Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α)«Αξιοπρεπώς» και «άνετα» μπορεί να ζήσει κάποιος και στην Ελλάδα (κι ας μη μπούμε στη διαδικασία να συζητήσουμε κατά πόσο αυτό είναι εύκολο ή δύσκολο)...για ποιο λόγο ν' αφήσεις τη χώρα σου (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα ζωής σου κ.λπ.) αν όχι για το κάτι παραπάνω;
Για πέντε δεκάρες παραπάνω το μήνα;
5 δεκάρες τι εννοείς ακριβώς; Πολλές φορές μιλάμε για πάνω από 1000ε περίσσευμα το μήνα και ακόμα και χαμηλόμισθος να είσαι, π.χ. διδακτορικός, μπορείς να αποταμιεύεις τουλ 300-400€ το μήνα.

γ)Εγώ πάντως με «κακές» σπουδές (πρώην Τ.Ε.Ι.) μια χαρά κονομάω χωρίς τις πλάτες κ.λπ. κανενός, άρα ίσως όλοι αυτοί που περιγράφεις πρέπει πρωτίστως να μάθουν άλλα, πιο βασικά και θεμελιώδη πράγματα (πως βγαίνουν τα λεφτά κ.λπ.) ΠΡΙΝ μπουν στη διαδικασία να πουν «πιφ σιγά μην κάτσω ν' ασχοληθώ με την αγορά εργασίας της Ψωροκώσταινας, πάω να φύγω στο εξωτερικό (γιατί εμένα περίμεναν)»...

Εννοούσα πως, απ' όσο μου λένε, οι αξιοπρεπείς αρχικές θέσεις σ' αυτούς τους κλάδους είναι πολύ κακές και συχνά, ανάλογα τον κλάδο και υποκλάδο, οι προοπτικές είναι πολύ μέτριες.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
α)«Αξιοπρεπώς» και «άνετα» μπορεί να ζήσει κάποιος και στην Ελλάδα (κι ας μη μπούμε στη διαδικασία να συζητήσουμε κατά πόσο αυτό είναι εύκολο ή δύσκολο)...για ποιο λόγο ν' αφήσεις τη χώρα σου (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα ζωής σου κ.λπ.) αν όχι για το κάτι παραπάνω;
Για πέντε δεκάρες παραπάνω το μήνα;

β)Αν δεν έχεις/μπορείς να έχεις ιδιόκτητο σπίτι τότε ναι, αυτός είναι ένας καλός λόγος (σε πρώτη φάση) για να σκεφτείς τη μετανάστευση...

γ)Εγώ πάντως με «κακές» σπουδές (πρώην Τ.Ε.Ι.) μια χαρά κονομάω χωρίς τις πλάτες κ.λπ. κανενός, άρα ίσως όλοι αυτοί που περιγράφεις πρέπει πρωτίστως να μάθουν άλλα, πιο βασικά και θεμελιώδη πράγματα (πως βγαίνουν τα λεφτά κ.λπ.) ΠΡΙΝ μπουν στη διαδικασία να πουν «πιφ σιγά μην κάτσω ν' ασχοληθώ με την αγορά εργασίας της Ψωροκώσταινας, πάω να φύγω στο εξωτερικό (γιατί εμένα περίμεναν)»...
Μαν μάλλον έχεις μείνει ολίγον πίσω. σημερινοί κάτοικοι του εξωτερικού δεν είμαστε οι Έλληνες της Γερμανίας του ‘60 να δουλεύουμε στις φάμπρικες και να μαζευόμαστε στις ελληνικές ταβέρνες και να ακούμε Καζαντζίδη κλαίγοντας παρέα για την πατρίδα που αφήσαμε πίσω.

Οι κατηγορίες που λες είναι οι ανειδίκευτοι που τα βγάζουν περα μήνα με το μήνα και θα είναι στην ίδια μοίρα όπου και να ζουν.

Οπως είναι χιλιόειπωμενο, κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις όπου και να αποφασισεις να μείνεις. Το εργασιακό κατά 95% θα το κερδίσεις στο εξωτερικό, τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά και ανάλογα που δίνει βάση περισσότερο ο καθένας.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν δεν έχεις άνθρωπο απολύτως δικό σου (αδερφό, κολλητό φίλο κ.λπ.) ή δεν έχεις ζήσει ο ίδιος την κατάσταση μην περιμένεις να βγάλεις συμπεράσματα από αφηγήματα απλών γνωστών και φίλων το καλοκαίρι που έρχονται διακοπές...νομίζεις υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν την ευθύτητα κ.λπ. να σου πουν π.χ. "γάμησέ τα ρε φίλε μένω σε μια τρύπα μ' άλλους δύο Ινδούς και δουλεύω όλη μέρα στο εργοστάσιο για να πάω να πιω μια μπύρα στην κωλοpub Σάββατο βράδυ";
Λυπάμαι που στο χαλάω αλλά λίγο πολύ η καθημερινότητα των περισσότερων Ελλήνων που ζουν κι εργάζονται έξω αυτή είναι...

Εσύ αντίστοιχα τη σιγουριά αυτή από πού την ατνλείς; έφυγες κα γύρισες μήπως;

Να ανασκευάσω γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητός: Δεν έχω γνωστους όπου έφυγαν έξω να δουλέψουν σε εργοστάσια για να μην πεθάνουν της πείνας (αν λάβουμε υπόψη πως blue collar σε βιομηχανία είναι από τα χειρότερα πόστα να πας). Έχω γνωστούς κυρίως όπου έφυγαν με το πτυχίο τους, είτε για μεταπτυχιακό είτε με κλεισμένο συμβόλαιο από εδώ για να δουλέψουν στο αντικείμενό τους, όπως ακριβώς έκανα κι εγώ.

Το housing είναι ένα θέμα όταν επιλέγεις να μείνεις σε μεγάλες πόλεις, συνήθως πρωτεύουσες. Κάπου πιο πάνω διαβάζω για κάτι ιστορίες για αγρίους για 1500 νοίκι με μισθό τα 3.000. Αν μιλάμε για το κέντρο του Λονδίνου ναι. Αλλιώς αυτά απέχουν πολύ από την πραγματικοτητα και αν δεν έχεις εξωπραγματικές απαιτήσεις μπορείς μια χαρά και μόνος σου να μείνεις με ένα μέσο μισθό, αν αυτό θες. Το ίδιο ισχύει και για την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη απλά ο Έλληνας προτιμά να μένεις με τους γονείς του ως τα 35 απ' το να μείνει με συγκάτοικο.

Το housing και οι υπηρεσίες είναι τα μόνα πράγματα που προσαρμόζονται ανάλογα τους μισθούς. ΌΛΑ τα υπόλοιπα αναλογικά είναι αστεία. Μιλάμε για φθηνότερα εισαγόμενα είδη, έως 50% ακριβότερα φρούτα και λαχανικά (κι αυτό εξαρτάται) και λίγο πιο ακριβό φαί για τριπλάσιους μισθούς. Στο ΙΚΕΑ πχ που πήγα πρόσφατα ένα στρώμα που στην Ελλάδα έχει 500 ευρώ εδώ έχει 400, το γιατί βρες το μόνος σου.

Τα περί διασκέδασης είναι ατομικό θέμα και θέμα πόλης. Αν πας να μείνεις σε καμιά κωμόπολη της Αγγλίας ναι δε θα βρεις ζωή αλλά ούτε αν πας στα Γρεβενά θα βρεις. Λογικό.


Το χω ξανά γράψει και θα το ξανά πω οι Έλληνες δε μεταναστεύουν το 2021 όπως το έκαναν το 60. Δεν ξεριζώνονται απ' τον τόπο τους να ξανά φτιαουν τη ζωή τους αλλού. Σήμερα μπορείς να μεγαλώσες σε μια χώρα, να σπουδάσεις σε μια άλλη, να δουλέψεις μετά κάπου αλλού, όποτε θες γυρνάς. Για τι θυσίες μιλάμε; Πείτε μου δεν το γουστάρω ή δεν είναι για μένα αλλά όχι και να το βαφτίζουμε όπως θέλουμε γιατί έτσι μας βολεύει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,251 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.

Σανός με το κιλό. Πάντα οι ειδήσεις αφορούν τουλάχιστον μια 5ετία πριν. :hmm: Όταν πας μετά στη χώρα αυτή βλέπεις άλλα πράγματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,251 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Τοσο ασχημα περασες στην Σουηδια??

Όχι απλά δεν είναι τόσο "καλοσυντηρημένη" όπως άλλες χώρες της Ευρώπης. Βλέπεις παντού μια κόπωση της κρατικής μηχανής λόγω της αθρόας μετανάστευσης. Στα θετικά αναγνωρίζω ότι τα super market και η συγκοινωνία λειτουργούν με το ίδιο ωράριο από Δευτέρα ως Κυριακή! ακόμη και τις αργίες. Έχουν ένα ελεύθερο καθεστώς εργασίας όπου όποιος θέλει για να βελτιώσει το εισόδημά του μπορεί να πάει να δουλέψει ως προσωπικό ασφαλείας καταστήματος την Κυριακή με μορφή part-time.

Το Σουηδικό κράτος έχει μια ιδιαιτερότητα με την Σουηδική βιομετρική κάρτα (ταυτότητα) που εκδίδεται μέσω εφορίας με ειδική διαδικασία καταχώρησης ατομικών (και βιομετρικών) δεδομένων και τα πάντα (από σάουνες, σχολεία μέχρι μαγαζιά ρούχων) είναι συνδεδεμένα με αυτήν την κάρτα. Για την έκδοσή της απαιτείται διαβατήριο, ένα υψηλό χρηματικό παράβολο (σαν χαρτόσημο) και επειδή δεν υπάρχει ενημέρωση γι' αυτό (ούτε από την Πρεσβεία), η Ελληνική αστυνομική ταυτότητα δεν γίνεται δεκτή και μετά υπάρχουν προβλήματα π.χ. πολλές εταιρίες τηλεπικοινωνίας (σχεδόν όλες και ο εθνικός πάροχος) δεν παρέχουν ίντερνετ ενώ οι τράπεζες δεν ανοίγουν τραπεζικό λογαριασμό. Σε πολλά μαγαζιά δεν γίνονται δεκτές τραπεζικές πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες άλλων χωρών. Καταλαβαίνετε μετά τι πρόβλημα υπάρχει. Στη Σουηδία επικρατεί μια δημόσια "ασφάλεια" χωρίς συχνή παρουσία αστυνομίας αλλά διακριτικά, επειδή όλοι οι άνθρωποι ανά πάσα ώρα βιντεοσκοπούνται από δημόσιες κάμερες που δεν είναι ορατές και φυσικά είναι καταχωρημένοι ψηφιακά με αυτήν την κάρτα εντός Σουηδικής επικράτειας. Αν γίνει το οτιδήποτε θα φτάσει αμέσως η αστυνομία είτε με άλογα και σκυλιά είτε με μηχανοκίνητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
5 δεκάρες τι εννοείς ακριβώς; Πολλές φορές μιλάμε για πάνω από 1000ε περίσσευμα το μήνα και ακόμα και χαμηλόμισθος να είσαι, π.χ. διδακτορικός, μπορείς να αποταμιεύεις τουλ 300-400€ το μήνα.
Για να έχεις τέτοιο περίσσευμα σε Ευρωπαϊκό κράτος με μισθό έως και mid-senior πρέπει ή να ζεις σαν Πακιστανός (σ' ένα σπίτι μ' άλλους δύο, χωρίς επιπλέον ιδιωτική ασφάλιση, με στερήσεις σε εξόδους κ.λπ.) ή να έχεις και γυναίκα που εργάζεται full-time με περίπου τον ίδιο μισθό και να μοιράζεστε όλα σας τα έξοδα...κι ακόμη κι έτσι, με περίπου 10.000€ (πέντε πάνω πέντε κάτω ανάλογα τη χρονιά κι ό,τι έκτακτο σου τύχει) επιπλέον αποταμιεύσεις κάθε χρόνο σε σχέση με όσα θα αποταμίευες στην Ελλάδα, τι θα καταλάβεις;Θα γίνεις πλούσιος;
Ίσα που θα καταφέρεις μετά από πολύ αποταμίευση στερήσεις κ.λπ. ν' αποκτήσεις το δικό σου σπίτι εκεί μετά από καμιά τριανταριά χρόνια (που έτσι κι αλλιώς θα είσαι για τη σύνταξη και θα σκέφτεσαι την επιστροφή στην Ελλάδα)...
α)Μαν μάλλον έχεις μείνει ολίγον πίσω. σημερινοί κάτοικοι του εξωτερικού δεν είμαστε οι Έλληνες της Γερμανίας του ‘60 να δουλεύουμε στις φάμπρικες και να μαζευόμαστε στις ελληνικές ταβέρνες και να ακούμε Καζαντζίδη κλαίγοντας παρέα για την πατρίδα που αφήσαμε πίσω.

β)Οπως είναι χιλιόειπωμενο, κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις όπου και να αποφασισεις να μείνεις. Το εργασιακό κατά 95% θα το κερδίσεις στο εξωτερικό, τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά και ανάλογα που δίνει βάση περισσότερο ο καθένας.
α)Πες μου που εργάζεσαι και πόσα βγάζεις να το δούμε αυτό...εγώ πάντως ακόμη γελάω με προσφορές που είχα από Ηνωμένο Βασίλειο προ μηνών!:rolleyes:

β)Η ζωή δεν είναι μόνο το εργασιακό «μαν», είναι κι άλλα πράγματα τα οποία (κατά την άποψή μου πάντα, για να μην παρεξηγηθώ) δεν αξίζει να τα πετάξεις στα σκουπίδια για να κερδίσεις 5, 10 ή 15 παραπάνω ψωροχιλιάρικα το χρόνο από ένα μισθό...
α)Εσύ αντίστοιχα τη σιγουριά αυτή από πού την ατνλείς; έφυγες κα γύρισες μήπως;

β)Να ανασκευάσω γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητός: Δεν έχω γνωστους όπου έφυγαν έξω να δουλέψουν σε εργοστάσια για να μην πεθάνουν της πείνας (αν λάβουμε υπόψη πως blue collar σε βιομηχανία είναι από τα χειρότερα πόστα να πας). Έχω γνωστούς κυρίως όπου έφυγαν με το πτυχίο τους, είτε για μεταπτυχιακό είτε με κλεισμένο συμβόλαιο από εδώ για να δουλέψουν στο αντικείμενό τους, όπως ακριβώς έκανα κι εγώ.

γ)Το housing είναι ένα θέμα όταν επιλέγεις να μείνεις σε μεγάλες πόλεις, συνήθως πρωτεύουσες. Κάπου πιο πάνω διαβάζω για κάτι ιστορίες για αγρίους για 1500 νοίκι με μισθό τα 3.000. Αν μιλάμε για το κέντρο του Λονδίνου ναι. Αλλιώς αυτά απέχουν πολύ από την πραγματικοτητα και αν δεν έχεις εξωπραγματικές απαιτήσεις μπορείς μια χαρά και μόνος σου να μείνεις με ένα μέσο μισθό, αν αυτό θες. Το ίδιο ισχύει και για την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη απλά ο Έλληνας προτιμά να μένεις με τους γονείς του ως τα 35 απ' το να μείνει με συγκάτοικο.

δ)Το housing και οι υπηρεσίες είναι τα μόνα πράγματα που προσαρμόζονται ανάλογα τους μισθούς. ΌΛΑ τα υπόλοιπα αναλογικά είναι αστεία. Μιλάμε για φθηνότερα εισαγόμενα είδη, έως 50% ακριβότερα φρούτα και λαχανικά (κι αυτό εξαρτάται) και λίγο πιο ακριβό φαί για τριπλάσιους μισθούς. Στο ΙΚΕΑ πχ που πήγα πρόσφατα ένα στρώμα που στην Ελλάδα έχει 500 ευρώ εδώ έχει 400, το γιατί βρες το μόνος σου.

Τα περί διασκέδασης είναι ατομικό θέμα και θέμα πόλης. Αν πας να μείνεις σε καμιά κωμόπολη της Αγγλίας ναι δε θα βρεις ζωή αλλά ούτε αν πας στα Γρεβενά θα βρεις. Λογικό.


ε)Το χω ξανά γράψει και θα το ξανά πω οι Έλληνες δε μεταναστεύουν το 2021 όπως το έκαναν το 60. Δεν ξεριζώνονται απ' τον τόπο τους να ξανά φτιαουν τη ζωή τους αλλού. Σήμερα μπορείς να μεγαλώσες σε μια χώρα, να σπουδάσεις σε μια άλλη, να δουλέψεις μετά κάπου αλλού, όποτε θες γυρνάς. Για τι θυσίες μιλάμε; Πείτε μου δεν το γουστάρω ή δεν είναι για μένα αλλά όχι και να το βαφτίζουμε όπως θέλουμε γιατί έτσι μας βολεύει.
α)Από τα μικρά διαστήματα που εργάστηκα κι έζησα σε ξένα κράτη και τις προσφορές που είχα ο ίδιος όσο αναζητούσα εργασία στο εξωτερικό (όχι όταν ήμουν άπειρος πτυχιούχος, τώρα) από διάφορα κράτη (Η.Π.Α., Ηνωμένο Βασίλειο, Γερμανία, Ελβετία κ.α.)..όταν κοτζάμ Deutsche Bahn π.χ. σου προσφέρει για θέση schweißingenieur (αναγνωρίζοντάς σου μάλιστα 7ετή προϋπηρεσία σε μια ειδικότητα στην οποία, κατά τους ίδιους, δε βρίσκουν άτομο στη Γερμανια ούτε με σφαίρες) 60 χιλιάρικα μικτά το χρόνο στο Βερολίνο (!!!), ε κάπου εκεί βάζεις τα γέλια, τους λες ευχαριστώ πολύ κι αντιλαμβάνεσαι πως πραγματικά σε βλέπει μια μεγάλη πολυεθνική όντας μη Γερμανός που αναζητά τη μετοίκιση στο δικό τους κράτος!:rolleyes:
Επίσης η γυναίκα μου έζησε 5 χρόνια στο Ηνωμένο Βασίλειο (απ' τα 23 ως τα 28 της) κι έχει να σας πει πολλές ιστορίες περί δήθεν αξιοκρατίας, δήθεν μη ύπαρξης ρατσισμού κ.λπ. στην πολυεθνική από την οποία την έδιωξαν κακήν κακώς έπειτα από 3 συναπτά έτη κι 6 μήνες αφότου της είχαν δώσει αύξηση!:lol:

β)Και;Σε ποια εταιρία εργάζεσαι;Πόσα χρόνια;Πόσα βγάζεις;Τι έξοδα έχεις και πόσα αφήνεις στην άκρη;
Αυτά πες μας, άσε τα υπόλοιπα...

γ)Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για Ελλάδα (ότι Αθήνα Θεσσαλονίκη κεντρικά είναι πανάκριβα ενώ παραέξω πολύ φθηνά κ.λπ.)...

δ)Τα κυριότερα έξοδα (μετά το σπίτι) ΔΕΝ είναι ούτε το γάλα και το ψωμί (που όσο και να κάνουν δε θα τα στερηθείς) ούτε το στρώμα απ' το ΙΚΕΑ που θα ψωνίσεις άπαξ, είναι α)τα έξοδα περίθαλψης, β)τα έξοδα ασφάλισης και γ)τα έξοδα εκπαίδευσης!
Εκεί που ζεις έχεις ψάξει καθόλου π.χ. πόσο πάει το ολοήμερο σχολείο στο οποίο θα χρειαστεί ν' αφήσεις τα παιδιά σου όσο εσύ κι η γυναίκα σου θα εργάζεστε;Πόσα θα πληρώσεις αν χτύπα ξύλο πάθεις κάτι και χρειαστείς νοσηλεία χειρουργείο κ.λπ.;Πόσα θα πληρώσεις επιπλέον σε ιδιωτική ασφάλιση για να πάρεις μια έστω αξιοπρεπή σύνταξη γήρατος;

ε)Δεκτό αυτό που λες, αλλά πόσοι απ' όσους φεύγουν είναι έτσι όπως τους περιγράφεις;
Θες να μιλήσουμε για τις εξαιρέσεις τώρα ή για τον κανόνα;
Γιατί εγώ κατά κύριο λόγο διαλυμένους μπατίρηδες με πτυχία μεταπτυχιακά κ.λπ. που μένουν με τους γονείς τους βλέπω να φεύγουν (συνήθως για διδακτορικό επί πληρωμή) και παιδιά που δε βρήκαν ούτε καν μια δουλειά σχετική με το αντικείμενό τους με 700€ εδώ, δε βλέπω κανέναν με σοβαρή δουλειά εδώ να την παρατάει και να φεύγει γιατί του φαίνονται λίγα ή δεν του φτάνουν ή γιατί θα έπαιρνε περισσότερα έξω!
Ο ένας και μοναδικός τέτοιος που ξέρω μάλιστα (πληροφορικάριος πρώην λέκτορας Α.Π.Θ. και νυν διευθυντής τομέα της AstraZeneca) το πρώτο αίτημα που είχε μόλις πήρε την προαγωγή και τα 200 χιλιάρικα το χρόνο (αυτά μάλιστα, είναι σοβαρά λεφτά) ήταν να γυρίσει Ελλάδα και να εργάζεται από εδώ!:rolleyes:
Γιατί άραγε, μια που τα φρούτα τα λαχανικά και τα στρώματα εκεί είναι φθηνότερα;:P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Καλά κάτι μισθοί 500-600 ευρώ για ανθρώπους πανω των 30 που ακουω ειναι για γέλια. Ενδεικτικά αυτό το μήνα μου έχουν φυγει ήδη 1700 ευρώ για να πω ότι ζω άνετα.

Βριστε με και πειτε με υπερόπτη αλλά όντας 30+ δεν θα έκανα καν αίτηση σε εταιρείες που δίνουν κάτω από 900 ευρώ μισθό. Νομίζω ότι μας κοροιδευουν. Το θέμα είναι να δουλεύεις για να ζεις αξιοπρέπως κ οχι να ζεις για να δουλευεις κ να κινείσαι όπως σχεδίασαν άλλοι για σένα τη ζωή σου.

Εννοείται η συγκατοίκηση απορρίπτεται... Θέλεις να κάνεις οικογένεια σε κάποια φάση... Μήπως θα γίνει κουμπάρος και ο συγκάτοικος ; νταξει να σοβαρευτουμε λίγο κ το λέω πιο πολυ για τους εργοδότες που κάποιοι από αυτους λένε και αυτές τις χαζομάρες συχνά πυκνα off the record.

Για κάτω από 30 κανονικα είναι τα 600-800 ευρώ για αρχή.

Τις προαλλες έκανα ένα ταξίδι ωρών ε δεν θα καθόμουν να ξεροσταλιασω στη καρέκλα όλο το βράδυ επειδή η εταιρεία αποφάσισε πως πρεπει να ειναι σπατάλη να πληρωσεις καμπινα.... Η κοπελα στην υποδοχη αρχικά μ είπε να με βάλει κ με αλλους κ της ειπα οχι θέλω μόνος μου.


Ο καθένας αποφασίζει με βάση το συμφέρον του κ πως θα καλοπερασει αυτός στη συντομη ζωή που ήρθαμε να ζήσουμε.

Για αυτό κάτι θεωρίες από κάτι γιαπηδες σε εταιρείες τις ακουω βερεσέ. Οχι πως μου εχουν κ καμια υποχρέωση αμα δεν τους δώσω κέρδος κ ικανότητες αλλά λέμε τώρα να μη λένε κ βλακείες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σανός με το κιλό. Πάντα οι ειδήσεις αφορούν τουλάχιστον μια 5ετία πριν. :hmm: Όταν πας μετά στη χώρα αυτή βλέπεις άλλα πράγματα.
Κάπως πρέπει να συντηρείται και το παραμύθι του σοσιαλισμού!:rolleyes:
Καταργείται η ισχύς σύμβασης αποφυγής διπλής φορολογίας μεταξύ Ελλάδας και Σουηδίας | TaxBlock.gr
Τρέμουν μην τυχόν και την κάνουν για Ελλάδα οι συνταξιούχοι τους τώρα που μπορούν να υπαχθούν στο ευνοϊκό καθεστώς φορολόγησης!:lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Κάπως πρέπει να συντηρείται και το παραμύθι του σοσιαλισμού!:rolleyes:
Καταργείται η ισχύς σύμβασης αποφυγής διπλής φορολογίας μεταξύ Ελλάδας και Σουηδίας | TaxBlock.gr
Τρέμουν μην τυχόν και την κάνουν για Ελλάδα οι συνταξιούχοι τους τώρα που μπορούν να υπαχθούν στο ευνοϊκό καθεστώς φορολόγησης!:lol:

Kάποιος πρέπει να πληρώσει τον ανασχηματισμό και την Πανεπιστημιακή Αστυνομία. :)
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να έχεις τέτοιο περίσσευμα σε Ευρωπαϊκό κράτος με μισθό έως και mid-senior πρέπει ή να ζεις σαν Πακιστανός (σ' ένα σπίτι μ' άλλους δύο, χωρίς επιπλέον ιδιωτική ασφάλιση, με στερήσεις σε εξόδους κ.λπ.) ή να έχεις και γυναίκα που εργάζεται full-time με περίπου τον ίδιο μισθό και να μοιράζεστε όλα σας τα έξοδα...κι ακόμη κι έτσι, με περίπου 10.000€ (πέντε πάνω πέντε κάτω ανάλογα τη χρονιά κι ό,τι έκτακτο σου τύχει) επιπλέον αποταμιεύσεις κάθε χρόνο σε σχέση με όσα θα αποταμίευες στην Ελλάδα, τι θα καταλάβεις;Θα γίνεις πλούσιος;
Ίσα που θα καταφέρεις μετά από πολύ αποταμίευση στερήσεις κ.λπ. ν' αποκτήσεις το δικό σου σπίτι εκεί μετά από καμιά τριανταριά χρόνια (που έτσι κι αλλιώς θα είσαι για τη σύνταξη και θα σκέφτεσαι την επιστροφή στην Ελλάδα)...
Αν ζεις στην Αγγλία σε κάποια πόλη εκτός του Λονδίνου και βγάζεις καθαρά 1.5-2Κ λίρες το μήνα, πράγμα πολύ εφικτό, τότε τα έξοδα νοίκι/λογαριασμοί/σουπερμάρκετ πολύ εύκολα θα έρχονται κάτω από 1Κ. Ναι δε θα έχεις καλό σπίτι και ίσως συγκατοικείς, αλλά είναι καλύτερα από Ελλάδα και με περισσότερο μέλλον από την Ελλάδα. Στεγαστικό παίρνεις εύκολα σχετικά. Επίσης γιατί δε σκέφτεσαι πως αν είσαι καλός επαγγελματίες και έχεις μισθό 1.5-2Κ στην Ελλάδα, στο εξωτερικό στην ίδια θέση θα βρεις πάνω από τα διπλά χρηματά και συχνά τριπλά και τετραπλά ζώντας και καλύτερα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ζεις στην Αγγλία σε κάποια πόλη εκτός του Λονδίνου και βγάζεις καθαρά 1.5-2Κ λίρες το μήνα, πράγμα πολύ εφικτό, τότε τα έξοδα νοίκι/λογαριασμοί/σουπερμάρκετ πολύ εύκολα θα έρχονται κάτω από 1Κ. Ναι δε θα έχεις καλό σπίτι και ίσως συγκατοικείς, αλλά είναι καλύτερα από Ελλάδα και με περισσότερο μέλλον από την Ελλάδα. Στεγαστικό παίρνεις εύκολα σχετικά. Επίσης γιατί δε σκέφτεσαι πως αν είσαι καλός επαγγελματίες και έχεις μισθό 1.5-2Κ στην Ελλάδα, στο εξωτερικό στην ίδια θέση θα βρεις πάνω από τα διπλά χρηματά και συχνά τριπλά και τετραπλά ζώντας και καλύτερα.
Επειδή το ζω καλύτερα σε ένα μεγάλο βαθμό εξαρτάται από την κουλτούρα της χώρας και του ατόμου.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για να έχεις τέτοιο περίσσευμα σε Ευρωπαϊκό κράτος με μισθό έως και mid-senior πρέπει ή να ζεις σαν Πακιστανός (σ' ένα σπίτι μ' άλλους δύο, χωρίς επιπλέον ιδιωτική ασφάλιση, με στερήσεις σε εξόδους κ.λπ.) ή να έχεις και γυναίκα που εργάζεται full-time με περίπου τον ίδιο μισθό και να μοιράζεστε όλα σας τα έξοδα...κι ακόμη κι έτσι, με περίπου 10.000€ (πέντε πάνω πέντε κάτω ανάλογα τη χρονιά κι ό,τι έκτακτο σου τύχει) επιπλέον αποταμιεύσεις κάθε χρόνο σε σχέση με όσα θα αποταμίευες στην Ελλάδα, τι θα καταλάβεις;Θα γίνεις πλούσιος;
Ίσα που θα καταφέρεις μετά από πολύ αποταμίευση στερήσεις κ.λπ. ν' αποκτήσεις το δικό σου σπίτι εκεί μετά από καμιά τριανταριά χρόνια (που έτσι κι αλλιώς θα είσαι για τη σύνταξη και θα σκέφτεσαι την επιστροφή στην Ελλάδα)...

α)Πες μου που εργάζεσαι και πόσα βγάζεις να το δούμε αυτό...εγώ πάντως ακόμη γελάω με προσφορές που είχα από Ηνωμένο Βασίλειο προ μηνών!:rolleyes:

β)Η ζωή δεν είναι μόνο το εργασιακό «μαν», είναι κι άλλα πράγματα τα οποία (κατά την άποψή μου πάντα, για να μην παρεξηγηθώ) δεν αξίζει να τα πετάξεις στα σκουπίδια για να κερδίσεις 5, 10 ή 15 παραπάνω ψωροχιλιάρικα το χρόνο από ένα μισθό...

α)Από τα μικρά διαστήματα που εργάστηκα κι έζησα σε ξένα κράτη και τις προσφορές που είχα ο ίδιος όσο αναζητούσα εργασία στο εξωτερικό (όχι όταν ήμουν άπειρος πτυχιούχος, τώρα) από διάφορα κράτη (Η.Π.Α., Ηνωμένο Βασίλειο, Γερμανία, Ελβετία κ.α.)..όταν κοτζάμ Deutsche Bahn π.χ. σου προσφέρει για θέση schweißingenieur (αναγνωρίζοντάς σου μάλιστα 7ετή προϋπηρεσία σε μια ειδικότητα στην οποία, κατά τους ίδιους, δε βρίσκουν άτομο στη Γερμανια ούτε με σφαίρες) 60 χιλιάρικα μικτά το χρόνο στο Βερολίνο (!!!), ε κάπου εκεί βάζεις τα γέλια, τους λες ευχαριστώ πολύ κι αντιλαμβάνεσαι πως πραγματικά σε βλέπει μια μεγάλη πολυεθνική όντας μη Γερμανός που αναζητά τη μετοίκιση στο δικό τους κράτος!:rolleyes:
Επίσης η γυναίκα μου έζησε 5 χρόνια στο Ηνωμένο Βασίλειο (απ' τα 23 ως τα 28 της) κι έχει να σας πει πολλές ιστορίες περί δήθεν αξιοκρατίας, δήθεν μη ύπαρξης ρατσισμού κ.λπ. στην πολυεθνική από την οποία την έδιωξαν κακήν κακώς έπειτα από 3 συναπτά έτη κι 6 μήνες αφότου της είχαν δώσει αύξηση!:lol:

β)Και;Σε ποια εταιρία εργάζεσαι;Πόσα χρόνια;Πόσα βγάζεις;Τι έξοδα έχεις και πόσα αφήνεις στην άκρη;
Αυτά πες μας, άσε τα υπόλοιπα...

γ)Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για Ελλάδα (ότι Αθήνα Θεσσαλονίκη κεντρικά είναι πανάκριβα ενώ παραέξω πολύ φθηνά κ.λπ.)...

δ)Τα κυριότερα έξοδα (μετά το σπίτι) ΔΕΝ είναι ούτε το γάλα και το ψωμί (που όσο και να κάνουν δε θα τα στερηθείς) ούτε το στρώμα απ' το ΙΚΕΑ που θα ψωνίσεις άπαξ, είναι α)τα έξοδα περίθαλψης, β)τα έξοδα ασφάλισης και γ)τα έξοδα εκπαίδευσης!
Εκεί που ζεις έχεις ψάξει καθόλου π.χ. πόσο πάει το ολοήμερο σχολείο στο οποίο θα χρειαστεί ν' αφήσεις τα παιδιά σου όσο εσύ κι η γυναίκα σου θα εργάζεστε;Πόσα θα πληρώσεις αν χτύπα ξύλο πάθεις κάτι και χρειαστείς νοσηλεία χειρουργείο κ.λπ.;Πόσα θα πληρώσεις επιπλέον σε ιδιωτική ασφάλιση για να πάρεις μια έστω αξιοπρεπή σύνταξη γήρατος;

ε)Δεκτό αυτό που λες, αλλά πόσοι απ' όσους φεύγουν είναι έτσι όπως τους περιγράφεις;
Θες να μιλήσουμε για τις εξαιρέσεις τώρα ή για τον κανόνα;
Γιατί εγώ κατά κύριο λόγο διαλυμένους μπατίρηδες με πτυχία μεταπτυχιακά κ.λπ. που μένουν με τους γονείς τους βλέπω να φεύγουν (συνήθως για διδακτορικό επί πληρωμή) και παιδιά που δε βρήκαν ούτε καν μια δουλειά σχετική με το αντικείμενό τους με 700€ εδώ, δε βλέπω κανέναν με σοβαρή δουλειά εδώ να την παρατάει και να φεύγει γιατί του φαίνονται λίγα ή δεν του φτάνουν ή γιατί θα έπαιρνε περισσότερα έξω!
Ο ένας και μοναδικός τέτοιος που ξέρω μάλιστα (πληροφορικάριος πρώην λέκτορας Α.Π.Θ. και νυν διευθυντής τομέα της AstraZeneca) το πρώτο αίτημα που είχε μόλις πήρε την προαγωγή και τα 200 χιλιάρικα το χρόνο (αυτά μάλιστα, είναι σοβαρά λεφτά) ήταν να γυρίσει Ελλάδα και να εργάζεται από εδώ!:rolleyes:
Γιατί άραγε, μια που τα φρούτα τα λαχανικά και τα στρώματα εκεί είναι φθηνότερα;:P


Εγώ σου μίλησα για το δικό μου περιβάλλον το ποιες είναι οι εξαιρέσεις και ποιος ο κανόνας δεν το ξέρω δεν είμαι η ΕΛΣΤΑΤ.

Με ρωτάς τι κάνω εγώ, αν σου πω τι θα καταλάβεις; καταρχήν δεν βρίσκομαι καν στον ίδιο τομέα με σένα. Internet έχεις μπες και δες τα. 60.000 οφείλω να πω πως είναι ήδη πάνω απ' το median και μιλάμε τη φθηνότερη πρωτεύουσα στη δυτική Ευρώπη με κόστος εφάμιλλο της Αθήνας. Ζεις πολύ άνετα. Φυσικά υπάρχουν και πολύ καλύτεροι μισθοί. Πραγματικά δεν έχει νόημα να πιάσουμε το χρηματικό καθώς είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες από πίσω που το κάνει μια συζήτηση από μόνη της. Μην ανάγεις τη δική σου εικόνα σε γενική αλήθεια γιατί καταντά αστείο. Πες εδώ έχω δική μου επιχείρηση και είμαι καλά όχι πως έξω είναι έτσι ή αλλιώς και δεν είναι καλά ή ό,τι άλλο.

Το σύστημα υγείας εκεί που το θες μια χαρά σε καλύπτει. ιδιωτική ασφάλιση δε χρειάζεσαι εκτός κι αν δεν ξέρεις τι να κάνεις με τα λεφτά σου η/και έχεις περίεργες απαιτήσεις σε θεραπείες/specialists που δεν καλύπτονται απ' το δημόσιο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Αν ζεις στην Αγγλία σε κάποια πόλη εκτός του Λονδίνου και βγάζεις καθαρά 1.5-2Κ λίρες το μήνα, πράγμα πολύ εφικτό, τότε τα έξοδα νοίκι/λογαριασμοί/σουπερμάρκετ πολύ εύκολα θα έρχονται κάτω από 1Κ.

β)Ναι δε θα έχεις καλό σπίτι και ίσως συγκατοικείς, αλλά είναι καλύτερα από Ελλάδα και με περισσότερο μέλλον από την Ελλάδα.

γ)Στεγαστικό παίρνεις εύκολα σχετικά. Επίσης γιατί δε σκέφτεσαι πως αν είσαι καλός επαγγελματίες και έχεις μισθό 1.5-2Κ στην Ελλάδα, στο εξωτερικό στην ίδια θέση θα βρεις πάνω από τα διπλά χρηματά και συχνά τριπλά και τετραπλά ζώντας και καλύτερα.
α)Πρώτα απ' όλα όταν λες «καθαρά 1.500-2.000 λίρες» πρέπει να διευκρινίζεις ποιες κρατήσεις έχεις συνυπολογίσει...αν εννοείς μόνο την παρακράτηση φόρου εισοδήματος και τα κρατικά ασφάλιστρα (από τα οποία θα πάρεις σύνταξη 300€ με 400€, άρα θες κι επιπλέον ιδιωτική) τότε μιλάμε για γύρω στα 35 χιλιάρικα μικτά το χρόνο, που με τις υπάρχουσες συνθήκες είναι όνειρο θερινής νυχτός για έναν Έλληνα που θέλει τώρα να πάει στο Ηνωμένο Βασίλειο (χωρίς sponsorship κ.λπ.)...

β)Αν είναι έτσι πήγαινε ζήσε και σε καμιά σπηλιά ρε φίλε να σου έρχεται τζάμπα να είσαι ακόμη καλύτερα και να έχεις και την ησυχία σου!:lol:
Όσο για το «περισσότερο μέλλον» τι εννοείς;
Αναλώσιμοι είναι οι περισσότεροι και πάνε από εταιρεία σε εταιρεία, πόσοι φτάνουν σε executive level;1 στους 1.000;

γ)Γιατί απλούστατα, ο λόγος που βγάζει κάποιος 1,5-2 καθαρά χιλιάρικα στην Ελλάδα είναι γιατί έχει κάνει όνομα και παίζει μπάλα σχεδόν μόνος του!
Αν φύγει και πάει έξω στις περισσότερες περιπτώσεις απλά θ' αντιμετωπίσει πολλαπλάσιο ανταγωνισμό και θα είναι ένας από τους πολλούς (όπως θα ήμουν π.χ. κι εγώ αν δεχόμουν κάποια από τις προτάσεις που είχα)...
α)Εγώ σου μίλησα για το δικό μου περιβάλλον το ποιες είναι οι εξαιρέσεις και ποιος ο κανόνας δεν το ξέρω δεν είμαι η ΕΛΣΤΑΤ.

β)Με ρωτάς τι κάνω εγώ, αν σου πω τι θα καταλάβεις; καταρχήν δεν βρίσκομαι καν στον ίδιο τομέα με σένα. Internet έχεις μπες και δες τα. 60.000 οφείλω να πω πως είναι ήδη πάνω απ' το median και μιλάμε τη φθηνότερη πρωτεύουσα στη δυτική Ευρώπη με κόστος εφάμιλλο της Αθήνας. Ζεις πολύ άνετα. Φυσικά υπάρχουν και πολύ καλύτεροι μισθοί. Πραγματικά δεν έχει νόημα να πιάσουμε το χρηματικό καθώς είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες από πίσω που το κάνει μια συζήτηση από μόνη της. Μην ανάγεις τη δική σου εικόνα σε γενική αλήθεια γιατί καταντά αστείο. Πες εδώ έχω δική μου επιχείρηση και είμαι καλά όχι πως έξω είναι έτσι ή αλλιώς και δεν είναι καλά ή ό,τι άλλο.

γ)Το σύστημα υγείας εκεί που το θες μια χαρά σε καλύπτει. ιδιωτική ασφάλιση δε χρειάζεσαι εκτός κι αν δεν ξέρεις τι να κάνεις με τα λεφτά σου η/και έχεις περίεργες απαιτήσεις σε θεραπείες/specialists που δεν καλύπτονται απ' το δημόσιο.
α)Τι γίνεται γύρω σου δε βλέπεις;Δεν έχεις άποψη;Από άλλο πλανήτη ήρθες;

β)Όχι φίλε μου, με ανοιχτά χαρτιά θα παίζεις αν θες να μιλήσουμε σοβαρά...τα γενικόλογα, τα «μπες και δες τα» κ.λπ. τ' ακούω βερεσέ!
Πες βγάζω τόσα και μου μένουν τόσα, γιατί δεν το λες;Ντρέπεσαι;:rolleyes:
Με ποια 60 χιλιάρικα μικτά «ζεις πολύ άνετα» στο Βερολίνο, σοβαρά μιλάς;Ξέρεις πόσο είναι ο φόρος εισοδήματος εκεί;Ξέρεις πόσο πάνε τα νοίκια στη «φθηνότερη πρωτεύουσα στη δυτική Ευρώπη»;:rolleyes:
60 χιλιάρικα καθαρά βγάζω εδώ πέρα, αν είναι δυνατόν!:lol:

γ)Ιδιωτική ασφάλιση χρειάζεσαι για να πάρεις μια έστω αξιοπρεπή σύνταξη (καλή δε θα 'ναι όπως και να 'χει) γιατί αν περιμένεις απ' τα κρατικά φραγκοδίφραγκα θα πεθάνεις στην ψάθα...
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γ)Γιατί απλούστατα, ο λόγος που βγάζει κάποιος 1,5-2 χιλιάρικα στην Ελλάδα είναι γιατί έχει κάνει όνομα και παίζει μπάλα σχεδόν μόνος του!
Αν φύγει και πάει έξω στις περισσότερες περιπτώσεις απλά θ' αντιμετωπίσει πολλαπλάσιο ανταγωνισμό και θα είναι ένας από τους πολλούς (όπως θα ήμουν π.χ. κι εγώ αν δεχόμουν κάποια από τις προτάσεις που είχα)...

α)Τι γίνεται γύρω σου δε βλέπεις;Δεν έχεις άποψη;Από άλλο πλανήτη ήρθες;

β)Όχι φίλε μου, με ανοιχτά χαρτιά θα παίζεις αν θες να μιλήσουμε σοβαρά...τα γενικόλογα, τα «μπες και δες τα» κ.λπ. τ' ακούω βερεσέ!
Πες βγάζω τόσα και μου μένουν τόσα, γιατί δεν το λες;Ντρέπεσαι;:rolleyes:
Με ποια 60 χιλιάρικα μικτά «ζεις πολύ άνετα» στο Βερολίνο, σοβαρά μιλάς;Ξέρεις πόσο είναι ο φόρος εισοδήματος εκεί;Ξέρεις πόσο πάνε τα νοίκια στη «φθηνότερη πρωτεύουσα στη δυτική Ευρώπη»;:rolleyes:
60 χιλιάρικα καθαρά βγάζω εδώ πέρα, αν είναι δυνατόν!:lol:

γ)Ιδιωτική ασφάλιση χρειάζεσαι για να πάρεις μια έστω αξιοπρεπή σύνταξη (καλή δε θα 'ναι όπως και να 'χει) γιατί αν περιμένεις απ' τα κρατικά φραγκοδίφραγκα θα πεθάνεις στην ψάθα...

Δε ντρέπομαι ρε φίλε απλά είμαι 27 χρονών μαντράχαλος δε θα κάτσω να παίζω κοκκορομαχίες ποιος την έχει μεγαλύτερη. Πραγματικά αυτό σε νοιάζει να ακούσεις; έλεος σοβαρέψου λίγο
Από το internet μπορείς να αποκτήσεις μια πολύ καλή εικόνα για τα ranges που σε ενδιαφέρουν αν πας yolo να διαπραματευτείς βασιζόμενος στο πόσα βγάζει ο κολλητός καλή τύχη. Και όποιος ενδιαφέρεται για το κόστος ζωής το numbeo σου δίνει ένα αρκετά καλό δείγμα.

Η φορολογία στη Γερμανία χτυπά στο ψαχνό όπως ακριβώς και στην Ελλάδα βέβαια, ξεκινά από σχεδόν 40% αλλά αν έχεις οικογένεια όπως εσύ ανεβαίνεις tax class και έχεις μειωμένους συντελεστές και πολλές φοροελαφρύνσεις. Αν αυτό είναι σημαντικό για σένα πήγαινε Ελβετία. Τα νοίκια δεν είναι στον πάτο που ήταν πριν 10 χρόνια αλλά ακόμη και με την τωρινή κρίση ακινήτων αν ψάξεις σωστά βρίσκεις δυάρι εντός ring 50τμ με 650+ νοίκι+κοινόχρηστα+νερό+θερμανση ανάλογα την περιοχή και την κατάσταση του διαμερίσματος πάντα. Συνέχισε, ενημέρωσέ με για την πόλη που μένω.

δε θα το συνεχίσω, ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο τα υπόλοοιπα πραγματικά δεν έχουν κανένα νόημα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δε ντρέπομαι ρε φίλε απλά είμαι 27 χρονών μαντράχαλος δε θα κάτσω να παίζω κοκκορομαχίες ποιος την έχει μεγαλύτερη. Πραγματικά αυτό σε νοιάζει να ακούσεις; έλεος σοβαρέψου λίγο
Από το internet μπορείς να αποκτήσεις μια πολύ καλή εικόνα για τα ranges που σε ενδιαφέρουν αν πας yolo να διαπραματευτείς βασιζόμενος στο πόσα βγάζει ο κολλητός καλή τύχη. Και όποιος ενδιαφέρεται για το κόστος ζωής το numbeo σου δίνει ένα αρκετά καλό δείγμα.

Η φορολογία στη Γερμανία χτυπά στο ψαχνό όπως ακριβώς και στην Ελλάδα βέβαια, ξεκινά από σχεδόν 40% αλλά αν έχεις οικογένεια όπως εσύ ανεβαίνεις tax class και έχεις μειωμένους συντελεστές και πολλές φοροελαφρύνσεις. Αν αυτό είναι σημαντικό για σένα πήγαινε Ελβετία. Τα νοίκια δεν είναι στον πάτο που ήταν πριν 10 χρόνια αλλά ακόμη και με την τωρινή κρίση ακινήτων αν ψάξεις σωστά βρίσκεις δυάρι εντός ring 50τμ με 650+ νοίκι+κοινόχρηστα+νερό+θερμανση ανάλογα την περιοχή και την κατάσταση του διαμερίσματος πάντα. Συνέχισε, ενημέρωσέ με για την πόλη που μένω.

δε θα το συνεχίσω γιατί διακρίνω ένα μικρό κόμπλεξ ντε και καλά να μας αποδείξεις κάτι, ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο τα υπόλοοιπα πραγματικά δεν έχουν κανένα νόημα
Ούτε εγώ συνέχισα γιατί πέφτουν απανωτές και το κόμπλεξ έχει τυφλώσει. Τα νούμερα τα έβαλα κ εγώ πιο πάνω (για εντρυ λεβελ μισθο).
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α)Πρώτα απ' όλα όταν λες «καθαρά 1.500-2.000 λίρες» πρέπει να διευκρινίζεις ποιες κρατήσεις έχεις συνυπολογίσει...αν εννοείς μόνο την παρακράτηση φόρου εισοδήματος και τα ασφάλιστρα (από τα οποία θα πάρεις σύνταξη 300€ με 400€, άρα θες κι επιπλέον ιδιωτική) τότε μιλάμε για γύρω στα 35 χιλιάρικα μικτά το χρόνο, που με τις υπάρχουσες συνθήκες είναι όνειρο θερινής νυχτός για έναν Έλληνα που θέλει τώρα να πάει στο Ηνωμένο Βασίλειο (χωρίς sponsorship κ.λπ.)...
Δεν είναι όνειρο θερινής νυκτός, δεν ξέρω γιατί το λες αυτό. Αν δεν είσαι δασκάλα αγγλικών ή κάτι τέτοιο τραγικά κορεσμένο και χωρίς μέλλον, τότε κοιτάς αυτά τα χρήματα και μετα χρόνια αρκετά παραπάνω και mind you πως αυτό ισχύει για άτομα με ειδικότητες που στην Ελλάδα θα χαιρόσουν αν έπαιρνες 1000-1200 στα 5 χρόνια εμπειρίας.

γ)Γιατί απλούστατα, ο λόγος που βγάζει κάποιος 1,5-2 χιλιάρικα στην Ελλάδα είναι γιατί έχει κάνει όνομα και παίζει μπάλα σχεδόν μόνος του!
Αν φύγει και πάει έξω στις περισσότερες περιπτώσεις απλά θ' αντιμετωπίσει πολλαπλάσιο ανταγωνισμό και θα είναι ένας από τους πολλούς (όπως θα ήμουν π.χ. κι εγώ αν δεχόμουν κάποια από τις προτάσεις που είχα)...
Οι περισσότεροι άνθρωποι που βγάζουν αυτά τα χρήματα στην Ελλάδα και δεν είναι απ' αυτούς που φίλησαν κατουρημένες ποδιές κλπ μπορούν αύριο να φύγουν εξωτερικό για πολύ παραπάνω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Δε ντρέπομαι ρε φίλε απλά είμαι 27 χρονών μαντράχαλος δε θα κάτσω να παίζω κοκκορομαχίες ποιος την έχει μεγαλύτερη. Πραγματικά αυτό σε νοιάζει να ακούσεις; έλεος σοβαρέψου λίγο

β)Από το internet μπορείς να αποκτήσεις μια πολύ καλή εικόνα για τα ranges που σε ενδιαφέρουν αν πας yolo να διαπραματευτείς βασιζόμενος στο πόσα βγάζει ο κολλητός καλή τύχη. Και όποιος ενδιαφέρεται για το κόστος ζωής το numbeo σου δίνει ένα αρκετά καλό δείγμα.

γ)Η φορολογία στη Γερμανία χτυπά στο ψαχνό όπως ακριβώς και στην Ελλάδα βέβαια, ξεκινά από σχεδόν 40% αλλά αν έχεις οικογένεια όπως εσύ ανεβαίνεις tax class και έχεις μειωμένους συντελεστές και πολλές φοροελαφρύνσεις. Αν αυτό είναι σημαντικό για σένα πήγαινε Ελβετία. Τα νοίκια δεν είναι στον πάτο που ήταν πριν 10 χρόνια αλλά ακόμη και με την τωρινή κρίση ακινήτων αν ψάξεις σωστά βρίσκεις δυάρι εντός ring 50τμ με 650+ νοίκι+κοινόχρηστα+νερό+θερμανση ανάλογα την περιοχή και την κατάσταση του διαμερίσματος πάντα. Συνέχισε, ενημέρωσέ με για την πόλη που μένω.
α)Δεν είναι θέμα να τις βγάλουμε έξω να τις μετρήσουμε αλλά να ξέρουμε κι εμείς (και όσοι ενδιαφερόμενοι τυχόν μας διαβάσουν τώρα ή στο μέλλον) με χειροπιαστά παραδείγματα για τι οικονομικές, επαγγελματικές, κοινωνικές κ.λπ. συνθήκες μιλάμε...και πέρα από αυτό είμαι πλέον πολύ μεγάλος ηλικιακά κι η ζωή μου πια φαντάζει πολύ μικρή για να μπω σε άλλο ένα καφενειακού επιπέδου «Ελλάδα vs εξωτερικό»!

β)Πέρα απ' το ότι το internet πολλές φορές δεν είναι ενδεικτικό της πραγματικότητας (αρκεί μια ανασκόπηση των εξόδων της Ελλάδας π.χ. στο numbeo για να καταλάβει κανείς), δε μ' ενδιαφέρουν τα στοιχεία μισθοδοσίας εξόδων κ.λπ. στα ξένα κράτη έτσι γενικά κι αόριστα αλλά τα στοιχεία που αφορούν μετανάστες και δη Έλληνες!

γ)Μια ξένη, μεγάλη πολυεθνική που υποτίθεται ότι (κατά την άποψη ορισμένων εδώ μέσα) είναι de facto σοβαρή κι εκτιμά τα προσόντα κ.λπ. των υποψήφιων εργαζομένων της, προφανώς πρέπει να είναι σε θέση ν' αντιληφθεί ότι κάποιος άνθρωπος ο οποίος είναι στον αφρό του επαγγέλματός του στη χώρα του (πράγμα το οποίο επικοινωνεί και ο ίδιος από την πρώτη στιγμή) πρέπει να δελεαστεί για να κάνει το βήμα...αυτοί οι μισθοί δεν είναι σε καμία περίπτωση «δέλεαρ», είναι απλά ένας καλός μισθός για κάποιον που έχει τα minimum προσόντα για τη θέση και δεν έχει κάπου καλύτερα να πάει!
Κι έχεις τον κάθε ανίδεο εδώ μέσα να σου λέει για προοπτικές, για εξέλιξη, για σοβαρότητα κ.λπ. στο εξωτερικό!:whatever:
α)Δεν είναι όνειρο θερινής νυκτός, δεν ξέρω γιατί το λες αυτό. Αν δεν είσαι δασκάλα αγγλικών ή κάτι τέτοιο τραγικά κορεσμένο και χωρίς μέλλον, τότε κοιτάς αυτά τα χρήματα και μετα χρόνια αρκετά παραπάνω και mind you πως αυτό ισχύει για άτομα με ειδικότητες που στην Ελλάδα θα χαιρόσουν αν έπαιρνες 1000-1200 στα 5 χρόνια εμπειρίας.


β)Οι περισσότεροι άνθρωποι που βγάζουν αυτά τα χρήματα στην Ελλάδα και δεν είναι απ' αυτούς που φίλησαν κατουρημένες ποδιές κλπ μπορούν αύριο να φύγουν εξωτερικό για πολύ παραπάνω.
α)Η δικιά μου πάντως (και με settled status ως το 2024 παρακαλώ) ως μηχανολόγος μηχανικός σ' αυτά τα λεφτά μέχρι στιγμής δεν έχει βρει κάτι σοβαρό σ' αυτά τα λεφτά για να επιστρέψει!
Και πίστεψέ με το ξέρει καλά το άθλημα...

β)Πολύ το απλοποιείς, δεν πάει έτσι!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top