Καλοσύνη και βλακεία

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δυστηχως εχουμε φτασει στο σημειο να αποκαλουμε οποιον ειναι ισως υπερβολικα καλοσυνατος ,βλακα και αγαθο.
εκει καταντησαμε
παρακμιακη κοινωνια:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Δυστηχως εχουμε φτασει στο σημειο να αποκαλουμε οποιον ειναι ισως υπερβολικα καλοσυνατος ,βλακα και αγαθο.
Επιτελους θα πω εγω,αν και δεν το πιστευω οτι ισχυει αυτο που λες,δυστηχως :/:

Θα ηθελα κανεις να μην ειναι καλοσυνατος και απλα να ειναι ο εαυτος του χωρις καθωσπρεπεισμους,φρου-φρου και αρωματα αλλα ακριβως το αντιθετο συμβαινει.

Εγω παλι εχω παρεξηγηθει για τον ακριβος αντιθετο λογο,που δεν ειμαι καλοσυνατος.

Δεν λεω ευκολα οχι...παρολο που πολλες φορες δεν θελω να πω ''ναι'',το λεω...:/:

Γιατι να πεις Ναι τοτε?Γιατι?Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.Τοτε καλα κανουν και σε εκμεταλευονται και εσυ δεν περνας καλα.Πολυ καλα να παθεις απο την στιγμη που κανεις πραγματα που δεν τα θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Surt7

Νεοφερμένος

Ο Kelevra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν ξέρω τα όρια αυτά...έτσι φαίνεται! Απλά σιγά σιγά ανακαλύπτεις με τον καιρό, ότι μερικοί άνθρωποι ίσως και να μην άξιζαν την καλοσύνη σου. Το θέμα είναι πώς θα το χειριστείς από κει και πέρα...θα πεις "οκ δε με νοιάζει, δεν ασχολούμαι ξανά"; ή θα σε κάνει πιο σκληρό αυτό και θα πεις όχι απλά θα γίνω αναίσθητος και δε θα δείχνω συμπάθεια σε κανένα παρά μόνο στους πολύ κοντινούς μου ανθρώπους; Τέλος πάντων προσωπικά διάλεγα πάντα το πρώτο και κατέληγα πάντα να νιώθω εγώ ο ριγμένος και ο στεναχωρημένος...αναρωτιόμουν μήπως φταίω κι εγώ! Λοιπόν αυτό θα ήθελα να είναι ένα μήνυμα σε όσους κάνουν παρόμοιες σκέψεις... "ΟΧΙ δε φταίς εσύ...έκανες ό,τι ένιωθες, τώρα αν αυτοί οι κάποιοι δεν ξέρουν να εκτιμούν πρόβλημά τους, ΔΡΟΜΟ λοιπόν!". Δεν κρατάω καμία κακία, απλά ζω τη ζωή μου, συγχωρείστε με που με έμαθαν να νοιάζομαι για τον άλλον, αλλά έτσι είμαι! Ευτυχώς! Καλό σας απόγευμα! :D :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Προσωπικα νιωθω πολλες φορες οτι μεσα απο την καλοσυνη μου κ το χαμογελο που προσφερω στους γυρω μου,
οτι πολλοι ανθρωποι δεν ειναι ετοιμοι να αποδεχτουν τετοιες συμπεριφορες γτ απλα ειναι καχυποπτοι αφενος κ αφετερου
στο τελος πιστευουν οτι ενας τετοιος χαρακτηρας δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ανισχυρος κ αδυναμος.
Εκει θεωρω οτι χανεται η επικοινωνια των ανθρωπων γτ οι περισσοτεροι θελουν να υπερισχυσουν κ να δειξουν οτι μπορουν να
σε εκμεταλευτουν ή ακομα κ να θελουν να σε πληγωσουν γτ ξερουν εκ των προτερων οτι δεν θα μπορεις να πεις ''οχι,μεχρι εδω!''

Καθημερινα,ακομα κ σε απλα πραγματα οταν δειχνεις μια συμπεριφορα (σπανιας) καλοσυνης,αν τυχει κ συμβει να μην κανεις ενα
χατηρι σε καποιον,γτ θεωρει δεδομενο οτι θα το κανεις,τοτε αμεσως αλλαζει ολη του η συμπεριφορα,κ πραγματικα δεν χρειαζεται να
εχεις διαισθηση να το καταλαβεις,φαινεται απο την αντιδραση του ακομα κ να θελει να το κρυψει κιολας.Κ αυτο γτ θελει να σε φερει σε δυσκολη θεση
αφου ξερει οτι δεν θα του φερεις αντιρρηση!

Η αληθεια ειναι οτι στο τελος παντα στεναχωριεμαι λιγο πολυ με τετοιες συμπεριφορες και παρατηρω οτι οι αλλοι εκτος οτι δεν το καταλαβαινουν
κανουν κ οτι ειναι δυνατον να με φερουν σε ακομα πιο δυσκολη θεση!
Επειδη βλεπω παντα καλοπροαιρετα την πρωτη επαφη με εναν ανθρωπο,στην συνεχεια οταν αποδεικνυει οτι ειναι το αντιθετο ακριβως,
δυσκολευομαι να τον κρατησω σε αποσταση γτ σκεφτομαι οτι δεν θα ηθελα να μου κανουν το ιδιο,αλλα κ απο την αλλη δεν θελω να αλλαξω
την συμπεριφορα μου με βαση την δικη του αντιδραση γτ ετσι αποδυκνυομαι κ εγω κατι που ουσιαστικα δεν ειμαι!
Εκει λοιπον ερχεται η καλοσυνη αντιμετωπη με την βλακεια,γτ ετσι φαινεται επιφανειακα αλλα ουσιαστικα ενας τετοιος χαρακτηρας ειναι
κ αυθεντικος γτ δεν αλλαζει αναλογα με την οποια συμπεριφορα του συνανθρωπου του,αλλα δειχνει παντα τα καλα του στοιχεια ακομα κ σε
αυτους που δεν ειναι καλοσυνατοι αλλα ειναι κ βλακες συναμα!

Ισως εκει ενα μεγαλο ποσοστο της καλοσυνης να εχει κ η αυτοπεποιθηση που εχει ενας ανθρωπος γτ πολλες φορες λογω ελλειψης της
φαινομαστε αρκετα ευκολος στοχος γι αυτους που θεωρουν οτι τα ξερουν ολα κ το δειχνουν κιολας!
Αυτο που με πειραζει περισσοτερο ειναι οτι στεναχωριεμαι αρκετα ευκολα κ πληγωνομαι στο τελος ενω θα ηθελα ακομα κ αν αντιμετωπιζω
τετοιες καταστασεις να αντιδρω με καλοσυνη μεν αλλα να μην με ενοχλει τοσο πολυ τι θα πει ο αλλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top