Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σαν εμπειρία το φαντάζομαι ότι θα είναι ασύγκριτη.
Ας το χωνέψουμε όμως ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια γούστα, τις ίδιες ανάγκες, τα ίδια όνειρα και τις ίδιες επιθυμίες.
Γιαυτό λέμε οτι το εξωτερικό δεν είναι για όλους. Κάτι δίνεις κάτι παίρνεις. Απλά κάποια πράγματα δε μπορούμε να τα δώσουμε, ακόμα και αν παίρνουμε περισσότερα απο την αλλη μερια. Για την @Ioannidou μπορεί να είναι ο καιρός, για μενα ειναι η εργατοσκλαβια. Το θέμα είναι να έχουμε μια ολοκληρωμένη και ρεαλιστικη εικόνα, πρώτου βγάλουμε πόρισμα για το τι είναι και τι δεν είναι για εμας.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Θέλοντας και μη θα έχουμε μια υποκειμενική εικόνα γιατί ο καθένας εστιάζει σε αυτό που είναι πιο σημαντικό για τον ίδιο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Kαι στο κομμάτι του σεξ να πάρουμε @Ioannidou μπορεί όπως λες οι μεσογειακοί λαοί, π.χ. Έλληνες να είναι θερμοί στην επικοινωνία και στο κουβεντιαστό, αλλά όχι στη σεξουαλική ζωή χωρίς ξυνίλα και ψευτοσυντηρητισμό ταχαμουσεκουβενταναβρισκομαστε. Όλοι οι Έλληνες είναι ανοιχτόμυαλοι και ανεκτικοί αρκεί να μην συμβαίνει στο παιδί τους και στην κοπέλα τους ή στο αγόρι τους.

Μια νεαρή Ελληνίδα νομίζω ότι κουβαλάει αρκετά ελαττώματα και αντανακλαστικά απαρχαιωμένου οικογενειακού περιβάλλοντος με ενδυμασία δυτικής Ευρώπης. Αυτό έχει ως συνέπεια και στην σεξουαλική συμπεριφορά έναντι μιας Γαλλίδας ή Σουηδής που μπορεί να φαίνεται ψυχρή εκ πρώτης όψεως αλλά η τάχαμου ζεστασιά της μεσογείου δεν σημαίνει και ήρεμη σεξουαλική ζωή. Όσες Ελληνίδες έτυχε τελείως συμπτωματικά να συναντήσω, έκαναν μπαμ από χιλιόμετρο: στο λεωφορείο για παράδειγμα μιλούσαν πολύ δυνατά στο τηλέφωνο. Άκουσα όλο το ξεκατίνιασμά τους χωρίς να το θέλω. Εννοείται ότι δεν γενικεύω και ότι αναφέρομαι σε χτυπητές περιπτώσεις που δυστυχώς αδικούν τις καλές περιπτώσεις. :studying:

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι αρκετές Ελληνίδες αλλά και Έλληνες πάνε στο εξωτερικό και μόνιμα γκρινιάζουν για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν με την ξένη χώρα, τους αχώνευτους ντόπιους κτλ. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έχουν προβλήματα αφού όλα τα ξέρουν. Έτσι δεν πάει; :shifty:
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ας το χωνέψουμε όμως ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια γούστα, τις ίδιες ανάγκες, τα ίδια όνειρα και τις ίδιες επιθυμίες.
Η «ανάγκη για επιβίωση» θαρρώ πως είναι κοινή ανάγκη για όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους!;)
Για την @Ioannidou μπορεί να είναι ο καιρός, για μενα ειναι η εργατοσκλαβια.
Μια που το ανέφερες πάντως, αν θες τη γνώμη μου: αν είσαι εξειδικευμένος και «απαραίτητος» σαν επαγγελματίας, περισσότερο «σκλάβος» είσαι στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα, λόγω αυξημένου ανταγωνισμού και μόνο...εκτός αν με την «εργατοσκλαβιά» εννοείς κάτι άλλο (π.χ. περιορισμένες επιλογές απασχόλησης)...
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Σαν εμπειρία το φαντάζομαι ότι θα είναι ασύγκριτη.
Ας το χωνέψουμε όμως ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια γούστα, τις ίδιες ανάγκες, τα ίδια όνειρα και τις ίδιες επιθυμίες.
Εγώ πάντως όσους ξέρω γύρισαν , δεν περνούσαν καλά δεν ξέρω , κουτσά στραβά κάπως βολεύονται και εδώ πέρα, επαρχία ειδικά όλοι έχουν τα πατρικά τους και κάπως τη βγάζουν .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Εγώ πάντως όσους ξέρω γύρισαν , δεν περνούσαν καλά δεν ξέρω , κουτσά στραβά κάπως βολεύονται και εδώ πέρα, επαρχία ειδικά όλοι έχουν τα πατρικά τους και κάπως τη βγάζουν .

Nαι γιατί συνήθως όσοι επιστρέφουν, το κάνουν με τη λογική ότι στο εξωτερικό δεν μπορούν να πουλήσουν τρελίτσα. Στην Ελλάδα καλώς ή κακώς, ότι δηλώνει κανείς είναι. Επειδή επικρατεί γενική χαζομάρα και ωχαδερφισμός, είναι λογικό στο εξωτερικό η διαμονή να μην είναι εύκολη γιατί εκεί όλοι αξιολογούνται. Βέβαια όσο υπάρχει η πατρική επιχορήγηση ακόμη ως δελεαστικό κίνητρο επιστροφής, κάποιες γενιές θα τρώνε από τα έτοιμα συνεχίζοντας το κοπρίτεμα και καμία κουτσά στραβά δουλίτσα για να περνάει η ώρα. Αυτή η κουλτούρα ζωής, καλώς ή κακώς διαμορφώνει μια κοινωνία στην οποία, όποιος θέλει να δουλέψει σοβαρά να μην έχει αυτή την επιλογή. Όταν τίθεται ως δίλημμα: γκόμενα ή εξωτερικό, φραπεδο-αραλίκι ή εξωτερικό, συγγνώμη αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε σοβαρή κουβέντα. Υπάρχει χάσμα σοβαρότητας καθώς αρκετοί νέοι ακόμη και ενήλικες του φάσματος 30-45, συμπεριφέρονται ως νήπια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Εγώ πάντως όσους ξέρω γύρισαν , δεν περνούσαν καλά δεν ξέρω , κουτσά στραβά κάπως βολεύονται και εδώ πέρα, επαρχία ειδικά όλοι έχουν τα πατρικά τους και κάπως τη βγάζουν .
Να είσαι 40 ετών, να παίρνεις 700-900€, να ζεις στο πατρικό σου χωρίς δίκη σου οικογένεια και με το ζόρι να μπορείς να βγαίνεις για κανένα καφέ με τους φίλους σου και κάθε πρωί να λες «μάνα τι φαγητό έχεις σήμερα, μάνα τα ρούχα μου τα έπλυνες;»

Μιλάμε ζωάρα όχι αστεία.🥳🥳
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
και κάθε πρωί να λες «μάνα τι φαγητό έχεις σήμερα, μάνα τα ρούχα μου τα έπλυνες;»

Μιλάμε ζωάρα όχι αστεία.🥳🥳

...έχουν δικαίωμα ψήφου κάτι τέτοια δίποδα και μάλιστα σου λένε με μεγάλη επιχειρηματολογία, ότι αυτοί μπονάνε την μπατρίδα, μπονάνε τον Κούλη, μπονάνε τον Τσίπρα γι' αυτό κάθονται ενώ εσύ δεν τα μπονάς. Βέβαια δεν μπονάνε την μάνα τους τη δούλα 70+ xρονών γυναίκα να τους πλένει σόβρακα και κάλτσες και να τους πηγαίνει ένα μποτήρι νερό μαζί με τον φραπέ-γιαούρτι από το κούνημα ενώ επίσης κουνάνε και το πόδι ρυθμικά πάνω στο κάγκελο του μπαλκονιού από την άλλη μια εργάσιμη μέρα βαρεμάρας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
...έχουν δικαίωμα ψήφου κάτι τέτοια δίποδα και μάλιστα σου λένε με μεγάλη επιχειρηματολογία, ότι αυτοί μπονάνε την μπατρίδα, μπονάνε τον Κούλη, μπονάνε τον Τσίπρα γι' αυτό κάθονται ενώ εσύ δεν τα μπονάς. Βέβαια δεν μπονάνε την μάνα τους τη δούλα 70+ xρονών γυναίκα να τους πλένει σόβρακα και κάλτσες και να τους πηγαίνει ένα μποτήρι νερό μαζί με τον φραπέ-γιαούρτι από το κούνημα ενώ επίσης κουνάνε και το πόδι ρυθμικά πάνω στο κάγκελο του μπαλκονιού από την άλλη μια εργάσιμη μέρα βαρεμάρας.
Το ξέρω ότι ισχύουν αυτά. Μάλιστα μετά σου λένε ότι αν φύγεις από τη χώρα σου είσαι προδότης.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Να είσαι 40 ετών, να παίρνεις 700-900€, να ζεις στο πατρικό σου χωρίς δίκη σου οικογένεια και με το ζόρι να μπορείς να βγαίνεις για κανένα καφέ με τους φίλους σου και κάθε πρωί να λες «μάνα τι φαγητό έχεις σήμερα, μάνα τα ρούχα μου τα έπλυνες;»

Μιλάμε ζωάρα όχι αστεία.🥳🥳
Από τίς ελάχιστες φορές που συμφωνώ μαζί σου :bye2:
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Nαι γιατί συνήθως όσοι επιστρέφουν, το κάνουν με τη λογική ότι στο εξωτερικό δεν μπορούν να πουλήσουν τρελίτσα. Στην Ελλάδα καλώς ή κακώς, ότι δηλώνει κανείς είναι. Επειδή επικρατεί γενική χαζομάρα και ωχαδερφισμός, είναι λογικό στο εξωτερικό η διαμονή να μην είναι εύκολη γιατί εκεί όλοι αξιολογούνται. Βέβαια όσο υπάρχει η πατρική επιχορήγηση ακόμη ως δελεαστικό κίνητρο επιστροφής, κάποιες γενιές θα τρώνε από τα έτοιμα συνεχίζοντας το κοπρίτεμα και καμία κουτσά στραβά δουλίτσα για να περνάει η ώρα. Αυτή η κουλτούρα ζωής, καλώς ή κακώς διαμορφώνει μια κοινωνία στην οποία, όποιος θέλει να δουλέψει σοβαρά να μην έχει αυτή την επιλογή. Όταν τίθεται ως δίλημμα: γκόμενα ή εξωτερικό, φραπεδο-αραλίκι ή εξωτερικό, συγγνώμη αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε σοβαρή κουβέντα. Υπάρχει χάσμα σοβαρότητας καθώς αρκετοί νέοι ακόμη και ενήλικες του φάσματος 30-45, συμπεριφέρονται ως νήπια.
Ναι δεν λέω να τα ξύνεις, αλλά ότι ο άλλος έχει από γονείς και παππούδες μονοκατοικίες, διπλοκατοικίες σε διπλούς ορόφους είναι σύνηθες , οπότε το αντρόγυνο με μια δουλειά ο κάθε ένας θα τη βγάλει χωρίς δάνεια . Δεν λέω και πλουσιοπάροχη ζωή αλλά να έχεις δυο φίλους να πας μια βόλτα ή μια εκδρομή παραδίπλα έχεις

Οι άντρες πεθαίνουν νωρίτερα συνήθως οπότε και η χήρα μάνα μπορεί να πάει σε ένα μικρό σπίτι και το μεγάλο μένει σε ένα παιδί , κάπως έτσι γίνεται συνήθως. Και είναι και θετικό για το γονιό από το να τον τρώει η μοναξιά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Να είσαι 40 ετών, να παίρνεις 700-900€, να ζεις στο πατρικό σου χωρίς δίκη σου οικογένεια και με το ζόρι να μπορείς να βγαίνεις για κανένα καφέ με τους φίλους σου και κάθε πρωί να λες «μάνα τι φαγητό έχεις σήμερα, μάνα τα ρούχα μου τα έπλυνες;»

Μιλάμε ζωάρα όχι αστεία.🥳🥳
Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό. Αλλά δεν σημαίνει οτι αν επιλέξεις να μείνεις ς εδώ είσαι καταδικασμένος να ζεις έτσι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό. Αλλά δεν σημαίνει οτι αν επιλέξεις να μείνεις ς εδώ είσαι καταδικασμένος να ζεις έτσι.
Δεν είσαι, απλά χρειάζεται να σκίσεις πάτο και να παράγεις πραγματικό έργο για να πληρώνεσαι, κάτι που κανείς δεν θέλει να κάνει και ταυτόχρονα υπάρχει η ψευδαίσθηση οτι έξω θα σου μοιράσουν λεφτά για να κάθεσαι μιας που στην χώρα μας είναι κάτι σύνηθες στο δημόσιο(και για αυτό ζούμε οικονομική και κοινωνική παρακμή).

Αυτό ύπο την έννοια οτι γίνονται λογικές επιλογές. Εαν ο άλλος τώρα πάει να σπουδάσει κάτι σε στυλ φιλολογία/κοινωνιολογία ή φιλοσοφία, τότε όχι ρε φίλε δεν υπάρχει ανεργία, απλά αποφάσισες να αυτοκτονήσεις επαγγελματικά. Που okay ναι επιλογή σου ήταν,και καλά έκανες που το ακολούθησες, αλλά μην κλαίγεσαι μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis999

Νεοφερμένος

Ο makis999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ποια νοσταλγία; Σε δυο ώρες είσαι στο πατρικό. Yπάρχουν πολλοί τρόποι επικοινωνίας..
Δεν είναι η επικοινωνία το θέμα αλλά το να ζεις εκεί που γεννήθηκες. Είμαι δεμένος με τον τόπο μου καλώς ή κακώς...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Ανετοτατα και θα πηγαινα και Σουηδια.Δυστυχως τοτε δεν το ειχα καν σκεφτει.Δεν ηξερα... :hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Ανετοτατα και θα πηγαινα και Σουηδια.Δυστυχως τοτε δεν το ειχα καν σκεφτει.Δεν ηξερα... :hehe:
ωραια η Σουηδία, πραγματικά ένα διαμάντι στην παρακμή της Ευρώπης. Παρολο αυτά δεν ξέρω αν άντεχα τόσο κρυο.

Πάντως θεωρώ και την Βρετανία άριστη επιλογή όπως και την Νορβηγία!!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
ωραια η Σουηδία, πραγματικά ένα διαμάντι στην παρακμή της Ευρώπης. Παρολο αυτά δεν ξέρω αν άντεχα τόσο κρυο.

Πάντως θεωρώ και την Βρετανία άριστη επιλογή όπως και την Νορβηγία!!
Ναι..και η Βρετανια με τρελαινει...καλα μιλαμε για πολυπολΙτισμικη χωρα με τα παντα της...και απιστευτα τοπια,απλα την φοβαμαι περισσοτερο για τρομοκρατικες επιθεσεις.Επισης η Σουηδια ειναι πιο κοντα στην ιδιοσυγκρασια μου οσον αφορα τα ζωα,δικαιωματα κλπ.
Κια βεβαια ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΙΟΝΙ!!!!!!! :hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Ναι..και η Βρετανια με τρελαινει...καλα μιλαμε για πολυπολΙτισμικη χωρα με τα παντα της...και απιστευτα τοπια,απλα την φοβαμαι περισσοτερο για τρομοκρατικες επιθεσεις.Επισης η Σουηδια ειναι πιο κοντα στην ιδιοσυγκρασια μου οσον αφορα τα ζωα,δικαιωματα κλπ.
Κια βεβαια ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΙΟΝΙ!!!!!!! :hehe:
Νομίζω ότι καλύτερη από την Σουηδία και την Βρετανία όμως είναι οι ΗΠΑ.🙃🙃😜😜
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top