Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Όλα αυτά που ανέφερες συμβαίνουν γιατί έχουμε πολίτες σαν εσένα:)
Καλά μην υπάρχει διχόνοια. Προφανώς και δεν φταίνε οι Έλληνες που οι κυβερνήσεις διώχνουν στο εξωτερικό. Δεν θα κάτσουν όλοι να πεθάνουν της πείνας επειδή τα έκαναν μαντάρα οι κυβερνήσεις μας και αυτοί που τους ψήφιζαν. Και εγώ αν πεινάσω και φτάσω στο μη παρέκει θα φύγω όπως και κάθε άλλος αλλά με μόνο στόχο να γυρίσω ξανά.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά μην υπάρχει διχόνοια. Προφανώς και δεν φταίνε οι Έλληνες που οι κυβερνήσεις διώχνουν στο εξωτερικό. Δεν θα κάτσουν όλοι να πεθάνουν της πείνας επειδή τα έκαναν μαντάρα οι κυβερνήσεις μας και αυτοί που τους ψήφιζαν. Και εγώ αν πεινάσω και φτάσω στο μη παρέκει θα φύγω όπως και κάθε άλλος αλλά με μόνο στόχο να γυρίσω ξανά.
Ποιος τους ψήφισε όμως? Όχι πάντως εγώ που ενηλικιώθηκα πέρυσι:)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Ποιος τους ψήφισε όμως? Όχι πάντως εγώ που ενηλικιώθηκα πέρυσι:)
Οι συνέπειες ενός συστήματος που βασίζεται στη πλύση εγκεφάλου αυτές είναι. Η νδ και το πασοκοκιναλ βόλεψαν πολύ κόσμο, λογικό να έχουν ψήφους. Επίσης τα ΜΜΕ κατευθύνουν τη σκέψη των ανθρώπων.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά μην υπάρχει διχόνοια. Προφανώς και δεν φταίνε οι Έλληνες που οι κυβερνήσεις διώχνουν στο εξωτερικό. Δεν θα κάτσουν όλοι να πεθάνουν της πείνας επειδή τα έκαναν μαντάρα οι κυβερνήσεις μας και αυτοί που τους ψήφιζαν. Και εγώ αν πεινάσω και φτάσω στο μη παρέκει θα φύγω όπως και κάθε άλλος αλλά με μόνο στόχο να γυρίσω ξανά.
Ο συγκεκριμένος, όταν ακούει μια αντίθετη άποψη από αυτήν που έχει στο κεφάλι του, αρχίζει να λέει ότι είμαστε τρολλ... Έλεος πια! Εγώ απάντησα για εμένα και πετάγεται να διορθώσει την ΔΙΚΉ μου γνώμη 🤔
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Όλη η παραπάνω συζήτηση είναι ένας από τους λόγους που θέλω να φύγω από την Ελλάδα. Ιδέες περί πατριωτισμού και εθνικισμού δεν βοήθησαν ποτέ κανέναν. Δυστυχώς όλη η Ευρώπη παίρνει μια κλίση προς την alt-right οπότε ένας θεος ξερει που θα καταλήξω. Πάντως σίγουρα θα φαγωθούν όλοι μεταξύ τους σε αυτή τη χώρα από ότι φαίνεται.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Όλη η παραπάνω συζήτηση είναι ένας από τους λόγους που θέλω να φύγω από την Ελλάδα. Ιδέες περί πατριωτισμού και εθνικισμού δεν βοήθησαν ποτέ κανέναν. Δυστυχώς όλη η Ευρώπη παίρνει μια κλίση προς την alt-right οπότε ένας θεος ξερει που θα καταλήξω. Πάντως σίγουρα θα φαγωθούν όλοι μεταξύ τους σε αυτή τη χώρα από ότι φαίνεται.
Βασικά αυτές και αν βοήθησαν την Ελλάδα στον 20ο αιώνα. Η γενιά του Πολυτεχνείου και η Μεταπολίτευση που το έπαιξαν διαφορετικοί είδαμε που μας έφτασαν και χάλασαν τα πάντα. Μόνο με αυτές τις αντιλήψεις θα πάμε μπροστά. Επίσης σε ολόκληρη την Ευρώπη ο κόσμος ξυπνάει. Τα εθνικιστικά κόμματα είναι σε διαρκή άνοδο, α όχι υπάρχουν και κάτι υπέροχες εξαιρέσεις όπως Κούβα, Βόρεια Κορέα, Κίνα, Βενεζουέλα, Ανγκόλα, Λάος, Βιετνάμ κλπ.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Βασικά αυτές και αν βοήθησαν την Ελλάδα στον 20ο αιώνα. Η γενιά του Πολυτεχνείου και η Μεταπολίτευση που το έπαιξαν διαφορετικοί είδαμε που μας έφτασαν και χάλασαν τα πάντα. Μόνο με αυτές τις αντιλήψεις θα πάμε μπροστά. Επίσης σε ολόκληρη την Ευρώπη ο κόσμος ξυπνάει. Τα εθνικιστικά κόμματα είναι σε διαρκή άνοδο, α όχι υπάρχουν και κάτι υπέροχες εξαιρέσεις όπως Κούβα, Βόρεια Κορέα, Κίνα, Βενεζουέλα, Ανγκόλα, Λάος, Βιετνάμ κλπ.
Αστο φίλε, δεν ασχολούμαι καν. Όσοι λένε "η δικτατορία έφταιξε δρόμους" δεν αξίζουν τον κόπο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ποιος τους ψήφισε όμως? Όχι πάντως εγώ που ενηλικιώθηκα πέρυσι:)

Κοπέλα μου, αυτή την άποψη την ακούω όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. Μπορεί εσύ να θέλεις την πρόοδο στην χώρα μας αλλά την ίδια στιγμή μια συνομήλική σου ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να αφήνει το πλαστικό του καφέ δίπλα από το παγκάκι μέσα στη σχολή επειδή έτσι μπορεί, και βαριέται να βρει κοντινό καλαθάκι! Επίσης τα καλαθάκια αντί για πλαστικά και απορρίμματα θυμάμαι είχαν γίνει σταχτοδοχεία των νταλκαδιασμένων φοιτητών. Με αυτό το παράδειγμα θέλω να σου πω ότι για τον καθένα μας η Ελλάδα έχει διαφορετική έννοια και αρκετοί Έλληνες με τον τρόπο τους διαμορφώνουν μια κουλτούρα που επηρεάζει και την πολιτική. Τώρα μπορεί να είσαι 18 και να βλέπεις την ροζ μορφή όπως κάθε 18χρονο, αλλά όταν θα περάσουν κάποια χρόνια και θα βλέπεις ότι οι αξίες σου, οι κόποι σου κτλ δεν αναγνωρίζονται και θα στο λένε ωμά στα μούτρα σου, τότε θα αρχίσεις να αναθεωρείς. Μετά την πρώτη αναθεώρηση αρχίζει η απομυθοποίηση. Μόνο σε φασιστικά καθεστώτα ο κόσμος "μυθοποιεί" μια χώρα ως θεσμούς και κοινωνική ευημερία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Αστο φίλε, δεν ασχολούμαι καν. Όσοι λένε "η δικτατορία έφταιξε δρόμους" δεν αξίζουν τον κόπο.
Δρόμους έφτιαξε ο Καραμανλής, άλλο κελεπούρι. Κανένας δεν είπε κάτι για δικτατορίες. Απλά κρίνουμε την περίοδο που ουσιαστικά τελείωσε ο πατριωτισμός εν Ελλάδι 1974-σήμερα και βλέπουμε πόσο "καλά" ζούμε στον διαφορετικό εναλλακτικό αριστερόστροφο κόσμο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Αστο φίλε, δεν ασχολούμαι καν. Όσοι λένε "η δικτατορία έφταιξε δρόμους" δεν αξίζουν τον κόπο.

Πέρα ότι έκανε η δικτατορία σε επίπεδο πολιτικής, δρόμους έφτιαξε και ακόμη αντέχουν για να πας σε κάποια αγροτική περιοχή. Οι περισσότεροι δρόμοι πριν τη δικτατορία ήταν κατσικόδρομοι με πέτρες ή ανύπαρκτοι λόγω των καταστροφών από τον Εμφύλιο και τον Β' ΠΠ. Θα ήθελα να μου πεις ποιο οδικό δίκτυο θεωρείς ότι έφτιαξε η μεταπολίτευση να αντέχει στο χρόνο; Συνέχεια κλαίμε νεκρούς σε δρόμους καρμανιόλες και ορισμένοι ταγοί του συστήματος έκαναν καριέρα στην "απόδοση αόριστων πολιτικών ευθυνών" αφού έχει φύγει κόσμος για τον άλλο κόσμο. Αυτό μπορείς λίγο να το αναλύσεις στο μυαλό σου; Η Εγνατία Οδός κτλ είναι έργα της Ευρωπαϊκής εποπτείας και όχι της βούλησης μιας δημοκρατικής εκλεγμένης κυβέρνησης.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Πέρα ότι έκανε η δικτατορία σε επίπεδο πολιτικής, δρόμους έφτιαξε και ακόμη αντέχουν για να πας σε κάποια αγροτική περιοχή. Οι περισσότεροι δρόμοι πριν τη δικτατορία ήταν κατσικόδρομοι με πέτρες ή ανύπαρκτοι λόγω των καταστροφών από τον Εμφύλιο και τον Β' ΠΠ. Θα ήθελα να μου πεις ποιο οδικό δίκτυο θεωρείς ότι έφτιαξε η μεταπολίτευση να αντέχει στο χρόνο; Συνέχεια κλαίμε νεκρούς σε δρόμους καρμανιόλες και ορισμένοι ταγοί του συστήματος έκαναν καριέρα στην "απόδοση αόριστων πολιτικών ευθυνών" αφού έχει φύγει κόσμος για τον άλλο κόσμο. Αυτό μπορείς λίγο να το αναλύσεις στο μυαλό σου; Η Εγνατία Οδός κτλ είναι έργα της Ευρωπαϊκής εποπτείας και όχι της βούλησης μιας δημοκρατικής εκλεγμένης κυβέρνησης.
Δεν ανέφερα ότι δημιουργήθηκαν καλύτεροι δρόμοι από την μεταπολιτευση, αλλά το επιχείρημα πως η δικτατορία έφτιαξε δρόμους δεν αναιρεί όλα τα άλλα στραβά που έχει κάνει. Και το λέω επειδή σε κάποια συζήτηση που είχα πριν πολύ καιρό για εκείνη την εποχή, αυτός με τον οποίο συνομιλούσα είχε μόνο αυτό σαν επιχείρημα. Τώρα αν η καταπάτηση βασικών δικαιωμάτων δεν είναι αρκετό για να πείσει κάποιον πως η δικτατορία δεν άξιζε επειδή έφταιξε αγροτικούς δρόμους τότε δεν υπάρχει σωτηρία για αυτή τη χώρα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Δεν ανέφερα ότι δημιουργήθηκαν καλύτεροι δρόμοι από την μεταπολιτευση, αλλά το επιχείρημα πως η δικτατορία έφτιαξε δρόμους δεν αναιρεί όλα τα άλλα στραβά που έχει κάνει. Και το λέω επειδή σε κάποια συζήτηση που είχα πριν πολύ καιρό για εκείνη την εποχή, αυτός με τον οποίο συνομιλούσα είχε μόνο αυτό σαν επιχείρημα. Τώρα αν η καταπάτηση βασικών δικαιωμάτων δεν είναι αρκετό για να πείσει κάποιον πως η δικτατορία δεν άξιζε επειδή έφταιξε αγροτικούς δρόμους τότε δεν υπάρχει σωτηρία για αυτή τη χώρα.
Καλά αν είχε μόνο τους δρόμους σαν επιχείρημα ο τυπάς για το καθεστώς της 21ης Απριλίου τότε απλά δεν ξέρει τη τύφλα του.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Όλη η παραπάνω συζήτηση είναι ένας από τους λόγους που θέλω να φύγω από την Ελλάδα. Ιδέες περί πατριωτισμού και εθνικισμού δεν βοήθησαν ποτέ κανέναν. Δυστυχώς όλη η Ευρώπη παίρνει μια κλίση προς την alt-right οπότε ένας θεος ξερει που θα καταλήξω. Πάντως σίγουρα θα φαγωθούν όλοι μεταξύ τους σε αυτή τη χώρα από ότι φαίνεται.
Πηγαινε νεα ζηλανδια που εχουν (φασιστο)αριστερα και προοδευτισμο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Δεν ανέφερα ότι δημιουργήθηκαν καλύτεροι δρόμοι από την μεταπολιτευση, αλλά το επιχείρημα πως η δικτατορία έφτιαξε δρόμους δεν αναιρεί όλα τα άλλα στραβά που έχει κάνει. Και το λέω επειδή σε κάποια συζήτηση που είχα πριν πολύ καιρό για εκείνη την εποχή, αυτός με τον οποίο συνομιλούσα είχε μόνο αυτό σαν επιχείρημα. Τώρα αν η καταπάτηση βασικών δικαιωμάτων δεν είναι αρκετό για να πείσει κάποιον πως η δικτατορία δεν άξιζε επειδή έφταιξε αγροτικούς δρόμους τότε δεν υπάρχει σωτηρία για αυτή τη χώρα.

Γιατί συνδέεις το κατασκευαστικό κομμάτι με τα ανθρώπινα δικαιώματα; Πρέπει κάποτε να μάθουμε να βρίσκουμε και κάτι θετικό σε μια κατάσταση του παρελθόντος. Δεν αλλάζει κάτι, αν θεωρούμε όλα στραβά ή όχι για κάτι που είναι στο παρελθόν. Αν είχαμε μυαλό θα μας έκανε εντύπωση ή θα ήταν ένα καλό μάθημα για την υποτιθέμενη δημοκρατία της μεταπολίτευσης να δούμε τελικά, αν όντως υπήρξε βελτίωση στα ανθρώπινα δικαιώματα (αφού το θέμα το πάμε μόνο εκεί); Προσωπικά θεωρώ ότι όταν μια χώρα αφήνει το 65% των κατοίκων της χωρίς δουλειά ή όταν το θεσμικό κράτος συμπεριφέρεται στον πολίτη ως φορολογικό υπήκοο (με τη φυλακή ως εναλλακτική, αδυναμίας πληρωμής φόρων) δεν είναι δημοκρατία. Οπότε μεταξύ δικτατορίας και δημοκρατίας είμαι αρκετά προβληματισμένος για το αν έχουμε ουσιαστική βελτίωση σε κάτι. Τουλάχιστον, μπήκαμε όμως στα μνημόνια με την εκλεγμένη δημοκρατία. Κάτι είναι και αυτό: από εκεί που η ελίτ των στρατιωτικών έτρωγε εις βάρος του λαού, καταλήξαμε σε ένα μοντέλο οικογενειοκρατίας "εθνικών" τζακιών να τρώνε μέσα από κανάλια, πανεπιστήμια κτλ εις βάρος του λαού και να του πουλάνε το παραμύθι περί αριστερού και δεξιού με αποχρώσεις.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Πηγαινε νεα ζηλανδια που εχουν (φασιστο)αριστερα και προοδευτισμο.
Πολύ ζέστη έχει εκεί και δεν μπορώ τα ερπετά. Μόνο Βορρά με βλέπω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί συνδέεις το κατασκευαστικό κομμάτι με τα ανθρώπινα δικαιώματα; Πρέπει κάποτε να μάθουμε να βρίσκουμε και κάτι θετικό σε μια κατάσταση του παρελθόντος. Δεν αλλάζει κάτι, αν θεωρούμε όλα στραβά ή όχι για κάτι που είναι στο παρελθόν. Αν είχαμε μυαλό θα μας έκανε εντύπωση ή θα ήταν ένα καλό μάθημα για την υποτιθέμενη δημοκρατία της μεταπολίτευσης να δούμε τελικά, αν όντως υπήρξε βελτίωση στα ανθρώπινα δικαιώματα (αφού το θέμα το πάμε μόνο εκεί); Προσωπικά θεωρώ ότι όταν μια χώρα αφήνει το 65% των κατοίκων της χωρίς δουλειά ή όταν το θεσμικό κράτος συμπεριφέρεται στον πολίτη ως φορολογικό υπήκοο (με τη φυλακή ως εναλλακτική, αδυναμίας πληρωμής φόρων) δεν είναι δημοκρατία. Οπότε μεταξύ δικτατορίας και δημοκρατίας είμαι αρκετά προβληματισμένος για το αν έχουμε ουσιαστική βελτίωση σε κάτι. Τουλάχιστον, μπήκαμε όμως στα μνημόνια με την εκλεγμένη δημοκρατία. Κάτι είναι και αυτό: από εκεί που η ελίτ των στρατιωτικών έτρωγε εις βάρος του λαού, καταλήξαμε σε ένα μοντέλο οικογενειοκρατίας "εθνικών" τζακιών να τρώνε μέσα από κανάλια, πανεπιστήμια κτλ εις βάρος του λαού και να του πουλάνε το παραμύθι περί αριστερού και δεξιού με αποχρώσεις.
Σίγουρα υπήρχαν θετικά αλλά οι περισσότεροι τα χρησιμοποιούν για να αναιρεσουν τα αρνητικά, κάτι που δεν μου αρέσει. Προφανώς και δεν υπάρχει σημαντική πρόοδος μετά το 74, δυστυχώς. Υπάρχει μια φαινομενική δημοκρατία αλλά όπως το λες και εσύ επικρατεί μόνο μια οικογένεια μόνο μέσω νεποτισμου. Πιστεύω πως μέχρι να το συνειδητοποιησουμε θα περάσει πολύς καιρός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Θέλω την άποψη σας σε ένα θέμα. Πιστεύετε ότι αξίζει να φύγει κάποιος από την Ελλάδα για καριέρα στο εξωτερικό;; Πιστευτέ ότι αξίζει το ρίσκο που θα πάρω αν φύγει έξω;;

Εγώ θέλω πολύ απλά φοβάμαι μερικά πράγματα στην αρχή μέχρι να συνηθίσω.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
Θέλω την άποψη σας σε ένα θέμα. Πιστεύετε ότι αξίζει να φύγει κάποιος από την Ελλάδα για καριέρα στο εξωτερικό;; Πιστευτέ ότι αξίζει το ρίσκο που θα πάρω αν φύγει έξω;;

Εγώ θέλω πολύ απλά φοβάμαι μερικά πράγματα στην αρχή μέχρι να συνηθίσω.
Απόψη μου είναι ότι, η μετανάστευση στο εξωτερικό δεν είναι για όλους.
Δηλαδή αξίζει το ρίσκο αν θες να χτίσεις μια μακροχρόνια καριέρα, να θες ένα καλύτερο μέλλον και να γλυτώσεις τη διαφθορά, το ωχαδερφισμό και μπορείς να προσαρμοστείς εύκολα με το καιρό κτλ. Θέλει 1 χρόνο να βρεις τα πατήματα σου και λίγο παραπάνω χρόνο για να εξελιχθείς στη καριέρα σου.

Άλλα αν είναι να είσαι μέσα στη μιζέρια, νοστάλγεις το καλό κλίμα της Ελλάδας, καλό φαγητό, τη διασκέδαση, να πετάγεσαι Ελλάδα με κάθε ευκαιρία και δεν έχεις προσαρμοστεί ακόμα, πολλοί επιστρέφουν μόνιμα Ελλάδα μετα από λίγο καιρό στο εξωτερικό. Τουλάχιστον έχουν φτιάξει ένα καλό βιογραφικό και βρίσκουν καλή δουλεία εδώ στη Ελλάδα ή με remote ανάλογα με το κλάδο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Θέλω την άποψη σας σε ένα θέμα. Πιστεύετε ότι αξίζει να φύγει κάποιος από την Ελλάδα για καριέρα στο εξωτερικό;; Πιστευτέ ότι αξίζει το ρίσκο που θα πάρω αν φύγει έξω;;

Εγώ θέλω πολύ απλά φοβάμαι μερικά πράγματα στην αρχή μέχρι να συνηθίσω.
Υπολόγισε το % της διαφοράς των εσόδων και εξόδων μεταξύ Ελλάδας και χώρας που θες να πας .Μην κάνεις συγκρίσεις " εδώ παίρνω τόσα ...α εκεί παίρνω τόσα "

1)Αν με το Χ μισθό στην Αγγλία χρειάζεσαι το 50% για να πληρώνεις λογοριασμους ,20% για διασκέδαση ,20% επένδυση και 10% αποταμίευση

Ενώ στην Ελλάδα

2) Με τον Χ μισθό στην Ελλάδα χρειάζεσαι το 65% να πληρώνεις λογοριασμους,5% επένδυση ,20% διασκέδαση και 10% αποταμίευση

Καταλαβαίνεις ότι στην Ελλάδα θα πληρώνεις περισσότερα σε λογοριασμους ,θα επενδύεις λιγότερα ,θα αποταμιεύσεις το ίδιο καινθα διασκεδάζεις το ίδιο , καταλαβαίνεις ότι είσαι σε μειονέκτημα

Επίσης υπολόγισε το Quality Of Life .Ας πούμε εγώ για τον κλάδο μου ξέρω ότι αν κάτσω εδώ θα έχω στην βαρδιά μου 30-40 άτομα νοσηλεία ενώ αν πάω έξω το πολύ 5 άτομα όταν έχει φουλ δουλειά.Τωρα στον κλάδο σου δεν ξέρω το φόρτο εργασίας
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Υπολόγισε το % της διαφοράς των εσόδων και εξόδων μεταξύ Ελλάδας και χώρας που θες να πας .Μην κάνεις συγκρίσεις " εδώ παίρνω τόσα ...α εκεί παίρνω τόσα "

1)Αν με το Χ μισθό στην Αγγλία χρειάζεσαι το 50% για να πληρώνεις λογοριασμους ,20% για διασκέδαση ,20% επένδυση και 10% αποταμίευση

Ενώ στην Ελλάδα

2) Με τον Χ μισθό στην Ελλάδα χρειάζεσαι το 65% να πληρώνεις λογοριασμους,5% επένδυση ,20% διασκέδαση και 10% αποταμίευση

Καταλαβαίνεις ότι στην Ελλάδα θα πληρώνεις περισσότερα σε λογοριασμους ,θα επενδύεις λιγότερα ,θα αποταμιεύσεις το ίδιο καινθα διασκεδάζεις το ίδιο , καταλαβαίνεις ότι είσαι σε μειονέκτημα

Επίσης υπολόγισε το Quality Of Life .Ας πούμε εγώ για τον κλάδο μου ξέρω ότι αν κάτσω εδώ θα έχω στην βαρδιά μου 30-40 άτομα νοσηλεία ενώ αν πάω έξω το πολύ 5 άτομα όταν έχει φουλ δουλειά.Τωρα στον κλάδο σου δεν ξέρω το φόρτο εργασίας
Το ξέρω. Εγώ θέλω να βγάζω αρκετά χρήματα, να έχω καλές συνθήκες εργασίας και να μπορώ να κάνω φίλους. Είμαι ανάμεσα σε Βρετανία και ΗΠΑ, ήμουν αρχικά και για Καναδά όμως ο καιρός είναι ένα μειονέκτημα. Στις ΗΠΑ κοιτάω για California , Massachusetts και Texas. Ενδιαφέρομαι για Στατιστική ως κλάδο εργασίας καθώς είναι ένας κλάδος που μου αρέσει πολύ ενώ ταυτόχρονα έχει μέλλον.

Δεν έχω καταλήξει να σου πω την αλήθεια ακόμα μεταξύ αυτών των 2 χωρών. Και οι 2 έχουν θετικά ναι αρνητικά, η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ fan του τρόπου ζωής των ΗΠΑ όμως είναι αρκετά μακρυά με πολύ υψηλό κόστος ζωής.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top