Θηλασμός - Διεμφυλικά Άτομα

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,474 μηνύματα.
Η οποία επισήμανση υπάρχει στην πρώτη πρώτη σελίδα, τώρα την έπιασαν
Ανέκαθεν την πιάναμε κάποιοι. Αυτος μας αρέσει όμως γιατι δεν μπαινει να τσακωθεί, να ειρωνευτεί ή να προβοκάρει.

Είναι κι ο τρόπος που λέγεται κάτι, όχι μόνο το τι λέγεται.

Με πιάνεις;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,823 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,860 μηνύματα.
Τι θα γίνει ρε φίλε, πόσες φορές θα σου φιλήσουμε τα χέρια μέσα σ ενα μηνα με αυτα που γράφεις;
Όσες θες :hehe: Αν και δεν είπα και κάτι, απλά υπογράμμισα ότι οι γκει άντρες που θέλουν να αποκτήσουν παιδιά, δεν επιθυμούν να τα θηλάσουν. Μιας κι αναφέρθηκε αυτό πιο πάνω και είναι πραγματική παραπληροφόρηση. Μη συγχέουμε δύο διαφορετικά πράγματα! Εγώ προσωπικά, δεν θέλω να αποκτήσω παιδιά αλλά εδώ ή εκεί έξω υπάρχουν τόσοι που θέλουν και είναι κρίμα να αντιστοιχούνται με την ιδέα του θηλασμού.

Φοβάμαι ότι θα βγω οφφ, αλλά μου δίνεις ωραίες πάσες. Ίσως μπορούν να πάνε σε πιο κατάλληλο θέμα
Το χειροτερο με την κοινότητά σας ξέρεις ποιο πιστευω πως ειναι; Που έχετε ανακατευτεί με ετερόκλητα και διαβρωτικα στοιχεία που αλλοιώνουν το κάθε δικό σας δικαίωμα και λειτουργούν ως σιγαστήρας στην κοινή λογική την οποία πάρα πολλοί γκέι κατέχετε σε αυτη την κοινότητα.
Ας ξεκινήσουμε ότι πλέον, τα τελευταία χρόνια, δε νιώθω ότι είμαι "κοντά" στην κοινότητα όσο ήμουν παλαιότερα. Δεν είναι χαχαχα και χουχουχου όπως κάποτε νόμιζα, αλλά δεν θα επεκταθώ καθώς δεν είναι της ώρας. Στα 20 μου εδώ θα έγραφα τα καλύτερα γι'αυτή ( με τη λογική του "αν δεν παινέψω το σπίτι μου θα πέσει να με πλακώσει" ), σήμερα κι μετά από συναναστροφή με αυτή δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο. Με την πάροδο του χρόνου ωρίμασα κι έσκασε η ροζ φούσκα, βλέπω τα πράγματα από άλλη σκοπιά. Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία και σίγουρα δεν την ασπάζονται όλοι, φυσικά.
Μπορει και να διαφωνήσεις με αυτο που λεω, δεν ξερω ή και να συμφωνήσεις, αλλα εγω ως απέξω συντηρητικός, έτσι το βλέπω.
Δεν διαφωνώ :thumbup:
Ξέρεις που πιστεύω ότι υπάρχει το πρόβλημα; Έχουν τεράστια την ανάγκη για αποδοχή με την οποία διαφωνώ. Τι εννοώ, για να μην παρεξηγηθώ: Είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ να θες να σε αποδέχονται όλοι. Αυτό που θα πρέπει να ενδιαφέρει είναι ο σεβασμός, όχι η αποδοχή. Τον πρώτο τον απαιτείς γιατί είναι δικαίωμα σου, η δεύτερη δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει παρά μόνο για όσους αγαπάς στη ζωή σου. Προσωπική μου άποψη πάντα, ίσως να είμαι και λάθος. Επίσης είναι τοσο μη μου απτου που παρεξηγούν τα πάντα κι οδηγούνται σε ακρότητες: το "ομοφοβικός" έχει γίνει καραμέλα. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνουμε ότι δε γυρίζει ο κόσμος γύρω από εμάς. Όσο νωρίτερα το πάρουμε πρέφα, τόσο το καλύτερο. Το ζήτημα είναι να μην μας συγχέουν με αυτούς τους 5,10, πόσοι είναι.
Συγγνώμη για τα οφφ ΟΔ, αλλά έπρεπε να τα γράψω.
Στα του θέματος...είμαι κατά του θηλασμού των μωρών από τρανς γυναίκες. Οι τρανς γυναίκες θα πρέπει να καταλάβουν ότι ευτυχώς ή δυστυχώς γεννήθηκαν με ένα συγκεκριμένο τρόπο βιολογικά κι με τη βοήθεια της φυλομετάβασης αποκτούν τα χ,ψ γυναικεία χαρακτηριστικά, όχι ομως ολα. Θα συγκρίνουμε τώρα το μητρικό γάλα μιας μαμάς με το γάλα μιας τρανς που έχει γάλα λόγω ιατρικής επέμβασης; Με τη μαγική διαδικασία της φύσης; Κάποια πράγματα έχουν εναν default τρόπο για να γίνουν, ας τον σεβαστούμε.

Γιατί καθε φορά που μιλάς εσυ θέλω να ανοιξω την πόρτα του σπιτιού μου και να σε καλωσορίσω μέσα, αλλα καθε φορά που μιλανε αυτοί θέλω να παίξω μπουνιές;
Βρήκες τη μέρα που έφτιαξα μπισκοτάκια κανέλας. Βάζω τα μπισκότα, βάζεις το τσαι; 🍵
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,726 μηνύματα.
Όσες θες :hehe: Αν και δεν είπα και κάτι, απλά υπογράμμισα ότι οι γκει άντρες που θέλουν να αποκτήσουν παιδιά, δεν επιθυμούν να τα θηλάσουν. Μιας κι αναφέρθηκε αυτό πιο πάνω και είναι πραγματική παραπληροφόρηση. Μη συγχέουμε δύο διαφορετικά πράγματα! Εγώ προσωπικά, δεν θέλω να αποκτήσω παιδιά αλλά εδώ ή εκεί έξω υπάρχουν τόσοι που θέλουν και είναι κρίμα να αντιστοιχούνται με την ιδέα του θηλασμού.

Φοβάμαι ότι θα βγω οφφ, αλλά μου δίνεις ωραίες πάσες. Ίσως μπορούν να πάνε σε πιο κατάλληλο θέμα

Ας ξεκινήσουμε ότι πλέον, τα τελευταία χρόνια, δε νιώθω ότι είμαι "κοντά" στην κοινότητα όσο ήμουν παλαιότερα. Δεν είναι χαχαχα και χουχουχου όπως κάποτε νόμιζα, αλλά δεν θα επεκταθώ καθώς δεν είναι της ώρας. Στα 20 μου εδώ θα έγραφα τα καλύτερα γι'αυτή ( με τη λογική του "αν δεν παινέψω το σπίτι μου θα πέσει να με πλακώσει" ), σήμερα κι μετά από συναναστροφή με αυτή δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο. Με την πάροδο του χρόνου ωρίμασα κι έσκασε η ροζ φούσκα, βλέπω τα πράγματα από άλλη σκοπιά. Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία και σίγουρα δεν την ασπάζονται όλοι, φυσικά.

Δεν διαφωνώ :thumbup:
Ξέρεις που πιστεύω ότι υπάρχει το πρόβλημα; Έχουν τεράστια την ανάγκη για αποδοχή με την οποία διαφωνώ. Τι εννοώ, για να μην παρεξηγηθώ: Είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ να θες να σε αποδέχονται όλοι. Αυτό που θα πρέπει να ενδιαφέρει είναι ο σεβασμός, όχι η αποδοχή. Τον πρώτο τον απαιτείς γιατί είναι δικαίωμα σου, η δεύτερη δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει παρά μόνο για όσους αγαπάς στη ζωή σου. Προσωπική μου άποψη πάντα, ίσως να είμαι και λάθος. Επίσης είναι τοσο μη μου απτου που παρεξηγούν τα πάντα κι οδηγούνται σε ακρότητες: το "ομοφοβικός" έχει γίνει καραμέλα. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνουμε ότι δε γυρίζει ο κόσμος γύρω από εμάς. Όσο νωρίτερα το πάρουμε πρέφα, τόσο το καλύτερο. Το ζήτημα είναι να μην μας συγχέουν με αυτούς τους 5,10, πόσοι είναι.
Συγγνώμη για τα οφφ ΟΔ, αλλά έπρεπε να τα γράψω.
Στα του θέματος...είμαι κατά του θηλασμού των μωρών από τρανς γυναίκες. Οι τρανς γυναίκες θα πρέπει να καταλάβουν ότι ευτυχώς ή δυστυχώς γεννήθηκαν με ένα συγκεκριμένο τρόπο βιολογικά κι με τη βοήθεια της φυλομετάβασης αποκτούν τα χ,ψ γυναικεία χαρακτηριστικά, όχι ομως ολα. Θα συγκρίνουμε τώρα το μητρικό γάλα μιας μαμάς με το γάλα μιας τρανς που έχει γάλα λόγω ιατρικής επέμβασης; Με τη μαγική διαδικασία της φύσης; Κάποια πράγματα έχουν εναν default τρόπο για να γίνουν, ας τον σεβαστούμε.


Βρήκες τη μέρα που έφτιαξα μπισκοτάκια κανέλας. Βάζω τα μπισκότα, βάζεις το τσαι; 🍵

Νομίζω ότι το έχεις καταλάβει όμως για τελευταία φορά σου λέω αυτό:

IMG_2917.png



* Νόστιμα τα μπισκότα κανέλας, είναι τα αγαπημένα μου 🙂🙂.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,474 μηνύματα.
Όσες θες :hehe: Αν και δεν είπα και κάτι, απλά υπογράμμισα ότι οι γκει άντρες που θέλουν να αποκτήσουν παιδιά, δεν επιθυμούν να τα θηλάσουν. Μιας κι αναφέρθηκε αυτό πιο πάνω και είναι πραγματική παραπληροφόρηση. Μη συγχέουμε δύο διαφορετικά πράγματα! Εγώ προσωπικά, δεν θέλω να αποκτήσω παιδιά αλλά εδώ ή εκεί έξω υπάρχουν τόσοι που θέλουν και είναι κρίμα να αντιστοιχούνται με την ιδέα του θηλασμού.

Δεν έχω προσέξει όλα όλα όσα ειπώθηκαν παραπάνω, μοναχά αποσπασματικά, ειλικρινά, δεν κανω deflect. Και πολλές φορές σε τετοια ζητήματα, που καταλαβαινω πως δημιουργουν εντάσεις, προσπερνώ αυτές τις εντάσεις χάνοντας πληροφορία.

Επι του θέματος. Έχω κάποιες πεποιθήσεις συγκεκριμένες για την υιοθεσία. Δεν έχει νόημα να τα πω γιατι ξέρεις οτι διαφωνώ. Πρόσεξε όμως. Διαφωνώ αλλά μέχρι τη διαφωνία. Είπα τη γνωμη μου, αν δεν περάσει, δεν πειράζει, ας γίνει και πάμε παρακάτω. Είμαι αυτο που λεμε μισάνοιχτο παράθυρο.

Στο θηλασμό πάω παραπέρα απο τη διαφωνία, με εξοργίζει. Σφραγισμένο παράθυρο. Γιατι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα, ειλικρινα μα το Θεο, ειναι το εξής που ειπε και η Κεμ2000: Ποιος μου εξασφαλίζει οτι ολα αυτα τα χημικα δεν θα περάσουν μες το παιδί.

Έβλεπα πριν καιρό, θέματα για τρανς, δεν εχει σημασία τι και πως, έτσι γούσταρα έτσι έκανα στην τελική, και έβλεπα εναν τύπο που εγραφε ότι ένιωθε αυτα που έπαιρνε η τρανς, στο φιλί, σαν κακή γεύση. Ή ότι τον άλλον του τα ριξε στο στομα και καταλαβαινε ότι η άλλη ήταν σε αγωγή.

Και το θυμηθηκα αυτο και λεω περνάνε στο αιμα, στο σάλιο, γιατι οχι και στο θηλασμό;

Το ίδιο θα ειναι το μητρικο γάλα με το χημικό; Σε διάβασα παρακατω και ειδα την ένστασή σου οπότε συμφωνουμε.

Ξέρεις που πιστεύω ότι υπάρχει το πρόβλημα; Έχουν τεράστια την ανάγκη για αποδοχή με την οποία διαφωνώ. Τι εννοώ, για να μην παρεξηγηθώ: Είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ να θες να σε αποδέχονται όλοι. Αυτό που θα πρέπει να ενδιαφέρει είναι ο σεβασμός, όχι η αποδοχή. Τον πρώτο τον απαιτείς γιατί είναι δικαίωμα σου, η δεύτερη δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει παρά μόνο για όσους αγαπάς στη ζωή σου. Προσωπική μου άποψη πάντα, ίσως να είμαι και λάθος. Επίσης είναι τοσο μη μου απτου που παρεξηγούν τα πάντα κι οδηγούνται σε ακρότητες: το "ομοφοβικός" έχει γίνει καραμέλα. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνουμε ότι δε γυρίζει ο κόσμος γύρω από εμάς. Όσο νωρίτερα το πάρουμε πρέφα, τόσο το καλύτερο. Το ζήτημα είναι να μην μας συγχέουν με αυτούς τους 5,10, πόσοι είναι.

Καταλαβαινω πολύ καλά τι θέλεις να πεις. Δε θα το γυρίσω σε μενα όμως, όσοι ξέρουν ξέρουν, οπότε ας εκφραστω γενικά:

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι δυο διαφορετικές έννοιες. Καμια φορά συγχέονται, καλώς ή κακώς, δεν ξέρω, και δεν εχω σταθερή άποψη στο θέμα.

Μόνο αν "την πάθεις" και σου κοπει το χέρι, η γεννηθείς μαυρος και βιωσεις ρατσισμό, ή γεννηθείς γυναίκα και βιώσεις σεξουαλική παρενόχληση, μπορεις να καταλάβεις στο 100% την αναγκη και για σεβασμό σε κάποια πράγματα. Και χωρίς αυτα μπορεις να καταλάβεις και να σεβαστεις φυσικά, αλλα ως το 99% θα σου πω εγω. 100% ποτέ.

Η αποδοχή λοιπόν ναι μεν ειναι διαφορετικη απο το σεβασμό και αντικειμενικά να το δούμε δε θα μας αποδέχονται ποτέ ολοι γι αυτο που είμαστε. Είναι μια υγιής στάση ζωής το να έχεις το γνωθι σαυτόν, ναι δε θα ειμαι αποδεκτός γιατι είμαι ΑΒΓΔ.

Υπάρχει όμως και το άλλο, στο οποιο δεν εχω καταλήξει και το θετω ως ερώτημα, ότι μήπως το να μην αποδέχομαι, να σημαινει λίγο και δεν σέβομαι;

Γιατι έχει σημασία και για ποια αποδοχή μιλάμε:

Την αποδοχή του να αναπνέεις; (αντικειμενική αποδοχή)
Την αποδοχή του να είσαι ίσος με μενα απέναντι στο νόμο (αντικειμενική αποδοχή)
Την αποδοχή του να σου δωσω εργασία με ίσες ευκαιρίες (αντικειμενικη αποδοχή)

ή

την αποδοχή του να σε βάλω στην προσωπική μου ζωή με κάποιο ρόλο; (υποκειμενική αποδοχή)

Κάποιες αποδοχές, ειναι περισσοτερο οικουμενικές αν θέλεις και "αντικειμενικές" και εκει καταλαβαινω γιατι μπορει να υπάρχει μια τάυτιση με την έννοια του σεβασμού.

Το θέτω αυτο ως πάτημα σε αυτα που ειπες και ως τροφή για σκέψη.


Βρήκες τη μέρα που έφτιαξα μπισκοτάκια κανέλας. Βάζω τα μπισκότα, βάζεις το τσαι; 🍵
Αν ο δρόμος με φέρει ποτέ κατα κει, θα σου φέρω ένα pouch Darjeeling 1st class με αρώματα λουλουδιών.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
Λίγο δύσκολο να είναι όλοι οι γιατροί woke
Αμα πεφτει το χρημα απο το open society foundation μεχρι και οτι ο πιθηκος ανηκει στα ερπετα θα υποστηριξουν
Το απορριπτω εντελως..καταρχην για λοφους υγειας αλλα και για λογους συνειδησης,,με την εννοια οτι αμα θες παιδι και δεν μπορεις.. υιοθετησε και ο θηλασμος ειναι για τις γυναικες και οχι για αντρες με ΟΡΜΟΝΕΣ.
Δεν καταννοω γιατι πρεπει να γυρισουν τον κοσμο αναποδα καποιοι για να το παιξουν γυναικες.Να κοροιδεψουν ποιον;
Κια με ποιο δικαιωμα ,για να νοιωσουν αυτοι καλυτερα...ενα μωρο το κανουν να θηλαζει απο αντρα..και μεγαλωνοντας να το μαθει και να σκεφτει και να νοιωσει πως;ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ.Για το πως θα νοιωσει το παιδι χεστηκαν.

Αλλα ξαναλεω...αυτο ειναι καθαρα για θεμα πως θα νοιωσουν καποιοι...να το παιξουν γυναικες.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.

Αλλα το θεωρω ΑΣΧΕΤΟ ΟΜΩΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΤΩΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΥΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΜΟΦΥΛΩΝ( Απο την ιδια φυλη) που τοσο λαθος τοσο καιρο τωρα μας μοστραρουν τα ΜΜΕ και δνε ξερω τον λογο.
Κια ασχετο με τους ομοφυλοφυλους γενικοτερα.

Κια θα το ξαναπω..αυτο το θεμα ειναι ακρως προπαγανδιστικο και εναντια βασικα στους ομοφυλοφυλους παρουσιαζοντας καποια ακραια στοιχεια για ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ.
Ακραια τρανσφοβικο και ιντεροφοβικο ποστ το οποιο ανετα θα μποορυσε να ειχε δημοσιευσει ο γενικος γραμματευς Νικολαος Μιχαλολιακος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 470 μηνύματα.
Το απορριπτω εντελως..καταρχην για λοφους υγειας αλλα και για λογους συνειδησης,,με την εννοια οτι αμα θες παιδι και δεν μπορεις.. υιοθετησε και ο θηλασμος ειναι για τις γυναικες και οχι για αντρες με ΟΡΜΟΝΕΣ.
Δεν καταννοω γιατι πρεπει να γυρισουν τον κοσμο αναποδα καποιοι για να το παιξουν γυναικες.Να κοροιδεψουν ποιον;
Κια με ποιο δικαιωμα ,για να νοιωσουν αυτοι καλυτερα...ενα μωρο το κανουν να θηλαζει απο αντρα..και μεγαλωνοντας να το μαθει και να σκεφτει και να νοιωσει πως;ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ.Για το πως θα νοιωσει το παιδι χεστηκαν.

Αλλα ξαναλεω...αυτο ειναι καθαρα για θεμα πως θα νοιωσουν καποιοι...να το παιξουν γυναικες.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.

Αλλα το θεωρω ΑΣΧΕΤΟ ΟΜΩΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΤΩΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΥΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΜΟΦΥΛΩΝ( Απο την ιδια φυλη) που τοσο λαθος τοσο καιρο τωρα μας μοστραρουν τα ΜΜΕ και δνε ξερω τον λογο.
Κια ασχετο με τους ομοφυλοφυλους γενικοτερα.

Κια θα το ξαναπω..αυτο το θεμα ειναι ακρως προπαγανδιστικο και εναντια βασικα στους ομοφυλοφυλους παρουσιαζοντας καποια ακραια στοιχεια για ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οτι λεω.ΣΚΕΤΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ.Αλλο η υιοθεσια και αλλο αυτες οι ανωμαλιες απο διεμφυλικα ηλιθια.
Συμφωνώ μαζί σου :clapping:
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.
Στο θηλασμό πάω παραπέρα απο τη διαφωνία, με εξοργίζει. Σφραγισμένο παράθυρο. Γιατι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα, ειλικρινα μα το Θεο, ειναι το εξής που ειπε και η Κεμ2000: Ποιος μου εξασφαλίζει οτι ολα αυτα τα χημικα δεν θα περάσουν μες το παιδί.

Έβλεπα πριν καιρό, θέματα για τρανς, δεν εχει σημασία τι και πως, έτσι γούσταρα έτσι έκανα στην τελική, και έβλεπα εναν τύπο που εγραφε ότι ένιωθε αυτα που έπαιρνε η τρανς, στο φιλί, σαν κακή γεύση. Ή ότι τον άλλον του τα ριξε στο στομα και καταλαβαινε ότι η άλλη ήταν σε αγωγή.

Και το θυμηθηκα αυτο και λεω περνάνε στο αιμα, στο σάλιο, γιατι οχι και στο θηλασμό;

Το ίδιο θα ειναι το μητρικο γάλα με το χημικό; Σε διάβασα παρακατω και ειδα την ένστασή σου οπότε συμφωνουμε.
Τα προβλήματα, ή μάλλον καλύτερα αμφιβολίες των επιστημόνων σχετικά με τον θηλασμό είναι κάτι που σίγουρα θα διορθωθεί . Με την ραγδαία εξέλιξη της επιστήμης και δεδομένου ότι ο θηλασμός δεν απαιτεί κάποιο όργανο που στερείται ο άνδρας, αλλά πρόκειται για ορμόνες, σε κάποια χρόνια η ποιότητα του γάλατος θα είναι ( σχεδόν ) ολόιδια
Για να είμαστε ειλικρινείς η ένσταση σχετικά με την υγεία δεν η μοναδική , αν και ρεαλιστική με τα τωρινά δεδομένα . Και εγώ δεν κρύβω ότι αυτή η εικονα αυτή μου προκαλεί μια αποστροφή .. αλλά είναι ένα προσωπικό συναίσθημα αυτό και προσπαθώ να μην αξιολογώ καταστάσεις βάση αυτού
 

Christiiina03

Νεοφερμένος

Η Christiiina03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Καταλαβαίνω ότι αυτό το θέμα είναι αρκετά παράξενο για τα περισσότερα άτομα, αν θέλετε να βρείτε cringe βλακείες από τρανς άτομα είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσατε να βρείτε και χειρότερα.
Η άποψη μου για το συγκεκριμένο θέμα είναι ότι θα πρέπει να γίνετε αποκλειστικά ότι είναι καλύτερο για το μωρό. Παρόλο που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει πραγματικός λόγος να θηλάζει μια τρανς γυναίκα, είναι πιθανό η σύντροφος της (ή ο σύντροφος της, αν είναι τρανς άνδρας) να μην έχει αρκετό γάλα. Η πραγματική ερώτηση έχει ως εξής, είναι το γάλα μιας τρανς γυναίκας καλύτερο από το συνονθύλευμα που είναι τα βρεφικά γάλατα; Πιστεύω πως ναι, με βάση τις έρευνες που έχω δει η ποιότητα είναι ίδια με αυτήν τον cis γυναικών, το κύριος θέμα φαίνεται να είναι η ποσότητα.
Αν έχετε προβληματισμό για το ότι πρόκειται για ένα τρανς άτομο που το κάνει θα ρωτήσω το εξής, θα το θεωρούσατε διαφορετικό αν το ίδιο το έκανε ένα συγγενικό πρόσωπο (ή η σύντροφος) μιας cis γυναίκας που γέννησε αλλά δεν είχε γάλα;

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη πράξη αγάπης από μια μάνα που θηλάζει το σπλαχνο που βγήκε από μέσα τής.
Όπως έλεγε και ο ποιητής Robert Browning, όλη η αγάπη του κόσμου ξεκινάει και τελειώνει στην μητρότητα.
Δεν έβρισκες αρκετές εικόνες από τρανς γυναίκες και αποφάσισες να βρεις τρανς άντρες να θηλάζουν τα μωρά που οι ίδιοι γέννησαν;

Το ερώτημα και το ζητούμενο εδώ δεν είναι όλα αυτά που ειπώνονται, αλλά πόσο υγιές είναι για ένα μωρό να θηλάζει γάλα από γυναίκες που λαμβάνουν ορμόνες. Και θα εξηγήσω αμέσως τι εννοώ:
Μιας τρανς γυναίκα που είναι στη φάση της φυλομετάβασης για αρχή κάνει ορμονοθεραπεία η οποία περιλαμβάνει οιστρογόνα και αντιανδρογόνα. Τα οιστρογόνα, ας πούμε ότι είναι σαν τα αντισυλληπτικά που παίρνουμε οι γυναίκες με μήτρα για να μη μένουμε έγκυες (που δεν είναι αυτό ακριβώς αλλά τα αντισυλληπτικά δομούνται κυρίως με οιστρογόνα και ένα προγεσταγόνο). Στις γυναίκες με μήτρα η χορήγηση αντισυλληπτικών γίνεται 1 φορά τη μέρα.

Στις τρανς γυναίκες ανάλογα με τη περιεκτικότητα του χαπιού σε οιστρογόνα, τον γιατρό, την απόκριση του οργανισμού κ.α. μπορεί να φτάσει στη χορήγηση 2-3 αντισυλληπτικών την ημέρα + αντιανδρογόνων ώστε να πέσει η τεστο και να ανέβουν τα οιστρογόνα στο αίμα. Αυτό συμβαίνει επειδή ένας άντρας με τα επίπεδα τεστο που έχει, χρειάζεται αρκετή συγκέντρωση οιστρογόνων.

Όταν μια γυναίκα με μήτρα γεννήσει, απαγορεύεται ρητά η χρήση αντισυλληπτικών κατά τη διάρκεια του θηλασμού γιατί οι ορμόνες περνάνε στο γάλα. Επιπλέον η χρήση αντιανδρογόνων απαγορεύεται εξίσου λόγω τερατογόνου δράσης που επίσης περνάει στο γάλα. Άρα τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι είναι ασφαλές για μια τρανς γυναίκα να θηλάσει ένα μωρό με τεχνητό τρόπο ενώ λαμβάνει 3 χάπια οιστρογονών και αντιανδρογόνα ενώ για μια γυναίκα με μήτρα δεν είναι ασφαλές που η επιτρεπόμενη δόση είναι μόνο 1 χάπι την ημέρα;
Οι ορμόνες αυτές (Κυρίως η Ε2) είναι οι ίδιες που παράγουν οι ωοθήκες. Γενικά τα τρανς άτομα στοχεύουν να έχουν τις ορμόνες τους σε παρόμοια επίπεδα με τα cis άτομα, αυτό που λες ότι παίρνουν περισσότερα οιστρογόνα για να αντιμετωπίσουν την τεστοστερόνη δεν ισχύει. Είναι αλήθεια ότι πολλές τρανς γυναίκες παίρνουν αντιανδρογόνα αλλά δεν ισχύει για όλες καθώς άλλες απλά δεν τα χρειάζονται, άλλες έχουν κάνει ορχεκτομή, και άλλες παίρνουν ανάλογα της εκλυτικής ορμόνης των γοναδοτροπινών. Πιστεύω ότι είναι σχετικά εύκολο με την σημερινή επιστήμη να ελέγξουμε το τι περιέχει το γάλα αυτό.
Όσο για τα αντισυλληπτικά, οι περισσότερες τρανς γυναίκες γενικά δεν λαμβάνουν προγεσταγόνα και δεν γνωρίζω εάν περνάν στο γάλα ή όχι (ίσος και αυτό να είναι κάτι που προβληματίζει τους γιατρούς, δεν ξέρω). Ο λόγος που μπορεί να παίρνουν πολλαπλά χάπια είναι ότι εσύ έχεις περισσότερα οιστρογόνα από αυτές.

Το απορριπτω εντελως..καταρχην για λοφους υγειας αλλα και για λογους συνειδησης,,με την εννοια οτι αμα θες παιδι και δεν μπορεις.. υιοθετησε και ο θηλασμος ειναι για τις γυναικες και οχι για αντρες με ΟΡΜΟΝΕΣ.
Δεν καταννοω γιατι πρεπει να γυρισουν τον κοσμο αναποδα καποιοι για να το παιξουν γυναικες.Να κοροιδεψουν ποιον;
Κια με ποιο δικαιωμα ,για να νοιωσουν αυτοι καλυτερα...ενα μωρο το κανουν να θηλαζει απο αντρα..και μεγαλωνοντας να το μαθει και να σκεφτει και να νοιωσει πως;ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ.Για το πως θα νοιωσει το παιδι χεστηκαν.

Αλλα ξαναλεω...αυτο ειναι καθαρα για θεμα πως θα νοιωσουν καποιοι...να το παιξουν γυναικες.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.

...

Οτι λεω.ΣΚΕΤΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ.Αλλο η υιοθεσια και αλλο αυτες οι ανωμαλιες απο διεμφυλικα ηλιθια.
Α ναι, τώρα που αποδεχτήκαμε τους gay πρέπει να βρούμε μια άλλη κοινωνική ομάδα να αποκλείσουμε.
Αν είναι να το παίζεις προοδευτική θα μπορούσες τουλάχιστον να εκφράσεις την διαφωνία σου χωρείς να χρησιμοποιείς κακοποιητικούς όρους όπως "να το παίξουν γυναίκες", "διεμφυλικα ηλιθια", "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ", και να τις αποκαλείς με αρσενικές αντωνυμίες. Τα τρανς άτομα δεν προσπαθούν να κοροϊδέψουν κανέναν.
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Καταλαβαίνω ότι αυτό το θέμα είναι αρκετά παράξενο για τα περισσότερα άτομα, αν θέλετε να βρείτε cringe βλακείες από τρανς άτομα είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσατε να βρείτε και χειρότερα.
Η άποψη μου για το συγκεκριμένο θέμα είναι ότι θα πρέπει να γίνετε αποκλειστικά ότι είναι καλύτερο για το μωρό. Παρόλο που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει πραγματικός λόγος να θηλάζει μια τρανς γυναίκα, είναι πιθανό η σύντροφος της (ή ο σύντροφος της, αν είναι τρανς άνδρας) να μην έχει αρκετό γάλα. Η πραγματική ερώτηση έχει ως εξής, είναι το γάλα μιας τρανς γυναίκας καλύτερο από το συνονθύλευμα που είναι τα βρεφικά γάλατα; Πιστεύω πως ναι, με βάση τις έρευνες που έχω δει η ποιότητα είναι ίδια με αυτήν τον cis γυναικών, το κύριος θέμα φαίνεται να είναι η ποσότητα.
Αν έχετε προβληματισμό για το ότι πρόκειται για ένα τρανς άτομο που το κάνει θα ρωτήσω το εξής, θα το θεωρούσατε διαφορετικό αν το ίδιο το έκανε ένα συγγενικό πρόσωπο (ή η σύντροφος) μιας cis γυναίκας που γέννησε αλλά δεν είχε γάλα;


Δεν έβρισκες αρκετές εικόνες από τρανς γυναίκες και αποφάσισες να βρεις τρανς άντρες να θηλάζουν τα μωρά που οι ίδιοι γέννησαν;


Οι ορμόνες αυτές (Κυρίως η Ε2) είναι οι ίδιες που παράγουν οι ωοθήκες. Γενικά τα τρανς άτομα στοχεύουν να έχουν τις ορμόνες τους σε παρόμοια επίπεδα με τα cis άτομα, αυτό που λες ότι παίρνουν περισσότερα οιστρογόνα για να αντιμετωπίσουν την τεστοστερόνη δεν ισχύει. Είναι αλήθεια ότι πολλές τρανς γυναίκες παίρνουν αντιανδρογόνα αλλά δεν ισχύει για όλες καθώς άλλες απλά δεν τα χρειάζονται, άλλες έχουν κάνει ορχεκτομή, και άλλες παίρνουν ανάλογα της εκλυτικής ορμόνης των γοναδοτροπινών. Πιστεύω ότι είναι σχετικά εύκολο με την σημερινή επιστήμη να ελέγξουμε το τι περιέχει το γάλα αυτό.
Όσο για τα αντισυλληπτικά, οι περισσότερες τρανς γυναίκες γενικά δεν λαμβάνουν προγεσταγόνα και δεν γνωρίζω εάν περνάν στο γάλα ή όχι (ίσος και αυτό να είναι κάτι που προβληματίζει τους γιατρούς, δεν ξέρω). Ο λόγος που μπορεί να παίρνουν πολλαπλά χάπια είναι ότι εσύ έχεις περισσότερα οιστρογόνα από αυτές.


Α ναι, τώρα που αποδεχτήκαμε τους gay πρέπει να βρούμε μια άλλη κοινωνική ομάδα να αποκλείσουμε.
Αν είναι να το παίζεις προοδευτική θα μπορούσες τουλάχιστον να εκφράσεις την διαφωνία σου χωρείς να χρησιμοποιείς κακοποιητικούς όρους όπως "να το παίξουν γυναίκες", "διεμφυλικα ηλιθια", "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ", και να τις αποκαλείς με αρσενικές αντωνυμίες. Τα τρανς άτομα δεν προσπαθούν να κοροϊδέψουν κανέναν.
Ενδιαφέρον επιλογή, το πρώτο σου μήνυμα. Φαίνεται από τις γνώσεις σου ότι οι ιατρικές σχολές της Γερμανίας βγάζουν ανώτερης κλάσης απόφοιτους. Αλήθεια, έχετε ειδικά μαθήματα για τα διεμφυλικά άτομα;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,983 μηνύματα.
Ενδιαφέρον επιλογή, το πρώτο σου μήνυμα. Φαίνεται από τις γνώσεις σου ότι οι ιατρικές σχολές της Γερμανίας βγάζουν ανώτερης κλάσης απόφοιτους. Αλήθεια, έχετε ειδικά μαθήματα για τα διεμφυλικά άτομα;
Στις νεες απιστευτες ιδωτικες σχολες ιατρικης του κουλη, θα υπαρχει ειδικη κατευθιυνση για τρανς ατομα που θα περιλαμβανει και τον θηλασμο τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα τρανς άτομα δεν προσπαθούν να κοροϊδέψουν κανέναν.
μονο τον εαυτο τους κοροιδευουν το ξερουμε αυτο.
 

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 470 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Καταλαβαίνω ότι αυτό το θέμα είναι αρκετά παράξενο για τα περισσότερα άτομα, αν θέλετε να βρείτε cringe βλακείες από τρανς άτομα είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσατε να βρείτε και χειρότερα.
Η άποψη μου για το συγκεκριμένο θέμα είναι ότι θα πρέπει να γίνετε αποκλειστικά ότι είναι καλύτερο για το μωρό. Παρόλο που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει πραγματικός λόγος να θηλάζει μια τρανς γυναίκα, είναι πιθανό η σύντροφος της (ή ο σύντροφος της, αν είναι τρανς άνδρας) να μην έχει αρκετό γάλα. Η πραγματική ερώτηση έχει ως εξής, είναι το γάλα μιας τρανς γυναίκας καλύτερο από το συνονθύλευμα που είναι τα βρεφικά γάλατα; Πιστεύω πως ναι, με βάση τις έρευνες που έχω δει η ποιότητα είναι ίδια με αυτήν τον cis γυναικών, το κύριος θέμα φαίνεται να είναι η ποσότητα.
Αν έχετε προβληματισμό για το ότι πρόκειται για ένα τρανς άτομο που το κάνει θα ρωτήσω το εξής, θα το θεωρούσατε διαφορετικό αν το ίδιο το έκανε ένα συγγενικό πρόσωπο (ή η σύντροφος) μιας cis γυναίκας που γέννησε αλλά δεν είχε γάλα;
Αυτό με το γάλα δεν το είχα σκεφτεί αλλά όπως και να έχει με αηδιάζει μόνο και που το σκέφτομαι. Επίσης καλωσόρισες :)
 

Christiiina03

Νεοφερμένος

Η Christiiina03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σορρι για το double post, έπρεπε να πάω για ύπνο. Πριν συνεχίσω για να μην παρεξηγηθώ απλά θα ήθελα να επισημάνω ότι είμαι εναντίον να θηλάζει μια για το βίτσιο τις ανεξάρτητα με το αν είναι τρανς η όχι, όλα πρέπει να γίνονται με βάση το τι είναι καλύτερο για το παιδί.

Εάν επιτραπεί η υιοθεσία σε ομοφυλόφιλους τι θα τους σταματήσει από αυτό που έκαναν στο βίντεο. Δλδ την προσπάθεια θηλασμού?
Τα τρανς άτομα ήδη έχουν το δικαίωμα να τεκνοθετήσουν και να παντρεύουν στην Ελλάδα. Μπορούν επίσης και να τεκνοποιήσουν. Όσον αφορά τα τρανς άτομα ο καινούριος νόμος επηρεάζει μόνο τις τρανς γυναίκες σε λεσβιακές σχέσεις και τους gay τρανς άνδρες (και τα παιδιά τους, ένας τρανς άνδρας που έχει κάνει την νομική διόρθωση στο φύλο του και μετά γέννησε ένα παιδί έχει θέμα με την καταχώριση του στο ληξιαρχείο).

Εδώ εξηγεί λίγο τις ορμόνες , όχι τόσο αναλυτικά βέβαια . Μιλάει για ένα συγκεκριμένο περιστατικό δεν χρησιμοποιούνται πάντα οι ίδιες τεχνικές .
Για αντιανδρογονο χρησιμοποιήθηκε spironolactone , όπου βρέθηκε ότι στην καθημερινή δόση γάλατος είχε σύσταση 0.2% . Θεωρήθηκε κλινικά ασήμαντο
Για αύξηση της παραγωγής γάλατος χρησιμοποιήθηκε domperidone το οποίο έχει απαγορευτεί στην Αμερική λόγω ανησυχίας του FDA για καρδιακές επιπλοκές , ενώ η επίδραση του στο βρέφος είναι άγνωστη
Απλά να αναφέρω μόνο πως η δομπεριδόνη χρησιμοποιείτε συχνά από cis γυναίκες (με την παρακολούθηση τον γιατρών τους) που έχουν θέμα με τον θηλασμό παρόλο που δεν έχει εγκριθεί (ακόμα?) για αυτό το σκοπό.

Έβλεπα πριν καιρό, θέματα για τρανς, δεν εχει σημασία τι και πως, έτσι γούσταρα έτσι έκανα στην τελική, και έβλεπα εναν τύπο που εγραφε ότι ένιωθε αυτα που έπαιρνε η τρανς, στο φιλί, σαν κακή γεύση. Ή ότι τον άλλον του τα ριξε στο στομα και καταλαβαινε ότι η άλλη ήταν σε αγωγή.

Και το θυμηθηκα αυτο και λεω περνάνε στο αιμα, στο σάλιο, γιατι οχι και στο θηλασμό;

Το ίδιο θα ειναι το μητρικο γάλα με το χημικό; Σε διάβασα παρακατω και ειδα την ένστασή σου οπότε συμφωνουμε.
Το γεγονός ότι νιώθεις πως πρέπει να δικαιολογήσεις το τι κοιτάζεις στην προσωπική σου ζωή λέει πολλά για την ελληνική κοινωνία.
Όσο για τον τύπο που αναφέρεις, να θυμίσω ότι ειπώθηκε και πριν ότι οιστραδιόλη έχουν ήδη στο αίμα τους οι cis γυναικείες (και συχνά παίρνουν extra για αντισύλληψη). Αν αυτό που είπε ο τύπος όντως ισχύει, η γεύση δεν ήταν των φαρμάκων αλλά τον αποτελεσμάτων τους (πχ: η διαφορετική μυρωδιά του ιδρώτα στους άντρες και στις γυναίκες όπως και η διαφορά στο δέρμα, στους μυς, και στον σκελετό τους οφείλετε κυρίως στην αναλογία ανδρογόνων και οιστρογόνων που έχουν).
Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς με το "του τα ριξε στο στομα" αλλά αν είναι αυτό που νομίζω, δεν μου φαίνεται σαν άτομο εμπιστοσύνης καθώς η σπερματογένεση σταματάει με την έλλειψη τεστοστερόνης και την χρήση οιστρογόνων.

Θα συγκρίνουμε τώρα το μητρικό γάλα μιας μαμάς με το γάλα μιας τρανς που έχει γάλα λόγω ιατρικής επέμβασης; Με τη μαγική διαδικασία της φύσης;
Τα οιστρογόνα είναι αυτά που προκαλούν αυτή την "μαγική διαδικασία της φύσης" και αναπτύσσουν το στήθος, τους μαστικούς αδένες, κτλπ.

Αυτό με το γάλα δεν το είχα σκεφτεί αλλά όπως και να έχει με αηδιάζει μόνο και που το σκέφτομαι. Επίσης καλωσόρισες :)
Καλώς σας βρήκα!
Αυτή είναι γενικά μια συχνή αντίδραση από πολλά άτομα σε ΛΟΑΤΚΙ θέματα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,474 μηνύματα.
Το γεγονός ότι νιώθεις πως πρέπει να δικαιολογήσεις το τι κοιτάζεις στην προσωπική σου ζωή λέει πολλά για την ελληνική κοινωνία.
Σου έμοιασα να δικαιολόγησα κάτι;

Κι από που κι ως που το οτι εγω το παίζω τραβάτε με κι ας κλαίω επειδή χάζεψα δυο κουκλάρες τρανς, λέει κάτι για την ελληνική κοινωνία; Δεν ειμαι ο άνθρωπος που θα αντιμετωπίσω με θυμηδία μια ολόκληρη κοινωνία με το παραμικρό, για πολλούς λόγους.

Μπορώ να παω να με σκίσουν μέχρι να μη μπορώ να κάτσω, κι ύστερα να τα χώσω σε ότι woke κυκλοφορεί, να κανω το σταυρό μου μες την εκκλησία, να φιλήσω τις εικόνες, να φωνάξω ένα "που θα ανάψουμε κεριά, μες την Αγιά Σοφιά" και μετά να ξαναπάω να με ξανα-σκίσουν. Υποθετικά πάντα, γιατι μέχρις ώρας I love pussy.

Ετσι για να ξέρεις και με ποιον μιλάς πάντα, Χριστίνα. Ναι, ειμαι απο την άλλη πλευρά, με τους "κακούς".

Η ελληνική κοινωνία είναι αυτό που είναι. Κάποιοι θα το αποδεχτούν, κάποιοι θα σκάσουν στα γέλια, κάποιοι θα πουν κοίτα τον γελοίο τι λέει, κι αλλοι θα αδιαφορήσουν.

Κι εσυ θα σχηματίσεις γνώμη για μένα. That's life, μπορούμε να κάνουμε κατι γι αυτο πέρα απο το να διάγουμε εναν όσο το δυνατόν αυθεντικότερο βίο χωρίς να είμαστε ψεύτικοι; Αν ναι, καλώς. Απο κει και πέρα, είναι πέρα από τον έλεγχό μας τα πράγματα.

Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς με το "του τα ριξε στο στομα" αλλά αν είναι αυτό που νομίζω, δεν μου φαίνεται σαν άτομο εμπιστοσύνης καθώς η σπερματογένεση σταματάει με την έλλειψη τεστοστερόνης και την χρήση οιστρογόνων.
Στοματικό έρωτα εννοώ και κατάλαβε τις ορμόνες στο σπέρμα. ΛΕΕΙ. "Λέει". Τώρα το τι λέει ο καθενας, ο Θεος και η ψυχή του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,402 μηνύματα.
Παίδες, too much νταβαντούρι χωρίς νόημα.
Τα πράγματα είναι υπερβολικά απλά. Η κάθε τρανς που θέλει να κάνει θηλασμό ρωτάει τον γιατρό.
Εαν ο γιατρός πει ναι, το κάνει, και σε εμάς τους υπόλοιπους δεν πέφτει λόγος. Σε άλλους το θέαμα μπορεί να είνα φυσιολογικό, σε άλλους να φαίνεται παράλογο, αηδιαστικό κτλπ. αλλά δεν έχει σημασία γιατί ναι...δεν μας πέφτει λόγος.

Να το θέσω και αλλιώς. Εμείς τώρα έχουμε πιάσει το θέμα της ασφάλειας του γάλατος. Και πολύ καλά έχουμε κάνει, κάθε νοήμον και λογικός άνθρωπος θα έχει ανησυχία γιατί είναι κάτι άγνωστο. Ωστόσο να σκεφτούμε και πόσες βιολογικά γυναίκες καπνίζουν πριν την εγκυμοσύνη το οποίο έχει άμεση και μάλιστα αποδεδειγμένη σύνδεση με την υγεία του μωρού ; Αυτό είναι μικρότερο κακό που δεν μας ενδιαφέρει ενώ συμβαίνει σε μεγαλύτερη κλίμακα ; Πως γίνεται αυτό ;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,474 μηνύματα.
Ωστόσο να σκεφτούμε και πόσες βιολογικά γυναίκες καπνίζουν πριν την εγκυμοσύνη το οποίο έχει άμεση και μάλιστα αποδεδειγμένη σύνδεση με την υγεία του μωρού ;
Εδω δεν έχεις άδικο. Αλλά τι γίνεται; Το να καπνίσει μια μάνα δεν ειναι νομοθετημένο. Επαφείεται στην προσωπική κρίση του καθενός το πόσο προσεκτικός θα είναι.

Ειχα μια συζητηση χτες και μου είπαν ότι διαβασαν μια είδηση οτι η μανα ηταν πρεζάκι στην εγκυμοσύνη και βγήκε το μωρό και έκανε στερητικό με το καλημέρα.

Αλλο αυτό κι άλλο το να βγει το κράτος οι ύαινες των Βρυξελλών και να νομοθετήσουν "να πάρε ενα παιδί και βύζαινέ το αντισύλληψη τέρμα".
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,615 μηνύματα.
Παίδες, too much νταβαντούρι χωρίς νόημα.
Τα πράγματα είναι υπερβολικά απλά. Η κάθε τρανς που θέλει να κάνει θηλασμό ρωτάει τον γιατρό.
Εαν ο γιατρός πει ναι, το κάνει, και σε εμάς τους υπόλοιπους δεν πέφτει λόγος. Σε άλλους το θέαμα μπορεί να είνα φυσιολογικό, σε άλλους να φαίνεται παράλογο, αηδιαστικό κτλπ. αλλά δεν έχει σημασία γιατί ναι...δεν μας πέφτει λόγος.
Αυτό τα λέει όλα και δε χωράει αλλη κουβέντα που να σκάσουν. Αλλά αν δεν πάρουν τον νόμο και την επιστήμη στα χέρια τους εδώ, που θα το κάνουν; :P
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,402 μηνύματα.
Εδω δεν έχεις άδικο. Αλλά τι γίνεται; Το να καπνίσει μια μάνα δεν ειναι νομοθετημένο. Επαφείεται στην προσωπική κρίση του καθενός το πόσο προσεκτικός θα είναι.

Ειχα μια συζητηση χτες και μου είπαν ότι διαβασαν μια είδηση οτι η μανα ηταν πρεζάκι στην εγκυμοσύνη και βγήκε το μωρό και έκανε στερητικό με το καλημέρα.

Αλλο αυτό κι άλλο το να βγει το κράτος οι ύαινες των Βρυξελλών και να νομοθετήσουν "να πάρε ενα παιδί και βύζαινέ το αντισύλληψη τέρμα".
Μα αυτό είναι το θέμα.
Το πως θα θηλάσεις το παιδί σου δεν το ορίζει το κράτος. Όπως δεν ορίζει και το εαν εγώ θα τρώω καρότα ή σουβλάκια. Όπως δεν ορίζει και το εαν θα καπνίζει μια βιολογικά γυναίκα πριν την εγκυμοσύνη της. Σαν θέμα είναι ελεύθερο. Απο εκεί και πέρα είναι στην δική σου ευθύνη το εαν θα ακούσεις τις οδηγίες του γιατρού για να εξασφαλίσεις τις καλύτερες συνθήκες ανάπτυξης για το παιδί σου.

Άρα πως εμείς πάμε να τα βάλουμε με κάτι που εξαρχής δεν έχουμε λόγο ; Και στην προκειμένη δεν υπάρχουν στοιχεία που να δείχνουν ξεκάθαρα οτι το γάλα απο τρανς γυναίκα κάνει κακό. Για το τσιγάρο αντίθετα έχουμε. Και σκέψου πόσα παιδιά θα υιοθετηθούν και θα τα θηλάσουν τρανς γυναίκες, και πόσα παιδιά θα τα θηλάσει μια μητέρα που δεν προσέχει και καπνίζει, τρέφεται λάθος κτλπ.
Αυτό τα λέει όλα και δε χωράει αλλη κουβέντα που να σκάσουν. Αλλά αν δεν πάρουν τον νόμο και την επιστήμη στα χέρια τους εδώ, που θα το κάνουν; :P
Ναι νομίζω οτι υπάρχει λίγο παραπάνω ζήλος στο θέμα.
Οι άνθρωποι αυτοί δεν βγήκαν να μας επιβάλλουν κάτι, όπως συχνά λέγεται για προσοχή. Μόνοι μας χτυπιόμαστε τώρα και κάναμε την τρίχα τριχιά.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,743 μηνύματα.
Παίδες, too much νταβαντούρι χωρίς νόημα.
Τα πράγματα είναι υπερβολικά απλά. Η κάθε τρανς που θέλει να κάνει θηλασμό ρωτάει τον γιατρό.
Εαν ο γιατρός πει ναι, το κάνει, και σε εμάς τους υπόλοιπους δεν πέφτει λόγος. Σε άλλους το θέαμα μπορεί να είνα φυσιολογικό, σε άλλους να φαίνεται παράλογο, αηδιαστικό κτλπ. αλλά δεν έχει σημασία γιατί ναι...δεν μας πέφτει λόγος.

Να το θέσω και αλλιώς. Εμείς τώρα έχουμε πιάσει το θέμα της ασφάλειας του γάλατος. Και πολύ καλά έχουμε κάνει, κάθε νοήμον και λογικός άνθρωπος θα έχει ανησυχία γιατί είναι κάτι άγνωστο. Ωστόσο να σκεφτούμε και πόσες βιολογικά γυναίκες καπνίζουν πριν την εγκυμοσύνη το οποίο έχει άμεση και μάλιστα αποδεδειγμένη σύνδεση με την υγεία του μωρού ; Αυτό είναι μικρότερο κακό που δεν μας ενδιαφέρει ενώ συμβαίνει σε μεγαλύτερη κλίμακα ; Πως γίνεται αυτό ;
""
Θα πει κανείς: «Μα καλά, δεν περνάει η νικοτίνη στο μητρικό γάλα;» Η νικοτίνη ανιχνεύεται στο μητρικό γάλα φτάνοντας στην υψηλότερή της συγκέντρωση μισή ώρα μετά το κάπνισμα. Έρευνες δείχνουν ότι σε λήψη έως πέντε τσιγάρων την ημέρα, η νικοτίνη που ανευρίσκεται στο μητρικό γάλα παραμένει σε αμελητέες ποσότητες. Με παραπάνω από πέντε τσιγάρα την ημέρα, όσο περισσότερα κάνει η μητέρα, τόσο μεγαλύτερη η παρουσία της ουσίας στο μητρικό γάλα. Ακόμα όμως και σε βαριά καπνίστρια, τα οφέλη από τη συνέχιση του θηλασμού υπερτερούν των όποιων κινδύνων από την παρουσία νικοτίνης στο μητρικό γάλα.

Οι περισσότερες από τις υπόλοιπες ουσίες που περιέχονται στον καπνό αποδομούνται σε μεγάλο βαθμό στο έντερο του παιδιού και δεν φτάνουν στο αίμα του. Αντίθετα, οι βλαπτικές ουσίες του καπνού – που είναι πολλές, όχι μόνο η νικοτίνη – εισπνέονται από το μωρό της καπνίστριας – ανεξάρτητα δηλαδή θηλασμού του ή όχι – και φτάνουν στο αίμα του μέσα από το παθητικό κάπνισμα"

Από τη σελίδα του παιδιάτρου που πήγαινα
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,474 μηνύματα.
Άρα πως εμείς πάμε να τα βάλουμε με κάτι που εξαρχής δεν έχουμε λόγο ;
Σοβαρά τώρα;

Θα στο επιστρέψω το ερωτημα όπως είναι. Και γιατι πας να τα βάλεις με την επικρατούσα κατάσταση (θηλασμός από γυναίκα) εφόσον εξαρχής δεν έχεις λόγο;

Πως σε εμενα πετάς αυτη την ερώτηση, αλλά στον εαυτό σου που υποστηρίζεις αυτο το πανηγυρι με τον διεμφυλικο θηλασμό δεν την πετάς;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top