Κάθε πότε πάτε εκκλησία;

Κάθε πότε πάτε εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Κάθε εβδομάδα

    Ψήφοι: 12 12.1%
  • Μια φορά το μήνα

    Ψήφοι: 6 6.1%
  • Μια φορά το τρίμηνο

    Ψήφοι: 14 14.1%
  • Μια φορά το χρόνο

    Ψήφοι: 32 32.3%
  • Πότε

    Ψήφοι: 35 35.4%

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Υποτιμα τις γυναικες?? :Pτι αστειο ειναι αυτο παλι???

Ο Χριστιανισμος ειναι η πρωτη θρησκεια που διακυρηξε την ισοτητα των δυο φιλων "ουκ εστιν αρσεν και θηλυ,πλουσιος και πτωχος...κτλ"ο Ιδιος τα ειπε.Εκεινος ηταν που υπερασπιστκε τη μοιχαλιδα που ο οχλος ηταν ετοιμος να τη λιθοβολησει λεγοντας:"Ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω",εφαγε με πορνες και τελωνες ,χωρις να κανει διακρισεις αναμεσα σε εναρετους και αμαρτωλους.Για ποια "διακριση"μιλας λοιπον?Πιθανοτατα το συγχεεις με την ιουδαικη θρησκεια,που οι ιουδαιοι ελεγαν:"Ευχαριστω Κυριε που δεν με εκανες γυναικα"

Ωραία, να τα ξεμπερδέψουμε λοιπόν.

Αυτά τα ιδεώδη στα οποία αναφέρεσαι, δεν διακηρύχθηκαν από τον χριστιανισμό ως θρησκεία, διδάχθηκαν από τον Ιησού ως ένας νέος τρόπος ζωής, ένα νέο βίωμα της προσπάθειας προς τη θέωση.

Η θρησκεία, ως μεταγενέστερο μόρφωμα κανόνων, συμπεριφορών, ανταμοιβών και ποινών, μη αρκούμενη στα λόγια του Ιησού, των οποίων άλλωστε πιθανότατα αγνοούσε το πολύ βαθύτερο νόημα, στηρίχθηκε στην υφιστάμενη μισογυνική παράδοση του ιουδαϊσμού δημιουργώντας ένα μίγμα των προηγούμενων κανόνων με τις νέες διδαχές, άλλωστε αυτό τους φάνηκε και απόλυτα φυσιολογικό αφού μοιράζονταν όλοι την ίδια κοινωνικο-θρησκευτική παράδοση και θεώρησαν ότι δεν υπήρχε αντινομία μεταξύ των καθημερινών κανόνων του ιουδαϊσμού και των αρχών της διδασκαλίας του Ιησού...

Το αποτέλεσμα το βλέπουμε σήμερα στο πλέγμα των αναχρονιστικών έως γελοίων κανόνων και αντιδράσεων του προσηλωμένου στο γράμμα του νόμου ιερατείου απέναντι στις γυναίκες, αλλά και σε κάθε τι νεωτερικό και προοδευτικό, το οποίο τόσο πρόθυμα ρίχνουν στο πυρ το εξώτερον παραμένοντας όχι απλά στο γράμμα των γραφών αλλά και στα σημεία στίξης....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ενας υπέροχος τρόπος για να πει κανείς τον άλλο ηλίθιο χωρίς να φανεί ότι το λέει. Μπορούσες πάντα να μου το πεις από το τηλέφωνο. Εδώ μου χαλάς το ίματζε του ευφυούς διανοούμενου!:(

Απλά δεν περίμενα από σένα να μην καταλάβεις τι εννοούσα!
Άλλωστε, εφόσον θέλεις να διατηρήσεις το ίματζε του ευφυούς διανοούμενου, θα έπρεπε, όταν λέει κάτι ο άλλος, να λαμβάνεις υπόψη σου, αυτό που είχε πει ο Κικέρωνας:
"Semper in fide quid senseris, non quid dixeris, cogitandum"


Αν θυμάμαι καλά, κάποτε το είχες και ως υπογραφή .... not?



Ως διασημότητα, λογικό είναι να ξέρω πολλούς/ες... Με λυπεί όμως που τρέχετε να το διατυμπανίσετε ότι έχετε την τύχη να με γνωρίζετε!:(:P

Κύριε Κλούνεΐ δεν ήξερα ότι δεν θέλετε να μάθει ο κόσμος πως γνωριζόμαστε... συγχωρήστε με, παρακαλώ!



Μου αρέσει να σε εξοργίζω. Σε κάνει να δείχνεις πιό ζωντανή, ειδάλλως η ζωή σου θα ήταν μουντή χωρίς εμένα να σου γκρεμίζω την ψυχική ηρεμία συνέχεια. Μου χρωστάς!:D

Να κρατάς όμως, καλού κακού, απόσταση ασφαλείας, διότι όταν χάνω την ψυχική μου ηρεμία, πολλές φορές δεν μπορώ να συγκρατήσω τον εαυτό μου και προκαλώ ζημιές ... κυρίως στους άλλους!

Και για πιό σοβαρά τώρα, πέρα από την πλάκα...

Δεν διαστρεβλώνω. Ερμηνεύω τα λεγόμενά σου, όπως θα τα ερμήνευε κάποιος άγνωστος, είτε είναι λάθος η ερμηνεία, είτε σωστή, θα μπορούσε να υπάρξει και μάλιστα όχι από φίλο/γνωστό σου, αλλά από κάποιον άγνωστο. Πάμε παρακάτω όμως γιατί έχω μια διαφωνία παρόλαυτά...
Δεν είσαι όμως άγνωστος!
Και βέβαια, δεν σε διόρισε κανένας ερμηνευτή.... άσε τον κόσμο Λυκ να αποφασίζει μόνος του πως θέλει να εκλάβει τα λεγόμενα του άλλου και μην σπέρνεις ζιζάνια.




Λοιπόν, είπα ότι συνεχίζω να διαφωνώ, για τον εξής λόγο: Ναι κι εγώ μίλησα για κουτσομπόλες θεούσες, σαφώς εννοώντας ότι είναι υποκρίτριες. Δεν είπα όμως ότι με εμπόδισε ποτέ να πάω σε έναν συγκεκριμένο ναό, όπως κι εσένα δεν θα έπρεπε να σε ενοχλεί η παρουσία τους στην Εκκλησία, εφόσον πας για τον συγκεκριμένο σκοπό της προσευχής. Είναι σαν τους καπνιστές και τους αντικαπνιστές. Πρέπει να βρείτε έναν τρόπο να συνυπάρξετε, εσύ με την επιθυμία σου να βρίσκεσαι εκεί, και οι κουτσομπόλες με τη βλαβερή συνήθειά τους να πιάνουν τον κόσμο στο στόμα τους. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να σε απασχολεί δηλαδή. Ναι είναι βρωμερές και τρισάθλιες οι κουτσομπόλες, αλλά σε τι δίνεις πιό πολλή σημασία; Στο σκοπό για τον οποίο πας ή στις συνιστώσες που θα κάνουν πιό ευχάριστο το σκοπό σου; Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Εγώ καταλαβαίνω ....εσύ μπορείς να καταλάβεις, ότι για εμένα, που πιστεύω, η εκκλησία είναι ένας ιερός χώρος και με ενοχλεί να βλέπω συμπεριφορές, που δεν συνάδουν με αυτόν;
Και σε μια τάξη, όποιος θέλει να παρακολουθήσει, παρακολουθεί είτε μιλάνε, είτε όχι οι υπόλοιποι συμμαθητές του. Όμως δεν μπορείς να πεις ότι δεν ενοχλείται .... Έτσι κι εγώ λοιπόν, όταν πηγαίνω στην εκκλησία, προτιμώ ο κόσμος να σέβεται την ανάγκη του άλλου να μπορεί να προσευχηθεί με την ηρεμία του, χωρίς να ακούει ψιθύρους ή να σπρώχνεται ..... δεν καταλαβαίνω, γιατί το έχουμε κάνει θέμα;



Το αφήνω να πέσει... Το είπες πάνω στα νεύρα σου και θα το μετανιώσεις αύριο από μόνη σου, είμαι βέβαιος. Νομίζεις ότι δεν σε ξέρω καλά, αλλά ιδού!:kissing:
Νομίσματα και χαρτονομίσματα ..... δεν μου αρέσει να σου επιτίθεμαι και το ξέρεις, αλλά δε δέχομαι να αφήνεις αιχμές περί ελλείψεως ταπεινότητας και περί ρατσιστικής συμπεριφοράς από πλευράς μου.
Όλοι οι άνθρωποι Λυκούργε είναι ίσοι, αλλά όχι ίδιοι ... έχω δικαίωμα να επιλέγω, εφόσον έχω τη δυνατότητα, στους χώρους που κινούμαι, να είναι άνθρωποι με τους οποίους έχω κοινή αντιμετώπιση του χώρου και των πραγμάτων .... δεν το θεωρώ ρατσιστικό, μπορεί και να είμαι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.......εσύ μπορείς να καταλάβεις, ότι για εμένα, που πιστεύω, η εκκλησία είναι ένας ιερός χώρος και με ενοχλεί να βλέπω συμπεριφορές, που δεν συνάδουν με αυτόν;
.... Έτσι κι εγώ λοιπόν, όταν πηγαίνω στην εκκλησία, προτιμώ ο κόσμος να σέβεται την ανάγκη του άλλου να μπορεί να προσευχηθεί με την ηρεμία του, χωρίς να ακούει ψιθύρους ή να σπρώχνεται ..... δεν καταλαβαίνω, γιατί το έχουμε κάνει θέμα;




...

Μακάριοι οι λοιδορούμενοι και ονειδιζόμενοι,ένεκα του ονόματός Του!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑGISTER

Νεοφερμένος

Ο ΜΑGISTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Aς μην ξεχνάμε οτι η Εκκλησία είναι ενας κοινωνικός και εθνικός θεσμός με όλα τα ελαττώματα της που όμως κρατησε ψηλα το λάβαρο του εθνους στα δύσκολα χρόνια και πρέπει και στα σημερινα δύσκολα χρονια να ξαναπεί " εν τουτω νικα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
το βίντεο είναι απάντηση στο αποπάνω ποστ και όχι στο θέμα και εννοώ ότι η εκκλησία έχει μερίδιο ευθύνης για τα <<δύσκολα χρόνια>>:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑGISTER

Νεοφερμένος

Ο ΜΑGISTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Νομίζω οτι δεν πρέπει να συγχέουμε τα πρόσωπα με τους θεσμούς , αυτο ανέκαθεν ήταν το μεγαλο μας λάθος σε σχέση με την αντιμετώπιση της εκκλησίας εν γένει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
καταρχην ας ξεκινησουμε με την ευα. Η ευα ηταν η αμαρτωλη, αυτη που παρακινησε και ξεμυαλισε τον αδαμ και ο αδαμ ηταν ο αθωος, ο αγνος, αυτος που δεν ειχε πειρασμο μεσα του. Ακομα και στις μερες βλεπουμε το ιδιο σεναριο. Αν συμβει κατι μεταξυ ενος ζευγαριου, θα κατηγορηθει πρωτα η γυναικα. Τι εχεις να πεις επισης για την ελλειψη γυναικων ιεριων απο τον οικο του θεου; Γιατι οταν μια γυναικα μπαινει σε εναν ναο ή μοναστηρι με shorts την διωχνουν για ασεβεια, ενω δεν κανουν το ιδιο με εναν αντρα; Αν αυτο δεν ειναι φυλετικη διακριση τοτε τι ειναι; Γιατι ο θεος εφτιαξε την ευα απο τον αδαμ; Λες και την εφτιαξε για να υπηρετει τον αδαμ; Γιατι παντα ο θεος ειναι γενος αρσενικου;
Την Ευα την παρεσυρε ο οφις (δηλαδη ο διαβολος),κι εκεινη με τη σειρα της προτεινε στον Αδαμ να φαει κι αυτος.Ναι οντως η Ευα εκανε το λαθος,κι εξαιτιας εκεινης και του Αδαμ εχουμε θνητη φυση.Μπορει μια γυναικα να εκανε το λαθος,αλλα το ιδιο λαθος το επανορθωσε μια αλλη γυναικα: η Παναγια. Οπως λεει και στους Χαιρετισμους:"Χαιρε των δακρυων της Ευας,η λυτρωσις".
Απο τη στιγμη που γεννησε τον Υιο του Θεου,εδωσε την ευκαιρια σε ολο τον κοσμο να αποκαταστησει την επικοινωνια με το Θεο.

Οσο για το γεγονος οτι δεν υπαρχουν γυναικες ιερεις ,αυτο δεν οφειλεται σε καποια διακριση,αλλα σε σεβασμο προς τη Θεοτοκο.Μεσα στο ιερο ,οπως και στο Αγιο Ορος,μοναδικη γυναικα ειναι η Παναγια.Για λογους τιμης και σεβασμου προς το προσωπο Της ,εμεις οι υπολοιπες γυναικες δεν μπαινουμε στα ιερα,δεν γινομαστε ιερειες και δεν παμε στο Αγιο Ορος.

Τωρα για τα shorts....ενταξει τι να πω...ειναι καθαρα ασεβεια να επισκεφτεις εναν ιερο χωρο(οχι μονο την εκκλησια,αλλα και οποιοδηποτε θρησκευτικο οικημα)με τετοια ενδυμασια.Και φυσικα αυτο ισχυει και για τους ανδρες.
Το σορτς το φορας για να αρεσεις(ολες μας γι'αυτο τα φοραμε:P)Στον Οικο του Θεου ποιος ο λογος να σκασεις μυτη με το σορτσακι?Το ελεος δηλαδη!

Τελος,το γεγονος οτι σε οποιαδηποτε κατασταση,μπερδεμα κτλ φταει η γυναικα,αυτο οφειλεται στην καθαρα ανδροκρατουμενη κοινωνια,η εκκλησια δεν επιβαλλει κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Οσο για το γεγονος οτι δεν υπαρχουν γυναικες ιερεις ,αυτο δεν οφειλεται σε καποια διακριση,αλλα σε σεβασμο προς τη Θεοτοκο.Μεσα στο ιερο ,οπως και στο Αγιο Ορος,μοναδικη γυναικα ειναι η Παναγια.Για λογους τιμης και σεβασμου προς το προσωπο Της ,εμεις οι υπολοιπες γυναικες δεν μπαινουμε στα ιερα,δεν γινομαστε ιερειες και δεν παμε στο Αγιο Ορος.

:confused:
με αυτήν την λογική να σεβαστούμε και τον χριστό - και να μην πηγαίνει κανένας (μόνο ο Γιοσάκης)

Τωρα για τα shorts....ενταξει τι να πω...ειναι καθαρα ασεβεια να επισκεφτεις εναν ιερο χωρο(οχι μονο την εκκλησια,αλλα και οποιοδηποτε θρησκευτικο οικημα)με τετοια ενδυμασια.Και φυσικα αυτο ισχυει και για τους ανδρες.
Το σορτς το φορας για να αρεσεις(ολες μας γι'αυτο τα φοραμε:P)Στον Οικο του Θεου ποιος ο λογος να σκασεις μυτη με το σορτσακι?.
για να αρέσουμε στον Θεό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μου φαίνεται προσωπικά πως οι θρησκείες χρησιμοποιήθηκαν όσο τίποτα άλλο για την εκμετάλλευση των ανθρώπων και για την εξουσία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Την Ευα την παρεσυρε ο οφις (δηλαδη ο διαβολος),κι εκεινη με τη σειρα της προτεινε στον Αδαμ να φαει κι αυτος.

να και η προσομοιωση ενος συμπαθεστατου ζωου με τον διαβολο. Αναρωτιεμαι αν αυτη η ταυτιση του φιδιου με κατι κακο οφειλεται ΚΑΙ στην εκκλησια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
να και η προσομοιωση ενος συμπαθεστατου ζωου με τον διαβολο. Αναρωτιεμαι αν αυτη η ταυτιση του φιδιου με κατι κακο οφειλεται ΚΑΙ στην εκκλησια.

συμπαθέστατο το φίδι; Μήπως το μπέρδεψες με τα panda; Τα φίδια είναι κακά ζώα και πρέπει να τα κρεμάσουμε όλα στο σύνταγμα

Έχω να πάω στην εκκλησία τουλάχιστον 4 χρόνια (από μια ανάσταση που δεν μπορούσα να μην πάω για social reasons).

Μόνο εγώ ένιωθα σαν να μην περνάνε τα λεπτά στην εκκλησία όταν πήγαινα μικρός; Το θυμάμαι σαν τραυματική εμπειρία δεν την πάλευα πάνω από 10 λεπτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
να και η προσομοιωση ενος συμπαθεστατου ζωου με τον διαβολο. Αναρωτιεμαι αν αυτη η ταυτιση του φιδιου με κατι κακο οφειλεται ΚΑΙ στην εκκλησια.

Στην κοινη συνειδηση των ανθρωπων(κατα πλειονοτητα)το φιδι παρομοιαζεται με το κακο ,διαβολο κτλ
οχι μονο στην εκκλησια αλλα και σε μυθους ,παραδοσεις ,ονειροκριτες.Στην Π.Δ. γινεται απλα μια παρομοιωση,δεν σημαινει οτι η θρησκεια εχει αφορισει τα φιδια απο το ζωικο βασιλειο.,

Αν εχετε ακουσει,πολλοι ασκητες,ερημιτες και αναχωρητες, στα ασκηταρια τους προστατευαν ακομα και τα φιδια.Ο π.Πορφυριος(ιερομοναχος) για παραδειγμα.Καποτε τον επισκεφτηκε καποιος και του ειπε:
(επισκεπτης)-" Πατερ αρχιζω να ανησυχω γι τη ζωη σας"
(π.Πορφυριος)-Γιατι ανησυχεις για τη ζωη μου;
-Μα εδω περα που ηρθατε και εγκατασταθηκατε,θα σας φανε τα φιδια
-Που ειδες εσυ τα φιδια;Τοση ωρα που με γυρευες ποσα φιδια συναντησες στο δρομο;
-Κανενα!
-Τοτε;ποια φιδια θα με φανε;Αυτα που δεν υπαρχουν;
-Μα πατερ,αυτη η περιοχη εχει πολλα.
-Ειχε θελεις να πεις.Για ρωτησε αυτους που δουλευουν στη γυρω περιοχη να σου πουν.
-Γιατι τι εγιναν τα φιδια;
-Μολις ηρθα εγω αυτα εφυγαν φυγαν!
-............................
-Α βρε Αναργυρε,αμα εχεις το Θεο ,τι να σου κανουν τα φιδια;Κι αυτα πλασματα του Θεου δεν ειναι;Συνεπως,μπορει ποτε το δημιουργημα να ειναι πιο ισχυρο απο το Δημιουργο του;

(Ανθολογιο Συμβουλων
π.Πορφυριου Ιερομοναχου
σελ 434
εκδοσεις η Μεταμορφωση
του Σωτηρος,Μηλεσι Αττικης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Συμφωνώ και θεωρώ το φίδι ένα πολύ παρεξηγημένο ζώο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
μια φορα τον χρονο και συγκεκριμενα το Πασχα.. πιστευω οτι υπαρχει Θεος αλλα εχω αμφιβολιες με πολλες αντιληψεις τις εκκλησιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κάθε πότε πάτε εκκλησία;



Κάθε μέρα! :)


(εκτός κυριακής... ας κάνω κ ενα ρεπό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skoumas

Νεοφερμένος

Ο skoumas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
αυτό που πρέπει να κατανοήσουμε είναι ότι η πίστη και η λήψη βοήθειας από αυτήν για να λειτουργήσει προυποθέτει ένα πολύ βασικό πράγμα:

την πίστη.

η εκκλησία αντιπροσωπεύει σαν χώρος και σαν ενότητα ανθρώπων (...) την πίστη του ανθρώπου. αυτή η απλή σκέψη ότι όλα θα πάνε καλά για κάποιον λόγο.

όλοι μας πιστεύουμε, άθεοι και θειστές σε κάτι.

δυστυχώς στις μέρες μας υπάρχει πολύ πίστη στο ότι όλα τα πάνε άσχημα για κάποιον λόγο.

σκεφτείτε το.

όλα έχουν να κάνουν με την πίστη μέσα μας.
είμαστε δυνατοί, γεροί και αντέχουμε, γνήσια παιδιά της φύσης και του Θεού;
ή είμαστε πράγματα, που τα χρησιμοποιούν, ανίκανα να σκεφτούν μόνα του, παιδιά του συστήματος.

ποια ακριβώς είναι η πίστη μας;

η εκκλησία για να κλείσω, όπως και είπα στην αρχή, βοηθάει το μυαλό μας να μπει σε έναν τρόπο σκέψης. γιατί αν πραγματικά σκέφτεσαι την εκκλησία σαν μέσω ψυχικής σωτηρίας, η πρόθεση σου να πας, είναι από μόνη της ο δρόμος προς το καλύτερο.

προσωπικά είμαι αγνωστικιστής. δεν αποκλείω την ύπαρξη ανώτερου κάτι αν και έχω μια τάση προς την ιδέα ότι οι φυσικοί νόμοι και κανόνες είναι θεός. δηλαδή η φύση.

παρόλα αυτά σκέφτομαι να αρχίσω τις επισκέψεις μου στην εκκλησία, και να εξερευνήσω την σχέση μου αυτά που αντιπροσωπεύει. κυριότερα να κάνω παρέα με άτομα όπου νιώθω χαλαρά και άνετα κοντά τους.

ας μην ξεχνάμε παιδιά. βασικά πράγματα στην ζωή μας πριν καταφύγουμε σε περίεργα πράγματα

υγεία, ασφάλεια, φαγητό, ύπνος, αγάπη, έρωτας, χαρά και ευτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
οποτε παμε με το σχολειο, δυστυχως, με το ζορι με βαζουν μεσα καθε φορα (το δικο τους περναει, αλλα καμια μερα :whistle: ... :ropalo: )
τελοσπαντων...
απο μονη μου ποτε...
και δε με θεωρω χριστιανη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Τους μεγάλους σταυρούς να φοβάσαι..

Δηλώνω άθεη και το υποστηρίζω ανοικτά, ωστόσο πατάω στην εκκλησία μια φορά κάθε πάσχα στην ανάσταση γιατί είναι οικογενειακή υπόθεση και "πρέπει" να πάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλώνω άθεη και το υποστηρίζω ανοικτά, ωστόσο πατάω στην εκκλησία μια φορά κάθε πάσχα στην ανάσταση γιατί είναι οικογενειακή υπόθεση και "πρέπει" να πάω...
δεν δηλωνω αθεος..
μαλλον αναρωτιεμαι..

αλλα δεν παω ποτέ σχεδον στην εκκλησια,,οχι γιατι την απεχθανομαι τοσο.
αλλα γιατι τη βαριεμαι...
τσαμπα ορθοστασια χωρις να καταλαβαινεις τι λενε,,και γενικα βαρυ μερος..
χωρις νοημα πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
οποτε παμε με το σχολειο, δυστυχως, με το ζορι με βαζουν μεσα καθε φορα (το δικο τους περναει, αλλα καμια μερα :whistle: ... :ropalo: )

Ακόμα είναι υποχρεωτικός ο εκκλησιασμός από το σχολείο ; Ακόμα αυτοί οι εγκληματίες των ψυχών βαμπιρίζουν τις ψυχές των παιδιών ; Αυτό που θυμάμαι πάντως από τα παιδικά μου χρόνια είναι ένα απερίγραπτο συναίσθημα ενοχής όταν βρισκόμουν μέσα στην εκκλησία συνοδευόμενο από μεγάλη σωματική εξάντληση. Αυτό ήταν ανεξήγητο γιατί οι γονείς μου δεν ήταν θεοφοβούμενοι άνθρωποι, ούτε άθεοι όμως. Ποιός ξέρει σε ποιόν θεό - βαμπίρ προσφέραμε τις αθώες μας παιδικές ψυχές και νοιώθαμε έτσι, κι ακόμα θυμάμαι τα άσπρα πυκνά, άγρια φρύδια του ψάλτη να με κοιτάζουν με ζήλια και μίσος για τα καλά μου ρούχα ή να απαξιώνουν τον σχολικό έπαινο που κρατούσα. Μετά από πολλά χρόνια κατάλαβα τι συμβόλιζε αυτός ο ψάλτης και γιατί με κοιτούσε με τόσο μίσος. Γιατί η άνεση για τους περισσότερους ανθρώπους της Εκκλησίας είναι αμαρτία και η γνώση είναι διαβολική. Αναγκάστηκαν να παραδεχτούν ότι η γνώση είναι ιερή πολύ αργά και μόνο για λόγους κοινωνικής προσαρμογής, επειδή η κοινωνία θα τους έπαιρνε με τις πέτρες. Αιώνες τώρα, μπροστά πάνε όλοι οι άλλοι και η Εκκλησία σέρνεται πίσω τους και καταιδρωμένη, αδύναμη να παρακολουθήσει τις εξελίξεις. Θα μπορούσαν οι σύγχρονες Εκκλησίες να ήταν τόποι που θα ενθαρύνουν την έρευνα, τη γνώση και την αρωγή. Πολύ λίγες τα ενθαρύνουν. Στα κυρύγματα δεν γίνεται ποτέ μια αναφορά σε 'Ελληνες φιλοσόφους. 'Εστω μια αναφορά στους Πυθαγόρειους ή στον Πλάτωνα που μπορούν να βρεθούν πολλά κοινά με την χριστιανική πίστη. Λες και δεν ζούμε στην Ελλάδα. Ολόκληρες γενιές ανθρώπων έχουν χαραμιστεί επειδή μεγάλωσαν σε θεοφοβούμενες οικογένειες και γαλουχήθηκαν με την σκεπτομορφή "η φτώχια είναι για τους ανθρώπους του Θεού" - "το να υποφέρεις είναι άγιο και καλό". "Πρώτα η πίστη κι ύστερα η γνώση". 'Ολες οι λειτουργίες των θρησκειών όλου του κόσμου ανεξαρτήτως θρησκείας είναι μαγεία, με τη διαφορά ότι ως ενήλικος επιλέγεις την "μαγεία" της αρεσκείας σου, κι όμως στην Ελλάδα έσερναν τα ανήλικα παρά τη θέλησή τους να συμμετέχουν άθελά τους σε αυτή τη μαγεία, να μυρίζουν το λιβάνι, να ακούνε μάντρας που δεν καταλαβαίνουν και δεν μπορούν να τα κρίνουν ώστε να τα απορίψουν ή να τα δεχθούν. Η ψυχή όμως τα αφομοιώνει όπως ένα μωρό. Σε κάποιες Εκκλησίες είναι συσωρευμένο το πραγματικό Κακό. ΕVIL. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top