Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό θέμα, προσωπικά δεν μου αρέσει η Ελλάδα. Με την πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να φύγω. Με ενοχλεί η υπερβολική ζέστη που έχουμε τα τελευταία χρόνια, προτιμώ πιο βόρειες χώρες. Το φαγητό εδώ είναι ωραίο αλλά δεν είναι ότι θα μου λείψει κιόλας. Γούστα είναι αυτά.
Μακάρι να ήταν μόνο η ζεστη το πρόβλημα στην Ελλάδα. Από βόρειες χώρες να ξέρεις ωραια είναι Βρετανία αν θέλεις αγγλόφωνη χώρα. Αν δεν σε απασχολεί δες για Σουηδία και Νορβηγία, είναι δυο ωραίες χώρες, με πολύ ηρεμείς λόγω του χαμηλού people per density, πολύ υψηλούς μισθούς και γενικά άλλος τρόπος ζωής. Η Νορβηγία ίσως είναι λίγο καλύτερη επιλογή επειδή είναι εκτός ΕΕ και αρα δεν επηρεάζεται από κρίσεις που συμβαίνουν μέσα στην ένωση.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
η ελβετια εχει απο τους χαμηλοτερους φορους εισοδηματος στην ευρωπη


αλλες χωρες οπως η γερμανια ειναι πολυ πιο κοντα στα ελληνικα νουμερα, το 40% ειναι ψιλο standard
Συμπεριλαμβάνουν την ασφάλιση και το pension fund? Και πόσο είναι η συνδρομή της εταιρείας; Τα λεφτά που δίνει η εταιρεία (όχι ο μεικτός μισθός) για έναν υπάλληλο που παίρνει 2500 καθαρά ποσά είναι και πόσα θα ήταν τα αντίστοιχα Ελλάδα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό θέμα, προσωπικά δεν μου αρέσει η Ελλάδα. Με την πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να φύγω. Με ενοχλεί η υπερβολική ζέστη που έχουμε τα τελευταία χρόνια, προτιμώ πιο βόρειες Ευρωπαϊκές χώρες. Το φαγητό εδώ είναι ωραίο αλλά δεν είναι ότι θα μου λείψει κιόλας. Γούστα είναι αυτά.

Θα σου λείψει η πανεπιστημιακή αστυνομία, η αστυνομική αστυνομία και η δικαστική αστυνομία. :hehe:

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Την Ολλανδία της έχω σκεφτεί και εγώ και μάλιστα μου την πρότειναν και 2 καθηγητές μου σαν επιλογή για master. Δεν ξέρω όμως αν καταφέρω να ενταχθώ στην κοινωνία μόνο με τα Αγγλικά. Θέλω να πω δεν ξέρω αν σαν λαός οι Ολλανδοί, Σουηδοί κτλ σε κάνουν παρέα μόνο αν μιλάς αγγλικά και όχι την γλώσσα τους. Στην Ελλάδα αυτό δεν γίνεται καθώς βλέπω τα παιδιά που έρχονται από το Erasmus από χώρες όπως η Γαλλία, η Ισπανία κτλ και κάθονται μόνα τους και δεν τους πλησιάζει κανείς και είναι αρκετά λυπηρό.

Μην δεσμεύεις το μυαλό σου για τις ΗΠΑ. Έχει και η Ευρώπη καλές επιλογές και έχει το πλεονέκτημα της απόστασης από την Ελλάδα. Αν πας ΗΠΑ, θα πρέπει να ξεχάσεις την Ελλάδα καθώς δεν θα έρχεσαι τόσο συχνά. Στις θετικές επιστήμες στην Ευρώπη δυο χώρες κινουν τα νήματα πλέον: Γερμανία και Γαλλία. Τέλος. Οι χώρες αυτές έχουν φτιάξει ένα δίκτυο χωρών-συνεργατών με τις οποίες και προάγουν την έρευνα αλλά και βιομηχανική καινοτομία, χρηματο-πιστωτικά προϊόντα εντός και εκτός Ευρώπης.

Ιστορία: Καθώς πολλοί μετανάστες Γερμανοί και Αυστριακοί τον 19ο αιώνα μπάρκαραν για τις ΗΠΑ λόγω ακραίας φτώχειας, ένας λόγος για την πρόοδο που έχουν είναι ότι στα κέντρα αποφάσεων των ΗΠΑ στον ακαδημαϊκό χώρο έχουν Αμερικανο-γερμανούς. Οι γερμανοί όπου πάνε προοδεύουν και μεταφέρουν την κουλτούρα τους, την οργάνωσή τους. Μέχρι και το μοντέλο-ηθοποιός Κιμ Πάσιντζερ είναι αμερικάνα από την κυψέλη... γερμανίδα: Kim Baschinger που έγινε Basinger. Νομίζω ότι κάποια πολιτεία των ΗΠΑ ιδρύθηκε από Αυστριακούς μετανάστες αλλά δεν θυμάμαι το όνομα τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Στην Ελλάδα, αν έχεις μεικτά 3000, τότε τα καθαρά είναι 2000, ενώ ο εργοδότης πληρώνει σίγουρα πολύ περισσότερα από 3400 για τον εργαζόμενο.
Οι «εργοδοτικές εισφορές» στην Ελλάδα όχι μόνο είναι πάρα πολύ μεγάλες, 22% περίπου επί των μικτών απολαβών (κι είχαν φτάσει και πάνω από 26% κάποια στιγμή) αλλά είναι κι επίτηδες «κρυφές» (δεν αναγράφονται στο χαρτί της μισθοδοσίας κ.λπ.) ώστε ο μέσος εργαζόμενος που δεν πολυασχολείται με τα λογιστικά να έχει λανθασμένη εντύπωση για τη μισθοδοσία του και το τι πραγματικά κοστίζει στον εργοδότη του!;)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αμφιβάλλω ούτε διαφωνω μ ολα αυτα.

Η Ελλάδα από αποψη ζωής ειναι η καλύτερη χώρα, αυτο το λενε ακομα και πολλοι ξενοι, νιώθουν μια ελευθερία την οποία δεν την αισθάνονται πουθενα αλλου.

Στο εξωτερικο, όσες δυνατότητες και να χει κανείς, παρολ αυτα βλέπεις ελάχιστο κόσμο μετά τις 19.00 εξω ακομα και στις μεγαλουπόλεις, να επικρατεί παντου νεκρα, όλοι να ειναι σφιγμένοι και πιεσμένοι λόγω δουλειάς και να ρουτινιαζουν μεταξύ δουλειάς-ύπνου και άντε το πολυ 2 μερες το ΣΚ να «ξεσκάνε»( η να ξερνάνε μαλλον καλύτερα).


Ο καθένας ζει και νιωθει καλύτερα εκει οπου θέλει, δεν υπάρχει σωστο και λαθος στο ζήτημα αυτο. Το μοναδικό τραγικό γεγονοσ, όπως προειπα, ειναι το ν αρκούνται και να βασίζονται νεοι άνθρωποι στην μετριότητα και στην αλληλοεξάρτηση και να μην έχουν όνειρα. Ειναι απλούστατα μια άρρωστη μορφη αυτοταπείνωσης και ανικανότητας που έχει οδηγήσει την χώρα μεταξύ άλλων στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα.
Με αφορμή αυτό που είπες για την ποιότητα ζωής στο εξωτερικό θα πω ότι ποτέ δεν θα ξεχάσω όταν πήγα Γερμανία για κάποιες μέρες για δουλειά περισσότερο και κόντεψα να λεσω σε κατάθλιψη.
Την ημέρα ήταν όλα καλά, δεν μπορώ να πω, επειδή είχα πολλές δουλειές και με δημόσιες υπηρεσίες ή εξυπηρετηση μου ήταν άψογη και γρήγορη.

Δουλειά με μεταβιβασεις και αγοραπωλησίες που στην Ελλάδα θα μας έπαιρναν και μήνα ,εκεί μέσα σε δύο μέρες έγιναν τα πάντα.
Καμία γραφειοκρατία και καμια ταλαιπωρία.

Όμως...
Μετά από τέτοιες μέρες που πραγματικά όλη μέρα ήσουν στην πίεση ήθελες μετά το βραδάκι να βγεις να χαλαρώσεις να πας σε ένα ωραίο εστιατόριο η να πιεις ένα ποτάκι,να δεις λίγο κόσμο, δεν μπορούσες να το κάνεις γιατί πολυ απλά μετά τις έξι το πολύ εφτά δεν κυκλοφορούσε ψυχή..
Και αυτοί που κυκλοφορούσαν ήταν άνθρωποι που που τους έβλεπες και μόνο ευχάριστα συναισθήματα δεν σου προκαλούσαν..

Αν είναι να ζω σε μια χώρα που το μόνο που να κάνω είναι δουλειά σπίτι και σπίτι δουλειά και να περιμένω ένα μήνα τον χρονο για να νιώσω και λίγο ευχάριστα να μου λείπει πραγματικά...

Μπορεί να γκρινιάζουμε για γραφειοκρατία για πολλά αλλα, αυτό το να βγαίνεις ανά πάσα ώρα και στιγμή ακόμα και μόνος σου και να βρίσκεις παρέα να περνάς καλά και να αποφορτιζεσαι δεν θα το άλλαζα με τίποτα.
Αν φυσικά δεν τα είχα όλα αυτά στον τόπο μου ,αν ήμουν ποιο μοναχικός και δύσκολος με τις φιλικές μου σχέσεις τότε θα μπορούσα άνετα να ζήσω και έξω δουλεύοντας από το πρωί μέχρι το βράδυ..

Είπαμε όσα αντέχει ο καθένας μας .
Δεν μπορούμε να πούμε ότι επειδή ένας άλλος χαρακτήρας τα αντέχει όλα αυτά έξω θα τα αντέξουμε και εμεις ή πολυ απλά επειδή εμείς δίνουμε βάση περισσότερο στην ποιότητα ζωής μας και όχι στην ποσότητα ότι ειναι λάθος αυτοί που είναι ήδη εξω 😉
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Οι «εργοδοτικές εισφορές» στην Ελλάδα όχι μόνο είναι πάρα πολύ μεγάλες, 22% περίπου επί των μικτών απολαβών (κι είχαν φτάσει και πάνω από 26% κάποια στιγμή) αλλά είναι κι επίτηδες «κρυφές» (δεν αναγράφονται στο χαρτί της μισθοδοσίας κ.λπ.) ώστε ο μέσος εργαζόμενος που δεν πολυασχολείται με τα λογιστικά να έχει λανθασμένη εντύπωση για τη μισθοδοσία του και το τι πραγματικά κοστίζει στον εργοδότη του!;)
Και ο εργαζόμενος δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι κοστίζει πανάκριβα στον εργοδότη του.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ο εργαζόμενος δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι κοστίζει πανάκριβα στον εργοδότη του.
Θα πω πλεον πως ο ιδιος ο εργαζομενος ερχεται σε εμας και μας ζηταει πως θα γινει να δουλευει μαυρα για να λαμβανει ολα τα χρηματα αυτος ...;)

Σε κανεναν επαγγελματια πλεον δεν συμφερει να εχει ανασφαλιστο εργαζομενο ..
Πρωτων γιατι επιτελους εκπίπτει απο την φορολογια του και δευτερων το προστιμο πλεον ειναι τοσο μεγαλο και ικανο να κλεισει μια επιχειρηση αν της βρουν εστω και ενα ανασφάλιστο μεσα ...

Αυτα τα μετρα νομιζω εθελημενα πλεον απο καποιους παραβλεπονται τα οποια εχουν μειωσει αρκετα την μαστιγα της ανασφαλιστης εργασιας παρα την ζητηση απο τους ιδοιυς τους εργαζομενους ετσι ?
Μην το παραβλεπουμε αυτο ...

Υπαρχουν εργαζομενοι πλεον που το εχουν κανει συστημα ..
Κολλάνε ενσημα μεχρι να δικαιουντε να βγαινουν στο επιδομα και μετα παραλληλα ζητουν να συνεχισουν την εργασια τους κανονικα ωστε να λαμβανουν ΚΑΙ το επιδομα αλλα και ολοκληρο τον μισθο τους .
Νομιζω πλεον οσο τσουχτερο ειναι το προστιμο της ανασφαλιστης εργασιας για τον εργοδοτη αλλο τοσο να ειναι και για τον εργαζομενο που ενεργει με αυτο τον τροπο κατ εξακολουθηση ..
Τοτε ισως μπορουμε να πουμε οτι θα κανουμε ακομα ενα βημα παραπανω σε ολο αυτο ..
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Με αφορμή αυτό που είπες για την ποιότητα ζωής στο εξωτερικό θα πω ότι ποτέ δεν θα ξεχάσω όταν πήγα Γερμανία για κάποιες μέρες για δουλειά περισσότερο και κόντεψα να λεσω σε κατάθλιψη.
Την ημέρα ήταν όλα καλά, δεν μπορώ να πω, επειδή είχα πολλές δουλειές και με δημόσιες υπηρεσίες ή εξυπηρετηση μου ήταν άψογη και γρήγορη.

Δουλειά με μεταβιβασεις και αγοραπωλησίες που στην Ελλάδα θα μας έπαιρναν και μήνα ,εκεί μέσα σε δύο μέρες έγιναν τα πάντα.
Καμία γραφειοκρατία και καμια ταλαιπωρία.

Όμως...
Μετά από τέτοιες μέρες που πραγματικά όλη μέρα ήσουν στην πίεση ήθελες μετά το βραδάκι να βγεις να χαλαρώσεις να πας σε ένα ωραίο εστιατόριο η να πιεις ένα ποτάκι,να δεις λίγο κόσμο, δεν μπορούσες να το κάνεις γιατί πολυ απλά μετά τις έξι το πολύ εφτά δεν κυκλοφορούσε ψυχή..
Και αυτοί που κυκλοφορούσαν ήταν άνθρωποι που που τους έβλεπες και μόνο ευχάριστα συναισθήματα δεν σου προκαλούσαν..

Αν είναι να ζω σε μια χώρα που το μόνο που να κάνω είναι δουλειά σπίτι και σπίτι δουλειά και να περιμένω ένα μήνα τον χρονο για να νιώσω και λίγο ευχάριστα να μου λείπει πραγματικά...

Μπορεί να γκρινιάζουμε για γραφειοκρατία για πολλά αλλα, αυτό το να βγαίνεις ανά πάσα ώρα και στιγμή ακόμα και μόνος σου και να βρίσκεις παρέα να περνάς καλά και να αποφορτιζεσαι δεν θα το άλλαζα με τίποτα.
Αν φυσικά δεν τα είχα όλα αυτά στον τόπο μου ,αν ήμουν ποιο μοναχικός και δύσκολος με τις φιλικές μου σχέσεις τότε θα μπορούσα άνετα να ζήσω και έξω δουλεύοντας από το πρωί μέχρι το βράδυ..

Είπαμε όσα αντέχει ο καθένας μας .
Δεν μπορούμε να πούμε ότι επειδή ένας άλλος χαρακτήρας τα αντέχει όλα αυτά έξω θα τα αντέξουμε και εμεις ή πολυ απλά επειδή εμείς δίνουμε βάση περισσότερο στην ποιότητα ζωής μας και όχι στην ποσότητα ότι ειναι λάθος αυτοί που είναι ήδη εξω 😉
Μηπως πηγες σε κανενα Ντουισμπουργκ η καμια παρακμιακη περιοχη που δεν ειχε τιποτα να κανεις?
Γιατι στο Βερολινο, στο Αμβουργο, το Μοναχο, την Κολωνια και σε πολλες αλλες πολεις εχει μεγαλη ζωντανια και απειρα πραγματα να κανεις.
Η γενικευση οτι σε μια τεραστια χωρα 80 εκ. κατοικων η ζωη ειναι μονο σπιτι-δουλεια ειναι αστεια.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μηπως πηγες σε κανενα Ντουισμπουργκ η καμια παρακμιακη περιοχη που δεν ειχε τιποτα να κανεις?
Γιατι στο Βερολινο, στο Αμβουργο, το Μοναχο, την Κολωνια και σε πολλες αλλες πολεις εχει μεγαλη ζωντανια και απειρα πραγματα να κανεις.
Η γενικευση οτι σε μια τεραστια χωρα 80 εκ. κατοικων η ζωη ειναι μονο σπιτι-δουλεια ειναι αστεια.

Πραγματα εχει πολλα να κανεις οπως και να δεις ,συμφωνω απολυτα αλλα ποτε να τα κανεις ολα αυτα ?
ή καλυτερα με ποιους ανθρωπους να τα κανεις ολα αυτα εκει ?

Το να βγεις το βραδυ οπως εχουμε μαθει εμεις εδω περα υπαρχει ?
Το να εισαι μονος και να βγεις ξεροντας οτι θα συναντησεις τους ανθρωπους που εχεις μαθει οπως ειναι εδω θα βρεις ?
Αν το πιστευεις κατι τετοιο τοτε σιγουρα εγω θα μιλησω για αυταπτες και οχι οπως λανθασμενα ανεφερες τον χαρακτηρισμο γελοιοτητα ;)

Γερμανια ζουν εδω και χρονια και συνεργατες μου και δικοι μου ανθρωποι και μαλιστα και στις πολεις που ανεφερες ..
Αυτο που περιεγραψα δεν το εχουν βρει εκει οποτε το να χαρακτηριζουμε αστεια μια βιωματικη εμπειρια κατι αλλο δειχνει παρα το γεγονος οτι εχω πει επανηλλημενες φορες πως κατι καλο για τον αλλον δεν σημαινει αυτοματα καλο και για ολους, γιατι διαφερει η ψυχοσυνθεση του καθενος ..
Εκει στεκομαστε ...

Καμια προθεση να πεισω κανεναν οπως και καμια προθεση να πιστευω κατι το οποιο δεν υφισταται γιατι το βιωσα καθαρα και μονο γιατι μιλαω για εμενα ..

Πιστευω αυτη την φορα να το καταλαβες περισσοτερο και να μην βγαζεις αυθερετα συμπερασματα γιατι ειναι ακομψο πλεον ;)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Θα πω πλεον πως ο ιδιος ο εργαζομενος ερχεται σε εμας και μας ζηταει πως θα γινει να δουλευει μαυρα για να λαμβανει ολα τα χρηματα αυτος ...;)

Σε κανεναν επαγγελματια πλεον δεν συμφερει να εχει ανασφαλιστο εργαζομενο ..
Πρωτων γιατι επιτελους εκπίπτει απο την φορολογια του και δευτερων το προστιμο πλεον ειναι τοσο μεγαλο και ικανο να κλεισει μια επιχειρηση αν της βρουν εστω και ενα ανασφάλιστο μεσα ...

Αυτα τα μετρα νομιζω εθελημενα πλεον απο καποιους παραβλεπονται τα οποια εχουν μειωσει αρκετα την μαστιγα της ανασφαλιστης εργασιας παρα την ζητηση απο τους ιδοιυς τους εργαζομενους ετσι ?
Μην το παραβλεπουμε αυτο ...

Υπαρχουν εργαζομενοι πλεον που το εχουν κανει συστημα ..
Κολλάνε ενσημα μεχρι να δικαιουντε να βγαινουν στο επιδομα και μετα παραλληλα ζητουν να συνεχισουν την εργασια τους κανονικα ωστε να λαμβανουν ΚΑΙ το επιδομα αλλα και ολοκληρο τον μισθο τους .
Νομιζω πλεον οσο τσουχτερο ειναι το προστιμο της ανασφαλιστης εργασιας για τον εργοδοτη αλλο τοσο να ειναι και για τον εργαζομενο που ενεργει με αυτο τον τροπο κατ εξακολουθηση ..
Τοτε ισως μπορουμε να πουμε οτι θα κανουμε ακομα ενα βημα παραπανω σε ολο αυτο ..

Μαργαρίτα ότι φτάνεις να κρίνεις μια χώρα 80 εκατομμυρίων όπου μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού έχει βαθμό συγγενείας με τις ΗΠΑ λόγω μετανάστευσης και,

- παραγωγική κάθετη βιομηχανία σε προϊόντα με παροχή ανταλλακτικών εφ' όρου ζωής (ούτε η Ιαπωνία δεν το έχει πετύχει αυτό)
- εξαγωγές σε όλο τον πλανήτη όπου οι μεγαλύτερες εταιρίες logistics έχουν γραφεία και στη Νέα Υόρκη, Σανγκάη ή Ντουμπάι
- πιστοποιημένο σύστημα εκπαίδευσης όλων των βαθμίδων πάνω στην μαθητεία και πρακτική για ακαδημαϊκες και τεχνικές ειδικότητες (έρχονται από αμερικάνικες πολιτείες! κόσμος για να κάνει πρακτική σε τεχνικές ειδικότητες)
- σύστημα διοίκησης δημοσίων οργανισμών και υπηρεσιών βασισμένο στην σχολαστική γραφειοκρατία ώστε να αποφεύγονται παράθυρα και αδικίες

με ξεπερνάει. Να αναφέρω και άλλα; Όπως λέει και ο @taketrance η γενίκευση δεν οδηγεί κάπου. Δεν λέω ότι είναι τέλεια χώρα αλλά δεν είναι Ελλάδα, δεν είναι Βουλγαρία, δεν είναι Αλβανία, δεν είναι Τουρκία. Είναι η πιο ισχυρή οικονομική δύναμη του πλανήτη που βιομηχανικά και ερευνητικά στηρίζει και τις ΗΠΑ, και αυτό όπως καταλαβαίνεις έχει συνέπειες σε όλες τις εκφάνσεις της ανθρώπινης ζωής. Υπάρχουν δουλειές, υπάρχει οργάνωση, υπάρχει σύστημα κοινωνίας και κράτους με θεσμούς. Όταν υπάρχει δουλειά και τάξη, λογικό είναι ο άνθρωπος μετά να έχει χρόνο να απολαύσει τη ζωή του. Είναι πολύ ωραίο πράγμα να σηκώνεσαι κάθε πρωί και να πηγαίνεις για δουλειά χωρίς να ακους τον Παπαδάκη ή τον Αυτιά να διαμορφώνουν την σκέψη μεγάλου τμήματος του Ελληνικού λαού επί 30 χρόνια. Πιστεύω ότι μεγάλο τμήμα του Ελληνικού λαού δεν έχει προσωπική άποψη και αυτό φαίνεται από τον τρόπο που διαμορφώνουν τη ζωή τους στην Ελλάδα. Δεν είναι άποψη πολλών Ελλήνων "άμα σ' αρέσει, δεν είμαστε Ελβετία". Πήγαν στην Ελβετία και είδαν; Η άποψη που εκφράζουν γενικά για πολλά θέματα είναι μασημένη από τα ΜΜΕ και ο καθένας το παίζει ξερόλας με βάση την προπαγάνδα του ή το συμφέρον που έχει να βλέπει την πραγματικότητα σε παραμορφωμένο καθρέπτη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Πραγματα εχει πολλα να κανεις οπως και να δεις ,συμφωνω απολυτα αλλα ποτε να τα κανεις ολα αυτα ?
ή καλυτερα με ποιους ανθρωπους να τα κανεις ολα αυτα εκει ?

Το να βγεις το βραδυ οπως εχουμε μαθει εμεις εδω περα υπαρχει ?
Το να εισαι μονος και να βγεις ξεροντας οτι θα συναντησεις τους ανθρωπους που εχεις μαθει οπως ειναι εδω θα βρεις ?
Αν το πιστευεις κατι τετοιο τοτε σιγουρα εγω θα μιλησω για αυταπτες και οχι οπως λανθασμενα ανεφερες τον χαρακτηρισμο γελοιοτητα ;)

Γερμανια ζουν εδω και χρονια και συνεργατες μου και δικοι μου ανθρωποι και μαλιστα και στις πολεις που ανεφερες ..
Αυτο που περιεγραψα δεν το εχουν βρει εκει οποτε το να χαρακτηριζουμε αστεια μια βιωματικη εμπειρια κατι αλλο δειχνει παρα το γεγονος οτι εχω πει επανηλλημενες φορες πως κατι καλο για τον αλλον δεν σημαινει αυτοματα καλο και για ολους, γιατι διαφερει η ψυχοσυνθεση του καθενος ..
Εκει στεκομαστε ...

Καμια προθεση να πεισω κανεναν οπως και καμια προθεση να πιστευω κατι το οποιο δεν υφισταται γιατι το βιωσα καθαρα και μονο γιατι μιλαω για εμενα ..

Πιστευω αυτη την φορα να το καταλαβες περισσοτερο και να μην βγαζεις αυθερετα συμπερασματα γιατι ειναι ακομψο πλεον ;)
Μετά από τέτοιες μέρες που πραγματικά όλη μέρα ήσουν στην πίεση ήθελες μετά το βραδάκι να βγεις να χαλαρώσεις να πας σε ένα ωραίο εστιατόριο η να πιεις ένα ποτάκι,να δεις λίγο κόσμο, δεν μπορούσες να το κάνεις γιατί πολυ απλά μετά τις έξι το πολύ εφτά δεν κυκλοφορούσε ψυχή..
Και αυτοί που κυκλοφορούσαν ήταν άνθρωποι που που τους έβλεπες και μόνο ευχάριστα συναισθήματα δεν σου προκαλούσαν..

Αν είναι να ζω σε μια χώρα που το μόνο που να κάνω είναι δουλειά σπίτι και σπίτι δουλειά και να περιμένω ένα μήνα τον χρονο για να νιώσω και λίγο ευχάριστα να μου λείπει πραγματικά...


Εγραψες το παραπανω, και σε ρωτησα σε ποια πολη/περιοχη ειχες αυτην την εμπειρια? Οταν δεν αποσαφηνιζεις και με τον τροπο που το γραφεις, βγαζεις το συμπερασμα και αφηνεις να εννοηθει οτι αυτη η κατασταση επικρατει σε ολη τη χωρα. Και σου απαντω οτι αυτο περα για περα αναληθες σε πολεις οπως Βερολινο, Αμβουργο, Κολωνια και παρα πολλες αλλες που δεν εχω παει. Πολυ απλα, δεν ισχυει. Για αυτο αναρωτηθηκα σε ποιο μερος το ειδες αυτο. Και στην Ελλαδα, οπως και σε καθε χωρα του κοσμου υπαρχουν νεκρες περιοχες που θα βαρεθεις τη ζωη σου η θα νιωσεις ακομα και κινδυνο, αλλα δε μπορεις να το αναγαγεις αυτο σαν κανονα για ολη τη χωρα.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Δεν ακυρώνει τη χώρα, αντιθέτως επισήμαινε τα καλά που βρήκε αλλά δε θα ήθελε να ζει εκεί. Δεν καταλαβαίνω το νόημα της λίστας των θετικών της Γερμανίας. Αλλά δεν μπορώ να αποκλείσω και το να είμαι εντελώς χαζή.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Το να βγεις το βραδυ οπως εχουμε μαθει εμεις εδω περα υπαρχει ?
Το να εισαι μονος και να βγεις ξεροντας οτι θα συναντησεις τους ανθρωπους που εχεις μαθει οπως ειναι εδω θα βρεις ?
Αν το πιστευεις κατι τετοιο τοτε σιγουρα εγω θα μιλησω για αυταπτες και οχι οπως λανθασμενα ανεφερες τον χαρακτηρισμο γελοιοτητα ;)
Ναι, ολα αυτα υπαρχουν. Με την προυποθεση οτι εχεις ανοιχτους οριζοντες και μυαλα και μπορεις να προσαρμοστεις σε ενα καινουριο περιβαλλον, θα γνωρισεις ανθρωπους με τους οποιους ταιριαζεις και θα τα κανεις ολα αυτα.
Αν εισαι σαν τους μεταναστες του '60, δε μιλας καλα καλα τη γλωσσα, να συναναστρεφεσαι μονο με Ελληνες οπου μαζευεστε στις ταβερνες και κλαιτε παρεα με τραγουδια του Καζαντζιδη για την ξενιτια και περιμενετε τον ενα μηνα το χρονο για να γυρισετε στην Ελλαδα, προφανως και θα σου φανει μαρτυριο και θα ζεις μεσα στη μιζερια οπου κι αν πας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Παιδια υπάρχει περίπτωση να μην έχει να κανείς τίποτα στην Βρετανία (67 εκατομμύρια πληθυσμός), στην Γερμανία (80 εκατομμύρια πληθυσμός), στις ΗΠΑ (327 εκατομμύρια πληθυσμός) και να έχει μόνο στην Ελλάδα των 10 εκατομμυρίων ατόμων;; Αλήθεια τώρα θεωρείτε ότι η Ελλάδα έχει μόνο club, Bars , Restaurants, open parties κτλ για να περάσεις καλά;;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαργαρίτα ότι φτάνεις να κρίνεις μια χώρα 80 εκατομμυρίων όπου μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού έχει βαθμό συγγενείας με τις ΗΠΑ λόγω μετανάστευσης και,

- παραγωγική κάθετη βιομηχανία σε προϊόντα με παροχή ανταλλακτικών εφ' όρου ζωής (ούτε η Ιαπωνία δεν το έχει πετύχει αυτό)
- εξαγωγές σε όλο τον πλανήτη όπου οι μεγαλύτερες εταιρίες logistics έχουν γραφεία και στη Νέα Υόρκη, Σανγκάη ή Ντουμπάι
- πιστοποιημένο σύστημα εκπαίδευσης όλων των βαθμίδων πάνω στην μαθητεία και πρακτική για ακαδημαϊκες και τεχνικές ειδικότητες (έρχονται από αμερικάνικες πολιτείες! κόσμος για να κάνει πρακτική σε τεχνικές ειδικότητες)
- σύστημα διοίκησης δημοσίων οργανισμών και υπηρεσιών βασισμένο στην σχολαστική γραφειοκρατία ώστε να αποφεύγονται παράθυρα και αδικίες

με ξεπερνάει. Να αναφέρω και άλλα; Όπως λέει και ο @taketrance η γενίκευση δεν οδηγεί κάπου. Δεν λέω ότι είναι τέλεια χώρα αλλά δεν είναι Ελλάδα, δεν είναι Βουλγαρία, δεν είναι Αλβανία, δεν είναι Τουρκία. Είναι η πιο ισχυρή οικονομική δύναμη του πλανήτη που βιομηχανικά και ερευνητικά στηρίζει και τις ΗΠΑ, και αυτό όπως καταλαβαίνεις έχει συνέπειες σε όλες τις εκφάνσεις της ανθρώπινης ζωής. Υπάρχουν δουλειές, υπάρχει οργάνωση, υπάρχει σύστημα κοινωνίας και κράτους με θεσμούς. Όταν υπάρχει δουλειά και τάξη, λογικό είναι ο άνθρωπος μετά να έχει χρόνο να απολαύσει τη ζωή του. Είναι πολύ ωραίο πράγμα να σηκώνεσαι κάθε πρωί και να πηγαίνεις για δουλειά χωρίς να ακους τον Παπαδάκη ή τον Αυτιά να διαμορφώνουν την σκέψη μεγάλου τμήματος του Ελληνικού λαού επί 30 χρόνια. Πιστεύω ότι μεγάλο τμήμα του Ελληνικού λαού δεν έχει προσωπική άποψη και αυτό φαίνεται από τον τρόπο που διαμορφώνουν τη ζωή τους στην Ελλάδα. Δεν είναι άποψη πολλών Ελλήνων "άμα σ' αρέσει, δεν είμαστε Ελβετία". Πήγαν στην Ελβετία και είδαν; Η άποψη που εκφράζουν γενικά για πολλά θέματα είναι μασημένη από τα ΜΜΕ και ο καθένας το παίζει ξερόλας με βάση την προπαγάνδα του ή το συμφέρον που έχει να βλέπει την πραγματικότητα σε παραμορφωμένο καθρέπτη.
Αυτο που κανεις δηλαδη και εσυ αυτη την στιγμη ,υπερασπιζομενος μια καθαρα προσωπικη σου επιλογη να ζησεις εξω που απο εμενα ειναι απολυτα σεβαστη και δεν την υποβαθμιζω πουθενα σε αντιθεση με ολους εσας ;)

Ακυρωνεις το υπολοιπο ποσοστο των Ελληνων που εχουν μια προσωπικη αποψη και την υποστηριζουν οποτε τι μπορουμε να συζητησουμε απο εδω και περα ?

Και στην τελικη απο που ξεκινησε η ολη αυτη συζητηση ?
Απο τι αντεχεις ενας ανθρωπος με βαση τον χαρακτηρα του ..

Οποτε ποιο ακριβως το σημειο της διαφωνιας μας βρε παιδια για να καταλαβω τωρα ..
Οτι ενας οποιοδηποτε ανθρωπος με μειωμενη αυτοεκτιμηση αλλα και δυσκολια στις φιλικες και προσωπικες του σχεσεις ειναι δυσκολο να προσαρμοστει οπου και να παει και οχι στο να βρει μια δουλεια ?
Ειναι δυσκολο πως να το κανουμε ...σε οποια χωρα και να παει οποιες γνωσεις και να εχει παντα θα εχει θεμα με το τι λενε οι αλλοι για εκεινων και φυσικα φευγοντας απο την Ελλαδα δεν θα παρει μαζι του του σκουπιδοτοπο και τις οποιες αθλιες συνθηκες προβαλει ..
Νοοτροπιες ανθρωπων και αδυναμια διαχειρισεις ΑΥΤΩΝ θα παρει ΟΜΩς , οτι και να λεμε
...
Τον ευατο του δεν τον αφηνει πισω και πραγματικα δεν ξερω ποσο πιο απλα να το γραψω για να καταλαβεται το αυτονοητο πλεον ..

Ας αντιλαμβανομαστε λιγακι το point μιας συζητησεις μπας και καταφερουμε καποια στιγμη εδω μεσα να συζηταμε χωρις να καπελωνουμε ή να υποβαθμιζουμε τις βιωματικες μας εμπειριες ;)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Παιδια υπάρχει περίπτωση να μην έχει να κανείς τίποτα στην Βρετανία (67 εκατομμύρια πληθυσμός), στην Γερμανία (80 εκατομμύρια πληθυσμός), στις ΗΠΑ (327 εκατομμύρια πληθυσμός) και να έχει μόνο στην Ελλάδα των 10 εκατομμυρίων ατόμων;; Αλήθεια τώρα θεωρείτε ότι η Ελλάδα έχει μόνο club, Bars , Restaurants, open parties κτλ για να περάσεις καλά;;
Δεν είναι θέμα πληθυσμού αλλά κουλτούρας ;)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Όταν επί 30 χρόνια η Ελλάδα έχει μόνο 4 ιδιωτικά κανάλια και 3 κανάλια κυβερνητικής γραμμής, συγγνώμη, δεν το λες και δημοκρατία ή χώρα με ελεύθερη σκέψη. Χθες ο άλλος φοιτητής φοβόταν τον πατέρα του ότι θα το σκοτώσει επειδή είναι γκέι. Αυτό τώρα τι Βυζαντινός ψαλμός είναι; Η άποψη έχει διαμορφωθεί, ειδικά όταν μεγάλο τμήμα του λαού διαμορφώνει την πολιτική του μέσα από τον λαϊκισμό καθώς δεν έχει εικόνες, νέες αντιλήψεις, κοινωνική μόρφωση για να δει πέρα από αυτό που προβάλλει ο ΣΚΑΙ ή ο ΑΝΤ1. Είναι γεγονός ότι πολλοί Έλληνες δεν έχουν βγει πέρα από τα σύνορα της Φωκίδας ή της Καβάλας, αλλά έχουν άποψη για την Σουηδία καλύτερη και από τον Σουηδό, καλά..για την Αθήνα ούτε λόγος: την παίζουν στα δάχτυλα. Όταν ο Χατζηνικολάου για πολλές δεκαετίες έφτιαξε καριέρα στην πολιτική ισορροπία ώστε όλοι να είμαστε καλά με όλους, δεν το λες και φυσιολογική χώρα. Ο κόσμος χαμηλής νοημοσύνης ή χαμηλών κοινωνικών αντανακλαστικών λογικό είναι μετά να ταυτιστεί με τους εθνικούς εκπαιδευτές προσωπικότητας όπως Κωστόπουλο, Μενεγάκη, Κορομηλά, Μουσινά, Λαμπίρη, κτλ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα πληθυσμού αλλά κουλτούρας ;)
Δεν υπάρχουν πιο fan to party άτομα από τους Αγγλοσάξονες 🥳🥳

Στην Ελλάδα η κουλτούρα είναι να βάζουμε νησιώτικα να χορεύουμε και να κραζουμε τα γύρω τραπέζια ανάλογα με το το φοράει ο άλλος.🙃🙃
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν πιο fan to party άτομα από τους Αγγλοσάξονες 🥳🥳

Στην Ελλάδα η κουλτούρα είναι να βάζουμε νησιώτικα να χορεύουμε και να κραζουμε τα γύρω τραπέζια ανάλογα με το το φοράει ο άλλος.🙃🙃
Γιατί τα βλέπεις όλα τόσο αρνητικά?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top