Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Το ίδιο και μια γιατρίνα με έναν businessman δεν εχουν τις ίδιες ανάγκες και την ίδια καθημερινότητα αλλά πιστεύω,και ας μη γελιόμαστε, πως είναι το status και τα λεφτά και οχι η μόρφωση.
Και γενικά ο κόσμος και τα semantics που δίνει στους ανθρώπους γύρω του καθορίζουν απόλυτα τις ανθρώπινες σχέσεις.
Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα.

Χμμ δεν είναι τόσο τα ίδια τα λεφτά που παίζουν ρόλο όσο οι συνέπειες που φέρνει η παρουσία ή η απουσία τους. Εάν εξαιρέσεις αυτό τον παράγων ή αντισταθμιστεί κάπως, τότε δεν βλέπω τον λόγο να μην μπορεί μια γιατρίνα και ένας μπιζνεσμαν ή ένας υδραυλικός να είναι μαζί. Καλώς ή κακώς όταν έχεις λεφτά αρχίζεις και σκέφτεσαι διαφορετικά κάποια πράγματα. Ουσιαστικά δημιουργείται feedback καθώς τα λεφτά, σου δίνουν την ευκαιρία για καλύτερη ζωή, η οποία σε οδηγεί σε περισσότερα λεφτά κ.ο.κ. Το κατά πόσο θα μπορείς να έχεις σχέσεις με όσους δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες με εσένα, προφανώς εξαρτάται πλήρως απο το κατά πόσο θα καβαλήσεις το καλάμι :P .

Δηλαδή ναι μεν δεν είναι μόνο τα λεφτά, είναι και το στάτους, αλλά από την άλλη, και το στάτους εξαρτάται σε έναν σημαντικό βαθμό από τα λεφτά. Έχει σχέση πάντως αυτό που λες,τα semantics είναι αυτά που εν τέλει θα καθορίσουν γενικά τις σχέσεις σου,είτε έχεις λεφτά είτε όχι.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αλλά από την άλλη, και το στάτους εξαρτάται σε έναν σημαντικό βαθμό από τα λεφτά
Μπορείς να έχεις στάτους χωρίς λεφτά;
Αν ναι, πως;
Πχ, αν εγώ ειμαι μεταδιδακτορικός και βγαζω 550/μηνα έχω στατους;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μη κοιτάς τις αγγελίες. Οι αγγελίες είναι απλά τυποποιημενες. Μπορεί να λέει η αγγελία πτυχίο + 3 χρόνια προϋπηρεσία, ή μεταπτυχιακό + 1 χρόνος, αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι αυτό έχει κάποια σχέση με την πραγματικότητα ή είναι κανένα ουσιαστικό κριτήριο. Όλα στο interview θα παιχτούν και στο τέλος θα πάρουν αυτό που ξέρει τα περισσότερα και μπορούν να πληρώσουν, ασχέτως προϋπηρεσίας.

Και για τις senior θέσεις λέει 6 χρονια προϋπηρεσία. Αν έχεις δύο χρόνια, αλλά έχεις όλες τις γνώσεις ενός senior και στείλεις εκεί και περάσεις το interview νομίζεις δεν θα σε πάρουν και δε θα πληρωθείς για senior?

Μην κοιτας αγγελίες και κουτάκια. Όλα στη ζωή είναι ρευστά.

Σίγουρα εαν έχεις τις γνώσεις ακόμα και εαν δεν πληροίς τα κριτήρια θα σε πάρουν. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν να τύχει ένας τέτοιος υποψήφιος, ή σε τι συχνότητα γίνεται . Οι Senior και οι Lead συνήθως ζητείται να έχουν expertise ή γνώσεις σε πάνω απο έναν τομέα και ρεαλιστικά απο την σχολή δεν έχεις τέτοιες γνώσεις εαν υποθέσουμε οτι έχεις προϋπηρεσία 2 χρόνια. Ωστόσο όντως όλα είναι ρευστά και παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, για αυτό άλλωστε γίνονται και τα interviews ώστε να υπάρξει μια πιο ουσιαστική αξιολόγηση της κάθε περίπτωσης αλλά και των δυνατοτήτων της.

Μπορείς να έχεις στάτους χωρίς λεφτά;
Αν ναι, πως;
Πχ, αν εγώ ειμαι μεταδιδακτορικός και βγαζω 550/μηνα έχω στατους;

Εαν ο άλλος π.χ. δεν έχει καμία σχέση με επιστήμες ή δεν έχει πάει πανεπιστήμιο, τότε είναι πολύ πιθανό να μην καταλάβει καν σε τι επίπεδο είναι οι γνώσεις σου στον τομέα σου. Εαν καταλάβει, τότε είναι πιθανό να έχεις έναν παραπάνω "σεβασμό" ως προς το πρόσωπο σου. Όπως και εαν συναντήσεις έναν γιατρό που δεν δουλεύει, μπορεί να μην παίρνει τίποτα τον μήνα, αλλά θα του δείξει σεβασμό σχεδόν όλη την κοινωνία.

Οπότε έχεις ένα στάτους μεν αλλά είναι διαφορετικό απο αυτό που πηγάζει λόγω της οικονομικής σου κατάστασης. Βέβαια, το στάτους μάλλον συνεπάγεται σεβασμό όπως και να έχει. Η διαφορά λοιπόν είναι οτι δεν θα εκτιμήσουν όλοι τις πανεπιστημιακές σου γνώσεις, γιατί δεν θα τις κατανοούν. Σε αντίθεση με το χρήμα που όλοι θα κατανοήσουν τι είναι και τι μπορείς να κάνεις με αυτό. Δηλαδή το στάτους που προέρχεται απο το χρήμα έχει μεγαλύτερη απήχηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι η έννοια του κύρους συμπεριλαμβάνει τουλάχιστον τρεις παραμέτρους: τη μόρφωση, το εισόδημα και την επαγγελματική αναγνώριση. Επίσης μια τέταρτη παράμετρος που συνδέεται θετικά με το κύρος είναι αυτό που ονομάζουμε αίσθηση της ζωής, η οποία διευκολύνει την άμεση προσαρμογή του ανθρώπου στην καθημερινότητα.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ ελιτισμός έπεσε ρε παιδί μου, ντρέπομαι να διαβάσω η πλέμπα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ανετοτατα θα πηγαινα εξωτερικο αν ηξερα καλα τη γλωσσα και Σουηδικα δεν ξερω.Και αν ειχα ενα κεφαλαιο αρχικα να ξεκινησω.Βεβαια γνωριζω αγγλικα,αλλα....τότε που ξεκινουσα δεν το ειχα σκεφτει να φυγω στα ξενα.
Τιποτα δν ξεραμε,
Τωρα με απολυτη ευχαριστηση αλλα Σουηδια.
Στην αναγκη και Αυστρια.
Ελβετια δεν θα τολμουσα. :hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ανετοτατα θα πηγαινα εξωτερικο αν ηξερα καλα τη γλωσσα και Σουηδικα δεν ξερω.Και αν ειχα ενα κεφαλαιο αρχικα να ξεκινησω.Βεβαια γνωριζω αγγλικα,αλλα....τότε που ξεκινουσα δεν το ειχα σκεφτει να φυγω στα ξενα.
Τιποτα δν ξεραμε,
Τωρα με απολυτη ευχαριστηση αλλα Σουηδια.
Στην αναγκη και Αυστρια.
Ελβετια δεν θα τολμουσα. :hehe:
Η Σουηδία είναι άλλος κόσμος!! Η Ευρώπη όπως έπρεπε να είναι.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
O @nPb εχει δωσει καλο insight για τη φημισμενη "ζωη στη Σουηδια" σε παλαιοτερα θεματα.
Για εναν περιεργο λογο, η αποψη του που περιγραφει την κατασταση εκει, μετα την ελευση των προσφυγικων ροων, για καποιο περιεργο λογο ερχεται σε ευθυγραμμιση με αυτην απο ενα γιγαντιαιο θεμα στο φορουμ GreekMeds (για ιατρικη ειδικοτητα στη Σουηδια)
Με λιγα λογια η κατασταση απεχει αρκετα απο την ωραιοποιημενη εικονα που εχουμε στο μυαλο μας μερικοι.

Αυτα τουλαχιστον με οσα διαβαζω, προφανως δεν εχω προσωπικα βιωματα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
O @nPb εχει δωσει καλο insight για τη φημισμενη "ζωη στη Σουηδια" σε παλαιοτερα θεματα.
Για εναν περιεργο λογο, η αποψη του που περιγραφει την κατασταση εκει, μετα την ελευση των προσφυγικων ροων, για καποιο περιεργο λογο ερχεται σε ευθυγραμμιση με αυτην απο ενα γιγαντιαιο θεμα στο φορουμ GreekMeds (για ιατρικη ειδικοτητα στη Σουηδια)
Με λιγα λογια η κατασταση απεχει αρκετα απο την ωραιοποιημενη εικονα που εχουμε στο μυαλο μας μερικοι.

Αυτα τουλαχιστον με οσα διαβαζω, προφανως δεν εχω προσωπικα βιωματα.
Ο συγκεκριμενος απλα δινει τη δικη του ματια.
Δεν μας αφορα.
Εγω ομως ΕΧΩ ΕΙΚΟΝΑ.
Απο σουηδια και συγγενεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
O @nPb εχει δωσει καλο insight για τη φημισμενη "ζωη στη Σουηδια" σε παλαιοτερα θεματα.
Για εναν περιεργο λογο, η αποψη του που περιγραφει την κατασταση εκει, μετα την ελευση των προσφυγικων ροων, για καποιο περιεργο λογο ερχεται σε ευθυγραμμιση με αυτην απο ενα γιγαντιαιο θεμα στο φορουμ GreekMeds (για ιατρικη ειδικοτητα στη Σουηδια)
Με λιγα λογια η κατασταση απεχει αρκετα απο την ωραιοποιημενη εικονα που εχουμε στο μυαλο μας μερικοι.

Αυτα τουλαχιστον με οσα διαβαζω, προφανως δεν εχω προσωπικα βιωματα.
Δεν πειραζει υπάρχει και το United kingdom για εμας τους Αγγλομαθείς.😁😁
 

Guest 434210

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θέλω να τελειώσω το διδακτορικό μου και να φύγω Αμερική για ακαδημαϊκή καριέρα. Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω ότι θα σέβονται το έργο μου και θα βρίσκομαι σε μια κοινωνία όπου θα λειτουργεί έστω και το 50%
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Εγώ θέλω να τελειώσω το διδακτορικό μου και να φύγω Αμερική για ακαδημαϊκή καριέρα. Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω ότι θα σέβονται το έργο μου και θα βρίσκομαι σε μια κοινωνία όπου θα λειτουργεί έστω και το 50%
Απο συστημα υγειας και περιθαλψη ομως την εβαψες στην αμερικη.ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Εγώ θέλω να τελειώσω το διδακτορικό μου και να φύγω Αμερική για ακαδημαϊκή καριέρα. Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω ότι θα σέβονται το έργο μου και θα βρίσκομαι σε μια κοινωνία όπου θα λειτουργεί έστω και το 50%
Η Αμερικη δεν ειναι αυτο που ηταν παλια να ξερεις και το health services ειναι λιγο απανθρωπο!! Δες για UK καλύτερα!!
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
O @nPb εχει δωσει καλο insight για τη φημισμενη "ζωη στη Σουηδια" σε παλαιοτερα θεματα.
Για εναν περιεργο λογο, η αποψη του που περιγραφει την κατασταση εκει, μετα την ελευση των προσφυγικων ροων, για καποιο περιεργο λογο ερχεται σε ευθυγραμμιση με αυτην απο ενα γιγαντιαιο θεμα στο φορουμ GreekMeds (για ιατρικη ειδικοτητα στη Σουηδια)
Με λιγα λογια η κατασταση απεχει αρκετα απο την ωραιοποιημενη εικονα που εχουμε στο μυαλο μας μερικοι.

Αυτα τουλαχιστον με οσα διαβαζω, προφανως δεν εχω προσωπικα βιωματα.
Απο περιέργεια (3,5 χρόνια ημουν Σουηδία, το 2020 έφυγα), μπήκα στο θρεντ που αναφέρεσαι στο greekmeds, αρχίζοντας στη προ-τελευταία σελίδα. Στο 1ο ποστ που διάβασα, ο τύπος είπε ότι οι γιατροί ξεκινάνε με 29000kr (δλδ περίπου 2900Ε) καθαρά, τα οποία " φτανουν τσιμα τσιμα σε καποια μικρη επαρχιακη πολη".

Δε συνέχισα παρακάτω.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Τι ήταν η Αμερική παλιά δηλαδή;
Παλια οι ΗΠΑ δεν είχαν υψηλα επικεδα φτωχιας οπως τωρα, σημερα οι ΗΠΑ εχουν 700.000 άστεγους όταν το 2000 ο αριθμός αυτός ήταν 450.000. Επίσης, τα επίπεδα φτωχιας αυξήθηκαν πολύ τελευταία. Το σύστημα υγείας έχει γίνει μην βιώσιμο για πολλούς Αμερικανούς πλέον.
 

Guest 434210

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Αμερικη δεν ειναι αυτο που ηταν παλια να ξερεις και το health services ειναι λιγο απανθρωπο!! Δες για UK καλύτερα!!
Έχετε δίκαιο παιδιά για το σύστημα υγείας και γενικά γίνεται ένα ψιλομοαχαλο. Αλλά τι είναι ένα δύο αρνητικά μπροστά στα θετικά;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Έχετε δίκαιο παιδιά για το σύστημα υγείας και γενικά γίνεται ένα ψιλομοαχαλο. Αλλά τι είναι ένα δύο αρνητικά μπροστά στα θετικά;
Συμφωνώ οι ΗΠΑ εχουν τις μισες πολυεθνικές του πλανητη επισης αρα θα βρεις σχετικά ευκολα εργασια, ομως σκεψου οτι θα εισαι 10-15 ωρες μακρια απο την χωρα σου!! Για αυτο ειπα ευρωπη καλυτερα. Βεβαια θα κανεις αυτο που θελει η καρδιά σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top