Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ανετα θα πηγαινα γιατι..οπως ειπε και η εχεμυθουλα απο πανωκαταρχην μιλουν αγγλικα,ολα οσα εγραψε συν οτι ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ με φοβερα τοπια!
Λατρεύω το εχεμυθουλα!

Έχει κάνει ο κολλητός μου Εράσμους Ιρλανδία και έχω όντως δεί εκπληκτικά τοπία!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυστραλία που αναφέρετε τη σκέφτομαι λόγω υπηκοότητας αλλά γαμωτο παραειναι μακριά αλλά τώρα με τόσους πολέμους νομίζω ότι θά είναι η μόνη λύση
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Αυστραλία που αναφέρετε τη σκέφτομαι λόγω υπηκοότητας αλλά γαμωτο παραειναι μακριά αλλά τώρα με τόσους πολέμους νομίζω ότι θά είναι η μόνη λύση
Ομορφη και αυτη.Απλα θελει καποια προσοχη.Εχει δηλητηριωδες αραχνες... :hehe:
Αληθεια ειναι παντως!
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
ΗΠΑ δεν είναι τόσο δύσκολο να βγάλεις βίζα αν εργάζεσαι σε τομέα με υψηλή ζήτηση καθώς οι ΗΠΑ δίνουν βίζα. Σκέψου ότι πέρσι οι ΗΠΑ έδωσαν άδεια σε 1,2 εκατομμύρια μετανάστες εκ των οποίων 2.700 ήταν από την Ελλάδα. Βρετανία και Αυστραλία είναι πιο δύσκολο να πας. Ο Καναδάς όντως είναι πολύ καλή επιλογή καθώς είναι μια χώρα με
πληθυσμό 39 εκατομμυρίων κατοίκων και θέλουν να φτάσουν τα 57 εκατομμύρια , για αυτό τον λόγο δίνουν αρκετές άδειες/ Visa.
Η.Π.Α. για να βγάλεις VISA θες job offer...μόνο και μόνο για το ότι θες minimum 2-3 μήνες notice period για ν' αλλάξεις ήπειρο πρακτικά κανένας Αμερικανός εργοδότης δεν ασχολείται με βιογραφικά από Ευρώπη!
Αυτοί οι 2.700 είσαι σίγουρος ότι ήταν «υψηλής εξειδίκευσης»;Μήπως ήταν από κάνα πρόγραμμα τύπου Αμερικανικού Ο.Α.Ε.Δ. κ.λπ.;
Όσο για τον Καναδά ναι έτσι είναι, άντε πάνε να ζήσεις όμως με διψήφιες αρνητικές θερμοκρασίες καθ' όλη τη διάρκεια του έτους!:lol:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Η.Π.Α. για να βγάλεις VISA θες job offer...μόνο και μόνο για το ότι θες minimum 2-3 μήνες notice period για ν' αλλάξεις ήπειρο πρακτικά κανένας Αμερικανός εργοδότης δεν ασχολείται με βιογραφικά από Ευρώπη!
Αυτοί οι 2.700 είσαι σίγουρος ότι ήταν «υψηλής εξειδίκευσης»;Μήπως ήταν από κάνα πρόγραμμα τύπου Αμερικανικού Ο.Α.Ε.Δ. κ.λπ.;
Όσο για τον Καναδά ναι έτσι είναι, άντε πάνε να ζήσεις όμως με διψήφιες αρνητικές θερμοκρασίες καθ' όλη τη διάρκεια του έτους!:lol:
Έχω γνωστό που πήγε στις ΗΠΑ πριν 10 χρόνια και δεν ήταν κάτι το φανταστικό από γνώσεις. Θέλω να πω είχε πτυχίο προφανώς και μεταπτυχιακό αλλά μέχρι εκεί. Βρήκε δουλειά από εδώ και εται πήγε εκει. Δεν ήταν κάτι το τρομακτικά δύσκολο.

Οσο για τον Καναδά που λες δεν είναι διψήφιες αρνητικές οι θερμοκρασίες όλο το χρόνο. Στο Toronto φτάνει μέχρι το -7 για 3-4 μήνες και μετά από τον Μάιο - Οκτώβριο έχει άνω των 15 καθημερινά , μάλιστα Ιούλιο -Σεπτέμβριο ξεπερνάει τους 20. Προφανώς και τους χειμώνες δεν είναι όλες οι ημέρες κάτω τον μηδέν βαθμών , τις περισσότερες είναι γύρω στους 5 βαθμούς. Μετά αν πας στο Vancouver η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από τους 0 σχεδόν ποτέ ενώ το καλοκαίρι χτυπάει 30αρια. Γενικά είναι σε ποια περιοχή θα πας.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Λατρευω κρυο Καναδα..οσο πιο χιονι τοσο πιο πολυ λατρευω...ποιος ειπε οτι ολοι λατρευουμε καλοκαιρι και ηλιο;
Για κατι τετοιο ζω...


Tι να κανω; Σε ολα ειμαι Βορρας...
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Όσο και αν θα ακουστεί παράλογο, νομίζω πως οι Ιρλανδοί, είναι πιο κοντά στην ελληνική ιδιοσυγκρασία ακόμη και από τους γείτονες μας τους Ιταλούς. Δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το υπόλοιπο ηνωμένο βασίλειο και μου φαίνονται λες και προέκυψαν από "λάθος τοποθέτηση" εκεί. Δεν ξέρω αν θα πήγαινα εκεί για να εργαστώ, αλλά σίγουρα θα μπορούσα να μείνω για αρκετά χρόνια, ελεύθερα από εργασιακές ή άλλες υποχρεώσεις για να απολαύσω τα μπαράκια τους και τις κουβέντες - jammαρίσματα για τον άγιο Rory. Δεν είναι τυχαίο που ο Gallagher είναι ο περισσότερο αγαπημένος καλλιτέχνης της ροκ στην Ελλάδα.. Βλέποντας τους στίχους του νομίζεις πως ήταν ο διπλανός σου στο σχολείο.
airoris.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα άφηνα την Ελλάδα. Το σπίτι μου εδώ. Εχουμε και περιουσία ένα ημιτελές μικρό ξενοδοχείο που ελπίζω να εκμεταλλευτούμε κάποια στιγμή. Πιστεύω μπορεί να αποφέρει 25.000-40.000 e το εξάμηνο. Γιατί να φύγεις;
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Στην φάση που είμαι (με τα βίας επιβιώνω), θα την άφηνα για το οτιδήποτε που μπορεί να μου προσφέρει καλύτερη ποιότητα ζωής
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Και εγώ θα την άφηνα νομίζω στην φάση που βρίσκομαι αμισθί πρακτική χωρίς ένσημα για 6 μήνες …και μετά δουλειά με τον βασικό …Σορρυ δεν θα πάρω άλλο βασικό πια 😂
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,398 μηνύματα.
Αν δεν είχα δεσμεύσεις ( μόνιμη δουλειά/ γονεικες υποχρεώσεις) ,θα είχα φυγει ηδη!! Πάντα με ελκυε το εκτός των συνόρων. Διάθεση εξερευνησης / flexability
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Ναι, η Ελλάδα προσωπικά δεν μου αρέσει τα τελευταία χρόνια. Ολοκληρώνω τις υποχρεώσεις με την σχολή και μετά γεια σας. Δεν παλεύεται να ζεις σε μια χώρα που το 90% δηλώνει ότι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ναι, η Ελλάδα προσωπικά δεν μου αρέσει τα τελευταία χρόνια. Ολοκληρώνω τις υποχρεώσεις με την σχολή και μετά γεια σας. Δεν παλεύεται να ζεις σε μια χώρα που το 90% δηλώνει ότι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι.
Και η πλακα ειναι οτι ουτε για πλακα δεν εφαρμοζουν τα λογια του Χριστου... :hehe:
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Εγώ πάλι μετά από τόσο άγχος, τρέξιμο και κωλόκρυο που έχω φάει εις τας Αθήνας (ε, @giannhs2001 ? :P) τις τελευταίες μέρες, θα μετανάστευα ευχαρίστως σε κάποιο νησί της Καραϊβικής, να είμαι δίπλα στη θάλασσα κι ας ήταν η μόνη καριέρα που με περίμενε αυτή του να σερβίρω πινακολάδες και μοχιτάκια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Εγώ πάλι μετά από τόσο άγχος, τρέξιμο και κωλόκρυο που έχω φάει εις τας Αθήνας (ε, @giannhs2001 ? :P) τις τελευταίες μέρες, θα μετανάστευα ευχαρίστως σε κάποιο νησί της Καραϊβικής, να είμαι δίπλα στη θάλασσα κι ας ήταν η μόνη καριέρα που με περίμενε αυτή του να σερβίρω πινακολάδες και μοχιτάκια.
έτσι σωραίος.

Ρε μάγκα αφού θες θάλασσα γιατί δεν πας στον όμορφο Περαία; Και τι δεν θα έδινα για μία ζωή στον μόρτικο Περαία. Την Μέκκα του ρεμπέτικου μας.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
έτσι σωραίος.

Ρε μάγκα αφού θες θάλασσα γιατί δεν πας στον όμορφο Περαία; Και τι δεν θα έδινα για μία ζωή στον μόρτικο Περαία. Την Μέκκα του ρεμπέτικου μας.

Αν είναι μονο για θάλασσα, προτιμώ να γυρίσω στην ιδιαίτερη πατρίδα μου, όπου είναι και λιγότερη η τρέλα της καθημερινοτητας. Αλλά μπα, εξακολουθεί να με ψήνει περισσότερο η Καραιβική. :P
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πάλι μετά από τόσο άγχος, τρέξιμο και κωλόκρυο που έχω φάει εις τας Αθήνας (ε, @giannhs2001 ? :P) τις τελευταίες μέρες, θα μετανάστευα ευχαρίστως σε κάποιο νησί της Καραϊβικής, να είμαι δίπλα στη θάλασσα κι ας ήταν η μόνη καριέρα που με περίμενε αυτή του να σερβίρω πινακολάδες και μοχιτάκια.
Μαν δεν κάνει κρύο στην Αθήνα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top