Καλύτεροι Metal/Rock τραγουδιστές

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν βλέπεις πως υπάρχει και αλλος άνθρωπος που γνωρίζει τους Ne Obliviscaris :friends:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ο Oli Sykes τραγουδάει σαν ετοιμοθάνατη γάτα πλέον:P

Για μένα Bruce Dickinson

Α και οι προσωπικές μας αδυναμίες:
Matt Heafy και Chester Bennington:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα screams του Heafy ηταν απίστευτα στη Shogun/In Waves περίοδο.Κρίμα που δε θα επιστρέψει η φωνή του σε αυτό το επίπεδο.Τα καθαρά του βέβαια εχουν βελτιωθεί πολύ αποφεύγοντας να γινει κλώνος του Het.Live πάντως και αυτά εχουν χασει το grit και λίγη από την επιθετικότητα που ειχαν μεχρι και το Vengeance Falls.
O Chester ειχε αξιοθαυμαστη φωνη,ισως πολυ καλη για τους Linkin Park.Μπορουσε να ειναι ανετα vocalist σε οποιαδηποτε συγχρονη rock n roll μπαντα αν και ειδικα στις αρχες ηταν φτιαγμενη για grunge(Grey Daze).Ειναι απορίας άξιον πως με αρκετά ψιλή φωνή μπορούσε να βγάζει τέτοιο screaming.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Προσωπική μου αγάπη είναι ο Mike Patton! Τι να πει κανείς για αυτόν τον άνθρωπο.


Τώρα για πιο μεταλλικές φωνές απαριθμώ την αγαπημένη μου τριάδα:
* Midnight (Crimson Glory)
* Jon Oliva (Savatage)
* Geoff Tate (Queensryche)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τρομερό είναι ότι κάποιοι αποταμιεύουν και καλά κάνουν , πάντα πρέπει να έχουμε κάτι στην άκρη , αλλά ορισμένοι εθίζονται τόσο πολύ ,τους γίνεται αυτοσκοπός και τελικά πεθαίνουν και δεν τα έχουν χαρεί. Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο γερό κομπόδεμα κάνεις , τόσο δυσκολεύεσαι να ξοδέψεις και δεν λέμε για όλο το κομπόδεμα , απλά να ξοδεύεις απο αυτό. Φτάνουν να γερνάνε με το κομπόδεμα ,οπότε να είναι καλά οι κληρονόμοι βρε , το καλύτερο τους!:laugh:

Και πραγματικά βλέπεις κάτι ιστορίες με παππούδες και γιαγιάδες ρακένδυτους , πεθαίνουν και τσουπ ,εμφανίζονται λεφτά με το τσουβάλι! Πόσο κρίμα!
Όλα με μέτρο.Ούτε να ξοδεύεις την κάθε δεκάρα , αλλά και το κομπόδεμα όταν γίνεται αυτοσκοπός , βασικά λέγεται φιλαργυρία με όλα τα άσχημα επακόλουθα.

Ρε, κόψτε το Handmaid's Tale μερικές. Δεν είναι όλοι οι άντρες υστερικοί, μπορεί απλά να διαφωνούν μαζί σας. (μιλάω και για άλλα ποστ, όχι μόνο για το δικό σου εδω)

Πολύ δράμα ρε πουλάκι μου και κακοπαιγμένο. Άστο, άδικα μαλώνουμε, δεν μπορείς να τσακωθείς.:hehe:


Κόγκνι, θενξ ρε τυπάκι.:)



Δεν κατέχω πολλά από black metal, μου αρέσει η death/melodeath κυρίως. Ότι έχω ακούσει από black τίποτα Graveland, Rotting Christ, Dimmu Borgir, Old Man's Child και στα πολύ περαστικά Burzum (με την καμία, δεν άντεξα), λίγα πραγματάκια και δεν ξέρω κι αν θεωρούνται όλα μπλακ. Δεν έχει και πολύ σημασία βέβαια, αρκεί να αρέσει στο αυτί. Τους MGLA δεν τους ήξερα και έβαλα τώρα το Excercises in futility. Εϊπα θα ακούσω ένα κομμάτι αλλά θα το πάρω νεράκι μάλλον. Ανατριχίλα.

Θερμές ευχαριστίες για τις προτάσεις.:)

Αν είσαι του metal τσέκαρε sabatton. Θα κάνει τη ζωή σου καλύτερη.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αν είσαι του metal τσέκαρε sabatton. Θα κάνει τη ζωή σου καλύτερη.


Θενξ μαν, τους ξέρω χρόνια τώρα.;)

Κι αν θες να εισαχθείς ομαλά στην black, δοκίμασε τον τελευταίο δίσκο των rotting christ, the heretics. Δεν έχει και μεγάλη σχέση με το κλασικό βαρύ black, αλλά θα σε βοηθήσει να εκτιμήσεις περισσότερο την προγενέστερη δουλειά της μπάντας και να προχωρήσεις ανάλογα.

Οι sabaton είναι power metal οπότε αυτόματα ή θα τους γουστάρεις ή θα τους μισήσεις (με περισσότερες πιθανότητες στο δεύτερο:P)

Λίγα πράγματα αδερφέ, πολύ συγκεκριμένα κομμάτια (5-10) των Sabaton γουστάρω, τα άλλα ψιλοαδιάφορα. Τους σέβομαι, είναι ωραίοι, αλλά μέχρι εκεί.

Πχ αυτό το άκουσα στο Europa Universalis 4 όσο έπαιζα και γούσταρα:



ή αυτό:





To χω τιμήσει από RC το heretics και από rituals έχω περάσει. Ωραία πραγματάκια!:devil:


Εδω αφήνω τα κόκκαλά μου όμως να ξες:

 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To screaming Πραγματικά το σιχαίνομαι στα τραγούδια και είναι πολύ κρίμα γιατί έτσι αποκλείω μεγάλο μέρος της μεταλ. Ειδικά άμα το κομμάτι αρχίσει με ωραία μελωδία σαν το τελευταίο που έβαλε ο Valder και μετά ξεκινήσει το scream ξενερώνω αφάνταστα.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εδω αφήνω τα κόκκαλά μου όμως να ξες:


Black n roll ρε φίλε γαμάει και δέρνει

Τσέκαρε ενδεικτικά από tribulation που είναι του είδους αν δεν το έχεις κάνει:



To screaming Πραγματικά το σιχαίνομαι στα τραγούδια και είναι πολύ κρίμα γιατί έτσι αποκλείω μεγάλο μέρος της μεταλ. Ειδικά άμα το κομμάτι αρχίσει με ωραία μελωδία σαν το τελευταίο που έβαλε ο Valder και μετά ξεκινήσει το scream ξενερώνω αφάνταστα.

Όλοι έτσι ξεκινάμε στην αρχή και καταλήγουμε «γιατί δεν έχει αυτό το τραγούδι screams;». Αυτό που παρέθεσε ο Valder είναι το βαρύ μπλακμεταλικό scream που μου αρέσει κι εμένα σε πολύ ειδικές περιπτώσεις, αλλά κατά τα άλλα υπάρχουν τα high screams της death (επίσης δύσκολα στην ακρόαση, ειδικά deathcore) αλλά και τα «ενδιάμεσα» της metalcore ή heavy metal που είναι και τα πιο εύπεπτα.
Ορισμένα τραγούδια το ζητάνε το scream τους, απογειώνει το κομμάτι σε άλλο επίπεδο και δίνει διακυμάνσεις και ups and downs και στα φωνητικά, πέρα από τα όργανα, ειδικά όταν μπλέκονται με cleans. Επίσης δεν χρησιμοποιούνται μόνο για brutality αλλά και για συναισθηματική έκρηξη. Πχ το παρακάτω χωρίς τη (συναισθηματικά φορτισμένη) έκρηξη των screams δεν θα έφτανε σε καμία περίπτωση την απόλαυση που φτάνει όπως είναι τώρα.

Αν παρόλα αυτά δε συνηθίζεις στα screams μάλλον θα είσαι ικανοποιημένος με power metal (για γυναικεία φωνητικά εδώ:P) αλλά και με πολύ hard rock που συνδυάζει βαριά μεταλλικά riffs με καθαρά φωνητικά (alter bridge, volbeat, tremonti οι αγαπημένοι στην κατηγορία).
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Black n roll ρε φίλε γαμάει και δέρνει

Τσέκαρε ενδεικτικά από tribulation που είναι του είδους αν δεν το έχεις κάνει:





Όλοι έτσι ξεκινάμε στην αρχή και καταλήγουμε «γιατί δεν έχει αυτό το τραγούδι screams;». Αυτό που παρέθεσε ο Valder είναι το βαρύ μπλακμεταλικό scream που μου αρέσει κι εμένα σε πολύ ειδικές περιπτώσεις, αλλά κατά τα άλλα υπάρχουν τα high screams της death (επίσης δύσκολα στην ακρόαση, ειδικά deathcore) αλλά και τα «ενδιάμεσα» της metalcore ή heavy metal που είναι και τα πιο εύπεπτα.
Ορισμένα τραγούδια το ζητάνε το scream τους, απογειώνει το κομμάτι σε άλλο επίπεδο και δίνει διακυμάνσεις και ups and downs και στα φωνητικά, πέρα από τα όργανα, ειδικά όταν μπλέκονται με cleans. Επίσης δεν χρησιμοποιούνται μόνο για brutality αλλά και για συναισθηματική έκρηξη. Πχ το παρακάτω χωρίς τη (συναισθηματικά φορτισμένη) έκρηξη των screams δεν θα έφτανε σε καμία περίπτωση την απόλαυση που φτάνει όπως είναι τώρα.

Αν παρόλα αυτά δε συνηθίζεις στα screams μάλλον θα είσαι ικανοποιημένος με power metal (για γυναικεία φωνητικά εδώ:P) αλλά και με πολύ hard rock που συνδυάζει βαριά μεταλλικά riffs με καθαρά φωνητικά (alter bridge, volbeat, tremonti οι αγαπημένοι στην κατηγορία).

Το τελευταίο τραγούδι που έβαλες μου ειναι baaaarely υποφερτό. Δεν θα το άκουγα, αλλά δεν θα με χάλαγε αν το άκουγα όταν ήμουν έξω και αυτό κυρίως γιατί ο τύπος έχει high pitched voice Και Δε πιάνει πολύ βαρύ screaming. Αν είναι μπάσος ο άλλος και αρχίσει το ξελαρυγκιασμα της βραχναδας άστο μου βγάζει χιόνια σε τβ του 90. Η power metal με καλύπτει μια χαρά πολύ ωραία μουσική, όπως και τα κλασσικά τύπου Maiden.

Αυτό που πραγματικά σιχαίνομαι είναι όταν βρω ένα νέο μεταλ κομμάτι που έχει γαματη μουσικη και λέω εδώ είμαστε κλείσαμε και αρχίζει το σκρεαμινγκ. Αισθάνομαι λες και κάποιος πέταξε μπογιά σε πίνακα του Ρέμπραντ.

Ήθελα να ξερά οι τύποι πως αντέχουν να σκριμαρουν τόση ώρα.
 

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Όντως, η αλήθεια είναι ότι "screams" από "screams" διαφέρουν.

Πχ εγώ δεν μπορώ να ακόυσω πάνω από 10 δεύτερα screams από metalcore και τα σιναφί όπως το παραπάνω.

Παρόλ' αυτά καραγουστάρω "screams" όπως εδώ.



Εντάξει θα μου πείτε και εντελώς άλλος ήχος (δεν ξέρω αν με ενοχλεί πιο πολύ ο ήχος ή τα φωνητικά της metalcore), αλλά νταξ.

Το πρώτο κομμάτι με "screams" που άκουσα ήταν αυτό των Opeth. Στις πρώτες ακροάσεις και μένα μου "κακοφαίνοταν" γιατί ήταν κάτι που δεν είχα ξανακούσει πότε. Στη πορεία όμως συνήθισε το αυτί (σε αυτό βοήθησε και η φοβερή σύνθεση αυτού του κομματιού) και συνηδητοποίησα ότι όντως απογείωναν το κομμάτι.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Black n roll ρε φίλε γαμάει και δέρνει

Τσέκαρε ενδεικτικά από tribulation που είναι του είδους αν δεν το έχεις κάνει:



Το δεύτερο ειδικά το άκουσα μόλις και είμαι σε φάση, "ω ρε φίλε τι είπες τώρα!!!"


Φανταστικό!
 

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το τελευταίο τραγούδι που έβαλες μου ειναι baaaarely υποφερτό. Δεν θα το άκουγα, αλλά δεν θα με χάλαγε αν το άκουγα όταν ήμουν έξω και αυτό κυρίως γιατί ο τύπος έχει high pitched voice Και Δε πιάνει πολύ βαρύ screaming. Αν είναι μπάσος ο άλλος και αρχίσει το ξελαρυγκιασμα της βραχναδας άστο μου βγάζει χιόνια σε τβ του 90. Η power metal με καλύπτει μια χαρά πολύ ωραία μουσική, όπως και τα κλασσικά τύπου Maiden.

Αυτό που πραγματικά σιχαίνομαι είναι όταν βρω ένα νέο μεταλ κομμάτι που έχει γαματη μουσικη και λέω εδώ είμαστε κλείσαμε και αρχίζει το σκρεαμινγκ. Αισθάνομαι λες και κάποιος πέταξε μπογιά σε πίνακα του Ρέμπραντ.

Ήθελα να ξερά οι τύποι πως αντέχουν να σκριμαρουν τόση ώρα.

Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις συνηθίσει σε τέτοιου είδους φωνητικά και δεν αντιλέγω είναι καθαρά θέμα γούστου. Αλλά ακούγοντας ορισμένα τραγούδια θεωρώ ότι είναι φτιαγμένα για να έχουν screaming, η μελωδία αγκαλιάζει τα φωνητικά και μαζί εκτοξεύουν το κομμάτι, ειδικά αν συνοδεύεται από αλλαγές στο ρυθμό και interludes για να “ανασάνει” όπως το παρακάτω:


Γι αυτό και με τα δικά μου αυτιά δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος λέει σιχαίνομαι το screaming σε όλα ανεξαιρέτως τα κομμάτια:P Δεν άκουγες εσύ linkin Park όταν ήσουν μικρός ρε αντίχριστε να σε βάλουν στο τρυπάκι;


ΥΓ. Ρε fretoe metal elitist που ακούς διαστημικό death melodoom prog-black άσε εδώ να ακούσουμε το poppy gay ass metal μας:lol:
 

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις συνηθίσει σε τέτοιου είδους φωνητικά και δεν αντιλέγω είναι καθαρά θέμα γούστου. Αλλά ακούγοντας ορισμένα τραγούδια θεωρώ ότι είναι φτιαγμένα για να έχουν screaming, η μελωδία αγκαλιάζει τα φωνητικά και μαζί εκτοξεύουν το κομμάτι, ειδικά αν συνοδεύεται από αλλαγές στο ρυθμό και interludes για να “ανασάνει” όπως το παρακάτω:


Γι αυτό και με τα δικά μου αυτιά δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος λέει σιχαίνομαι το screaming σε όλα ανεξαιρέτως τα κομμάτια:P Δεν άκουγες εσύ linkin Park όταν ήσουν μικρός ρε αντίχριστε να σε βάλουν στο τρυπάκι;


ΥΓ. Ρε fretoe metal elitist που ακούς διαστημικό death melodoom prog-black άσε εδώ να ακούσουμε το poppy gay ass metal μας:lol:


Linkin park άκουγα πολυ οταν ήμουν γύρω στα 15. Οι Linkin park όμως δεν κάναν screaming. Καταρχάς ο vocalist είχε high pitched voice Που οπως ειπα και πριν παράγει υποφερτό screaming και δεύτερον σε κανένα τραγούδι από όσο θυμάμαι δεν υπήρχε συνεχόμενο screaming πάρα μόνο κατά τη διάρκεια του ρεφρέν που ταίριαζε κιόλας. Αλλά αν οι Linkin park είχαν μπάσο vocalist νο δεν μπορούσα να το ακούσω.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Linkin park άκουγα πολυ οταν ήμουν γύρω στα 15. Οι Linkin park όμως δεν κάναν screaming. Καταρχάς ο vocalist είχε high pitched voice Που οπως ειπα και πριν παράγει υποφερτό screaming και δεύτερον σε κανένα τραγούδι από όσο θυμάμαι δεν υπήρχε συνεχόμενο screaming πάρα μόνο κατά τη διάρκεια του ρεφρέν που ταίριαζε κιόλας. Αλλά αν οι Linkin park είχαν μπάσο vocalist νο δεν μπορούσα να το ακούσω.

Προφανώς και δεν κάνουν screaming όπως οι περισσότερες μέταλ μπάντες, αλλά θεωρώ είναι το πρώτο στάδιο που περνάει κάποιος (έφηβος λογικά) για να αρχίσει να εξοικειώνεται σιγά σιγά με την έννοια του screaming και να προχωρήσει σταδιακά στα πιο «βαριά».
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.



Επιστροφή σε πιο μελωδικά πράγματα και στο γνώριμο στυλ τους μετά το Winter's Gate.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top