Κακία: Γεννιέσαι ή γίνεσαι κακός;

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Μπρωβο Buggs αυτο περιπου και εγω θελω να πω . δηλ. το κακο κρατος φταιει για ολα :)

Buggs +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το κρατος ειναι αυτο που διαμορφωνει συνειδησεις αρα το κρατος φταιει που μας ασκη πιεση και εμεις γινομαστε κακοι ανθρωποι (τρομοκρατες κλπ) Αρα δεν γεννιεσαι κακος αλλα γινομαστε κακοι

Η βασική ερώτηση νομίζω είναι : Πως μπορεί κανείς να είναι καλός σε έναν κακό κόσμό; Και το κυριότερο, πόσο θα του κοστίσει άν το κάνει;

Μια ερώτηση και στους δύο σας: Πείτε ότι τώρα φταίει το κράτος συμφωνω μαζί σας, πρίν 150 χρόνια δεν υπήρχαν κακοι άνθρωποι; όταν γεννήθηκε ο Χίτλερ ειχαμε Παπανδρέου ή Καραμανλή; μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν κακοί; δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας:hmm: μπορείτε να μοπυ εξηγήσετε τι φτέει το "κακό" κράτος όταν κάποιος σκοτωνει την γυναίκα του; ή όταν κάποιος βιάζει ένα 10χρονο; :hmm: εχω ανοικτό μυαλό και θέλω πραγματικά να μάθω την άποψη σας πάνω σε αυτό παρακαλώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
@teo
Φαντάζομαι ότι σε "καλό" κράτος δεν υπάρχουν κακοί γιατί δεν υπάρχει γεννεσιουργός αιτία!
@buggs
Δεν υπάρχει αμιγώς κακός κόσμος όπως και δεν υπάρχει αμιγώς καλός. Στις ηλικίες που διαμορφώνουμε συνείδηση το άμεσο περιβάλλον μας παίζει πρωταρχικό ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Μια ερώτηση και στους δύο σας: Πείτε ότι τώρα φταίει το κράτος συμφωνω μαζί σας, πρίν 150 χρόνια δεν υπήρχαν κακοι άνθρωποι; όταν γεννήθηκε ο Χίτλερ ειχαμε Παπανδρέου ή Καραμανλή; μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν κακοί; δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας:hmm: μπορείτε να μοπυ εξηγήσετε τι φτέει το "κακό" κράτος όταν κάποιος σκοτωνει την γυναίκα του; ή όταν κάποιος βιάζει ένα 10χρονο; :hmm: εχω ανοικτό μυαλό και θέλω πραγματικά να μάθω την άποψη σας πάνω σε αυτό παρακαλώ:)


Εγώ πάντως δεν είπα ότι το κράτος φταίει για όλα, εκανα μία ερώτηση στην οποία θα ήθελα αν θελεις να μου απαντήσεις.

Τώρα σχετικά με αυτό που λεει ο τεο ότι το κράτος φταίει, υποθέτω ότι εννοεί στην γενική του εφαρμογή όχι για κάθε μεμονωμένη περίπτωση.

Ας πούμε ότι όλοι είμαστε συναισθηματικές μηχανές που κάπόυ έχουμε το ρελαντί μας και κάπόυ το όριο μας. Αν το πέριβάλλον μέσα στο οποίο καθημερινά λειτουργούμε μας αναγκάζει σε ένα υψηλό ρελαντί τότε το να φτάσουμε στο κόκινο, στο όριο μας πέραν του οπόίου μπορεί να κάναμε και φόνο είναι πιο εύκολο.. Αφού ήδη σε "ηρεμία" λειτουργούμε κοντά σ'αυτές τις στροφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Το κρατος ειναι αυτο που διαμορφωνει συνειδησεις αρα το κρατος φταιει που μας ασκη πιεση και εμεις γινομαστε κακοι ανθρωποι (τρομοκρατες κλπ) Αρα δεν γεννιεσαι κακος αλλα γινομαστε κακοι
Ίσος θα έπρεπε να γνωρίζουμε πιο πολλά για τους τρομοκράτες
Τρομοκρατία είναι ο πόλεμος τον φτωχών και πόλεμος η τρομοκρατία τον πλούσιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γεννιέσαι κακός και στην πορεία γίνεσαι χειρότερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
tabula rasa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Τρομοκρατία είναι ο πόλεμος τον φτωχών και πόλεμος η τρομοκρατία τον πλούσιων

Το έγκλημα είναι ο πόλεμος των φτωχών και ο πόλεμος είναι το έγκλημα των πλουσίων. Η τρομοκρατία είναι έγκλημα όποιος και άν την κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Πιστεύω πως κάποιοι γεννιούνται κακοί και κάποιοι αναγκάζονται να είναι κακοί με υπεύθυνη την ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kataktiths

Νεοφερμένος

Ο kataktiths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
γω θα ελεγα οτι ψιλογεννιεσαι κ στην πορεια γινεσαι σιγουρα κακος! η ζωη σε κανει!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Απο την αρχή δεν έχω καταλάβει κάτι, πώς σε αναγκάζουν να είσαι κακός όταν κάποιος ζηλέυει τον γείτωνα και κάνει τα πάντα για να σε καταστρέψει; πώς φταίειε μια σύζηγος όταν η φίλη της ζηλέυει που είναι ευτυχισμένη και κάνει κακίες για να πάρει εκείνη τον άντρα της; πώς κάποιος βλέπει ότι πολεμάει ο άλλος δίπλα του και εκείνος τον σπρώχνει για να μην καταφέρει τίποτε καλύτερο απο εκείνον;

Κακίες που δεν υποχρεωνει κανείς να υπάρχουν κιόμως τις κάνουν:worry:

Πώς μπορεί κάποιος να είναι ρουφιάνος χάνοντας κάποιος άλλος την δουλειά του; πώς; συμφωνω για την κακία που μπορεί να σε ανάγκασε κάποιος να κάνεις αλλα γιατί κάνεις κακό σε ανθρώπους που σε έχουν ανάγκη; τι είναι έμφυτο; τι είναι τελικά η κακία; γιατί;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Η κακία δεν είναι ελεγχόμενο συναίσθημα.
Πολλές φορές αυτός που την έχει θεωρεί ότι οι πράξεις του έχουν καλές προθέσεις και αυτό του δίνει το άλλοθι να φτάσει μέχρι τα άκρα χωρίς να αντιλαμβάνεται τις συνέπειες.

Συνήθως πηγάζει από μια μεγάλη ανασφάλεια: με άλλα λόγια, ένας κακός δεν είναι ποτέ μόνο κακός αλλά και βαθύτατα κομπλεξικός αφού προσπαθεί να ανεβάσει τον εαυτό του «γκρεμίζοντας» τους άλλους (και το καταφέρνει θαυμάσια χωρίς να το καταλάβουμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Απο την αρχή δεν έχω καταλάβει κάτι, πώς σε αναγκάζουν να είσαι κακός όταν κάποιος ζηλέυει τον γείτωνα και κάνει τα πάντα για να σε καταστρέψει; πώς φταίειε μια σύζηγος όταν η φίλη της ζηλέυει που είναι ευτυχισμένη και κάνει κακίες για να πάρει εκείνη τον άντρα της; πώς κάποιος βλέπει ότι πολεμάει ο άλλος δίπλα του και εκείνος τον σπρώχνει για να μην καταφέρει τίποτε καλύτερο απο εκείνον;

Κακίες που δεν υποχρεωνει κανείς να υπάρχουν κιόμως τις κάνουν:worry:

Πώς μπορεί κάποιος να είναι ρουφιάνος χάνοντας κάποιος άλλος την δουλειά του; πώς; συμφωνω για την κακία που μπορεί να σε ανάγκασε κάποιος να κάνεις αλλα γιατί κάνεις κακό σε ανθρώπους που σε έχουν ανάγκη; τι είναι έμφυτο; τι είναι τελικά η κακία; γιατί;:worry:

Απάντηση σε ολα τα παραπάνω ερωτήματα σου: Η κακία είναι το καταφύγιο των ανίκανων (να κατακτήσουν όσα ποθούν με αβλαβείς για τους άλλους τρόπους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δηλαδη, ολοι εσεις, δεν εχετε φανει κακοι ποτε απεναντι στους αλλους, ουτε και στο ελαχιστο, ναι?????:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Δηλαδη, ολοι εσεις, δεν εχετε φανει κακοι ποτε απεναντι στους αλλους, ουτε και στο ελαχιστο, ναι?????:whistle:

Προσωπικά, έχω φανεί ''κακιά'' μόνο σε όσους με έχουν βλάψει ... και όχι με όλη την σημασία της λέξης!
''Και πάλι καλά που συμπεριφέρθηκες έτσι'' είπαν κάποιοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αρα υπάρχουν και διαχωριστικές γραμμες; η μικρή κακία και η μεγάλη κακία; πώς κάποιος ξέρει αν πέρασε την γραμμή; το κάνει άθελα του ή εσκεμένα;

μπάγκς και νινα ευχαριστώ πολλύ για τις απαντήσεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εγώ πιστέυω ότι ο κάθε άνθρωπος γεννιέται καλός ή κακός, απλά μετά έχει την δυνατότητα να αλλάξει. Εάν είναι κακός να γίνει καλός ή εάν είναι καλός να κατρακυλήσει και να γίνει κακός. Πάντα υπάρχει μέρος για αλλαγή απλά πρέπει να υπάρχει θέληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως κάποιος γεννιέται κακός...Απλά οι καταστάσεις,ο περίγυρός του,η διαπαιδαγώγηση του απο την οικογένεια του και γενικά το περιβάλλον του τον κάνουν κακό....Αν και αυτό είναι μάλλον υποκειμενικό...Ξέρω κάποιους ανθρώπους που ενώ σε εμένα φαντάζουν κακοί,οι φίλοι τους και οι συγγενείς τους τους λατρεύουν..Και μάλιστα εγω συμπαθώ πολυ αυτους τους ανθρώπους όσο και αν αδυνατώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να θεωρούν τα συγκεκριμένα άτομα,καλούς ανθρώπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κακία ισοδυναμεί συνήθως με τον φθόνο. Αλλο είναι η ζήλεια κι άλλο ο φθόνος. Συνήθως το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου έχει νιώσει ζηλεια για το αμάξι που πήρε ο διπλανός, για την βίλα που έχτισε ο ξάδερφος, για τη δουλειά που βρήκε ο φίλος, για το φόρεμα που αγόρασε η φιλενάδα.
Ζήλεια είναι αυτό και συνήθως η ζηλεια όταν βρίσκεται σε πρωταρχικό επίπεδο μπορέι να μετατραπεί σε φιλοδοξία και να εξελιχθεί σε θετική συνέχεια του ατόμου. Να θέλεις να ανεβαίνεις σκαλοπάτια μέρα με τη μέρα, χρόνο με τον χρόνο είναι υγειές και δείχνει ζωντάνια και ενεργητικότητα.
Αν καποιος πει πως δεν το έχει νιώσει, τότε είναι ψεύτης. Αν πραγματικά δεν το έχει νιώσει τότε δεν είναι άνθρωπος, ανθρωπινο ον(δηλαδη δεν υπαρχει περιθωριο επιλογης να μην το εχει νιωσει.) Ακόμα και τα ζώα ζηλεύουν και οι άνθρωποι είμαστε ζώα(ας ξεκινούμε τις σκέψεις μας απο κει)

Αν η ζηλεια φτάσει στο σημείο φθόνου, έμμεσα, υπουλα διακριτικά φέρεται ο εν λόγω. Αν είναι φιλός μπορεί να τραβήξει τον φίλο σε ενα πηγάδι βαθύ, χωρις ο δεύτερος να το αντιληφθεί.

Ανθρωπο που έχετε καιρό να δείτε και σαν φθονέι θα το καταλάβετε απο το εξής- αν σας ρωτήσει για τη μάνα σου που είναι αρρωστη, αν σας ρωτησει τι εγινε με την απολυση σου? αν σε ρωτησει τιο απεγινε ο πρωην φιλος που σεκανε να κλαις.
Συνήθως ρωτουν ξεκιν'ωντας απο τα αρνητικά, δε σχολιαζουν τα θετικά σου, έχουν αληθοφανές βλέμμα και δε χαμογελλούν πλατιά, αληθινά.

Ο φθόνος είναι επικίνδυνος και για το άτομο που το νιώθει και γι αυτούς που έχει γύρω του.
Συνήθως αυτός που φθονεί είναι άτομο εσωστρεφές, μυστηριώδες(τα μυστηριωση άτομα έλκουν πολύ και για αυτό χρειάζεται προσοχή γιατί το μυστήριο σύνηθως κρύβει πονηριά κι όχι εξυπνάδα)

Ανθρωποι φθονεροί γίνονται, συνήθως απο παιδικά βιώματα όμως δεν διακιολογούνται.
Το άτομο μεγαλώνοντας έχει την κρίση και την δυνατότητα αυτογνωσίας ώστε να εστιάσει σε αυτό και να το διορθώσει. Και αυτό διορθώνεται με επίπονη προσπάθεια, καταρχήν αποδοχής εαυτού(πολύ οδυνηρό για αυτούς τους ανθρώπους, συνήθως είναι άνθρωποι χαμηλής αυτοεκτίμησης)κι έπειτα δυναμικές καθυμερινές ασκήσεις. Ακριβώς επείδη είναι δύσκολο οι φίλοι να τους βοηθήσουν συνήθως επειδή έχουν φτάσει σε προχωρημένο στάδιο έχουν την ανάγκη ενός ειδικού.

Οι υπόλοιποι που νιώθουν αυτή τη στάση των φθονερών να το πω, απομακρύνονται αφού δεν εχχουν τη δυνατότητα να τους αλλάξουν.

Το βασικό είναι να υπάρχουν γυρω μας θετικοί άνθρωποι.

Αν μου έχει τύχει? Ναι. Αλλά όσο ήμουν όρθια δεν έπεσα.(όρθιος είνια αυτός που είναι καλά ψυχικά, δυνατός, οικονομικά , επαγγελματικά καλά.)
Θέλει προσοχή γιατί οι άνθρωποι αυτοί στοχεύουν όταν ο στόχος τους δεν φυλάγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και γιεννιεσαι και γινεσαι κακος ή καλος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top