Ισχυρός σεισμός στην Αθήνα - 19 Ιουλίου 2019

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Άσε μας να ξέρουμε εμείς που τον ζήσαμε αν ήταν δυνατός ή όχι. Ευχαριστώ.:pardon:
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά και 5R να ήταν, αν είσαι κοντά στο επίκεντρο θα νιώσεις τον σεισμό πιο δυνατά (το λέω βέβαια επιφυλακτικά, αλλά με βάση τη δική μου λογική :spasiklas:). Αυτό που θέλει να πει η Nelliel είναι ότι τα 5R στην κλίμακα ρίχτερ δεν είναι πολλά. Και εδώ συμφωνώ μαζί της.



Βέβαια το άλλο κακό με τους σεισμούς κοντά στο κέντρο της Αθήνας είναι ότι εκεί πέρα τα περισσότερα κτίρια είναι παμπάλαια, άρα γενικά υπάρχει κίνδυνος για σοβαρές υλικές ζημιές.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις. Δεν μπορείς να πεις αν είναι πολλά ή λίγα γιατί δεν μπορείς να συγκρίνεις το πού βρίσκεται ο καθένας εκείνη την ώρα, πόσο χρονικό διάστημα κρατάει ο σεισμός και πόσο εστιακό βάθος έχει. Γενικά η σύγκριση είναι άστοχη και υποβιβάζει το συναίσθημα του φόβου που πέρασαν οι άνθρωποι χτες. Σίγουρα σε σχέση με τα 7 ή τα 9 ρίχτερ είναι λίγα. Σίγουρα σε σχέση με τα 3 ρίχτερ είναι πολλά. Το θέμα είναι, σε τί ωφελεί να καθόμαστε να λέμε "πώς κάνετε έτσι, ήταν μικρός ο σεισμός;"; Δηλαδή σαν να λες οτι όλοι οι άνθρωποι που τρόμαξαν και βγήκαν στους δρόμους πανικόβλητοι είναι μ@λάκες; Αυτό θέλουν να μας πουν κάποιοι, και μάλιστα κάποιοι που δεν ένιωσαν καν τον σεισμό; Δεν υπάρχει λόγος. Από τη στιγμή που εσύ τρόμαξες, αυτό φτάνει, και πρέπει να σεβόμαστε τον φόβο των άλλων κι όχι να πάμε να τον υποβιβάσουμε. Αυτό δείχνει απλά μια έλλειψη ενσυναίσθησης και καθαρή κακία. Αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίταξε να δεις. Δεν μπορείς να πεις αν είναι πολλά ή λίγα γιατί δεν μπορείς να συγκρίνεις το πού βρίσκεται ο καθένας εκείνη την ώρα, πόσο χρονικό διάστημα κρατάει ο σεισμός και πόσο εστιακό βάθος έχει. Γενικά η σύγκριση είναι άστοχη και υποβιβάζει το συναίσθημα του φόβου που πέρασαν οι άνθρωποι χτες. Σίγουρα σε σχέση με τα 7 ή τα 9 ρίχτερ είναι λίγα. Σίγουρα σε σχέση με τα 3 ρίχτερ είναι πολλά. Το θέμα είναι, σε τί ωφελεί να καθόμαστε να λέμε "πώς κάνετε έτσι, ήταν μικρός ο σεισμός;"; Δηλαδή σαν να λες οτι όλοι οι άνθρωποι που τρόμαξαν και βγήκαν στους δρόμους πανικόβλητοι είναι μ@λάκες; Αυτό θέλουν να μας πουν κάποιοι, και μάλιστα κάποιοι που δεν ένιωσαν καν τον σεισμό; Δεν υπάρχει λόγος. Από τη στιγμή που εσύ τρόμαξες, αυτό φτάνει, και πρέπει να σεβόμαστε τον φόβο των άλλων κι όχι να πάμε να τον υποβιβάσουμε. Αυτό δείχνει απλά μια έλλειψη ενσυναίσθησης και καθαρή κακία. Αυτή είναι η γνώμη μου.


Δε νομίζω ότι η Νelliel το είπε με κακία. Και μένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ενώ είμαστε μία σεισμογενής χώρα, όποτε γίνεται σεισμός, οι περισσότεροι πανικοβάλλονται. Σε άλλες χώρες επικρατεί - θεωρώ - μία μεγαλύτερη ψυχραιμία. Γενικά πιστεύω ότι ως λαός δεν είμαστε ιδιαίτερα λογικοί, αλλά παρασυρόμαστε εύκολα από τα πάθη (όποια και αν είναι αυτά). Αυτό δε βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ο τιτλος ειναι παραπλανητικος. Ισχυρος τα 5? Τα 9 τι ειναι τοτε; Ενας μικρος σεισμος ηταν αλλα λογω κακοτεχνειων προκληθηκαν υλικες ζημιες και τραυματισμοι. Στην Ιαπωνια το 5αρι ειναι η καθημερινοτητα τους. Πολυ δραμα για εναν μετριο προς μικρο σεισμο.

Προφανέστατα την ισχύ δεν την κρίνουμε μονάχα από την ένταση του σεισμού καθαυτή, αλλά και από το εστιακό βάθος και το επίκεντρο...
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Στα όρια του ασθενή και μέτριου σεισμού

 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Άσε μας να ξέρουμε εμείς που τον ζήσαμε αν ήταν δυνατός ή όχι. Ευχαριστώ.:pardon:


Εγώ που τον έζησα δε τον θεωρώ δυνατό μέτριο θα τον χαρακτήριζα αυτά ειναι υποκειμενικά αντικειμενικά ήταν μέτριος.

Αυτοί που φοβήθηκαν ήταν καθαρά ψυχολογικός ο παράγοντας είδος φοβίας .... πραγμς φυσιολογικό γις τους Αθηναίους εγώ που έζησα Πάτρα και ζακυνθο που έχω φαΐ σεισμούς με το κουτάλι δε φοβήθηκα και συνέχισα την δουλειά μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Το αν ένας σεισμος θεωρείται (πρακτικά) ισχυρός ή ασθενής-αδιάφορος ή οτιδήποτε σχετίζεται με διάφορους παράγοντες όπως είναι η θέση της σεισμικής εστίας/υποκέντρου, το εστιακό βάθος, η απόσταση από μεγάλες πόλεις, κλπ. Επίσης υπάρχουν διάφορες κλίμακες μέτρησης. Ορισμένες συνδέονται με τα μακροσεισμικά αποτελέσματα (κοινώς τις καταστροφές/επιπτώσεις ενός σεισμού) ενώ άλλες μετρούν το μέγεθος του σεισμού δηλαδή την ενέργεια που εκλύεται κατά τη γένεση των σεισμών (αυτές οι κλίμακες εκφράζονται σε Richter). Συνεπώς, το τι μπορεί να προκαλέσει ένας σεισμός 5.1R δεν είναι δεδομένο. Και ο σεισμός του 1999 στην Πάρνηθα ήταν 5.9R ωστόσο ήταν ικανός να προκαλέσει τον θάνατο τόσων ανθρώπων (ειδικά αν οι ανθρώπινες εγκαταστάσεις και υποδομές είναι ''προβληματικές''). Επιπλέον, κατά τη διάρκεια του σεισμού δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πέρα από το να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και όσο το δυνατόν περισσότερο να προστατευτούμε. Το πόσο σεισμογενής χώρα είναι η Ελλάδα δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα αντιληπτό και ούτε το πόσο καταστροφικοί σεισμοί μπορούν να πραγματοποιηθούν χωρίς κάποια ιδιαίτερη προειδοποίηση. Άλλωστε ''μικροί'' σεισμοί γίνονται συνέχεια (μια επίσκεψη στην ιστοσελίδα του γεωδυναμικού ινστιτούτου θα αποκαλύψει τη συχνότητα της λέξης ''συνέχεια''). Ο σεισμός είναι ένα ξαφνικό και ανεξέλεγκτο φαινόμενο και δεν νομίζω πως θα έπρεπε να θεωρούνται παράλογες ορισμένες αντιδράσεις (ασχέτως αν βοηθούν ή όχι). Γενικότερα δεν είναι καθόλου κακό να λέμε τη γνώμη μας αρκεί να αντιλαμβανόμαστε το πόσο υποκειμενικά ή (όσο γίνεται) αντικειμενικά μπορούμε να προσεγγίσουμε κάποιο θέμα με βάση την προσωπική άποψη, τη λογική, το συναίσθημα, την εμπειρία, τα δεδομένα/πληροφορίες και τις γνώσεις μας.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
H neliel εχει αρκετές γενικες γνώσεις και σε πολλα ιατρικά πραγματα που σχολιάζει ειναι αρκετά εύστοχα και αρκετά δεν τα ξέρω τόσο καλα και ας έχω βγάλει ιατρική.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Συνεπώς, το τι μπορεί να προκαλέσει ένας σεισμός 5.1R δεν είναι δεδομένο. Και ο σεισμός του 1999 στην Πάρνηθα ήταν 5.9R ωστόσο ήταν ικανός να προκαλέσει τον θάνατο τόσων ανθρώπων (ειδικά αν οι ανθρώπινες εγκαταστάσεις και υποδομές είναι ''προβληματικές'').

Τα ρίχτερ έχουν λιγαριθμικη κλίμακα.
5.1 και 5.9 διαφέρουν πολύ μεταξύ τους όπως και τα 5.9 με τα 6.7 πολύ παραπανω. 5.1 σε μια σύγχρονη πόλη με αντισεισμικά κτήρια δεν προκαλεί σοβαρές ζημιές.
 

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Τα ρίχτερ έχουν λιγαριθμικη κλίμακα.
5.1 και 5.9 διαφέρουν πολύ μεταξύ τους όπως και τα 5.9 με τα 6.7 πολύ παραπανω. 5.1 σε μια σύγχρονη πόλη με αντισεισμικά κτήρια δεν προκαλεί σοβαρές ζημιές.


Δεν διαφωνώ, η κλίμακα είναι λογαριθμική αλλά και τα Richter δεν ταυτίζονται όπως είπα με το μέγεθος της ζημιάς (ωστόσο συνδέονται). Ορισμένα ερωτήματα βέβαια είναι: πόσο σύγχρονη είναι η πόλη με αντισεισμικά κτήρια, που είναι η εστία του σεισμού και σε τι βάθος σε σχέση με την πόλη (μακριά, κοντά, κάτω), πόσο ''απέχει'' (εκφρασμένη σε Richter) η έννοια των μη σοβαρών ζημιών από τον θάνατο, πόσο σίγουροι είμαστε πως ένας επόμενος σεισμός δεν θα είναι μεγαλύτερου μεγέθους. Εννοείται εκ του αποτελέσματος φαίνεται καλύτερα πόσο καταστροφικός είναι ο σεισμός όπως επίσης οι προδιαγραφές των αντισεισμικών κτηρίων τα καθιστούν ανθεκτικά σε σεισμούς πολλών Richter.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,975 μηνύματα.
χαιρω πολυ αν μεναμε ολοι σε καινουργια σπιτια με αντισεισμικες κατασκευες δε θα ειχαμε προβληματα.
πολλα σπιτια ομως στη αθηνα δε εχουν αντισεισμικες κατασκευες και εχουν αποκτησει η και κανει πιο εντονες ρωγμες.
Οποτε ειναι αναλογα τη περιοχη και τη οικια που εισαι.
επισης το να εισαι προνοητικος σε αυτες τις καταστασεις οσο το δυνατον γινεται μονάχα οφελεί.
δε γνωριζω πολλα πραγματα για το ρηγμα της παρνηθας και τις δυνατοτητες που εχει να κανει σε ριχτερ σεισμος.
ενας σεισμος δε ειναι μονο τα ριχτερ ...
ειναι το βαθος ο χρονος κλπ υπαρχουν πολλοι παραγοντες που διαμορφωνουν τη επικινδυνοτητα ενος σεισμού.


Τοτε να μεινεις. Πχ μπορεις να αποφασισεις να πουλησεις το παλιο σου σπιτι , με τα λεφτά που θα πάρεις να ψάξεις ενα οικοπεδο κάπου αραιο κατοικημένα μετά να πάρεις ενα δάνειο και να φτιάξεις ενα σπιτι σε ενα επιπεδο με συγχρονες αντισεισμικές τεχνικές σχεδιασης. Εγω σε πολυκατοικια δεν πάω πάντως. Έχει πολλα προβληματα με τους ενοικους και ειναι και το θεμα του σεισμου.

Εγω με αυτα που έζησα τα τελευταια χρονια που νοικιάζω επειδη η δουλεια ειναι μακρυα απο το σπιτι μου καταλαβα πως ειδικα στις πολυκατοικιες common sense is not a common thing. Καθενας κάνει οτι του έρθει. Και επειδη στην Ελλαδα τους νομους τους έχουμε για να ... υπάρχουν. Συνηθως θα πρέπει ο ενας να παρει τη πρωτοβουλια να γινει κακος. Ετσι ειναι η νοοτροπια μας.

Προσωπικα αν με ρωτουσες πάντως σε σπιτι που έχει κατασκευασθει πριν το 1980 μπορει και να μην έμενα. Εκτος και αν ειχε γινει μια γερη ανακαινιση και εκ νεου μελετη απο πολιτικο μηχανικό.


Επισης αν και μια μεζονετα ειναι ελκυστικη διοτι μπορεις να περιφέρεσαι απο οροφο σε οροφο εχει μετά έξοδα συντηρησης και μπορει σε εναν σεισμο να ειναι πιο "ευαλωτη" περισσοτερο απο ενα σπιτι σε ενα επιπεδο.

Ο τιτλος ειναι παραπλανητικος. Ισχυρος τα 5? Τα 9 τι ειναι τοτε; Ενας μικρος σεισμος ηταν αλλα λογω κακοτεχνειων προκληθηκαν υλικες ζημιες και τραυματισμοι. Στην Ιαπωνια το 5αρι ειναι η καθημερινοτητα τους. Πολυ δραμα για εναν μετριο προς μικρο σεισμο.


Ναι εντάξει αλλα και πάλι δεν ειναι και οτι καλυτερο να κοπανιεται συνεχεια η περιουσια σου απο τους σεισμους. Φθειρεται περισσοτερο και προκυπτουν και έξτρα έξοδα. Πάλι εγιναν κάποιες ρωγμές σε τοιχο (σοβας) στο ισογειο του δικου μου σπιτιου. Ε αυτα θέλουν επισκευή τωρα. Έξτρα έξοδα απο το πουθενά.
Στον σεισμο του 1999 το δικο μου σπιτι την γλιτωσε μονο με ρωγμες σε τοιχους (σοβαδες) ο ακριβως διπλα έπαθε ζημια σε 5 κολωνες και αναγκαστηκε να βάλει μανδυες στις κολωνες. Νομιζω και εμεις τα ιδια θα παθαιναμε αλλα ο πατερας μου οταν εκτιζε το σπιτι το 1997 ειχε πρηξει τον μηχανικο να του μεγαλώσει τις κολωνες και τις αυξησε σε πάχος.


Επισης θα πρέπει τωρα να φέρω και εναν μηχανικο να ξανατσεκάρει το σπιτι και να δει και τις κολώνες του -ποτέ δεν ξέρεις- μια τριχοειδης ρωγμη στο σκυροδεμα μπορει να προκυψει οποιαδήποτε στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top