Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους: συμφωνείτε;

Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους. Συμφωνείτε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

nickd

Νεοφερμένος

Ο nickd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Για ολα τα ιδιαζοντα και ειδεχθη εγκληματα δυστυχως η μονη ποινη αποτροπης ειναι η θανατικη.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
H παιδοφιλία δεν είναι έγκλημα. Ο βιασμός είναι έγκλημα. Συνεπώς δεν πιστεύω ούτε στη φυλάκιση, ούτε στη θανατική ποινή σε αυτή τη κατηγορία ανθρώπων.
Την πιο σωστή κουβέντα είπες. Οι άνθρωποι δεν δικάζονται για την διαστροφή τους αλλά ότι δεν είχαν το ακαταλογιστο για αυτό που κάνουν , ξέρουν μια χαρά τι κάνουν . Άλλοι τόσοι ομως θα μαθαίνουν να το διαχειρίζονται και θα ήταν άδικο να τους βγάλουμε στο περιθωριο .
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Είμαι κατά της θανατικής ποινής γενικότερα. Για την κατηγορία των παιδεραστών και των βιαστών θεωρώ κατάλληλο το χημικό ευνουχισμό παράλληλα με ποινή φυλάκισης (φυσικά μόνο αν είναι 100% σίγουρη η ενοχή του κατηγορούμενου).
Αν δεν υπάρξει ο χημικός ευνουσχισμός, είναι εξαιρετικά πιθανό να επαναλάβει το έγκλημα όταν αποφυλακιστεί, όπως συνέβη πριν λίγο καιρό με ενα βιαστή στην Κέρκυρα. Είναι πολλά τα παραδείγματα. Η ανωμαλία-διαστροφή δε θεραπεύεται. Γι αυτό πρέπει να αναλάβει η επιστήμη. Δεν πιστεύω ότι τα άτομα που διαπράττουν τόσο ειδεχθή εγκλήματα μπορούν να σωφρονιστούν.

 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.
Κατά της θανατικής ποινής γενικά ακόμα και για τις τραβηγμένες περιπτώσεις όπως η παιδεραστία.
Η μόνη ποινή που είναι αναστρέψιμη είναι η χρηματική, όπως έλεγε και ο φιλόλογος στο λύκειο στην ενότητα της θανατικής ποινής.

Ας γίνουν πιο αυστηροί οι νόμοι (αν χρειαστεί) ή ας βρεθούν εναλλακτικές επιστημονικές μέθοδοι, πχ σαν αυτό που παρέθεσε η @Lady M.

Το πιο συχνό αντεπιχείρημα των υπέρμαχων της θανατικής ποινής είναι αν θα λέγαμε τα ίδια αν κάποιος βίαζε το παιδί μας ή την αδελφή μας ξέρω γω. Thank you next...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά σε κανέναν δεν θέλω το θάνατο .
Η πρώτη απάντηση ήταν η καλύτερη αλλά σε κάποια άτομα που το θέλουν συστήνω αυτό που έγινε στην Ολλανδία
Έκλειναν τα ραντεβού με τους παιδοφιλους και όταν εμφανίζονται τον έσπαγαν στο ξύλο
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, είναι η πιο οικονομική και αποτελεσματική λύση στο πρόβλημα.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Δεν υπαρχει περιπτωση επαναφορας θανατικης ποινης σε ευρωπαικη χωρα ακομα και για τα πιο ειδεχθη εγκληματα.

Επισης, η αναφορα θα επρεπε να ειναι σε παιδεραστες και οχι παιδοφιλους, καθως οι δευτεροι ειναι αυτοι που εχουν τις σεξουαλικες ορμες και ελκονται απο παιδια αλλα δεν τις κανουν πραξη.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
στην Ευρώπη όπως είπε και ο φίλος πάνω, δύσκολα θα επιστρέψει η θανατική ποινή. Θεωρείται και καλά αντί-πολιτισμικό, καθώς η ίδια η Ε.Ε θεωρεί ότι πρέπει να φέρεται πολιτισμένα. Αυτά είναι κυρίως στις Μουσουλμανικές χώρες. ΚΑΤΑ της θανατικής ποινής είμαι γενικά, αλλά το θέμα αυτό, είναι τελείως διαφορετικό.

Μιλάμε για ανθρώπους ΒΑΡΥΑ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ που δεν ξέρω αν υπάρχει θεραπεία. Μια κοπέλα πάνω, ανέβασε για κάτι στην Ουκρανία αλλά και αυτό δεν ξέρω κατά ποσο θα είναι αποδοτικό. Τα μυαλά τους δεν θα τα αλλάξει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
στην Ευρώπη όπως είπε και ο φίλος πάνω, δύσκολα θα επιστρέψει η θανατική ποινή. Θεωρείται και καλά αντί-πολιτισμικό, καθώς η ίδια η Ε.Ε θεωρεί ότι πρέπει να φέρεται πολιτισμένα. Αυτά είναι κυρίως στις Μουσουλμανικές χώρες. ΚΑΤΑ της θανατικής ποινής είμαι γενικά, αλλά το θέμα αυτό, είναι τελείως διαφορετικό.
ΛΟΛ

Ο ευρωπαϊκός πολιτισμός είναι ο κατεξοχήν πολιτισμός που διαμορφώθηκε από την θανατική ποινή. Μιλάμε για κρέμασμα του 2% των αντρών κάθε χρόνο δημοσίως για καμιά 1000αρια χρόνια.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
ΛΟΛ

Ο ευρωπαϊκός πολιτισμός είναι ο κατεξοχήν πολιτισμός που διαμορφώθηκε από την θανατική ποινή. Μιλάμε για κρέμασμα του 2% των αντρών κάθε χρόνο δημοσίως για καμιά 1000αρια χρόνια.
O ευρωπαικος πολιτισμος επισης εκαιγε ανθρωπους επειδη ειχαν αιρετικες αποψεις και εκανε χημικο ευνουχισμο στους ομοφυλοφιλους, αλλα αυτα εχουν σταματησει εδω και πολλα χρονια. Οι θανατικες ποινες εχουν σταματησει εδω και δεκαετιες επισης και δεν φαινεται να επανερχονται.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O ευρωπαικος πολιτισμος επισης εκαιγε ανθρωπους επειδη ειχαν αιρετικες αποψεις και εκανε χημικο ευνουχισμο στους ομοφυλοφιλους, αλλα αυτα εχουν σταματησει εδω και πολλα χρονια. Οι θανατικες ποινες εχουν σταματησει εδω και δεκαετιες επισης και δεν φαινεται να επανερχονται.
Και;
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Και δεν έχει καμία σημασία πως ήταν ο ευρωπαϊκος πολιτισμός μερικούς αιώνες και χιλιετίες πριν γιατί ο κόσμος αλλάζει. Όποτε ακόμα κι αν «χτίστηκε» στην θανατική ποινή, αυτή δεν πρόκειται να επιστρέψει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και δεν έχει καμία σημασία πως ήταν ο ευρωπαϊκος πολιτισμός μερικούς αιώνες και χιλιετίες πριν γιατί ο κόσμος αλλάζει. Όποτε ακόμα κι αν «χτίστηκε» στην θανατική ποινή, αυτή δεν πρόκειται να επιστρέψει.
Επισήμανα απλά την ειρωνεία του να θεωρεί ένας Ευρωπαίος αντίθετη με τον πολιτισμο μας της θανατική ποινή
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι. Χαρακτηριστικό γνώρισμα ενός ανώτερου (ανθρωπιστικά) πολιτισμού είναι ο σωφρονιστικός και όχι ο κατασταλτικός ή τιμωρητικός χαρακτήρας των ποινών. Δεν θα γίνουμε εδώ ισλαμικό κράτος ούτε θα επιστρέψουμε 100 χρόνια πίσω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι. Χαρακτηριστικό γνώρισμα ενός ανώτερου (ανθρωπιστικά) πολιτισμού είναι ο σωφρονιστικός και όχι ο κατασταλτικός ή τιμωρητικός χαρακτήρας των ποινών. Δεν θα γίνουμε εδώ ισλαμικό κράτος ούτε θα επιστρέψουμε 100 χρόνια πίσω.
Η φυλακή δεν σωφρονίζει.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι κατά της θανατικής ποινής γενικότερα. Για την κατηγορία των παιδεραστών και των βιαστών θεωρώ κατάλληλο το χημικό ευνουχισμό παράλληλα με ποινή φυλάκισης (φυσικά μόνο αν είναι 100% σίγουρη η ενοχή του κατηγορούμενου).
Αν δεν υπάρξει ο χημικός ευνουσχισμός, είναι εξαιρετικά πιθανό να επαναλάβει το έγκλημα όταν αποφυλακιστεί, όπως συνέβη πριν λίγο καιρό με ενα βιαστή στην Κέρκυρα. Είναι πολλά τα παραδείγματα. Η ανωμαλία-διαστροφή δε θεραπεύεται. Γι αυτό πρέπει να αναλάβει η επιστήμη. Δεν πιστεύω ότι τα άτομα που διαπράττουν τόσο ειδεχθή εγκλήματα μπορούν να σωφρονιστούν.


Μια διαφορετική προσέγγιση που όμως δεν αποτρέπει τον άνθρωπο που είναι ψυχικά κατάβαση ασθενής να εκδηλώσει μια άλλη διαφορετική μορφή βίας απέναντι στα θύματα του με ένα ακόμα χαρακτηριστικό .
Το χαρακτηριστικό της εκδικήσεως,μίσους εφόσων τον οδήγησαν σε μια ακόμα τραυματική εμπειρία για εκείνων ,ίσως πολύ πιο οδυνηρή από την προηγούμενη .

Μπορεί να αναλογιστεί ο καθένας μας πως μη μπορώντας αυτός ο άνθρωπος να εξωτερικευση όλο αυτό που κατά βάση βρίσκεται στο μυαλό του και κατ επέκταση σωματοποιειται ,πως μπορεί να οδηγηθεί ακόμα και στον φόνο ..

Αυτά τα άτομα είναι πολύ δύσκολο να θεραπευτούν και στην προσπάθεια τους να εξωτερικευσουν την ασθένεια τους,μπορεί να οδηγηθούν ή στην αυτοχειρία ή στην εκδίκηση αυτών που τους προκάλεσαν όλο αυτό δυστηχως με ακόμα πιο σκληρό τρόπο .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια διαφορετική προσέγγιση που όμως δεν αποτρέπει τον άνθρωπο που είναι ψυχικά κατάβαση ασθενής να εκδηλώσει μια άλλη διαφορετική μορφή βίας απέναντι στα θύματα του με ένα ακόμα χαρακτηριστικό .
Το χαρακτηριστικό της εκδικήσεως,μίσους εφόσων τον οδήγησαν σε μια ακόμα τραυματική εμπειρία για εκείνων ,ίσως πολύ πιο οδυνηρή από την προηγούμενη .

Μπορεί να αναλογιστεί ο καθένας μας πως μη μπορώντας αυτός ο άνθρωπος να εξωτερικευση όλο αυτό που κατά βάση βρίσκεται στο μυαλό του και κατ επέκταση σωματοποιειται ,πως μπορεί να οδηγηθεί ακόμα και στον φόνο ..

Αυτά τα άτομα είναι πολύ δύσκολο να θεραπευτούν και στην προσπάθεια τους να εξωτερικευσουν την ασθένεια τους,μπορεί να οδηγηθούν ή στην αυτοχειρία ή στην εκδίκηση αυτών που τους προκάλεσαν όλο αυτό δυστηχως με ακόμα πιο σκληρό τρόπο .

Στην ερώτηση πραγματικά δεν ξέρω πως να απαντήσω ...
Άλλη απάντηση θα έδινα σαν μάνα και άλλη σαν γυναίκα ...
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Εντωμεταξύ πως έφτασε η παιδεραστία τόσο πολύ στο spotlight τελευταία και τίθεται θέμα θανατικής ποινής για παιδεραστές; Το έχω ακούσει/διαβάσει κι άλλου γι αυτό.

Φυσικά και είναι ειδεχθές έγκλημα και του αρμόζουν σκληρές ποινές αλλά πως ακριβώς θεωρείται χειρότερο από τη δολοφονία, τον βασανισμό η τον άγριο βιασμό ενός ενηλίκου; Στις ΗΠΑ δε θυμάμαι να έχω ακούσει εκτέλεση παιδεραστή, όλες για άγριες δολοφονίες γίνονται.
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Νομίζω πρέπει πρώτα να διορθωθούν οι ποινές και μετά να κάνουμε συζήτηση για θανατικές ποινές. Όταν τα ισόβια είναι 25 χρονια, είμαστε εντελώς σε λάθος δρόμο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top