Κακοκαιρία στην Αττική 2023: Κλειστά σχολεία και τηλεργασία

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,856 μηνύματα.
Η γαϊδουρια των Ελλήνων εργοδοτών έχει προκύψει επειδή κανείς μας δεν κάνει τίποτα εναντίον τους
Και τι να κάνεις; Να τους καταγγείλλεις στην επιθεώρηση εργασίας η οποία θα το δει, θα πάρει ένα τηλέφωνο το αφεντικό θα του πει ποιος έκανε καταγγελία και θα σε στείλει σπίτι σου;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,848 μηνύματα.

AXAXAXA To χαλαζιTV μας δίνει ελπίδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα κακά νέα μιας κακοκαιρίας είναι να μην γίνει
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,856 μηνύματα.
Έχουν πάρει ακραία και χαζά μέτρα για την Αθήνα. Προφανώς προσπαθούν με κάθε τρόπο να αποτρέψουν περσινές σκηνές τώρα που φτάσαμε μια ανάσα πριν το τέλος της τετραετίας και στις εκλογές.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Η μακροπρόθεσμη πρόβλεψη λέει ότι θα χιονίζει συνέχεια σήμερα μέχρι το απόγευμα, από αύριο θα κόψει αλλά τα σύννεφα θα είναι πολλά και το κρύο γερό τουλάχιστον ως το τέλος της εβδομάδας.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.
Και τι να κάνεις; Να τους καταγγείλλεις στην επιθεώρηση εργασίας η οποία θα το δει, θα πάρει ένα τηλέφωνο το αφεντικό θα του πει ποιος έκανε καταγγελία και θα σε στείλει σπίτι σου;
Το ξέρω! Και η μανα μου σε τέτοιου τύπου εργοδότη δούλευε για χρόνια γιατί στο χωριό δεν υπήρχαν άλλες επιλογές.
Γι'αυτό είπα ότι δεν έχουμε νόμους εργατικούς στην Ελλάδα! Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι αν μπορεί να αλλάξει δουλεια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποτέ δεν έδειξε ο Έλληνας εργοδοτης κατανόηση η έστω απλά ανθρωπιά. Οι εξαιρέσεις είναι λίγες. Για αυτούς είσαι ένα κουφάρι που τους φέρνει λεφτά.

Πρέπει όμως και κάπου να δουλέψω και να ξεκινήσω κανείς δεν ξεκινάει με 850€ μηνιαίο μισθό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εργαζόμενη του είμαι και μου είπε να γυρίσω στο πόστο μου ενώ ήμουν άρρωστη.
Απλά άστο.
Κρίμα βρε κορίτσι μου...
Κάνε λίγη υπομονή να πάρεις το ένα χρόνο εργασιακής εμπειρίας και του λες άντε γεια μετα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχουν πάρει ακραία και χαζά μέτρα για την Αθήνα. Προφανώς προσπαθούν με κάθε τρόπο να αποτρέψουν περσινές σκηνές τώρα που φτάσαμε μια ανάσα πριν το τέλος της τετραετίας και στις εκλογές.
Βορεια προάστια δεν είναι να οδηγήσει κανεις έξω, είναι όλο στρωμένο.
Αλλά συμφωνώ ότι μας κρατάνε μέσα με κλειστούς δρόμους για να μην πληρώσουν πάλι 2.000€ τον καθένα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Βορεια προάστια δεν είναι να οδηγήσει κανεις έξω, είναι όλο στρωμένο.
Αλλά συμφωνώ ότι μας κρατάνε μέσα με κλειστούς δρόμους για να μην πληρώσουν πάλι 2.000€ τον καθένα

Μας κρατάνε μέσα γιατί ουτε οι αλυσίδες κάνουν κάτι. Πρέπει να έχεις χιονολαστιχα που εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχουν λόγω ότι πιανει χιόνι στο κέντρο μια φορά το χρόνο και αν.

Δεν θα παει ο άλλος να δώσει τόσα λεφτά. Είναι και θέμα πολιτων δηλαδή που μετά τους ίδιους βλέπεις στα σοσιαλ να βρίζουν τη κυβέρνηση που τους έκλεισε μέσα.

Σωστές οι κινήσεις της κυβέρνησης γιατί αν άφηνε όλο το κόσμο έξω θα γινόταν το χάος... Ο κάθε ηλίθιος εργοδότης θα έλεγε ελάτε να δουλέψετε οπωσδηποτε και θα γινόταν πανηγυρι.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.
Μας κρατάνε μέσα γιατί ουτε οι αλυσίδες κάνουν κάτι. Πρέπει να έχεις χιονολαστιχα που εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχουν λόγω ότι πιανει χιόνι στο κέντρο μια φορά το χρόνο και αν.

Δεν θα παει ο άλλος να δώσει τόσα λεφτά. Είναι και θέμα πολιτων δηλαδή που μετά τους ίδιους βλέπεις στα σοσιαλ να βρίζουν τη κυβέρνηση που τους έκλεισε μέσα.

Σωστές οι κινήσεις της κυβέρνησης γιατί αν άφηνε όλο το κόσμο έξω θα γινόταν το χάος... Ο κάθε ηλίθιος εργοδότης θα έλεγε ελάτε να δουλέψετε οπωσδηποτε και θα γινόταν πανηγυρι.
Όντως έχεις δίκιο. Οι αλυσίδες μπορούν να αντέξουν μέχρι κάποιους πόντους. Στις περιοχές τύπου Κρυονέρι, άγιος Στέφανος κτλ τίποτα δεν κάνουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Βέβαια δεν είναι όλοι ηλίθιοι... Ο διαχειριστής της Hellenic train σε συνεννόηση διέκοψε δρομολόγια από Χαλκίδα προς Αθήνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όντως έχεις δίκιο. Οι αλυσίδες μπορούν να αντέξουν μέχρι κάποιους πόντους. Στις περιοχές τύπου Κρυονέρι, άγιος Στέφανος κτλ τίποτα δεν κάνουν.

Ήταν να παρω κ εγώ αλυσίδες αλλά δεν το έκανα για αυτόν ακριβώς το λόγο. Προτίμησα να μη μετακινήθω καν σήμερα κ αυριο.

Απλά με ενοχλεί σαν χώρα π είμαστε πρωτοι να πράξουμε οτιδήποτε γίνεται ακόμη και για το καλό μας. Αυτό με ενοχλει δείχνει κακεντρεχεια. Και στη τελική υπάρχουν λεπτομέρειες π δεν ξέρουμε όπως αυτή π έγραψα κ τις ξέρουν επιτροπές που βγάζουν αυτή την απόφαση για να τους πουμε εμείς ανίκανους κ άχρηστους.

Άραγε εμείς π είμαστε οι ικανοί έχουμε στο αμάξι μας χιονολαστιχα ; εδώ μερικοί κ μερικές φτάνουν 100 . 000 χλμ κ δεν έχουν αλλάξει ουτε τα κανονικά που κάνουν 250-300 ευρώ ποσο μάλλον τα χιονολαστιχα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.
Βέβαια δεν είναι όλοι ηλίθιοι... Ο διαχειριστής της Hellenic train σε συνεννόηση διέκοψε δρομολόγια από Χαλκίδα προς Αθήνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ήταν να παρω κ εγώ αλυσίδες αλλά δεν το έκανα για αυτόν ακριβώς το λόγο. Προτίμησα να μη μετακινήθω καν σήμερα κ αυριο.

Απλά με ενοχλεί σαν χώρα π είμαστε πρωτοι να πράξουμε οτιδήποτε γίνεται ακόμη και για το καλό μας. Αυτό με ενοχλει δείχνει κακεντρεχεια. Και στη τελική υπάρχουν λεπτομέρειες π δεν ξέρουμε όπως αυτή π έγραψα κ τις ξέρουν επιτροπές που βγάζουν αυτή την απόφαση για να τους πουμε εμείς ανίκανους κ άχρηστους.

Άραγε εμείς π είμαστε οι ικανοί έχουμε στο αμάξι μας χιονολαστιχα ; εδώ μερικοί κ μερικές φτάνουν 100 . 000 χλμ κ δεν έχουν αλλάξει ουτε τα κανονικά που κάνουν 250-300 ευρώ ποσο μάλλον τα χιονολαστιχα.
Χιονολαστιχα η αλήθεια είναι στην Ελλάδα τι να τα κανεις, για μια ημέρα τον χρόνο και αν;
Πάντως της αλυσίδες να τις έχεις καλού κακού στο μέλλον, ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να χρειαστεί να μετακινηθείς επειγόντως
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.
Σωστό που τώρα κλείνουν όλα αφού δεν είμαστε προετοιμασμένοι να δουλεύουν με ασφάλεια αλλά δεν μπορεί να είναι η μόνιμη λύση.
Κάποτε δεν είχαμε τόσο έντονα φαινόμενα, ούτε τόση ζέστη το καλοκαίρι ούτε τόσο έντονες καταιγίδες ούτε τόσο συχνά χιόνι στην Αθήνα κλπ.

Ε τώρα έχουμε όμως.

Δεν γίνεται όποτε βρέχει δυνατά να πλημμυρίζουν οι δρόμοι, όποτε έχει για συνεχόμενες μέρες μεγάλο καύσωνα να καίγεται η μισή χώρα, όποτε χιονίζει 1-2 μέρες στην Αθήνα να παραλύουν όλα και να κλείνουν οι εθνικές οδοί.

Ούτε είναι η λύση σε όλα το καθίστε σπίτι/εκκενώστε, αυτό είναι ένα σωστό προληπτικό μέτρο όταν ξέρεις ότι υπάρχουν σημαντικές πιθανότητες να μην μπορείς να αντιμετωπίσεις την κατάσταση για να μην έχεις νεκρούς ή μεγάλα προβλήματα γενικά.

Από τη στιγμή που ξέρεις ότι πλέον λόγω κλιματικής αλλαγής θα έχεις πιο έντονα φαινόμενα δεν αρκεί να κάνεις υπουργείο κλιματικής αλλαγής. Πρέπει να πάρεις και μέτρα για να μπορείς να αντιμετωπίσεις τα ακραία φαινόμενα χωρίς να σταματάνε τα πάντα...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μα παιρνουν μέτρα σ λένε περιορισε τις μετακινήσεις. Εδώ υπό νορμαλ συνθήκες στον Κηφισό κάποιος μένει επειδή δεν έχει συντηρησει σωστά το αμάξι του. Φαντάσου να γίνει αυτό εν όψει χιόνια να γίνει μποτιλιαρισμα και να μη μπορουν καν τα εκχιονιστικά να περασουν .... Και να μείνουν εγκλωβισμένοι οι οδηγοί για ώρες κ να ζητάνε αποζημιώσεις μετά με το δίκιο τους.

Δηλαδή εντάξει αυτό το πραγμα με το Ιντερνετ έχει παραγινει όλοι άχρηστοι... Δικαιοσυνη αστυνομίες είμαστε τηλε δικαστές είμαστε μετεωρολόγοι είμαστε για να βγάζουμε επιχειρησιακά σχέδια σε χιόνια δες καύσωνες κτλ.
 

Mernilopa

Νεοφερμένος

Η Mernilopa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εμένα γιατί όλο αυτό μου φαίνεται υπερβολικό;
SOS μηνύματα, τα ΜΜΕ να γράφουν άρθρα τύπου « Το χιόνι τυφλώνει» και « Πως να επιβιώσετε το χιόνι», μαζέψτε τρόφιμα στο σπίτι, μην βγαίνετε έξω ΚΟΚ


Θέλω να πω, χιόνι πέφτει, ΧΙΟΝΙ όχι χειροβομβίδες από τον ουρανό.


Όταν έχει κεραυνούς που είναι επικίνδυνο φαινόμενο κανένας δεν λέει τίποτα.

Πασπάλισε λίγο στην Αθήνα και φέραμε την καταστροφή.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Έχουμε ακόμα δεν ξέρω πόσα χιλιάρικα σπίτια χωρίς ρεύμα οπότε είναι υπερβολή να μιλάμε για σωστή αντιμετώπιση. Για κάτι μάλιστα που στην Αττική δεν είναι (μέχρι τώρα) όσο έντονο ήταν η Ελπίδα.

Καλώς ή κακώς, μετά το περσινό φιάσκο που το παίζαμε "δε θα κοπεί η ελλάδα στα δύο, συνεχίζει να λειτουργεί η οικονομία, είμαστε προετοιμασμένοι" η αντιμετώπιση των κακοκαιριών αυτή θα είναι πια. "Περιορίστε τις μετακινήσεις, κλείνω δρόμο, σύσταση τηλεργασίας κτλ". Once bitten, twice shy.

"Κάτσε σπίτι γιατί αμα βγεις έξω δεν έχουμε προετοιμαστεί καλά και θα γίνει μαλακία". Απλά ακριβώς επειδή δεν έχουμε προετοιμαστεί καλά, μπορεί να μείνεις χωρίς ρεύμα σπίτι ρεπαιδιμ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Εγώ μόλις ξανά έβγαλα στο μπαλκόνι την απλώστρα με τα ρούχα μου να στεγνώσουν.
Έχει ήλιο και δεν χιονίζει (Περιστέρι), αλλά ok κρύο έχει.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Εδώ μπορείτε να βλέπετε πως κινείται η κακοκαιρία.
Από χθες είναι σε Κυκλάδες.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Νομίζω πως (για την Αθήνα τουλάχιστον) ήταν γελοίο να κλείσουν τα σχολεία/ φροντιστήρια. Και ορισμένες δουλειές να πραγματοποιηθούν τηλεργασιακά. Είναι λες και οι άνθρωποι εδώ πέρα βρίσκουν αφορμή για να μην δουλέψουν. Η τεμπελιά στα σύννεφα. Λογικό να κάνει κρυο, λογικό και να ρίξει λιγο χιόνι. Χειμώνας είναι. Το καλοκαίρι παλεύεται με 40 βαθμούς να γράφεις εξετάσεις; Ας ακυρωθούν οι εξετάσεις!! Χαχα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top