Θα κάνατε σοβαρή σχέση με κάποιον που θα είχε παιδιά;

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πολλοί λόγοι μπορούν να οδηγήσουν ένα ζευγάρι στο χωρισμό και αυτό δε σημαίνει ότι από εκεί και πέρα θα είναι εχθροί.

Α οχι, συνήθως είναι εχθροί πρίν

Είναι πολύ υγιές να έχουν καλή σχέση οι γονείς μετά το διαζύγιο. Θα ήταν απίστευτα επίπονο για τα παιδιά να βλέπουν τους γονείς τους να μαλώνουν και να τρέχουν στα δικαστήρια για να αποφασίσουν ποιες μέρες θα είναι με τον έναν και ποιες με τον άλλον.
Υγιές;! Ή του ύψους ή του βάθους.... τι λογική είναι αυτή;

Απλά αποφάσισαν κάποια στιγμή ότι ήθελαν διαφορετικά πράγματα από τη ζωή τους και χώρισαν για να μπορέσουν να προχωρήσουν.
Αναλογα με τα πιστεύω μας διαμορφώνονται οχι μόνο τα θέλω μας, αλλά και οι προσδοκίες και τα όνειρά μας σχετικά με τα παιδιά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Α οχι, συνήθως είναι εχθροί πρίν
Όπως είπα πριν, δεν είναι απαραίτητα εχθροί πριν. Δεν έχεις δει ποτέ ένα ζευγάρι να χωρίζει ειρινικά, χωρίς τσακωμούς και φασαρίες; Εγώ έχω δει αρκετές και ένας τέτοιος χωρίσμός είναι ο καλύτερος για τα παιδιά.

Υγιές;! Ή του ύψους ή του βάθους.... τι λογική είναι αυτή;
Τι δεν κατάλαβες στη λογική μου; Ποιο είναι το ύψος και το βάθος στη συγκεκριμένη περίπτωση;

Αναλογα με τα πιστεύω μας διαμορφώνονται οχι μόνο τα θέλω μας, αλλά και οι προσδοκίες και τα όνειρά μας σχετικά με τα παιδιά μας.
Συμφωνώ. Δεν είπα ότι υποστηρίζω μία τέτοια απόφαση ούτε ότι δεν την υποστηρίζω. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Επειδή έχουμε ξεφύγει όμως από το θέμα μας, η γνώμη μου είναι οι γονείς να λειτουργούν με γνώμονα το καλό των παιδιών τους. Επειδή όμως και οι γονείς είναι άνθρωποι και έχουν δικαίωμα στο λάθος δεν μπορώ να κρίνω την όποια τους απόφαση. Σίγουρα θα ξέρουν πολύ καλύτερα από μένα και από τον καθένα για ποιο λόγο αποφάσισαν να χωρίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σίγουρα θα ξέρουν πολύ καλύτερα από μένα και από τον καθένα για ποιο λόγο αποφάσισαν να χωρίσουν.

Το σημαντικό, για να επιστρέψουμε στο θέμα, πιστευω ότι ειναι η καινούργια συντροφος του χωρισμένου με τα παιδιά, να ξέρει γιατί αυτός αποφάσισε να χωρίσει με την πρώην του. Χώρισε δηλαδή ή απλά βαρέθηκε το σέξ μαζί της; Γιατί αν χώρισε, δηλαδή διαχώρισε απόψεις και όχι μόνο το κρεβάτι του, τότε μαλλον απο την καινουργια θα περιμένει διαφορετικες απόψεις σχετικά με τα παιδιά απο την προηγούμενη που την χώρισε.

Αυτο λέω, ότι μια ουσιαστική καινούργια σχέση συμπεριλαμβάνει και τις απόψεις της καινούργιας για τα παιδιά τηνδιαπαιδαγώγησή τους το μέλλον τους, εκ των πραγμάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το σημαντικό, για να επιστρέψουμε στο θέμα, πιστευω ότι ειναι η καινούργια συντροφος του χωρισμένου με τα παιδιά, να ξέρει γιατί αυτός αποφάσισε να χωρίσει με την πρώην του. Χώρισε δηλαδή ή απλά βαρέθηκε το σέξ μαζί της; Γιατί αν χώρισε, δηλαδή διαχώρισε απόψεις και όχι μόνο το κρεβάτι του, τότε μαλλον απο την καινουργια θα περιμένει διαφορετικες απόψεις σχετικά με τα παιδιά απο την προηγούμενη που την χώρισε.

Αυτο λέω, ότι μια ουσιαστική καινούργια σχέση συμπεριλαμβάνει και τις απόψεις της καινούργιας για τα παιδιά τηνδιαπαιδαγώγησή τους το μέλλον τους, εκ των πραγμάτων

Στο τελευταίο συμφωνώ απόλυτα... :)

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι σχέση έχει η "επόμενη" με τους λόγους για τους οποίους χώρισε ο σύντροφός της την "προηγούμενη". :worry: Θα πρέπει δηλαδή η νέα σύντροφος να αλλάξει τις απόψεις της για τη διαπαιδαγώγηση ή ο,τιδήποτε, αν συμπίπτουν με της προηγούμενης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι σχέση έχει η "επόμενη" με τους λόγους για τους οποίους χώρισε ο σύντροφός της την "προηγούμενη". :worry:

Μα η επόμενη ΕΙΝΑΙ αυτοί οι λόγοι. :)

Αν ο χωρισμένος άντρας δενσκεφτόταν διαφορετικά απο την πρώην, δεν θα χώριζε, ωστε να αναζητήσει, είτε μόνος του είτε με παρέα, μια διαφορετική διάσταση ζωής. Αν η πρώην ήθελε βουνό και ο χωρισμένος αγαπάει τη θάλασσα, η νυν φυσικά θα αγαπά τη θάλασσα. Αλλιώς τί να την κάνει χώρισε το πρώτο μπελά για να βρεί τον δεύτερο; Ειδικα ενας άντρας που έχει και παιδιά, θεωρώ απίθανο να σμίξει με κάποια πάλι, αν αυτή δεν ταιριάζει ακριβώς με τους λόγους για τους οποίους χώρισε με την πρώην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι, αλλά, αν κατάλαβα καλά, εσύ είπες ότι η νυν θα πρέπει να προσαρμόσει τη σκέψη και τις απόψεις της συμφωνα με του συντρόφου και κατα τρόπο ώστε να μην ταιριάζουν με αυτές της πρώην. Δεν είπες ότι θα τις ασπάζεται ούτως ή άλλως. Εκτός αν κατάλαβα λάθος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Καταλαβες εντελως λαθος :) . Η επιλογή της καινούργιας γίνεται ακριβώς επειδή διαφέρει απο την παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδή όταν δύο άνθρωποι χωρίζουν μετά πρέπει να είναι στα μαχαίρια; Μόνο κακό θα μπορούσε να κάνει αυτό στα παιδιά.
Οχι απαραιτητα. Και τα πηρουνια μια χαρα ειναι. Με κουταλια αργείς λιγο, αυτο ειναι αληθεια. :P.

Και για να απαντησω στο ερωτημα : ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Οχι απαραιτητα. Και τα πηρουνια μια χαρα ειναι. Με κουταλια αργείς λιγο, αυτο ειναι αληθεια. :P.

Και για να απαντησω στο ερωτημα : ναι

Όταν το έγραφα ήμουν σίγουρη ότι κάποιος θα σχολίαζε τα μαχαίρια και θα έκανε λογοπαίγνιο με πηρούνια κτλ. Πολύ προβλέψιμος ρε παιδί μου :P:P:P

Το ναι σε ποιο ερώτημα απαντάει; Στο δικό μου ή στης kajira; Δηλαδή ναι, θα έκανες σοβαρή σχέση με κάποια που θα είχε παιδιά ή ναι, όταν δύο άνθρωποι χωρίζουν μετά είναι στα μαχαίρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σιγα μην δε βρισκοταν ενας σε τοσους, να κανει πλακα με το "στα μαχαιρια". :P Το θεμα ειναι τι πλακα θα ακουσoυμε :)

Το "ναι" παει στο ερωτημα του τοπικ. Φυσικα, υπο προυποθεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Στην ηλικία που είμαι δε θα έκανα με τίποτα σχέση με κάποιον που έχει παιδιά...ειδικά αν ο άλλος ήταν στην ηλικία μου!
Θα μου έκανε πολύ κακή εντύπωση και θα τον θεωρούσα τελείως ανέυθυνο και ανώριμο!
Γενικότερα πάντως μόνο στη περίπτωση που μου το λεγε αφού είχαμε σχέση και εφόσον ένιωθα πολλά γι'αυτό το άτομο θα παρέμενα σε τέτοια σχέση!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν καποιος στα δεκαενιά, είχε προλάβει να κάνει παιδιά, και είχε χωρίσει κιόλας, ε ναι, το τελευταίο που θα σου έλειπε θα ήταν να τον παρεις εσύ μετά βρε Δανάη.:)

Πάντως αυτό που εγραψες ότι αν στο έλεγε ΜΕΤΑ που θα είχες μπλέξει μαζί του, τότε μονο θα παρέμενες, νομίζω ότι οι περισσότερες συμφορουμίστριες θα βρούν αυτή σου την τοποθέτηση πραγματικά ανώριμη και ανεύθυνη. Γιατί το να σε εμπλέξει συναισθηματικά και ύστερα να σε φέρει προ εκβιαστικών διλλημάτων είναι μεγάλη π...α, οχι μικρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Αν καποιος στα δεκαενιά, είχε προλάβει να κάνει παιδιά, και είχε χωρίσει κιόλας, ε ναι, το τελευταίο που θα σου έλειπε θα ήταν να τον παρεις εσύ μετά βρε Δανάη.:)
Έχω γνωρίσει τέτοια περίπτωση γι'αυτό την αναφέρω...
Πάντως αυτό που εγραψες ότι αν στο έλεγε ΜΕΤΑ που θα είχες μπλέξει μαζί του, τότε μονο θα παρέμενες, νομίζω ότι οι περισσότερες συμφορουμίστριες θα βρούν αυτή σου την τοποθέτηση πραγματικά ανώριμη και ανεύθυνη. Γιατί το να σε εμπλέξει συναισθηματικά και ύστερα να σε φέρει προ εκβιαστικών διλλημάτων είναι μεγάλη π...α, οχι μικρή.
Βασικά δεν καταάλαβες τι εννοούσα...μάλλον εγώ δεν το διατύπωσα σωστα!:/:
στην ηλικία που είμαι σε καμια περιπτωση δε θα βρισκόμουν σε τέτοια σχέση...
Γενικότερα πάντως (στο μέλλον πχ) εαν τύχαινε κ βρισκόμουν σε τέτοια θέση θα ήταν μόνο αν μου το χει πει μετά και ένιωθα ήδη πολλά γι'αυτόν...αν το ήξερα εξαρχής θα το απέφευγα όπως ο διάβολος το λιβάνι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προσοχή όχι ένα παιδί, αλλά παιδιά. Θα το σκεφτόσασταν αλήθεια; Θα άλλαζε η απάντησή σας αν εσείς είχατε ήδη δικά σας παιδιά ή όχι; Θα άλλαζε αν εκείνος είχε την επιμέλεια;

Δεν έχει καποιο νόημα το τόπικ αυτό, είμαι απλά περίεργη :)

Ναι. Θα το δοκίμαζα. Αν το χειρίζεται σωστά, διαχωρίζει την πατρότητά του από τη σχέση μας, αλλά και δε με κρατάει τελείως εκτός της οικογενειακής ζωής τους, δε θα υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top