Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
@mNA τι άποψη έχεις; :hmm:
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@mNA τι άποψη έχεις; :hmm:
το 80.6% απαντησε στη δημοσκοπηση οτι θα εφευγε. τι αποψη να εκφέρω. Είναι πολυ απλο το πραγμα. Οταν καποιος δεν βγαζει την ακρη στην Ελλαδα, τι να κατσει να κανει στον ιδιωτικο τομεα γαλερας, εργασιακου μεσαιωνα κλπ. Τωρα αν θελουν μερικοι να πιστευουν στη φασολια, στη θεια που ειναι 150 χρονων και αλλα πολλα, προβλημα τους
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Τι εννοεις θα σε αφησει πισω ?
Εννοώ πως θα ζοριστω να περάσω μαθήματα κιόλας (όπως και τώρα) μιας και δεν θα παρακολουθώ συνέχεια τις διαλέξεις

Γερμανικα δεν εχεις κανει καθολου ?

Στο δημοτικό αντί για Γαλλικά είχα επιλέξει Γερμανικά (αλλά και να επέλεγα τα γερμανικά δεν υπήρχε δασκάλα γερμανικών άρα θα έκανα αναγκαστικά γαλλικά) οπότε μιας και δεν πήγα σε φροντιστήριο δεν ασχολήθηκα μέχρι τώρα.

Ευτυχώς ξέρω άτομα που είναι ήδη στην Γερμανία και σε γειτονικές χώρες (Ελβετία, Δανία και Λουξεμβούργο) οπότε μπορώ να στηριχτώ κάπου αν χρειαστεί
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
το 80.6% απαντησε στη δημοσκοπηση οτι θα εφευγε. τι αποψη να εκφέρω. Είναι πολυ απλο το πραγμα. Οταν καποιος δεν βγαζει την ακρη στην Ελλαδα, τι να κατσει να κανει στον ιδιωτικο τομεα γαλερας, εργασιακου μεσαιωνα κλπ. Τωρα αν θελουν μερικοι να πιστευουν στη φασολια, στη θεια που ειναι 150 χρονων και αλλα πολλα, προβλημα τους
Και λοιπόν;
Κι εγώ «ναι» απάντησα, από εκεί και πέρα όμως το «θα άφηνα την Ελλάδα» (αν κι εφόσον κ.λπ.) μέχρι το «την άφησα» απέχει πολύ περισσότερο απ' ότι νομίζεις...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοώ πως θα ζοριστω να περάσω μαθήματα κιόλας (όπως και τώρα) μιας και δεν θα παρακολουθώ συνέχεια τις διαλέξεις



Στο δημοτικό αντί για Γαλλικά είχα επιλέξει Γερμανικά (αλλά και να επέλεγα τα γερμανικά δεν υπήρχε δασκάλα γερμανικών άρα θα έκανα αναγκαστικά γαλλικά) οπότε μιας και δεν πήγα σε φροντιστήριο δεν ασχολήθηκα μέχρι τώρα.

Ευτυχώς ξέρω άτομα που είναι ήδη στην Γερμανία και σε γειτονικές χώρες (Ελβετία, Δανία και Λουξεμβούργο) οπότε μπορώ να στηριχτώ κάπου αν χρειαστεί
Καλημέρα !

Πρωταρχικός στόχος αυτή την περίοδο να είναι η σχολή σου και όλα τα άλλα να έρχονται δεύτερα .
Με το να μην περνάς μαθήματα αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό σε κρατάει πίσω σε οτιδήποτε και να θες .
Σκέψου μόνο να βρεθεί μια κατάλληλη ευκαιρία να φύγεις και να μην μπορείς λόγο μαθημάτων !

Κάνε ένα πλάνο και βάλε στόχους .
Πρώτα οι σπουδές ώστε να φύγει το βασικό κομμάτι και μετά όλα θα έρθουν !
Έπειτα να δρομολογήσεις και το στρατιωτικό σου γιατί είναι και αυτό ένα μεγάλο εμπόδιο στην επιθυμία σου ..

Έχεις τρομερό προβάδισμα εφόσον υπάρχουν άτομα εκεί και μπορούν να σε βοηθήσουν !


Τελικά αν και μπορεί να φαντάζει λίγο δύσκολο προς το παρόν γιατί είσαι στο ξεκίνημά σου , αλλά οσο μου μιλάς νομίζω ότι αυτή η ιδέα σου -επιθυμία του εξωτερικού θα γίνει όταν θα είσαι πραγματικά έτοιμος και με όλα τα εφόδια 😉
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί έτσι;

Διανύοντας μια ωραία περίοδο ζωής μεταξύ εξωτερικού και Ελλάδας θα έλεγα ότι δεν συμφωνώ με την άποψη των "δυσκοίλιων" Ελλήνων που δεν αντέχουν το εξωτερικό και αρχίζουν τη μιζέρια. Σώπα ρε μάγκες που αρχίσατε τον Καζαντζίδη από το viber. Νομίζω ότι αν κάποιος δεν μπορεί να εγκλιματιστεί στην Ελλάδα σε επίπεδο κοινωνικοποίησης, θα έχει ίδια θέματα και σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου γιατί οι άνθρωποι είναι παντού ίδιοι. Η διαφορά είναι η γλώσσα και η διαφορετική βιωματική κουλτούρα. Όμως η φιλία και η κοινωνική συνείδηση δεν έχουν μετάφραση. ;) Ας ξεκολλήσουμε κάποτε από την βάση της Ελλάδας: δεν είναι μόνο η Ελλάδα και ο υπόλοιπος κόσμος. Ζούμε μια πολύ σύντομη ζωή για να οριοθετούμε την σκέψη μας μόνο στην Ελλάδα. Ας γνωρίσουμε και άλλους κόσμους. Αυτό είναι το νόημα της ζωής.

Μου κάνει εντύπωση που ενώ οι Έλληνες έχουν προϊστορική παράδοση στην ναυσιπλοϊα και το θαλάσσιο εμπόριο, τις αποικίες σε άλλα μέρη μέχρι και την αρχαία Σουηδία (στο βορρά) ή τη νέα Αρκαδία με το όνομα του χωριού Παλάντιου στη περιοχή Παλατινάτου της Γερμανίας, κλπ, οι σημερινοί νεοέλληνες φαίνονται αρκετά συντηρητικοί στην άποψη που έχουν για τον κόσμο. Τελικά έχει κάνει ζημιά ο Χριστιανικός Πασοκισμός. Αυτό το είδος θρησκείας δημιουργεί αντιλήψεις ότι το κέντρο του κόσμου είναι η τσέπη του Έλληνα πατέρα ή πεθερού και το φουστάνι της μάνας μέχρι τα 80 έτη.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Διανύοντας μια ωραία περίοδο ζωής μεταξύ εξωτερικού και Ελλάδας θα έλεγα ότι δεν συμφωνώ με την άποψη των "δυσκοίλιων" Ελλήνων που δεν αντέχουν το εξωτερικό και αρχίζουν τη μιζέρια. Σώπα ρε μάγκες που αρχίσατε τον Καζαντζίδη από το viber. Νομίζω ότι αν κάποιος δεν μπορεί να εγκλιματιστεί στην Ελλάδα σε επίπεδο κοινωνικοποίησης, θα έχει ίδια θέματα και σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου γιατί οι άνθρωποι είναι παντού ίδιοι. Η διαφορά είναι η γλώσσα και η διαφορετική βιωματική κουλτούρα. Όμως η φιλία και η κοινωνική συνείδηση δεν έχουν μετάφραση. ;) Ας ξεκολλήσουμε κάποτε από την βάση της Ελλάδας: δεν είναι μόνο η Ελλάδα και ο υπόλοιπος κόσμος. Ζούμε μια πολύ σύντομη ζωή για να οριοθετούμε την σκέψη μας μόνο στην Ελλάδα. Ας γνωρίσουμε και άλλους κόσμους. Αυτό είναι το νόημα της ζωής.
Ούτε κι εγώ συμφωνώ...ειδικά έτσι όπως είναι η Ελλάδα τώρα (μάσκες παντού, διασκέδαση για κλάματα λόγω μέτρων κ.λπ.) όσοι ζείτε έξω θα πρέπει να αισθάνεστε πολύ τυχεροί!
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτε κι εγώ συμφωνώ...ειδικά έτσι όπως είναι η Ελλάδα τώρα (μάσκες παντού, διασκέδαση για κλάματα λόγω μέτρων κ.λπ.) όσοι ζείτε έξω θα πρέπει να αισθάνεστε πολύ τυχεροί!
Εγώ την Ελλάδα μου δεν θα την άφηνα ποτέ, για καμία χώρα!
Όπου και να ταξιδέψω η Ελλάδα με πληγώνει❤️
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εγώ την Ελλάδα μου δεν θα την άφηνα ποτέ, για καμία χώρα!
Όπου και να ταξιδέψω η Ελλάδα με πληγώνει❤️

Αυτό δείχνει ότι σ' αρέσει το χάλι της Ελλάδας και με την άποψη αυτή συμμετέχεις στην διαιώνιση του τέλματος. Απορώ ποιος νέος στην σημερινή εποχή της τεχνολογικής προόδου θεωρεί ότι η Ελλάδα είναι πρότυπο χώρας. Οι παρενέργειες του μη εμβολιασμού.. :ermm:
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό δείχνει ότι σ' αρέσει το χάλι της Ελλάδας και με την άποψη αυτή συμμετέχεις στην διαιώνιση του τέλματος. Απορώ ποιος νέος στην σημερινή εποχή της τεχνολογικής προόδου θεωρεί ότι η Ελλάδα είναι πρότυπο χώρας. Οι παρενέργειες του μη εμβολιασμού.. :ermm:
Εγώ το θεωρώ! Η Ελλάδα είναι η χώρα ΜΟΥ:) που δεν θα άφηνα ποτέ! Όταν μιλάς για την Ελλάδα θα έπρεπε να νιώθεις συγκίνηση που γεννήθηκες στα χώματά της και όχι να την περιφρονείς...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό δείχνει ότι σ' αρέσει το χάλι της Ελλάδας και με την άποψη αυτή συμμετέχεις στην διαιώνιση του τέλματος. Απορώ ποιος νέος στην σημερινή εποχή της τεχνολογικής προόδου θεωρεί ότι η Ελλάδα είναι πρότυπο χώρας. Οι παρενέργειες του μη εμβολιασμού.. :ermm:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εγώ το θεωρώ! Η Ελλάδα είναι η χώρα ΜΟΥ:) που δεν θα άφηνα ποτέ! Όταν μιλάς για την Ελλάδα θα έπρεπε να νιώθεις συγκίνηση που γεννήθηκες στα χώματά της και όχι να την περιφρονείς...

Ναι όταν πας στον πηγαιμό του ΟΑΕΔ... :ermm: :crazy:
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Εγώ το θεωρώ! Η Ελλάδα είναι η χώρα ΜΟΥ:) που δεν θα άφηνα ποτέ! Όταν μιλάς για την Ελ)λάδα θα έπρεπε να νιώθεις συγκίνηση που γεννήθηκες στα χώματά της και όχι να την περιφρονείς...
Μπερδεύεις την Ελλάδα ως πατρίδα, ιδέα κ.λπ. με το Ελληνικό κράτος (λογικό, είσαι νέα κοπέλα και δεν το έχεις γνωρίσει ακόμη όσο π.χ. εγώ στα 32 μου, σου λείπουν σχετικά βιώματα)...κι εσύ nPb κούλαρε λίγο, ξέρουμε τι κωλοχανείο είμαστε σαν κράτος κι όλοι (θεωρώ πως) θα θέλαμε να ζούσαμε σε καλύτερο, να έχουμε το κράτος σύμμαχο κι όχι εχθρό και κλέφτη, με καλύτερες επαγγελματικές κι οικογενειακές προοπτικές κ.λπ. αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ντε και καλά θα βρούμε αυτό που ψάχνουμε στο εξωτερικό (ή ότι όσοι ισχυρίζονται ότι το βρήκαν όντως το βρήκαν)...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Αυτό δείχνει ότι σ' αρέσει το χάλι της Ελλάδας και με την άποψη αυτή συμμετέχεις στην διαιώνιση του τέλματος. Απορώ ποιος νέος στην σημερινή εποχή της τεχνολογικής προόδου θεωρεί ότι η Ελλάδα είναι πρότυπο χώρας. Οι παρενέργειες του μη εμβολιασμού.. :ermm:
Κανένας δεν θεωρεί ότι η Ελλάδα είναι πρότυπο χώρας. Ούτε κατά διάνοια αλλά παρόλα αυτά nPb σεβάσου ότι μερικοί/μερικές έχουν μία ανώτερη ιδέα να πιστέψουν, αυτή της πατρίδας. Θεωρώ ότι εκφράζεις μία ανασφάλεια για το κατά πόσο ορθά έπραξες που έφυγες ειδάλλως δεν θα υπήρχε λόγος εδώ και καιρό να κάνεις έμμεσες επιθέσεις σε όσους/όσες επιθυμούν να μείνουν στη πατρίδα τους. Το ζήτημα είναι να νοικοκυρέψουμε τη χώρα μας και αυτό θα γίνει μέσω της προσπάθειας μας να είμαστε παραγωγικοί και ΚΥΡΙΩΣ με τη ψήφο μας και την ενεργή συμμετοχή στα κοινά.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένας δεν θεωρεί ότι η Ελλάδα είναι πρότυπο χώρας. Ούτε κατά διάνοια αλλά παρόλα αυτά nPb σεβάσου ότι μερικοί/μερικές έχουν μία ανώτερη ιδέα να πιστέψουν, αυτή της πατρίδας. Θεωρώ ότι εκφράζεις μία ανασφάλεια για το κατά πόσο ορθά έπραξες που έφυγες ειδάλλως δεν θα υπήρχε λόγος εδώ και καιρό να κάνεις έμμεσες επιθέσεις σε όσους/όσες επιθυμούν να μείνουν στη πατρίδα τους. Το ζήτημα είναι να νοικοκυρέψουμε τη χώρα μας και αυτό θα γίνει μέσω της προσπάθειας μας να είμαστε παραγωγικοί και ΚΥΡΙΩΣ με τη ψήφο μας και την ενεργή συμμετοχή στα κοινά.
Πώς περιμένουμε από τους πολιτικούς να αγαπήσουν την Ελλάδα ενώ εμείς οι ίδιοι δεν την αγαπάμε ? ... Εμείς οι ίδιοι την ξεπουλάμε με την αδιαφορία μας και τον ανθελληνισμό μας !
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Πώς περιμένουμε από τους πολιτικούς να αγαπήσουν την Ελλάδα ενώ εμείς οι ίδιοι δεν την αγαπάμε ? ... Εμείς οι ίδιοι την ξεπουλάμε με την αδιαφορία μας και τον ανθελληνισμό μας !
Πεσ'τα! Μα προφανώς η ψήφος δεν πάει στα κόμματα του συστήματος που από τον ανθελληνισμό τους προχωρούν μέχρι και σε ατζέντα αφελληνισμού της πατρίδος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Κανένας δεν θεωρεί ότι η Ελλάδα είναι πρότυπο χώρας. Ούτε κατά διάνοια αλλά παρόλα αυτά nPb σεβάσου ότι μερικοί/μερικές έχουν μία ανώτερη ιδέα να πιστέψουν, αυτή της πατρίδας. Θεωρώ ότι εκφράζεις μία ανασφάλεια για το κατά πόσο ορθά έπραξες που έφυγες ειδάλλως δεν θα υπήρχε λόγος εδώ και καιρό να κάνεις έμμεσες επιθέσεις σε όσους/όσες επιθυμούν να μείνουν στη πατρίδα τους. Το ζήτημα είναι να νοικοκυρέψουμε τη χώρα μας και αυτό θα γίνει μέσω της προσπάθειας μας να είμαστε παραγωγικοί και ΚΥΡΙΩΣ με τη ψήφο μας και την ενεργή συμμετοχή στα κοινά.

Γιάννη δεν το λέω με την έννοια που το θέτεις ή (μας) τρολλάρει η νεφέλη με τα πολλά ψευδώνυμα. :crazy: Την Ελλάδα την αγαπώ με την ρομαντική έννοια του όρου, απλά δεν μου αρέσουν οι πολίτες της σε μεγάλο βαθμό πλην εξαιρέσεων και φυσικά το σύστημα θεσμών που λειτουργεί με πολλά σημεία προσβολής στην νοημοσύνη μου. Δεν γουστάρω την κοινή γνώμη και την ζωή μου, να την χειραγωγεί το κάθε σαπιοκάναλο και πάνω εκεί να ορίζεται πολιτική που να επηρεάζει και τη ζωή μου (από τις σπουδές μέχρι την νοσηλεία μου ή τα επιδόματα σε περίπτωση φυσικής καταστροφής). Καλώς ή κακώς, τα ανθρώπινα δικαιώματα για την συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού οριοθετούνται με βάση την τηλεοπτική γραμμή. Συγγνώμη φίλε μου, αλλά δυστυχώς αυτό είναι η Ελλάδα σήμερα: τηλεπωλήσεις πολιτικής. Αντιθέτως καμία χώρα δεν είναι τέλεια. Κάθε χώρα έχει τα τρελά της σημεία. Όμως στην Ελλάδα παράγουμε περισσότερη κομματίλα από όση μπορούμε να χωνέψουμε εις βάρος του κοινωνικού συνόλου με οφέλη στην βόλεψη μιας ολιγαρχίας.


Δεν ζούμε στην εποχή του Περικλή.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Γιάννη δεν το λέω με την έννοια που το θέτεις ή (μας) τρολλάρει η νεφέλη με τα πολλά ψευδώνυμα. :crazy: Την Ελλάδα την αγαπώ με την ρομαντική έννοια του όρου, απλά δεν μου αρέσουν οι πολίτες της σε μεγάλο βαθμό πλην εξαιρέσεων και φυσικά το σύστημα θεσμών που λειτουργεί με πολλά σημεία προσβολής στην νοημοσύνη μου. Δεν γουστάρω την κοινή γνώμη και την ζωή μου, να την χειραγωγεί το κάθε σαπιοκάναλο και πάνω εκεί να ορίζεται πολιτική που να επηρεάζει και τη ζωή μου (από τις σπουδές μέχρι την νοσηλεία μου ή τα επιδόματα σε περίπτωση φυσικής καταστροφής). Καλώς ή κακώς, τα ανθρώπινα δικαιώματα για την συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού οριοθετούνται με βάση την τηλεοπτική γραμμή. Συγγνώμη φίλε μου, αλλά δυστυχώς αυτό είναι η Ελλάδα σήμερα: τηλεπωλήσεις πολιτικής. Αντιθέτως καμία χώρα δεν είναι τέλεια. Κάθε χώρα έχει τα τρελά της σημεία. Όμως στην Ελλάδα παράγουμε περισσότερη κομματίλα από όση μπορούμε να χωνέψουμε εις βάρος του κοινωνικού συνόλου με οφέλη στην βόλεψη μιας ολιγαρχίας.


Δεν ζούμε στην εποχή του Περικλή.
Μα δεν καταλαβαίνεις πως αυτό που σε λέμε είναι ότι κανένας δεν διαφωνεί με όσα λες. Αυτή είναι η Ελλάδα του σήμερα, κάποιος θα πρέπει να είναι πολύ χαζός για να θεωρεί ότι είμαστε χώρα-πρότυπο. Το θέμα είναι ότι κάποιοι αντί να φύγουμε στο εξωτερικό θέλουμε να τη φτιάξουμε. Η Ελλάδα θα φτιάξει μόνο με μία εθνική κυβέρνηση που να θέσει μόνο γνώμονα της το καλό του Έλληνα και της Ελληνίδας και ιδίως των εργατικών-αγροτικών στρωμάτων και με έναν λαό που μέσα σε αίσθημα πατριωτισμού θα είναι διατεθειμένος να κάνει πολλές θυσίες για το καλό της πατρίδος. Μόνο με μία τέτοια συνεργασία θα πάμε μπροστά.

Δεν ζούμε στην εποχή του Περικλή αλλά μπορούσε να συνεχίσουμε το έργον που άφησε ημιτελές ο Μεταξάς, το Τρίτο Ελληνικό Πολιτισμό.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιάννη δεν το λέω με την έννοια που το θέτεις ή (μας) τρολλάρει η νεφέλη με τα πολλά ψευδώνυμα. :crazy: Την Ελλάδα την αγαπώ με την ρομαντική έννοια του όρου, απλά δεν μου αρέσουν οι πολίτες της σε μεγάλο βαθμό πλην εξαιρέσεων και φυσικά το σύστημα θεσμών που λειτουργεί με πολλά σημεία προσβολής στην νοημοσύνη μου. Δεν γουστάρω την κοινή γνώμη και την ζωή μου, να την χειραγωγεί το κάθε σαπιοκάναλο και πάνω εκεί να ορίζεται πολιτική που να επηρεάζει και τη ζωή μου (από τις σπουδές μέχρι την νοσηλεία μου ή τα επιδόματα σε περίπτωση φυσικής καταστροφής). Καλώς ή κακώς, τα ανθρώπινα δικαιώματα για την συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού οριοθετούνται με βάση την τηλεοπτική γραμμή. Συγγνώμη φίλε μου, αλλά δυστυχώς αυτό είναι η Ελλάδα σήμερα: τηλεπωλήσεις πολιτικής. Αντιθέτως καμία χώρα δεν είναι τέλεια. Κάθε χώρα έχει τα τρελά της σημεία. Όμως στην Ελλάδα παράγουμε περισσότερη κομματίλα από όση μπορούμε να χωνέψουμε εις βάρος του κοινωνικού συνόλου με οφέλη στην βόλεψη μιας ολιγαρχίας.


Δεν ζούμε στην εποχή του Περικλή.
Όλα αυτά που ανέφερες συμβαίνουν γιατί έχουμε πολίτες σαν εσένα:) επίσης, εγώ κανέναν δεν τρολλάρω:) και ποια είναι ακριβώς τα πολλά ψευδώνυμα? 🤔
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top