Θρησκεία και ιερείς: Εκπροσωπούν στ' αλήθεια το Θεό;

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
Αυτός o ιερέας μάλλον νομίζει πως ζει στην Ρωσία. Δεν του αρέσουν οι δυτικές φιλελεύθερες αξίες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,034 μηνύματα.
Μπράβο ρε ζουστ, άλλη μια αντικειμενική ανάλυση της πραγματικότητας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
Μπράβο ρε ζουστ, άλλη μια αντικειμενική ανάλυση της πραγματικότητας.
Άμα φτάσει να τους αποκαλεί και τρομοκράτες, αυτός ο αχρείος ιερέας θα εξισωθεί με τον μέσο Ρώσο πουτινικό. Ελπίζω να μην πέσει σε τετοιο επίπεδο υπανθρώπου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,607 μηνύματα.
Αυτός τώρα εμπνέει ποίμνιο, αυτός διδάσκει σε "σχολές γονέων", αυτός ξεσηκώνει κινήματα μέσα απο τον λόγο του που υποτίθεται θα έπρεπε να είναι λόγος του Θεού.

Ένα reality check για να δούμε μετά πως προκύπτει το μίσος και η βία στην κοινωνία σωματική και λεκτική.

Και επειδή ίσως να ξεκινήσει μια κόντρα με την θρησκεία ξανά απο ορισμένους που δεν θα καταλάβουν προς τα πού απευθύνεται αυτό το σχόλιο, για σας που πιστεύετε στον Θεό και σε κυρήγματά του Χριστού, αυτοί οι άνθρωποι σας προσβάλλουν και εσάς τους ίδιους.

Έχω γράψει και παλιότερα εδώ μέσα ότι παρά το γεγονός ότι είμαι Χριστιανός και θεωρώ την θρησκεία μέρος της ζωής μου δεν πηγαίνω εκκλησία πάρα 2-3 φορές το χρόνο καθως η συμπεριφορά των ιερέων με απωθεί πλήρως από το να πηγαίνω. Όταν πας σε εκκλησία και βλέπεις τιμές στα κεριά, τους παπάδες να μιλούν προσβλητικά σε μικρά παιδιά που κάνουν φασαρία, σου κάνουν παρατήρηση αν σε δουν να κάθεσαι σταυροποδι ενώ συχνά ξεσπουν σκάνδαλα που αφορούν την εκκλησία τότε καταλαβαίνεις ότι τα άτομα αυτά δεν εκπροσωπούν ούτε τον Χριστο ούτε αυτά που δίδαξε, μην ξεχνάμε κιόλας οτι το Χριστό τον σκότωσαν οι ίδιοι οι ιερείς με φρικτό τροπο επειδή τους έλεγε τα αντίθετα από αυτά που ήθελαν να ακούσουν. Άρα ναι προσωπικά ειμαι Χριστιανός, προφανώς και ο Χριστός υπήρξε ιστορικά σαν πρόσωπο το οποίο δίδαξε την αγάπη και την σοβαρότητα όμως η εκκλησία κανει ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που δίδαξε.

Προφανώς και υπάρχουν άτομα μέσα στην εκκλησία τα οποία ακολουθούν αυτά που δίδαξε ο Χριστός και μένουν στην ουσία του κηρύγματος του, δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,409 μηνύματα.
Αυτός o ιερέας μάλλον νομίζει πως ζει στην Ρωσία. Δεν του αρέσουν οι δυτικές φιλελεύθερες αξίες.
οι δηθεν φιλελευθερες αξιες δινουν την εξουσια και την δυναμη στον ιερεα να λεει οτι του καυλωσει χωρις καμια συνεπεια... Συν το οτι πανω απο τους μισους πολίτες μιας φιλελεύθερης δημοκρατικής χώρας ασπαζονται τετοιες αποψεις ζητω το φακιν δυτικο ιραν της ευρωπης :bleh:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.
Έχω γράψει και παλιότερα εδώ μέσα ότι παρά το γεγονός ότι είμαι Χριστιανός και θεωρώ την θρησκεία μέρος της ζωής μου δεν πηγαίνω εκκλησία πάρα 2-3 φορές το χρόνο καθως η συμπεριφορά των ιερέων με απωθεί πλήρως από το να πηγαίνω. Όταν πας σε εκκλησία και βλέπεις τιμές στα κεριά, τους παπάδες να μιλούν προσβλητικά σε μικρά παιδιά που κάνουν φασαρία, σου κάνουν παρατήρηση αν σε δουν να κάθεσαι σταυροποδι ενώ συχνά ξεσπουν σκάνδαλα που αφορούν την εκκλησία τότε καταλαβαίνεις ότι τα άτομα αυτά δεν εκπροσωπούν ούτε τον Χριστο ούτε αυτά που δίδαξε, μην ξεχνάμε κιόλας οτι το Χριστό τον σκότωσαν οι ίδιοι οι ιερείς με φρικτό τροπο επειδή τους έλεγε τα αντίθετα από αυτά που ήθελαν να ακούσουν. Άρα ναι προσωπικά ειμαι Χριστιανός, προφανώς και ο Χριστός υπήρξε ιστορικά σαν πρόσωπο το οποίο δίδαξε την αγάπη και την σοβαρότητα όμως η εκκλησία κανει ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που δίδαξε.

Προφανώς και υπάρχουν άτομα μέσα στην εκκλησία τα οποία ακολουθούν αυτά που δίδαξε ο Χριστός και μένουν στην ουσία του κηρύγματος του, δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι.
Δεν τον καταλαβαίνουν όλοι αυτόν τον διαχωρισμό, ωστόσο.
Και δεν θα πω σε κανέναν πως να πιστεύει ή να λατρεύει τον Θεό στον οποίο πιστεύει.
Με το φτωχό μου το μυαλό όμως μπορώ να καταλάβω πως τον Θεό μπορείς να τον έχεις μέσα σου και να τον λατρεύεις ακόμα κι αν βρίσκεσαι μόνος σε ενα βουνό και προσεύχεσαι χωρίς να χρειάζονται πολλά πολλά.
Και τα λεφτά που δίνουν οι πιστοί σε παπάδες (μέχρι και για συγχωροχάρτια!) δεν ξέρω αν νομίζουν πως πάνε στον Θεό, γιατί δεν πάνε.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο ανήθικο απο το να εκμεταλλεύεσαι την πίστη κάποιου για κέρδος.
Αλλά απο τη στιγμή που η εκκλησία συνδέεται με κέρδος είναι μπίζνα και δεν εκπροσωπεί τον Θεό.
Γνώμη μου,προσωπική.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,063 μηνύματα.
Για να λέμε την αλήθεια, στην Εκκλησία υπάρχει μεγάλη διαφθορά. Σεξουαλικά σκάνδαλα, οικονομικά σκάνδαλα κ.λπ. Το ότι πολλοί γενικεύουν για να βγάλουν μια ασχημή εικόνα για όλους τους ιερείς, ισχύει επίσης. Παρόλα αυτά, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι μητροπολίτες, επίσκοποι και εν γένει όσο πιο υψηλά στην ιεραρχία απολαμβάνουν πολυτέλειες όπως λιμουζίνες και χρυσούς σταυρούς, όταν ο Χριστιανισμός διδάσκει τον λιτό βίο και την απάρνηση του υλικού κόσμου.
Ο αληθινός Χριστιανισμός βρίσκεται στο Όρος και όχι στους εδώ κληρικούς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,607 μηνύματα.
Δεν τον καταλαβαίνουν όλοι αυτόν τον διαχωρισμό, ωστόσο.
Και δεν θα πω σε κανέναν πως να πιστεύει ή να λατρεύει τον Θεό στον οποίο πιστεύει.
Με το φτωχό μου το μυαλό όμως μπορώ να καταλάβω πως τον Θεό μπορείς να τον έχεις μέσα σου και να τον λατρεύεις ακόμα κι αν βρίσκεσαι μόνος σε ενα βουνό και προσεύχεσαι χωρίς να χρειάζονται πολλά πολλά.
Και τα λεφτά που δίνουν οι πιστοί σε παπάδες (μέχρι και για συγχωρωχάρτια!) δεν ξέρω αν νομίζουν πως πάνε στον Θεό, γιατί δεν πάνε.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο ανήθικο απο το να εκμεταλλεύεσαι την πίστη κάποιου για κέρδος.
Αλλά απο τη στιγμή που η εκκλησία συνδέεται με κέρδος είναι μπίζνα και δεν εκπροσωπεί τον Θεό.
Γνώμη μου,προσωπική.

Δίκιο έχεις σε αυτά που λες, πιο πιστός και καλός χριστιανός είναι κάποιος που δεν πάει στην εκκλησία συχνά αλλά πιστεύει στις αξίες που δίδαξε ο Χριστός παρά ο ιερέας της γειτονικής εκκλησίας που βάζει υψηλές τιμές στα κεριά και στις εικόνες που πουλάει ενώ παράλληλα είναι γεμάτος κακιά μέσα του. Δυστυχώς ο βασικός λόγος που ο αριθμός των πιστών μειώνεται τα τελευταία χρόνια είναι επειδή η ίδια η εκκλησία έχει βγάλει έναν απάνθρωπο και παρεμβατικό πρόσωπο προς την κοινωνία. Προσωπικά πάω στην εκκλησία 3 φορές τον χρόνο, δυο φορές το Πάσχα και κάθε καλοκαίρι στην Παναγία της Τήνου όπου το έχω σαν τάμα και πηγαίνω μονοήμερη μόνο και μόνο για τον σκοπό αυτό.

Ξαναλέω μην ξεχνάμε ότι ο Χριστός βασανίστηκε μέχρι θανάτου από τους ίδιους τους ιερείς επειδή δεν ήταν ένας πλούσιος άρχοντας όπως τον είχαν φανταστεί αλλά ένας ταπεινός άνθρωπος που πήγε κόντρα στα κακώς κείμενα της τότε θρησκείας. Ακόμα και σήμερα αν είχε γεννηθεί ο Χριστός ξανά η ίδια η εκκλησία παίζει να τον σκότωνε επειδή δεν θα επικύρωνε τις ακραίες αντιλήψεις τους.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,860 μηνύματα.
Το ειδες με τα ματια σου ?
Και άλλα ιστορικά γεγονότα δεν έχουμε δει με τα μάτια μας, ωστόσο τα πιστεύουμε. Μήπως να αρχίσουμε να αμφισβητούμε και οτιδήποτε άλλο συνέβη στο παρελθόν επειδή απλά εμείς δεν το είδαμε;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,607 μηνύματα.
Και άλλα ιστορικά γεγονότα δεν έχουμε δει με τα μάτια μας, ωστόσο τα πιστεύουμε. Μήπως να αρχίσουμε να αμφισβητούμε και οτιδήποτε άλλο συνέβη στο παρελθόν επειδή απλά εμείς δεν το είδαμε;

Κάθεσαι και ασχολείσαι σοβαρά και εσύ τώρα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.
Τέλος πάντων το νόημα είναι πως ο καθε ένας θα έπρεπε να κρίνει σε όλα τα θέματα καταστάσεις εκμετάλλευσης αλλά σε θέματα σκάρτων ιερέων για μένα μπαίνει ενα τεράστιο ηθικό κομμάτι που πιστεύω χρησιμοποιούν και οι συγκεκριμένοι ως παραβάν για να κερδοσκοπήσουν ή να κάνουν ακόμα χειρότερα όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Επειδή η καταγωγή μου είναι απο Θεσσαλία και οι γονείς μου με ενημέρωσαν πως πρόσφατα σε ενα χωριό ενας παπάς ζήτησε 200 ευρώ απο πλημμυροπαθείς για να ρθει να ξορκίσει το κακό με λειτουργία και του τα έδωσαν.
Ο ίδιος παπάς τα έχει "πλακάκια" με εναν άλλο πολύ γνωστό στην περιοχή μεγαλοπαπά που έχει μια βιλάρα κοντά στο πατρικό μου 4 επίπεδα και με πισίνα.
Τώρα καταλαβαίνετε πως βγαίνουν αυτα τα χρήματα. Τέλος πάντων όπου μπαίνει το κέρδος να είστε καχύποπτοι γενικά.
Τώρα σίγουρα θα υπάρχουν περιστατικά απο ιερείς που είναι όντως η φωνή του θεού και συνήθως είναι άνθρωποι λιτοί, και ταπεινοί και δεν μιλούν με μισανθρωπιά και αμφιβάλλω πως έτσι είναι οι περισσότεροι Μητροπολίτες που όπως αναφέρθηκε πιο πάνω κυκλοφορούν με λίμο και διασπείρουν hate speech που αν το ψάξετε παραπάνω θα αντιληφθείτε πως το κάνουν για λόγους που δεν εξυπηρετούν τα οικονομικά συμφέροντα τους.


όπως και να έχει ο καθένας (θέλω να πιστεύω) έχει την κρίση να αντιληφθεί βασικά πράγματα και ο σκάρτος άνθρωπος (παπάς ή μη) συνήθως κάνει μπαμ απο χιλιόμετρα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Και άλλα ιστορικά γεγονότα δεν έχουμε δει με τα μάτια μας, ωστόσο τα πιστεύουμε. Μήπως να αρχίσουμε να αμφισβητούμε και οτιδήποτε άλλο συνέβη στο παρελθόν επειδή απλά εμείς δεν το είδαμε;
εμμμμ....ναι ?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,034 μηνύματα.
Ο κλήρος στην χώρα το έχουμε πει, είναι τέρμα προβληματικός. Όσο πιο κοντά στην εκκλησία πας τόσο πιο αντιδραστικός γίνεσαι και δυστυχώς η αντίδραση γίνεται σε βάρος του Θεού, της θρησκείας δηλαδή και όχι του κλήρου. Με τόσα και με τόσα έχασαν την πίστη τους πολλοί άνθρωποι και η νεολαία έχει απομακρυνθεί.

Παρ'όλα αυτά στο ομοφοβικό σκέλος η εκκλησία ακολουθεί πράγματι μια τραγική πολιτική που εξωθεί την κατάσταση στα άκρα χωρίς λόγο. Να αναγνωρίσει την ομοφυλοφιλία όπως θέλει ο Πάπας σίγουρα όχι. Είναι λίγο γελοίο στο πλαίσιο της πολιτικής ορθότητας να βλέπουμε διάφορα τύπου "Allah loves equality" ή αναγνώριση του γάμου από εκκλησία. Οι αβρααμικές θρησκείες την ομοφυλοφιλία την θεωρούν αμαρτία με βάση τις γραφές. Άσχετα αν συμφωνούμε ή όχι. Το χειρότερο που έκαναν για εμένα ήταν η ανακοίνωση πως δεν θα βαπτίζονται τα παιδιά των ομοφυλόφιλων. Με ποιο δικαίωμα δογματικά πάρθηκε μια τέτοια απόφαση; Όταν ο ίδιος ο Χριστός είπε πως στον παράδεισο θα πάνε μόνο όσοι και όσες διατήρησαν την ψυχή τους αγνή και αθώα σαν τα παιδιά; Αυτό ήταν μεγάλο λάθος.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,068 μηνύματα.
Αρχικά θα πρέπει να αναρωτηθούμε αν υπάρχει θεος και στη συνέχεια αν θελει το καλο μας. 🤷

Εγω προσωπικά με οσα εχω τραβήξει, του εχω πολλά μαζεμένα. 😡
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,063 μηνύματα.
Ο κλήρος στην χώρα το έχουμε πει, είναι τέρμα προβληματικός. Όσο πιο κοντά στην εκκλησία πας τόσο πιο αντιδραστικός γίνεσαι και δυστυχώς η αντίδραση γίνεται σε βάρος του Θεού, της θρησκείας δηλαδή και όχι του κλήρου. Με τόσα και με τόσα έχασαν την πίστη τους πολλοί άνθρωποι και η νεολαία έχει απομακρυνθεί.
Διαφωνώ ως προς το τελευταίο. Όποιος είναι να πιστέψει σε μια θρησκεία, στο τέλος θα πιστέψει και είναι πολύ καλύτερο να γίνει από επιλογή και προσωπικό ψάξιμο, παρά να είσαι Χριστιανός γιατί έτσι έμαθες από τους γονείς σου. Που οι περισσότεροι από αυτούς είναι τύποις Χριστιανοί, οπότε δεν είναι και μεγάλο το πλήγμα. Προτιμώ λίγοι και καλοί παρά πολλοί και επιφανειακά Χριστιανοί, για διατήρηση ηθών και εθιμών.
Το χειρότερο που έκαναν για εμένα ήταν η ανακοίνωση πως δεν θα βαπτίζονται τα παιδιά των ομοφυλόφιλων. Με ποιο δικαίωμα δογματικά πάρθηκε μια τέτοια απόφαση; Όταν ο ίδιος ο Χριστός είπε πως στον παράδεισο θα πάνε μόνο όσοι και όσες διατήρησαν την ψυχή τους αγνή και αθώα σαν τα παιδιά; Αυτό ήταν μεγάλο λάθος.
Σε αυτό συμφωνώ. Το παιδί πρέπει να βαφτίζεται, για την ακρίβεια είναι μεγάλη αμαρτία για τον Χριστιανισμό να μην βαπτίσεις το παιδί σου, εδώ όταν δεν είναι σίγουρο αν ζήσουν τα κάνουν αεροβάπτισμα, ώστε να προλάβει να πάρει την άφεση για το προπατορικό αμάρτημα, κάτι που είναι ο μεγαλύτερος σκοπός του βαπτίσματος, άλλωστε. Άσχετα τώρα τι πιστεύει ο καθένας, έτσι λέει το δόγμα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,587 μηνύματα.
Μεγάλο φάουλ τής Εκκλησίας αυτό. Κανείς λειτουργός δεν μπορεί να αρνηθεί να τελέσει το μυστήριο της βάπτισης - χρίσματος. Κανείς...
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ο κλήρος στην χώρα το έχουμε πει, είναι τέρμα προβληματικός. Όσο πιο κοντά στην εκκλησία πας τόσο πιο αντιδραστικός γίνεσαι και δυστυχώς η αντίδραση γίνεται σε βάρος του Θεού, της θρησκείας δηλαδή και όχι του κλήρου. Με τόσα και με τόσα έχασαν την πίστη τους πολλοί άνθρωποι και η νεολαία έχει απομακρυνθεί.

Παρ'όλα αυτά στο ομοφοβικό σκέλος η εκκλησία ακολουθεί πράγματι μια τραγική πολιτική που εξωθεί την κατάσταση στα άκρα χωρίς λόγο. Να αναγνωρίσει την ομοφυλοφιλία όπως θέλει ο Πάπας σίγουρα όχι. Είναι λίγο γελοίο στο πλαίσιο της πολιτικής ορθότητας να βλέπουμε διάφορα τύπου "Allah loves equality" ή αναγνώριση του γάμου από εκκλησία. Οι αβρααμικές θρησκείες την ομοφυλοφιλία την θεωρούν αμαρτία με βάση τις γραφές. Άσχετα αν συμφωνούμε ή όχι. Το χειρότερο που έκαναν για εμένα ήταν η ανακοίνωση πως δεν θα βαπτίζονται τα παιδιά των ομοφυλόφιλων. Με ποιο δικαίωμα δογματικά πάρθηκε μια τέτοια απόφαση; Όταν ο ίδιος ο Χριστός είπε πως στον παράδεισο θα πάνε μόνο όσοι και όσες διατήρησαν την ψυχή τους αγνή και αθώα σαν τα παιδιά; Αυτό ήταν μεγάλο λάθος.
Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Ξεχνάνε όλοι αυτοί ότι ο ίδιος ο Χριστός, πλησίαζε τελωνες και ιερόδουλες για να τους φέρει κοντά στο Θεό, πάντα με αγάπη. Αυτό είναι χριστιανισμός για εμένα, η αγάπη προς το συνάνθρωπο με την ευλογια του θεου και όχι αυτή η εμμονή μίσους για τα πάντα που έχουν τώρα.

Αλλά λογικό δεν ειναι; άνθρωποι είμαστε, όλοι αμαρτωλοί, όμως λίγοι κάνουν μετάνοια. Αυτοί οι άνθρωποι είναι τυφλοί, τυφλοί στη δική τους πίστη που σίγουρα δεν έχει αγάπη μέσα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,677 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα η παρουσία αυτού του ανθρώπου
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,587 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα η παρουσία αυτού του ανθρώπου
Αυτές οι "φωνές" λείπουν από την εκκλησία...

Ωραίος. Λίγα λόγια και καλά. Ούτε δογματισμοί, ούτε φανφάρες και τυμπανοκρουσίες, ούτε τίποτα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top