Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
1)Νομίζω ότι οι περισσότεροι μηχανικοί και γιατροί που μετανάστευσαν στην Γερμανία ή όπου αλλού την περίοδο της κρίσης δεν ήταν από επιλογή, αλλά από ανάγκη. Εκτιμώ ότι σε αυτό αναφέρεται.

2)Υπάρχει μια συνέντευξη του Νανόπουλου στο διαδίκτυο και αναφέρει χαρακτηριστικά ότι : << η <<πρώτη ύλη>> (μυαλά) υπάρχει στην Ελλάδα και φαίνεται από τον τρόπο που εξελίσσονται στην χώρα που τους δίνει ευκαιρίες.
Η εκπομπή είναι το κουτί της Πανδώρας και αφορούσε τους Έλληνες του εξωτερικού και το πανεπιστήμιο.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι υπάρχει περισσότερη αξιοκρατία και σεβασμός στην προσφορά κάτι που η Ελλάδα δεν μπορεί να παρέχει.


1) Ναι και. Αυτο δεν αλλαζει το ιδιο το γεγονός ότι οι ξενοι βρίσκονται διασπαρμενοι σ όλη την επικράτεια.


2) φιλε μου αυτα ειναι πασίγνωστα. Ναι, η επαγγελματική αποκατάσταση και συνθήκες εργασίας ειναι αιώνες πιο μπροστά από την Ελλάδα, η αξιοκρατία υπάρχει πράγματι και η προσφορά και η εργασία εκτιμάται ιδιαιτέρως.

Υπάρχει και η άλλη γερμανική νοοτροπία: από το να καρφώνω τον γείτονα μου επειδή πέταξε ένα χαρτάκι στο δικό μου κάδο αντί στον δικό του και να τον καταγγέλλνω, ενώ το άλλο πρωί του λεω φιλικά καλημερα, μέχρι την δήθεν ανεκτικότητα και φιλια προς τους ξενους, ενώ πισώπλατα πέφτει βρισίδι και ρετσιστικες προσβολές. Και δεν συμβαίνουν μονο στις μικρές πόλεις αυτα. Για εσας τους νεομετανάστες ισως άγνωστα πράγματα, ομως πουθενα οι άνθρωποι δεν ειναι, όπως προειπα, τέλειοι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να πω. Και ο Άδωνις και ο Μητσοτάκης, ασχέτως το αν πιστεύετε στις πολιτικές τους και συμφωνείτε μαζί τους ή όχι, έχουν πει μεγάλες αλήθειες που τις πιστεύετε και οι ίδιοι, απλά δεν αντέχετε να τις ακούτε, πόσο μάλλον από πολιτικούς αντιπάλους.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Υπάρχει και η άλλη γερμανική νοοτροπία: από το να καρφώνω τον γείτονα μου επειδή πέταξε ένα χαρτάκι στο δικό μου κάδο αντί στον δικό του και να τον καταγγέλλνω, ενώ το άλλο πρωί του λεω φιλικά καλημερα, μέχρι την δήθεν ανεκτικότητα και φιλια προς τους ξενους, ενώ πισώπλατα πέφτει βρισίδι και ρετσιστικες προσβολές. Και δεν συμβαίνουν μονο στις μικρές πόλεις αυτα. Για εσας τους νεομετανάστες ισως άγνωστα πράγματα, ομως πουθενα οι άνθρωποι δεν ειναι, όπως προειπα, τέλειοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Αυτό ισχύει παντού.
Δεν έχω ακούσει κάποια χώρα / μέρος που να μην είχε ένα ρατσιστικό περιστατικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ ένα έχω να πω. Και ο Άδωνις και ο Μητσοτάκης, ασχέτως το αν πιστεύετε στις πολιτικές τους και συμφωνείτε μαζί τους ή όχι, έχουν πει μεγάλες αλήθειες που τις πιστεύετε και οι ίδιοι, απλά δεν αντέχετε να τις ακούτε, πόσο μάλλον από πολιτικούς αντιπάλους.
Είναι η ολιστική προσέγγιση; ή ότι το κόστος ζωής δεν αυξήθηκε στην Ελλάδα;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Παραπονιέσαι για χαμηλούς μισθούς και κακή ποιότητα ζωής= είσαι μίζερος.
What kind of sorcery is this.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Παραπονιέσαι για χαμηλούς μισθούς και κακή ποιότητα ζωής= είσαι μίζερος.
What kind of sorcery is this.
Αν είσαι ένας πολίτης που μόνο παραπονιέται και δεν προσπαθείς ούτε λίγο να το αλλάξει, ναι είσαι μίζερος.

Όμως αν είσαι υψηλόβαθμο στέλεχος της κυβέρνησης και λες τι φωνάζετε μίζεροι πλεμπαίοι, έχει πέσει η τιμή στα αγγουράκια, δείτε το ολιστικά έχετε ήλιο,οικογένεια και φίλους δεν είσαι μίζερος. Είσαι γελοίος και επικίνδυνος.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Πάνε ζήσε Για κάποιο διάστημα στην Ευρώπη να δεις πως ειναι το κλιμα, και αν σ ταιριάζει η ζωή εκει. Πάντως, θα δεις τεράστια διαφορα ειδικά ότι αφορά την κοινωνική ζωη.


Σιγουρα όχι αυτο που ξερεις από την Ελλάδα- με την κακή και την καλη εννοια.

Αυτό που σίγουρα δε θα με αντιπροσώπευε ως τρόπος διασκέδασης είναι να βγαίνω να πίνω για να ξεράσω. Βγαίνεις έξω για να μιλήσεις, να γελάσεις, να χορέψεις, να χαρείς όχι για να αρρωστήσεις.
Θυμάμαι αυτό που είχε πει μια Αγγλίδα συγγραφέας σε μια συνέντευξη ότι ένα από τα πράγματα που της αρέσουν στην Ελλάδα είναι ότι όταν βγαίνουν δεν την πιέζουν να πιει!
Συμφωνώ ότι πουθενά δεν υπάρχει παράδεισος. Σε πάρα πολλά είναι πιο μπροστά από μας πρέπει κάποιος να είναι στραβός να μην το βλέπει. Αλλά τα περί άξεστων Ελλήνων και πολιτισμένων Ευρωπαίων μπορεί να τα χάβαμε αν δε ζούσαμε σε μια παγκοσμιοποιημένη κοινωνία και δε βλέπαμε βορειοευρωπαίους να ξενυχτάνε ή Ιταλούς να συμπεριφέρονται σε κλειστούς αρχαιολογικούς χώρους λες και βρίσκονται στην κουζίνα του σπιτιού τους.
Δεν τα λέω αυτά από εθνικιστική πρόθεση ούτε επειδή θέλω να μειώσω κάποιον. Απλώς βλέπω ότι η εικόνα που κάποιοι πολύ ενθουσιωδώς μεταφέρουν δεν είναι απολύτως σωστή και το επισημαίνω.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εγώ πάλι δε θεωρώ ότι οι ''''ξένοι''''' διαφέρουν πια τόσο από εμάς. Οκέι, έχουν κάποιες διαφορετικές συνήθειες, αλλά ως εκεί. Η βάση των ανθρώπων ως ανθρώπων είναι ίδια.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μαντεύουμε αλλά το ίδιο μήνυμα με μικρές παραλλαγές έχει μπει κάπου 50 φορές σε 60 σελίδες (υποψιάζομαι ότι αν φωνάξω Ζήτω ο Κούλης μπορεί να σταματήσει η επανάληψη :P).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Μαντεύουμε αλλά το ίδιο μήνυμα με μικρές παραλλαγές έχει μπει κάπου 50 φορές σε 60 σελίδες (υποψιάζομαι ότι αν φωνάξω Ζήτω ο Κούλης μπορεί να σταματήσει η επανάληψη :P).
Ο κουλής με το ΑΠΘ και το Cambridge τι σχέση έχει;;🙃🙃
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
You know...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πάντως παρόλο που λέγεται ότι οι Ευρωπαίοι είναι ψυχροί εγώ τους βρίσκω αρκετά προσχαρους και πιστεύω γίνονται εύκολα φίλοι με κάποιον. Επίσης, νιώθω ότι δεν είναι επικριτικοί .
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Εδώ βλέπουμε ότι την περίοδο 2008-2017 έφυγαν από την Ελλάδα περίπου 470.000 Έλληνες για το εξωτερικό. Ο αριθμός αυτός εκτιμάται ότι αυξήθηκε κατά 57.000 την περίοδο 2018-2021, δηλαδή σύνολο 527.000 άτομα. Αυτά τα άτομα δυστυχώς όπως φαίνεται δεν θα γυρίσουν ξανά ποτέ πίσω και η Ελλάδα χάνει σπουδαία μυαλά. Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα της Ευρώπης όπου οι μισθοί είναι χαμηλότεροι σε σχέση με το 2008.

FDB0E1D0-9C1A-42BD-A596-85193E2C0214.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

Aether

Νεοφερμένος

Ο Aether αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Όσοι θέλουν ας πάνε πίσω :D

Έχουν κάνει καριέρα εξωτερικό με πολύ καλή εμπειρία οπότε βρίσκουν δουλεία ως senior και παίρνουν 2.500+ το μήνα. Ζεις άνετα, στον ήλιο, στις παραλίες, κοντά σε οικογένεια και φίλους και σου μένουν αρκετά στην άκρη για τα hobby σου. Αν αυτό θέλουν τότε πολύ καλά κάνουν.

Οι λόγοι όμως για να φύγεις δεν είναι πάντα οικονομικοί. Τα υπόλοιπα 9/10 άτομα το βλέπουν αυτό απο το εξωτερικό και γελάνε.

Καλά το κορυφαίο ειναι ο γιατρός που είπε ότι οι συνθήκες εδώ μπορούν να του εξασφαλίσουν ένα αξιοπρεπές επιπεδο διαβίωσης. Γιατρός παρακαλώ. Οκ μάλλον χρειάζομαι οφθαλμίατρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ζεις άνετα, στον ήλιο, στις παραλίες, κοντά σε οικογένεια και φίλους και σου μένουν αρκετά στην άκρη για τα hobby σου.
Πάνω σε αυτό να πω ότι ακόμη και με καλά χρήματα, δεν ξέρω αν θα γύριζα για αυτούς τους λόγους.
Δεν έχει πολύ καιρό που έφυγα και σίγουρα μου λείπουν οι φίλοι μου πολύ, αλλά την ησυχία, την έλλειψη εκνευρισμού και νεύρων παντού γύρω μου και την ποιότητα ζωής εδώ, δε την αλλάζω.
Βέβαια δε μένω σε πολύ μεγάλη πόλη, παίζει κι αυτό το ρόλο του, αλλά η ηρεμία εδώ σε σχέση με την προηγούμενη δουλειά μου στην Ελλάδα και τα σταθερά ωράρια, οι απαιτήσεις της δουλειάς που είναι συγκεκριμένες και δεν πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου για να καταλάβω τι επιθυμεί σήμερα ο κύριος εργοδότης μου και η έλλειψη φωνών και νεύρων στην εκτέλεση των καθηκόντων, για μένα παίζει μεγάλο ρόλο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top