Θα παρανομούσατε για να σώσετε ένα αγαπημένο σας πρόσωπο;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Eileen, με δεδομένο πως η ερώτηση περιέχει το ρήμα "σώσετε", μάλλον εννοούμε πως ο αγαπημένος θα κινδύνευε τουλάχιστον με την έννοια πως θα του-της ήταν εντελώς δυσβάστακτο να αντέξει ό,τι θα χρειαζόταν. Στην περίπτωση που αναφέρεις εσύ, μάλλον κι εγώ το ίδιο θα έκανα, αλλά αν ας πούμε συγκεκριμένα άτομα της οικογένειάς μου χρειάζοντουσαν συκώτι πχ και με (πολλά) χρήματα μπορούσα να βρω συμβατό δότη στην ουσία παρακάμπτοντάς την σχετική λίστα.. θα έκανα οτιδήποτε και για να βρω το ποσό και για να γίνει η εγχείριση (χτύπα ξύλο, να είναι καλά..). Κάτι τέτοιο κατάλαβα εγώ..

"Saving", μπορεί να χαρακτηριστεί και η βοήθεια προς κάποιον προκειμένου να αποφύγει την φυλακή, ή κάποια άλλη κύρωση/ποινή. Αν ωστόσο, έχει σφάλει γιατί να διαιωνιστεί η αδικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δεν θα παρανομουσα απλα. θα μπορουσα να σκοτωσω κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.



:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αναλογα τι σημαινει νομος διασωση κλπ

αν εκανε κατι ο αγαπημενος που αξζιε τιμωρια-πχ σκοτωνε καποιον- οχι δεν θα παραβιαζα το νομο
θα επρεπε να παρει το μαθημα του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Αν δε χρειαζοταν να σκοτωσω η γενικα να βλαψω καποιο τριτο προσωπο (τουλαχιστον αμεσα:P), τοτε ναι, θα εκανα τα παντα!!
Θα παρανομουσα και δε θα ειχα και ΚΑΘΟΛΟΥ τυψεις...
Ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι νομοι αυτης της χωρας ειναι σαπιοι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
μαστα.....
και το αγαπημενο προσωπο δεχεται να παρανομησει για να σωθει ο ιδιος?
δεν το βλεπω για πολυ αγαπημενο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαλαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όλοι οι wannabe εγκληματίες εδώ μαζεύτηκαν; :P

Θα παρανομούσατε;

Εξαρτάται, φόνο δεν θα έκανα, φοβάμαι τα αίματα (με poison κάτι γίνεται), ληστεία δεν μπορώ να κάνω θέλω συνεργάτες, απάτη άνετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Για τον αδερφό μου ότι πραγματικά χρειαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Το χω σκεφτεί αρκετές φορές στο παρελθόν και η απάντησή μου είναι κατηγορηματικά ναι.
Δεν θα υπήρχε ποτέ περίπτωση να αφήσω κάποιον να πειράξει αγαπημένο μου πρόσωπο.
Θα έκανα τα πάντα κυριολεκτικά για να το αποτρέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Και γω θα το 'κανα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ακόμα κ αν κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο είχε σκοτώσει:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Και εγω εφοσον προκειται για αγαπημενο μου προσωπο θα εκανα τα παντα. Ευτυχως δεν εχω παρα πολλα αγαπημενα προσωπα.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elbereth G

Νεοφερμένος

Η Elbereth G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
:D είμαι ο μοναδικός που είπα όχι δε θα παρανομούσα και μέτά ακριβώς έβαλα ένα βίντεο από το prison break (γιατί ο Scolfield παρανομησε για να σώσει τον αδελφό του).
Για άλλη μια φορά πιστεύω τα αποτελέσματα της έρευνας όπως και το άλλο θέμα με τους gay είναι ψευδώς θετικά. ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ λέτε ότι θα παρανομούσανε ενώ δε θα το κάνατε και φυσικά δε πιστεύω να ερθει κανένας να έρθει και να γράψει ότι εγώ παρανόμησα.

:))) όλοι σκέφτονται υποθετικά (αυτό μας κατάντησε το σύστημα στο οποίο ζούμε). Διαβάζουμε, βλέπουμε, μαθαίνουμε εμπειρίες άλλων και βάζουμε τον εαυτό μας μεσα τους , δε μαθαίνουμε ενεργητικά όπως παλιά.
Το γεγονός οτι σκεφτόμαστε υποθετικά (για τη συγκεκριμένη περίπτωση-παρανομία)και οχι ενεργητικά μάλλον είναι από τα καλά του συστήματος.Το να σκεφτώ από το να πράξω απέχουν σημαντικά.Δε θα ήθελα ποτέ να φτασω στο σημείο να παρανομίσω.Δε μπορώ να φανταστώ πως θα αισθάνομαι μετά απο αυτή μου την πράξη -αν θα αδικήσω κάποιον άλλον προκειμένου να βοηθήσω αυτόν που αγαπώ ή αν θα ζω μς τις τύψεις μου.
Το σίγουρο είναι πως εκείνη την ώρα θελω να ειμαι δυνατή και να ενεργήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Yeap! Θα παρανομούσα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είχα δει κάποτε σε όνειρο ότι λέει είχα κάνει κάποιο φόνο κι έτρεχα να ξεφύγω. Τότε εμφανίστηκε ένας από τους πιο παλιούς μου φίλους. Του ζήτησα βοήθεια, με βοήθησε χωρίς να ρωτήσει τίποτε, τελικά ξέφυγα. Ξύπνησα έχοντας μέσα μου μια πεποίθηση. Το εσώτερο Χάος ήθελε με τούτο να μου δείξει ότι αυτός ήταν ο μοναδικός αληθινός φίλος που έχω. Είχαμε χαθεί, ξανάπιασα επαφή και τη διατηρώ από τότε.

Με βάση τα παραπάνω, συνειδητοποίησα ότι μέσα μου βαθιά διατηρώ αυτήν την αξίωση από κάποιον που πραγματικά μ' αγαπάει, γιατί έτσι μόνο θεωρώ την αγάπη αληθινή, όταν δεν λογαριάζει τίποτε στο δρόμο της. Έτσι λοιπόν, το ηθικό δίδαγμα απ' αυτήν την ιστορία είναι το εξής:

Έχω παρανομήσει πολλές φορές στη ζωή μου και για μικρότερες αφορμές από αυτήν. Έχω πλακωθεί στο ξύλο με ανθρώπους που δεν μου είχαν κάνει τίποτε (μετά μου έκαναν...:hehe:) μόνο και μόνο επειδή την έπεσαν σ' έναν φίλο μου. Συνεπώς, τι στο γερο διάολο, φυσικά και θα παρανομούσα για να σώσω έναν αγαπημένο μου, ειδικά όταν τη νομιμότητα εκπροσωπούν στυγνοί εγκληματίες, λαμόγια, επίορκοι και προδότες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...) φυσικά και θα παρανομούσα για να σώσω έναν αγαπημένο μου, ειδικά όταν τη νομιμότητα εκπροσωπούν στυγνοί εγκληματίες, λαμόγια, επίορκοι και προδότες .

Το σεβαστό Χάος έδωσε την βαθύτερη διάσταση του θέματος νομίζω:)

Το ζήτημα έχει μια επιφανειακή παράμετρο, δηλ. εάν θα παρανομούσαμε και μια βαθύτερη, ποιους νόμους θα παραβαίναμε.
Γιατί οι νόμοι έχουν κι αυτοί διαβαθμίσεις.
Νόμοι ανθρώπινοι και νόμοι κοσμικοί.

Στην περίπτωση των ανθρώπινων νόμων, θεωρώ ότι η απάντηση είναι σχετικά εύκολη, καθώς συχνά οι ανθρώπινοι νόμοι αντιστρατεύονται όχι μόνο την κοσμική ηθική αλλά και την κοινή λογική πολλές φορές.
Στην περίπτωση αυτή είναι σαφές ότι η παραβίαση τους δεν συνιστά παρανομία σε ηθικό-συνειδησιακό επίπεδο, παρά μόνο στο στενό πεδίο εφαρμογής τους το οποίο γενικά διαφοροποιείται στο χώρο και το χρόνο.

Στην περίπτωση θεμελιωδών ηθικών νόμων, τα πράγματα γίνονται σαφώς δυσκολότερα, καθώς η βαρύτητα ενός τέτοιου νόμου, ανεξάρτητα από την σοβαρότητα του σε ανθρώπινο επίπεδο (π.χ. εάν η ανθρωποκτονία τιμωρείται με ισόβια ή 5 χρόνια με αναστολή) θα πρέπει να αντιπαραβληθεί με τη σημασία που έχει για μας το όποιο αγαπημένο πρόσωπο ώστε να ξεπεράσουμε τα όρια.

Και για περάσω από τη θεωρία στην πράξη, ναι, κατά πάσα πιθανότητα θα παραβίαζα κάποιον ανθρώπινο, κρατικό νόμο αμφιβόλου ή αδιάφορης κατά πάσα πιθανότητα ηθικής νομιμότητας για χάρη ενός αγαπημένου και πολύτιμου προσώπου.
Εάν τώρα βρισκόμουν μπροστά σε ένα σοβαρότερο δίλημμα, απέναντι σε έναν βαθύτερο νόμο που έχει να κάνει με τον άνθρωπο, το ζώο ή το περιβάλλον, και πάλι νομίζω ότι θα το σκεφτόμουν, ή θα επηρεαζόμουν από τις επικρατούσες εκείνη τη στιγμή συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
"You have the right to remain silent. Anything you say or do can and will be held against you in a courtof law. You have the right to speak to an attorney. If you cannot afford an attorney, one will be appointed for you. Do you understand these rights as they have been read to you?"


Καλυτερα να μη ανοιγομαστε και τοσο πολυ σε τετοιες δηλωσεις εεεεε? Ο μη γενοιτο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Εδώ παραβιάζουμε νόμους έτσι γιατί απλώς ξυπνήσαμε στραβά, δεν θα το κάναμε για να σώσουμε ένα αγαπημένο πρόσωπο;
Και στην τελική για το τι είναι το σωστό άρα νόμιμο ή παράνομο, δηλαδή λάθος, να με συγχωρείτε αλλά είναι ένα θέμα που μπάζει από παντού.
Νόμιμο είναι να σου κάνει κατάσχεση η εφορία από τραπεζικό λογαριασμό αλλά αν κάποιος βουτήξει ένα καρβέλι ψωμί επειδή πεινάει, είναι ληστεία ε;
Βέβαια, υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος, αυτός ο κουφάλογο πως τον λένε να δεις, α ο Κουφοντίνας έστελνε αβέρτα κόσμο στον άλλο κόσμο προφανώς επειδή ήθελε να σώσει τον υπόλοιπο κόσμο (αγαπημένοι του)
Με δυο λόγια, πιάσε το αυγό και κούρεφτο είναι το θέμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγουρα! Εξαλλου γνωστο ειναι,οτι τα λαθη του αλλου,συνηθως ο περιγυρος τα πληρωνει. !!!
 

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Στον οποίο περίγυρο υπάρχει σίγουρα ένας που κάνει λάθη, του οποίου ο περίγυρος τα πληρώνει και ο αέναος αυτός κύκλος μοιάζει με τον ατέρμονα κοχλία του Αρχιμήδη :yes:
Πιάσε ένα περίγυρο με απ όλα και διπλή αφράτη πίτα, παρακαλώ :happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top