Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Το ξέρω. Εγώ θέλω να βγάζω αρκετά χρήματα, να έχω καλές συνθήκες εργασίας και να μπορώ να κάνω φίλους. Είμαι ανάμεσα σε Βρετανία και ΗΠΑ, ήμουν αρχικά και για Καναδά όμως ο καιρός είναι ένα μειονέκτημα. Στις ΗΠΑ κοιτάω για California , Massachusetts και Texas. Ενδιαφέρομαι για Στατιστική ως κλάδο εργασίας καθώς είναι ένας κλάδος που μου αρέσει πολύ ενώ ταυτόχρονα έχει μέλλον.

Δεν έχω καταλήξει να σου πω την αλήθεια ακόμα μεταξύ αυτών των 2 χωρών. Και οι 2 έχουν θετικά ναι αρνητικά, η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ fan του τρόπου ζωής των ΗΠΑ όμως είναι αρκετά μακρυά με πολύ υψηλό κόστος ζωής.
Οπως ειπα δεν υπαρχει υψηλο κοστος ζωης κλπ Δηλαδη τι σημαινει υψηλο κοστος ζωης ? οτι θα δινεις 2000 σε ενικοιο ? Ενω η διαφροα μισθου εδω σε σχεση με εκει ειναι λογικα ας πουμε 50% πανω ?

ΗΠΑ
Μισθος =$92,270/ετος

Λογοιρασμοι= -$21,408(23,3% του μισθου ......βαλε 30%($27.681) χοντρα χοντρα για νερα ,wifi κλπ )
Διασκεδαση ,Ταξιδια ,γενικα χρηματα για την παρτη σου ,ρουχα κλπ= $27.681 (30% του μισθου)
Αποταμιευση=$18.454(20% του μισθου)
Επενδυση= $18.454(20% του μισθου )

UK
Μισθος=£39,376/ετος

Λογοιρασμοι= £12.720(32.2% του μισθου σου .....ας βαλουμε 39% (6.7 μοναδες που προσθεσαμε κια πανω για να γινει χοντρα χοντρα 30%)........£15.356 χοντρα χοντρα για νερα wifi κλπ)
Διασκεδαση ,Ταξιδια ,γενικα χρηματα για την παρτη σου ,ρουχα κλπ= £8.268 (21% του μισθου σου)
Αποταμιευση=£7.875(20% του μισθου σου)
Επενδυση= £7.875(20% του μισθου σου)




Βλεπεις λοιπον με τις μεσες τιμες που βρηκα στα γρηγορα για να σου δωσω ενα παραδειγμα .Στην αμερικη θα ξοδευεις το 30% στην διασκεδαση ενω στην αγγλια το 21% γιατι εχεις αυξημενα rentals .Αν εισαι μαγκας και μπορεις να βρεις καλυτερο deal ετσι ωστε να πληρωνεις στην αγγλια το 30%(ή και λιγοτερα) του μισθου σου σε λογοριασμους και να χαλας περισσοτερα λεφτα στην διασκεδαση , τοτε ειναι το ιδιο ακιρβως πραγμα ειτε παρεις $92,270/ετος ειτε £39,376/ετος.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Θέλω την άποψη σας σε ένα θέμα. Πιστεύετε ότι αξίζει να φύγει κάποιος από την Ελλάδα για καριέρα στο εξωτερικό;; Πιστευτέ ότι αξίζει το ρίσκο που θα πάρω αν φύγει έξω;;

Εγώ θέλω πολύ απλά φοβάμαι μερικά πράγματα στην αρχή μέχρι να συνηθίσω.
Νομίζω είναι λίγο νωρίς για να ανησυχείς σε τόσο μεγάλο βαθμό παρόλαυτα θα απαντήσω έχοντας πολύ κοντινό άτομο της οικογένειας μου στο εξωτερικό και έχοντας επισκεφθεί αυτήν (Αγγλία που σε ενδιαφέρει ) και κάποιες άλλες (ελάχιστες) χώρες της Ευρώπης. Διαφέρει φυσικά το ταξίδι από τη μετανάστευση απλώς το αναφέρω .


Προσωπικά δε θα μετανάστευα σε άλλη χώρα γιατί δεν μου αρέσει ο τρόπος ζωής στην Ευρώπη (δεν αναφέρομαι σε βαλκανικές χώρες για προφανείς λόγους παρόλο που ανήκουν στις ευρωπαϊκές ) . Δεν με ενδιαφέρει να πληρώνομαι ακόμα και εις διπλούν αν έχω τα αγαπημένα μου πρόσωπα μακριά, κάνω να δω τον ήλιο 3 μήνες και η ζωή μου είναι κατά βάση δουλειά σπίτι - σπίτι - δουλειά .
Τα πράγματα στο εξωτερικό δεν είναι τόσο μαγικά και ιδανικά όπως παρουσιάζεται.οι μισθοί ναι είναι πιο υψηλοί αλλά η ζωή πολύ πιο ακριβή !!!! Είναι σχεδόν απίθανο το να νοικιάσεις μόνος σου διαμέρισμα (για αγορά δε το σχολιάζω καν ) επί μονίμου βάσεως θα συγκατοικεις με άλλους 3-4 στην καλύτερη περίπτωση και το ενοίκιο θα παραμένει υψηλό σε τιμή.
Και άλλα πολλά ...

Θεωρώ οτι στην Ελλάδα ζεις ανετα με τον μισό του ποσού που εσύ θεωρείς ιδανικό .


Γενικά λαβέ υπόψιν σου και την ποιότητα ζωής πέρα από τις χρηματικές απολαβές...

Αυτά !
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Οπως ειπα δεν υπαρχει υψηλο κοστος ζωης κλπ Δηλαδη τι σημαινει υψηλο κοστος ζωης ? οτι θα δινεις 2000 σε ενικοιο ? Ενω η διαφροα μισθου εδω σε σχεση με εκει ειναι λογικα ας πουμε 50% πανω ?

ΗΠΑ
Μισθος =$92,270/ετος

Λογοιρασμοι= -$21,408(23,3% του μισθου ......βαλε 30%($27.681) χοντρα χοντρα για νερα ,wifi κλπ )
Διασκεδαση ,Ταξιδια ,γενικα χρηματα για την παρτη σου ,ρουχα κλπ= $27.681 (30% του μισθου)
Αποταμιευση=$18.454(20% του μισθου)
Επενδυση= $18.454(20% του μισθου )

UK
Μισθος=£39,376/ετος

Λογοιρασμοι= £12.720(32.2% του μισθου σου .....ας βαλουμε 39% (6.7 μοναδες που προσθεσαμε κια πανω για να γινει χοντρα χοντρα 30%)........£15.356 χοντρα χοντρα για νερα wifi κλπ)
Διασκεδαση ,Ταξιδια ,γενικα χρηματα για την παρτη σου ,ρουχα κλπ= £8.268 (21% του μισθου σου)
Αποταμιευση=£7.875(20% του μισθου σου)
Επενδυση= £7.875(20% του μισθου σου)




Βλεπεις λοιπον με τις μεσες τιμες που βρηκα στα γρηγορα για να σου δωσω ενα παραδειγμα .Στην αμερικη θα ξοδευεις το 30% στην διασκεδαση ενω στην αγγλια το 21% γιατι εχεις αυξημενα rentals .Αν εισαι μαγκας και μπορεις να βρεις καλυτερο deal ετσι ωστε να πληρωνεις στην αγγλια το 30%(ή και λιγοτερα) του μισθου σου σε λογοριασμους και να χαλας περισσοτερα λεφτα στην διασκεδαση , τοτε ειναι το ιδιο ακιρβως πραγμα ειτε παρεις $92,270/ετος ειτε £39,376/ετος.
Συμφωνώ με αυτό που λες ως προς το κόστος ζωής και τη διαφορά στους μισθούς όμως εμένα με διαφέρει και κάτι άλλο. Οι άνθρωποι και η ασφάλεια της χώρας. Δεν θέλω να είμαι σε μια χώρα με ψυχρούς πολίτες και να είμαι μόνος όπως είμαι και εδώ στην Ελλάδα. Έχω την εντύπωση ότι οι Αμερικανοί είναι πιο φιλικός λαός σε σχέση με τους ευρωπαίους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτό που λες ως προς το κόστος ζωής και τη διαφορά στους μισθούς όμως εμένα με διαφέρει και κάτι άλλο. Οι άνθρωποι και η ασφάλεια της χώρας. Δεν θέλω να είμαι σε μια χώρα με ψυχρούς πολίτες και να είμαι μόνος όπως είμαι και εδώ στην Ελλάδα. Έχω την εντύπωση ότι οι Αμερικανοί είναι πιο φιλικός λαός σε σχέση με τους ευρωπαίους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Φώτη συγκρίνεις τους Έλληνες και γενικά τους μεσογειακούς/βαλκανικούς λαούς με τους Αμερικανούς?
Πιο θερμοί άνθρωποι από εμάς δεν υπάρχουν.

Το οτι δεν έχεις φίλους είναι ένα άλλο θέμα . Δεν φταίει η χωρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α ναι ασφαλεια κ Αμερική δε πάνε μαζί .
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Φώτη συγκρίνεις τους Έλληνες και γενικά τους μεσογειακούς/βαλκανικούς λαούς με τους Αμερικανούς?
Πιο θερμοί άνθρωποι από εμάς δεν υπάρχουν.

Το οτι δεν έχεις φίλους είναι ένα άλλο θέμα . Δεν φταίει η χωρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α ναι ασφαλεια κ Αμερική δε πάνε μαζί .
Οι Έλληνες δεν είμαστε ζεστοί σαν άνθρωποι αλλά κακοί, κομπλεξικοί και εκμεταλλευτές. Τους έχω ζήσει μέχρι το κόκαλο όλα αυτά τα χρόνια και μάλιστα σε τέτοιο σημείο που πλέον είναι ανυπόφορο. Θέλω να είμαι σε μια χώρα όπου θα είμαι ήρεμος και με αληθινούς ανθρώπους δίπλα μου.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Οι Έλληνες δεν είμαστε ζεστοί σαν άνθρωποι αλλά κακοί, κομπλεξικοί και εκμεταλλευτές. Τους έχω ζήσει μέχρι το κόκαλο όλα αυτά τα χρόνια και μάλιστα σε τέτοιο σημείο που πλέον είναι ανυπόφορο. Θέλω να είμαι σε μια χώρα όπου θα είμαι ήρεμος και με αληθινούς ανθρώπους δίπλα μου.
Κι εγώ τους έχω ζήσει. Στην Ελλάδα ζω κι εγώ. 😂

Το οτι είχες κάποιες κακίες εμπειρίες δεν σημαίνει οτι 1) όλοι είναι έτσι 2) έξω είναι καλύτερα τα πράγματα . Ίσα ίσα το αντίθετο
Μακάρι να υπήρχε τέτοια χώρα μονο με αληθινούς ανθρώπους όλοι εκεί θα πηγαίναμε 😆😆
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το αν θα έχεις αληθινούς ανθρώπους δίπλα σου δεν ειναι θέμα χώρας .
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Κι εγώ τους έχω ζήσει. Στην Ελλάδα ζω κι εγώ. 😂

Το οτι είχες κάποιες κακίες εμπειρίες δεν σημαίνει οτι 1) όλοι είναι έτσι 2) έξω είναι καλύτερα τα πράγματα . Ίσα ίσα το αντίθετο
Μακάρι να υπήρχε τέτοια χώρα μονο με αληθινούς ανθρώπους όλοι εκεί θα πηγαίναμε 😆😆
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το αν θα έχεις αληθινούς ανθρώπους δίπλα σου δεν ειναι θέμα χώρας .
Στην Ελλάδα έχουμε:

Α) Αγενής δημόσιους υπαλλήλους
Β) Αγενής ιδιωτικούς υπαλλήλους.
Γ) Εκεμταλλευτες πολίτες.
Δ) Το 80% δε σέβεται τους νόμους.
Ε) Νομίζουν ότι έχουν πάντα δίκιο και όταν τους λες το σώστε σε βρίζουν.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Στην Ελλάδα έχουμε:

Α) Αγενής δημόσιους υπαλλήλους
Β) Αγενής ιδιωτικούς υπαλλήλους.
Γ) Εκεμταλλευτες πολίτες.
Δ) Το 80% δε σέβεται τους νόμους.
Ε) Νομίζουν ότι έχουν πάντα δίκιο και όταν τους λες το σώστε σε βρίζουν.
Αυτά υπάρχουν παντού. Ηρέμησε!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Αυτά υπάρχουν παντού. Ηρέμησε!
Όχι δεν είναι ετσι, στο εξωτερικό υπάρχουν μερικοί από αυτούς ενώ στην Ελλάδα είναι πλειοψηφία. Αυτό είναι εύκολα εμφανές αν δούμε πόσο αποτυχία είμαστε σαν χώρα σε όλους τους τομείς.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτό που λες ως προς το κόστος ζωής και τη διαφορά στους μισθούς όμως εμένα με διαφέρει και κάτι άλλο. Οι άνθρωποι και η ασφάλεια της χώρας. Δεν θέλω να είμαι σε μια χώρα με ψυχρούς πολίτες και να είμαι μόνος όπως είμαι και εδώ στην Ελλάδα. Έχω την εντύπωση ότι οι Αμερικανοί είναι πιο φιλικός λαός σε σχέση με τους ευρωπαίους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Κοιτα , αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να ξερεις .....το δοκιμαζεις ,πας ενα χρονο και βλεπεις πως θα παει το πραγμα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Κοιτα , αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να ξερεις .....το δοκιμαζεις ,πας ενα χρονο και βλεπεις πως θα παει το πραγμα
Ερώτηση. California η Texas θεωρείς καλύτερη επιλογή με περισσότερο μέλλον;;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ερώτηση. California η Texas θεωρείς καλύτερη επιλογή με περισσότερο μέλλον;;
Δεν μπορεις να ξερεις το μελλον .....το θεμα ειναι σε καθε κατασταση να προσαρμοζεσαι αναλογα .Ας πουμε στην ελλαφα εποχες προ 2009 θα ησουν πενα εδω στην ελλαδα ,χρηματα φουλ κλπ.....ομως μετα την κριση αν καθοσουν εδω πιθανοτατα να ησουν πιο χαλια .Οποτε προσαρμοζεσαι ,αλλαζεις χωρα ,αλλαζεις state ,αλλαζεις εταιρια κλπ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Δεν μπορεις να ξερεις το μελλον .....το θεμα ειναι σε καθε κατασταση να προσαρμοζεσαι αναλογα .Ας πουμε στην ελλαφα εποχες προ 2009 θα ησουν πενα εδω στην ελλαδα ,χρηματα φουλ κλπ.....ομως μετα την κριση αν καθοσουν εδω πιθανοτατα να ησουν πιο χαλια .Οποτε προσαρμοζεσαι ,αλλαζεις χωρα ,αλλαζεις state ,αλλαζεις εταιρια κλπ
Εσύ αν πήγαινες μεταξύ ποιον 2 θα επελεγες με τα δεδομένα όπως έχουν τώρα??
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εσύ αν πήγαινες μεταξύ ποιον 2 θα επελεγες με τα δεδομένα όπως έχουν τώρα??
Οπου εβρισκα καλυτερα ......βρες 2 εταιριες και συγκρινε μεταξυ τους μισθους ,μπονους,παροχες κλπ .Μπορει ας πουμε εσυ να εισαι τοσο καλο που να σε προσλαβουν καπου εδω στην ελλαδα(που η ελλαδα ειναι οτι νανε) και να εισαι πολυ κομπλε με τον μισθο αυτο ,οποτε καθεσαι εδω .

Τις επιλογες σου για τα states καντα με βαση τον καιρο , με βαση το οικονομικο κοστος ζωης (αλλιως ειναι να ζεις στο Manhattan και αλλιως σε μια πολυ της καλιφορνια ή του τεξας .....καιρος κλπ δεν μπορω να θυμηθω κατι αλλο )

Ελα στο ρεντιτ να ρωτησεις (τα λινκ παρακατω)..θα παρεις το λιγοτερο 50 απαντησεις απο διαφορα ατομα....μπορει να πετυχεις και οικονομικους αναλυτες να σου πουν ακριβως μα ακριβως πως ειναι τα πραγματα

California
Texas
FinancialCareers
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Θέλω την άποψη σας σε ένα θέμα. Πιστεύετε ότι αξίζει να φύγει κάποιος από την Ελλάδα για καριέρα στο εξωτερικό;; Πιστευτέ ότι αξίζει το ρίσκο που θα πάρω αν φύγει έξω;;

Εγώ θέλω πολύ απλά φοβάμαι μερικά πράγματα στην αρχή μέχρι να συνηθίσω.
Μην το πας 0-100 κι προσπαθείς να σκεφτείς πως θα είναι η ζωή σου σε δέκα χρόνια από τώρα στην Ελλάδα η στο εξωτερικο.
Παρτο ένα βήμα τη φορά - αν μπορείς πήγαινε στο εξωτερικό ιδανικά για ένα μεταπτυχιακό η ακόμα και για δουλειά απευθείας και δες σιγά σιγά πως θα εγκλιματιστείς από όλες τις απόψεις και αν σου ταιριάζει. Αν ναι όλα καλά και συνεχίζεις, αν όχι η Ελλάδα πάντα εδώ είναι και μπορείς να γυρίσεις πίσω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Μην το πας 0-100 κι προσπαθείς να σκεφτείς πως θα είναι η ζωή σου σε δέκα χρόνια από τώρα στην Ελλάδα η στο εξωτερικο.
Παρτο ένα βήμα τη φορά - αν μπορείς πήγαινε στο εξωτερικό ιδανικά για ένα μεταπτυχιακό η ακόμα και για δουλειά απευθείας και δες σιγά σιγά πως θα εγκλιματιστείς από όλες τις απόψεις και αν σου ταιριάζει. Αν ναι όλα καλά και συνεχίζεις, αν όχι η Ελλάδα πάντα εδώ είναι και μπορείς να γυρίσεις πίσω.
Ευχαριστώ πολύ. Απο αυτή την άποψη θεωρώ ότι είναι καλύτερο να αρχίσω από μια Ευρωπαϊκή χώρα, ώστε να είμαι πιο κοντά με τους δικούς μου ανθρώπους καθώς οι ΗΠΑ είναι αρκετά μακρυά σαν χώρα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Απο αυτή την άποψη θεωρώ ότι είναι καλύτερο να αρχίσω από μια Ευρωπαϊκή χώρα, ώστε να είμαι πιο κοντά με τους δικούς μου ανθρώπους καθώς οι ΗΠΑ είναι αρκετά μακρυά σαν χώρα.
Συγγνώμη Φώτη αλλά αναφέρεις πολύ συχνά για τις ΗΠΑ. Αρχικά έχεις σκεφτεί πως θα πας στις ΗΠΑ;
Είναι πολύ δύσκολο να πάρεις βίζα για εργασία. Πολλοί θέλουν να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ αλλά λίγοι καταφέρνουν να πάνε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Καλά μη το έχεις και σίγουρο πάντως ότι στις άλλες χώρες είναι πιο φιλικοί, ιδίως με εσένα που θα είσαι και ξένος. Οι Αμερικανοί δεν είναι πιο φιλικοί απλά έχουν στη κουλτούρα τους αυτό το " short conversation " όπου μπορεί και χωρίς να σε ξέρουν καν να σε σταματήσουν στο δρόμο να σου μιλήσουν λίγο για γνωριμία και μετά να εξαφανιστούν και να μη τους ξαναδείς ποτέ. Δεν ξέρω αν σ'αρεσει αυτή η νοοτροπία.

Παντού υπάρχουν θερμοί και φιλικοί άνθρωποι αλλά πιστεύω ότι εδώ Μεσόγειος είναι το top.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Συγγνώμη Φώτη αλλά αναφέρεις πολύ συχνά για τις ΗΠΑ. Αρχικά έχεις σκεφτεί πως θα πας στις ΗΠΑ;
Είναι πολύ δύσκολο να πάρεις βίζα για εργασία. Πολλοί θέλουν να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ αλλά λίγοι καταφέρνουν να πάνε.
Κοιτά ισχύει αυτό που λες όμως δεν είναι και τόσο δύσκολο να πας. Αρχικά αν γίνεις δεκτός με υποτροφία σε κάποιο Αμερικανικό πανεπιστήμιο σου δίνουν βίζα. Εγώ μπορώ να διεκδικήσω υποτροφία για μεταπτυχιακό αρα έτσι θα προσπαθήσω να πάω. Μετά όσο αφορά την εργασία, αν έχεις τα προσόντα, έχεις συστατικές κτλ μπορείς να σταθείς τυχερός και να σου βγάλουν βιζα, δεν λέω ότι είναι εύκολο, δεν είναι όμως ναι αδύνατον.
Εκτός όμως από τη Βίζα εγώ σκεφτόμουν για Βρετανία λογω της απόστασης. Θεωρώ ότι είναι αρκετά ευκολότερο να πας σε μια ευρωπαϊκή χώρα παρά να αλλάξεις Ήπειρο, καθώς θα είναι η πρώτη φορά που θα ζήσω μόνος μου. Γενικά εμένα επειδή με διαφέρει το κομμάτι της Στατιστικής και Finance είναι συγκεκριμένες χώρες που πρέπει να κοιτάξω καθώς δεν έχουν όλες εύκαιριες πάνω στα οικονομικά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Ελλάδα έχουμε:

Α) Αγενής δημόσιους υπαλλήλους
Β) Αγενής ιδιωτικούς υπαλλήλους.
Γ) Εκεμταλλευτες πολίτες.
Δ) Το 80% δε σέβεται τους νόμους.
Ε) Νομίζουν ότι έχουν πάντα δίκιο και όταν τους λες το σώστε σε βρίζουν.
Δεν λεω οτι εχεις αδικο αλλα κατα ποσο αυτο που αναφερεις ειναι βιωματικη εμπειρια αρα και τα αντιστοιχα ποσοστα ?

Επειτα σε οποια χωρα και να πας Φωτακο μου σιγουρα θα βρεις κατι παρομοιο ,ισως το ποσοστο διαφερει ;)

Οποτε εγω θα σου πω απλα ΠΡΙΝ φυγεις για οπουδηποτε ,φροντισε ΠΡΩΤΑ να εξοπλισεις την δικη σου αμυνα και να εισαι ετοιμος πως θα αντιμετωπισεις ΚΑΙ τετοιους παρομοιους χαρακτηρες .

Η μοναδικη χωρα που δεν θα αντιμετωπισεις παρομοια περιστατικα θα εινα" η χωρα του ποτε ".:P

Πιστευω να αντιλαμβανεσαι οτι το δικο σου point αυτη την στιγμη δεν ειναι η οποιαδηποτε χωρα αλλα ο ιδιος σου ο ευατος :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top