Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εμένα μ' αρέσει ο Λανσελοτ γιατί είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ανθρώπου που (δε) καταλαβαίνει ότι το σφυρί και το δρεπάνι είναι ωραία φώτο, αλλά δε σε ταιζει όπως η φάμπρικα της Γερμανίας και της Ελβετίας.

Κατά τ' αλλά συμφωνώ μαζί του, η κατάσταση είναι παρόμοια με Νορβηγία (και Σουηδία που ήμουν μέχρι πριν χρόνια). Η μόνη διαφορά είναι ότι στη Νορβηγία, πέρα από το αλκοόλ, οι δραστηριότητες στη φύση (all year around) παίζουν εξίσου μεγάλο κοινωνικό ρόλο και αυτό γιατί είναι άπλετη και εύκολα προσβάσιμη παντού.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν θα αντέξω δεν το γνωρίζω, αλλά το βλέπω σαν μια εμπειρία. Είμαι σχετικά κοντά στην Ελλάδα οπότε μπορώ ανά πάσα στιγμή να επιστρέψω.

Όλες οι επιλογές μας είναι προσωπικές. Αν κάποιος επιθυμεί να μείνει στην Ελλάδα δικαίωμά του ή αν κάποιος άλλος θέλει να φύγει επίσης δικαίωμά του. Η ζωή είναι μικρή και είναι ωραία. Κάντε αυτό που θέλετε.

αυτό είναι το ζουμί γενικά, και ο λόγος που κι εγώ αποφεύγω να αναμειχθώ σε κουβέντα περί του τι είναι καλύτερο, Δεν τίθεται θέμα καλύτερου ο καθένας κάνει αυτό που του αρέσει, αν τη βρίσκει κάθεται, αν όχι φεύγει, ίσως για άλλη χώρα ή και την Ελλάδα. Δε μεταναστεύεις όπως οι έλληνες το 60.

και κατά τη γνώμη μου οι λογικές περί ελληναράδων, συνηθειών, οργάνωσης, και στο αντίποδα περί ήλιου, αράγματος, τρόπου ζωής κλπ βγάζουν μια μιζέρια που τροφοδοτεί ένα grass is always greener effect που θα σε συνοδεύει όπου κι αν πας. Κάντο για μια ευκαιρία που σου δίνεται, για μια εμπειρία, για ένα "γιατί όχι;" και το ξανά σκέφτεσαι αργότερα.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
α)Όχι, κάθε άλλο, ελάχιστοι είναι ευχαριστημένοι στο εξωτερικό γιατί ελάχιστοι φεύγουν επειδή το θέλουν πραγματικά κι όχι από ανάγκη επιβίωσης!

β)Όποιος γυρίζει γιατί δεν την παλεύει πραγματικά, είναι μίζερος κ.λπ. καλά κάνει και γυρίζει...όποιος γυρίζει μόνο και μόνο γιατί π.χ. προτιμάει τον φραπέ απ' τον espresso ή/και τα Ελληνικά βυζιά από τα Ιταλικά, συμπάθα με αλλά ναι, είναι!:rolleyes:
Γι' αυτό ξαναλέω, προσέχετε τι παραδείγματα φέρνετε στη συζήτηση...

1. Πάντα για τον ίδιο λόγο μεταναστεύουν οι άνθρωποι άλλο αν μετά το ντύνουν με ιδεολογήματα.

2. Καλό είναι να σε ρωτάει πρώτα να να μη στιγματιστεί.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
παιδιά να κάνω μια ερωτηση, ολα καλα με μισθους ζωη κλπ στο εξωτερικο, να παμε για το κατι καλυτερο..
αλλά πώς διαχειριζεστε τη ζωη που αφηνετε πισω;

Δεν ειστε μονοι σας, εχετε μια οικογενεια στην ελλαδα, γονεις που μπορει να ειναι αρρωστοι και να σας χρειαζονται. Ισως καποια σοβαρη σχεση. Παππουδες, καλους φιλους, οτιδηποτε.

Ολα αυτα τα εχετε λαβει υποψιν σας στη συζητηση εδω στο thread?
Δεν ειναι ιδανικες οι συνθηκες και ουτοπικες, μιλαμε με ρεαλιστικα σεναρια. Ναι ιδανικα αν δεν ειχα τιποτα αλλο στο κεφαλι μου, θα εκοβα περα και οπου με εβγαζε και θα κοιτουσα τον εαυτο μου, αμερικη, αυστραλια, σουηδια, ο,τι θελετε, να κανω την καλη ζωη και να παιρνω τα χιλιαρικα.

Αλλά δεν ειμαι πλεον βεβαιος για το αν θα με γεμιζε αυτο, αν θα με εκανε ευτυχισμενο, ενω ξερω οτι αφηνω ατομα δικα μου πισω που με χρειαζονται.
Σας απασχολουν αυτα ή μονο εγω ειμαι;
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Όχι δε μας απασχολούν, να φύγεις για να σε θεωρήσουμε άξιο και αποδεχτο.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
παιδιά να κάνω μια ερωτηση, ολα καλα με μισθους ζωη κλπ στο εξωτερικο, να παμε για το κατι καλυτερο..
αλλά πώς διαχειριζεστε τη ζωη που αφηνετε πισω;

Δεν ειστε μονοι σας, εχετε μια οικογενεια στην ελλαδα, γονεις που μπορει να ειναι αρρωστοι και να σας χρειαζονται. Ισως καποια σοβαρη σχεση. Παππουδες, καλους φιλους, οτιδηποτε.

Ολα αυτα τα εχετε λαβει υποψιν σας στη συζητηση εδω στο thread?
Δεν ειναι ιδανικες οι συνθηκες και ουτοπικες, μιλαμε με ρεαλιστικα σεναρια. Ναι ιδανικα αν δεν ειχα τιποτα αλλο στο κεφαλι μου, θα εκοβα περα και οπου με εβγαζε και θα κοιτουσα τον εαυτο μου, αμερικη, αυστραλια, σουηδια, ο,τι θελετε, να κανω την καλη ζωη και να παιρνω τα χιλιαρικα.

Αλλά δεν ειμαι πλεον βεβαιος για το αν θα με γεμιζε αυτο, αν θα με εκανε ευτυχισμενο, ενω ξερω οτι αφηνω ατομα δικα μου πισω που με χρειαζονται.
Σας απασχολουν αυτα ή μονο εγω ειμαι;

αυτοι οι προβληματισμοι ειναι ιδιοι για καποιον που μενει επαρχια και θελει να αλλαξει πολη

εχουν τη βαρυτητα τους, αλλα αν σε καθε τι που σκεφτεσαι να κανεις βαζεις σαν πρωτη προτεραιοτητα αυτά, ε δε θα κανεις ποτε τιποτα
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βέβαια αρνητικό στην υπόθεση είναι η μεγάλη κατανάλωση αλκοόλ Παρασκευή και Σάββατο που γίνεται από τους Γερμανούς....απορώ τι βρίσκουν και το κάνουν.
Μήπως διέξοδο? :hmm:
Αν θα αντέξω δεν το γνωρίζω, αλλά το βλέπω σαν μια εμπειρία. Είμαι σχετικά κοντά στην Ελλάδα οπότε μπορώ ανά πάσα στιγμή να επιστρέψω.
Σου εύχομαι να αντέξεις αν αυτό είναι αντάξιο των προσδοκιών σου και μάλιστα να έχεις μια καλή εικόνα και για εκεί αλλά και για εδώ ;)
Όλες οι επιλογές μας είναι προσωπικές. Αν κάποιος επιθυμεί να μείνει στην Ελλάδα δικαίωμά του ή αν κάποιος άλλος θέλει να φύγει επίσης δικαίωμά του. Η ζωή είναι μικρή και είναι ωραία. Κάντε αυτό που θέλετε.
Ακριβώς!Μονο αυτο που θέλει ο καθένας μας !

Πολύ ωραία η καταγραφή της εμπειρίας σου ,δίχως χαρακτηρισμους και δίχως μιζέρια γγια αυτούς που εφυγαν αλλά ακόμα και τώρα κρύβουν μια πίκρα για εδώ και την δείχνουν μέσα από τον λόγο τους !
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Αν η κοπέλα σου είναι ο έρωτας της ζωής σου και δεν μπορεί να φυγει πώς θα την αφησεις;
Θα αφήσεις μια βέβαιη ευτυχία για μια αβέβαιη επιτυχία;
Όλες οι προτεραιότητες είναι σεβαστές ακόμα και το πιο ηλίθιο για μας μπορεί να είναι σημαντικό για καποιον.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Όχι κοπέλα μου, ένας απλός καθημερινός άνθρωπος που εργάζεται σε μια επιχείρηση στον Ιδιωτικό τομέα ακόμη και στο χαμηλότερο πόστο, με τα λιγότερα προσόντα, εκπαίδευση κ.λπ. είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ 1.000.000 φορές πιο χρήσιμος στην κοινωνία από ανθρώπους σαν το Γεωργάτο (άσχετα που αυτές είναι διαμορφωμένες έτσι ώστε ανούσια «ταλέντα» ν' αξίζουν περισσότερο από πιο ουσιώδη)...κι όταν φέρνεις τέτοιες άθλιες και παρακμιακές περιπτώσεις ανθρώπων ως παραδείγματα (έστω και για να στηρίξεις κάποιο άλλο point) και παριστάνεις και το δικηγόρο τους μόλις προκύψει αντίλογος (με απαντήσεις του στυλ «που ξέρεις εσύ ότι είναι άχρηστος» κ.λπ.) ε, λογικό είναι να βγάλω αυτό το συμπέρασμα δε νομίζεις;:rolleyes:
Ποιος είναι ο Γεωργάτος;;
@paskmak @Volkswagen Fan @Jack of Spades @Margarita 00 @nPb και λοιποί

Θα μοιραστώ την εμπειρία μου πάνω στο ερώτημα του νήματος. Δεν είμαι εργαζόμενος στη βιομηχανία αλλά σε ερευνητικό ινστιτούτο και η προϋπηρεσία μου είναι είτε σε πανεπιστήμιο είτε σε ινστιτούτο.

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη Γερμανία (ούτε στο Βερολίνο, ούτε στο Μόναχο) και εργάζομαι σε πολυτεχνείο που είναι στα τοπ 3 της Γερμανίας (δεν αναφέρω το όνομα) αλλά σε μικρή πόλη. Έχοντας στο παρελθόν περάσει πάλι από την Γερμανία και έχοντας μείνει για αρκετό διάστημα στο μεγάλο σχολείο της Ζυρίχης, όταν επέστρεψα Ελλάδα είχα σαν μονόδρομο την καριέρα στο εξωτερικό, σε χώρα η οποία θα αναγνωρίζει την δουλειά μου, θα μπορώ να προσφέρω στην κοινωνία και θα έχω μια αξιοπρεπή/ποιοτική ζωή. Η Ελλάδα δεν μπορούσε να μου παρέχει τίποτα από τα παραπάνω δυστυχώς και ειδικά στο αντικείμενο που ασχολούμαι. Αν άλλαζα αντικείμενο θα λάμβανα ένα ποσό της τάξεως των 800-900 ευρώ που δεν είναι αρκετά για την οικονομική ανεξαρτησία και απαγκίστρωση από την οικογένεια.

Έτσι λοιπόν έκανα αναζητήσεις και έστελνα βιογραφικά μέχρι που μου ήρθε η πρόταση. Χωρίς δεύτερη σκέψη αποδέχθηκα την πρόταση και ξεκίνησα τις ετοιμασίες.
Μέχρι στιγμής το περιβάλλον εργασίας είναι άριστο. Ό,τι θέλω μπορώ να το έχω, υπάρχει ελευθερία στις προτάσεις και μεγάλη ανεξαρτησία στον τρόπο διαχείρισης των πρότζεκτ. Εν ολίγοις είμαστε ελεύθεροι να κινηθούμε όπως επιθυμούμε.

Όσον αφορά τα έξοδα, το σούπερ μάρκετ έχει παραπλήσιες τιμές με την Ελλάδα , ενώ οι τηλεπικοινωνίες είναι πολύ πιο φθηνές. Η μπύρα και το ποτό έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές. Πιο ακριβές είναι οι μετακινήσεις με τα ΜΜΜ. Τα ενοίκια είναι 1.5 φορά ακριβότερα αλλά εδώ παίζει μόνο συγκατοίκηση (WG) επειδή οι φοιτητές της πόλης (πάνω από 70χιλιάδες) δεν μπορούν να πληρώσουν τόσο υψηλά ενοίκια αν και εγώ ήμουν τυχερός και βρήκα διαμέρισμα μόνος στο κέντρο.

Η κοινωνική και η νυχτερινή ζωή εξαρτάται αποκλειστικά από το άτομο και τις παρέες που θα κάνει. Αν κάνει μόνο με international ή και με Γερμανούς. Μην περιμένετε έξαλλα πράγματα αν είστε τόσο φαν των κλαμπ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κλείνουν εδώ τα μαγαζιά από τις 19.00. Άλλο ότι μειώνεται η κίνηση.
Βέβαια αρνητικό στην υπόθεση είναι η μεγάλη κατανάλωση αλκοόλ Παρασκευή και Σάββατο που γίνεται από τους Γερμανούς....απορώ τι βρίσκουν και το κάνουν.

Αν θα αντέξω δεν το γνωρίζω, αλλά το βλέπω σαν μια εμπειρία. Είμαι σχετικά κοντά στην Ελλάδα οπότε μπορώ ανά πάσα στιγμή να επιστρέψω.

Όλες οι επιλογές μας είναι προσωπικές. Αν κάποιος επιθυμεί να μείνει στην Ελλάδα δικαίωμά του ή αν κάποιος άλλος θέλει να φύγει επίσης δικαίωμά του. Η ζωή είναι μικρή και είναι ωραία. Κάντε αυτό που θέλετε.


ΥΓ: @Volkswagen Fan μιας και ενδιαφέρεσαι για Αμερική, έχω πρόταση από μικρή πόλη της Μασσαχουσέτης. Σε πρώτη φάση την είχα απορρίψει λόγω απόστασης και λόγω διαφορετικού αντικειμένου. Τώρα που μου ξανά έγινε την σκέφτομαι πιο σοβαρά.
Να πας Αμερική η Βρετανία. Οι Αγγλόφωνες χώρες είναι πολύ μπροστά σε όλα, σε διασκέδαση και σε επαγγελματικό προσανατολισμό. Η Massachusetts είναι με διαφορά η καλύτερη πολιτεία των ΗΠΑ με σχεδόν μηδενική εγκληματικότητα, το δεύτερο υψηλότερο εισόδημα στη χώρα με 75.000 δολάρια το χρόνο (το Αμερικανικό εθνικό εισόδημα είναι 67.000 το χρόνο στο σύνολο των 50 πολιτειών). Και εκεί βρίσκονται τα MIT και Harvard.

Από Βρετανία δες Λονδίνο, Nottingham και Leeds.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
παιδιά να κάνω μια ερωτηση, ολα καλα με μισθους ζωη κλπ στο εξωτερικο, να παμε για το κατι καλυτερο..
αλλά πώς διαχειριζεστε τη ζωη που αφηνετε πισω;

Δεν ειστε μονοι σας, εχετε μια οικογενεια στην ελλαδα, γονεις που μπορει να ειναι αρρωστοι και να σας χρειαζονται. Ισως καποια σοβαρη σχεση. Παππουδες, καλους φιλους, οτιδηποτε.

Ολα αυτα τα εχετε λαβει υποψιν σας στη συζητηση εδω στο thread?
Δεν ειναι ιδανικες οι συνθηκες και ουτοπικες, μιλαμε με ρεαλιστικα σεναρια. Ναι ιδανικα αν δεν ειχα τιποτα αλλο στο κεφαλι μου, θα εκοβα περα και οπου με εβγαζε και θα κοιτουσα τον εαυτο μου, αμερικη, αυστραλια, σουηδια, ο,τι θελετε, να κανω την καλη ζωη και να παιρνω τα χιλιαρικα.

Αλλά δεν ειμαι πλεον βεβαιος για το αν θα με γεμιζε αυτο, αν θα με εκανε ευτυχισμενο, ενω ξερω οτι αφηνω ατομα δικα μου πισω που με χρειαζονται.
Σας απασχολουν αυτα ή μονο εγω ειμαι;
Αν είσαι από Κρήτη πχ και δουλεύεις Αθήνα, πως θα το διαχειριζοσουν;

Απο τη δικιά μου εμπειρία, ο πατέρας πριν κανα χρόνο χρειάστηκε να βάλει μπαλονακι στη καρδιά. Το δημόσιο δε το δικαιολογούσε, καθώς η στένωση ήταν ακριβώς κάτω από το όριο που έχει θέσει το δημόσιο. Κόστος χειρουργειου = 3000 ευρώ. Οι γονείς μου δεν έχουν λεφτά. Εγώ κάνω διδακτορικό. Στην Ελλάδα, αν βρεις phd με μισθό - πολύ μεγάλο αν-,μιλάμε για 400-800ε μαξ, εκτος αν εχεις καμια ευρωπαϊκή υποτροφία και φτάνεις στο χιλιάρικο.
Ποσους μήνες θα μου έπαιρνε να τα μαζέψω αν δούλευα Ελλάδα και δεν εμένα στο πατρικό; Στη Νορβηγία θα μου έπαιρνε 2.
Οποτε μένοντας έξω, μπορώ να προσφέρω καλύτερες παροχές υγείας στους δικούς μου.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1. Πάντα για τον ίδιο λόγο μεταναστεύουν οι άνθρωποι άλλο αν μετά το ντύνουν με ιδεολογήματα.

2. Καλό είναι να σε ρωτάει πρώτα να να μη στιγματιστεί.
1. Δεν «πεινάνε» όσοι μεταναστεύουν, υπάρχουν και άνθρωποι με καλές δουλειές και καλό (για τα Ελληνικά δεδομένα) εισόδημα οι οποίοι φεύγουν είτε γιατί χρειάζονται περισσότερα (για να κάνουν οικογένεια κ.α.) είτε γιατί δε θέλουν να εργάζονται σε μια αγορά υψηλής ανασφάλειας, όπου αν χάσεις μια καλή δουλειά θα κάνεις π.χ. κάνα χρόνο μέχρι να βρεις την επόμενη, είτε για ένα σωρό άλλους λόγους που δεν αφορούν την «επιβίωση»...άρα το «πάντα» που λες δεν ισχύει!

2. Γι' αυτό είμαστε εδώ, λέμε την αποψούλα μας και σ' όποιον αρέσει, deal with it!
Ποιος είναι ο Γεωργάτος;;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
1. Οικονομικοί λόγοι δε σημαίνει να πεινάς απαραίτητα.
2. Εσύ να το χωνέψεις ότι κάποιοι σκέφτονται διαφορετικά από σένα.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1. Οικονομικοί λόγοι δε σημαίνει να πεινάς απαραίτητα.

2. Εσύ να το χωνέψεις ότι κάποιοι σκέφτονται διαφορετικά από σένα.
1. Αλήθεια τώρα, θεωρείς ότι π.χ. ένα σοβαρό στέλεχος που φεύγει για 2 και 3 φορές περισσότερα χρήματα έχει την ανάγκη να «ντύσει με ιδεολογήματα» τη φυγή του όπως έγραψες;:lol:

2. Μια χαρά το έχω χωνέψει και λέω κι ευχαριστώ (γιατί αρκετοί είμαστε ήδη που το κυνηγάμε)...αν δεν αναφερόσουν στο παράδειγμα του Γεωργάτου ούτε καν θα έμπαινα στον κόπο να συζητήσω μαζί σου!
Να πας Αμερική η Βρετανία. Οι Αγγλόφωνες χώρες είναι πολύ μπροστά σε όλα, σε διασκέδαση και σε επαγγελματικό προσανατολισμό. Η Massachusetts είναι με διαφορά η καλύτερη πολιτεία των ΗΠΑ με σχεδόν μηδενική εγκληματικότητα, το δεύτερο υψηλότερο εισόδημα στη χώρα με 75.000 δολάρια το χρόνο (το Αμερικανικό εθνικό εισόδημα είναι 67.000 το χρόνο στο σύνολο των 50 πολιτειών). Και εκεί βρίσκονται τα MIT και Harvard.
Σ' αυτές τις δύο χώρες η δουλειά του μικρομεσαίου καθηγητή πανεπιστημίου/μικρομεσαίου ερευνητή που απασχολείται σε πανεπιστήμιο είναι χαμηλά αμειβόμενη σε σχέση με το τι θα μπορούσε να πάρει στον αντίστοιχο Ιδιωτικό τομέα, τα 75 χιλιάρικα που αναφέρεις ούτε στον ύπνο τους!
Απλώς βρίσκουν εύκολα δουλειά γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, ειδικά στο UK παρά το Brexit η ζήτηση για τέτοιους έχει αυξηθεί (πλέον στελεχώνουν τα πανεπιστήμιά τους σχεδόν εξ' ολοκλήρου με Έλληνες, Τούρκους, Πακιστανούς κ.ο.κ.)...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
1. Αλήθεια τώρα, θεωρείς ότι π.χ. ένα σοβαρό στέλεχος που φεύγει για 2 και 3 φορές περισσότερα χρήματα έχει την ανάγκη να «ντύσει με ιδεολογήματα» τη φυγή του όπως έγραψες;:lol:

2. Μια χαρά το έχω χωνέψει και λέω κι ευχαριστώ (γιατί αρκετοί είμαστε ήδη που το κυνηγάμε)...αν δεν αναφερόσουν στο παράδειγμα του Γεωργάτου ούτε καν θα έμπαινα στον κόπο να συζητήσω μαζί σου!

Σ' αυτές τις δύο χώρες η δουλειά του μικρομεσαίου καθηγητή πανεπιστημίου/μικρομεσαίου ερευνητή που απασχολείται σε πανεπιστήμιο είναι χαμηλά αμειβόμενη σε σχέση με το τι θα μπορούσε να πάρει στον αντίστοιχο Ιδιωτικό τομέα, τα 75 χιλιάρικα που αναφέρεις ούτε στον ύπνο τους!
Απλώς βρίσκουν εύκολα δουλειά γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, ειδικά στο UK παρά το Brexit η ζήτηση για τέτοιους έχει αυξηθεί (πλέον στελεχώνουν τα πανεπιστήμιά τους σχεδόν εξ' ολοκλήρου με Έλληνες, Τούρκους, Πακιστανούς κ.ο.κ.)...
Για ιδιωτικό τομέα μιλάω και εγώ, όχι για δημόσιο.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
1 Δεν το θεωρώ το βλέπω.
2. Αντίθετα εγώ από τη συνομιλία μαζί σου νιώθω πιο σοφή. Ρε πότε θα σπάσει κανένα καλάμι...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Να πας Αμερική η Βρετανία. Οι Αγγλόφωνες χώρες είναι πολύ μπροστά σε όλα, σε διασκέδαση και σε επαγγελματικό προσανατολισμό. Η Massachusetts είναι με διαφορά η καλύτερη πολιτεία των ΗΠΑ με σχεδόν μηδενική εγκληματικότητα, το δεύτερο υψηλότερο εισόδημα στη χώρα με 75.000 δολάρια το χρόνο (το Αμερικανικό εθνικό εισόδημα είναι 67.000 το χρόνο στο σύνολο των 50 πολιτειών). Και εκεί βρίσκονται τα MIT και Harvard.

Από Βρετανία δες Λονδίνο, Nottingham και Leeds.
Είναι πολύ δύσκολη επιλογή. Διότι περνάς στην άλλη άκρη και πρακτικά δεν γνωρίζεις εάν είναι αυτό που θέλεις να κάνεις.
Πέρα από το κύρος που μπορεί να προσφέρει, το ζήτημα είναι εάν σε ευχαριστεί και σε κάνει πιο χαρούμενο, δηλαδή εάν είναι αυτό που θέλεις να κάνεις.

Το να κοιτάμε μόνο τα χρήματα δεν οδηγεί κάπου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολη επιλογή. Διότι περνάς στην άλλη άκρη και πρακτικά δεν γνωρίζεις εάν είναι αυτό που θέλεις να κάνεις.
Πέρα από το κύρος που μπορεί να προσφέρει, το ζήτημα είναι εάν σε ευχαριστεί και σε κάνει πιο χαρούμενο, δηλαδή εάν είναι αυτό που θέλεις να κάνεις.

Το να κοιτάμε μόνο τα χρήματα δεν οδηγεί κάπου.
Κοιτά συμφωνώ και για αυτό εγώ έχω αφήσει στην άκρη την προοπτική των ΗΠΑ και κοιτάω για Βρετανία. Αν βρεις ευκαιρία με καλά χρήματα Βρετανία πήγαινε εκεί, είναι πλέον εκτός Ε.Ε και Αρα είναι 100% αυτόνομη και δεν θα είσαι αιχμάλωτος περίεργων νόμων. Σημαντικό επίσης , είναι και η γλώσσα, κανείς λίγα μαθήματα για εξάσκηση των αγγλικών και πηγαίνεις εκεί μετά. Οι Βρετανοί και γενικά οι Αγγλοσάξονες επειδή ειναι και Φιλελεύθεροι σε ιδεολογία ειναι αρκετά ανοικτοί σε νέους ανθρώπους από το εξωτερικό. Μετά αν θέλεις να είσαι Ε.Ε δες για Ιρλανδία.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Κοιτά συμφωνώ και για αυτό εγώ έχω αφήσει στην άκρη την προοπτική των ΗΠΑ και κοιτάω για Βρετανία. Αν βρεις ευκαιρία με καλά χρήματα Βρετανία πήγαινε εκεί, είναι πλέον εκτός Ε.Ε και Αρα είναι 100% αυτόνομη και δεν θα είσαι αιχμάλωτος περίεργων νόμων. Σημαντικό επίσης , είναι και η γλώσσα, κανείς λίγα μαθήματα για εξάσκηση των αγγλικών και πηγαίνεις εκεί μετά. Οι Βρετανοί και γενικά οι Αγγλοσάξονες επειδή ειναι και Φιλελεύθεροι σε ιδεολογία ειναι αρκετά ανοικτοί σε νέους ανθρώπους από το εξωτερικό. Μετά αν θέλεις να είσαι Ε.Ε δες για Ιρλανδία.
Ναι συμφωνώ για τους Αγγλοσάξονες ότι είναι πολύ πιο μπροστά. Ιρλανδία είναι πόλος έλξης για τους μηχανικούς με τον τρόπο που είναι οργανωμένη.
Φυσικά όλο το Ηνωμένο Βασίλειο (πιο πολύ μ αρέσει η Σκωτία χαχαχα με τα δάση που χάνεσαι) είναι έτη φωτός μπροστά από την δυσκίνητη ΕΕ.
Το πρόβλημα με το UK πλέον είναι η βίζα και δεν ξέρω κατά πόσο εύκολα δίνουν ευκαιρίες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ για τους Αγγλοσάξονες ότι είναι πολύ πιο μπροστά. Ιρλανδία είναι πόλος έλξης για τους μηχανικούς με τον τρόπο που είναι οργανωμένη.
Φυσικά όλο το Ηνωμένο Βασίλειο (πιο πολύ μ αρέσει η Σκωτία χαχαχα με τα δάση που χάνεσαι) είναι έτη φωτός μπροστά από την δυσκίνητη ΕΕ.
Το πρόβλημα με το UK πλέον είναι η βίζα και δεν ξέρω κατά πόσο εύκολα δίνουν ευκαιρίες.
Η Βρετανία δίνει πιο εύκολα βίζα σε σχέση με τις ΗΠΑ και τον Καναδά επειδη έχει έλλειψη σε πολλούς κλάδους επαγγελμάτων. Για να βγάλεις βίζα θέλεις 70 points και μόνο με την γνώση της Αγγλικής σε ένα decent επίπεδο παίρνεις ήδη τους 20. Αν δε σε κάνει δεκτό κάποιο πανεπιστήμιο ή κάποια επιχείρηση εκεί παίρνεις όλους τους πόντους που χρειάζεται αρκεί ο ετήσιος μισθός σου να είναι τουλάχιστον 25 χιλιάδες λίρες (πράγμα εύκολα για το UK όπου ο μέσος μισθός είναι 42.700 λίρες το χρόνο). Μίλα με την πρεσβεία της Βρετανίας για πληροφορίες και με το British council. Στην αρχή προφανώς δεν θα πας λονδινο καθώς τα ενοίκια ξεκινάνε από τις 1.500 λίρες άρα θα αναγκάζεσαι να μένεις με άλλους. Σε άλλες βρετανικές πόλεις τα μέσα ενοίκια είναι περίπου 500-700 λίρες κάτω και άρα θα μπορείς να ζεις μόνος σου.

Η Ιρλανδία είναι σοβαρή χώρα που έχει γίνει hub πολυεθνικών. Σκέψου ότι το κεντρικά της Apple για την αγορά της Ευρώπης είναι το Δουβλίνο. Η Ιρλανδία έχει αρκετά υψηλούς μισθούς, πιο υψηλά και από την Βρετανία, αρκετά πιο ήρεμη και πιο ασφαλής.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Η Βρετανία δίνει πιο εύκολα βίζα σε σχέση με τις ΗΠΑ και τον Καναδά επειδη έχει έλλειψη σε πολλούς κλάδους επαγγελμάτων. Για να βγάλεις βίζα θέλεις 70 points και μόνο με την γνώση της Αγγλικής σε ένα decent επίπεδο παίρνεις ήδη τους 20. Αν δε σε κάνει δεκτό κάποιο πανεπιστήμιο ή κάποια επιχείρηση εκεί παίρνεις όλους τους πόντους που χρειάζεται αρκεί ο ετήσιος μισθός σου να είναι τουλάχιστον 25 χιλιάδες λίρες (πράγμα εύκολα για το UK όπου ο μέσος μισθός είναι 42.700 λίρες το χρόνο). Μίλα με την πρεσβεία της Βρετανίας για πληροφορίες και με το British council. Στην αρχή προφανώς δεν θα πας λονδινο καθώς τα ενοίκια ξεκινάνε από τις 1.500 λίρες άρα θα αναγκάζεσαι να μένεις με άλλους. Σε άλλες βρετανικές πόλεις τα μέσα ενοίκια είναι περίπου 500-700 λίρες κάτω και άρα θα μπορείς να ζεις μόνος σου.

Η Ιρλανδία είναι σοβαρή χώρα που έχει γίνει hub πολυεθνικών. Σκέψου ότι το κεντρικά της Apple για την αγορά της Ευρώπης είναι το Δουβλίνο. Η Ιρλανδία έχει αρκετά υψηλούς μισθούς, πιο υψηλά και από την Βρετανία, αρκετά πιο ήρεμη και πιο ασφαλής.
Έγινε θα το έχω υπόψιν μου για τη βίζα της Βρετανίας και θα ρίξω μια ματιά στην διαδικασία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top