Κακό sex... τι κάνεις τελικά;

Κακό sex ... τι κάνεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 200)
  • Χωρίζω και του λέω την αλήθεια

  • Χωρίζω και του λέω ψέματα

  • Περιμένω, μήπως και αλλάξει κάτι

  • Δεν χωρίζω αν υπάρχουν σοβαρά και έντονα συναισθήματα

  • Δεν χωρίζω γιατί το sex δεν παίζει ρόλο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θα σου πω για εμένα, καθώς δεν γνωρίζω τα κινητά του καθενός.
Εγώ όταν θα βγω με κάποιον έχω κίνητρο το σεξ καθαρά, επομένως σεξ θα προκύψει. Με τον καιρό, όμως, αν ξαναβγώ μαζί του αρχίσουμε να μιλάμε, να παίρναμε χρόνο μαζί, ίσως το γυρίσουμε και σε σχέση.
Δεν αποσκοπώ από την αρχή να κάνω σχέση.

Κάποιος άλλος όμως μπορεί να θέλει σχέση. περισσότερο συντροφικότητα, να περνάει ωραία με τον άλλον, να κάνουν πράγματα μαζί, και να επισυνάψουν δεσμό/σχέση. Να μην είχαν δηλαδή πρώτο μέλημα το σεξ. Το σεξ θα προκύψει έπειτα, αφού θα έχουν κάνει σχέση.

Αυτό που λέει η φίλη για οικείοτητα και ανάπτυξη συναισθημάτων το ακούω παρά πολύ συχνά κι εγώ για περιπτώσεις ετεροφυλόφιλων πάντα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι το σεξ είναι σημαντικό.

Απλά το σεξ με συναίσθημα, η αναμονή δηλαδή μέχρι να αναπτυχθεί μια παραπάνω οικειότητα και τρυφερότητα, είναι κάτι που μου είναι ξένο αλλά όλο και το ακούω πιο συχνά. Και μου το δίνουν και ως συμβουλή και έχει αρχίσει να με επηρεάζει ως προς το πως να προσεγγίζω τους συντρόφους μου.

Mετά απο ποσο καιρο δηλαδη εσυ θα ήθελες να κάνεις σεξ πρωτη φορά με κάποον που σου αρέσει ως άντρας ;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και Οι δύο θεωρίες μου φαίνονται λογικές και συμφωνώ και με τις δύο . Απλά πιστεύω ότι το καλό σεξ είναι πιο πολύ θέμα χημείας και να σας αρέσουν ίδια πράγματα. Σίγουρα με το συναίσθημα γίνεται καλύτερο απλά δε πιστεύω ότι μόνο η ύπαρξη συναισθημάτων σημαίνει απαραίτητα καλό σεξ.
Επίσης ναι το κακό σεξ για εμένα είναι αιτία χωρισμού αρκει να έχουν γίνει προσπάθειες να βελτιωθεί . Και έχω ακούσει για περιπτώσεις ζευγαριών που ξεκίνησαν με έτσι κι έτσι σεξ και στην πορεία το βρήκαν. Αν όμως δε το βρίσκεις δεν υπάρχει λόγος να είσαι σε ρομαντική σχέση με αυτόν τον άνθρωπο .
Δε πιάνω τις περιπτώσεις των σχέσεων που είναι απλά για σεξ, δεν κατακρίνω όσους το κάνουν απλά για εμένα είναι δεδομένο ότι θά νιώθω κάποια πράγματα για το άτομο Με το οποίο θα κάνω σεξ.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι το σεξ είναι σημαντικό.

Απλά το σεξ με συναίσθημα, η αναμονή δηλαδή μέχρι να αναπτυχθεί μια παραπάνω οικειότητα και τρυφερότητα, είναι κάτι που μου είναι ξένο αλλά όλο και το ακούω πιο συχνά. Και μου το δίνουν και ως συμβουλή και έχει αρχίσει να με επηρεάζει ως προς το πως να προσεγγίζω τους συντρόφους μου.
Είναι όντως διαφορετικό και πολύ πιο "άνετο" και έχουν μεν δίκιο οι συμβουλοδότες, προσωπικά κατάλαβα την τεράστια διαφορά όταν έκανα σεξ με καλό μου φίλο. Για μένα όμως, είναι πολύ χρονοβόρο γενικά το να αναπτύξω φυσική οικειότητα, μπορεί να πάρει μήνες. Δε διατίθεμαι να περιμένω 2 3 μήνες λοιπόν, ειδικά εφόσον θέλω ήδη να κάνω σεξ με αυτό το άτομο, δε βρίσκω λόγο! Κατά τ' άλλα κι εγώ συμφωνώ με τον Βιεντο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Θα σου πω για εμένα, καθώς δεν γνωρίζω τα κινητά του καθενός.
Εγώ όταν θα βγω με κάποιον έχω κίνητρο το σεξ καθαρά, επομένως σεξ θα προκύψει. Με τον καιρό, όμως, αν ξαναβγώ μαζί του αρχίσουμε να μιλάμε, να παίρναμε χρόνο μαζί, ίσως το γυρίσουμε και σε σχέση.
Δεν αποσκοπώ από την αρχή να κάνω σχέση.

Κάποιος άλλος όμως μπορεί να θέλει σχέση. περισσότερο συντροφικότητα, να περνάει ωραία με τον άλλον, να κάνουν πράγματα μαζί, και να επισυνάψουν δεσμό/σχέση. Να μην είχαν δηλαδή πρώτο μέλημα το σεξ. Το σεξ θα προκύψει έπειτα, αφού θα έχουν κάνει σχέση.

Αυτό που λέει η φίλη για οικείοτητα και ανάπτυξη συναισθημάτων το ακούω παρά πολύ συχνά κι εγώ για περιπτώσεις ετεροφυλόφιλων πάντα.

Εγώ πάντως οταν ήμουν ελεύθερος και έβγαινα με κάποια ήθελα μέσα στο μήνα να το χουμε κάνει. Και αν ήθελε να το πάμε στο 2μηνο. Θα έπρεπε σιγουρα κάτι να ειχαμε κάνει στο μήνα. Κάτι παραπανω απο αυτα που κάνουν οι 15χρονοι πισω απο το σχολειο :P

Βεβαια εγω ήμουν έτοιμος και απο τη 1η μέρα αλλα αυτο ειναι άλλο θέμα χαχα
πάντα άνετα ένιωθα ειδικα απο τα 28 και μετά.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα σου πω για εμένα, καθώς δεν γνωρίζω τα κινητά του καθενός.
Εγώ όταν θα βγω με κάποιον έχω κίνητρο το σεξ καθαρά, επομένως σεξ θα προκύψει. Με τον καιρό, όμως, αν ξαναβγώ μαζί του αρχίσουμε να μιλάμε, να παίρναμε χρόνο μαζί, ίσως το γυρίσουμε και σε σχέση.
Δεν αποσκοπώ από την αρχή να κάνω σχέση.

Κάποιος άλλος όμως μπορεί να θέλει σχέση. περισσότερο συντροφικότητα, να περνάει ωραία με τον άλλον, να κάνουν πράγματα μαζί, και να επισυνάψουν δεσμό/σχέση. Να μην είχαν δηλαδή πρώτο μέλημα το σεξ. Το σεξ θα προκύψει έπειτα, αφού θα έχουν κάνει σχέση.

Αυτό που λέει η φίλη για οικείοτητα και ανάπτυξη συναισθημάτων το ακούω παρά πολύ συχνά κι εγώ για περιπτώσεις ετεροφυλόφιλων πάντα.
Εγώ έχω μια ερώτηση πάνω σε αυτό: γιατί να μην θέλεις τό ξέρω ίδιο και τα δύο , και σεξ και συντροφικότητα? Το έχω πραγματικά απορία γιατί απ'τή μια το ακούω πολύ συχνά απ'την άλλη για εμένα είναι το ίδιο σημαντικά
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ έχω μια ερώτηση πάνω σε αυτό: γιατί να μην θέλεις τό ξέρω ίδιο και τα δύο , και σεξ και συντροφικότητα? Το έχω πραγματικά απορία γιατί απ'τή μια το ακούω πολύ συχνά απ'την άλλη για εμένα είναι το ίδιο σημαντικά

Είναι πολλοί οι λόγοι για τους οποίους κάποιος μπορεί να αποφεύγει την δέσμευση. Για τον καθένα είναι προσωπικό φυσικά αλλά μάλλον την έχουν συνδέσει με βάρος, πόνο ή το Χ αρνητικό συναίσθημα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Νομίζω είναι συχνότερο να υπάρχει αυτή η αναμονή μέχρι το σεξ, από την ημέρα γνωριμίας στα ετερόφυλα ζευγάρια. Λίγο πιο αργά να το πάτε μέχρι το σεξ, ακούω κοπέλες να λένε αν πάω από την 1η μέρα θα σχηματίσει κακή εντύπωση για μένα, ότι είμαι εύκολη, ότι πάω με τον έναν και τον άλλον, χωρίς να τον έχω γνωρίσει καλά καλά. Γενικά όλα αυτά, επιβραδύνουν λίγο τη συνέρευση.
Στα ομοφυλόφιλα άτομα, αρκετά σπάνια να συναντήσεις τέτοιους προβληματισμούς και κατ' επέκταση να υπάρχει η αναμονή για το σεξ. Πιστεύω τα περισσότερα αγοράκια με τα κοριτσάκια από την 1η μέρα θα ήθελαν να έκαναν σεξ, αλλά περιμένουν τα κοριτσάκια. Στην περίπτωση 2 αγοριών είναι πιο εύκολο, λίγο πειράζεις τον άλλον, και γίνεται παιχνίδι.

@Εχέμυθη, και αυτό το ακούμε συχνά. Για μένα, θα σου πω, παρεμπιπτόντως είμαι σε σχέση καιρό, δεν απέβλεπα σε σχέση λόγω και των υποχρεώσεων που είχα, μετακινούμουν από χώρα σε χώρα αρκετά συχνά, επομένως 1 μήνα Ελλάδα, αρκετούς μήνες Κύπρο, Βέλγιο, Αγγλία και ξανά τα ίδια δεν ήθελα σχέση, γιατί δεν θα το έβλεπα τον άλλον. Επίσης, βαριόμουν-κουραζόμουν εύκολα με τον ίδιο άνδρα, με εξίταρε το γεγονός πως κάθε μέρα κάνω σεξ με άλλον, ή μέσα στη μέρα με 2-3. Μου άρεσε πολύ το ότι δεν είχα κάτι σταθερό και κάθε μέρα αναζητούσα κάτι διαφορετικό. Εκείνα τα χρόνια, όχι πολλά πίσω, δεν αναζητούσα την συντροφικότητα.

Απεύφευγα το να ερωτευτώ για να μην αποσυντονίζομαι και από την καθημερινότητά μου, λόγω στόχων που είχα, ένας έρωτας θα με αποσυντόνιζε. Προσκολλάσαι στην σχέση, ειδικά στις αρχές της, και χάνεις επαφή με άλλα σημαντικά ζητήματα. Αυτό ήθελα να το αποφύγω. Σκεφτόμουν και το αν χωρίσουμε, πώς θα το πάρω, πώς θα το διαχειριστώ και έλεγα άσε αυτά δεν είναι για σένα. Κάτσε με τα one night stand σου και είσαι τέλεια. Ούτε δευσμεύσεις ούτε συναισθηματισμοί.

Καμία φορά μπορεί να σκεφτώ το παρελθόν μου, αναπολώ στιγμές και καταστάσεις, κάποια γεγονότα και στιγμές ήταν υπέροχα, αλλά άλλαξαν τα δεδομένα στη ζωή μου, βρέθηκα σε σχέση από εκεί που δεν το περίμενα, και παραμένω σε αυτήν. Γιατί το επιθυμώ να είμαι σε σχέση.


[Μειώθηκε αισθητά η συχνότητα με την οποία κάνω πλέον σεξ].
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει όλη αυτή η ανάλυση και τα "πρέπει"/"δεν πρέπει". Από την στιγμή που θέλουν και οι δύο να γίνει κάτι, γιατί να περιμένουν; Είμαι της άποψης του να γίνεται το σεξ όποτε θέλουν και οι δύο, αν θέλουν από το πρώτο βράδυ, από το πρώτο βράδυ, αν θέλουν στους τρεις μήνες, στους τρεις μήνες. Δεν συμφωνώ με το "τι θα σκεφτεί για μένα αν κάνω κάτι από το πρώτο ραντεβού". Το πρόβλημα προκύπτει όταν θέλει ο ένας εκ των δύο και ο άλλος όχι ακόμα. Εγώ έχω την τάση να αργώ να νιώσω έτοιμη γιατί θέλω να υπάρχει μια οικειότητα πρώτα αλλιώς δεν μου βγαίνει. Αν ο άλλος δεν μπορεί να περιμένει, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Εμένα πάλι δεν μειώθηκε καθολου η συχνοτητα που κάνω σέξ ισα ισα αυξήθηκε κιολας! Θελω κάθε μέρα. Εχω καλή παρτενέρ :o :D
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ ότι το σεξ είναι σημαντικό.

Απλά το σεξ με συναίσθημα, η αναμονή δηλαδή μέχρι να αναπτυχθεί μια παραπάνω οικειότητα και τρυφερότητα, είναι κάτι που μου είναι ξένο αλλά όλο και το ακούω πιο συχνά. Και μου το δίνουν και ως συμβουλή και έχει αρχίσει να με επηρεάζει ως προς το πως να προσεγγίζω τους συντρόφους μου.

Είμαστε η γενιά του fast food και όχι μόνο σε ότι αφορά το φαγητό, αλλά στα πάντα. Όλα θέλουμε να γίνονται αμέσως, με τον ελάχιστο δυνατό κόπο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χάνουμε το όλο νόημα.

Καταρχάς όσο περισσότερο έχεις δουλέψει για μια απόλαυση και όσο περισσότερη υπομονή έχεις κάνει τόσο πιο απολαυστικη γίνεται εκείνη η στιγμή. Αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία της γενιάς μας δεν το αντιλαμβάνεται καν. Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στο σεξ που γίνεται μετά από έντονο φλερτ που κρατά αρκετό καιρό, και στο σεξ της πρώτης ή της τρίτης βραδιάς. Από την πλευρά του αντρα το σεξ λειτουργεί σαν ανταμοιβή και όσο περισσότερη προσπάθεια καταβάλει τόσο πιο πολύ θα του αρέσει στο τέλος. Με αυτό βέβαια οι περισσότεροι άντρες θα διαφωνησουν σήμερα, αλλά οι περισσότεροι άντρες της ηλικίας μας σήμερα μεγάλωσαν με το instant gratification της τσόντας παραμάσχαλα, οπότε κυριολεκτικά δεν ξέρουν τι λένε. Για την γυναίκα είναι γνωστό πως όσο περισσότερο συναίσθημα και φλερτ υπάρχει τόσο πιο ωραίο είναι το σεξ. Αυτό συμβαίνει επειδή η γυναικεία σεξουαλικοτητα δεν είναι σαν την αντρική που είναι εκρηκτική, αλλά είναι ανακλαστική. Η γυναίκα φτιάχνεται όταν δει τον άντρα να φτιάχνεται με εκείνη και να την κάνει να αισθάνεται επιθυμιτη. Γι αυτό και το σεξ γίνεται μπαμ και τα δύο άτομα χάνουν ένα τεράστιο μέρος της απόλαυσης και κυριολεκτικά όταν δεν το έχεις βιώσει ποτέ αυτό πράγμα δεν ξέρεις τι χάνεις. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλές φορές οι γυναικες παραπονιουνται ότι ο άλλος ειναι ψεκάστε σκουπίστε.

Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να το ορίσω με βεβαιότητα γιατί είναι υποκειμενικό. Κατ' εμέ για να υπάρξει καλό σεξ πρέπει να υπάρχει χημεία, παρόμοιες εμπειρίες (αν κι αυτό αλλάζει και βελτιώνεται) και ανοιχτό μυαλό για δοκιμή ώστε να ικανοποιηθουν και οι δύο. Ας ορίσουμε ως κακό σεξ την έλλειψη αυτών😛

Καταρχάς τις περισσότερες φορές η πρώτες φορές είναι κακές\μέτριες. Αυτό συμβαίνει απλά γιατί δεν ξέρεις τον άλλο και δεν ξέρεις πως φτιάχνεται, οπότε κανείς ότι να ναι. Δεν ξέρεις πως της αρεσει να την ακουμπάνε να την χαϊδεύουν, να την φιλανε, πως έρχεται σε οργασμό κτλ, και όλα αυτά τα τεχνικά ζητήματα συσσωρευμενα μπορούν να κάνουν μια επαφή από κακή έως καλή. Αυτά ειναι δύσκολο να τα πετύχει ο άλλος με την πρώτη φορά εκτός και αν είναι πολύ τυχερός γιατί όλα διαφέρουν λίγο ως πολύ από άτομο σε άτομο, οπότε χρειάζεται πειραματισμός και άρα όσο περισσότερος καιρός παίρναει και μαθαίνει ο ένας τον άλλο, τόσο λύνονται αυτά τα ζητήματα.

Εκτός από τα τεχνικά κάποια άλλα πράγματα είναι θέμα χαρακτήρα και δεν πολυδιορθωνονται. Για παράδειγμα αν κάποια γουστάρει τον άντρα άγριο και ο άλλος είναι γλυκανάλατος μάλλον δεν θα ταιριαξουν. Άλλο παράδειγμα, ο άντρας ενσημοκολλητης. Αυτός είναι ο τύπος που πρέπει να κάνει τη γυναίκα να τελειώσει απαραίτητα κάθε φορά γιατί αλλιώς αισθάνεται αχρηστος. Μερικές φορές η άλλη δε θέλει να τελειώσει για χίλιους δύο λόγους, όπως επειδή δεν είχε πόλλη όρεξη για σεξ εξ αρχής αλλά δεν ήθελε να σου πει όχι, οπότε όταν ο άλλος επιμένει σαν ρομπότ κάποια στιγμή θα αρχίσει και εκείνη να προσποιείται για να τελειώνει. Όταν γίνεται αυτό η όλη επαφή αρχίζει να γίνεται βάρος για την γυναίκα, οπότε αρχίζει να την αποφεύγει και υπάρχει σταδιακή αποξένωση.

Αυτά ειναι που κάνουν την "χημεία" που λέμε και όχι τόσο πολύ τα τεχνικά που διορθώνονται στην πορεία.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Είναι πολλοί οι λόγοι για τους οποίους κάποιος μπορεί να αποφεύγει την δέσμευση. Για τον καθένα είναι προσωπικό φυσικά αλλά μάλλον την έχουν συνδέσει με βάρος, πόνο ή το Χ αρνητικό συναίσθημα.
Ναι συμφωνώ μαζί σου απλά δε το πήγαινα εκεί :)
Αυτό που ήθελα να πω ότι καμία φορά στις σχέσεις το σεξ μπαίνει σε δεύτερη μοίρα "και αφού υπάρχει συντροφικότητα τότε έλα μωρέ τι πειράζει". Κι όμως πειράζει και για εμένα πολλά πράγματα σε μια σχέση έχουν την ίδια βαρύτητα όπως πχ η συντροφικότητα και το σεξ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω είναι συχνότερο να υπάρχει αυτή η αναμονή μέχρι το σεξ, από την ημέρα γνωριμίας στα ετερόφυλα ζευγάρια. Λίγο πιο αργά να το πάτε μέχρι το σεξ, ακούω κοπέλες να λένε αν πάω από την 1η μέρα θα σχηματίσει κακή εντύπωση για μένα, ότι είμαι εύκολη, ότι πάω με τον έναν και τον άλλον, χωρίς να τον έχω γνωρίσει καλά καλά. Γενικά όλα αυτά, επιβραδύνουν λίγο τη συνέρευση.
Στα ομοφυλόφιλα άτομα, αρκετά σπάνια να συναντήσεις τέτοιους προβληματισμούς και κατ' επέκταση να υπάρχει η αναμονή για το σεξ. Πιστεύω τα περισσότερα αγοράκια με τα κοριτσάκια από την 1η μέρα θα ήθελαν να έκαναν σεξ, αλλά περιμένουν τα κοριτσάκια. Στην περίπτωση 2 αγοριών είναι πιο εύκολο, λίγο πειράζεις τον άλλον, και γίνεται παιχνίδι.

@Εχέμυθη, και αυτό το ακούμε συχνά. Για μένα, θα σου πω, παρεμπιπτόντως είμαι σε σχέση καιρό, δεν απέβλεπα σε σχέση λόγω και των υποχρεώσεων που είχα, μετακινούμουν από χώρα σε χώρα αρκετά συχνά, επομένως 1 μήνα Ελλάδα, αρκετούς μήνες Κύπρο, Βέλγιο, Αγγλία και ξανά τα ίδια δεν ήθελα σχέση, γιατί δεν θα το έβλεπα τον άλλον. Επίσης, βαριόμουν-κουραζόμουν εύκολα με τον ίδιο άνδρα, με εξίταρε το γεγονός πως κάθε μέρα κάνω σεξ με άλλον, ή μέσα στη μέρα με 2-3. Μου άρεσε πολύ το ότι δεν είχα κάτι σταθερό και κάθε μέρα αναζητούσα κάτι διαφορετικό. Εκείνα τα χρόνια, όχι πολλά πίσω, δεν αναζητούσα την συντροφικότητα.

Απεύφευγα το να ερωτευτώ για να μην αποσυντονίζομαι και από την καθημερινότητά μου, λόγω στόχων που είχα, ένας έρωτας θα με αποσυντόνιζε. Προσκολλάσαι στην σχέση, ειδικά στις αρχές της, και χάνεις επαφή με άλλα σημαντικά ζητήματα. Αυτό ήθελα να το αποφύγω. Σκεφτόμουν και το αν χωρίσουμε, πώς θα το πάρω, πώς θα το διαχειριστώ και έλεγα άσε αυτά δεν είναι για σένα. Κάτσε με τα one night stand σου και είσαι τέλεια. Ούτε δευσμεύσεις ούτε συναισθηματισμοί.

Καμία φορά μπορεί να σκεφτώ το παρελθόν μου, αναπολώ στιγμές και καταστάσεις, κάποια γεγονότα και στιγμές ήταν υπέροχα, αλλά άλλαξαν τα δεδομένα στη ζωή μου, βρέθηκα σε σχέση από εκεί που δεν το περίμενα, και παραμένω σε αυτήν. Γιατί το επιθυμώ να είμαι σε σχέση.


[Μειώθηκε αισθητά η συχνότητα με την οποία κάνω πλέον σεξ].
Ναι ναι καταλαβαίνω όλα αυτά που λες αλήθεια καί δεν έχω καμία αντίρρηση.
Προσωπικά δεν έχω βρεθεί ακόμα στη φάση που να θέλω περιστασιακό σεξ και δεν αποκλείω το να βρεθώ. Μπορεί να οφείλεται σε ανασφάλεια, ανάγκη απο συντροφικότητα κοκ.
Δε λέω ότι κάνω σχέση με όποιον βγω ραντεβού ή κάτι τέτοιο απλά δεν έχει τύχει να κάνω σεξ χωρίς συναίσθημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει όλη αυτή η ανάλυση και τα "πρέπει"/"δεν πρέπει". Από την στιγμή που θέλουν και οι δύο να γίνει κάτι, γιατί να περιμένουν; Είμαι της άποψης του να γίνεται το σεξ όποτε θέλουν και οι δύο, αν θέλουν από το πρώτο βράδυ, από το πρώτο βράδυ, αν θέλουν στους τρεις μήνες, στους τρεις μήνες. Δεν συμφωνώ με το "τι θα σκεφτεί για μένα αν κάνω κάτι από το πρώτο ραντεβού". Το πρόβλημα προκύπτει όταν θέλει ο ένας εκ των δύο και ο άλλος όχι ακόμα. Εγώ έχω την τάση να αργώ να νιώσω έτοιμη γιατί θέλω να υπάρχει μια οικειότητα πρώτα αλλιώς δεν μου βγαίνει. Αν ο άλλος δεν μπορεί να περιμένει, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.
Πιστεύω ότι το πρόβλημα το έχουμε εμείς οι γυναίκες κυρίως που φοβόμαστε την ταμπέλα της"εύκολης" της "πουτάνας" αν κάνουμε σεξ απ'τό πρώτο ραντεβού ή της "συντηρητικής" και ξενερωτης αν το κάνουμε μετά απο τρείς μήνες. Η μόνη λύση σε αυτό πιστεύω είναι να βρείς ένα άτομο που δεν έχει τέτοια ηλίθια κολλήματα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Απο προσωπική εμπειρία με άτομο που ξεκινήσαμε φιλικά και είχαμε τεράστια οικειότητα το σεξ ηταν(ειναι) α πι στευ το.
Γενικα νομίζω το σεξ παντα γίνεται καλύτερο όσο προχωράει η σχέση.
Όμως, δεν νομίζω οτι μπορουμε να βάλουμε κάποιον κανόνα .Οπως νιώθει ο καθένας.
Πάντως η καυλα ειναι καυλα και μετα τα 18 , ακομα κι ατομα χωρίς εμπειρία συνηθως προσχώρανε σύντομα.
Η οικειότητα θα έρθει με τον καιρό😊
Βέβαια εγω χωρίς να εχω καθόλου οικειότητα με τον αλλο δεν μπορώ να προχωρήσω και καθόλου αρα πραγματικά είναι τελείως προσωπικό το θεμα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Προσωπικά δεν συμφωνώ ότι το συναίσθημα είναι ένα μαγικό φίλτρο που κάνει οποιοδήποτε σεξ καλό, ούτε πως η προσμονή αλλάζει κάτι ουσιαστικά, πέρα απ τις πρώτες φορές που έχεις την ψυχολογία του "δεν το πιστεύω ότι ήρθε όντως αυτή η στιγμή που φανταζόμουν τόσο καιρό, συμβαίνει for real!!" και σε πιάνει ρίγος.

Εάν από τεχνικής άποψης είναι κακό, σύντομα συνειδητοποιείς ότι είναι απλά κακό και κάτι πρέπει ν' αλλάξει. Σίγουρα με τις επαναλήψεις γίνεται καλύτερο, γι' αυτό τα one night stand σπανίως είναι εξίσου ποιοτικά, αλλά πιστεύω ότι ο κύριος παράγοντας είναι η χημεία. Να σας αρέσουν πάνω - κάτω τα ίδια πράγματα, ο ίδιος ρυθμός, να έλκεστε σωματικά ο ένας απ' τον άλλο· ακόμη και η φυσική μας μυρωδιά παίζει ρόλο. Επίσης σίγουρα η οικειότητα και η άνετη επικοινωνία στο τι μας αρέσει βοηθά, αλλά ας παραδεχτούμε ότι υπάρχουν και εκείνοι οι άνθρωποι που είναι απλά πολύ κακοί σ' αυτό το σπορ, όσες οδηγίες και να δώσεις. Εκεί πια είναι θέμα υπομονής και εξαρτάται απ το πόσο πολύ θες να λειτουργήσει η σχέση.

Απ' την άλλη, για μένα δεν υπάρχει το "πολύ νωρίς". Άμα ένας άνθρωπος δε με κάνει ενστικτωδώς να νιώθω άνετα, να είμαι ο εαυτός μου μαζί του, δεν πρόκειται με τίποτα να προχωρήσω, όσοι μήνες κι αν περάσουν, ακόμη κι αν μου αρέσει τρελά! Απ' την άλλη, μπορεί για κάποιον να μην κόβω φλέβα, αλλά μέσα σε λίγες ώρες επικοινωνίας να χαλαρώσω τόσο πολύ μαζί του που να μου δημιουργηθεί μεγάλη επιθυμία και να γίνουν όλα πολύ γρήγορα χωρίς να το καταλάβουμε.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνει κανείς, αλλά είναι καθαρά διαισθητικός ο τρόπος που λειτουργώ και μέχρι στιγμής μ' έχει προστατεύσει σε μεγάλο βαθμό. Δε με νοιάζει η προοπτική για σχέση απαραίτητα, ούτε με ενοχλεί, αλλά με νοιάζει να καταλαβαίνω ότι θέλει εμένα ειδικά ο άλλος και όχι απλώς +1 στη λίστα του. Και φαίνεται ποιος σε θέλει στ αλήθεια και ποιος προσποιητά για να σε ρίξει, φαίνεται από μικρές αλλά σημαντικές λεπτομέρειες.

Τώρα, για να απαντήσουμε και στην ουσιαστική ερώτηση του θρεντ, αν μου προέκυπτε κακό σεξ θα προσπαθούσα διακριτικά και ευγενικά να κάνω τον άλλο να καταλάβει τι μ αρέσει και τι όχι, αλλά αν δε βελτιωνόταν η κατάσταση μετά από καιρό προσπάθειας, δε νομίζω ότι θα κρατούσα μια σχέση μόνο και μόνο για το πλατωνικό της κομμάτι.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι ανάλογα την περίσταση, τα άτομα που εμπλέκονται - δεν ξέρω γιατί έχει αυτοπεριοριστεί το thread στα δύο μόνο :Ρ - την προϊστορία και πολλά άλλα.

Για παράδειγμα, άλλο το κακό σεξ σε ένα one night stand - που, σε τελική ανάλυση, μπορεί να είναι από άθλιο μέχρι τέλειο - και άλλο το κακό σεξ σε μία σχέση. Είναι και ανάλογα με τον άνθρωπο, τι επιζητά από το άλλο άτομο. Ας πούμε, αν ρίχνεις πολύ βάρους στη σχέση, θα επιδιώξεις να διορθώσεις με κάποιον τρόπο το κακό σεξ ή, αν αυτό δε διορθώνεται, να φύγεις. Αν, πάλι δε ρίχνεις βάρος τόσο στο σεξ όσο σε άλλους παράγοντες, μπορεί να επιλέξεις, αν αυτό δε διορθώνεται, να το αγνοήσεις. Αντίστοιχα, μπορεί ένα άτομο να επιδίδεται σε «σεξοτουρισμό» υπό την έννοια ότι θέλει απλά να αποκτήσει εμπειρίες, να δει πράγματα που δεν είχε δει κ.λπ. οπότε, και το κακό σεξ μέσα σε αυτό το πλαίσιο αλλάζει έννοια και αξιολογείται διαφορετικά - σε τελική ανάλυση, εκτιμάς άλλες εμπειρίες περισσότερο έτσι. :Ρ

Γενικά, το κακό σεξ είναι λίγο έως πολύ σαν μία αποτυχημένη προσπάθεια επικοινωνίας. Συνήθως «φταίνε» και οι δύο πλευρές και, λίγη καλή θέληση να υπάρχει, βολεύονται τα πράγματα συνήθως.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει τύχει ποτέ μου να ακούυσω για κακο σεξ απο σχεσεις φιλων είτε δικες μου. ΔΕΝ υπαρχει η λεξη ΚΑΚΟ ΣΕΞ. Πως να το πω. Δεν υφιστανται. Τι θα πει κακο σεξ. Τα πραγματα ειναο απλα. Γδυνεστε και πατε ταξιδι μεχρι το υπερπεραν
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν έχει τύχει ποτέ μου να ακούυσω για κακο σεξ απο σχεσεις φιλων είτε δικες μου. ΔΕΝ υπαρχει η λεξη ΚΑΚΟ ΣΕΞ. Πως να το πω. Δεν υφιστανται. Τι θα πει κακο σεξ. Τα πραγματα ειναο απλα. Γδυνεστε και πατε ταξιδι μεχρι το υπερπεραν

Ή έχετε όλοι κρυφά χαρίσματα ή κάνετε κάτι πολύ, μα πολύ λάθος...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λάθος στο σεξ? Δεν νομιζω... δεν υφιστανται λαθος στι σεξουαλικο τομεα εκτος αν τα δημιουργει η ψευδαισθηση της γυναικας.

Για τα κρυφα χαρισματα αμα εισαι ΓΥΝΑΙΚΑ τα ξυπνας
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
@Agaphbou μάλλον θα νομίζει ότι απλά τελειώνεις και εισαι κομπλέ :hmm: :lol2:
 

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εάν ξεκινάς με το σεξ και είναι κακό..., απλά το ξεχνάς. Εάν είναι κακό το σεξ μέσα στη σχέση, την οποία θες να κρατήσεις, οπωσδήποτε το συζητάς με τον σύντροφό σου και μαζί ψάχνετε για τρόπους να το βελτιώστε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top