Καλοσύνη και βλακεία

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όταν αγαπώ(οικογένεια, φίλους, σύντροφο) δείνω τον καλύτερο μου εαυτό. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι δεν θεώρησα ποτέ τον εαυτό μου βλακα. Δίνω ότι καλύτερο μπορώ επειδή θέλω και μου αρέσει να ζω έτσι.

Ταυτόχρονα, όταν πέφτει στην αντίληψή μου ότι υπάρχουν τάσεις εκμετάλλευσης σταματώ την όποια καλοσυνάτη συμπεριφορά.*
Διαφορετικά θεωρώ ότι η σχέση έχει στοιχεία σαδομαζοχισμού. πληγώνομαι μεν, αλλά δεν μπορεί να έχει συνέχεια μια σχέση όπου δεν εκτιμάται αυτό που προσφέρω…
Θεωρώ επίσης ότι το να είσαι καλός δεν είναι κατόρθωμα προς επιβράβευση αλλά τρόπος ζωής.

(*εξαίρεση κάνουν τα παιδιά μου οποία είναι ανελέητα εκμεταλλευτές, εκβιαστές και κακομαθημένα…. και είναι επιλογή μου να τους αφήνω να με εκμεταλλεύονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

s_PAO_piata

Νεοφερμένος

Ο s_PAO_piata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγω ειμαι καλος με αυτους που πρέπει οπως ανθρωποι που το εχουν αναγκη.Αλλα δεν ειμαι καλος με την εννοια του οτι λεω οχι σε ανθρωπους που θέλουν να κανουν κατι το οποίο εμέμα δεν μου αρεσει.ΚΑι εντάξει να το κανεις μια φορα αυτο αλλα αν το κανεις συνεχεια καταντας Βλακας.
Ομως γιατι οι περισσοτεροι εχετε συνδεσει την καλοσυνη με την εθελοντικη καταπιεση του εαυτου σας προς τους αλλους????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ομως γιατι οι περισσοτεροι εχετε συνδεσει την καλοσυνη με την εθελοντικη καταπιεση του εαυτου σας προς τους αλλους????????

Αν και δεν είνα πάντα έτσι κάποιοι άνθρωποι σε κάνουν να βλέπεις έτσι τα πράγματα (και το συχαίνομαι αυτό).
Όταν οι άλλοι εκμεταλλεύονται την δική σου καλοσύνη (δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι άνθρωποι εκεί έξω). Ειδικά όταν αυτό γίνεται από "φίλους". Για παράδειγμα δεν έχω πρόβλημα να σου δανείσω χρήματα όταν έχεις ανάγκη αλλά θέλω να τα πάρω πίσω σε κάποιο εύλογο διάστημα. Έχει τύχει να δανείσω χρήματα και να μην τα ξαναδώ ποτέ ή να δανείσω αντικείμενα (βιβλία,ρούχα) και μετά να μου τα επιστρέψουν μετά από κανένα χρόνο αφού τα έχω ζητήσει πίσω και 200 φορές:mad: .Κάτι τέτοια με κάνουν πλέον να το σκέφτομαι πολύ για να δανείσω χρήματα/πράγματα και συνήθως προσπαθώ να βρω μια δικαιολογία για να μην το κάνω. Δεν έχω πρόβλημα να σου δώσω και το βρακί μου που λέει ο λόγος αλλά μετά το θέλω πίσω, χωρίς να χρειαστεί να στο θυμίζω κάθε μέρα για τα επόμενα 100 χρόνια.
Κατά τα άλλα θα τρέξω να σε βοηθήσω με οποιοδήποτε τρόπο, αλλάζοντας πολλές φορές το πρόγραμμα μου για να σε εξυπηρετήσω χωρίς να νιώσω ότι καταπιέζομαι αν και έχει τύχει η μετέπειτα συμπεριφορά κάποιων να μου δείξει ότι δεν άξιζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Παλιά παραήμουν καλός με άτομα που δεν έπρεπε και στο τέλος καταλάβαινα ότι με έπιαναν κότσο!Τα τελευταία χρόνια έυτυχώς ξύπνησα και πλέον οι καλοσύνες είναι κομμένες προς άτομα αμφιβόλου χαρακτήρα!Πλέον βοήθεια δίνω σε άτομα που ξέρω ότι δεν πρόκειται να με εκμεταλευτούν και πράγματι το αξίζουν και ξέρω ότι θα μπορώ να στηριχτώ και εγώ πάνω τους αν χρειαστώ βοήθεια κάποια στιγμή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Η καλοσύνη και η ευγένεια είναι για αυτόν που την δίνει και όχι για αυτόν που την παίρνει. Ακόμη και αν κάποιοι εκμεταλλευτούν την καλοσύνη σου σημασία έχει να τα έχεις εσύ καλά με τον εαυτό σου. όταν είσαι επιφυλακτικός και καχύποπτος σίγουρα θα χάσεις κάποιες ευκαιρίες που θα είχες αν ήσουν καλοσυνάτος. Πάρτε για παράδειγμα ανθρώπους που είναι ταγμένοι σε μια θρησκεία με όλη τους την ψυχή, οι άνθρωποι αυτοί έχουν μια απίστευτη εσωτερική ηρεμία ενω είναι πραγματικά καλοί άνθρωποι. Ποιος από μάς δεν θα ήθελε να τους μοιάσει?
(εννοώ ανθράπους που ασχολούνται κυρίως με τον ασκητισμό και είναι φιλειρηνικοί και όχι φανατισμένοι με την θρησκεία τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Η καλοσύνη και η ευγένεια είναι για αυτόν που την δίνει και όχι για αυτόν που την παίρνει. Ακόμη και αν κάποιοι εκμεταλλευτούν την καλοσύνη σου σημασία έχει να τα έχεις εσύ καλά με τον εαυτό σου. όταν είσαι επιφυλακτικός και καχύποπτος σίγουρα θα χάσεις κάποιες ευκαιρίες που θα είχες αν ήσουν καλοσυνάτος. Πάρτε για παράδειγμα ανθρώπους που είναι ταγμένοι σε μια θρησκεία με όλη τους την ψυχή, οι άνθρωποι αυτοί έχουν μια απίστευτη εσωτερική ηρεμία ενω είναι πραγματικά καλοί άνθρωποι. Ποιος από μάς δεν θα ήθελε να τους μοιάσει?
(εννοώ ανθράπους που ασχολούνται κυρίως με τον ασκητισμό και είναι φιλειρηνικοί και όχι φανατισμένοι με την θρησκεία τους)

Το θέμα όμως δεν είναι αν ξέρεις ότι κάποιος θα σε εκμετελευτεί να μην τον βοηθήσεις;Δε λέω να είμαστε καχύποπτοι(ούτε εγώ είμαι).Αλλά αν κάποιος που τον βοηθάς για πρώτη φορά ας πούμε και σε εκμετελεύεται προσωπικά δε βρίσκω λόγο να τον ξαναβοηθήσω.Εγώ δε θα τα έχω καλά με τον εαυτό μου αν ξέρω ότι θα κάνω κάτι για κάποιον και ότι αυτός θα με εκμεταλευτει!(πολλές φορές το έγραψα αυτό ε;;;:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Επαναφέρω το θεματάκι καθώς μια σχετική συζήτηση που είχα με προβλημάτισε αρκετά.

Πρέπει η καλοσύνη μας να έχει όρια;
Πρέπει να την εκφράζουμε ανιδιοτελώς ή ιδιοτελώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
απο προσωπικες εμπειριες θεωρω οτι ναι πρεπει να εχει ορια. τωρα αυτα τα ορια ποιος μπορει να τα καθορισει αυτο ειναι θεμα προσωπικο και αρκετα δυσκολο.
αλλα τι σημαινει καλοσυνατος? ποιος θεωρειται οτι εχει καλοσυνη? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με τον όρο καλοσυνάτος ορίζω τα άτομα που είναι πάντοτε απίκο να σε βοηθήσουν, που είναι πρόθυμα να ακούσουν τον προβληματισμό σου, που σπάνια θα πούνε όχι και θα σπεύσουν να σε βοηθήσουν. Με λίγα λόγια η καλή ψυχική σου διάθεση απέναντι στους άλλους.

Όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
η καλή ψυχική σου διάθεση απέναντι στους άλλους.

αυτο ναι, ισως να ειναι ενας πολυ καλος ορισμος της καλοσυνης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Επαναφέρω το θεματάκι καθώς μια σχετική συζήτηση που είχα με προβλημάτισε αρκετά.

Πρέπει η καλοσύνη μας να έχει όρια;
Πρέπει να την εκφράζουμε ανιδιοτελώς ή ιδιοτελώς;

Πρέπει να την εκφράζουμε σχεδόν ανιδιοτελώς...

Τι εννοώ?? Ότι δεν πρέπει να επιτρέπουμε την αχαριστία... Οκ, δεν χρειάζεται να παίρνουμε πίσω ότι καλό κάναμε στο ακέραιο... Ας μην παίρνουμε τίποτα στην τελική...
Αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να απαιτούμε να εκτιμά αυτό που κάνουμε, ο αποδέκτης της καλοσύνης μας...

Αλλιώς γινόμαστε απλά βλάκες... Έτσι λειτουργώ εγώ τουλάχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πού έχουμε καταντήσει...
Να θεωρείται α) βλακεία η πηγαία, ανιδιοτελής και συνεχής καλοσύνη-προσφορά και β) όταν βλέπουμε κάποιον να πράττει τα α υ τ ο ν ό η τ α να τον θεωρούμε μάλαμα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Γιατί; Γιατί έπραξε το αυτονόητο κι αυτό που θα έπρεπε ο καθένας μας να πράττει.

Στην πραγματικότητα δεν είναι βλακεία να δίνεις και να βοηθάς, έστω και χωρίς αναγνώριση της προσφοράς και των κόπων σου. Θεωρώ πως εκεί φαίνεται η αυθεντική καλοσύνη, ας μου επιτραπεί ο όρος. Όμως, σαν ανθρώπινη υπόσταση, δεν είμαστε τέλειοι και κρύβεται από πίσω λίγος εγωισμός και υπερηφάνεια. Ποιος δεν θέλει να ακούσει ένα ευχαριστώ, ένα μπράβο... να δει ένα χαμόγελο... κάτι, που να δείχνει την ευγνωμοσύνη αυτού που έλαβε την βοήθειά μας. Όλοι μας περιμένουμε κάτι. Κάτι τόσο απλό γι' αυτόν που θα το δώσει, σαν ανταμοιβή, μα τόσο πολύτιμο γι' αυτόν που θα το εισπράξει. Η απουσία του πληγώνει, ας φαίνεται το αντίθετο. Είμαστε περήφανοι και δεν θέλουμε να δείξουμε ότι ενοχληθήκαμε και πληγωθήκαμε. Εκεί έγκειται η "βλακεία". Όταν δεν υπάρχει ανταπόδωση και θεωρούμε πως πιαστήκαμε κορόιδα.

Προσωπικά, είμαι απ' τα άτομα που δεν αρνούνται ποτέ την βοήθειά τους. And guess what? Έχω πιαστεί κι εγώ πολλάκις κορόιδο και κότσος. Απ' την μία με πειράζει που με προσεγγίζουν μόνο για να με εκμεταλλευτούν. Απ' την άλλη, επειδή είμαι και πολύ καλός άνθρωπος (:P), νιώθω άσχημα αν αρνηθώ τη βοήθειά μου. Έχω τύψεις όταν ξέρω πως μπορούσα να βοηθήσω και δεν το έκανα.

Εν κατακλείδι, δεν θα πρέπει να θεωρεί κανένας τον εαυτό του βλάκα. Να είναι υπερήφανος για τον εαυτό του... Γιατί ξεχωρίζει & σπανίζει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ήθελα καιρό να στο πω, κάτι σχετικά με την υπογραφή σου, που αντικατοπτρίζει την προσωπική μου θέση απέναντι στο θέμα. Γεια σου, ρε Αναστασία!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πού έχουμε καταντήσει...
Να θεωρείται α) βλακεία η πηγαία, ανιδιοτελής και συνεχής καλοσύνη-προσφορά και β) όταν βλέπουμε κάποιον να πράττει τα α υ τ ο ν ό η τ α να τον θεωρούμε μάλαμα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Γιατί; Γιατί έπραξε το αυτονόητο κι αυτό που θα έπρεπε ο καθένας μας να πράττει.
χαλασε η κοινωνια,
εβγαλε λεφτα..

αλλα εχασε την ψυχη της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Alessandra

Και τη δική μου! ;)

@Άγγελος

Όπως το 'πες, Άγγελε.
Στο μένος μας να ξεχωρίσουμε και να σκαρφαλώσουμε στην κορυφή, ξεχάσαμε να είμαστε Άνθρωποι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Παλια,λογω οτι ειμαι ντροπαλος,αλλα και για αλλους πολλους λογους,δεν ελεγα οχι σε κανεναν!
Τωρα πλεον εμαθα να λεω και το οχι!
Στους φιλους και την οικογενεια μου δυσκολευομαι να πω οχι αλλα σεολους τους υπολοιπους δυσκολευομαι να πω το ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Είμαι χαζούλα & υπερβολικά αφελής/αγαθή τ' ομολογώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Δεν λεω ευκολα οχι...παρολο που πολλες φορες δεν θελω να πω ''ναι'',το λεω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Δυστυχώς την έχω πατήσει ουκ ολίγες φορές από την καλοσύνη μου, αλλά δεν πειράζει.
Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό που λέει και μια παροιμία. Προτιμώ να νιώθω καλά με τον εαυτό μου, παρά να νιώθω ενοχές για ένα "όχι" που είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δυστηχως εχουμε φτασει στο σημειο να αποκαλουμε οποιον ειναι ισως υπερβολικα καλοσυνατος ,βλακα και αγαθο.Πριν απο χρονια σαν μικρο παιδακι που ημουν συνηθιζα να γινομαι<<χαλι να με πατησουν>> οι φιλες μου.Πολλοι ανθρωποι ομως ,ποσο μαλλον τα μικρα κοριτσακια το εκμεταλευονται αυτο,αυτη την <<αδυναμια>> αν θελετε και ετσι σε <<ξεζουμιζουν>>.Το εκαναν πολλες φορες μεχρι που καταλαβα οτι το μονο που ηθελαν ηταν να παρουν απο εμενα χωρις να δωσουν.Το καταλαβα και ετσι σκληρινα λιγο
Καποιοι υποστηριζουν πως <<οτι δεινεις παιρνεις>> αλλοι παλι το αντιθετο(το ιδιο και η θρησκεια μας) δηλαδη να δεινεις κατι χωρις να περιμενεις ανταλαγμα.Εγω προσωπικα δεν εχω ακομη κατασταλαξει.Ισως ειμαι στο ενδιαμεσο.Για παραδειγμα μια μανα θα προσφερει οτι παιρναει απο το χερι της στο παιδι της.Πιστευεται οτι μια μανα επιζητει στο κοντινο η στο μακρινο μελλον εμεσα η αμεσα ενα ανταλλαγμα απο το παιδι της;Ενα ευχαριστω για οσα του προσφερε και συνεχιζει να του προσφερει; Θα πληγονοταν αν το παιδι της δε τα εκτιμουσε αυτα η θα εμενε αδιαφορη;Πιστευω το πρωτο...οτι δηλάδη οταν καποιος σου προσφερει τοσα πολλα περιμενει μια εστω μικρη ανταποδωση : ενα φιλι,μια καλη κουβεντα,ενα ποτηρι νερο που λεει και ο παππουλης μου...
Συγνωμη αν ξεφυγα απο το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top