Ιράν: 31 οι νεκροί από την έναρξη των διαδηλώσεων μετά τον θάνατο της Μαχσά Αμινί

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ολες ανεξαρτήτως θρησκείες θα έπρεπε να ειναι ελεύθερες εκτός από το Ισλάμ.

Αυτή η χώροκατακτητική μεσαιωνικού τύπου «αλάθητη» ιδεολογία ειναι η μόνη που κάνει τέτοιον σαματά και προκαλεί κοινωνικές αναταραχές οπου και αν εμφανίζεται. Αυτή η θρησκεια καθώς και άλλες μισανθρωπες αντιλήψεις και αιρεσεισ θα έπρεπε να εξοβελιστούν δια παντος απο παντου ή τουλάχιστον απο τον ανεπτυγμένο κόσμο.
Τι σε κάνει να θεωρείσαι ανεπτυγμένος;

Για την πρώτη πρόταση σου, εχω να πω ότι είσαι εφιαλτικά λάθος. Το Ισλάμ και ο Χριστιανισμός είναι αβρααμικες θρησκείες, άρα μιλάμε για θρησκείες αδέλφια. Αν κάτσεις και τις ψάξεις περισσότερο, θα καταλάβαινες ότι καταβαθος δεν υπάρχει καμια διαφορα. Οσο σεξισμό παρατηρείς στο Ισλάμ άλλο τοσο παρατηρείς και στον χριστιανισμό. Διαχώριση φύλων υπάρχει και στις δυο θρησκείες, απλά οι χριστιανοί είναι πιο «διπλωμάτες» και ετσι στα μάτια σου έχουν παρουσιαστεί πιο…καλοί.

Όσοι έχουν αναφέρει την απαγόρευση της μαντίλας από την Γαλλία (Βέλγιο, Δανία, Αυστρία) σε δημόσιους χώρους, εγώ αυτό που καταλαβα είναι πως πρόκειται για απαγόρευση κάλυψης προσώπου. Βγάζει νόημα, ο καθένας θα μπορούσε να μεταμφιεστεί σε «μουσουλμάνα» και να έχει κακές προσθέσεις. Η απλές μαντίλες, δεν καλύπτουν το προσωπο.



Ακριβώς. Εξίσου και η μαντήλα υποδηλώνει την κατωτερότητα της γυναίκας και είναι για πολλούς προσβλητική. Κανένα κράτος δεν είναι υποχρεωμένο να την ανεχθεί, αν πιστεύει πως αντιστρατεύεται τις θεμελιώδεις αξίες του, όπως δεν είναι υποχρεωμένο να ανεχθεί κάποιον να κυκλοφορεί γυμνός ή με τη σβάστιγκα τατουάζ ή να κάψει τη σημαία κλπ κλπ.
Αυτό δεν συνδέεται καθόλου με τον γυμνισμό, είπαμε ότι σήμερα αποτελεί υποχρέωση και όχι δικαίωμα. Αλλά επειδή αναφέρεις την προσβολή… μπορώ να προσβληθώ εγώ, μια άθεη, από την μαντίλα που επιλέγει να φορέσει μια μουσουλμάνα που την πετυχα στον δρόμο; Οχι. Αν το πάμε ετσι, μπορώ να προσβληθώ και από καποιον που βλεπω να φοράει σταυρο στον λαιμο. Είναι βάρβαρο σύμβολο, υποστηρίζει τη βία, και σκέφτεσαι την απάνθρωπη πράξη ανθρώπων να καρφώνουν έναν άντρα στα ξύλα. Και για να το πάω και στα άκρα, μπορώ επίσης να προσβληθώ όταν βλεπω κρεμασμένη την ελληνική σημαία που έχει τον σταυρο. Από την στιγμή που προσβάλλομαι, θα πρέπει να αλλάξει η σημαία, να απαγορευθούν τα κολιέ με τον σταυρο και οτιδήποτε ενισχύει την εικόνα αυτου. Βγάζει νόημα αυτο; Θεωρώ πως δεν βγάζει.


Η γνωστή Μαλαλα, η κοπέλα που γλύτωσε από τους Ταλιμπάν, είναι μουσουλμάνα και φοράει την Shayla, μια μαντήλα που είναι σαν φουλάρι και το φοράει στο κεφάλι. Το μαλλί της φαίνεται. Είναι φεμινίστρια και σπουδαία ακτιβίστρια. Θα της πείτε εσεις ότι είναι δήθεν ακτιβίστρια/ φεμινίστρια επειδή θέλει να φοράει την μαντίλα της; Ή πιστεύετε ότι είναι γνωστή και κάνει τετοιες δράσεις μόνο για τα μάτια του κόσμου;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
1)Τι σε κάνει να θεωρείσαι ανεπτυγμένος;

2)Για την πρώτη πρόταση σου, εχω να πω ότι είσαι εφιαλτικά λάθος. Το Ισλάμ και ο Χριστιανισμός είναι αβρααμικες θρησκείες, άρα μιλάμε για θρησκείες αδέλφια. Αν κάτσεις και τις ψάξεις περισσότερο, θα καταλάβαινες ότι καταβαθος δεν υπάρχει καμια διαφορα. Οσο σεξισμό παρατηρείς στο Ισλάμ άλλο τοσο παρατηρείς και στον χριστιανισμό. Διαχώριση φύλων υπάρχει και στις δυο θρησκείες, απλά οι χριστιανοί είναι πιο «διπλωμάτες» και ετσι στα μάτια σου έχουν παρουσιαστεί πιο…καλοί.

3)Όσοι έχουν αναφέρει την απαγόρευση της μαντίλας από την Γαλλία (Βέλγιο, Δανία, Αυστρία) σε δημόσιους χώρους, εγώ αυτό που καταλαβα είναι πως πρόκειται για απαγόρευση κάλυψης προσώπου. Βγάζει νόημα, ο καθένας θα μπορούσε να μεταμφιεστεί σε «μουσουλμάνα» και να έχει κακές προσθέσεις. Η απλές μαντίλες, δεν καλύπτουν το προσωπο.




4)Αυτό δεν συνδέεται καθόλου με τον γυμνισμό, είπαμε ότι σήμερα αποτελεί υποχρέωση και όχι δικαίωμα. Αλλά επειδή αναφέρεις την προσβολή… μπορώ να προσβληθώ εγώ, μια άθεη, από την μαντίλα που επιλέγει να φορέσει μια μουσουλμάνα που την πετυχα στον δρόμο; Οχι. Αν το πάμε ετσι, μπορώ να προσβληθώ και από καποιον που βλεπω να φοράει σταυρο στον λαιμο. Είναι βάρβαρο σύμβολο, υποστηρίζει τη βία, και σκέφτεσαι την απάνθρωπη πράξη ανθρώπων να καρφώνουν έναν άντρα στα ξύλα. Και για να το πάω και στα άκρα, μπορώ επίσης να προσβληθώ όταν βλεπω κρεμασμένη την ελληνική σημαία που έχει τον σταυρο. Από την στιγμή που προσβάλλομαι, θα πρέπει να αλλάξει η σημαία, να απαγορευθούν τα κολιέ με τον σταυρο και οτιδήποτε ενισχύει την εικόνα αυτου. Βγάζει νόημα αυτο; Θεωρώ πως δεν βγάζει.


Η γνωστή Μαλαλα, η κοπέλα που γλύτωσε από τους Ταλιμπάν, είναι μουσουλμάνα και φοράει την Shayla, μια μαντήλα που είναι σαν φουλάρι και το φοράει στο κεφάλι. Το μαλλί της φαίνεται. Είναι φεμινίστρια και σπουδαία ακτιβίστρια. Θα της πείτε εσεις ότι είναι δήθεν ακτιβίστρια/ φεμινίστρια επειδή θέλει να φοράει την μαντίλα της; Ή πιστεύετε ότι είναι γνωστή και κάνει τετοιες δράσεις μόνο για τα μάτια του κόσμου;

1) Ολα αυτα που υπονομεύει το Ισλάμ στην πιο αγνή μορφη του: ελευθερία και ισότητα για ολους, δημοκρατία, ελευθερία έκφρασης, δικαιοσύνη. Ολα αυτα υπολείπονται στις ισλαμικές χώρες- όχι ότι εμείς στην δυση ζουμε στην τελεια δημοκρατία, αλλά άλλη κουβεντα αυτο, τουλάχιστον ισχύουν σε μεγάλο βαθμό τα παραπάνω.

2) Τραγική απλοποίηση. Ο Χριστιανισμός, αλλά και ο Εβραισμος, ο οποίος διαβίωνε και διαβιώνει στην Ευρώπη για αιώνες, δεν έχουν καμία σχεση με το Ισλάμ στην πρακτικη εφαρμογή τους. Το Ισλάμ ιστορικά , μια φορά είχε έρθει σ επαφή με την αρχαία σκεψη και αναθεωρήθηκε ριζικώς και προόδευσε. Διαφορες συγκυρίες οδήγησαν δυστυχώς στην οπισθοδρόμηση και στην αρχική του , βάρβαρη μορφη. Αυτο δεν συνέβη με τις δυο υπόλοιπες αβρααμικες θρησκείες: ακομα και στις ορθόδοξες χώρες όπως στην δίκη μας , που δεν υπέστησαν αμεσα τον αναθεωρητισμό της Δύσης, παρολ αυτα δεν διανύουν σήμερα το χαλί των ισλαμικών κρατών- εξαιρέσεις υπάρχον πάντοτε βεβαια. Η διδάσκαλια του χριστιανισμού στην πιο απλή και άμεση μορφη της-περα από διαστρεβλώσεις- ειναι ειρηνική, αντιθέτως μ ο,τι συμβαίνει Με το ισλαμ, το οποίο εγκαθιδρύθηκε όχι μονο σαν θρησκεια, αλλά σαν κοινωνικοπολιτικοοικονομικο μοντελο διακυβέρνησης και τρόπος ζωής που πρέπει να εναγκαλισει όλο τον κόσμο. Εξ ου και η επιθετική χωροκατακτητικοτητα του.

3) η μαντήλα, οπωσ γίνεται αντιληπτή από την ισλαμική θεώρηση, αποτελεί εξ ορισμού σύμβολο αντικειμενοποιησης και υποβίβασης της γυναικείας φύσης, φτάνει να ανατρέξει κανείς ιστορικά τον λογο για τον οποίο αυτή επιβλήθηκε στην πρώιμη ισλαμική κοινωνία.

4) Προφανως. Για κάθε τι υπάρχει κάποιος συμβολισμός: όπως κάποιος Εβραίος θα προσβαλλόταν αν έβλεπε άτομα με σβαστικες στα μπράτσα τους ή όπως ειναι ανάρμοστο Έλληνες φαντάροι αλβανικής καταγωγής να σχηματίζουν τον αλβανικό αετό, ετσι το ιδιο ισχυει και για την μουσουλμανική μαντήλα.

Και αυτο δεν θα επιτευχθεί ούτε με την στηλίτευση της μουσουλμάνας ούτε με κάποια κακεντρεχή ρατσιστική συμπεριφορά εναντίον της, αλλά μονο μέσω της παιδείας και ιδεολογικής μεταρρύθμισης. Ειδάλλως, ας συνεχίζουμε να ζουμε με την ιδεα ότι ειναι δικαίωμα της κ επιλογή να φοράει την μαντήλα η Τ αλλά παπλώματα απανω της για να μην «σκανδαλίζει» τους άρρενες. Και οι δικές μας γριες φοράνε μαντήλα ή ακομα και οι δυτικές καλόγριες, προφανως όχι ομως μ αυτο τον συμβολισμό, και γι αυτο δεν γίνεται τέτοιος ντόρος γι αυτές.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα το θέσω και εγώ όσο πιο κομψά γίνεται,δεν με ενδιαφέρει η άποψη σου.
Οπότε παρακαλώ μην με παραθέτεις άλλο. Εγώ μπαίνω να κάνω μια συζήτηση εδώ ήρεμα, όχι να τσακωθώ. Εαν νιώθεις πως αυτά που λέω είναι αρλούμπες και δεν σου αρέσουν οι απόψεις μου, αγνόησε τες. Είναι τόσο απλό. Ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε και ας το αφήσουμε εκεί,ελευθερία απόψεων δεν έχουμε; Εαν τώρα νομίζεις πως αυτά που λέω επίσης προσβάλλουν κάποιον τότε δεν κατααλαβαίνεις τι θέλω να πω. Σε κάθε περίπτωση και εγώ βρίσκω προσβλητικό το ύφος σου οπότε δεν επιθυμώ να συζητήσουμε μαζί γιατί μου χαλάς την διάθεση.
Χαίρομαι όμως που είσαι παντελώς ανίκανος να απαντήσεις σε όλο το υπόλοιπο, δηλαδή ότι το θέμα είναι τι συμβολίζει στην πραγματική ζωή η μαντίλα και όχι τι συμβολίζει στο κεφάλι σου. Καλά πήγε αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

2) Τραγική απλοποίηση. Ο Χριστιανισμός, αλλά και ο Εβραισμος, ο οποίος διαβίωνε και διαβιώνει στην Ευρώπη για αιώνες, δεν έχουν καμία σχεση με το Ισλάμ στην πρακτικη εφαρμογή τους. Το Ισλάμ ιστορικά , μια φορά είχε έρθει σ επαφή με την αρχαία σκεψη και αναθεωρήθηκε ριζικώς και προόδευσε. Διαφορες συγκυρίες οδήγησαν δυστυχώς στην οπισθοδρόμηση και στην αρχική του , βάρβαρη μορφη. Αυτο δεν συνέβη με τις δυο υπόλοιπες αβρααμικες θρησκείες: ακομα και στις ορθόδοξες χώρες όπως στην δίκη μας , που δεν υπέστησαν αμεσα τον αναθεωρητισμό της Δύσης, παρολ αυτα δεν διανύουν σήμερα το χαλί των ισλαμικών κρατών- εξαιρέσεις υπάρχον πάντοτε βεβαια. Η διδάσκαλια του χριστιανισμού στην πιο απλή και άμεση μορφη της-περα από διαστρεβλώσεις- ειναι ειρηνική, αντιθέτως μ ο,τι συμβαίνει Με το ισλαμ, το οποίο εγκαθιδρύθηκε όχι μονο σαν θρησκεια, αλλά σαν κοινωνικοπολιτικοοικονομικο μοντελο διακυβέρνησης και τρόπος ζωής που πρέπει να εναγκαλισει όλο τον κόσμο. Εξ ου και η επιθετική χωροκατακτητικοτητα του.
Ε καλά, κάτι εκτρώσεις προσπαθούν να μπανάρουν ανά τον κόσμο οι χριστιανοταλιμπάν (που κουβαλάνε ΠΟΛΥ μισογυνισμό) δεν θα τους βγάλουμε και οσίες, είπαμε.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ε καλά, κάτι εκτρώσεις προσπαθούν να μπανάρουν ανά τον κόσμο οι χριστιανοταλιμπάν (που κουβαλάνε ΠΟΛΥ μισογυνισμό) δεν θα τους βγάλουμε και οσίες, είπαμε.

Σε σχεση με τους ισλαμοταλιμπαν ειναι όχι όσιες αλλά υπεροσιες. Η θέση μου ειναη ότι κατηγοριοποίηση των αβρααμικων θρησκειών ως ισάξιες ειναι τελείως λανθασμένη και αφελής προσέγγιση.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Απλά επέλεξαν ένα φυσικό αντικείμενο στην τύχη και αποφάσισαν να το κάνουν σύμβολο...nothing special about it. Τα σύμβολα έχουν δύναμη , αλλά όχι τόσο πολύ όσο νομίζουμε.
Και πάλι, υπεραπλούστευση κατά τη γνώμη μου. Κάτι τόσο μηδενιστικό δεν έχω δει να διατυπώνεται ούτε από τους πιο ακραίους υποστηρικτές της άποψης κατά της απαγόρευσης, και έχω διαβάσει πολλές σχετικές νομολογιακές αποφάσεις.

Καταρχάς δεν επιλέχθηκε στην τύχη η μπούρκα ή το νικάμπ... έχει ξεκάθαρο σκοπό την απόκρυψη όλου του γυναικείου σώματος. Τόσο για την προστασία της "ιδιοκτησίας" των αντρών όσο και γιατί η γυναίκα θεωρούταν πως δεν έπρεπε να βγαίνει από το σπίτι. Αν ήταν τόσο ανάγκη να βγει, έπρεπε να καταπνίξει όλη την προσωπικότητά της και να ισοπεδωθεί σε μια ακραία τυποποίηση ώστε να μην ξεχωρίζει. Ξεκάθαρα δεν αντιμετωπίζεται ως πρόσωπο, αλλά ως ένα αναλώσιμο, τυποποιημένο και ανώνυμο αναπαραγωγικό αντικείμενο. Το νικάμπ δεν είναι ένα φυσικό αντικείμενο που επιλέχτηκε στην τύχη, αλλά ένα μέσο με σαφή σκοπό να πετύχει ακριβώς αυτή την εκμηδένιση που περιγράφω παραπάνω. Αυτό ούτε οι μουσουλμάνοι μελετητές δεν το αμφισβητούν.

Έπειτα, δεν μπορείς να παραγνωρίσεις πως είναι μια πρακτική όχι στην ευχέρεια των γυναικών, αλλά που τους επιβάλλεται. Συνεπώς, το να ανέχεσαι την ετερόνομη επιβολή(που δεν είναι παρά σιωπηρή επιβολή) της μπούρκας στις γυναίκες δε διαφέρει ποιοτικά ιδιαίτερα από την απαγόρευσή της. Και τα δύο εξίσου "φασιστικά" ακούγονται. Αν κατά το ισλάμ η χρήση της μπούρκας ήταν στην ευχέρεια της γυναίκας, θα είχαμε εντελώς διαφορετική συζήτηση.

Περαιτέρω, ειδικά το νικάμπ, εγείρει πολύ σοβαρά ζητήματα δημόσιας ασφάλειας. Δεν μπορείς να βγαίνεις έξω και να μην είσαι ταυτοποιήσιμος. Αυτό διευκολύνει εγκλήματα και δυσκολεύει την εξιχνίασή τους. Ταυτόχρονα, αντιστρατεύεται την ίδια την κοινωνικοποίηση και στην καλόπιστη συνδιαλλαγή με τους άλλους. Οι γύρω μας έχουν δικαίωμα να ξέρουν με ποιον συναλλάσσονται και εμείς υποχρέωση να μην το κρύβουμε. Αν πας σουπερ μάρκετ μέσα σε μια σκουπιδοσακούλα ο ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να αρνηθεί να σε εξυπηρετήσει. Επίσης, δεν μπορείς να μη συνεκτιμήσεις ότι το νικάμπ είναι σύμβολο πολλών τρομοκρατικών και φονταμενταλιστικών οργανώσεων.
Αυτά ακριβώς ήταν και τα ζητήματα που έθεσε η Γαλλία στην υπόθεση S.A.S.

Όπως και να χει, η απογύμνωση της μπούρκας από το κοινωνικό της νόημα είναι εξαιρετικά επιλεκτική και εν τέλει μεροληπτική. Μολονότι κι εγώ έχω αρκετούς ενδοιασμούς σχετικά με το θέμα(θεωρώ πως κατά πρώτο λόγο θα έπρεπε να απαγορευτεί το νικάμπ σε εκπαιδευτικές δομές, οι πιο ακραίες επεμβάσεις είναι λίγο πιο αμφισβητήσιμες και συζητήσιμες), αυτή η φαινομενική ουδετερότητα που καταλήγει σε ξεκάθαρη διάκριση και υποτίμηση σε βάρος των γυναικών είναι που με ξενερώνει. Τετράγωνη λογική που σκαλώνει στο δέντρο και χάνει το δάσος, διαιωνίζοντας διεστραμμένες κοινωνικές πρακτικές, που ποιοτικά δε διαφέρουν και τόσο με ήδη ποινικοποιημένες συμπεριφορές.


Αν το πάμε ετσι, μπορώ να προσβληθώ και από καποιον που βλεπω να φοράει σταυρο στον λαιμο. Είναι βάρβαρο σύμβολο, υποστηρίζει τη βία, και σκέφτεσαι την απάνθρωπη πράξη ανθρώπων να καρφώνουν έναν άντρα στα ξύλα. Και για να το πάω και στα άκρα, μπορώ επίσης να προσβληθώ όταν βλεπω κρεμασμένη την ελληνική σημαία που έχει τον σταυρο. Από την στιγμή που προσβάλλομαι, θα πρέπει να αλλάξει η σημαία, να απαγορευθούν τα κολιέ με τον σταυρο και οτιδήποτε ενισχύει την εικόνα αυτου. Βγάζει νόημα αυτο; Θεωρώ πως δεν βγάζει.
1. Δεν τίθεται μόνο θέμα προσβολής από τους άλλους, αλλά και ζητήματα δημοσίας ασφάλειας και καλόπιστης κοινωνικοποίησης, όπως αναφέρω παραπάνω.
2. Η χρήση της μπούρκας είναι ετερόνομη ε π ι β ο λ ή, η χρήση χριστιανικών συμβόλων αυτόνομη επιλογή.
3. Η μπούρκα είναι επιδεικτική προβολή πεποιθήσεων, ο σταυρός πολύ πιο διακριτικός(τα χει πει το ΕΔΔΑ αυτά).
4. Ο συμβολισμός της μπούρκας στην πλειονότητα των δυτικών χωρών σχετίζεται με τον εξευτελισμό της γυναίκας, ο σταυρός όμως για το μέσο άνθρωπο δεν ερμηνεύεται με τον τρόπο που λες. Αν αλλάξουν οι πεποιθήσεις του μέσου ανθρώπου σχετικά με το συμβολισμό του σταυρού, τότε θα έχουμε άλλη συζήτηση. Αλλά προς το παρόν αυτό δε συμβαίνει.

Συνεπώς, δε μιλάμε για ουσιωδώς όμοιες καταστάσεις, ώστε να πρέπει να αντιμετωπίζονται όμοια. Ίσα ίσα είναι ουσιωδώς ανόμοιες, γι αυτό πρέπει να αντιμετωπίζονται ανόμοια. Πάντως, σε πιο οριακές καταστάσεις, ακόμα και το να φοράς σταυρό έχει κριθεί παράνομο, σε περίπτωση πχ νοσοκόμας, επειδή μπορεί να κλονίσει την εμπιστοσύνη του ασθενή σχετικά με το αν η νοσοκόμα θα μεροληπτεί εις βάρος του + εγείρει ζητήματα ασφάλειας, πχ επαφή του σταυρού με πληγή του ασθενή. Επομένως, ακόμα και η χρηση του σταυρού δε δικαιολογείται σε κάθε περίπτωση απλώς και μόνο επειδή θέλει κάποιος να τον φοράει, αλλά σταθμίζεται με άλλα δικαιολογημένα συμφέροντα.


Η γνωστή Μαλαλα, η κοπέλα που γλύτωσε από τους Ταλιμπάν, είναι μουσουλμάνα και φοράει την Shayla, μια μαντήλα που είναι σαν φουλάρι και το φοράει στο κεφάλι. Το μαλλί της φαίνεται. Είναι φεμινίστρια και σπουδαία ακτιβίστρια. Θα της πείτε εσεις ότι είναι δήθεν ακτιβίστρια/ φεμινίστρια επειδή θέλει να φοράει την μαντίλα της; Ή πιστεύετε ότι είναι γνωστή και κάνει τετοιες δράσεις μόνο για τα μάτια του κόσμου;
Καλά κάνει εννοείται. Αλλά αυτό δεν είναι αντεπιχείρημα σε όσα λέμε, τουλάχιστον όχι σε όσα έχω πει εγώ. Προφανώς κάποιες γυναίκες ιδία βουλήσει επιλέγουν μπούρκα/νικάμπ και αδικούνται από την πλήρη απαγορευσή της. Ο προβληματισμός όμως είναι πώς θα σταθμίσουμε και θα εξισορροπήσουμε δίκαια τα συγκρουόμενα συμφέροντα(δημόσια ασφάλεια, δυτικές θεμελιακές αξίες, αναξιοπρεπής επιβολή σε ορισμένες γυναίκες που χρήζουν προστασίας vs θρησκευτική ελευθερία και γνήσια βούληση ορισμένων να τη φοράνε). Το σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει η τέλεια λύση στο θέμα.

Συνεπώς, αυτό το επιχείρημα βρίσκεται εκτος του πεδίου προβληματισμού.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
👉🏻
Οι Ιρανοί ποδοσφαιριστές πήρανε θέση και στηρίζουν τις γυναίκες της χώρας τους
👉🏻
Στο χθεσινό φιλικό παιχνίδι ενάντια στη Σενεγάλη όλοι οι ποδοσφαιριστές φόρεσαν μαύρα μπουφαν καλύπτοντας έτσι το εθνόσημο.
👉🏻
Η κίνηση αυτή ήταν μια ένδειξη διαμαρτυρίας των Ιρανών Ποδοσφαιριστών στον απόηχο των μαζικών διαδηλώσεων στη χώρα με αφορμή τη δολοφονία της 22χρονης Μαχσά Αμινί για "ανάρμοστη ενδυμασία".
👉🏻
Μάλιστα, πριν από λίγες ημέρες, ο διεθνής Ιρανός ποδοσφαιριστής Sandar Azmoun με ένα στόρι στον προσωπικό του λογαριασμό στο instagram υποστήριξε τις Ιρανές γυναίκες τονίζοντας ότι δεν τον νοιάζει καθόλου αν η Ιρανική Ομοσπονδία τον αποκλείσει από την αποστολή για το #mundial του 2022.
👉🏻
👉🏻
Δε ξέρω για εσάς, αλλά εγώ πάντως θα ήθελα να δω την συγκεκριμένη πράξη από την ποδοσφαιρική ομάδα του #Ιραν και στους αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλου.
#standwithIran #StandWithIranianWomen

👉🏻
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
92 οι νεκροί για μία καλλίτερη κοινωνία. Μακάρι να το πάνε μέχρι το τέλος. Να πάρουν πόδι επί τέλους οι θεοκρατικοί.

Δεν περίμενα κάτι καλύτερο από το Ισλάμ, τη θρησκεία που θεωρεί αντικείμενο την γυναίκα μέχρι και σήμερα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Εμένα γιατί μου φάνηκε στημένο για προβολή;
Κοιτά θεωρώ ότι το έκανε για να περάσει ένα μήνυμα , σίγουρα παίζει και η τηλεθέαση μέσα όμως θεωρώ ότι αν δεν ήθελε πραγματικά να περάσει ένα μήνυμα δεν θα το έκανε καθόλου.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Κοιτά θεωρώ ότι το έκανε για να περάσει ένα μήνυμα , σίγουρα παίζει και η τηλεθέαση μέσα όμως θεωρώ ότι αν δεν ήθελε πραγματικά να περάσει ένα μήνυμα δεν θα το έκανε καθόλου.
Μάλλον είμαι εγώ πολύ καχύποπτη.....αλλά δεν μου φάνηκε ότι θέλει να περάσει ένα μήνυμα απλά για να πούμε α μπράβο που το έκανε.....το έχετε απίθανο να το εκμεταλλευτούν αυτό για προσωπικό όφελος;;
Εμένα δεν μου φαίνεται απίθανο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Μάλλον είμαι εγώ πολύ καχύποπτη.....αλλά δεν μου φάνηκε ότι θέλει να περάσει ένα μήνυμα απλά για να πούμε α μπράβο που το έκανε.....το έχετε απίθανο να το εκμεταλλευτούν αυτό για προσωπικό όφελος;;
Εμένα δεν μου φαίνεται απίθανο.
Στα μέσα κοινωνικές δικτύωσης πάντως οι περισσότεροι έγραψαν ότι αυτό δεν ήταν κούρεμα μαλλιών αλλά πήρε την ψαλίδα από τις άκρες.😂😂
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Top