Θα στέλνατε το παιδί σας επαρχία φοιτητή εάν δεν πέρναγε στην πόλη που ζείτε;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Προφανώς και ναι. Τα παιδιά δεν ανήκουν στους γονείς ώστε να είναι φυλακισμένα και να ζουν μέσα στη κατάθλιψη και την φυλακή που κτίζουν για εκείνα. Αν το παιδί θέλει να πάει σε άλλη πόλη ή σε άλλη χώρα τότε μα πάει χωρίς να πάρει την άδεια κανενός. Αρκετά με την παράνοια της Ελληνικής οικογένειας.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 907 μηνύματα.
Ωραίο θεματάκι. Νομίζω πως όλοι συμφωνούμε στην απάντηση: Να πάει το παιδί, όπου πιστεύει πως θα πραγματοποιησει τους στόχους του.
Τώρα εχω κάποιες πρακτικές απορίες. Ασφαλώς και αν το παιδί μου ήθελε να πάει κάπου για να σπουδασει, θα χαιρόμουν πάρα πολύ και θα έκανα τα πάντα για ν το βοηθήσω. Και χρήματα να μην είχα θα έπαιρνα δάνειο ή θα δούλευα περισσότερο για να σπουδάσει.
Αλλά άντε, εγώ κουτσά στραβά θα τα κατάφερνα. Υπάρχουν όμως οικογένειες, που ζορίζονται πάρα πολύ. Υπάρχουν φοιτητικά δάνεια, ή μια βοήθεια για άπορες οικογένειες; Γιατί σωστότατο, να απογαλακτιστούν τα παιδιά, αλλά πρακτικά, τι γίνεται; Και αν τέλος πάντων ο ηλίθιος γονιός το ....παίξει εξουσία και πει : Όχι, τότε τι δυνατότητες έχει ο φοιτητής, που θέλει να σπουδάσει;

Εδώ στη Γερμανία, ξέρω, πως αν οι γονείς έχουν ένα εισόδημα και πάνω, είναι υποχρεωμένοι να το στηρίξουν οικονομικά και αν δε δέχονται, δεσμεύεται από δικαστήριο μέρος του μισθού τους και πάει για το παιδί. Σε περίπτωση που είναι άποροι, υπάρχει δάνειο
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,391 μηνύματα.
Ωραίο θεματάκι. Νομίζω πως όλοι συμφωνούμε στην απάντηση: Να πάει το παιδί, όπου πιστεύει πως θα πραγματοποιησει τους στόχους του.
Τώρα εχω κάποιες πρακτικές απορίες. Ασφαλώς και αν το παιδί μου ήθελε να πάει κάπου για να σπουδασει, θα χαιρόμουν πάρα πολύ και θα έκανα τα πάντα για ν το βοηθήσω. Και χρήματα να μην είχα θα έπαιρνα δάνειο ή θα δούλευα περισσότερο για να σπουδάσει.
Αλλά άντε, εγώ κουτσά στραβά θα τα κατάφερνα. Υπάρχουν όμως οικογένειες, που ζορίζονται πάρα πολύ. Υπάρχουν φοιτητικά δάνεια, ή μια βοήθεια για άπορες οικογένειες; Γιατί σωστότατο, να απογαλακτιστούν τα παιδιά, αλλά πρακτικά, τι γίνεται; Και αν τέλος πάντων ο ηλίθιος γονιός το ....παίξει εξουσία και πει : Όχι, τότε τι δυνατότητες έχει ο φοιτητής, που θέλει να σπουδάσει;

Εδώ στη Γερμανία, ξέρω, πως αν οι γονείς έχουν ένα εισόδημα και πάνω, είναι υποχρεωμένοι να το στηρίξουν οικονομικά και αν δε δέχονται, δεσμεύεται από δικαστήριο μέρος του μισθού τους και πάει για το παιδί. Σε περίπτωση που είναι άποροι, υπάρχει δάνειο
Κοίτα υπάρχουν και οι φοιτητικές εστίες, αν και στις περισσότερες πόλεις οι συνθήκες είναι αρκετά κακές . Αν όμως δεν έχεις άλλη επιλογή αναγκαστικά θα συμβιβαστείς .
Σε συνδυασμό με σίτιση από φοιτητική λέσχη τα έξοδα είναι απειροελάχιστα ..
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Αν δεν μπει στην εστία, υπάρχει και επιδότηση ενοικίου.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν μπει στην εστία, υπάρχει και επιδότηση ενοικίου.
που δυστηχως στις μεγαλες πολεις δεν φτανει ουτε για γκαρσονιερα σε 3ο υπογειο πολυκατοικιας με το φως να μπαινει απο καποιο φωταγωγό :P
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Γ
που δυστηχως στις μεγαλες πολεις δεν φτανει ουτε για γκαρσονιερα σε 3ο υπογειο πολυκατοικιας με το φως να μπαινει απο καποιο φωταγωγό :P
Για τις μικρές πόλεις βοηθάει..ο δικός μου που θα πάει Σύρο π.χ γιατί είχε τη σχολή αυτή 2η επιλογή και πέρασε εκεί..είναι κάτι. Αν και τα σπίτια στη Σύρο είναι απογοητευτικά, ευτυχώς έχει μάθει να προσαρμόζεται, μετά το στρατό θα του φανούν παλάτια 😂
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γ
Για τις μικρές πόλεις βοηθάει..ο δικός μου που θα πάει Σύρο π.χ γιατί είχε τη σχολή αυτή 2η επιλογή και πέρασε εκεί..είναι κάτι. Αν και τα σπίτια στη Σύρο είναι απογοητευτικά, ευτυχώς έχει μάθει να προσαρμόζεται, μετά το στρατό θα του φανούν παλάτια 😂
Σιγουρα βοηθαει δεν το συζηταμε ...ακομα και στις μεγαλες αλλα εκει πρεπει να βαλεις και αρκετα παραπανω για να βρεις ενα σπιτι τουλαχιστον στον πρωτο χωρις μουχλα και μια κουζινα και μπανιο που να μην θελει κατεδάφιση :P

Το κακο με τα νησια εκτος απο το κοστος ,ειναι οτι συνηθως τα νοικιαζουν Σεπτεμβριο -Μαιο γιατι μετα τα δουλευουν και σεζον !
Μια χαρα μανουλα ευκαρια να γνωρισεις και πιο καλα την Συρο ειναι πανεμορφο νησι !
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Το κακο με τα νησια εκτος απο το κοστος ,ειναι οτι συνηθως τα νοικιαζουν Σεπτεμβριο -Μαιο γιατι μετα τα δουλευουν και σεζον !
Ναι περίπου έτσι είναι , κάποιοι Οκτώβριο -Ιουνιο. Αλλά να σου πω καλύτερα..δεν θα πληρώνει χρήματα τσάμπα. Το καλοκαίρι θα θέλει να πάει κάπου αλλού και όχι στη Σύρο.

Έτσι κι αλλιώς 5 χρόνια είναι η σχολή, θα την χορτάσει την Σύρο 😂
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι περίπου έτσι είναι , κάποιοι Οκτώβριο -Ιουνιο. Αλλά να σου πω καλύτερα..δεν θα πληρώνει χρήματα τσάμπα. Το καλοκαίρι θα θέλει να πάει κάπου αλλού και όχι στη Σύρο.

Έτσι κι αλλιώς 5 χρόνια είναι η σχολή, θα την χορτάσει την Σύρο 😂
Συμφωνω και το κανουν και σε εμας εδω ,νοικιαζουν πληρως εξοπλισμενα σπιτια ο φοιτητης ερχεται μονο με τα ρουχα του και ετσι γλυτωνεις πολλα χρηματα..

Ειναι λιγο τσιμπιμενα αλλα αν σκεφτεις τι γλυτωνεις απο ενοικια και λογαριασμους 3 μηνες σου βγαινει και πιο φθηνα !

Τα τελευταια χρονια γινετε το φεστιβαλ παραδοσιακων χωρών απο ολη την Ελλαδα εκει ,αν δεν κανω λαθος ομως γινετε Ιουνιο ..
Ειναι πραγματικα μια υπεροχη εμπειρια να την ζησετε αν σας αρεσουν αυτα !Αψογη οργανωση και φιλοξενεια !
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,391 μηνύματα.
Γ
Για τις μικρές πόλεις βοηθάει..ο δικός μου που θα πάει Σύρο π.χ γιατί είχε τη σχολή αυτή 2η επιλογή και πέρασε εκεί..είναι κάτι. Αν και τα σπίτια στη Σύρο είναι απογοητευτικά, ευτυχώς έχει μάθει να προσαρμόζεται, μετά το στρατό θα του φανούν παλάτια 😂
Έχετε ψάξει για σπίτι ; Συνήθως στα νησιά είναι τσιμπημενες οι τιμές , και έχω ακούσει για περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης ζητάει από τους φοιτητές να φεύγουν το καλοκαίρι για το δίνει σε τουρίστες με Airbnb ( σε Κέρκυρα και Κρήτη το έχω ακούσει αυτό )
Πάντως θα ήθελα πολύ να σπουδάζω σε νησί :prettyplz:
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Έχετε ψάξει για σπίτι ; Συνήθως στα νησιά είναι τσιμπημενες οι τιμές , και έχω ακούσει για περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης ζητάει από τους φοιτητές να φεύγουν το καλοκαίρι για το δίνει σε τουρίστες με Airbnb ( σε Κέρκυρα και Κρήτη το έχω ακούσει αυτό )
Πάντως θα ήθελα πολύ να σπουδάζω σε νησί :prettyplz:
Έχω κάνει συζητήσεις, μου είπαν να πάω την άνοιξη ,όχι το καλοκαίρι, τότε θα βρω σπίτι με μειωμένη τιμή.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Top