ΙQ και λειτουργία εγκεφάλου

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Υπάρχουν διάφορα ψυχομετρικά τεστ που μετράνε το IQ, αλλά δεν έχει νόημα να το κάνεις αν δεν υπάρχει λόγος, γιατί όσο να' ναι κοστίζει... Φυσικά, τα iq τεστ που κυκλοφορούν στο internet δεν είναι αξιόπιστα σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση (εδώ που τα λέμε υπάρχουν διαμάχες για την αξιοπιστία γενικότερα των IQ test, πόσο μάλλον για τις προχειρότητες του διαδικτύου) :)


Αρα πρέπει να πάς σε κάποιο ψυχολόγο; ή υπάρχει κάποιος κλάδος για αυτό;

Και άλλη ερώτηση, όταν έχεις iq μικρό ή μεγάλο πώς θεωρήτε ότι το χρησιμοποιείς; σε τί δηλαδη χρησιμέυει; στην καθηερινότητα ή κάτι ειδικευμένο; Εγώ π.χ. παίζω παιχνίδια σκέψης όπως room escape, got of war που έχουν γρύφους και πάντα τους βρήσκω, σημαίνει ότι έχω μεγάλο iq ή απλά είμαι χμε χαμηλό και σκέυτομαι βάση λογικής; η σκέψη έχει iq;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τα ψυχομετρικά τεστ τα αξιολογούν διάφοροι κλάδοι, από σχολικούς ψυχολόγους έως κλινικούς. Είναι βασικά εργαλεία (γενικά τα ψυχομετρικά τεστ, όχι μόνο τα iq τεστ) και σχεδόν όλες οι ειδικότητες μαθαίνουν πως να τα αξιολογούν.

Τώρα, αν κατάλαβα καλά το δεύτερο μέρος της ερώτησής σου, το IQ αναφέρεται σε μια μεγάλη γκάμα ικανοτήτων που αξιοποιούμε στην καθημερινότητά μας. Φυσικά τώρα, αν κάποιος έχει υψηλό μαθηματικό IQ και γίνει μαθηματικός, ακόμη καλύτερα, μιας και το ταλέντο του το αξιοποιεί στο επάγγελμά του, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις το IQ χρησιμοποιείται απλά στην καθημερινότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τα ψυχομετρικά τεστ τα αξιολογούν διάφοροι κλάδοι, από σχολικούς ψυχολόγους έως κλινικούς. Είναι βασικά εργαλεία (γενικά τα ψυχομετρικά τεστ, όχι μόνο τα iq τεστ) και σχεδόν όλες οι ειδικότητες μαθαίνουν πως να τα αξιολογούν.

Τώρα, αν κατάλαβα καλά το δεύτερο μέρος της ερώτησής σου, το IQ αναφέρεται σε μια μεγάλη γκάμα ικανοτήτων που αξιοποιούμε στην καθημερινότητά μας. Φυσικά τώρα, αν κάποιος έχει υψηλό μαθηματικό IQ και γίνει μαθηματικός, ακόμη καλύτερα, μιας και το ταλέντο του το αξιοποιεί στο επάγγελμά του, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις το IQ χρησιμοποιείται απλά στην καθημερινότητα...


Οπως τα παιχνίδια που προανέφερα; δηλαδή πρέπει να είσαι έξυπνος για να λυθούν γριφοι; :redface:

Ρωτάω γιατί πάντα ο άντρας με φωνάζει να τους λύνω και του λέω ότι δεν είναι θέμα μυαλού αλλα θέμα σκέψης, και εκείνος λέει ότι πρέπει να είναι κάποιος έξυπνος για να πάει το μυαλό του σε κρυφά σημεία, τελικά τι είναι που κάνει εμένα να λύνω προβλήματα και εκείνος να μην μπορεί; αυτό τελικά είναι θέμα εξυπνάδας; παίζει ρόλο το iq; :worry:

Και κάτι άλλο, όταν κάποιος είναι κουτοπόνηρος, θεωρήτε ότι έχει τελικά χαμηλό ή υψηλό iq;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ρωτάω γιατί πάντα ο άντρας με φωνάζει να τους λύνω και του λέω ότι δεν είναι θέμα μυαλού αλλα θέμα σκέψης, και εκείνος λέει ότι πρέπει να είναι κάποιος έξυπνος για να πάει το μυαλό του σε κρυφά σημεία, τελικά τι είναι που κάνει εμένα να λύνω προβλήματα και εκείνος να μην μπορεί; αυτό τελικά είναι θέμα εξυπνάδας; παίζει ρόλο το iq; :worry:
Δεν ξέρω τα παιχνίδια/γρίφους που ανέφερες, αλλά φυσικά χρειάζεται να έχεις κάποιες συγκεκριμένες ικανότητες για να λύσεις γρίφους. Δεν ειναι ακριβώς θέμα γενικότερης εξυπνάδας γιατί με τον όρο "εξυπνάδα" εννοούμε κάτι πάρα πολύ γενικό (όπως το γενικό IQ), ενώ υπάρχουν επι μέρους "εξυπνάδες" (κ αντίστοιχα πολλά IQ). Οπότε η ικανότητα να λύνεις π.χ. λεκτικούς γρίφους, απλά σου λέει ότι είσαι δυνατή σε έναν συγκεκριμένο τομέα ευφυίας, αυτόν της λεκτικής, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα για το πόσο δυνατή είσαι σε άλλους τομείς ευφυίας, όπως η κοινωνική, η μαθηματική κτλ

Και κάτι άλλο, όταν κάποιος είναι κουτοπόνηρος, θεωρήτε ότι έχει τελικά χαμηλό ή υψηλό iq;:hmm:
Δεν γνωρίζω τον ακριβή ορισμό του κουτοπόνηρου... Δηλαδή το λέμε όταν κάποιος προσπαθεί συνεχώς να σε ξεγελάσει με κάποιους δόλιους τρόπους, ενώ είναι ολοφάνερο αυτό που πάει να κάνει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται αυτό με την ευφυία... Φαντάζομαι πως όχι, αλλά δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τελικά το Iq μας πώς το ξέρουμε; υπάρχει τρόπος μέτρησης; πώς μπορούμε να το δούμε;:hmm:

θα σε μαλώσω που δε διαβάζεις όλα τα ποστ :P
για δες τι σου απάντησα στο ποστ νο 12 αυτού του θέματος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν ξέρω τα παιχνίδια/γρίφους που ανέφερες, αλλά φυσικά χρειάζεται να έχεις κάποιες συγκεκριμένες ικανότητες για να λύσεις γρίφους. Δεν ειναι ακριβώς θέμα γενικότερης εξυπνάδας γιατί με τον όρο "εξυπνάδα" εννοούμε κάτι πάρα πολύ γενικό (όπως το γενικό IQ), ενώ υπάρχουν επι μέρους "εξυπνάδες" (κ αντίστοιχα πολλά IQ). Οπότε η ικανότητα να λύνεις π.χ. λεκτικούς γρίφους, απλά σου λέει ότι είσαι δυνατή σε έναν συγκεκριμένο τομέα ευφυίας, αυτόν της λεκτικής, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα για το πόσο δυνατή είσαι σε άλλους τομείς ευφυίας, όπως η κοινωνική, η μαθηματική κτλ

Σου δίνω ένα παράδειγμα εδώ για τους γριφους που λέμε, τον έλεισα σε 30 λεπτά και απέδρασα απο κεί, ο άντρας μου προσπαθεί απο χτές, χωρίς λύσεις χωρίς τίποτα:hmm:

Αρα λοιπόν η ευφυία είναι ανα τομαία για τον κάθε άνθρωπο, ο καθένας ευφυής σε κάτι και στα υπόλοιπά απο λίγο, άν όμως κάποιος είναι σε όλα; θεωρήτε ποιό έξυπνος απο κάποιον που έχει "εξυπνάδα" σε ένα πράγμα; π.χ. Μαθηματικά; ή γρήφους; κλπ;



kOYE Οταν διάβαζα τα πόστ δεν το είδα, περίεργο:hmm:

Θα μπορούσε απλά να έχει ταλέντο και εξυπνάδα και απλά ασχολήτε μόνο σε ένα είδος ασχόλησης; παίζει ρόλο η αγάπη για κάτι π.χ. Μαθηματικά ώστε να "φένετε " ποιό έξυπνος απο τους άλλους;

Δεν γνωρίζω τον ακριβή ορισμό του κουτοπόνηρου... Δηλαδή το λέμε όταν κάποιος προσπαθεί συνεχώς να σε ξεγελάσει με κάποιους δόλιους τρόπους, ενώ είναι ολοφάνερο αυτό που πάει να κάνει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται αυτό με την ευφυία... Φαντάζομαι πως όχι, αλλά δεν ξέρω...

Π.χ. Ας πάρουμε τα ανέκδωτα με τις ξανθιές, ακόμα κιάν τις παρουσιάζουν χαζές και σεξομανείς, θεωρούντε καλές στο σέξ, αυτή η γυναίκα δεν ξέρει απο τίποτε άλλο, δεν μελετ΄'αει αλλα όταν ακούσει π.χ. την λέξη πήδηξα τον φράχτη καταλαβένει σεξουαλικό υπονοούμενο, έτσι λοιπόν και κάποιος στο ψυχιατρίο που το είδα με τα μάτια μου, ο ασθενής ενώ ήταν χαμένος στο διάστημα βοηθούσε την θεία μου για τίπ μαγειρηκής(η θεία μου είναι μαγείρησα στο ύδρημα στην Λέρο) της έλεγε πώς δίνει γέυση πώς βράζει κλπ και όταν τον ρωτούσαν πώς τον λένε σε κοιτούσε χαμένος...

Η υπάρχουν άπειρα παραδείγματα με ανθρ'ωπους που ενώ είναι άσχετοι σε όλα όταν κάτι είναι που τους συμφέρει ξυπνάνε και κάνουν πράγματα που κανένας δεν περιμένει...

Σόρυ που σε πρίζω αλλα δεν καταλαβένω:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρα λοιπόν η ευφυία είναι ανα τομαία για τον κάθε άνθρωπο, ο καθένας ευφυής σε κάτι και στα υπόλοιπά απο λίγο, άν όμως κάποιος είναι σε όλα; θεωρήτε ποιό έξυπνος απο κάποιον που έχει "εξυπνάδα" σε ένα πράγμα; π.χ. Μαθηματικά; ή γρήφους; κλπ;
Είναι καθαρά θέμα ορισμού του όρου "εξυπνάδα" ο οποίος δεν ταυτίζεται αποκλειστικά με το IQ και μόνο... Αλλά όσον σε αυτό που λες υπάρχει μια μικρή δόση αλήθειας, μιας και κάποιος που έχει υψηλά IQ στα επι μέρους πεδία είναι επόμενο να έχει και υψηλότερο "Γενικό IQ" (G factor). Αλλά αυτό φυσικά ισχύει μόνο αν κάποιος δεχτεί ότι το Γενικό IQ ταυτίζεται με την εξυπνάδα σε έναν άνθρωπο, κάτι που αμφισβητείται έντονα από τους ειδικούς (υπάρχουν πολλές διαμάχες επί του θέματος).

Προσωπικά δεν συμφωνώ με την ταύτιση αυτή... (Μίλησε κ ο επιστήμονας :P)

παίζει ρόλο η αγάπη για κάτι π.χ. Μαθηματικά ώστε να "φένετε " ποιό έξυπνος απο τους άλλους;
Το IQ βασίζεται τόσο σε βιολογικούς παράγοντες (ταλέντο), όσο και σε περιβαλλοντικούς (εξάσκηση). Και τα δύο χρειάζονται για να αναπτυχθεί ένα υψηλό IQ. Οπότε κάποιος με λιγότερο έμφυτο ταλέντο στα μαθηματικά αλλά με μεγάλη όρεξη να εξασκηθεί, θα τα πάει καλύτερα με κάποιον με περισσότερο ταλέντο, αλλά που βαριέται να το εξασκήσει.

Π.χ. Ας πάρουμε τα ανέκδωτα με τις ξανθιές, ακόμα κιάν τις παρουσιάζουν χαζές και σεξομανείς, θεωρούντε καλές στο σέξ, αυτή η γυναίκα δεν ξέρει απο τίποτε άλλο, δεν μελετ΄'αει αλλα όταν ακούσει π.χ. την λέξη πήδηξα τον φράχτη καταλαβένει σεξουαλικό υπονοούμενο, έτσι λοιπόν και κάποιος στο ψυχιατρίο που το είδα με τα μάτια μου, ο ασθενής ενώ ήταν χαμένος στο διάστημα βοηθούσε την θεία μου για τίπ μαγειρηκής(η θεία μου είναι μαγείρησα στο ύδρημα στην Λέρο) της έλεγε πώς δίνει γέυση πώς βράζει κλπ και όταν τον ρωτούσαν πώς τον λένε σε κοιτούσε χαμένος...
Με μπέρδεψες τώρα... Για τους κουτοπόνηρους δεν με ρώτησες; :confused: Δεν κατάλαβα το παράδειγμά σου :redface:

Η υπάρχουν άπειρα παραδείγματα με ανθρ'ωπους που ενώ είναι άσχετοι σε όλα όταν κάτι είναι που τους συμφέρει ξυπνάνε και κάνουν πράγματα που κανένας δεν περιμένει...
Αυτό δεν έχει σχέση με το IQ, εκτός και αν πρόκειται για κάποιο κρυφό ταλέντο που κάποιος ξαφνικά (για Χ λόγους) αποφασίζει να το καλλιεργήσει και να το αξιοποιήσει

Σόρυ που σε πρίζω αλλα δεν καταλαβένω:redface:
Κανένα πρήξιμο βρε! Αφου η Ψυχολογία είναι το αγαπημένο μου θέμα... (όταν ξέρω να απαντήσω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εγω την κοιταζα καπου 10 λεπτα και την ειδα να αλλαζει φορα αρκετες φορες, και παρατηρησα οτι πολλες φορες αλλαξε φορα οταν πειρα τα ματια μου απο πανω της για καποια κλασματα δευτερολεπτου, επομενος πιστευω πως η εικονα δεν γυριζει προς καποια συγκεκριμενη φορα αλλα ειναι σχεδιασμενη ετσι ωστε να μπορεις να τη δεις να γυριζει και απ τις δυο φορες αναλογα με το ποτε ξεκινας να την κοιτας (οφθαλμαπατη δηλαδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Μο'υφα! Κινείται και προς τις 2 κατευθύνσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Βασικα δεν γυριζει ουτε με τη μια ουτε με την αλλη φορα, απλα με τον τροπο που αλλαζει μορφη η εικονα μας φαινεται σαν να γυριζει προς καποια φορα αναλογα με το πως σκεφτομαστε την κινηση, δοκιμαστε απο τη στιγμη που τα δυο ποδια ταυτιζονται μεχρι τη στιγμη που το ποδι φτανει στη μεγιστη απομακρυνση του να κοιταξεται προσεχτηκα την εικονα και να σκεφτητε οτι γυριζει προς την αντιθετη φορα απο αυτη που την βλεπατε πριν και θα σας φανει οτι αλλαξε φορα, με αυτον το τροπο καταφερα να της "αλλαξω φορα" καπου 6 φορες σε 1 λεπτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicotine_kills

Νεοφερμένος

Ο nicotine_kills αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδιά εγώ όταν διαβάζω την πρώτη γραμμή που λεει για το δεξί ημισφαίριο και κοιτάω ταυτόχρονα και την εικόνα λίγο την βλέπω να περιστρέφεται προς τα δεξιά ενω όταν διαβάζω την δεύτερη γραμμή που λέει για το αριστερό την βλέπω πρός τα αριστέρα.Απλα εκείνη τη στιγμή φαντάζεσαι την κίνηση πως είναι και την βλέπεις μετά να την κάνει η κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
ρε σεις γελοιο ειναι...
ειναι περα απο εμφανες οτι περιστρεφεται και προς τις δυο κατευθυνσεις...
αμφιβαλλω εαν υπαρχει καποιος που δεν το παρατηρει...
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για την κοπέλα,εγώ έχω δοκιμάσει άπειρες φορές,έχω κοιτάξει στην πατούσα που λέτε,αλλά πάλι μόνο δεξιόστροφα τη βλέπω να γυρνάει...τέσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εάν βλέπετε τη γυναίκα να περιστρέφεται με τη φορά ενός δείκτη ρολογιού, χρησιμοποιείτε το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου σας.

Εάν το βλέπετε να περιστρέφεται αντίστροφα, χρησιμοποιείτε το αριστερό ημισφαίριο.




Πιο μέρος του εγκεφάλου εστιάζει μόνο στα στήθη? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πιο μέρος του εγκεφάλου εστιάζει μόνο στα στήθη? :redface:

Πρεπει να διαθετεις και εναν για να εστιασει εστω και εκει!
Μην κολακευεις τον εαυτο σου ντιαρ!!!!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Βλέπω την εικόνα με την φορά του ρολογιού και μετά αντίστροφα(όταν θέλω να την δω αντίστροφα) ..Καλλιτέχνης μπορεί να είμαι… ορθολογιστικό ων και μαθηματική ιδιοφυΐα με τίποτα καθώς δεν ξέρω καλά καλά να κάνω διαίρεση.. Είχα κάνει παλιότερα ένα τεστ με περίπου 200 ερωτήσεις σε ένα ψυχολογικό βιβλίο μέτρησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
8 clubs you probably couldnʼt join

Από την Mensa με όριο το iq 132 και 2% του πληθυσμού μέχρι την Giga Society, με όριο ένταξης το iq 196 και μόνο 6 άτομα μέλη (αντιστοιχία ένας για κάθε δισεκατομμύριο περίπου). :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτα τα club τι νοημα εχουν;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Κανένα ουσιαστικό νόημα κατά την άποψή μου. Ίσως γεμίζουν λίγο το "εγώ" των μελών τους κάνοντάς τα να αισθάνονται μικροί θεοί που ανήκουν σε μια ελίτ πέρα από τους "απλούς θνητούς" με IQ 100. Άντε, το πολύ πολύ η ύπαρξη τέτοιων club κάνει πιο εύκολη την αναζήτηση ατόμων με συγκεκριμένο IQ με σκοπό την επιστημονική έρευνα. Αλλά ως εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Σχετικά με το animation με την κοπέλα, είναι καθαρή απάτη, ανά τυχαία χρονικά διαστήματα αλλάζει φορά περιστροφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τα πρωτότοκα παιδιά διαθέτουν μεγαλύτερο I.Q.
The New York Times
Χαράς ευαγγέλια για τους πρωτότοκους όλου του κόσμου. Οπως διαπιστώνει έρευνα που δημοσιεύθηκε χθες στο περιοδικό Science, τα πρωτότοκα παιδιά έχουν συνήθως υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης από τα νεαρότερα αδέλφια τους. Το επιστημονικό συμπέρασμα θα δώσει λύση σε μια αντιπαράθεση που σημάδεψε περισσότερο από μισόν αιώνα, σχετικά με τη σχέση την οξύνοιας και της σειράς γέννησης κάθε παιδιού στην οικογένεια. Η διαφορά στο I.Q. μεταξύ αδελφών, λένε τώρα οι επιστήμονες, είναι αποτέλεσμα της δυναμικής που αναπτύσσεται σε μια οικογένεια και δεν εξαρτάται από βιολογικούς παράγοντες όπως θα μπορούσαν να είναι οι μεταβολές κατά τη διάρκεια της κυοφορίας στις διαδοχικές εγκυμοσύνες. Οι ερευνητές εδώ και καιρό διέθεταν ενδείξεις ότι τα πρωτότοκα είναι πιο υπεύθυνα, περισσότερα δοσμένα στο καθήκον και πιο προσεκτικά από τα μικρότερα αδέλφια τους. Ομως, προηγούμενες μελέτες που είχαν γίνει με αντικείμενο το Ι.Q., τον δείκτη νοημοσύνης και τις διαφορές του μεταξύ αδελφών δεν είχαν καταλήξει σε οριστικό συμπέρασμα.
Η τελευταία έρευνα, που πραγματοποιήθηκε από το Πανεπιστήμιο του Οσλο, βασίζεται στη μελέτη διαφόρων δεδομένων που συνελέγησαν από 241.310 Νορβηγούς, μεταξύ των οποίων 64 χιλιάδες ζεύγη αδελφών. Ετσι οι ερευνητές κατάφεραν να συγκρίνουν τα στοιχεία που διέθεταν τόσο μεταξύ οικογενειών όσο και ενδοοικογενειακά. Οπως διαπιστώθηκε, τα πρωτότοκα παιδιά είχαν καλύτερα αποτελέσματα στα τεστ νοημοσύνης από ό,τι τα μικρότερα αδέλφια τους, με μέση διαφορά τριών πόντων.
Πόσο σημαντικοί είναι αυτοί οι τρεις πόντοι; Οχι ιδιαίτερα αλλά θα μπορούσαν να είναι η διαφορά που διακρίνει ένα μαθητή του 20 από έναν του 18 ή ακόμα να είναι η ειδοποιός διαφορά μεταξύ ενός υποψηφίου που θα γινόταν δεκτός σε καλό πανεπιστήμιο με έναν που θα έμενε εκτός. Οπως αναφέρει ο δρ Φρανκ Σάλογουεϊ, ψυχολόγος του Ινστιτούτου Προσωπικότητας και Κοινωνικής Ερευνας του πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας, ο οποίος και έγραψε το συνοδευτικό σχόλιο στο περιοδικό Science, «η νέα αυτή μελέτη είναι η σημαντικότερη εργασία στον τομέα, τα τελευταία 70 χρόνια».
Η έρευνα πραγματοποιήθηκε σε άρρενες, είναι σχεδόν αδιαμφισβήτητο ότι τα ίδια συμπεράσματα ισχύουν και για τις γυναίκες, καθώς όπως έχει αποδειχθεί δεν επηρεάζεται ο δείκτης νοημοσύνης από το φύλο. Μάλιστα, οι ερευνητές για να διαπιστώσουν κατά πόσο υπήρχαν βιολογικά αίτια που θα μπορούσαν να ευθύνονται για τη διαφορά της νοημοσύνης μεταξύ πρωτοτόκων και νεότερων αδελφών, ερεύνησαν τις περιπτώσεις χιλιάδων ανδρών που είχαν χάσει τον μεγαλύτερο αδελφό τους και είχαν λάβει τη θέση τους στην οικογενειακή ιεραρχία. Τα αποτελέσματά τους ήταν ίδια με αυτά των «βιολογικών» πρωτότοκων. «Είναι η πρώτη απόδειξη ότι δεν ισχύει βιολογικός παράγοντας που να εξηγεί τη διαφορά» εξηγεί ο συντάκτης της μελέτης, δρ Πέτερ Κρίστενσεν, επιδημιολόγος του Πανεπιστημίου του Οσλο.
Γιατί, όμως, η σειρά γέννησης επηρεάζει τον δείκτη νοημοσύνης; Οι πρωτότοκοι έχουν την αδιάσπαστη προσοχή των γονέων τους όσο είναι βρέφη, ακόμα και αν μετέπειτα η προσοχή αυτή αργότερα μοιράζεται ισομερώς μεταξύ των αδελφών. Ετσι συγκεντρωτικά οι πρωτότοκοι έχουν βρεθεί στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος των γονέων και έχουν αναπτύξει περισσότερο το λεξιλόγιο και την αντίληψή τους.

ΠΗΓΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top