Καπιταλισμός: το πιο πολύνεκρο σύστημα

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πες μου 3 κακά του κομμουνισμού τότε και θα σου απαντήσω.
αν δε κάνω λάθος 3 κακά του κομμουνισμού είναι ότι δεν έχεις ελεύθερη επιλογή προϊόντων (πχ όλοι θα πίνετε αυτό το γάλα ξέρω εγώ) .
2ον ότι όλοι παίρνουν τον ίδιο μισθό.
3ον το κράτος ορίζει πόσο θα πάρεις σε ποσότητα προϊόντων.

Δε πιστεύω ν κάνω λάθος
Αν κάνω πείτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
αν δε κάνω λάθος 3 κακά του κομμουνισμού είναι ότι δεν έχεις ελεύθερη επιλογή προϊόντων (πχ όλοι θα πίνετε αυτό το γάλα ξέρω εγώ) .
2ον ότι όλοι παίρνουν τον ίδιο μισθό.
3ον το κράτος ορίζει πόσο θα πάρεις σε ποσότητα προϊόντων.

Δε πιστεύω ν κάνω λάθος
Κι όμως κάνεις σε όλα λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κι όμως κάνεις σε όλα λάθος.

Και που είναι να μου το τονίσεις για πες μου (και οχι 1 απλά 1 ξερό έκανες λάθος).
Όμως δες και τη Ρωσία του Σταλιν πρώτα
υγ. ρώτησα και τον πατέρα μου που σπούδασε στο πολιτικο της νομικής δε μου είπε ότι κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Η ΗΠΑ είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο που κατάργησε το κοινωνικό κράτος, δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά μπορεί να θυμάσαι ή να είχες δεί τον Ρήγκαν. Ρήγκαν και Θάτσερ είναι αυτοί που έβαλαν την βάση για τον νεοφιλελευθερισμό. Οπότε τι μου λες εδώ? Τα αρνητικά του νεοφιλελευθερισμού αυτά τα ξέρω και εγώ.:) πρέπει λίγο να τα διαβάσεις γιατί τα λες λάθος και σου έγραψα κίολας στο πόστ εξαιρείται η Αμερική, και η υγεία ακόμα εκεί ιδιωτική είναι. Το κοινωνικό κράτος δεν είναι παιδί του νεοφιλελευθερισμού αλλά γεννήθηκε μετά το β παγκόσμιο πόλεμο επειδή υπήρχε η ανάγκη να περιθάλψουμε όλα αυτά τα θύματα του πολέμου. Ο νεοφιλελευθερισμός εμφανίζεται το 1980 και πέρα και μάλιστα πολεμάει λυσαλέα το κοινωνικό κράτος. Αν δεν έχεις γνώση επί του θέματος και μου γράφεις μπαρούφες δεν πρόκειται να σε πάρω σοβαρά.
Που θα βρεί τα λεφτά το κράτος για να φτίαξει όλες αυτές τις παροχές ; Οι πόροι χωρίς την παραγωγή είναι περιορισμένοι και πάλι επιστρέφουμε στην συζήτηση που είχαμε με τον alexandro che 7. Ουφ βαρίεμαι να ξαναγράφω τα ίδια.:confused: δίαβασε τις απαντήσεις μου σε αυτόν και ότι απορία έχεις ρώτα με ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Η ΗΠΑ είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο που κατάργησε το κοινωνικό κράτος, δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά μπορεί να θυμάσαι ή να είχες δεί τον Ρήγκαν. Ρήγκαν και Θάτσερ είναι αυτοί που έβαλαν την βάση για τον νεοφιλελευθερισμό. Οπότε τι μου λες εδώ? Τα αρνητικά του νεοφιλελευθερισμού αυτά τα ξέρω και εγώ.:) πρέπει λίγο να τα διαβάσεις γιατί τα λες λάθος και σου έγραψα κίολας στο πόστ εξαιρείται η Αμερική, και η υγεία ακόμα εκεί ιδιωτική είναι. Το κοινωνικό κράτος δεν είναι παιδί του νεοφιλελευθερισμού αλλά γεννήθηκε μετά το β παγκόσμιο πόλεμο επειδή υπήρχε η ανάγκη να περιθάλψουμε όλα αυτά τα θύματα του πολέμου. Ο νεοφιλελευθερισμός εμφανίζεται το 1980 και πέρα και μάλιστα πολεμάει λυσαλέα το κοινωνικό κράτος. Αν δεν έχεις γνώση επί του θέματος και μου γράφεις μπαρούφες δεν πρόκειται να σε πάρω σοβαρά.
Που θα βρεί τα λεφτά το κράτος για να φτίαξει όλες αυτές τις παροχές ; Οι πόροι χωρίς την παραγωγή είναι περιορισμένοι και πάλι επιστρέφουμε στην συζήτηση που είχαμε με τον alexandro che 7. Ουφ βαρίεμαι να ξαναγράφω τα ίδια.:confused: δίαβασε τις απαντήσεις μου σε αυτόν και ότι απορία έχεις ρώτα με ;)

Αυτό πάει σε εμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
όχι συγνώμη δεν έκανα παράθεση στον φίλο lkjhgfdsa πάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δε πειράζει μπερδεύτηκα και εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Και που είναι να μου το τονίσεις για πες μου
Με τη προηγούμενή σου αρίθμηση:
1) Τι θα πει υπήρχε ίδιο γάλα; Καταρχάς κάθε ξεχωριστή ΣΣΔ είχε και μια δική της παραγωγή, δεν έπινε το ίδιο γάλα ο ουκρανός με τον ουζμπέκο πχ. Ούτε καν οι μάρκες δεν ήταν ίδιες, αν αυτό εννοούσες. Και φυσικά, υπήρχαν και τα γάλατα κουτιού και τα ζαχαρούζα και τα φρέσκα και τα ημέρας κοκ. Και επίσης, ναι, υπήρχαν διαφορετικοί τρόποι επεξεργασίας κάθε τύπου, δεν ήταν όλα τα ίδιας, ίδιας γεύσης (όσο μπορεί να διαφοροποιείται η γεύση του γάλακτος εν πάση περιπτώσει...), των ίδιων λιπαρών, βιταμινών κλπ

Και αυτό ίσχυε γενικά. Πχ, μπορείς να ψάξεις σοβιετικά ρολόγια χειρός και θα βρεις διαφορετικές μάρκες, διαφορετικά σχέδια κλπ. Google it.

2) Δεν έπαιρναν, προφανώς, το ίδιο μισθό. Όποιος εργαζόταν παραπάνω, πληρωνόταν παραπάνω. Υπήρχαν, βέβαια, και παροχές αναλόγως της οικογενειακής κατάσταση κλπ Και υπήρχε και διαφοροποίση μισθών και στα διάφορα επαγγέλματα. Δεν έπαιρναν το ίδιο οι βιομηχανικοί εργάτες με τους καθηγητές μέσης εκπαίδευσης πχ. Προφανώς ο βιομηχανικός εργάτης πληρωνόταν παραπάνω γιατί έκανε πολύ βαρύτερη εργασία.

3) Αυτό ίσχυε μόνο τις πρώτες δεκαετίες λόγω έλλειψης τροφίμων, γιατί δεν υπηρχε καθόλου από τη ρωσική αυτοκρατορία εκβιομηχάνιση της αγροτικής παραγωγής. Απλά η ρα δε ενδιαφερόταν για το πόσοι είχαν να φάνε και πόσοι δεν είχαν. Όταν αυτό άλλαξε, μπήκε δελτίο για να έχουν όλοι. Το οποίο, όμως, ξεκίνησε να καταργείται από τη δεκαετία του '30 με τη υπεραρκετή παραγωγή, πλέον, λόγω της χρήσης μηχανημάτων, λιπασμάτων κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Libre με ενδιαφέρει το θέμα της Κούβας, μήπως μπορείς να μου δώσεις και άλλες πληροφορίες εφόσον την επισκέφτηκες;
Η Κουβα εχει δυο οψεις, την τουριστικη και της μιζεριας. Ανθρωποι του συστηματος υπαρχουν παντου ειτε σε εντεταλμενη υπηρεσια ειτε καμουφλαρισμενοι. Η τουριστικη Κουβα ειναι αυστηρως ελεγχομενη. Τα τουριστικά πρακτορεια στην ουσια νταραβεριζονται με κουβανεζικα ελεγχομενα απο το συστημα για τις διαδρομες και τις επισκεψεις που ειναι στανταρ. Εχεις την εντυπωση οτι ειναι ΟΚ γιατι δεν βλεπεις τοση μιζερια. Στα μαγαζια αυτης της τουριστικης προσοψης, πανε εκτος απο τους τουριστες και οι ευνοημενοι του συστηματος.

Στον ελευθερο τουρισμο, παρακολουθεισαι οταν αρχιζεις και περιπλανιεσαι σε περιοχες περα απο τουριστικες. Ακομα και οι ταξιτζηδες ειναι ανθρωποι του συστηματος και δεν μπορεις να ξεφυγεις. Σε ερωτησεις που εχουν σχεση με το συστημα οι Κουβανοι ειτε δεν απαντανε ειτε μπορει να ριξουν κανενα υπονοουμενο.

Η ζωη για το μεσο κουβανο ειναι αρκετα δυσκολη. Τα καθημερινα ψωνια γινονται σε κατι μαγαζια με ποντους αναλογα με τα μελη της οικογενειας που θυμιζουν περισσοτερο αποθηκες κι εχουν συχνα ελλειψεις. Υπαρχει ακομα και μαυρη αγορα που ειναι παραξενο για κομμουνιστικο συστημα. Δυτικο αυτοκινητο δεν υπαρχει εκτος απο κατι παναρχαια προ της «επαναστασης» τα οποια τα συντηρουν και κυκλοφορουν ακομα.

Τωρα ο λαος τι να πω. Αλλοι εχουν συναισθηση της μιζεριας και υποφερουν κι αλλοι ειναι θυματα της επισημης προπαγανδας της οποιας η κεντρικη ιδεα ειναι οτι η πορεια προς τον σοσιαλισμο δεν τελειωσε κι επομενως ολα αυτα ειναι φυσιολογικα γιατι βρισκονται σε μεταβατικο σταδιο. Εχουν καταφερει να δραπετευσουν πολλοι παντως κι εχουν μεγαλη κουβανεζικη κοινοτητα στο Miami κι αλλες περιοχες της Φλοριδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Η ΗΠΑ είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο που κατάργησε το κοινωνικό κράτος,
Οι περισσότερες χώρες τον έχουν ρημάξει έτσι και αλλιώς, είτε έχουν τυπικά είτε δεν έχουν. Αυτή είναι η τάση του καπιταλισμού. Ναι, υπάρχει και ο νεοφιλελευθερισμός και υπάρχουν και λιγότερο ακραίες μορφές καπιταλιστικής διαχείρισης, όμως, η εκμετάλλευση και η τεράστια κοινωνική ανισότητα υπάρχει πάντοτε. Οι ΗΠΑ δεν είχε ποτέ κοινωνικό κράτος, είναι έτσι από τη φύση της ίδρυσή της. Αν, όμως, νομίζεις ότι ο Ρήγκαν ήταν αυτός που διέλυσε το κοινωνικό κράτος, τότε και μπορώ να στο αντιστρέψω, γιατί η φτώχεια, η ανισότητα, τα γκέτο κλπ υπήρχαν από πολύ πιο πριν.

Αν δεν έχεις γνώση επί του θέματος και μου γράφεις μπαρούφες δεν πρόκειται να σε πάρω σοβαρά.
Που θα βρεί τα λεφτά το κράτος για να φτίαξει όλες αυτές τις παροχές ; Οι πόροι χωρίς την παραγωγή είναι περιορισμένοι και πάλι επιστρέφουμε στην συζήτηση που είχαμε με τον alexandro che 7. Ουφ βαρίεμαι να ξαναγράφω τα ίδια.:confused: δίαβασε τις απαντήσεις μου σε αυτόν και ότι απορία έχεις ρώτα με ;)
Αν σταματούσα τη συζήτηση, μόλις θεωρούσα ότι κάποιος έλεγε μπαρούφες, δε θα σου απαντούσα καν. Όπως για παράδειγμα εδώ. Τι γελοιότητα είναι πάλι αυτή; Αντιλαμβάνεσαι τι μου λες; Ότι ένα κράτος μπορεί να παρέχει πρόνοια όταν παίρνει ένα ποσοστό των χρημάτων των επιχειρήσεων σε φόρους, αλλά τι δε μπορεί να το κάνει αυτό όταν έχει όλα τα εισοδήματα των επιχειρήσεων; Τι γελοιότητα είναι αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ένας συνεπής κομμουνιστής που βδελύσσεται την έννοια της ιδιοκτησίας πώς ενεργεί στον ερωτικό του βίο; Μοιράζεται τον ερωτικό του σύντροφο με οποιονδήποτε τον ορεχτεί, απέχοντας από κάθε ταπεινό αίσθημα ζήλειας και κτητικότητας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Οι περισσότερες χώρες τον έχουν ρημάξει έτσι και αλλιώς, είτε έχουν τυπικά είτε δεν έχουν. Αυτή είναι η τάση του καπιταλισμού. Ναι, υπάρχει και ο νεοφιλελευθερισμός και υπάρχουν και λιγότερο ακραίες μορφές καπιταλιστικής διαχείρισης, όμως, η εκμετάλλευση και η τεράστια κοινωνική ανισότητα υπάρχει πάντοτε. Οι ΗΠΑ δεν είχε ποτέ κοινωνικό κράτος, είναι έτσι από τη φύση της ίδρυσή της. Αν, όμως, νομίζεις ότι ο Ρήγκαν ήταν αυτός που διέλυσε το κοινωνικό κράτος, τότε και μπορώ να στο αντιστρέψω, γιατί η φτώχεια, η ανισότητα, τα γκέτο κλπ υπήρχαν από πολύ πιο πριν.


Αν σταματούσα τη συζήτηση, μόλις θεωρούσα ότι κάποιος έλεγε μπαρούφες, δε θα σου απαντούσα καν. Όπως για παράδειγμα εδώ. Τι γελοιότητα είναι πάλι αυτή; Αντιλαμβάνεσαι τι μου λες; Ότι ένα κράτος μπορεί να παρέχει πρόνοια όταν παίρνει ένα ποσοστό των χρημάτων των επιχειρήσεων σε φόρους, αλλά τι δε μπορεί να το κάνει αυτό όταν έχει όλα τα εισοδήματα των επιχειρήσεων; Τι γελοιότητα είναι αυτή;

Η ίδια γελοιότητα που μου λες εσύ, εφόσον θες να ευνουχίσεις την δημιουργικότητα, την καινοτομία των ανθρώπων και την ελευθερία τους τότε ναι άρα μιλάμε για κομμουνισμό. Άσε με να σου κάνω μια ανάλυση της φύσης του ανθρώπου για να καταλάβετε ότι σκοτωνόμαστε χωρίς νόημα. Ότι και να κάνουμε στην ανθρώπινη κοινωνία δεν θα πάψουμε ποτέ να επιδιώκουμε το συμφέρον μας και να τρεφόμαστε από την απλιστία μας. Αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι οι κοινωνίες μας θα είναι άνισες, θα υπάρχει εγκληματικότητα και γενικά θα τρωγόμαστε μεταξύ μας σε οποιοδήποτε σύστημα θα υπάρξει ποτέ, σε αυτό δεν νομίζω να αμφιβάλλεις και αυτό που παρέθεσεςς για τους μισθούς στην σοβιετική ένωση μόλις μαρτύρησες μόνο σου ότι οι εργάτες ήταν η τάξη με καλά προνόμια για μια τέτοια αταξική κοινωνία. Τι θα πεί έκαναν βαρετή δουλεία; Ισότητα δεν ευαγγελίζεται ο κομμουνισμός. Αυτό σημαίνει ότι οι εργάτες ήταν η κυρίαρχη τάξη που εξουσίαζαν τους άλλους, και αυτό φαίνεται από το ανώτερο μισθό που λες. :D. Αυτή όμως η κοινωνική δομή δεν θα δώσει ποτέ ευημερία εξού και γιατί κατέρευσε η ΕΣΣΔ.:D . Βλέπουμε εδώ ότι η ανθρώπινη φύση είναι ακατανίκητη. Τι καλό έχει τώρα το μοντέλο ελεύθερη αγορά- κοινωνικό κράτος: Ο καπιταλισμός είναι η έκφραση της ίδιας της ανθρώπινης φύσης , η ακόρεστη απλιστία που την έχουμε όλοι μέσα μας για αυτό σαν σύστημα δεν καταρέει, το θετικό είναι ότι είναι ανοιχτός μέχρι ένα τουλάχιστον σημείο για να εισέλθουν όλοι. Έχει όμως ανισότητες και είναι λογικό αφού οι άνθρωποι είμαι εγωιστές και άπληστοι. Έρχεται λοιπόν το κράτος και φορολογεί για να μειώσει αυτές τις ανισότητες και για να γίνουν λίγο καλύτερες οι κοινωνίες μας γιατί μέσα μας πέρα από αρνητικά συναισθήματα ε είμαστε και λίγο καλούληδες συμπονάμε μα κυρίως φοβόμαστε μη και εμείς βρεθούμε σε μειονεκτική θέση.Σε αυτό το σύστημα πληρώνεις και απαιτείς τα λεφτά να επενδυθούν στις κοινωνικές δομές. Στο σοσιαλισμό ποίος θα απαιτήσει; Μια είναι η εξουσία ποίος θα τις αντισταθεί; Είναι σίγουρο ότι άμα δώσεις τόσες πολλές εξουσίες σε ένα κόμμα θα λειτουργήσει προς όφελος όλων και δεν θα διαφθαρεί; Θα αποδώσει σε όλους τα δίκαια;Θα μπορέσουν οι ηγέτες να καταπολεμήσουν το τέρας της απλιστίας τους και να μην κλέψουν? Στο δεύτερο σύστημα του καπιταλισμού- κοινωνικού κράτους έχουν βάλει τους θεσμούς να ελέγχουν και επίσης εδώ ανακατεύονται πολλές πλευρές για το που θα διανεμηθεί τι. Μειώνει κάπως την σπατάλη ενώ ταυτόχρονα οι πολίτες δικαιούνται να φωνάξουν προς την εξουσία όταν κάτι δεν πάει καλά. Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα, αν το κράτος κατασχέσει όλες τις επιχειρήσεις θα έχει πολύ πλούτο για λίγο διάστημα κάποτε θα εξαντληθεί και θα πρέπει να ξαναπαράγεις. Ποίος θα διαχειριστεί αυτό τον δημόσιο πλούτο; Και θα το κάνει καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ένας συνεπής κομμουνιστής που βδελύσσεται την έννοια της ιδιοκτησίας πώς ενεργεί στον ερωτικό του βίο; Μοιράζεται τον ερωτικό του σύντροφο με οποιονδήποτε τον ορεχτεί, απέχοντας από κάθε ταπεινό αίσθημα ζήλειας και κτητικότητας;

Πολύ καλό επιχείρημα! Για μένα ο κομμουνισμός είναι απλά μια ουτοπία, αν όντως ήταν το ιδανικότερο σύστημα θα είχε επιβιώσει και θα είχε εξαπλωθεί παντού. Οι άνθρωποι δεν είναι όσο χαζοί νομίζεται ότι προπαγάνδα και να έκαναν οι καπιταλιστές αν όντως ήταν τέλειο σύστημα δεν θα εξεγείρονταν δεν θα επαναστατούσαν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Φρονώ πως στην ερωτική του συμπεριφορά, ο άνθρωπος αποκαλύπτει τον πρωτογενή, αποφλοιωμένο από κοινωνικούς επικαθορισμούς, εαυτό του. Και αυτός ο εαυτός αποδεικνύεται ένα κτήνος κτητικότητας, άρα όχι και ο καταλληλότερος ένοικος του κομμουνιστικού παραδείσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Η ίδια γελοιότητα που μου λες εσύ, εφόσον θες να ευνουχίσεις την δημιουργικότητα
, την καινοτομία των ανθρώπων και την ελευθερία τους τότε ναι άρα μιλάμε για κομμουνισμό. Άσε με να σου κάνω μια ανάλυση της φύσης του ανθρώπου για να καταλάβετε ότι σκοτωνόμαστε χωρίς νόημα. Ότι και να κάνουμε στην ανθρώπινη κοινωνία δεν θα πάψουμε ποτέ να επιδιώκουμε το συμφέρον μας και να τρεφόμαστε από την απλιστία μας. Αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι οι κοινωνίες μας θα είναι άνισες, θα υπάρχει εγκληματικότητα και γενικά θα τρωγόμαστε μεταξύ μας σε οποιοδήποτε σύστημα θα υπάρξει ποτέ, σε αυτό δεν νομίζω να αμφιβάλλεις και αυτό που παρέθεσεςς για τους μισθούς στην σοβιετική ένωση μόλις μαρτύρησες μόνο σου ότι οι εργάτες ήταν η τάξη με καλά προνόμια για μια τέτοια αταξική κοινωνία. Τι θα πεί έκαναν βαρετή δουλεία; Ισότητα δεν ευαγγελίζεται ο κομμουνισμός. Αυτό σημαίνει ότι οι εργάτες ήταν η κυρίαρχη τάξη που εξουσίαζαν τους άλλους, και αυτό φαίνεται από το ανώτερο μισθό που λες. :D. Αυτή όμως η κοινωνική δομή δεν θα δώσει ποτέ ευημερία εξού και γιατί κατέρευσε η ΕΣΣΔ.:D . Βλέπουμε εδώ ότι η ανθρώπινη φύση είναι ακατανίκητη. Τι καλό έχει τώρα το μοντέλο ελεύθερη αγορά- κοινωνικό κράτος: Ο καπιταλισμός είναι η έκφραση της ίδιας της ανθρώπινης φύσης , η ακόρεστη απλιστία που την έχουμε όλοι μέσα μας για αυτό σαν σύστημα δεν καταρέει, το θετικό είναι ότι είναι ανοιχτός μέχρι ένα τουλάχιστον σημείο για να εισέλθουν όλοι. Έχει όμως ανισότητες και είναι λογικό αφού οι άνθρωποι είμαι εγωιστές και άπληστοι. Έρχεται λοιπόν το κράτος και φορολογεί για να μειώσει αυτές τις ανισότητες και για να γίνουν λίγο καλύτερες οι κοινωνίες μας γιατί μέσα μας πέρα από αρνητικά συναισθήματα ε είμαστε και λίγο καλούληδες συμπονάμε μα κυρίως φοβόμαστε μη και εμείς βρεθούμε σε μειονεκτική θέση.Σε αυτό το σύστημα πληρώνεις και απαιτείς τα λεφτά να επενδυθούν στις κοινωνικές δομές. Στο σοσιαλισμό ποίος θα απαιτήσει; Μια είναι η εξουσία ποίος θα τις αντισταθεί; Είναι σίγουρο ότι άμα δώσεις τόσες πολλές εξουσίες σε ένα κόμμα θα λειτουργήσει προς όφελος όλων και δεν θα διαφθαρεί; Θα αποδώσει σε όλους τα δίκαια;Θα μπορέσουν οι ηγέτες να καταπολεμήσουν το τέρας της απλιστίας τους και να μην κλέψουν? Στο δεύτερο σύστημα του καπιταλισμού- κοινωνικού κράτους έχουν βάλει τους θεσμούς να ελέγχουν και επίσης εδώ ανακατεύονται πολλές πλευρές για το που θα διανεμηθεί τι. Μειώνει κάπως την σπατάλη ενώ ταυτόχρονα οι πολίτες δικαιούνται να φωνάξουν προς την εξουσία όταν κάτι δεν πάει καλά. Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα, αν το κράτος κατασχέσει όλες τις επιχειρήσεις θα έχει πολύ πλούτο για λίγο διάστημα κάποτε θα εξαντληθεί και θα πρέπει να ξαναπαράγεις. Ποίος θα διαχειριστεί αυτό τον δημόσιο πλούτο; Και θα το κάνει καλά;
Πρέπει εγώ τώρα, ας πούμε, να απαντήσω σοβαρά σε αυτή τη λογοδιάρροια;
Να πω τι; Για το σκότωμα της δημιουργικότητας, όταν στις σοσιαλιστικές χώρες πάντα ακμάζουν το θέατρο, η μουσική, η λογοτεχνία, οι επιστήμες;
Να σχολιάσω την ηλιθιότητα της ανθρώπινης φύσης; Βεβαίως, ο καθένας σκέφτεται πάντα ξέροντας τι συμβαίνει μόνο στο δικό του κεφάλι, οπότε κάτι δείχνει και αυτό...
Να σχολιάσω την... βαρετή δουλειά; :P Ούτε καν διάβασες τι είπα. Βαρύτερη είπα.
Να σχολιάσω το ότι η ΕΣΣΔ ήταν μια... αταξική κοινωνία; Στο πανεππιστήμιο το έμαθες και αυτό; Η ΕΣΣΔ δεν ήταν ποτέ αταξική. Δεν έχει υπάρχει ποτέ μέχρι σήμερα αταξική χώρα. Μήπως σου είπαν ότι ήταν και ακρατική; Ή μήπως την ονομάζεις και κομμουνιστική;

Ούτε καν θα συνεχίσω. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα απαιτήσω να μη γράφεις μπαρούφες αν θέλεις σοβαρή απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Δυστυχώς Ξεχασμένε, είμαι σίγουρη ότι αύριο που θα βγούμε στο εργασιακό στίβο θα έχουμε ένα alexander che 7, που τον προετοιμάζουν από τώρα καθώς φαίνεται να γαυγίζει και να οδύρεται για την εργασιακή τάξη να δημιουργεί εμπόδια. Τα δύο iphone λέει κάνουν κάποιο δύο φορές αγωνιστή να κλάψω ή να γελάσω. Μάλλον θα κλάψω γιατί τύποι σαν αυτό είναι που βγαίνουν μπροστά και έχουν φέρει την χώρα σε αυτή την κατάσταση. Προσωπικά σιχάθηκα να ακούω τις ανοησίες τους, σιχάθηκα επίσης να βλέπω πως βολεύουν με τέτοιο τρισάθλιο τρόπο τον εαυτό τους. Ας μην το επιτρέψουμε άλλο!!! Για όνομα του θεού εμάς εκμεταλλεύονται! Φοράνε το κεφάλαιο του Μαρξ και τα λόγια του Λένιν και αγωνίζονται προς οφελός του.
Πρόσεχε όπως βγεις στον στίβο μην γλιστρήσεις. Και βεβαια θα σαμποτάρω την καπιταλιστική κερδοφορία όπως μπορώ. Αν εσύ αισθάνεσαι ότι έχεις κοινα συμφέροντα με την αστική τάξη θα με βρεις στο δρόμο σου λουμπεναριο :)


Η Δανία έχει τους πιο ευτυχισμένους ανθρώπους στον κόσμο, η Σουηδία και η Νορβηγία είναι επίσης ψηλά στις παροχές στην ποιότητα ζωής, στην εκπαίδευση , στον δείκτη ευμάρειας γενικότερα. Η βόρεια Κορέα και η Κούβα που βρίσκονται σε αυτά τα ποσοστά? Και μην μου δείξεις ξανά ριζοσπάστη πολύ απλά δεν θα ξανασχοληθώ με ποστ σου
Δεν αμφισβητεί κανείς ότι οι χώρες του ιμπεριαλιστικού στρατοπέδου είχαν μεγαλύτερη ανάπτυξη. Αυτο οφειλόταν σε αντικειμενικά πλεονεκτήματα βιομηχανικης ανάπτυξης που είχαν εξαρχης. Η σωστη συγκριση για μενα που ειναι η μονη που δεχομαι ειναι την ιδια χωρα να κρινεις με καπιταλισμο και σοσιαλισμο. Που σου έδειξα τα ποσοστά. Και λίγο σεβασμό σε μια εφημερίδα που χύθηκε αίμα σε συνθήκες παρανομίας για να βγαίνει. Να ακους όλη μέρα τα αστικά ΜΜΕ να ασκουν αστικη προπαγανδα δεν έχεις πρόβλημα η εφημεριδα της εργατικης τάξης σε πείραξε.
Και εσύ επιλέγεις να υποστηρίξεις τους βολεμένους του παλαιού συστήματος που έφτασε την χώρα ως εδώ. Αν το ΠΑΜΕ κάνει αγώνες τότε τους κάνει στον ύπνο του, γιατί στην πραγματικότητα μόνο ανεργία έχουν φέρει και έχουν ενισχύσει την φτώχεια. Φυσικά και πρέπει να διαμαρτυρόμαστε όταν υπάρχει εκμετάλλευση αλλά όταν ΟΝΤΩΣ υπάρχει εκμετάλλευση και όχι απλά να κατεβάσουμε απεργία για να δείξουμε ότι το ΚΚΕ κάτι κάνει. Μου είχαν πεί μια φορά και δεν το πίστευα αλλά τώρα εσύ μου το επιβεβαίωσες ότι οι κομμουνιστές τρέφονται με την φτώχεια, και κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να κρατήσουν τον λαό φτωχό. Γιατί αν δεν είναι ο λαός φτωχός ποίος θα ασχοληθεί με την ουτοπία του κομμουνισμού. Για τα συνδικάτα δεν βλέπω να σχολιάζεις; Όλα αυτά στα λεει μια κοπέλα που μόνο μικροαστή δεν είναι κύριε. Έρχομαι από επαρχία, σπουδάζω και δουλεύω ταυτόχρονα και δεν έχω καμία μα καμία άνεση στην ζωή μου. Που βλέπω ότι πέρνωντας πτυχίο μάλλον κορνίζα θα το κάνω και ότι ούτε και καμία άλλη δουλεία θα βρώ εύκολα. Που βλέπω όλες τις αδικίες που γίνονται από αριστερούς και δεξιούς. Που βλέπω τους και καλά αριστερούς συμφοιτητές μου με τα λεφτά του μπαμπά να κάνουν καλύτερες σπουδές από εμένα. Και όμως δεν οραματίζομαι επαναστάσεις και σκοτωμούς αλλά μια δίκαιη κοινωνία, μια ελεύθερη αγορά και ένα ισχυρό κράτος πρόνοιας που θα μου εξασφαλίζει ένα δίχτυ προστασίας για όταν αρρωστήσω, για να σπουδάσω και εγώ σε καλύτερο πανεπιστήμιο εντός Ελλάδος, που δεν θα υπάρχουν πια αυτά τα ρουσφέτια και όλες αυτά τα αίσχη γιατί θα υπάρχει έλεγχος και διαφάνεια από τα δικαιοσύνη. Αυτό πιστεύω εγώ η μικροαστή :/:
Καταλαβαίνει κανείς το επίπεδο σου οταν λοιδορείς ΕΡΓΑΤΕΣ. Ούτε η πιο μαύρη αντίδραση δεν θα τολμούσε να αποκαλέσει εργάτες που αγωνίζονται για ένα κόμματι ψωμί και στιγματίζονται απο την εργοδοσία για αυτό ως "βολεμένους". Αλλα ξέρω βλάπτουν την καπιταλιστική κερδοφορία. Που να βρεθει ενα κομματι ψωμι για τους βρωμικους εργατες. Πως θα αγοράσουν βιλλες εκατομμυριων ο Λατσης, ο Βαρδινογιαννης, ο Κοντομηνας, ο Αλαφούζος και ο Μαρινακης;
Η ΗΠΑ είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο που κατάργησε το κοινωνικό κράτος, δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά μπορεί να θυμάσαι ή να είχες δεί τον Ρήγκαν. Ρήγκαν και Θάτσερ είναι αυτοί που έβαλαν την βάση για τον νεοφιλελευθερισμό. Οπότε τι μου λες εδώ? Τα αρνητικά του νεοφιλελευθερισμού αυτά τα ξέρω και εγώ.:) πρέπει λίγο να τα διαβάσεις γιατί τα λες λάθος και σου έγραψα κίολας στο πόστ εξαιρείται η Αμερική, και η υγεία ακόμα εκεί ιδιωτική είναι. Το κοινωνικό κράτος δεν είναι παιδί του νεοφιλελευθερισμού αλλά γεννήθηκε μετά το β παγκόσμιο πόλεμο επειδή υπήρχε η ανάγκη να περιθάλψουμε όλα αυτά τα θύματα του πολέμου. Ο νεοφιλελευθερισμός εμφανίζεται το 1980 και πέρα και μάλιστα πολεμάει λυσαλέα το κοινωνικό κράτος. Αν δεν έχεις γνώση επί του θέματος και μου γράφεις μπαρούφες δεν πρόκειται να σε πάρω σοβαρά.
Που θα βρεί τα λεφτά το κράτος για να φτίαξει όλες αυτές τις παροχές ; Οι πόροι χωρίς την παραγωγή είναι περιορισμένοι και πάλι επιστρέφουμε στην συζήτηση που είχαμε με τον alexandro che 7. Ουφ βαρίεμαι να ξαναγράφω τα ίδια.:confused: δίαβασε τις απαντήσεις μου σε αυτόν και ότι απορία έχεις ρώτα με ;)
Εσύ δεν καταλαβες τι σου έγραψε προφανώς. Σου λέει οτι στον καπιταλισμο δεν μπορείς να έχεις κοινωνικό κράτος. Τα μέσα παραγωγής τα κατέχουν ιδιώτες και το αστικό κράτος είναι υποχρεωμένο να εξυπηρετήσει τα συμφεροντα τους. Οπότε το όποιο κοινωνικό κράτος τείνει να μαραζώνει και να εξαφανίζεται επειδή βλάπτει την καπιταλιστική κερδοφορία.
Η Κουβα εχει δυο οψεις, την τουριστικη και της μιζεριας. Ανθρωποι του συστηματος υπαρχουν παντου ειτε σε εντεταλμενη υπηρεσια ειτε καμουφλαρισμενοι. Η τουριστικη Κουβα ειναι αυστηρως ελεγχομενη. Τα τουριστικά πρακτορεια στην ουσια νταραβεριζονται με κουβανεζικα ελεγχομενα απο το συστημα για τις διαδρομες και τις επισκεψεις που ειναι στανταρ. Εχεις την εντυπωση οτι ειναι ΟΚ γιατι δεν βλεπεις τοση μιζερια. Στα μαγαζια αυτης της τουριστικης προσοψης, πανε εκτος απο τους τουριστες και οι ευνοημενοι του συστηματος.

Στον ελευθερο τουρισμο, παρακολουθεισαι οταν αρχιζεις και περιπλανιεσαι σε περιοχες περα απο τουριστικες. Ακομα και οι ταξιτζηδες ειναι ανθρωποι του συστηματος και δεν μπορεις να ξεφυγεις. Σε ερωτησεις που εχουν σχεση με το συστημα οι Κουβανοι ειτε δεν απαντανε ειτε μπορει να ριξουν κανενα υπονοουμενο.

Η ζωη για το μεσο κουβανο ειναι αρκετα δυσκολη. Τα καθημερινα ψωνια γινονται σε κατι μαγαζια με ποντους αναλογα με τα μελη της οικογενειας που θυμιζουν περισσοτερο αποθηκες κι εχουν συχνα ελλειψεις. Υπαρχει ακομα και μαυρη αγορα που ειναι παραξενο για κομμουνιστικο συστημα. Δυτικο αυτοκινητο δεν υπαρχει εκτος απο κατι παναρχαια προ της «επαναστασης» τα οποια τα συντηρουν και κυκλοφορουν ακομα.

Τωρα ο λαος τι να πω. Αλλοι εχουν συναισθηση της μιζεριας και υποφερουν κι αλλοι ειναι θυματα της επισημης προπαγανδας της οποιας η κεντρικη ιδεα ειναι οτι η πορεια προς τον σοσιαλισμο δεν τελειωσε κι επομενως ολα αυτα ειναι φυσιολογικα γιατι βρισκονται σε μεταβατικο σταδιο. Εχουν καταφερει να δραπετευσουν πολλοι παντως κι εχουν μεγαλη κουβανεζικη κοινοτητα στο Miami κι αλλες περιοχες της Φλοριδας.
Βέβαια οι πολίτες που πιστεύουν στις αξίες του σοσιαλισμού και κατανοούν ότι η φτώχια είναι αποτέλεσμα ενός 60χρονου Αμερικανικού εμπάργκο και της πτώσης της Σοβιετικής ένωσης είναι θυματα "μαυρης καθεστωτικής προπαγάνδας". Ότι η Κούβα έχει καλύτερο υγειονομικό σύστημα από την πλειοψηφία της Δύσης και μάλιστα εντελώς δωρεάν και το καλύτερο μαζί με Ελβετία και Σουηδία εκπαιδευτικό σύστημα γαργάρα φυσικά. https://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG7292
https://www.theinsider.gr/index.php?...-ygeias-apo-tin-dysi&catid=52:world&Itemid=79
Η ίδια γελοιότητα που μου λες εσύ, εφόσον θες να ευνουχίσεις την δημιουργικότητα, την καινοτομία των ανθρώπων και την ελευθερία τους τότε ναι άρα μιλάμε για κομμουνισμό. Άσε με να σου κάνω μια ανάλυση της φύσης του ανθρώπου για να καταλάβετε ότι σκοτωνόμαστε χωρίς νόημα. Ότι και να κάνουμε στην ανθρώπινη κοινωνία δεν θα πάψουμε ποτέ να επιδιώκουμε το συμφέρον μας και να τρεφόμαστε από την απλιστία μας. Αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι οι κοινωνίες μας θα είναι άνισες, θα υπάρχει εγκληματικότητα και γενικά θα τρωγόμαστε μεταξύ μας σε οποιοδήποτε σύστημα θα υπάρξει ποτέ, σε αυτό δεν νομίζω να αμφιβάλλεις και αυτό που παρέθεσεςς για τους μισθούς στην σοβιετική ένωση μόλις μαρτύρησες μόνο σου ότι οι εργάτες ήταν η τάξη με καλά προνόμια για μια τέτοια αταξική κοινωνία. Τι θα πεί έκαναν βαρετή δουλεία; Ισότητα δεν ευαγγελίζεται ο κομμουνισμός. Αυτό σημαίνει ότι οι εργάτες ήταν η κυρίαρχη τάξη που εξουσίαζαν τους άλλους, και αυτό φαίνεται από το ανώτερο μισθό που λες. :D. Αυτή όμως η κοινωνική δομή δεν θα δώσει ποτέ ευημερία εξού και γιατί κατέρευσε η ΕΣΣΔ.:D . Βλέπουμε εδώ ότι η ανθρώπινη φύση είναι ακατανίκητη. Τι καλό έχει τώρα το μοντέλο ελεύθερη αγορά- κοινωνικό κράτος: Ο καπιταλισμός είναι η έκφραση της ίδιας της ανθρώπινης φύσης , η ακόρεστη απλιστία που την έχουμε όλοι μέσα μας για αυτό σαν σύστημα δεν καταρέει, το θετικό είναι ότι είναι ανοιχτός μέχρι ένα τουλάχιστον σημείο για να εισέλθουν όλοι. Έχει όμως ανισότητες και είναι λογικό αφού οι άνθρωποι είμαι εγωιστές και άπληστοι. Έρχεται λοιπόν το κράτος και φορολογεί για να μειώσει αυτές τις ανισότητες και για να γίνουν λίγο καλύτερες οι κοινωνίες μας γιατί μέσα μας πέρα από αρνητικά συναισθήματα ε είμαστε και λίγο καλούληδες συμπονάμε μα κυρίως φοβόμαστε μη και εμείς βρεθούμε σε μειονεκτική θέση.Σε αυτό το σύστημα πληρώνεις και απαιτείς τα λεφτά να επενδυθούν στις κοινωνικές δομές. Στο σοσιαλισμό ποίος θα απαιτήσει; Μια είναι η εξουσία ποίος θα τις αντισταθεί; Είναι σίγουρο ότι άμα δώσεις τόσες πολλές εξουσίες σε ένα κόμμα θα λειτουργήσει προς όφελος όλων και δεν θα διαφθαρεί; Θα αποδώσει σε όλους τα δίκαια;Θα μπορέσουν οι ηγέτες να καταπολεμήσουν το τέρας της απλιστίας τους και να μην κλέψουν? Στο δεύτερο σύστημα του καπιταλισμού- κοινωνικού κράτους έχουν βάλει τους θεσμούς να ελέγχουν και επίσης εδώ ανακατεύονται πολλές πλευρές για το που θα διανεμηθεί τι. Μειώνει κάπως την σπατάλη ενώ ταυτόχρονα οι πολίτες δικαιούνται να φωνάξουν προς την εξουσία όταν κάτι δεν πάει καλά. Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα, αν το κράτος κατασχέσει όλες τις επιχειρήσεις θα έχει πολύ πλούτο για λίγο διάστημα κάποτε θα εξαντληθεί και θα πρέπει να ξαναπαράγεις. Ποίος θα διαχειριστεί αυτό τον δημόσιο πλούτο; Και θα το κάνει καλά;
Η ανθρώπινη φύση χαρακτηρίζεται σχετικά με όλα τα υπόλοιπα ζώα απο απίστευτη προσαρμοστικότητα στο νεο περιβάλλον. Αρα οι αρχές ενός συστήματος επηρρεάζουν σαφώς την ανθρώπινη φύση. Τώρα φυσικά στον σοσιαλισμό την εξουσία την έχει η εργατική τάξη για αυτό και λέγεται η φάση αυτή δικτατορία του προλεταριάτου. Το βιομηχανικό προλεταριάτο ως το μόνο που δεν έχει την παραμικρή ιδιοκτησία και υφίσταται και την μεγαλύτερη υφαρπαγή υπεραξίας είναι αυτό που αναλαμβάνει την εξουσία και καθοδηγεί την κοινωνία προς την λύση των ταξικών αντιθέσεων. Όταν λύσει τις αντιθέσεις το κράτος μαραζώνει και ο ρόλος της εργατικής τάξης επιτυγχάνεται. Περνάμε πλέον στην κομμουνιστική κοινωνία, την κοινωνία των ελεύθερα συναιτερισμένων παραγωγών όπου πλεόν κράτος, εκμετάλλευση ανθρώπου απο άνθρωπο και τάξεις δεν υπάρχουν. Υπάρχει αφθονία αγαθών και η εργασία δεν διαχωρίζεται από τον ελεύθερο χρόνο ως διαπροσωπική ανάπτυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
"Για το σκότωμα της δημιουργικότητα, όταν στις σοσιαλιστικές χώρες πάντα ακμάζει το θέατρο, η μουσική, η λογοτεχνία;"

Όντως. Αντιπροσωπευτικά παραδείγματα το "Αρχιπέλαγος Γκουλάγκ" και οι "Ιστορίες από την Κολιμά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
"Για το σκότωμα της δημιουργικότητα, όταν στις σοσιαλιστικές χώρες πάντα ακμάζει το θέατρο, η μουσική, η λογοτεχνία;"

Όντως.
Χρησιμοποίησε όσους λογαριασμούς θέλεις. Θα είσαι πάντα ο john_doe στην καρδιά μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
alexandro che7 kai illkjhgfdsa, έχω παρακολουθήσει και άλλες συζητήσεις σας με άλλα παιδία εδώ στο φορούμ απλά ήταν η πρώτη φορά που σας απαντώ προσωπικά. Ο δεύτερος συνήθως γίνεται πολύ μα πολύ υβριστικός και δεν έχω διάθεση να βριστώ με κανέναν για τις ιδεολογίες. Φυσικά και στόχος μου δεν ήταν να σας πείσω αλλά σας έδωσα την ευκαιρία να πείσεται εμένα για το αν αξίζει ή όχι ο κομμουνισμός. Προς το παρόν δεν έγινε ο πρώτος χρησιμοποιεί την ρητορική που χρησιμοποιούν όλοι οι κλασσικοί του ΚΚΕ, παίρνω και τον ριζοσπάστη αν είναι, και ο δεύτερος δεν έχει γνώσεις για την ιδεολογία του φιλελευθερισμού, μου έδωσες όμως μια καλή εικόνα για το πως ήταν η σοβιετική κοινωνία και προβληματίστηκα για την εξουσία και τον ίδιο τον άνθρωπο. Και φυσικά γεμίσαμε κάμποσες σελίδες με χρήσιμες πληροφορίες ώστε όποιος μπεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Μελλοντικά καλώς εχόντων των πραγμάτων όταν πάρω το πτυχίο και αξιωθώ να μπώ σε τέτοια θέση ώστε να έχω λόγο στα κρατικά δρώμενα τότε να με κρίνεται αν θα πράξω σωστά και αν θα έχουν αποτέλεσμα, και φυσικά αν με δίδαξε σωστά το πανεπιστήμιο:D.
ΥΓ: Δημιουργικότητα εννοώ στον οικονομικό τομέα, καινοτομία και επιχειρηματικότητα.
Επίσης οι αριστεροί όλου του χώρου καλμάρεται λιγουλάκι και μην γίνεστε τόσο ερεστικοί, ένας λόγος που εγώ όταν ξεκίνησα να διαβάζω τις ιδεολογίες και να ψάχνομαι έριξα άκυρο εξ αρχής στην αριστερά ήταν η άσχημη συμπεριφορά σας και η εχθρικότατα σας απέναντι σε όποιον έφερνε αντίδραση. Έτσι δίωχνεις κόσμο και δεν τον φέρνεις πιο κοντά. Αυτά από μένα, πάω τώρα σαν καλό και υποτακτικό λουμπενάριο να διαβάσω τον θείο Κάρολο, μιας και η προπαγάνδα του alexander che, έπιασε ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΡΙΑ γιατί φοβάμαι που θα σε βρώ και απεναντί μου μην μου αστράψεις και καμία. Αυτό δεν έκαναν εξάλλου στο ανατολικό μπλοκ εξοστράκιζαν τους αντιφρονούντες.Άντε καληνύχτα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top