγμή που το διακόπτετε. Σταματήστε το κάπνισμα και το σώμα σας θα αρχίσει αμέσως να αποκαθιστά τις βλάβες που έχουν συμβεί, ξεκινώντας από μια σειρά ευεργετικών αλλαγών που συνεχίζονται για χρόνια. Θα πρέπει να σκεφτείτε σοβαρά να συζητήσετε με κάποιον γιατρό ή μια ειδική ομάδα υποστήριξης σχετικά με τις σύγχρονες μεθόδους διακοπής του καπνίσματος. Γνωρίζατε ότι η φαρμακολογική θεραπεία συνοδευόμενη '' από συμβουλευτική υποστήριξη προσφέρει τα καλύτερα ποσοστά επιτυχίας και μπορεί να υπερδιπλασιάσει τις πιθανότητες επιτυχούς διακοπής του καπνίσματος;


Περισσότερα Γ
Το γεγονός ότι ολοκληρώσατε αυτό το ερωτηματολόγιο αυτοαξιολόγησης δείχνει ότι το να διακόψετε το κάπνισμα βρίσκεται τουλάχιστον στο μυαλό σας. Μια μέρα μπορεί να είστε έτοιμοι να σταματήσετε να καπνίζετε. Ίσως τα παρακάτω στοιχεία σας κάνουν να το αποφασίσετε νωρίτερα:


  • Κάθε οκτώ δευτερόλεπτα, κάποιος στον κόσμο πεθαίνει από μια νόσο σχετιζόμενη με το κάπνισμα, όπως καρκίνο του πνεύμονα, καρδιοπάθεια ή εγκεφαλικό επεισόδιο.
  • Το κάπνισμα σκοτώνει σήμερα τους μισούς καπνιστές και 50% αυτών των καπνιστών πρόκειται να πεθάνουν στη μέση ηλικία, χάνοντας 20-25 χρόνια σε σχέση με το φυσιολογικό προσδόκιμο επιβίωσης.

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΕΤΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ. Ανεξάρτητα από την ηλικία σας ή από το πόσα χρόνια καπνίζετε, η διακοπή του καπνίσματος έχει άμεσα αποτελέσματα στην υγεία σας. Διακόψτε το κάπνισμα και το σώμα σας θα αρχίσει να αποκαθιστά άμεσα τις Βλάβες που έχουν συντελεστεί. Το να μην έχετε προσπαθήσει ποτέ να κόψετε το κάπνισμα ή το να μην το έχετε κόψει έστω και για λίγο, μπορεί να αποτελέσει εμπόδιο σε αυτή σας την προσπάθεια. Ωστόσο, ανεξάρτητα από το ποια είναι η γνώμη σας σήμερα, σας καλούμε να μάθετε περισσότερα σχετικά με το πώς το κάπνισμα σας ελέγχει. Αυτό μπορείτε να το πετύχετε ερχόμενοι σε επαφή με έναν γιατρό ή ένα πρόγραμμα υποστήριξης για τη διακοπή του καπνίσματος. Ακόμη και αν το να διακόψετε το κάπνισμα είναι δύσκολο, μπορείτε να το κάνετε ευκολότερο με τις σωστές μεθόδους. Επιπλέον, υπάρχει διαθέσιμη φαρμακολογική θεραπεία η οποία, συνοδευόμενη από συμβουλευτική υποστήριξη, προσφέρει τα καλύτερα ποσοστά επιτυχίας και μπορεί να υπερδιπλασιάσει τις πιθανότητες επιτυχούς διακοπής του καπνίσματος.


bestrong.org.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Απο το ιδιο σάιτ

Τα οφέλη για την υγεία από την διακοπή καπνίσματος

Ένα ερώτημα ιδιαίτερα σημαντικό για τη Δημόσια Υγεία είναι, κατά πόσο ο κίνδυνος για την υγεία μειώνεται σε περίπτωση διακοπής του καπνίσματος. Η διακοπή του καπνίσματος βελτιώνει τις εκβάσεις της υγείας και μπορεί να αναστρέψει την εξέλιξη της νόσου. Τα οφέλη από τη διακοπή του καπνίσματος είναι αποδεδειγμένα. Από τη στιγμή που ένας καπνιστής διακόψει το κάπνισμα ο ανθρώπινος οργανισμός επανορθώνει τη ζημιά, ξεκινώντας μια σειρά από ευεργετικές αλλαγές που θα συνεχιστούν χρόνια:


  • Σε 6 ώρες η παροδική αύξηση της καρδιακής συχνότητας και της αρτηριακής πίεσης αρχίζουν να επανέρχονται στις αρχικές τιμές.
  • Σε 8 ώρες από τη διακοπή του καπνίσματος τα επίπεδα νικοτίνης και μονοξειδίου του άνθρακα μειώνονται κατά το ήμισυ και τα επίπεδα οξυγόνου επιστρέφουν σε φυσιολογικά επίπεδα.
  • Στις 24 ώρες το μονοξείδιο του άνθρακα αποβάλλεται από το σώμα.
  • Στις 48 ώρες δεν υπάρχει πλέον νικοτίνη στο σώμα.
  • Σε 3-9 μήνες βελτιώνεται ο βήχας, η δύσπνοια και τα αναπνευστικά προβλήματα, καθώς η πνευμονική λειτουργία αυξάνεται έως και 10%.
  • Στα 5 χρόνια ο κίνδυνος καρδιακής προσβολής μειώνεται στο μισό του κινδύνου που διέτρεχε ένας καπνιστής.
  • Στα 10 χρόνια ο κίνδυνος αυτός μειώνεται στα ίδια επίπεδα με αυτόν ενός μη καπνιστή. Είναι χαρακτηριστικό, ότι στην περίπτωση του καρκίνου του πνεύμονα, ενώ ο κίνδυνος στους καπνιστές είναι 17 - 19 φορές μεγαλύτερος από ό,τι τους μη καπνιστές.
  • Μετά 10 - 15 χρόνια διακοπής είναι μόνο 5 φορές μεγαλύτερος και μετά από 15 - 20 χρόνια ελάχιστα μεγαλύτερος από τους μη καπνιστές (US DHHS 1989 IARC 2002). Σε ό,τι αφορά τη στεφανιαία νόσο, συνολικά, η πιθανότητα προσβολής των πρώην καπνιστών είναι η μισή έναντι εκείνης των καπνιστών (Wilson et al. 2000). Αντίστοιχα είναι και τα ποσοστά μείωσης του κινδύνου για τις άλλες συνέπειες του καπνίσματος.


Τα οφέλη για την τσέπη από την διακοπή καπνίσματος

Τέλος το κάπνισμα εκτός των άλλων αποτελεί μία δαπανηρή συνήθεια. Είναι γνωστό ότι οι περισσότεροι καπνιστές καταναλώνουν από ένα έως δύο πακέτα την ημέρα. Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία, το μεγαλύτερο μερίδιο πωλήσεων στη χώρα μας το έχουν οι ξένες μάρκες. Ένα πακέτο τσιγάρα στοιχίζει περίπου 3 ευρώ. Τα χρήματα που ξοδεύει ένας συνηθισμένος καπνιστής σε ένα μήνα, σε ένα χρόνο και σε δέκα χρόνια είναι περίπου :


  • Καπνιστής ενός πακέτου την ημέρα: 3 ευρώ x 30 ημέρες = 90 ευρώ το μήνα, 90 ευρώ x 12 μήνες = 1080 ευρώ το χρόνο, 1080 ευρώ x 10 χρόνια = 10.800 ευρώ τη δεκαετία.
  • Καπνιστής δύο πακέτων την ημέρα: 6 ευρώ x 30 ημέρες = 180 ευρώ το μήνα,180 ευρώ x 12 μήνες = 2160 ευρώ το χρόνο, 2160 ευρώ x 10 χρόνια = 21.600 ευρώ τη δεκαετία.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι τιμές των τσιγάρων αυξάνουν συνεχώς και κατά συνέπεια το έξοδο κάθε καπνιστού.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Απο το ίδιο και τέλος για σήμερα... γιατί δε νιώθω καλά...... γιατί.............
Ερωτηματολόγιο εξάρτησης από τη νικοτίνη
(κλίμακα Fagerstrom)




  • Πόσα τσιγάρα καπνίζετε την ημέρα;

  1. Λιγότερα από 15 (0 πόντοι)
  2. 16 έως 25 (1 πόντοι)
  3. Πάνω από 25 (2 πόντοι)

  • Ποια είναι η περιεκτικότητα σε νικοτίνη των τσιγάρων που καπνίζετε (αναγράφεται στο πακέτο);

  1. Λιγότερα από 0,8 mg (0 πόντοι)
  2. 0,8 έως 1,5 mg (1 πόντοι)
  3. Πάνω από 1,5 mg (2 πόντοι)

  • Καταπίνετε τον καπνό;

  1. Ποτέ (0 πόντοι)
  2. Μερικές φορές (1 πόντοι)
  3. Πάντα (2 πόντοι)

  • Καπνίζετε πιο πολύ το πρωί απ’ ότι το απόγευμα:

  1. Ναι (1 πόντος)
  2. Όχι (0 πόντοι)

  • Πότε καπνίζετε το πρώτο σας τσιγάρο;

  1. Μέσα σε μισή ώρα αφού σηκωθώ το πρωί (2 πόντοι)
  2. Αργότερα (0 πόντοι)

  • Ποιο τσιγάρο σας φαίνεται το πιο απαραίτητο;

  1. Το πρώτο (1 πόντος)
  2. Κάποιο άλλο (0 πόντοι)

  • Καπνίζετε ακόμη και όταν μια αρρώστια (γρίπη, κρυολόγημα) σας υποχρεώνει να μείνετε στο κρεβάτι;

  1. Ναι (1 πόντος)
  2. Όχι (0 πόντοι)

  • Σας είναι δύσκολο να μην καπνίζετε σε χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα (σινεμά, θέατρο, αίθουσες αναμονής);

  1. Ναι (1 πόντος)
  2. Όχι (0 πόντοι)

Αποτελέσματα

Το άθροισμα των βαθμών κάθε ερώτησης υποδεικνύουν το βαθμό εξάρτησης Σκορ:


  • 0-4 πόντοι: Καπνιστής καθόλου ή λίγο εξαρτημένος

  • 5-6 πόντοι: Καπνιστής μέτρια εξαρτημένος

  • 7-8 πόντοι: Καπνιστής ισχυρά εξαρτημένος

  • 9 και άνω πόντοι: Καπνιστής πολύ ισχυρά εξαρτημένος

γιατί μάζεψα 10 πόντους...........
(λες και δεν το ξερα δλδ, το τεστ περιμενα να μου το επιβεβαιωσει.....:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosbofgr

Νεοφερμένος

Ο nikosbofgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημερα παιδια,ειπα να κοψω κ εγω το τσιγαρο (ανευ λογου και αιτιας)και δεν ειναι η πρωτη φορα.. Εχει κανενας καμια συμβουλη? Αυριο θα διαβασω ολο το αρθρο,ειμαι στη 13η σελιδα ακομη :p Επισεις ολα τα παιδια που εχουν πει οτι το εκοψαν,το πετυχαν ? Αντε να ανεβει λιγο η ψυχολογια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Καλημερα παιδια,ειπα να κοψω κ εγω το τσιγαρο (ανευ λογου και αιτιας)και δεν ειναι η πρωτη φορα.. Εχει κανενας καμια συμβουλη? Αυριο θα διαβασω ολο το αρθρο,ειμαι στη 13η σελιδα ακομη :p Επισεις ολα τα παιδια που εχουν πει οτι το εκοψαν,το πετυχαν ? Αντε να ανεβει λιγο η ψυχολογια :D

Φίλε Νίκο, πάντα υπάρχει λόγος για να κόψεις το τσιγάρο. Όταν διαβάσεις όλες τις σελίδες... κάνε μου μια περίληψη :D γιατί έχω φτάσει τα 100 την ημέρα. Για να μην πω ότι τα περισσότερα είναι βαριά και άφιλτρα. Είχα πάει σε ένα κέντρο που σε βοηθάει να το κόψεις και το περισσότερο που άντεξα είναι 15 μέρες. Μετά τα κάπνιζα δύο δύο. Πήρα 2-3 ηλεκτρονικά τσιγάρα και τα άφησα και αυτά στην άκρη. Μεγάλη μούφα. Και επειδή και εγώ κάθε μέρα λέω: τελευταίο τσιγάρο. Ας πάμε ένα song. :P



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Τα οφέλη για την υγεία που αναφέρονται σε περίπτωση διακοπής του καπνίσματος, πιστεύω πως δεν είναι ίδια για όλους τους καπνιστές. Είναι διαφορετικό να καπνίζει κάποιος 2-5 χρόνια, κι άλλο 5-10, 10-15 κλπ.
(Π.χ. σχετικά με τον κίνδυνο καρδιακής προσβολής, αυτό που αναφέρει το άρθρο δεν ισχύει για όλους. Δε γίνεται. Ο μέσος όρος, όμως, των χρόνων που κάποιος είναι καπνιστής, στον οποίο και το άρθρο λογικά θα αναφέρεται, δεν έχω καταλάβει ποιος είναι.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τελευταια μου εχει κολλησει στο μυαλο. Εχω αρχισει να νευριαζω που καπνιζω. Απο τη μια το θελω απο την αλλη το απεχθανομαι. Θελω να το κοψω. Το προβλημα ειναι πως φοβαμαι πως θα ξαναπεσω παλι. Προσπαθω να σκεφτω ρεαλιστικα τους λογους για τους οποιους καπνιζω. Δεν υπαρχει ουτε ενας σοβαρος. Δεν υπαρχει ουτε ενα θετικο στο καπνισμα. Απο που αραγε αρχιζει κανεις; δε θελω ουτε δεκανικια ουτε σταδιακα με μειωση, ουτε υποκαταστατα. Η ταν η επι τας. Δε θελω βοηθεια βρε αδερφε! (πριν μερικα χρονια ελεγα πωσ ειναι αδυνατο χωρισ βοηθεια....)Μπορει να μου περασει το ντελιριο αυριο και να την δω αλλιως παλι, ποιος ξερει; Παντως, κακο πραμα οι εξαρτησεις παιδια, πολυ κακο πραμα.....(mind αναβει τσιγαρο τωρα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τελευταια μου εχει κολλησει στο μυαλο. Εχω αρχισει να νευριαζω που καπνιζω. Απο τη μια το θελω απο την αλλη το απεχθανομαι. Θελω να το κοψω. Το προβλημα ειναι πως φοβαμαι πως θα ξαναπεσω παλι. Προσπαθω να σκεφτω ρεαλιστικα τους λογους για τους οποιους καπνιζω. Δεν υπαρχει ουτε ενας σοβαρος. Δεν υπαρχει ουτε ενα θετικο στο καπνισμα. Απο που αραγε αρχιζει κανεις; δε θελω ουτε δεκανικια ουτε σταδιακα με μειωση, ουτε υποκαταστατα. Η ταν η επι τας. Δε θελω βοηθεια βρε αδερφε! (πριν μερικα χρονια ελεγα πωσ ειναι αδυνατο χωρισ βοηθεια....)Μπορει να μου περασει το ντελιριο αυριο και να την δω αλλιως παλι, ποιος ξερει; Παντως, κακο πραμα οι εξαρτησεις παιδια, πολυ κακο πραμα.....(mind αναβει τσιγαρο τωρα...)

Μόνο ἕνας τρόπος ὑπάρχει νὰ κόψῃς τὸ τσιγάρο· Νὰ τὸ κόψῃς μαχαῖρι. Μαχαῖρι ὅμως. Καὶ ἕνας τρόπος ὑπάρχει νὰ μὴν τὸ ξαναρχίσῃς· νὰ μὴν καπνίσῃς οὔτε ἕνα τσιγάρο ἔτσι «γιὰ τὴν παρέα». Ἂν τὸ πάρῃς ἀπόφαση καὶ δὲν παραβῇς αὐτοὺς τοὺς δύο κανόνες, θὰ τὰ καταφέρῃς. Μετὰ ἀπὸ λίγο καιρὸ μάλιστὰ θὰ σκέπτεσαι «τί βλακεία ἔκανα καὶ κάπνιζα καὶ πόσα χρήματα χαλοῦσα χωρὶς λόγο». Ὅταν δὲ θὰ σοῦ ἔρχεσαι στὸ μυαλὸ νὰ καπνίσῃς σκεπτόμενη τὶς στιγμὲς χαλάρωσης ποὺ σοῦ προσέφερε μετὰ ἀπὸ μία κοπιαστικὴ δουλειὰ ἢ μετὰ τὸ φαγητό, τότε σκέψου ὅτι πήγαινες νὰ φιλήσῃς ἢ νὰ χαιρετίσῃς κάποιον καὶ μύριζες τσιγαρίλα καὶ ὁ βῆχας ποὺ σὲ ἔπιανε καὶ ἔνιωθες νὰ σὲ κλείνῃ ὁ πνεύμονάς σου. Δὲν εἶναι τόσο δύσκολο νὰ τὸ κόψῃς καὶ ἐσὺ εἶσαι καὶ μικρὴ γιὰ νὰ μπλέξῃς μὲ ὑποκατάστατα...

Σ.σ.: Ἔχω νὰ βάλω τσιγάρο στὸ στόμα μου ἐδῶ καὶ 11 μῆνες...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Σ.σ.: Ἔχω νὰ βάλω τσιγάρο στὸ στόμα μου ἐδῶ καὶ 11 μῆνες...:clapup:

Φίλε είναι ακριβώς όπως τα λες. Το έκοψα, πριν 5 περίπου χρόνια (μαχαίρι), για 20 μήνες. Μια φορά το έβαλα στο στόμα μου, "έτσι για την παρέα" που λες κι εσύ, και από την επόμενη μέρα άρχισα να καπνίζω κανονικά. Δυστυχώς,μια φορά καπνιστής ΠΑΝΤΑ εν δυνάμει καπνιστής. Κράτα γερά! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε φανταζεστε ποσο δυσκολο ειναι για μενα αυτο που μου λετε μα κανω... Και μονο στην σκεψη του δεν πρεπει κι οτι δε θα ξαναπιασω τσιγαρο, με λουζει κρυος ιδρωτας. Σημερα το προσπαθησα και δεν τα καταφερα. Σας λεω εχω προβλημα... Καπνιζω 10 χρονια κανονικα χωρις ποτε να εχω κανει ουτε μια προσπαθεια.. Δε νομιζω πως ειμαι απο τα ατομα με ισχυρη θεληση για κατι τετοιο.. Μονο μια γερη πλυση εγκεφαλου θα μου αλλαζε τη συνηθεια ή δε θελω ουτε να το σκεφτομαι.. μια ασθενεια.. Λυπαμαι που το λεω.. Ειμαι απαραδεκτη.. Αλλα πολυ ειλικρινης.. Πως τα καταφερνει τοσος κοσμος.. Μακαρι να μπορουσα.. Τα εχω παρει μενα κι εχω αρχισει να πεισμωνω. Δε φανταζεστε ποσο με ενοχλει να εξαρτωμαι απο εναν διαολο και εγω ειμαι αυτη που παντα βροντοφωναζω κατα των εξαρτησεων. Μου εχει κολλησει στο μυαλο μηνες. Πρεπει να θελω να παρω την αποφαση. Κι αν ομως μετα παθω στερητικα, τι γινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αν και το μαχαίρι είναι γρήγορο, η αποτελεσματικότητά του είναι αμφιλεγόμενη, μιας και το μεγαλύτερο ποσοστό <<υποτροπιάζει>>. Επίσης σε βαρβάτους καπνιστές μπορεί να είναι αρκετά επίπονο. Για τους λόγους αυτούς εγώ είμαι πιο υπέρ του σταδιακού κοψίματος (να σημειωθεί ωστόσο πως δεν είμαι καπνιστής). Τι εννοώ με το σταδιακό κόψιμο:
Καταρχάς οι περισσότεροι καπνιστές κάνουν τσιγάρα με τον καφέ (ΓΕΓΟΝΟΣ), είναι κάτι σαν επίκτητο αντανακλαστικό. Το δεύτερο βήμα δηλαδή, είναι το κόψιμο του καφέ. Αν θέλεις αυτό το <<πρωινό ξύπνημα>> του καφέ, φάε μήλο. Στη καφετέρια πάρε χυμό ή οτιδήποτε που δεν είναι πικρό.
Το πρώτο βήμα είναι να μετρήσεις τα τσιγάρα που κάνεις. Πάρε ένα δείγμα μιας εβδομάδας πχ και βγάλε τον μέσο όρο. Ξεκινάς από εκεί, ας πούμε πως είναι 10 τσιγάρα την ημέρα. Ελάττωσε το στα 9. Αν μια μέρα είναι αγχώδεις και θες χαλάρωμα (βλήμα) φάε τα νύχια σου, τσίχλα (απλή) ή κοιμήσου. Την επόμενη εβδομάδα ρίξτο στα 8, μετά στα 7 και καταλαβαίνεις πως πάει. Σε 3-6 μήνες έχεις καθαρίσει, δε νομίζω να βιάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σευχαριστω για την απαντηση σου.. Νομιζω δε θα πετυχει.. Σε ορισμενα θεματα οπως αυτο δεν εχω αυτοελεγχο. Ειμαι ολιγον τι της αποψης " δε γ...μπιπ μια ειναι η ζωη" Οσα κι αν γραψω μου φαινεται κουραστικη θα γινω κι απο αποτελεσμα μηδεν. Ευχομαι μια μερα να το παρω αποφαση. Γιατι οταν αποφασιζω, πισω δε γυριζω. Ειναι το μονο για το οποιο ειμαι σιγουρη....:/ αλλα μεχρι ναποφασισω... Ξενυχτησαμε! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Mind, αν θες πραγματικα να το κοψεις, θα το καταφερεις. Αν δεν θες, δεν υπαρχει λογος να βασανιζεσαι αδικα...
Θες πραγματικα; Πετα το πακετο σου τωρα αμεσως! Μαλιστα, κατεστρεψε και τα τσιγαρα που εχει μεσα για να μην το πιασεις μετα απο λιγο απο τα σκουπιδια και καπνισεις κανονικα. Πεταξε το λοιπον, τι περιμενεις; Διαβαζεις το υπολοιπο μηνυμα μετα...

Ωραια, τωρα που το πεταξες (η που δεν το παιταξες και διαβαζεις παρολα αυτα), πρωτο βγεις απο το σπιτι, θα σκεφτεσαι πριν τι εξοδα θα σου προκειψουν οσο εισαι εξω. Πας για καφε; Ποσο κανει ο καφες στην καφετερια που πας; 3€; Μονο 3 θα παρεις μαζι σου... Αντε, παρε 5, δεν ξερεις ποτε... Αλλα οχι αρκετα ωστε να εχεις και για τσιγαρα!
Και μολις σου μπει στο μυαλο να αγορασεις τσιγαρα, η να κανεις τρακα,μολις καταληξεις στο "Δεν γ... μια ζωη την εχουμε/δεν πειραζει μωρε για ενα" ή οτι αλλο σκεφτεσαι, σκεψου το αλλη μια φορα... Μετρα μεχρι το 20 απο μεσα σου και σκεψου "το θελω πραγματικα; Η προτιμω να το κοψω;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά επειδή και γω καπνίζω κανά 6μηνό (αλλά δυστυχώς βαριά τσιγάρα και το πάκετο φεύγει σε 2 μέρες)
πιστεύετε ότι είναι εύκολο να το κόψω σε σχέση με τον σχετικά λίγο χρόνο που καπνίζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianna1986

Νεοφερμένος

Η gianna1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
χαιρεται!καινοθρια εδω σας χαιρετιζω ολους!λοιπον και εγω 3 εβδομαδες χωρις τσιγαρο και νιωθω υπεροχα!ελπιζω να κρατησω γερα!γυμναστικη,πολλοι χυμοι και φρουτα και καροτα για σνακ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top