Θα ξεκινούσατε από το μηδέν σε μία ξένη χώρα;

Θα φεύγατε στο εξωτερικό για να σπουδάσετε ή να ζήσετε ;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 59)
  • Ναι για σπουδές, αλλά μετά θα επέστρεφα στην Ελλάδα

  • Ναι για σπουδές, αλλά και για να εργαστώ και να ζήσω εκεί

  • Ναι για να εργαστώ για ένα διάστημα και μετά να γυρίσω Ελλάδα

  • Ναι για να εργαστώ και να ζήσω εκεί

  • Όχι ,όσο δύσκολα και να είναι τα πράγματα θα έμενα στην Ελλάδα

  • Ζω ήδη στο εξωτερικό

  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι έχετε χρήματα, σχετική οικονομική άνεση, μιλάτε και γράφετε μία ή δυο ξένες γλώσσες, όχι αναγκαστικά άπταιστα, και τουλάχιστον μπορείτε να συνενοηθείτε με τους ανθρώπους της χώρας του προορισμού σας. Γνωρίζετε επίσης ότι τα χρήματα που έχετε αποταμιεύσει τόσα χρόνια κάποια στιγμή θα τελειώσουν εκεί που θα είστε και δεν έχετε καμμιά εγγύηση ότι θα βρείτε δουλειά σύντομα. Είστε απολύτως βέβαιοι όμως ότι δεν σας αρέσει η χώρα που ζείτε και ότι δεν σας λείψει καθόλου. Δεν αφήνετε φίλους και συγγενείς πίσω, όλοι οι παλιοί φίλοι έχουν σκορπίσει σε ξένες χώρες ή έχουν πεθάνει εδώ και καιρό, και οι γονείς σας ενθαρύνουν για αυτην την αλλαγή, οπότε δεν θα σας λείψουν και οι φίλοι σας ούτε θα εχετε εντάσεις με τους γονείς, αλλά ούτε και θα τους αφήσετε θλιμένους πίσω. Θέλετε να εκπαιδευθείτε σε κάποιο τομέα εκεί αλλά για σας έχει σημασία να εκπαιδευθείτε μόνο αν μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε στην ξένη χώρα αυτά που μάθατε, γιατί αυτές οι γνώσεις στην πατρίδα σας είναι περιττές. Καμμιά εγγύηση όμως ότι μόλις τελειώσετε την εκπαίδευση σας θα βρείτε δουλειά στην ξένη χώρα, οπότε ρισκάρετε εξ αρχής να πετάξετε μια περιουσία και τελικά να ξαναγυρίσετε πίσω μετά από ένα χρονικό διάστημα, κάτι που θα σας κοστίσει πολύ ψυχολογικά γιατί δεν θα έχετε πετύχει το στόχο σας, που είναι να ζήσετε στην ξένη αυτή χώρα. Στην χώρα προορισμό σας υπάρχει μόνο ένας,άντε δυο άνθρωποι το πολύ πολύ που δεν σας εγγυόνται οικονομική στήριξη, απλά μόνο σας λένε ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να σας βοηθήσουν χωρίς να είναι σίγουροι ότι οι ενέργειές τους θα έχουν αποτέλεσμα. Ουσιαστικά επιδιώκετε να γεννηθήτε ξανά ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ σε μια εντελώς άγνωστη χώρα χωρίς να έχετε συγγενείς εκεί, αλλά μόνο ένα φίλο. Ας σημειωθεί ότι ταξιδεύετε χωρίς να σας κυνηγά ο νόμος.
Θα εγκαταλείπατε την πατρίδα σας κάτω από αυτές τις συνθήκες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
NAI.

been there, done that.

Και: χωρίς να ξέρω καλά τι γλώσσα (ούτε για βασικά- γιατί έπαιζε διάλεκτος), χωρίς να έχω ΚΑΝΈΝΑΝ γνωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Been there done that got the t-shirt to prove it
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι. Χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
NAI.

been there, done that.

Και: χωρίς να ξέρω καλά τι γλώσσα (ούτε για βασικά- γιατί έπαιζε διάλεκτος), χωρίς να έχω ΚΑΝΈΝΑΝ γνωστό.

Σε τί ηλικία αν επιτρέπεται ? Πώς ένοιωσες τότε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σε τί ηλικία αν επιτρέπεται ? Πώς ένοιωσες τότε ?

Στα 22-23 μου. Ok, κατιτίς νεότερη από σένα, αλλα δεν ήταν και στα 18 μου. Να πεις ότι με περιμένει κάποιο "πρόγραμμα". (Κι όταν ήρθα, δεν είχα καθημερινότητα, δύσκολα να γνωρίσω κόσμο) Η ότι έχω τι συναισθηματική ανοσια, του εφηβου.
Αντιθέτως, επειδή ήταν ΌΛΑ νέα, και οι γονείς μου είχαν μείνει σε φάση μισό- αγχωμένοι ("που τις ήρθε τώρα αυτό?") μισό-περήφανοι... κι επειδή δεν είχα ξαναφύγει από το σπίτι... Ήταν δύσκολο. Αλλα είμαι εδώ, δεν είμαι? Είμαι καλά, ναι- είμαι. Και είμαι πολύ περήφανη. Ακόμα κι όταν ζοριζόμουν ήξερα ότι θα ήμουν κάποια στιγμή περήφανη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είσαι αυτή τη στιγμή στο εξωτερικό ? Αν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις, ειλικρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις, ειλικρινά.

δεν μας έβαλες και κανέναν δύσκολο γρίφο καλέ. Όλα τα είχες κόψει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είσαι αυτή τη στιγμή στο εξωτερικό ? Αν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις, ειλικρινά.

Παρακαλούμε, ειλικρινά! :)

Ναι, εδώ είμαι ακόμα... Ξεκίνησα πρόσφατα σε ένα γραφείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ναι χωρίς δεύτερη σκέψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
oh yes! με τα 1000. been there done that twice. στα 11 για 6 χρόνια κ πέρσυ που άφησα τα πάντα για να κυνηγήσω ένα όνειρο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Πριν από 20 χρόνια το έκανα,σήμερα δεν θα το έκανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχοντας την εμπειρία της μετανάστευσης, απαντώ όχι. Μπορεί να μην σου λείψουν φίλοι και οικογένεια, πάντα θα σου λείψει ο τρόπος ζωης σου που έμαθες από μικρός. Και δεν είναι δυνατών να το βρεις εκεί που πας. Πάντα θα έχεις μέσα σου την μελαγχολία γυρισμού στον τόπο που γεννήθηκες. Εκτός και αν όλες οι αναμνήσεις σου είναι πολύ άσχημες και όντως έχεις ανάγκη να κάνεις μια καινούρια αρχή, σε άλλο τρόπο ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Όχι δεν θα έφευγα και όχι γιατί υπάρχει αβεβαιότητα που δεν με νοιάζει άλλα ειμαι άνθρωπος που αγαπώ όποιο τόπο και να είμαι σε όποια κατάσταση, δεν μπορώ να μεταναστέυσω όσο χάλια να ειμαι στον τόπο μου ειμαι άνθρωπος που δένομαι με το χώμα με τα δέντρα και με τα κακά του τόου που ζώ. Θα πολεμήσω θέλω να πολεμήσω άλλα θα μήνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι με τα δεδομενα που λες.

οχι στην παρουσα φαση, γιατι δεν εχω (και μαλλον δε θελω να αποκτησω) τα δεδομενα που λες.
παντα θελω να εχω υγιη εδω οικογενεια και φιλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχοντας την εμπειρία της μετανάστευσης, απαντώ όχι. Μπορεί να μην σου λείψουν φίλοι και οικογένεια, πάντα θα σου λείψει ο τρόπος ζωης σου που έμαθες από μικρός. Και δεν είναι δυνατών να το βρεις εκεί που πας. Πάντα θα έχεις μέσα σου την μελαγχολία γυρισμού στον τόπο που γεννήθηκες. Εκτός και αν όλες οι αναμνήσεις σου είναι πολύ άσχημες και όντως έχεις ανάγκη να κάνεις μια καινούρια αρχή, σε άλλο τρόπο ζωης.

Pfui pfui... :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Viktoria

Νεοφερμένος

Η Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι θα έφευγα σίγουρα.Αν έμενα θα το μετάνιωνα και θα αναρωτιόμουν μια ζωή τι θα είχε γίνει αν είχα φύγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mara

Πολύ δραστήριο μέλος

Η mara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.
Όχι δεν θα έφευγα και όχι γιατί υπάρχει αβεβαιότητα που δεν με νοιάζει άλλα ειμαι άνθρωπος που αγαπώ όποιο τόπο και να είμαι σε όποια κατάσταση, δεν μπορώ να μεταναστέυσω όσο χάλια να ειμαι στον τόπο μου ειμαι άνθρωπος που δένομαι με το χώμα με τα δέντρα και με τα κακά του τόου που ζώ. Θα πολεμήσω θέλω να πολεμήσω άλλα θα μήνω:)



θα συμφωνήσω!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
χα! σε μια τετοια κατάσταση, πήγενα στο αεροδρόμιο και δεν διάλεγα καν την χωρα... εβγαζα εισιτήριο με την πρώτη πτήση και όπου με βγάλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top