Θα στέλνατε το παιδί σας επαρχία φοιτητή εάν δεν πέρναγε στην πόλη που ζείτε;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυτό είναι και το worst case scenario. Αν το παιδί είναι όντως ανώριμο θα του κάνει περισσότερο καλό να φύγει και να παλέψει να συντηρηθεί (ας είναι και με τα λεφτά των δικών του, ίσα ίσα θα μάθει να τα διαχειρίζεται) χωρίς να τα περιμένει όλα έτοιμα, παρά να τον κρατήσουν σπίτι. Απλώς μερικοί γονείς δεν το κατανοούν αυτό, δεν σέβονται καθόλου μα καθόλου το παιδί τους και του συμπεριφέρονται σαν 5χρονο και μεγαλώνει με ανασφάλειες και με ψυχολογικά προβλήματα. Και έχουν και το θράσος μετά να λένε «Γιατί βγήκε έτσι το παιδί μου;». Αμ δεν βγήκε έτσι, εσύ το έκανες αυτό.
Η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη. Όσο ήταν μαθητής, τον είχαν εντελώς περιορισμένο και δεν είχε ούτε φίλους ούτε φλερτ. Αποκλειστικά σχολείο και σπίτι. Μόνον οικογενειακές έξοδοι. Από όταν έγινε φοιτητής έχει μια παρέα αλλά η καταπίεση εξακολουθεί. Πρέπει να γυρίζει νωρίς τα βράδια. Για να μάθει να οδηγεί αυτοκίνητο ούτε συζήτηση. Έχει υποστεί τέτοια πλύση εγκεφάλου που δεν έχει δική του άποψη για κάτι, αλλά παπαγαλίζει τις ιδέες του πατέρα του. Για να του χρυσώσουν τη φυλακή του αγοράζουν ακριβά ρούχα και τα πιο εξελιγμένα κινητά. Αυτοί οι γονείς είναι για κρέμασμα.

1677260914571.png
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,588 μηνύματα.
Μακάρι να υπήρχε η δυνατότητα να απαλλάξει κανείς τα παιδιά από έξτρα υποχρεώσεις και να έχουν τη δυνατότητα να αφιερωθουν αποκλειστικά στις σπουδές ... Αλλά το βλέπω και στη δουλειά με πρώην μαθητές και στην περίπτωση των δικών μου παιδιών ... Ο συνδυασμός σπουδών και part time εργασίας των παιδιών για τις περισσότερες οικογένειες φαντάζει μονόδρομος ( ιδίως για παιδιά χωρισμένων γονιών που έχουν μόνο την υποστήριξη του ενός) τι να λέμε τώρα.. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που ωριμάζουν προ της ώρας τους
 

Sevasti

Νεοφερμένος

Η Sevasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Θα σας πω τι έκανα αναφορικά με τις σπουδές μου, σπούδασα στο πανεπιστήμιο της πολης μου , επειδή γνώριζα οτι γονείς μου δεν ειχαν την οικονομική δυνατότητα να μου χρηματοδοτησουν σπουδές σε αλλη πόλη, απο το 2ο έτος των σπουδών μου, αν και έμενα στο σπίτι των γονιών μου, βρηκα δουλειά και έφερνα λεφτά στο σπίτι... διάβαζα μόνη μου και πήρα πτυχίο και ειμαι περιφανη γι αυτό..

Πιστεύω οτι μέχρι να τελειώσουν τις σπουδές τους οι γονείς θα πρέπει να βοηθουν τα παιδιά τους, αν βέβαια εχουν την οικονομική δυνατότητα... από την στιγμή όμως που παντρεύονται τα παιδιά και εχουν δική τους οικογένεια θα πρεπει να εχουν οικονομική αυτονομία και οχι να εξαρτοντσι απ' τους γονείς...
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γιατί υπάρχουν τόσες ανώτατες σχολές στην επαρχία, και μάλιστα και σε απίθανα μέρη; Είναι μια πολιτική που «άνθισε» γύρω στο 2000. Τότε ιδρύθηκαν πάρα πολλές σχολές, ακόμα και με ασυνήθιστα αντικείμενα. Σκοπός αυτής της πολιτικής ήταν η «ανάπτυξη της επαρχίας». Δηλαδή με απλά λόγια, θα πάνε εκεί οι φοιτητές, οι ντόπιοι θα ανοίξουν εστιατόρια, μπαρ, ξενώνες και θα τα οικονομήσουν. Είμαι αντίθετος με την πολιτική αυτή. Πρώτα-πρώτα, η Παιδεία έχει τα δικά της αυτόνομα προβλήματα και δεν μπορεί να συνδυάζεται με άλλα θέματα. Δεύτερον, την ανάπτυξη της επαρχίας θα την πληρώσει ο γονιός του φοιτητή; Ή λόγω αυτής της «ανάπτυξης», δεν θα μπορέσει ένα φτωχό παιδί να σπουδάσει; Για μένα αυτή η πολιτική είναι ανόητη και απαράδεκτη. Τα πανεπιστήμια πρέπει να βρίσκονται εκεί όπου τα έχουν ανάγκη οι φοιτητές και να μην σχετίζονται με άσχετα προβλήματα.

1677333427327.png
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Αυτές οι σχολές με ασυνήθιστο αντικείμενο σε επαρχιακές πόλεις έγιναν αντικείμενο σε ανέκδοτα, όπως "Σχολή ζαμπονοκοπτικής με Laser", "Σχολή επισκευής αρμάτων καρναβαλιού", "Σχολή χειριστών χαρταετών" κλπ.
2) Τα πρώτα χρόνια οι ντόπιοι νοίκιαζαν στους φοιτητές κοτέτσια και στάβλους, αλλά γρήγορα (δόθηκαν και δάνεια) έφτιαξαν αξιόλογες υποδομές.
3) Στις σχολές αυτές εισάγονταν με πολύ μικρό αριθμό μορίων. Γενικά γράφτηκε ότι έχουμε φοιτητές τουρίστες που φοιτούν σε σχολές φαντάσματα". Πολλοί γράφονταν, αδιαφορούσαν για τη σχολή και ζούσαν τη ζωή τους τρώγοντας τα λεφτά του μπαμπά και αναπτύσσοντας την τοπική οικονομία. Χαρακτηριστικό είναι ότι κάποια τμήματα σε μια δεκαετία έδωσαν μονοψήφιο αριθμό πτυχίων.
4) Κάποτε που είχε θεσπισθεί η "βάση του 10", δηλαδή για να εισαχθεί κάποιος σε σχολή έπρεπε να είχε 10.000 μόρια, οι σχολές κόντεψαν να κλείσουν και η τοπική κοινωνία κρέμασε μαύρες σημαίες.


1677399994300.png
1677400144901.png
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,588 μηνύματα.
Α ρε αθάνατε Έλληνα γονέα που θέλεις να δεις το παιδί σου πτυχιούχο και ας είναι από περιφερειακό με ευφανταστο τίτλο και μηδέν προοπτικές τμήμα. Και ας ξέρεις πως ασχέτως προοπτικής τουλάχιστον έχεις ενισχύσει τη νυκτερινή ζωή των τοπικών νυχτοπερπατηματων του βλασταριου.....
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Γιατί υπάρχουν τόσες ανώτατες σχολές στην επαρχία, και μάλιστα και σε απίθανα μέρη; Είναι μια πολιτική που «άνθισε» γύρω στο 2000. Τότε ιδρύθηκαν πάρα πολλές σχολές, ακόμα και με ασυνήθιστα αντικείμενα. Σκοπός αυτής της πολιτικής ήταν η «ανάπτυξη της επαρχίας». Δηλαδή με απλά λόγια, θα πάνε εκεί οι φοιτητές, οι ντόπιοι θα ανοίξουν εστιατόρια, μπαρ, ξενώνες και θα τα οικονομήσουν. Είμαι αντίθετος με την πολιτική αυτή. Πρώτα-πρώτα, η Παιδεία έχει τα δικά της αυτόνομα προβλήματα και δεν μπορεί να συνδυάζεται με άλλα θέματα. Δεύτερον, την ανάπτυξη της επαρχίας θα την πληρώσει ο γονιός του φοιτητή; Ή λόγω αυτής της «ανάπτυξης», δεν θα μπορέσει ένα φτωχό παιδί να σπουδάσει; Για μένα αυτή η πολιτική είναι ανόητη και απαράδεκτη. Τα πανεπιστήμια πρέπει να βρίσκονται εκεί όπου τα έχουν ανάγκη οι φοιτητές και να μην σχετίζονται με άσχετα προβλήματα.

Αυτό ρε φίλε.

Να πεις ότι στις περιφερειακές πόλεις οι φοιτητές έφεραν ανάπτυξη λόγω γνώσεων και R&D να πω πάει στο διάολο.

Ανάπτυξη στα μπαρ και στις ταβέρνες φέρνουν μόνο. Να πα να γαμηθούν.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είχα συμμαθητή στο σχολείο του οποίου η μητέρα ήταν πολύ καταπιεστική μαζί του. Το παιδί πέτυχε σε σχολή στην Κρήτη. Τι έκανε η μαμά; Παράτησε τον άντρα της στην Αθήνα και πήγε μόνιμα με τον κανακάρη της στην Κρήτη "για να τον προσέχει". Έλεος;!!!!!!!!

1677438703784.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Είχα συμμαθητή στο σχολείο του οποίου η μητέρα ήταν πολύ καταπιεστική μαζί του. Το παιδί πέτυχε σε σχολή στην Κρήτη. Τι έκανε η μαμά; Παράτησε τον άντρα της στην Αθήνα και πήγε μόνιμα με τον κανακάρη της στην Κρήτη "για να τον προσέχει". Έλεος;!!!!!!!!

Πραγματικα νιωθω μισος για τετοιους γονεις...μαμαδες ή μπαμπαδες τσιμπουρια/βληματα εγκληματικα.


1677439249291.png
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Είχα συμμαθητή στο σχολείο του οποίου η μητέρα ήταν πολύ καταπιεστική μαζί του. Το παιδί πέτυχε σε σχολή στην Κρήτη. Τι έκανε η μαμά; Παράτησε τον άντρα της στην Αθήνα και πήγε μόνιμα με τον κανακάρη της στην Κρήτη "για να τον προσέχει". Έλεος;!!!!!!!!

Πω..νόμιζα ήμουν η μόνη που το είχε ακούσει αυτό... ήξερα 2 περιπτώσεις στα Ιωάννινα που είχαν έρθει οι μανάδες και έμεναν μαζί με τα παιδιά τους γιατί ήταν πολύ μικρά για να μένουν μόνα τους. Like wtf is going on with you? Πάτε καλά; Άλλοι σε αυτές τις ηλικίες έχουν παιδιά και υποχρεώσεις και εσείς πιστεύετε ότι το παιδί σας δε μπορεί να μείνει μόνο του;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Πω..νόμιζα ήμουν η μόνη που το είχε ακούσει αυτό... ήξερα 2 περιπτώσεις στα Ιωάννινα που είχαν έρθει οι μανάδες και έμεναν μαζί με τα παιδιά τους γιατί ήταν πολύ μικρά για να μένουν μόνα τους. Like wtf is going on with you? Πάτε καλά; Άλλοι σε αυτές τις ηλικίες έχουν παιδιά και υποχρεώσεις και εσείς πιστεύετε ότι το παιδί σας δε μπορεί να μείνει μόνο του;
Αυτες οι μαναδες που τις εκαναν ετσι αλλες μαναδες και ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ομως,ειναι που κανουν αγορια μαμοθρεφτα ή ανικανα ΄η αυτα που θελουν τα παντα απο την γυναικα αφου ετσι εμαθαν και ριχνουν και καμια κακοποιηση και φονο αμα λαχει.ΝΑΙ..ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αυτες οι μαναδες που τις εκαναν ετσι αλλες μαναδες και ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ομως,ειναι που κανουν αγορια μαμοθρεφτα ή ανικανα ΄η αυτα που θελουν τα παντα απο την γυναικα αφου ετσι εμαθαν και ριχνουν και καμια κακοποιηση και φονο αμα λαχει.ΝΑΙ..ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ.
Ισχύει. Αν και στις περιπτώσεις που αναφέρομαι, ήταν 2 κοπέλες :( Κυριολεκτικά οι μαμάδες τους αρνιόντουσαν να τις αφήνουν μόνες. Θυμάμαι κιόλας είχα ακούσει ότι η έξοδος έπρεπε να ήταν μέχρι τις 11:30 το πολύ, και τις έπαιρναν οι ίδιες από τα τσιπουράδικα που κάθονταν για ποτό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Ισχύει. Αν και στις περιπτώσεις που αναφέρομαι, ήταν 2 κοπέλες :( Κυριολεκτικά οι μαμάδες τους αρνιόντουσαν να τις αφήνουν μόνες. Θυμάμαι κιόλας είχα ακούσει ότι η έξοδος έπρεπε να ήταν μέχρι τις 11:30 το πολύ, και τις έπαιρναν οι ίδιες από τα τσιπουράδικα που κάθονταν για ποτό.
Στις κοπελες δημιουργει αλλα προβληματα.Αβουλες...να δεχονται τον μαλακα που τις κακοποιει κλπ.Ολα εχουν το ιδιο αποτελεσμα απο αλλη πλευρα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πραγματικα νιωθω μισος για τετοιους γονεις...μαμαδες ή μπαμπαδες τσιμπουρια/βληματα εγκληματικα.
Πω..νόμιζα ήμουν η μόνη που το είχε ακούσει αυτό... ήξερα 2 περιπτώσεις στα Ιωάννινα που είχαν έρθει οι μανάδες και έμεναν μαζί με τα παιδιά τους γιατί ήταν πολύ μικρά για να μένουν μόνα τους. Like wtf is going on with you? Πάτε καλά; Άλλοι σε αυτές τις ηλικίες έχουν παιδιά και υποχρεώσεις και εσείς πιστεύετε ότι το παιδί σας δε μπορεί να μείνει μόνο του;
Βρήκα την ιστορία της μάνας αυτής την οποία είχα γράψει το 2010! (Τότε πήγαινα Β' λυκείου).

Οι γονείς των φίλων | iSchool

1677440580259.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στις κοπελες δημιουργει αλλα προβληματα.Αβουλες...να δεχονται τον μαλακα που τις κακοποιει κλπ.Ολα εχουν το ιδιο αποτελεσμα απο αλλη πλευρα.
Δυστυχώς ναι, οφείλω να ομολογήσω πως είναι αλήθεια. Εγώ προσωπικά πριν πάω Ιωάννινα ήμουν πολύ συνεσταλμένη, πολύ ήσυχη αλλά και πάρα πολύ άβουλη με έντονο κοινωνικό άγχος και δείγματα αγοραφοβίας. Δεν έμπαινα σε ΜΜΜ μόνη μου γιατί με έπιαναν κρίσεις. ΑΝ δεν πήγαινα Ιωάννινα μόνη μου να σπουδάσω και έμενα Αθήνα με τους δικούς μου, δε θα είχα ξεπεράσει τίποτα και ακόμα θα ταλαιπωριόμουν. Με βοήθησε πολύ προσωπικά η φάση αυτή των σπουδών σε άλλη πόλη. Πιέστηκα πολύ στην αρχή, δε θα πω ψέματα, αλλά το αποτέλεσμα ευτυχώς ήταν καλό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Βρήκα την ιστορία της μάνας αυτής την οποία είχα γράψει το 2010!

Οι γονείς των φίλων | iSchool
Καλα δεν ντρεπεσε λιγο;
ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ;;;;;;;;;; Μα..για μπανιο;;;;;;; Τετοιο εγκλημα ρε Δια;

1677440607440.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστυχώς ναι, οφείλω να ομολογήσω πως είναι αλήθεια. Εγώ προσωπικά πριν πάω Ιωάννινα ήμουν πολύ συνεσταλμένη, πολύ ήσυχη αλλά και πάρα πολύ άβουλη με έντονο κοινωνικό άγχος και δείγματα αγοραφοβίας. Δεν έμπαινα σε ΜΜΜ μόνη μου γιατί με έπιαναν κρίσεις. ΑΝ δεν πήγαινα Ιωάννινα μόνη μου να σπουδάσω και έμενα Αθήνα με τους δικούς μου, δε θα είχα ξεπεράσει τίποτα και ακόμα θα ταλαιπωριόμουν. Με βοήθησε πολύ προσωπικά η φάση αυτή των σπουδών σε άλλη πόλη. Πιέστηκα πολύ στην αρχή, δε θα πω ψέματα, αλλά το αποτέλεσμα ευτυχώς ήταν καλό.
Καλα..νομιζεις οτι εισαι η μονη; Οσο και αν φσινεται απιστευτο...ημουν και εγω καπως ετσι...οκ ΟΧΙ σε τετοιο βαθμο,αλλα ναι..ημουν συνεσταλμενη και αβουλη,ποιος;;; ΕΓΩ! :hehe: Διοτι μανα κερβερος ,χιτλερ και τσιμπουρι.

Κια ευτυχως για την επαγγεματικη μου κατασταση σπουδασα ΑΣΚΤ ΑΘΗΝΩΝ που δεν συγκρινεται με καλων τεχνω θεσ/κης ΑΛΛΑ...αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτο σημαινει οτι δεν πηγα σε αλλη πολη,σπουδαζα στον τοπο μου.Το καλο ειναι η σχολη μου.ΑΣΚΤ.:hehe: Δεν θεωρειται οτι εχει και τον πιο συμβατικο ''χαρακτηρα'' οποτε αρχισα να διαμορφωνω αποψη.Το αποτελεσμα,μολις την τελειωσα βουρ για Ναξο...μακρια απο οικογενεια...ετσι..πηγα στην τυχη να δουλεψω σε τουριστικα μαγαζια..διοτι ειχα σιχαθει την μανα μου. Και βεβαια μου βγηκε σε καλο.
Νια...εγω η πουπου τα λεω αυτα!:hehe: Και βεβαια μετα για διορισμο εβαλα οσο πιο μακρια γινοταν,ζακυνθο..να μου αρεσει βεβαια και το μερος.Κουτι μου ηρθε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μαρεσει που εδώ μέσα θεωρούμε δεδομένο πως ένας γονέας είναι υπεύθυνος να ταΐζει το παιδί του και μετά τα 18 έτη. Καθένας και καθεμιά κάνει τις επιλογές του/της. Δεν είναι υποχρέωση των γονιών μας να μας υποστηρίζουν πια. Το χρέος τους το έκαναν, μας παρείχαν στέγη, τροφή, νερό ως τα 18. Αυτό είναι το μόνο καθήκον των γονιών. Από εκεί και έπειτα εναπόκειται στον κάθε γονιό το τι θα κάνει. Το λιγότερο που μπορούν να κάνουν είναι απλά να μη μας πετάνε στο δρόμο μόλις γίνουμε 18 όπως στην Γερμανία, γιατί δυστυχώς δεν έχουμε την οικονομία της Γερμανίας. Θα το θεωρουσα τρομερά υποκριτικό προσωπικά να πήγαινα σε άλλη πόλη και να είχα την απαίτηση και πάλι να με ξελασπώνουν οι γονείς μου. Εδώ ήδη ντρέπομαι που μένω στο ίδιο σπίτι ακόμα μαζί τους.

Δεν ξέρω πως θα είμαι ή αν θα γίνω και ποτέ γονέας αλλά αυτό που ξέρω είναι πως μέχρι τα 18 είναι οι υποχρεώσεις. Μετά από εκεί πάλι βοηθάμε όσο μπορούμε ( η ελληνική οικογένεια έχει στενούς δεσμούς και χαίρομαι για αυτό ) αλλά αυτό είναι δείγμα οικογενειακού δεσίματος και όχι υποχρέωσης. Δεν είναι αποτυχία να μη μπορείς να στείλεις το παιδί σου να σπουδάσει σε άλλη πόλη, αποτυχία είναι να μη μπορείς να του προσφέρεις τα βασικά ως τα 18.
Γιάννη να ρωτήσω εγώ κάτι με έμπειρα ελληνικής αγοράς καί μισθών, πώς ακριβώς μπορεί να συντηρηθεί ένας φοιτητής μόνος του παράλληλα με σπουδές σε άλλη πόλη με ενοίκιο, ρεύμα, νερό, σούπερ μάρκετ όλα στο θεό και παράλληλα νά σπουδάζει; Επίσης ξέρεις πολλούς εργοδότες πχ σε καφετέριες που σέβονται όταν ο φοιτητής έχει μαθήματα και εξεταστική; Γιατί όσους φίλους είχα που δούλευαν σέρβις τα ίδια παράπονα είχαν. Εδώ εμείς που περνούμε πάνω από βασικό μισθό και δε μπορούμε να αυτό συντηρηθούμε, όχι ένας φοιτητής. Και δε λέω να μην δουλέψει κάποιος παράλληλα με σπουδές, απλά θεωρώ ότι καί νά δουλεύει τα χρήματα δε θα είναι επαρκή για αυτοσυντήρηση και οι σπουδές θα πάνε πίσω.

Στο θέμα μας τώρα, ναι εννοείται ότι θα το έστελνα το υποθετικό παιδί μου εννοείται αν όλα τα οικονομικά ήταν εντάξει, που γενικά θεωρώ ότι αν δε σε παίρνει οικονομικά είναι καλό ναι μην κάνεις παιδί αλλά δε ξέρεις ποτέ τις εκάστοτε συνθήκες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Γιάννη να ρωτήσω εγώ κάτι με έμπειρα ελληνικής αγοράς καί μισθών, πώς ακριβώς μπορεί να συντηρηθεί ένας φοιτητής μόνος του παράλληλα με σπουδές σε άλλη πόλη με ενοίκιο, ρεύμα, νερό, σούπερ μάρκετ όλα στο θεό και παράλληλα νά σπουδάζει; Επίσης ξέρεις πολλούς εργοδότες πχ σε καφετέριες που σέβονται όταν ο φοιτητής έχει μαθήματα και εξεταστική; Γιατί όσους φίλους είχα που δούλευαν σέρβις τα ίδια παράπονα είχαν. Εδώ εμείς που περνούμε πάνω από βασικό μισθό και δε μπορούμε να αυτό συντηρηθούμε, όχι ένας φοιτητής. Και δε λέω να μην δουλέψει κάποιος παράλληλα με σπουδές, απλά θεωρώ ότι καί νά δουλεύει τα χρήματα δε θα είναι επαρκή για αυτοσυντήρηση και οι σπουδές θα πάνε πίσω.
Τα γνωρίζω όσα λες. Απλά τονίζω ότι δεν είναι υποχρέωση των γονιών ούτε πρέπει να τα περιμένουμε όλα από αυτούς. Προφανώς δεν μπορεί κάποιος να μείνει μόνος του σε αυτές τις εποχές με έναν βασικό μισθό μόνο και σίγουρα η εργοδοσιακή αυθαιρεσία και αδιαφορία είναι γνωστές. Όμως οι εποχές είναι δύσκολες για όλους. Αμφιβάλλω για το κατά πόσο οι γονείς είναι σε θέση να βοηθήσουν τα παιδιά τους σε μια τόσο μεγάλη αλλαγή. Οι περισσότερες οικογένεια πλέον ζούνε και από σύνταξη παππούδων.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να σας σοκάρω αλλά στην Ελλάδα οι οικογένειες έτσι ειναι. Οι Έλληνες γονείς τα έχουν από κοντά τα παιδια τους κ οχι μονο. Γενικά έτσι ειναι το κλίμα εδώ. Αυτό βέβαια δημιουργεί θέματα μετά... Τα οποία κάποιες φορές δεν λυνονται.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να σας σοκάρω αλλά στην Ελλάδα οι οικογένειες έτσι ειναι. Οι Έλληνες γονείς τα έχουν από κοντά τα παιδια τους κ οχι μονο.
Για αυτο παμε κατα διαολου.Σαν κρατος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Top